Close
Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Berid 3-12X56 Dürbün G74

Üzgünüz, bu ürün şuan mevcut değil.

Stok Kodu: 801132
6945,00₺
Kullanılabilirlik: Stoklar tükendi
+ -

Berid 3-12X56 Dürbün Genel Özellikleri

Yüksek teknolojisi ile maksimum verimlilik ve konfor özelliklerini aynı anda sağlar. Uzun mesafelerde ideal bir performans sunar. Zorlu arazi koşulları, zayıf ışık ve alacakaranlıkta bile kaliteli bir görüntüleme ve nişan alma sağlar. Çizilmeye karşı dayanıklı mat siyah kaplamaya sahiptir. Tüm iç mekanizması uçaklarda kullanılan alüminyum malzemeden üretilmiştir, bu sayede yüksek güçteki atışlara son derece dayanıklıdır ve uzun ömürlüdür. 

Tüp Çapı: 30 mm
Artikıl: Berid G74
Büyütme: 3-12 X
Malzeme: 6061 T6 Alüminyum
Su-Buğu Geçirmezlik: Var
Darbeye Dayanıklılık:  Var
Lens:  Hidrofobik Çok Katmanlı Kaplama
Pil Tipi: CR2032
Işıklandırma: Var

Berid 3-12X56 Dürbün Optik Özellikleri

Berid 3-12X56 Dürbün Optik Özellikleri

İkincil Odak Düzlemi (SFP)

En yüksek büyütme ayarında mükemmel bir hedef doğruluğu için daha ince bir nişangah sunan İkinci Odak Düzlemi.

Düşük Alan Eğrisi

Görüşün kenarlarında görülen eğrilik ve bulanıklığın etkisini en aza indiren üst düzey optik sistem.

Yansıma Önleyici Kaplama

Tüm yüzeyler tekrar tekrar yansıma önleyici malzeme ile kaplıdır, böylece havadan cama tüm optik sistemde istenmeyen yansımalar ve ışık kayıpları en aza indirilmiştir. 

Hidrofobik Cam Kaplama

Yağmurlu havalarda su damlacıklarının oluşumunu, zorlu arazilerde toz oluşumunu önleyen ve çizilmeye dayanıklı son teknoloji hidrofobik kaplamaya sahiptir. Bu kaplama ayrıca nefes alış verişlerden kaynaklanan yoğunlaşmayı önlemeye de yardımcı olur.

Berid 3-12X56 Dürbün Mekanik Özellikleri

Berid 3-12X56 Dürbün Mekanik Özellikleri

30 mm Ultra Dayanıklı Tüp

1200g kuvvetinde test edilmiştir. Ultra mukavemet için O-Ring ile sert ısıl işlem görmüş 6061 alüminyum alaşım kullanılmaktadır. Siyah mat kaplaması ile çizilmeye ve korozyona karşı dayanıklılık sağlar. Uçak sınıfı alüminyum şasi, zorlu arazi şartlarında, daha güçlü ve daha hafif bir dürbün oluşturur.

Su ve Buğu Geçirmez

O-Ring ve uçak sınıfı nitrojen gazıyla temizlenmiş alüminyum alaşımı, su ve buğu geçirmezlik sağlar.

Alüminyum İç Mekanizma

Mekanik kısımlarında plastik materyal kullanılmayıp tamamen uçak sınıfı yüksek kaliteli alüminyum kullanılarak üretilmiştir. Yüksek kalibreli atışlara karşı olağanüstü dayanıklılık sağlar.

Berid 3-12X56 Dürbün Nişangahı

berid g74 nişangah

Berid 3-12x56 Dürbün'de kullanılan G74 nişangahı, rüzgar telafisi, hedefin mesafesini ve boyutunu bulmak için hassas bir çözüm sunar. Büyük avlar dahil, uzun menzilli atışlar için mükemmel bir artikıldır. Sağ ve soldaki basamaklı noktalar yan rüzgarı telafi etmeye destek olur. Alt taraftaki çizgi ve noktalar atış parabolünü ve düşmeyi hesaplamaya yarar. Komple ışıklıdır, düşük ışık koşullarında dahi atış yapmayı kolaylaştırır.

