Tüm Blog Gönderileri

Airsoft Oyuncak Nasıl Seçilir?

Airsoft Oyuncak Nasıl Seçilir?

Keyifli ve aktif bir askeri simülasyon sporu olan Airsoft’un popülerliği günden güne artmaya devam ediyor. Gerçek askeri silahların bire bir kopyalandığı oyuncaklar ile oynanan airsoft sporunda, BB olarak adlandırılan ve doğada çözünebilen minik plastik boncuklar kullanılır. Paintball’un aksine hem daha gerçekçi hem de daha eğlencelidir. Siz de asgari güvenlik önlemlerini sağladıktan sonra bir airsoft oyuncak silah satın alarak bu eğlenceli dünyaya adım atabilirsiniz. Öyleyse nereden başlanmalı, doğru oyuncağı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bütçenizi Belirleyin

airsoft oyuncak alırken bütçenizi belirleyin

En harika airsoft oyuncağını aramaya başlamadan önce ne kadar harcama yapacağınıza dair kesin ve net bir fikre sahip olduğunuzdan emin olun. Bütçe aralığınız yalnızca ne kadar harcama yapabileceğinizle alakalı değildir. Bu sporda ne kadar yer almak istediğinize de bağlıdır. Eğer bu sporda yeniyseniz ya da airsoft sporuna yeni başlayacaksanız binlerce lira harcamanıza gerek yok. Ucuz bir oyuncakla başlayın, daha ileride oynamaya devam ederseniz yavaş yavaş daha iyi oyuncaklar alırsınız. Böylece, hem kırılır ya da bozulursa fazla üzülmezsiniz hem de oynamaya devam etmeyecekseniz “keşke almasaydım” demezsiniz.

Hangi Rolde Oynamak İstediğinizi Belirleyin

airsoft rolünüzü seçin

Bir airsoft silah almadan önce hangi rol için uygun olduğunuza karar verin. Yakın (CQB) ya da uzak (Sniper) mesafe veya sadece destek (Support); siz hangi rolden keyif alırsınız? Bu kararı almak için ziyaretçi olarak oyunlara katılın ya da ünlü airsoft oyuncularını takip edin ve izleyin. Örneğin sabırsız bir kişiyseniz keskin nişancı rolünden keyif almayacaksınızdır. Tam aksine yerinizde duramayan, çevik ve atik biriyseniz saldırı rolleri sizin için daha uygun olabilir.

 

 

 

Rolünüzü seçtikten sonra buna uygun bir silah seçmek en doğrusu olacaktır. CQB oyuncakları, binaların içine girip çıkmak için oldukça kısa olmalıdır. Keskin nişancılar genellikle ağır, pahalı ama çok güçlü aksiyona sahip keskin nişancı oyuncakları kullanırlar. Destek oyuncuları daha da ağır ama sert aksiyonlu hafif makineli oyuncaklarla donatılır. Koruma atışı rolündeyseniz boncuk kapasitesi yüksek ve çok daha seri atış yapan bir saldırı oyuncağı tercih etmelisiniz.

En İyi Airsoft Oyuncak Modellerini Değerlendirin

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, en iyi airsoft oyuncak en sevdiğiniz modelde olandır. Başkalarının size tavsiye ettiği modelleri değil, kendi oyun tarzınıza uygun ve hoşunuza giden modeller içinden bir seçim yapın. Ancak aşağıdaki popüler modeller tercihinizi yapmadan önce mutlaka değerlendirmeye alın.

M4 ve M16 Serisi: En Popüler Airsoft Silah Modeli

m4 ve m16 serisi airsoft silahlar

En popüler airsoft oyuncak olan M4 ve M16 modellerinde, dürbün veya el tutamakları gibi çok fazla harici modifiye (upgrade) seçeneği mevcuttur. Bu popülerliği yüzünden geniş bir dahili modifiye yelpazesine de sahiptir. Bu seriden bir oyuncağa dürbün takmak isterseniz uygun genişlikte bir raya sahip olduğundan emin olun. Özellikle elektrikli airsoft silah, yani AEG M4 modellerindeki yüksek rekabet nedeniyle üretici firmalar en ucuz ve rekabetçi fiyatlar sunmaktadır. Bu rekabet yüzünden en avantajlı fiyatlara sahip oyuncalar AEG M4 ve M16 serilerinde yer almaktadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, ucuz olduğu için değil, hoşunuza gittiği için tercih yapın. Son olarak bu oyuncak silahların çoğu uzun olduğu için eğer CQB oynayacaksanız çok uzun namlulardan kaçının.

MP5: CQB’nin Parlayan Yıldızı

mp5 serisi airsoft oyuncaklar

MP5 oyuncaklar, M4 ya da M16 modelleri gibi çok fazla harici modifiye seçeneğine sahip değildir. Ancak buna karşın oldukça fazla dahili geliştirme yapılabilir. Bu tipteki oyuncaklar, küçük boyutların büyük bir fark yarattığı CQB oyunlarında bir yıldız gibi parlarlar.

