Blog

su geçirmez yağmurluk

Su Geçirmez Mont ve Yağmurluk Seçimi Nasıl Yapılır?

Hiç Kamperest’in outdoor giyim bölümüne girip yağmurlukların vahşi doğasında kaybolmuş gibi hissettiniz mi? Yağmurluk teknolojisinin bazı temel terimlerini ve temellerini anlamak, sizi kuru tutacak ve bütçenize uyan montu seçmenize yardımcı olacaktır.

Fiyat söz konusu olduğunda montun kumaşının tüm araştırma, geliştirme, test ve sonunda tabi ki performansı için ödeme yaparsınız. The North Face gibi Üst düzey yağmurluklar biraz pahalıya mal olabilir, bu nedenle satın alma öncesi araştırmalar yapmak ve bu araştırmalar doğrultusunda satın alımı gerçekleştirmek akıllıca bir hareket olacaktır.

Gerçek bir yağmurluk mu satın almak istiyorsunuz? Öyleyse karmaşık kumaş teknolojisi bilimine derinlemesine bir bakış için Su ve Rüzgar Geçirmez Mont Nedir, Nasıl Kuru Tutar? isimli yazımıza göz atabilirsiniz. Bu yazıda su geçirmez / nefes alabilen kumaş teknolojisinin nasıl çalıştığını oldukça açıklayıcı bir şekilde anlattık.


Hava Koşullarına Karşı Korunma Türleri

Her mont belli bir miktar su geçirmezlik sunar. Ancak işin terminolojisini bilmek bir montun ne derece korumaya sahip olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Su Geçirmez ve Suya Dayanıklı

Suya karşı dayanıklılığı yağmuru dışarıda tutmak için yeterli olduğunda montu "su geçirmez" olarak adlandırıyoruz. Şirketler test standartları konusunda fikir birliğine varamasalar da büyük bir markanın "su geçirmez" olarak tanımladığı herhangi bir donanımın ciddi bir fırtınaya karşı koyabileceğine güvenebilirsiniz.

Su geçirmez / nefes alabilir: Bu tür performans yağmurlukları, yağmurun cildinize geçmesini engeller ve aynı zamanda terinizi dışarı atmanıza yardımcı olur. Fazla hareket edeceğiniz bir aktivite yapmayı planlıyorsanız su geçirmez / nefes alabilir ürünler tercih etmeniz mantıklı olacaktır çünkü hem dışarıda yağan yağmura karşı korunacak hem de terinizi rahatlıkla dışarı atabileceksiniz.

Suya dayanıklı: Suya dayanıklı ürünler aynı zamanda nefes alabilir bir yapıya da sahip olurlar. Ancak bu tip ürünler yalnızca hafif yağmura karşı dayanıklı olurlar. Yağmur şiddetini arttırırsa su geçirmeleri kaçınılmazdır.

Su geçirmez / nefes alamaz: Sadece otururken veya ayakta dururken yağmuru dışarıda tutmanız gerekiyorsa, bu tip ürünler gayet kullanışlıdır ve su geçirmez / nefes alabilir ürünlere kıyasla çok daha az paraya mal olur. Bununla birlikte çaba sarf etmeniz gereken bir aktiviteyi bu ürün ile gerçekleştirirseniz, terinizi dışarıya atamayacağınızdan neredeyse yağmura maruz kalmış kadar ıslanırsınız. 

Rüzgar Geçirmez ve Rüzgara Dayanıklı

Suya dayanıklı ürünlere belirli bir seviye dayanıklılıktan sonra su geçirmez dediğimiz gibi rüzgara dayanıklı ürünlere de belirli bir seviye dayanıklılığa eriştiklerinde rüzgar geçirmez diyoruz. Birçok marka saatte 60 mil ve üzeri hızda esen rüzgara karşı dayanıklı olan ürünlerine rüzgar geçirmez diyor.

Rüzgar geçirmez: Tüm su geçirmez montlar aynı zamanda rüzgar geçirmezdir. Bu, şiddetli yağmuru engellemek için tasarlanmış bir montun rüzgarı da rahatlıkla engelleyeceğini düşündüğünüzde mantıklıdır.

Rüzgara dayanıklı: Suya dayanıklı montlar da aynı şekilde hafif esen rüzgar karşısında bir koruma sağlarlar. Ancak rüzgar şiddetini ne kadar arttırırsa bu tip ürünlerin sağladığı koruma bir o kadar azalacaktır.


3 in 1 Montlar

Yağmurluk montun bir adım ötesine geçen bu tasarım dış ve iç katman olarak adlandırılan iki katmandan oluşur. Su geçirmez bir mont ile ısı yalıtımı sağlayacak bir poları veya yalıtımlı bir kabuğu birleştirir. İç bileşen tipik olarak monta fermuarlanarak size her iki parçayı da tek başına kullanma imkanı verir.

Yağmurluk mont

Katmanlarının Türleri

Katman kelimesinin karşılığı yukarıda da bahsedildiği üzere montunuzu oluşturan parçalardır. Aşağıdaki katman türlerine aşina olmak hava koşullarına karşı korunma tercihinize karar verirken size yardımcı olacaktır.

Sert Katman: Bu terim, su geçirmez / nefes alabilen ürünler için kullanılan alternatif bir terimdir. Tahmin edebileceğiniz gibi, çoğu sert katmanlı kumaş yumuşak katmanlı kumaştan daha serttir, ancak şunu da belirtmek gerekir ki daha esnek sert katmanlı kumaşlar geliştirilmektedir. Sert katman iyi havalandırılamadığından dolayı alt ve orta katmandan sıcaklık gelebilir.

Yumuşak Katman: Klasik versiyon, suya dayanıklı bir katman ile bir yalıtım katmanını bütünleştirir. Hedef hem orta katman hem de dış katman görevi gören tek bir parçaya sahip olmaktır. Yumuşak katman ürünler yağmura ve rüzgara karşı sert katmana kıyasla biraz daha az koruma sağlasa da nefes alabilirlik açısından çok daha iyidir. Yumuşak katmanlar, terlemenin daha fazla endişe kaynağı olduğu yüksek efor gerektiren aktiviteler için en iyisidir. Aynı zamanda yumuşak katman mükemmel bir esneklik kabiliyetine sahiptir.

Hibrit Katman: Bu terim çeşitli yapılar için kullanılır. Yumuşak / sert katmanlı bir kombinasyonda, ön ve üst tarafta daha fazla su ve rüzgar geçirmez kumaş olabilirken, yanlarda, arkada ve kolların alt tarafında daha nefes alabilen, yumuşak kumaş olabilir.

Yalıtımlı Katman: Tipik olarak sıcak tutması için kuş tüyü veya sentetik dolguyla doldurulmuş olan çoğu kabarık mont ayrıca suya dayanıklıdır ve nefes alabilir. Montun su geçirmez / nefes alabilen bir kumaşı varsa, yüksek bir koruma seviyesinden yararlanırsınız. Bununla birlikte, tamamen su geçirmez olarak kabul edilmesi için dikişle kapatılmış olması gerekir.


Nefes Alabilirlik Ne Anlama Gelir?

Su Geçirmez / Nefes Alabilir kumaşlar devrim niteliğindedir. Dışarıda gerçekleştirdiğiniz aktiviteleriniz sırasında bir saunanın içindeymişçesine terlemek yada havuza girmiş gibi ıslanmak kimsenin isteyeceği bir şey değildir. Su geçirmez / Nefes alabilir kumaşlar bu durumdan kurtulmanın anahtarıdır. Su geçirmez kumaş dendiğinde söylenmek istenen çok net anlaşılıyor, peki nefes alabilirlik? Nefes alabilir kumuş aslında şu demek; vücutta oluşan terin yarattığı buharın montun dışına transfer edilmesi.

Montun içerisinde oluşan nemli ve sıcak hava her zaman dışarıdaki nispeten daha soğuk ve kuru havaya ulaşmak ister. Bu durumdan daha iyi faydalanabilmek için outdoor markaları on yıllardır bir rekabet içerisindeler ve bu rekabetin sonucunda montların nefes alabilirlik açısından verimliliği günden güne artıyor. Bu da Gore-Tex® yağmurlukların artık tek seçeneğiniz olmadığı anlamına geliyor.

Günümüzde üretilen montlar gerçekten de öncekilerden çok daha iyi nefes alıyor, ancak ne evrensel test standardımız ne de nefes alabilirlik performansını ölçen bağımsız bir sertifika kuruluşumuz yok.