Berid 3-12X56 Dürbün Teknik Özellikleri

Tüp Çapı: 30 mm
Artikıl: Berid G74
Alaşım: Mat Siyah 6061 Alüminyum
Göz Uzaklığı: 83.82 mm
Görüş Alanı (100m): 42.8'-10.7'
Dürbün Uzunluğu: 340 mm
Objektif Çapı: 50 mm
Oküler Dış Çapı: 36 mm
Büyütme: 3-12 X
Su ve Buğu Geçirmezlik: IPX7 Sertifikası Mevcuttur
Odak Düzlemi: İkincil Odak
Işıklandırma: Var

Kullanım Kılavuzu

Bakış Noktası Netliği(Diopter)

Dürbün ile gözünüzün arasında 8-12 cm mesafe varken tamamen aydınlanmış bir alana bakın eğer nişangah net bir şekilde görünmüyor ise dürbünün en arka kısmında bulunan diopteri netliği göz önünde bulundurarak sağa ve sola doğru ayarlayın.

UYARI: Doğrudan güneşe çıplak gözle yada dürbün ile bakmak göz sağlığınız için zararlıdır.

Montaj

En doğru sonucu elde etmek için dürbünün montajının doğru yapılması çok önemlidir. Dürbünün ön kısmı iç boruya diğer kısımları ise ayak harici hiçbir yere temas etmeyecek en alçak noktada monte edin. Bağlantı vidalarını tamamen sıkmadan önce dürbünü ileri geri hareket ettirerek tam görüş alanını sağlayan en uzak noktayı seçin. Dürbünü doğru yere yerleştirdikten sonra tork anahtarı kullanarak en fazla 18 newton metre güç kullanacak şekilde vidaları sıkın. Fazla güç kullanımı dürbünde hasara sebebiyet verebilir. Gözünüz ve dürbün arasında yeteri kadar mesafe bulunduğundan emin olun aksi halde geri tepme sonucu gözünüzü yaralayabilirsiniz. Bağlantı ayaklarını dengesiz sıkmayın ve montaj sırasında tüpü fazla sıkıştırmanın yakınlaştırma aralığına zarar verebileceğini unutmayın.

Uyarılar

Optik montaj ayakları dürbünün uyumunu sağlayan en önemli unsurdur. Kalibreye uygun ayak seçimi yapmak ve montajını da doğru yapmak gerekir.

Kalibrenize uygun montaj ayağı seçimi ve doğru montaj için profesyonellere başvurun.

Ön Sıfırlama

Sıfırlamadan önce hedef gözle yada mesafe ölçer ile belirlenir. Elle odaklama için silahın nişangahını açın. Ayarlanabilir bir netleme varsa paralaksı 50 yrd. (44,72m) getirin, zoom aralığını orta değere getirin, tüfeği sabitledikten sonra nişangah ayar kapaklarını açın (bazı modellerde açık kule kullanır).Nişangahı hedefin merkezine odaklamak için yükseklik ve rüzgar vidalarını ayarlayın. Rüzgar ayarı için rüzgar ayar vidasını saat yönüne çevirerek sağa, saat yönün tersine çevirerek sola hareket ettirin Yüksekliği ayarlarken imleci düşürmek için sağa yükseltmek için sola kaydırın. Rüzgar ve yükseltme dengesini atış yaparak kontrol edip sıfırlamaya son verin.

Sıfırlama

Son sıfırlama işlemi gerçek mühimmat ile yapılmalıdır.

Uyarı

Eğer sıfırlama işlemini lazer işaretleyici kullanılarak yapılmışsa, atış öncesi iç borudan çıkarılmalı ve iç borunun boş atışa uygun olduğu mutlaka kontrol edilmelidir. Atış öncesi iç boruda gerçekleşebilecek tıkanmalar kendinize ve çevrenize zarar vermenize sebep olabilir.

Sıfırlama, kalibre, kullanılan mühimmat ve atıcının kullanım amacına göre belirlediği mesafeye göre yapılır. Bu mesafeyi 100 yrd. (91,44 m)’a, zoom kapasitesinin yarı değerini ayarlayın. Sabit pozisyona gelip 100 metredeki hedefe 3 el atış yapın. Yapılan atışın defte toplandığı noktaya yükseklik ve rüzgar ayarlarını kullanarak nişangahı getirin.

 

Not: Yükseklik ve rüzgar vidalarında değiştirilen her bir klik 100 yrd. (91,44 m) mesafede etki gösterir.

 

100 yrd. (91,44 m) üzerindeki mesafeler şu formülle hesaplanır; Mesafeyi (Yarda sayısını) 100’e bölün. Elde edilen sayı, rüzgar ve yükseltme kadranı plakalarında belirtilen tıklama değeri ile çarpıldığında, atış mesafesindeki kapsamın gerçek tıklama değeri.