AK-47 ve AK-74 Serisi: En İyilerin Airsoft Oyuncağı

ak47 airsoft oyuncak silah

Muhtemelen Dünya’da en çok satılan airsoft oyuncak modellerinden biridir, hatta belki de ilk sırada gelir. Bu model oyuncaklar, temel bir AK-47’den kompakt bir Ak-74’e kadar uzanan birçok farklı gövde seçeneğine sahiptir. M4 ve M16 gibi çok fazla dış modifikasyon şansınız yoktur ancak bol miktarda iç güncelleme yapabilirsiniz.

G36: Harika Bir Seçim

g36 serisi airsoft oyuncak silah

Yukarıda anlatılan silahlar kadar popüler değillerdir ama buna rağmen harika bir seçimdirler. En büyük avantajı bir çok şarjör modeliyle uyum içerisinde kullanılabilir olmasıdır. G36 şarjörlerinin diğer modeller kadar yaygın olmadığını düşünürsek bu özellik adeta bir velinimettir.

 

 

 

 

Daha Az Popüler Olan Modelleri Unutmayın

Yukarıda anlatılan airsoft oyuncaklar kadar popüler olmayabilirler ancak aşağıda bahsedeceğimiz oyuncakları unutmayın, mutlaka bunlara da göz atın.

G3: Askerliğini Yapanların İlk Göz Ağrısı

g3 model airsoft oyuncak silahlar

Çok az harici geliştirme seçeneği mevcut olmasına rağmen bir hayli fazla dahili modifiye imkanına sahiptir. Tasarımı gereği oldukça uzun bir silah olup CQB için elverişli olmayabilir. Gerçeğiyle birebir aynı olan modelleri de size biraz ağır gelebilir. Lisans bedelinin pahalı olmasından dolayı fiyatları da yüksek olabilir.

P90: Yakın Mesafelerin Yıldızı

p90 airsoft oyuncak silah

Yakın mesafe (CQB) oyunlarının vazgeçilmezidir. Harici modifiye seçenekleri pek fazla değildir, bununla beraber dahili upgrade imkanı da sınırlıdır.

SIG 550/552: En Popüler Alternatif

sig 552 airsoft oyuncak silah

Sig 550 ve 552 serisi, en popüler alternatif olarak adlandırılabilir. Oldukça güçlü ve fazla dahili upgrade seçenekleri mevcuttur. Buna karşın harici güncelleme seçenekleri sınırlıdır.

LMG Türü: Destek Kuvvetlerin Vazgeçilmezi

lmg airsoft oyuncak silah

Light Machine Gun, yani Hafif Makineli Tüfeğ’in kısaltması olan LMG serisi kalibresine göre tanımlanan adının aksine ağırlık olarak hiç de hafif değildir. Bu seri oyuncaklara örnek olarak M249, M60, RPD/RPK silahları verilebilir. Onlarca dahili güncelleme imkanı olan LMG tipi airsoft oyuncakların, harici modifiye seçenekleri fazla değildir.

Ağırlığı Dikkate Alın

airsoft oyuncak silah seçiminde ağırlık faktörü

Daha önce hep kişisel tercihlerinizin ön planda tutulması gerektiğini anlattık. Ancak burada söz konusu olan ağırlıksa tercihlerinizi bir kenara bırakmanızı tavsiye edeceğiz. Tercihiniz LMG türü bir oyuncak almaktan yanaysa böyle bir oyuncakla rakiplere ateş etmenin harika olacağını düşünebilirsiniz, ancak bu tipteki oyuncakların ağırlığı çoğu oyuncunun etkili bir şekilde kullanması için oldukça fazladır. Bu ağır oyuncaklardan birini uzun süre taşıyacak güce sahipseniz ağırlığı dikkate aldığınızdan emin olarak satın alabilirsiniz.

Oyun Türüne Göre Karar Verin

oyun türüne göre airsoft silah seçimi

Airsoft oyuncağınızı seçtiğinizde yapacağınız oyun türünü düşünün. Airsoft oyunlarında temel olarak CQB (Kapalı Alan Savaşları) ve arazi savaşları olmak üzere iki tür olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Eğer CQB oynamak istiyorsanız daha kısa namlu veya katlanabilir bir dipçiğe sahip bir oyuncak almayı düşünmelisiniz. Eğer açık alanda oynayacaksanız, daha uzun bir namluya sahip bir oyuncak seçebilirsiniz, çünkü bu daha doğru olacaktır. Elbette CQB oyunu için de uzun namlulu bir oyuncak almak kesinlikle mümkündür, ancak bu daha kısa bir oyuncakla daha kolay olacaktır.

Kapalı veya açık alan savaş oyunlarının, gündelik ve askeri (milsim) olmak üzere iki büyük ana dalı vardır. Gündelik oyun, esas olarak serbest ve eğlencelik airsoft formudur. Bu türdeki oyunlarda atmosfer genellikle oldukça rahattır, ekipman ve kıyafet üzerine büyük bir kısıtlama da yoktur. Askeri simülasyon oyunlarında ise kılık kıyafet ve ekipman açısından çok daha katı ve kuralcıdır. Örneğin çoğu milsim oyununda, LMG benzeri yüksek boncuk kapasitesine sahip oyuncaklar kullanılmadıkça yüksek kapasiteli boncuk şarjörlerinin kullanılmasına izin verilmez. Ayrıca milsim oyunlarında uygun kamuflaj gibi gerçekçi donanımlar da şart koşulur.