Bazı markalar, klasik nefes alabilirliğe bilimsel bir terim olan düşük seviyede "hava geçirgenliğini" de dahil ediyorlar. Bu yaklaşımı farklı terminoloji kullanarak pazarlıyorlar, ancak genellikle daha iyi veya daha hızlı nefes alabilirlik sunmuyorlar. Bu tip montlar da nefes alabilirlik sıcak havayı dışarı atmak üzerine kurulu olduğundan bu montlar, geleneksel su geçirmez / nefes alabilen bir kumaştan daha iyi bir ısı yalıtımı gerektirecektir.


Su Geçirmez / Nefes Alabilir Teknolojiler

Yağmurluk kumaşınızın temel bileşeni, yağmurun vücudunuza nüfuz etmesini engelleyen ve aynı zamanda ter buharının dışarı çıkmasına izin veren bir kaplama veya membrandır. Nispeten hassas bir yapıya sahip olduğu için olduğu için membranın koruyucu bir kumaşa bağlanması gerekecektir.

Neredeyse tüm yağmurluklar, membran veya kaplama kullanılarak yapılır, ancak her bir yağmurluk türü için kullanılan malzemeler büyük ihtimalle farklı olacaktır.

Su Geçirmez ve Nefes Alabilir Mont

Membranlar ve Kaplamalar

Aşağıda Membranların ve kaplamaların yapısını anlayabilmenize yardımcı olacak önemli ayrıntılar yer alıyor. Ayrıca, performans, ağırlık ve fiyat hakkında geniş çapta kabul gören değerlendirmeler de bulunuyor. Ancak tabi ki bazı ürünlerin bu tip değerlendirmelerin istisnaları olabileceğini unutmayın.

İçerik ve Performans Kıyaslaması

Şöyle açıklamak gerekirse; Membranları duvar üzerine yapıştırılmış bir duvar kağıdı, kaplamaları ise duvar üzerine yayılmış bir boya gibi düşünebilirsiniz. Membranlarda kullanılan malzemeler, Genişletilmiş politetrafloroetilen (ePTFE), poliüretan (PU) veya polyester iken kaplamalarda kullanılan malzemeler ise Birçok poliüretan (PU) formülasyonudur.

Performans konusuna geldiğimizde ise su geçirmezlik, nefes alabilirlik ve dayanıklılık konusunda membranların kaplamalardan çok daha iyi sonuç verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Diğer yandan ağırlık ve fiyat söz konusu olduğunda kaplama içeren ürünlerin membran içeren ürünlerden çok daha hafif ve ucuz olduğunu da söylemek gerekir.

Dayanıklı Su İtici (DWR)

Montunuzu satın aldıktan sonra su iticilik performansında düşüş olmasını istemiyorsanız montunuzun bakımını doğru şekilde yapmanız çok önemli. DWR yapısı yıprandığında yada hasar gördüğünde, montun yüzey kumaşı ıslanabilir. Alttaki membran veya kaplama suyu dışarıda tutmaya devam edecektir ancak ıslanmış yüzey kumaşı ter buharının dışarıya hareketini yavaşlatacaktır.

İlginç bir şekilde, günümüzde kullanılan daha çevre dostu DWR kaplamaları, eski DWR ürünlerinden daha çabuk aşınır. Bu nedenle bir DWR’nin bakımını düzenli olarak yapmak, yağmurluk bakım rutininizin bir parçası olmalıdır. Yağmur damlaları montunuzun içerisine nüfuz etmeye başladığında veya ıslanan yüzey kumaşı size soğuk noktalar verdiğinde bakım yapma zamanı gelmiştir.

Yağmurluk Katmanları

Montun membranı yada kaplaması korunma amaçlı bazı ek katmanların içerisine sıkıştırılır. Dış katman aşınmaya karşı dayanıklıdır ve yağmuru püskürtür; iç katman ise hem vücut yağlarına hem de montu içerden yıpranmaya karşı korur.

Yağmurlukta kullanılan üç yapı türü; 2 katmanlı, 2,5 katmanlı ve 3 katmanlı tasarımdır. İşte kısa bir özet;

2 Katmanlı: En Sessiz

Membran veya kaplama tabakası, tek bir malzeme parçası oluşturmak için bir dış kumaş tabakasının içine uygulanır. Membranı veya kaplamayı korumak için içine gevşek bir astar eklenir. Daha sessiz olduğu için, 2 katmanlı yapı şehir ve seyahat amaçlı yağmurluklar için tercih edilir. Kullanım amacı ne olursa olsun, bu tasarım orta fiyatlı montlarda bulunur.

2,5 Katman: En Hafif

Burası "katman" teriminin kafa karıştırıcı olabileceği bir yerdir. 2 katmanlı ve 3 katmanlı yapılar gibi bu tasarım da ilk katmanı olarak hafif ancak dayanıklı bir dış kumaş kullanır. İkinci "katman" aslında bu birinci katmanın içine uygulanan membran veya kaplamadır. Son olarak, bu ikinci katmanın üzerine koruyucu bir parlaklık veya baskı (yarım katman) serilir. 2,5 katmanlı tasarımlar genellikle diğer yaklaşımların nefes alabilirliği veya dayanıklılığı ile eşleşmezken, bu şekilde yapılan bir mont genellikle daha hafif ve daha ekonomiktir.

3 Katmanlı: En Sağlam

Bu tip montlarda hiçbir kaplama kullanılmaz, sadece sağlam bir yüz kumaşı ile bir astar arasına sıkıca sıkıştırılmış bir membran bulunur. Genelde en dayanıklı ve nefes alabilen yapı 3 katmanlı tasarımlardır. En zorlu kırsal ortamlar için tasarlanan yağmurluklarda kullanılır. Bu montlar ayrıca yüksek bir fiyata sahiptirler.

Performans Kıyaslaması

Su geçirmezlik, nefes alabilirlik ve dayanıklılık konusunda 3 Katmanlı olan montların 2 ve 2.5 katmanlı montlara kıyasla çok daha iyi performans verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak konu ağırlık ve fiyata geldiğinde 2.5 katmanlı montların 2 ve 3 katmanlı montlardan çok daha hafif ve ucuz olduğunu görüyoruz.

gece kamp ateşi

Doğa Dostu Kampçı Nasıl Ateş Yakar?

İllaki severiz kamp ateşlerini; gecesi ayrı gündüzü ayrı görsel şölen yaşatır. Seyretmesi keyiflidir, mest oluruz karşısında. Bazen yakar ısınırız, bazen karnımızı doyururuz, etrafında toplanır güleriz,oynarız, bazen de baka baka dalar gideriz. Kamp ateşi her zaman hoştur; peki ama doğru kamp ateşi nasıl yakılır? Doğaya zarar vermeden kamp ateşi yakmak için nelere dikkat etmek gerekir? Hazırsanız, doğa dostu kampçı nasıl ateş yakar bakalım...

Kamp Ateşi Nasıl Yakılır, Nelere Dikkat Edilir?

1- Odununu yanında getirmez: Evet, doğa dostu bir kampçı kamp yapacağı yere başka bir bölgeden, uzak bir yerden odun taşımaz. Bunun yerine yakacak odunları ya kamp alanından ya da yakınından temin eder. Çünkü kamp alanına uzak ya da farklı bir bölgeden taşınan odunlar istilacı olabilen, bölgeye uyumsuz böcekleri de beraberinde getirebilir.

kamp ateşi

2- Yaş ağaçlardan asla odun çıkarmaz: Doğa dostu bir kampçı ağaçların ormanların bir parçası olduğunu herkesten iyi bilir. Erezyonu önleyen, diğer canlı ve bitkilere besin ve organik madde sağlayan ağaçların biyolojik çeşitlilik açısından da doğaya katkı sağladığını aklından çıkarmaz. Doğa dostu bir kampçı canlı bir ağaçtan yakacak odun çıkarmaz ancak ve ancak tamamen kurumuş ve yerlere düşmüş parçalardan faydalanır.

ormanda kuru ağaç kütüğü

3- Çalılık alanda ateş yakmaz: Doğa dostu bir kampçı çalılık ya da dallarla kaplı alanlarda ateş yakmaz. Çünkü küçücük bir köz bile uygunsuz alanlarda yangına sebebiyet verebilir. Doğa dostu bir kampçı ateş yakmadan önce bulunduğu sahayı iyi değerlendirir; daha önce ateş yakıldığı anlaşılan ateş çemberleri var mı diye alanı mutlaka inceler. Her zaman daha önce ateş yakmak için kullanılan alanları tercih eder.