 

Mesafe / 100 = NN* belirtilen tıklama değeri = gerçek tıklama değeri

Kulelerin Sıfırlanması

Dürbünü sıfırladıktan sonra, ayar kapakları üzerindeki vidayı uygun tornavida / anahtar kullanarak yerinden çıkarın. İşaretli noktaya kapak üzerine yer alan “0” işareti gelecek şekilde takarak üzerindeki vidayı tekrar sıkın. Bu şekilde “0” noktası size her zaman mevcut turunda dürbününüzü sabitlediğiniz noktayı verecektir.

Uyarı

Tüm sıfırlama işlemi, uygun mesafede veya diğer güvenli alanlarda yapılmalıdır. Göz ve kulak koruması önerilmektedir.

 

Aydınlatmalı Nişangah Kullanılan Dürbünler

Dürbününüz aydınlatmalı bir nişangaha sahip ise içeriğinde pil ile çalışan ışık kaynağı vardır. Bu aydınlatma sistemi CR-2032 kullanmaktadır. Biten pili aydınlatma anahtarı üzerinde bulunan kapağı çıkarıp +/- kısmına dikkat ederek değiştirebilirsiniz.

Not: Biten pillerinizi pil atık kutularına atabilirsiniz.

Paralaks Düzenlemesi

Dürbünlerin serbest paralaksı olması için hedef alanının, odaklanılan aralığa yerleşmesi gerekir. Bu durum dışında konumlanan her hedef netlik düzenlemesi gerektirir. Paralaks özelliğine sahip dürbünler, ray üzerinde hareket eden ve netlik sağlayan fazladan bir lens ile donatılmıştır. Bu lens kullanıcıya her yakınlıkta istediği nokta üzerinde netleme imkanı sonar. Kapsam aralığı ayarını yapmak için (netliği sağlamak) dürbün üzerinde bulunan odak halkası yardımıyla yapılmalıdır.

 

Not: Paralaks ayarının konumu modeller arasında değişiklik gösterebilir. Ayar, objektifin üzerinde, bakış bölümünün önünde veya dürbünün yan tarafında bulunabilir.

 

Dürbün Bakım ve Temizlemesi

Dürbün, temkinli ve dikkatli bakım gerektiren son derece hassas bir üründür. Hiçbir bileşen sökülüp ayrı ayrı temizlemeye çalışılmamalıdır. Optik yüzey, kutu dahilinde sunulan lens bezi veya haricen temin edilen optik temizliğinde kullanılan temizlik kağıdı ile dikkatlice temizlenmelidir. Kullanılmadığı durumlarda lens koruma kapakları ile muhafaza edilmelidir. Optik kısımlar önünde biriken kum, toz tanelerini yumuşak bir fırça veya hava yardımı ile optiğe zarar vermeden çıkarın. Dış metal aksamı nemli bir bezle sildikten sonra mutlaka kurulayın. Kullanılmadığı zamanlarda dürbünü nemli veya araç içi gibi havasız sıcak e doğrudan güneş ışığına maruz kalacak şekilde saklamayınız. Yüksek sıcaklıklarda dolgu malzemeleri ve gaza zarar verebilir. Optik malzemelerin doğrudan güneş ışığına maruz kalması, bu kısımlarda yanık cam etkisi yaratabilir.

 

Garanti Şartları

Berid Tüfek Dürbünleri fabrikasyon hatalarına karşı 1 yıl değişim, 1 yıl fabrikaya gönderme olmak üzere 2 yıl garantilidir.

Garanti Kapsamı Dışındaki Sebepler

  • Basınçlı Su Kullanımı
  • Montaj esnasında, iki bağlantı noktası arasındaki dengenin kurulamaması sebebiyle, patlama şiddetindeki güç dağılım dengesizliğinin oluşturduğu hasarlar.
  • Çarpma ve düşme gibi darbeye dayalı oluşan metal aksam eğilimleri, optik kısım çizilme, çatlama ve kırılmaları. Bu duruma bağlı gaz sızmaları sonucu oluşan buğulanma.
  • Dürbünü, kuleleri ve merceklerin sökülmesi, tur sayısını tamamlayan kuleyi zorlamak gibi kullanım amacı dışında yapılan müdahaleler ve bu müdahaleler sonucu dürbünün işlevini yitirmesine sebep olabilecek her türlü durum.
  • Dürbün üzerinde yapılan zımparalama, delik delme, çekiçle vurma, tadilat ve tüm müdahaleler.
  • Yanlış montaj ayak seçiminden kaynaklı dürbün hasarı.
  • Asidik değeri yüksek tüfek temizleme yağlarının teması,
  • Doğabilecek tüm kullanıcı hataları.

 

Yukarıdaki maddeler ürününüzün garanti kapsamı dışında kalmasına neden olur.

Ürün özellikleri
CinsiyetUnisex
*
*
*