Tüm Blog Gönderileri

3 in 1 Mont Ne Demektir ve Özellikleri Nelerdir?

3 in 1 Mont Ne Demektir ve Özellikleri Nelerdir?

4 mevsim boyunca kullanılabilen bir outdoor mont düşünün; değişken hava koşullarına uyum sağlayıp ilkbahar, yaz, kış ve sonbaharda giyilebilsin. 3 in 1 mont modelleri tam da bunu yapabilmek için 2 farklı giysiyi tek bir giyside birleştirir. Peki ama nasıl? 3 in 1 montlar tüm hava şartlarına nasıl uyum sağlar veya 3-in-1 ne demek gibi soruların cevaplarını da öğrenebileceğiniz bu yazımızda aşağıdaki başlıklar eşliğinde 3 in 1 montlar hakkında tüm merak edilenler detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

3-in-1 Mont Nedir?

3 in 1 montlar adını 3 farklı şekilde giyilebilmelerinden alır. Çünkü bu türdeki montları dilerseniz yağmurluk, dilerseniz polar ya da isterseniz dışta yağmurluk içte polar olmak üzere her ikisini bir fermuarla birleştirip mont olarak giyebilirsiniz. 3-in-1 Montların dış katmanları su geçirmez yağmurluk olarak üretilir, iç katmanları ise genellikle polar kumaştan üretilir ancak softshell veya kaz tüyü olan modelleri de mevcuttur ve gerektiğinde daha soğuk havalarda orta katman olarak da giyilebilirler.

3 in 1 Montlar Hangi 3 Farklı Amaçla Kullanılır?

  • Yağmurluk
  • Polar (Softshell ya da Kaz Tüyü De Olabilir)
  • Mont (Ya da Kaban)

Bir 3 in 1 mont, su geçirmez bir dış katman ve polar, softshell, kaz tüyü ya da yalıtımlı bir iç katmandan oluşur. İç katman, yaygın olarak bir fermuarla dış katmanın içine tutturularak soğuk kış aylarında sıcak tutan bir mont olarak giyilmek için kullanılabilir. Daha ılık hava durumlarında ise bu iki katman ayrılarak ayrı ayrı giyilebilir, yağmurlu sıcak havalarda yağmurluk ve serin bahar aylarında polar olarak kullanılabilir.

3-in-1 Montların Avantajları Nelerdir?

  • Ekonomiktir, bütçenize katkı sağlar.
  • Birden fazla şekilde giyilebilir
  • 2 ayrı mont olarak kullanılabilir

Eğer bir 3 in 1 mont alırsanız 1 taşla 3 kuş vurmuş olursunuz. Evet, 2 değil tam 3 kuş! Klasik mont ya da kabanların aksine 3-in-1 montlar birden farklı şekilde kullanılıp, arzu edilirse 2 ayrı mont olarak giyilebilir. Tüm bu avantajlara ilaveten bu tür montlar ayrıca ekonomiktir de. 3 ayrı monta vereceğiniz paranın yarısına bir 3 in 1 Mont satın alarak hem yağmurluk, hem polar hem de bir mont sahibi olursunuz.

3 in 1 Montlar Hangi Katmanlardan Oluşur?

Bir bütün halinde kullanıldığında 3 in 1 olarak adlandırılan bu giysi türü, esasen dış ve iç katman olarak adlandırılan 2 farklı katmandan oluşur. Bu katmanların hangi özelliklere sahip olması gerektiği ve hangi amaçlarla kullanılabilecekleri aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır.

Su Geçirmez Dış Katman

3 in 1 montların dış katmanı su geçirmez ve nefes alabilir sentetik kumaştan üretilmiş olmalıdır. Ayrıca dış katmanın su itici özellikte olması, yani yağmur ve su damlalarının üzerinden kayıp akabilmesi gerekmektedir. Bu katmanın esas işlevi yağmur geçirmemektir, hatta sağanak yağmurda bile sizi kuru tutmalıdır.

Ancak dış katmanın sadece su geçirmez olması bu işlevi yerine getirebiliyor olması demek değildir. Eğer dış katman nefes almayan bir kumaştan üretilmiş ise vücut sıcaklığıyla oluşan nem ve ter dışarı atılamayacaktır. Böylece terleme yapan dış katman ıslaklığı içeride tutacak ve hem ıslanmanıza hem de bu ıslaklık yüzünden üşümenize sebep olacaktır. Sonuç olarak iyi bir dış katman, su geçirmezlik ile nefes alabilir olmanın dengeli bir kombinasyonuna sahip olmalıdır.

Isı Yalıtımlı İç Katman

Tek başına bir mont olarak da giyilebilen iç katman, ısı yalıtımlı bir kumaştan dikilmiş olmalıdır. Bu katmanın asıl görevi dış katman ile birlikte giyildiğinde açık hava ile vücut arasında bir yalıtım sağlamaktır. Ayrıca tüm outdoor kıyafetlerde aranan bir nitelik olan nefes alabilirlik, bu katman için de olması beklenen bir özelliktir.