çalılık alanda kamp

4- Sorumluluğun kendisinde olduğunu iyi bilir: Doğa dostu bir kampçı doğru yerde ateş yakmış olsa bile ateşin tüm sorumluluğunun kendisinde olduğunu, çevreye zarar verecek hale dönüşmemesi için kontrolü bırakmaması gerektiğini iyi bilir. Günün hangi saatinde olursa olsun, gündüz ya da gece kamp ateşi yaktığınızda en önemli şey alınan sorumluluğu unutmamaktır.

kamp ateşi

5- Bölgeyle ilgili sınırlamaları öğrenir: Doğa dostu bir kampçı kamp ateşi yakmak istediği alanla ilgili bekçilerden ya da kamp alanı sorumlularından gerekli izinleri alıp, varsa bulunduğu bölgenin kendine özgü sınırlamalarını öğrenir.

doğa dostu kampçı

6- Ateş yakacağı yerin seçiminin önemli olduğunu iyi bilir: Yapılacak en doğru şey daha önce ateş yakıldığı belli olan yerlerde ateş yakmaktır. Eğer böyle bir alan yoksa önce kendisine bir ateş çemberi çizer, çizdiği alanı kazıp ateş çukurunun içini ve etrafını yanmayacak taşlarla çevreler ve ateşini yakar.

kamp ateşi

7- Ateşin tamamen söndüğünden emin olur: Doğa dostu bir kampçı kamp ateşini söndürmek için tek başına su dökmenin yeterli olmayacağını bilir. Söndürme işleminin tamamlanması için su döktükten sonra ateş yakılan alanın oksijenle temasını önlemek için toprak veya kumla kapatmak iyi bir tercihtir. Ateş çemberinin etrafını saran taşların tamamen soğuduğundan emin olup kül ve benzeri kalıntıları da etrafa saçarak alandan ayrılmak en doğru ateş söndürme işlemidir.

sönmek üzere olan kamp ateşi

montlar nasıl su geçirmez hale gelir

Su ve Rüzgar Geçirmez Mont Nedir, Nasıl Kuru Tutar?

Çoğu kişi su geçirmez ve/veya nefes alabilen kumaşlardan "GORE-TEX" olarak bahsetse de günümüz dünyasında su geçirmez mont veya yağmurluğunuz onlarca farklı marka teknolojinin herhangi birinden yararlanılarak üretilmiş olabilir. Markalaşmadan bağımsız olarak, tüm su geçirmez kumaşları iki görevi yerine getirmek için tasarlanmıştır:

 1. Vücudunuza ve montunuzun iç katmanlarına yağmurun nüfuz etmesini önlemek.
 2. Terinizin vücudun dışına çıkmasını sağlamak ve vücut ısınızı rahat edeceğiniz bir seviyede tutmak.

GORE-TEX® teknolojisi kullanılarak ilk üretilen outdoor mont 1978'de piyasaya sürüldüğünde ortaya çıkan su geçirmez / nefes alabilen teknoloji, yıllar içinde gelişti ve çok daha karmaşık bir hale geldi. Bu blog yazısında su geçirmez elbiseler hakkında merak ettiklerinizi açıklayacak, su geçirmez / nefes alabilen kıyafetlerin sizi nasıl kuru tuttuğuna ve markaların bu teknolojiyi kendi ürünlerinde nasıl test edip kullandıklarına dair genel bir bakış atacağız.

Su Geçirmez ve Nefes Alabilen Outdoor Giysiler Ne İşe Yarar?

1- Yağmuru Dışarıda Tutar

Su geçirmez mont ve yağmurluk çeşitleri, yağmurun nüfuz edemeyeceği bir bariyer görevi gören membran veya kaplama kullanılarak yapılmıştır. Çoğu su geçirmez kıyafetin dış yüzeyi (yüzey kumaşı olarak da bilinir), yağmur damlalarının bu yüzeyi ıslatmasını ve alttaki membran veya kaplamanın nefes alabilirliğini tehlikeye atmasını önleyen dayanıklı bir su itici (DWR) kaplama ile işlenir.

2- Kıyafetin İçinde Kuru Kalmanızı Sağlar

Yağmuru dışarıda tutan aynı membran veya kaplama, buharlaşan teri içinden geçirir ve dışarıya atmanıza yardımcı olur. Bu çok kritiktir çünkü ter buharınızı dışarıya atamazsanız yağmura gerek kalmadan sırılsıklam olabilirsiniz.

3- Rüzgara Karşı Koruma Sağlar

İyi tarafı şu ki su geçirmez bir ceket sizi rüzgardan da koruyacaktır. Su geçirmezlik testini geçmiş bir ceket neredeyse her zaman rüzgar geçirmezlik testinden de geçer not alacaktır.

Su ve rüzgar geçirmez, nefes alabilen kışlık mont veya yağmurluk almak için aşağıdaki kategorileri inceleyebilirsiniz:


Su Geçirmez Kumaş Teknolojisi Yağmuru Nasıl Dışarıda Tutar?

Kıyafetler su geçirmez ve nefes alabilir hale getirilirken aşağıdaki iki yapıdan biri kullanılır:

1- Membranlar

Bazen lamine olarak da adlandırılan membran dış kumaşın arkasına eklenmiş çok ince bir katmandır. İnceliğini anlatabilmek adına ortalama bir insanın saçının kalınlığı 100 mikron kadarken bir membranın ortalama kalınlığı ise 30 mikron kadardır. Daha ince zarlar daha fazla  su geçirmezlik sağlar ancak uzun süreli kullanımlarda  nefes alabilirlik kaybına sebep olabilirler.

2- Kaplamalar

Bir montu su geçirmez / nefes alabilir hale getirmenin en kolay yolu kaplamadır. Dış kumaşın arka kısmına sıvı bir kaplama uygulanır. Ardından bu sıvı kaplama kurur ve su geçirmeyen ancak nefes alabilir bir hale gelir. Ne kadar fazla kat atılırsa su geçirmezlik seviyesi de o derece artar ancak nefes alabilirlik her katmanla biraz daha azalır. Kaplamalar membranlara kıyasla daha az kullanılırlar. 

Su Geçirmez Kumaş Yapıları Nelerdir?

Çok ince oldukları için membranlar ve kaplamalar, aşınmaya ve kirlenmeye karşı ek korumaya ihtiyaç duyar. Membran ya da kaplama olması fark etmeksizin su geçirmez kumaşlar 3 farklı yöntem kullanılarak imal edilmiştir. Bu yöntemler ise şöyledir;

A- 2 Katmanlı Kumaşlar (Günlük Montlar):

2 katmanlı kumaş yapısına sahip bu tip montlarda, dış kumaşın alt tarafına su geçirmez / nefes alabilen bir membran bağlanır. Astar ise iç kısımdaki zarı korur.

B- 3 Katmanlı Kumaşlar (Performans Montlar):

En iyi ve genellikle daha pahalı montlarda bulunan 3 katmanlı yapı, su geçirmez / nefes alabilen zarın dış kumaşın alt tarafına yapıştırılmasıyla 2 katmanlı yapıya benzer. Bununla birlikte, iç tarafta onu korumak için zara başka bir kumaş katmanı da bağlanmıştır. Bu yapı, mantığa aykırı gibi görünse de, 3 katmanlı bir ceketin 2 katmanlı bir ceketten çok daha hafif olmasını sağlar çünkü bu, asılı astarın ağırlığını içermez.

C- 2,5 Katmanlı Kumaşlar (Uygun Fiyatlı Montlar):

Bu yapı, dış kabuk kumaşının alt tarafında su geçirmez / nefes alabilen bir kaplama ile başlar ve ardından bu kaplamayı korumak için ince bir koruyucu kaplama (yarım tabaka) ekler. 2.5 katmanlı bir ceket tipik olarak 2 katmanlı veya 3 katmanlı ceketten daha az nefes alabilir, ancak aynı zamanda daha ucuzdur. İç kumaş gerekmediğinden, bazı ultra hafif ceketler de 2,5 katmanlı bir yapıya sahip olabilir.

Su geçirmez / nefes alabilen kumaş teknolojilerinin çeşitli yaklaşımlar kullandığını unutmayın. Örneğin, tüm GORE-TEX® kumaşlarının 3 katmanlı bir yapısı yoktur. Markalar, ceketin kullanım amacına göre en uygun yöntemini seçerler. Şunu da eklemek gerekir ki markaların bazıları teknolojilerinin 2, 3 veya 2,5 katmanlı yapıya sahip olduğunu açıklamamaktadırlar.


Yağmur damlası şeklindeki su, ter buharı formundaki sudan binlerce kat daha büyüktür. Ceketinizin membranındaki veya kaplamasındaki mikro gözenekler, ter buharının çıkması için yeterince büyük, ancak yağmur suyunun geçemeyeceği kadar küçüktür.