Performansları İnceleme

Kararınızı verdiniz ve artık hangi rolde daha mutlu olacağınızı biliyorsunuz. Şimdi sıra buna uygun bir oyuncak almakta. Çalışma prensibine göre 3 farklı airsoft oyuncak tipi bulunmaktadır; bunlar durumuna göre az ya da çok olmak üzere performans olarak farklılık arz ederler ve sırayla yaylı, elektirkli ve gazlı olarak adlandırılır.

Yaylı Airsoft Oyuncaklar

yaylı airsoft oyuncak silahlar

Bu oyuncaklar pil ya da gaz gerektirmez. Daha çok keskin nişancı oyuncaklarında olmakla berber airsoft tabancalarda da yaylı tip oyuncaklar bulunmaktadır. Bu tip oyuncaklarda her atıştan önce kurma kolunu ya da mekanizmasını geri çekmeniz gerekecektir. Başarılı bir airsoft oyuncusu olmak istiyorsanız kullanacağınız tek yaylı oyuncak, airsoft keskin nişancı tüfekleri olmalıdır. Eğer pahalı bir model almayacaksanız muhtemelen diğer tipteki oyuncaklara göre çok yanlış bir karar vermiş olursunuz. İyi bir keskin nişancı olmak istiyorsanız kaliteli ve güçlü bir keskin nişancı oyuncağı almakla işe başlamalısınız.

Elektrikli Airsoft Oyuncaklar

elektrikli airsoft oyuncak silah

Kısaca AEG olarak adlandırılan elektrikli airsoft oyuncaklar, yayı çekmek için dişliler kullanarak çalışırlar. Bu dişliler ise şarj edilebilir piller ile çalıştırılır. En yaygın olarak kullanılan bataryalar 8,4 Voltluk olanlarıdır. AEG silahlar en güvenilir airsoft oyuncaklardır, aynı zamanda en yüksek malzeme kalitesi ve ürün çeşitliliğine de sahiptirler. Yeni başlayanlar için otomatik elektrikli oyuncaklar (AEG) en ideal tercih olarak kabul edilebilir. Çünkü bunlar GBB ile karşılaştırıldığında daha güvenilir ve geliştirilebilir oyuncaklardır. Bazı AEG oyuncakların GBB gibi geri tepmeli modelleri de mevcuttur, fakat bu özelliğe sahip olan modelleri nispeten pahalıdırlar. Fakat en ucuz airsoft silah modelleri de en profesyonel oyuncaklar da elektrikli airsoft silah çeşitleri içerisinde yer almaktadırlar.

Gazlı Airsoft Oyuncaklar

gazlı airsoft oyuncak silah

Bu tarz oyuncaklar green gaz ya da CO2 kartuşlarla kullanılırlar. Dolayısıyla bu türdeki oyuncakları kullanmak için ayrıca tüplerde satılmakta olan gazlardan da satın almanız gerekmektedir. Bu silahlar gerçekçi bir geri tepme hissi yaratarak, her tetikten sonra gerçek bir silah gibi geri teperler. Gazlı oyuncakların çoğu tabancalardır, bunun yanında birçok gazlı airsoft tüfek ve silah da vardır. Gazlı airsoft tabancalar daha kullanışlı oldukları için daha çok tercih edilir. Ancak gazlı oyuncaklar çok soğuk havalarda verimli bir şekilde çalışmayabilir. Bu türdeki oyuncakları etkili bir şekilde çalışması için 15 °C ve yukarısındaki sıcaklıklar yeterli olacaktır.

Deltasays'den Öneriler ve Uyarılar

deltasays'den tavsiyeler ve uyarılar

  1. Seçiminizi, başkalarının söylediklerinden çok tercih ettiğiniz modellere göre belirleyin. MP5 ile M16’dan daha rahat hissediyorsanız, MP5 ile yola koyulun.
  2. Oyuncağın düzenine göre de karar vermek isteyebilirsiniz. Airsoft oyuncakların ki bu durum için gerçek silahların da, temel de iki standart düzeni mevcuttur; standart ve Bullpup. Bullpup oyuncaklarda şarjör tetiğin ardında konumlandırılmıştır. Böylece silahın biraz daha kısa olması sağlanabilir. Bu sebeple bu tarz oyuncaklar keskin nişancılar, arazi ve elbette CQB oyuncuları tarafından tercih edilebilirler. Ancak Bullpup oyuncakların bazı modellerinde şarjör, konumlandırıldığı yere göre normalden daha uzun kalabilir ve arazide sürünmeye engel teşkil edebilir.
  3. Atış gözlüğü ve yakın mesafe oyunlarında yüz maskesi kullanmayı ihmal etmeyin. Kullanmadığınız zamanlarda oyuncağınızı güvenlik moduna alın.
  4. Kendi boyunuza oranla uzun sayılabilecek oyuncaklar almayın.