Genellikle polar kumaştan üretilen iç katmanların, kaz tüyü, sentetik kaz tüyü ve polyester dolgulu çeşitleri de mevcuttur. Nadiren de olsa rüzgar işlemeyen softshell kumaştan üretilmiş iç katmanlar bulunmaktadır. Asıl işlev olan sıcak tutma görevi başarı ile yerine getirilebiliyorsa bu seçeneklerden herhangi biri kişisel zevklere göre tercih edilebilir.

3 in 1 Montların Temel Özellikleri

3 in 1 montların olmazsa olmaz özellikleri su geçirmezlik, nefes alabilirlik ve ısı yalıtımıdır.

3 in 1 Montlarda Su Geçirmezlik

Esasen bir yağmurluk olan 3-in-1 mont dış katmanı, kendinden beklenileceği gibi her şartta su ve yağmur geçirmezliği garanti ediyor olmalıdır. Dış katmanlarda su geçirmezlik ya bir kaplama ya da membran ile sağlanır. Su geçirmez kaplama ile üretilmiş modeller ancak temel işlevi olan su geçirmezlik özelliğini daha çabuk kaybedecektir. Membranlar ise hem daha dayanıklı hem de nefes alabilir özelliktedirler.

Su geçirmezlik tipleri markadan markaya değişkenlik göstermekle birlikte yaygın olarak Gore-Tex ve eVent markalı membranlar kullanıla gelmiştir. Ancak bazı firmalar kendi su geçirmez membran teknolojilerini de kullanmaktadırlar. Örneğin The North Face DryVent (Eski adıyla Hyvent), Jack Wolfskin Texapore ve North Camper ise Nortex adlı membranlara sahip kıyafetler üretmektedirler.

İster kaplama ister membran olsun montunuzdaki su geçirmezlik zamanla aşınmaya ya da daha az etkili olmaya başlayacaktır. Bu sebeple dış katmanı yeniden su geçirmez kılmanız kuru kalmanız açısında oldukça önemlidir. Tüm kıyafet ve ekipmanlarınıza Su Geçirmezlik Spreyi uygulayarak bunu yapabilirsiniz.

3 in 1 Montlarda Nefes Alabilirlik

Kıyafetiniz su geçirmezliği sağlarken aynı zamanda nefes alabilir de olmalıdır. Eğer 3 in 1 montunuzun dış katmanı nefes alabilir özellikte değilse daha çok terler ve yeterince buharlaşamayan kendi terinizle ıslanırsınız.

Nefes alabilirlik, kumaşın derinlerinde gizlidir ve esasen basit bir fizik kuralı ile sağlanmaktadır. En kaliteli su geçirmezlik membranları gözle görülmeyen mikroskobik gözeneklere sahiptir. Bu gözenekler su zerrelerinin katmanın altına geçmesini engelleyecek kadar küçük ancak nemin dışarı atılmasını sağlayacak kadar büyüktür.

3 in 1 Montlarda Isı Yalıtımı

3-in-1 montlarda ısı yalıtımı iç katman vasıtasıyla sağlanır. Ekseriyetle polar kumaştan üretilen iç katmanlar bu görevi başarıyla yerine getirir. Ancak tek başına kullanıldıklarında su veya rüzgar geçirmezlik açısından yetersiz kalacakları için softshell kumaşlı, doğal ya da sentetik kaz tüyü dolgulu iç katman çeşitleri de mevcuttur.

Softshell kumaşlı iç katman modelleri ısı yalıtımı yanında su ve rüzgar geçirmeme özelliklerini de barındırdığı için oldukça işlevsel olup başlı başına esaslı bir mont olarak giyilebilir. Bunun yanında eğer daha sıcak tutan bir iç katman arzu edilirse iç katmanı kaz tüyü dolgulu olan 3 in 1 mont modelleri tercih edilmelidir.

3 in 1 Montların Sahip Olması Gereken Diğer Özellikler

Bantlı Dikişler

Bir kıyafetin tamamen su geçirmez olabilmesi için dikişlerinin de suya karşı dirençli olması gereklidir. Bu sebeple 3 in 1 mont dış katmanlarında tüm dikişler su geçirmez bantla yalıtılmıştır. Bantlanmış dikişler bir mont için o kadar önemlidir ki kullanılan kumaş ve membran ne kadar su geçirmez olursa olsun eğer dikişler bantlı değilse montunuz sağanak yağmurda su almaya başlayacaktır.

Kapüşon

Kar, yağmur ve rüzgar benzeri hava olaylarına karşı tam bir koruma sağlamak için kapüşon olmazsa olmaz bir özelliktir. Çıkartılabilir olması tercih sebebi olmakla birlikte 3 in 1 montunuzun dış katmanı mutlaka kapüşonlu olmalıdır. Kapüşonlarda olması gereken diğer bir nitelik de lastikli ipler yardımıyla dikey ve yatay yöndeki genişliklerinin ayarlanabilir olmasıdır.

Su Geçirmez Farmuarlar

Dikişlerde olduğu gibi dış katman fermuarlarının da su geçirmez olması gerekmektedir. İster ana fermuarda olsun ister ceplerde kullanılsın tüm fermuarların su geçirmez bantlı olması gerekmektedir.