Nefes Alabilir Montlar Kuru Kalmanıza Nasıl Yardımcı Olur?

Membranların ve kaplamaların nasıl hem su geçirmez hem de nefes alabilir olabileceğinin anahtarı şudur ki, yağmur damlası şeklindeki su, ter buharı formundaki sudan binlerce kat daha büyüktür. Ceketinizin membranındaki veya kaplamasındaki mikro gözenekler, ter buharının çıkması için yeteri kadar büyük, ancak diğer yandan yağmur suyunun geçemeyeceği kadar da küçüktür.

Terledikçe ceketinizin içindeki hava ceketinizin dışındaki havadan daha sıcak ve nemli hale gelir. Doğa da her madde dengede olma eğilimindedir. Dolayısıyla ceketinizin içerisindeki sıcak ve nemli hava dışarıdaki soğuk ve kuru havaya ulaşmayı ister. Yani ceketinizin içerisinde oluşan nemli ve sıcak hava mikro gözeneklerden geçerek dışarıdaki soğuk havaya karışır ve montunuzun içerisinde daha ferah bir ortam oluşur.

Sıcaklık ve Nem Nefes Alabilirliği Nasıl Etkiler?

Markalar her zaman kendi tescilli su geçirmez / nefes alabilir teknolojilerinin performansını geliştiriyorlar, bu nedenle bugünün yağmurlukları birinci nesil GORE-TEX® kıyafetlerden çok daha iyi performans gösteriyor. Bununla birlikte, su geçirmez / nefes alabilen teknoloji ne olursa olsun, çok terleyen bir insanın ceketin nefes alma yeteneğini aşan ısı ve nem üretebileceğini belirtmek gerekir. Dolayısıyla her montun ve teknolojinin bir sınırı vardır ve bu sınırın aşılacağı durumlar ya da ortamlar olabilir.


Dayanıklı Su İtici (DWR) Teknolojisi Nedir?

dayanıklı su itici kaplama detaylari

Su geçirmez kıyafetlerin dış yüzeyinde dayanıklı su itici (DWR) kaplama bulunur. Su geçirmez kıyafetlerin genellikle gözden kaçan bu yönü önemli bir işlevi yerine getirir:

 • DWR kaplama, dış kumaşının doygun hale gelmesini önler. Bunu, suyun ceketin dış kumaşı üzerinde damla haline gelmesini sağlayarak yapar. Daha sonra damla haline gelen su ceketin üzerinden akar gider ve kıyafetin içerisine su sızmamış olur.
 • DWR kaplama, nefes alabilirliği korumak için çok önemlidir. DWR cilası aşınırsa, montun dış kumaşı su alabilir. Dış kumaşının altındaki kaplama veya membran, suyun daha derine nüfuz etmesini önleyecektir, ancak bu ıslanmış dış kumaş artık nefes alabilirliği bozan bir su bariyeri haline gelmiştir. Islanmış bir kumaş soğuk hissettirir dolayısıyla bu da insanlar tarafından yanlış bir şekilde rutubet olarak algılanır ve ceketlerinin su geçirmezliğinin başarısız olduğuna inanmalarına neden olur. Halbuki ceket DWR’si bozulmuş olsa da kaplaması ya da membranı sayesinde hala içeriye su geçirmeyecektir.

Dayanıklı Su İtici DWR Nasıl Çalışır:

DWR teknolojisine sahip ceketlerin dış yüzeyinde mikroskobik boyutlarda ‘’çiviler’’ vardır. Bu yoğun ve sivri uçlu yüzey ceketin üzerine gelen suyun kumaşa nüfuz etmesine izin vermeyerek suyu damla haline geçmesine ve montun üzerinden akıp gitmesine olanak sağlar.

Yağmurlukveya montunuzun dış yüzeyinde DWR teknolojisi bulunsa da bu durum sonsuza dek sürmeyecektir. Zamanla kir, yağ ve aşınma gibi sebeplerle DWR yapısının performansı azalacaktır. Bu bozulma durumu ise zamanla su damlacıklarının düzleşmesine ve ceketinizin dış kumaşına nüfuz etmelerine sebep olacaktır. Ceketinizin DWR performansının azaldığını anladığınızda bakım yapmanız gerekecektir.

DWR Bakımı Nasıl Yapılır?

 1. Temizlemek: Sahip olduğunuz ceketin kullanım talimatlarında nasıl yıkanması gerektiğiyle alakalı belirtilen bilgileri takip ederek ceketinizi üzerinde bulunan kir ve yağlardan arındırmak su itme özelliğini geri kazanmak için çok önemlidir.

 2. Isı uygulamak: Ceketinizi yıkadıktan sonra su itme özelliğini geri kazandırmak için ısı uygulamakta çok önemli bir adımdır. Genellikle 15 dakikaya kadar ceketinizi düşük ya da orta sıcaklıkta bir kurutma cihazına koymak yeterli olacaktır. (Kurutucu ve buharlı ütü kullanımı için ceketinizin üreticisinin talimatlarına uyunuz.)


Kumaşlarda Su Geçirmezlik ve Diğer Testler Nasıl Yapılır?

Kumaşlarda Su Geçirmezlik Testi

Tüketiciler bize her zaman hangi ceketin en iyi su geçirmezliğe ya da nefes alabilirliğe sahip olduğunu soruyor. Markaların tümü kendi su geçirmez / nefes alabilir kumaşlarını kapsamlı bir şekilde test ediyor ancak test standartları üzerinde markalarca bir anlaşmaya varılmadığından ve bağımsız bir test laboratuvarı olmadığından dolayı hangi markanın daha iyi olduğuna dair kesin sonuçlara varmak mümkün olmuyor.

Suya dayanıklılık laboratuvar yöntemleri bir su sütunu veya hidrostatik basınç testi ile standartlaştırılmıştır. Sonuçlar genellikle milimetre (mm) veya inç kare başına pound (psi) cinsinden ifade edilir. Herhangi bir kumaş, belirli bir su geçirmezlik seviyesine ulaştığında "su geçirmez" olarak kabul edilir. Lakin markalar, bir kumaşı tamamen su geçirmez yapan bu deneyler ve sonuçları üzerinde hemfikir değillerdir. Mevsim ve coğrafya şartlarına göre değişmekle birlikte, genel kabul olarak 2.000 mm ve üzeri su geçirmezlik seviyesine sahip kumaşlar su geçirmemektedir.

Kumaşlarda Nefes Alabililrlik Testi

Markaların nefes alabilirlik (bilimsel adıyla ‘’buhar geçirgenliği’’) iddiaları daha da az anlamlıdır çünkü markalar tek bir test yöntemi kullanmazlar ve kullanılan test yöntemlerinin sonuçları üzerinde de anlaşma sağlayamazlar.

Kumaşlarda Rüzgar Geçirmezlik Testi

Çoğu marka, su geçirmez kumaşı rüzgar geçirmez olarak da tanıtır. Rüzgar direncinin test edilmesi (bilimsel adıyla "hava geçirgenliği") belirli bir süre içinde bir kumaştan geçebilecek hava miktarının (fit küp cinsinden) ölçülmesini içerir. Bazı markalar bu sonucu mil/ saate dönüştürür ve 60 mil / saat veya daha fazla hava akışını engelleyen bir kumaşı "rüzgar geçirmez" olarak kabul eder. Test edildiğinde, her zaman su geçirmez kumaşın rüzgar geçirmez olduğu da ortaya çıkar.


outdoor mont kullanım ve bakım tavsiyeleri

Outdoor Yağmurluk Kullanım ve Bakım Tavsiyeleri

Kullanım Tavsiyeleri

Kışlık mont ve yağmurluk modelleri her ne kadar su geçirmez de olsalar kullanım esnasında uygulayacağınız bu yöntemler konforunuzu doğrudan etkiler:

 1. Havalandırma: Kıyafetinizin koltuk altı fermuarları ya da havalandırma delikleri varsa daha yüksek havalandırma sağlamak için bunları ön fermuar ile birlikte kullanın.
 2. Katmanları Değiştirin: Üşüyebileceğiniz durumlar için yanınızda ekstra bir yalıtım katmanı bulundurun. Aşırı sıcaklık hissediyorsanız iç katmanı çıkartın. Katmanları yönetmek için daha fazla bilgi almak adına Outdoor Giyimin Temelleri: Katmanlama adlı yazımıza göz atın.
 3. Efor Düzeyinizi Ayarlayın: Her ne kadar dışarıdan su geçmese de eforunuz arttıkça teriniz buharlaşabilir ve içeriden ısalanabilirsiniz. Bu durumla karşılaşmamak için eforunuzu dengelemeyi unutmayın.

Bakım Tavsiyeleri

Satın aldığınız ürünün bakım talimatlarını okuyun ve uygulayın: Üretici talimatları, burada sunulan ipuçlarının yerine geçer.

 1. Yağmurluğunuzu düzenli olarak yıkayın. Temiz bir yağmurluk, kirli olandan daha iyi performans gösterir. Markaların, bu konuda hem fikir olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Bazı markalar su geçirmez ürünlerine yıkama ömrü biçmiş olabilirler.
 2. Su geçirmez / nefes alabilen yağmurluklar için özel olarak tasarlanmış temizlik ürünlerini kullanın. Standart çamaşır deterjanları yağmurluk performansını etkileyen katkı maddelerine sahiptir.
 3. Hangi temizlik ürününü kullanılırsanız kullanın, daima iyice durulayın; iki durulama döngüsü yapmak, kalan tüm sabunları çıkardığınızdan emin olmanın iyi bir yoludur.
 4. Elde yıkama ya da önden yüklemeli çamaşır makinaları tercih edin.
 5. Yıkamadan önce tüm fermuarları kapatın ve cepleri boşaltın. Ceketinizi ters çevirmeyi de unutmayın.
 6. Bazı temizlik ürünlerinin katkı maddeleri su geçirmezliği ve nefes alabilirliği azaltır. Özellikle yumuşatıcılar, çamaşır suyu, kuru temizleme ve yoğun ısıdan kaçının
hayatta kalma ve doğada yaşam eğitimi

Hayatı İdame ve Doğada Yaşam Atölyesi

Doğada ve Afet Durumlarında Hayatta Kalma Eğitimi

Doğa Severler Kamperest Açık hava Etkinliklerinde Bir Araya Geliyor.

Hayatta kalma ve doğada yaşam konusunda uzman olan Mahir Bayrak ve Atlas Girişimcilik eğitmenleri eşliğinde açık havada yapılacak hayatta kalma eğitiminde buluşuyoruz. Ateş yakma, yön bulma ve gemici düğümlerinden, barınak kurma ve yaralı taşıma usullerine varan konu başlıklarının ele alınacağı atölyede, katılımcılar temel hayatta kalma uygulamalarını uygulamalı olarak açık havada öğreniyor olacak.

ATÖLYEYE BAŞVUR

Hayatı İdame Atölyesi Konu Başlıkları

 1. Barınak Kurma ve Barınak Çeşitleri
 2. Pusulasız Yön Bulma Yöntemleri
 3. Paracord Bileklik ile Ateş Yakma Teknikleri
 4. Temel Gemici Bağları
 5. Yaralı Taşıma Usulleri ve Yaralanmalarda İlk Müdahale
 6. Temel Hayatta Kalma Malzemeleri

Etkinlik Hakkındaki Genel Bilgiler

 • Tarih: 5 Eylül Cumartesi 2020
 • Konum: Sahil Kamp İstanbul
 • Katılım Ücreti: 25₺
 • Kontenjan: 20 Kişi
 • Sertifika: Veriliyor
 • Eğitmenler: Mahir Bayrak, Erkin Sezer, Ufuk Esen
 • Yardımcı Eğitmenler: Zişan Köse, Enes Danışman, Enis Köse


Atölye Konumu

Sahil Kamp İstanbul

Şile otobanında Şile'ye varmadan 15 km önce yer alan "Sofular" kavşağından sola dönüp ilerleyiniz. Sahilköy'ün içinden geçip 2 km çıktıktan sonra sağdaki Sahil Kamp tabelasını göreceksiniz. Ayrıca Şile'ye doğru giderken Ömerli'den sola dönünüz ve köy yolundaki "Sahilköy" tabelalarını takip ederek Sahil Kamp tesislerine ulaşabilirsiniz.

Sahil Kamp İstanbul tesislerinden geçen Otobüs Hatları


Etkinlik Programı

11:00 Toplanma alanında buluşma.

11:15 Genel sunum ve tanışma.

11:30 Etkinlik alanına yürüyüş

11:45 Hayatı İdame Atölyesi İlk Bölüm

12:15 Hayatı İdame Atölyesi İkinci Bölüm

12:45 Doğa Yürüyüşü ve Çay-Kahve İkramı

Sık Sorulan Sorular:

 1. Atölye ücretli mi, ne kadar ödeme yapacağız? : Evet, etkinliğe katılım ücreti 25 ₺'dir.
 2. Etkinlikten sonra kamp yapabilir miyiz, tesiste konaklayabilir miyiz? : Sahil Kamp İstanbul web sitesinden rezervasyon yaptırarak etkinlikten sonra tesiste kamp yapabilirsiniz.
 3. Atölye için gerekli malzemeler nelerdir, yanımızda neler bulundurmalıyız? : Maske-eldiven, kişisel dejenfektan, spor veya rahat bir ayakkabı, su, yedek kılık-kıyafet.
 4. Çocukla katılım mümkün mü, mümkünse ücretli mi? : Atölyemize 4-6 yaş aralığındaki çocuklarınızla ücretsiz katılabilirsiniz. 7 yaş ve üstü ücrete tabidir, kayıt yaptırmanız gereklidir.
 5. Tesisteki plajı kullanabilir miyiz? : Evet, etkinliğe özel olarak plajı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.
 6. Çadır kiralayabilir miyiz?: Hayır, pandemi koşulları yüzünden çadır kiralama yapılmamaktadır.
 7. Tesise giriş için ayrıca ücret ödemesi yapacak mıyız? : Etkinlik için ayrıca giriş ücreti alınmayacaktır.

ATÖLYEYE BAŞVUR


doğada yoga kampı deneyimi

Doğada Yoga Kampı Deneyimini Mutlaka Yaşayın!

İskelet sistemimize, ruh halimize ve zihnimize iyi gelen yogayı bu yaz doğada yapmayı mutlaka deneyimleyin. Doğada güneşi selamlamak kendinizi her zamankinden daha iyi hissettirecek.

Hem yoga hem doğa bundan daha iyi ne olabilir? Fiziğinize, zihninize ve ruhunuza aynı anda olumlu etki yapan yoga ve doğa ikilisinden daha iyi birşey olamaz. Tüm evrenle bir olmanın en güzel yollarından biridir doğada yoga yapmak.

Üzerimizde sonsuz bir gökyüzü, altımızdaki güçlü bir toprak ve etrafımızda bizi saran kusursuz düzenle dengelenmenin ve uyumlanmanın en güzel yolu doğada yoga yapmaktır. Bizi kendimizle ve yaşadığımız doğa, çevre ve dünya ile bütün olma, birlik olma yolculuğuna çıkaran yogayı mutlaka ama mutlaka doğayla birleştirin.

Kampta yoga yapmak neden daha iyi hissettirir?

kampta yoga keyfi

Yoga bedenimizi güçlendirirken bize doğru nefes almayı, nefes kontrolünü ve gevşeme yöntemlerini öğretir. Açık havada, yemyeşil bir doğada temiz havayı soluyarak yapılan yoga her zamankinden iyi hissettirir. 

Doğanın odaklanma ve konsantrasyon üzerinde etkisi var mıdır?

yoganın odaklanmaya etkisi

Yoga öğretisindeki nefes, meditasyon ve duruş çalışmaları zihni sakinleştirmeyi amaçlarken, yogik nefes pratikleri odaklanmayı ve uzun süreli konsantrasyon sağlamayı kolaylaştırır. Daha uzun bir odaklanma süresine erişebilmek için en iyi zemin doğadır. Yapılan araştırmalar doğanın odaklanmayı 2 kat artırdığını gösteriyor.

Yoga ruh halimizi düzeltmeye nasıl katkı sağlar?

doğada yoga ruh halimizi nasıl etkiler

Yoga tek başına fiziksel bir aktivite değildir. Zihinsel ve ruhsal olarak da iyi hissettirir. Yoga serotonin ve dopamin seviyelerini düzenleyerek, daha çok endorfin salgılamasını sağlar bu da ruh halimizi pozitif bir seviyeye çıkarmaya katkı sağlar.

Doğada yoga yapmak depresyona daha mı iyi gelir?

doğada yoga depresyona iyi gelir mi

Doğanın içinde zaman geçirmek bir tek başına bile bir terapi çeşididir. Yapılan araştırmalar doğada yapılan yürüyüşlerin birçok antidepresandan etkili olduğunu ortaya koyuyor. Dolayısıyla doğada yoga yaparak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. 

Salonda veya evde yoga yapmakla doğada yoga yapmanın en önemli farkı nedir?

doğada yoga ile salonda yoga arasındaki farklar

Doğanın iyileştirici bir gücü vardır. Biraz toprak, biraz yaprak, biraz temiz hava… İşte doğanın iyileştirici gücü. Evde veya salonlarda bu güç olmasa da kendinizi iyi hissettiğiniz her yerde ve zamanda mutlaka yoga yapın ama doğada yoga yapma deneyimini mutlaka yaşayın.  Doğada güneşi selamlamak için geç kalmayın.

kamp yaparken nelere dikkat etmeliyiz

Doğa Dostu Kampçının Yaptığı 7 Muhteşem Hareket!

Kampa gitmek için heyecanlanmak güzel, kamp listesi yaparak yola çıkmak akıllıca, gideceğiniz bölgeyle ilgili tavsiyeleri dinlemek/okumak faydalı, sıcak bir yaz günü ya da soğuk bir kış mevsiminde doğru kıyafetleri seçmek şart. 

Evet, nefis bir doğa deneyimi yaşamak için kamp çadırı başta olmak üzere yukarıda saydığımız hiçbir şeyin eksik olmaması gerekiyor. Ama gelin görün ki yetmiyor, maalesef yetmiyor. Ne kadar heyecanlı olursanız olun, ne kadar sorup soruşturmuş giderseniz gidin, ne kadar doğru kıyafetleri seçerseniz seçin, ne kadar yol/bölge tavsiyesi alırsanız alın, yetmiyor.

Yaptığımız tüm kampların merkezinde eko sistemi korumak, arkamızda iz bırakmamak, plastik tüketimini azaltmak, geri dönüşüm yapmak ve üretmek yoksa emin olun doğa nezdinde sınıfta kalıyoruz. Unutmayın, kampçılığın olmazsa olmazı doğa dostu olmaktır, eko sistemin devamını sağlayıp, çevre bilincini yayıp, yeni kampçılar kazanmaktır. Yoksa vay halimize…

Doğa dostu kamp nasıl yapılır, doğa dostu kampçı nasıl olur?

1- Gerçek bir kampçı arkasında iz bırakmaz:

gercek kampçılar arkasında iz bırakmaz

Bu elbette karda yürür izini belli etmez demek değildir. Ama gerçek bir kampçı, arkasından gelen kampçıya ‘Ooo, bizden önce buraya kimse gelmemiş’ dedirtecek kadar bulunduğu bölgeyi temiz bırakır.

2- Gerçek bir kampçı çöpünü doğada bırakmaz:

gerçek kampçı çöpünü doğada bırakmaz

Doğa dostu gerçek bir kampçı yanında her zaman fazladan çöp poşeti taşır, poşetleri de geri dönüşümlü malzemelerden seçmeye gayret eder. Kamp bölgesine yerleştiğinde çöplerini her zaman bir bölgede kontrollü bir şekilde biriktirir, giderken de yanında götürür.

3- Gerçek bir kampçı kimyasal içerikli deterjan kullanmaz:

gerçek kampçı kimyasal içerikli deterjan kullanmaz

Doğada temizlik amaçlı kullanılan kimyasal bazlı deterjanlar canlılara zarar verir, siz bulaşıklarınızı temizlerken birçok börtü böcek kimyasallar nedeniyle ölür, yeşil alanlar da zarar görür. Bu tür temizlik ürünleri kullanmak yerine doğal maddelerle kendinize temizlik ürünleri yapabilirsiniz. Mesela sirkeyle sulandırılmış su, zeytinyağlı sabun tozu, birkaç damla arap sabunu veya hoş kokulu uçucu yağları kullanarak doğaya zarar vermeyen temizlik ürünlerini kendiniz üretebilirsiniz. Ayrıca geceden yaktığınız kamp ateşinin külü de bulaşıklarınızı pırıl pırıl yapar.

4- Gerçek bir kampçı her yerde ateş yakmaz:

gerçek kampçı her yerde ateş yakmaz

Kamp ateşi yakmak çok eğlencelidir ama ateşi tutuşturmak da söndürmek de önemli bir sorumluluktur. Ateş yakmadan önce doğru zemini seçmeyi, doğru tutuşturma ve söndürme yöntemlerini öğrenmeyi atlamayın. Hatta gittiğiniz kamp alanında daha önce ateş yakıldığından emin olduğunuz bir bölge varsa siz de ateş yakmak için o zemini tercih edin. Kamp ateşin doğaya vereceği zarara engel olmanın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

5- Gerçek bir kampçı sıvı sabun kullanmaz:

gerçek kampçı sıvı sabun kullanmaz

Sıvı sabun pratik bir seçenektir ancak katı sabuna oranla 5 kat fazla enerji tüketilmesine neden olur. Sıvı sabun daha fazla karbon, daha fazla plastik içerir ve her defasında belki de ihtiyacınızdan daha fazla kullanırsınız. Bu yüzden tercihinizi katı sabundan yana kullanın. 

6- Gerçek bir kampçı atık yağını doğaya dökmez:

gerçek kampçı atık yağını doğaya dökmez

Kampınız boyunca atık yağlarınızı bir kavanozda biriktirerek şehre döndüğünüzde atık yağ toplama ünitelerine atabilirsiniz.

7- Gerçek bir kampçı tek kullanımlık plastik şişe/ poşet/ çatal, bıçak kullanmaz:

gerçek kampçı tek kullanımlık plastik kullanmaz

Kamp ve şehir hayatınızda plastik şişe ve poşet kullanımını azaltmak aslında çok kolay. Sağlıklı bir matara satın alarak uzun yıllar kullanabilir ve istediğiniz yerlerden taze suyunuzu doldurabilirsiniz. Matara yerine cam şişe de tercih edebilirsiniz; poşet yerine ise her zaman bez çanta tercih edin.

Tek kullanımlık plastik çatal bıçak kullanımı da kamp hayatında çok pratik bir seçenek gibi görünebilir. Ama doğaya verdiği zarar aşikâr. Bunun yerine yıkanıp tekrar kullanılan, sizi uzun yıllar idare edecek kamp malzemelerini tercih edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAYFALAR:

Kamp Nasıl Yapılır?

Kamp Malzemeleri Nelerdir?

Kamp Çadırı Modelleri ve Fiyatları

covid 19 pandemi sürecinde kamp nasıl yapılır

Covid-19 Sürecinde Kamp Nasıl Yapılır?

Evde kalmak zorunda olduğumuz bu günlerde hepimiz kamp yapmayı çok özledik. Ne iyi ki artık beklediğimiz günler geldi, kısıtlamalar azalmaya başladı. Yeni normal hayatta şehirden uzaklaşıp doğada kamp yapmak artık birçoğumuzun vazgeçilmezi olacak ve salgın sonrasında da bu durum muhtemelen değişmeyecek.

Fakat şunu asla unutmayın; yeni normal kampçılık esnasında sağlık ve tedbir birincil önceliğimiz olmalıdır. Peki, yeni normal hayatta kamp yaparken hangi tedbirlere dikkat edeceğiz? Sağlığımız için hangi eski alışkanlıklarımıza elveda diyeceğiz?

Yeni normal kampçılık, T.C. Sağlık Bakanlığı ve outdoor uzmanlarımızdan en son sağlık ve güvenlik önerilerini yansıtan, Covid-19 salgını sırasında güvenli kamp ve açık havada eğlence ilgili kurallar üzerine inşa edilmiştir ve sizi koruyup daha sağlıklı yaşamanıza destek olacaktır.

İster kamp alanı işletmecisi ister kampçı olun, Yeni Koronavirüs Hastalığı’nın etkileri bölgelere göre önemli ölçüde değişiklik arz ettiği için yerel Pandemi Kurulları’nın tavsiye ve bilgilendirmelerini de takip ettiğinizden emin olun.

covid surecinde kamp nasıl yapılır

Pandemi Sürecinde Kamp Yapanlara Öneriler

1. Aynı Çadırda En Fazla 2-3 Kişi Konaklayın

Aynı aileden de olsanız tek odalı çadırda aynı anda en fazla 2-3 kişi ile konaklayın. Çadır kapılarını günlük rutin temizlik esnasında mutlaka açık bırakın ve çadır içini temizlik ardından en az 1 saat havalandırın. Genel temizliği yapacak kişinin ellerini yıkadıktan sonra eldiven takması ve temizliği eldivenle yapmasına özen gösterin. Genel temizliğin deterjanlı nemli bezle yapılması yeterli olacaktır.

2. Sosyal Mesafenizi Koruyun

Kamp düzeninizi oluştururken diğer sakinlerin kamp üçgeninden en az 6 metre uzakta kurulun. Kamp esnasında doğada gezerken diğerlerinden en az 3 metre uzakta durun. Ortak ateş ya da ocak kullanmayın. Kendi yemeğinizi getirin, hazır yemek yemekten ve içmekten kaçının. Birçok kırsal bölgenin sınırlı miktarda sarf malzemesine sahip olduğunu unutmayın, bu nedenle konaklamanız sırasında ihtiyaç duyacağınız tüm yiyecek, içecek ve ihtiyaç duyacağınız diğer tüm malzemeleri kendiniz getirecek şekilde planlama yapın. Başkalarıyla fiziksel etkileşimi olabildiğince sınırlayın.

maske takan kampcı

3. Ellerinizi Sürekli Yıkayın

Özellikle yemek yemeden önce ve banyoya gittikten sonra, burnunuzu temizlediğinizde, öksürdüğünüzde veya hapşırdıktan sonra ellerinizi düzenli olarak en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın. Temiz su kaynaklarına yakın yerde kamp yapmayı tercih edin. Eğer yanınızda su ve sabun yoksa en az %80 alkol içeren alkol tabanlı ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü onaylı bir el dezenfektanı kullanın.

Unutmayın, mikroorganizmalara (bakteri, virüs, mantar vb.) yönelik daha etkili olduğu öne sürülen birtakım özel ürünlerin temizlikte kullanılmasının fazladan koruma sağladığına dair bilimsel kanıt yoktur.

4. Maske Takmaya Devam Edin

Etrafınızda ya da yanınızda insanlar olsa da olmasa da ağız ve burnunuzu örtmek için maske kullanmaya devam edin. Bu sayede ağzınıza ve burnunuza doğrudan dokunamayacak, gözlerinize dokunmaktan da kolayca kaçınır olacaksınız. Maske ve benzeri tıbbı atıklar için ayrı çöp poşetleri kullanın.

maskeli kampçı

5. Evden Çıkma Kararı İçin Tekrar Tekrar Düşünün

Öncelikle seyahatiniz için ya da varış noktanız için herhangi bir yerel seyahat kısıtlaması olmadığından emin olun. Evinizin yakınındaki veya ilçenizdeki kamp yerine seyahat etmeyi, grubunuzun büyüklüğünü sınırlamayı ve yakın ailenizin dışındaki kişilerle iletişimi en aza indirmeyi aklınızdan çıkarmayın. Siz veya birlikte yaşadığınız bir kişi hasta ise, evde kalarak virüsün yayılmasını sınırlamak adına üzerinize düşeni yapmaya devam edin.

6. Tedbirlerin Esnetilmesinde Israrcı Olmayın

Yeni normal kampçılık tedbirlerinin esnetilmesinde ısrarcı olmayın. Her ne kadar doğada vakit geçirmek insan sağlığı ve zindeliğinin önemli bir bileşeni olsa da bu yöndeki kısıtlamaların tamamen kaldırıldığı tarihe kadar, açık havada her hangi bir girişimde bulunuyorsanız bunu sorumlu bir şekilde yapmaya devam edin.

Salgın Esnasında Kamp Yeri İşletmecilerinin Sağlığınız İçin Alması Gereken Önlemler

1. Çadırlar ve Ortak Alanlar Her Gün Sterilize Edilmeli

Kampçıları ağırlamadan önce kamp malzemeleri ve tesis iyice temizlenmeli ve arınık hale getirilmeli. Sağlık Bakanlığı onaylı bir dezenfektan kullanılmadan önce çadırlar, kabinler, ortak pişirme alanları, kamp masaları, tuvalet ve duşlar gibi tüm ortak alanlar sabun ve suyla temizlenmeli. Temizleme esnasında tek kullanımlık eldivenler ve önlükler giyilmeli.

eldiven ile temizlik

2. Sosyal Mesafe Kuralı Uygulanmalı

Çadır aralıkları arasında en az 2 metre mesafe konulmalı. Uyarı levhaları, yazılı notlar ve sözlü olarak sosyal mesafe kuralı kamp yerinde konaklayan herkese belli aralıklarla hatırlatılmalı. Ortak alanlarda sosyal mesafe kuralına dikkat edilip edilmediği gözlenmeli. Sosyal mesafe kuralına uymayanlar için gerekli işlemler başlatılmalı.

3. Her Çadır Ayrı Eldivenle Temizlenmeli

Çadırların kapıları, diğer kapalı alanların ise pencereleri günlük rutin temizlik esnasında mutlaka kapalı tutulmalıdır. Temizlik bittikten sonra da ez an 1 saat havalandırmaya devam edilmelidir. Temizliği yapacak kişilerin temizliği eldivenle yapması, eldivenleri takmadan önce de ellerini yıkaması gereklidir. Her çadır veya kapalı alandan sonra eldivenler atılmalı, eller yıkanmalı ve bir sonraki kapalı alan temizliğinde bu işlemler tekrarlanmalıdır.

su sabun ve eldiven

4. Ortak Tuvalet ve Lavabo Temizliğine Özen Gösterin

Ortak olarak kullanıma sunulan tuvalet, banyo ve lavaboların temizliğine özen gösterilmeli. Bu gibi alanlar saat başı su ve deterjan ile temizlenmeli, her 2-3 saatte ise 1:100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu veya klor tabletleri kullanarak sağlığa uygunluk seviyesi en üst düzeye taşınmalı.

5. Personel Koruyucu Ekipmanla Hizmet Vermeli

Temizlik ve mutfak bölümleri dahil kamp yerinin tüm personelleri maske ve eldiven gibi koruyucu ekipmanlarla hizmet vermeli.

6. Ateş Ölçümü Aksatılmamalı

Kamp alanına giriş çıkışlarda herkesin ateşi ölçülmeli.

7. Covid-19 Eylem Planı Oluşturulmalı

Her işletmenin mutlaka bir Covid-19 Eylem Planı olmalı. Ateşi yüksek, öksüren ya da belli başlı semptomlar gösteren bir kişi ile karşılaşıldığında ne yapılacağı, kamp yerindeki diğer kişilerin sağlığının nasıl korunacağı hakkında oluşturulan eylem planına riayet edilmeli.

kamp sandalyesi seçimi nasıl yapılır

Kamp Sandalyesi Seçimi Nasıl Yapılır?

Kamp yerinizden uzakta geçireceğiniz bir yürüyüş esnasında kısa bir mola veya yol üzerinde yemek yapmak için güzel bir yer buldunuz: Şanslısınız, yeni ürettiğimiz kamp sandalyelerimiz çok renkli ve çok kaliteli!

Kamp sandalyesi seçerken nelere dikkat edilir:

 1. Kullanım: Sandalyenizi sırt çantanızda taşıyabilmeniz için paket boyutu ve ağırlığı en önemli faktörlerdir ancak yakınlarınızdaki bir kamp alanına gidecekseniz konfor daha önceliklidir.
 2. Boyut/Yükseklik: Geniş bir sandalye istiyorsanız büyük olan daha iyidir. Alçak sandalyeler festivaller ve kumlu/engebeli araziler için iyidir.
 3. Tasarım Seçimi: Seçenekleriniz arasında klasik, üçayaklı ve daha fazlası bulunur. Eğer yenilikçi bir sandalyeyi almayı düşünüyorsanız tasarımı farklı ürünleri mutlaka denemelisiniz.

kamp sandalyesi çeşitleri

Kamp Sandalyesi Çeşitleri

 1. Klasik kamp sandalyeleri: Bu tip sandalyeler, düz bir sırt ve düz bir koltuk ile birlikte dört bacağa (veya benzer şekilde geniş, sabit bir tabana) sahiptir. Uygun fiyatlı, istikrarlı, genellikle oturmanız ve kolayca ayağa kalkmanız için yeterince yüksektirler.
 2. Alçak sandalyeler: Bu tip sandalyeler kumlu veya engebeli zeminlerde iyidir çünkü yüksek bir sandalyeden daha az eğimlidirler; şezlong olabilen modelleri de plaj anları için harika bir seçenektir.
 3. Kepçe tipi sandalyeler: Farklı bir arkalığı ya da kolluğu olmayan bir sandalyedir, bu tip sandalyeler hafif, küçük hacimli ve rahat bir yapıdadır.
 4. Üçayaklı sandalyeler: En basit tip kamp sandalyelerinden biridir. Hem koltuğu hem de arkalığı bulunur ve 4 ayaklı benzerlerinden daha hafiftir ancak o kadar sağlam değildir.

Sırt Çantasında Taşınabilir Sandalyeler

Doğrusu bir dağlık bölge sandalyesine sahip olmak bir lüks o yüzden sandalyenizin ağırlığı ve paketlenmiş boyutu çok önemli. Eğer kendinizi şımartmak isterseniz öncelikle çantanıza sandalye sebebiyle ne kadar ağırlık eklemek istediğinize çantanızda ne kadar yer olduğuna ve çantanızın dışında sandalyenizi takmak için yer olup olmadığına karar vermeniz gerekiyor.

Karavan/Araba Kampı Sandalyeleri

Sırt çantanızda taşımak için satın aldığınız bir sandalyeyi de araba kampı yapmak için kullanabilirsiniz ancak araba kampına giderken bütün taşıma işini arabanız sizin yerinize yapacağından dilediğiniz kadar büyük, ağır ve konforlu bir sandalyeyi kullanabilirsiniz.

kamp sandalyesi alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Kamp Sandalyesi Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Malzeme: Genellikle bir sandalyenin fiyatı onun hem iskelet hem de kumaş kalitesini yansıtır. Bunun dışında sandalyenin modeli de malzemelerini etkiler. Örneğin sırt çantasında taşınmak için üretilmiş sandalyeler daha hafif malzemelerden üretilir.

Kapasite: Sandalyeler modellerine göre farklı ağırlıkları ve kişi sayılarını destekler. Sandalye satın alırken buna dikkat etmeye özen gösterin.

Ekstralar: Sandalye modellerinden bazılarında konforu arttıracak ekstralar bulunur. Örneğin bardak tutucular, baş ve bel yastıkları gibi.

Kurulum: Bazı sandalye modellerinin kurulumları oldukça kolaydır sadece açar ve oturursunuz bazılarınınsa kurulumu zaman alabilir.

Tasarım: Klasik model alacaksanız farklılaşmak adına 3D baskılı tasarım sandalyeleri de tercih edebilirsiniz.

İLGİLİ KATEGORİLER:

yılın iz bırakan en iyi 10 kadın instagram hesabı

Yılın İz Bırakan ve İlham Veren 10 Kadını
Yorumlar(990)

2019 Yılının En İyi Kadın Kamp & Doğa Instagram Hesapları

Her zaman sizlere kamp ve doğa deneyimi yaşatmanın yollarını arıyor, özellikle kadınlar için neler yapabiliriz diye fikirler üretiyoruz. Bu amaçla, 8 Mart 2020 Dünya Kadınlar Günü anısına sizler için seçtiğimiz, tek başına ve hiç çekinmeden kampa giden, doğaya karışan kadınların sizlere ilham vereceğini düşünüyoruz.

Aşağıda göreceğiniz bu mükemmel insanlar, on binlerce doğa tutkunu kadından sadece birkaçı. Kimi karavanla gezmekte, kimi çadır sırtında sürekli kamp yapmakta olsa da hepsinin sizler üzerinde bir etkisi olacak: 2019 yılına iz bırakan bu kadınlar sizi motive edecek ve ilk fırsatta kamp gezisine gitmeyi düşündürecek.

Gez, Gör, Kamp Yap: @semakipir

Gülebilen az insan kaldı. Kamp yapan, hele bir de gönülden gülümseyen kadınları çok sevin, kıymet bilin, kaybetmeyin.

Çalışan, Gezen, Dalış Yapan Karavancı Aile: @eyvahkocamkaravanaldi

Hayatta hiç bir şeyi erteleme! Bu lafı çok duyarız ama duymazlıktan geliriz. Bir şeye mi sıkıldın, söyle! Yapmak istemiyor musun? Yapma! Geç kaldığını mı düşünüyorsun? Geç değil, hemen başla...

Doğa Kadını Elif: @ebii_

Zaman daralıyor, bir şekilde mutlu olalım.

Herkes Bir Şey Olmaya Çalışıyor, Oysa "Hiç": @aycaydn

Şimdi ben sana yanıldığını nasıl anlatayım ki?! Doğadan kopardılar seni.. Beton bloklara hapsettiler. Sonra "iyi bir yaşam"ın sadece parayla kurulacağına inandırdılar. İyi giysileri "saygınlık", markayı "prestij" diye pazarladılar. Sahip olmazsan "mutsuzluk"la terbiye edileceğini buyurdu modern dünya...

Ateşin Kızı: @semadogan._

Çözemediğim düğümü kesmeyi öğrendiğimden beri keyfim yerinde.

Doğa Dostu Melike Dede: @melkeontheroad

Harekete geçmek için çok fazla zamanın yok. Yarın burada olmayabilirsin. Sahip olduğun tek şey şu an. O yüzden yapmak istediğin şey her neyse şu an onun için bir adım atmalısın ve başarabilirsin.

Yasemin Engin: @ucurtmakiz

50 yıllık babaanne battaniyesiyle de kampa gidilir.

Evi Sırtında Bir Göçebe: @cantasisirtindabirkiz

Çantan nerde? , Eda, çantan nerde? Çantanı göremiyoruz? Sırt çantanla gezmeyi mi bıraktın? Hayır… Çantası hep sırtında dostlar, sadece sırtınızda 15 kg olunca fotoğraf çekilmek aklınıza bile gelmeyebilir.

Evi Doğa Olan Bir Aile: @evimdoga

Dağların suya yansımasına, göllerin üstünden uçan kuşlara, dağlarla kol kola bulutlara günaydın demek bir tutku oluyor.

Yolcu: @passengeresma

Eve dönüş, doğa gezilerinin en zor ama en zor kısmıdır. Artık parçanız şehrin bulmacasına uymayacaktır.

yeni başlayanlar için kamp ve karavan söyleşisi, cnr camp & caravan 2020

Yeni Başlayanlar İçin Karavan: CNR Camp & Caravan 2020
Yorumlar(111)

Ücretsiz Karavan Söyleşisi

Kamperest, Camp and Caravan Istanbul 2020'de Etkinlikler ve Yarı Yarıya İndirimlerle Doğa Severler ile Buluşuyor.

Karavan hemen hemen herkesin ortak hayalidir. Özgür yaşamanın ve mutlu olmanın reçetesi gibidir. Bir kere karavanla yolculuk yapmanız yeterlidir, hemen ardından sıradaki karavan yolculuğunu planlamaya başlarsınız. Peki, nereden başlanmalı? Karavanla geziye, tatile ya da kamp gitmek isteyenler için olmazsa olmazlar nelerdir? Merak ettiğiniz ve sıkça sorulan soruların cevapları bu söyleşide!

ÜCRETSİZ ONLINE KAYIT!

Söyleşi: Yeni Başlayanlar İçin Kamp & Karavan

CNR Camp and Caravan 2020'de düzenlenecek söyleşide KAMPEREST ve CARPENTO CARAVAN işbirliği ile Kamp & Karavan hayatı hakkında sohbet edilecek. Kamp ve doğa üzerine uzmanlığıyla fark yaratan outdoor mağazası Kamperest ve yenilikçi özgün ruhuyla Carpento Caravan yetkilileri eşliğinde karavancılık hakkında temel bilgiler bu söyleşide katılımcılara aktarılacak. Karavan çeşitlerinden, güvenlik tedbirlerine ihtiyacınız olan temel bilgiler tüm yönleri ile ele alınacak, 

Kamp-Karavan Söyleşisi Konu Başlıkları

 1. Karavan Çeşitleri Nelerdir?
 2. Karavan Kullanmak İçin Hangi Ehliyet Tipine İhtiyaç Vardır?
 3. Her Karavan İçin Ruhsat Gerekir Mi?
 4. Ruhsat İşlemleri Nasıl Yapılır? 
 5. Karavanda Tuvalet-Banyo İhtiyaçları Giderilebilir Mi?
 6. Tamir ve Bakım İçin Öneriler Nelerdir?
 7. Sürüş Güvenliği İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?


Seminer Yeri

CNRExpo Istanbul Fuar Merkezi:

CNR Camp & Caravan Fuarı 2020, 5. Hall, Etkinlik Alanı.

M1A Metro Hattı, Dünya Ticaret Merkezi - İstanbul Fuar Merkezi Durağı.


Özel Konu Başlığı: Carpento Caravan Modelleri

Kamp & Karavan Söyleşisi, genel olarak sıkça sorulan sorulara değinilecek bir söyleşi olacak, eğitime karavancılığın temellerine ek olarak Carpento Caravan modelleri ve avantajları hakkında bilgilerden bahsedilecek.

 1. Carpento Caravan Modelleri Nelerdir?.
 2. Carpento Caravan'ın Avantajları Nelerdir?
 3. Neden Carpento Caravan Tercih Etmeliyim?

Söyleşi Programı

1 Mart 2020 Pazar: 13:00 - 14:00


Seminerle İlgili Blog Yazıları

Karavan Hayatı ve Karavancılık

En Sade Haliyle Kamp Nasıl Yapılır