Blog

zıpkınla dalış eğitimi, zıpkınla balık avı eğitimi, zıpkınla balık avı, zıpkınla dalış

Zıpkınla Dalış Eğitimi
Yorumlar(72)

Zıpkınla Balık Avı Başlangıç Eğitimi

Zıpkınla Dalış Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Tüm Konular Bu Seminerde!

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Zıpkınla Balık Avı Antrenörü Ersoy Doğru eğitmenliğinde gerçekleştirilecek olan bu seminerde, zıpkınla dalış meraklıları Kamperest Akademi’de bir araya gelecek.

26 Ocak 2019 Cumartesi günü düzenlenecek olan Zıpkınla Dalış Eğitiminde Dalış Güvenliği, Serbest ve Zıpkınla Dalış Teknikleri, Nefes Alma Teknikleri, Zıpkınla Balık Avı Malzemeleri ve Seçimi, Mera Seçimi ile Balık Çeşitleri ve Tanıtımına varan konu başlıkları ele alınacak. Etkinlik sonunda katılımcılar zıpkınla dalış ilkelerini ve temellerini teorik olarak öğrenmiş olacak.

EĞİTİME BAŞVUR

Zıpkınla Balık Avı Sporuna Nasıl Başlanır?

Kamperest Akademi'nin Ocak 2019'da başlayıp, yıl boyunca düzenleyeceği bu etkinlikte en çok merak edilen soruların cevapları konu edilecek. Sıkça sorulan sorulardan olan "Zıpkınla Dalış Sporuna Nasıl Başlanır?" ve "Nerede ve Kimlerle Eğitim Alınır" benzeri sorularının cevaplarına özellikle değinilecek, zıpkınla balık avı sporunun temel yönleri ele alınacak ve eğitim kapsamında zıpkınla dalış için zıpkın ve zıpkınla dalış malzemeleri seçimi konuları üzerine bilgiler de verilecek.

Temel Zıpkınla Balık Avı Eğitimi Konu Başlıkları

 1. Güvenlik Tedbirleri
 2. Serbest Dalış ve Nefes Alma Teknikleri
 3. Zıpkın Türleri ve Seçimi
 4. Dalış Kıyafetleri ve Seçimi
 5. Zıpkınla Dalış Malzemeleri ve Seçimi
 6. Balık Çeşitleri ve Mera Seçimi
 7. Nerede ve Kimlerle Eğitim Alınır?


Eğitim Yeri

Kamperest Akademi

Kamperest - Tepeüstü, Alemdağ Cad. No 522 34771 Ümraniye - IKEA / Buyaka AVM Karşısı

Üsküdar-Çekmeköy M5 Metro Hattı, Ihlamurkuyu Durağı, 2 Numaralı Çıkış.

Kamperest Tepeüstü Şubesin'den Geçen Otobüs Hatları


Ersoy Doğru Eğitmeniniz Olacak

Yıllardır zıpkınla balık avı sporunun içinde yer alan Ersoy Doğru, aynı zamanda TSSF ve CMAS lisanslı dalıcı / cankurtaran olup, 2018 yılından itibaren 1. Kademe Zıpkınla Balık Avı Antrenörlüğü de yapmaktadır. Zıpkınla balık avı üzerine uygulamalı eğitimler de vermekte olan Ersoy Doğru, tüm bilgi ve tecrübesini Ocak Ayı ile başlayıp iki ayda bir yapılacak olan Temel Zıpkınla Dalış Seminerlerinde sizlerle paylaşacak.


Etkinlik Programı

15:00-15:50 Temel Zıpkınla Balık Avı Eğitimi - 1. Bölüm

15:50-16:00 Mola

16:00-16:50 Temel Zıpkınla Balık Avı Eğitimi - 2. Bölüm 

16:50-17:00 Mola

17:00-17:40 Temel Zıpkınla Balık Avı Eğitimi - 3. Bölüm 

17:40-18:00 Soru-Cevap


kamperest airsoft eğitimi

Airsoft Başlangıç Eğitimi
Yorumlar(0)

Airsoft Eğitim Semineri

Airsoft Sporu Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Tüm Konular Bu Eğitimde!

Kamperest Airsoft ve Atıcılık Uzmanı "Ateş" Levent'in eğitmenliğinde genç airsoft meraklıları Kamperest Akademi'de toplanıyor. 19 Ocak 2019 Cumartesi günü yapılacak olan Airsoft Eğitim Seminerinde airsfot kuralları ve genel airsoft ekipmanlarından, airsoft tüfek ve tabanca çeşitlerine varan geniş bir konu başlığının anlatılacağı Temel Airsoft Eğitimi Semineri'nde, katılımcılar airsoft sporunun ilkelerini ve temellerini olarak öğreniyor olacak.

EĞİTİME BAŞVUR

Airsoft Sporuna Nasıl Başlanır?

Kamperest Akademi'nin Ocak 2019'da başlayıp, yıl boyunca düzenleyeceği bu etkinlikte en çok merak edilen soruların cevapları konu edilecek. Sıkça sorulan sorulardan olan "Airsoft Sporuna Nasıl Başlanır?" ve "Nerede ve Kimlerle Airsoft Oynanır" sorularının cevaplarına özellikle değinilecek, airsoft sporunun tüm yönleri ele alınacak ve eğitim kapsamında airsoft için oyuncak airsoft silah ve airsoft tabanca seçimi konuları üzerine bilgiler verilecek.

Temel Airsoft Eğitimi Konu Başlıkları

 1. Airsoft Nedir?
 2. Airsoft Silah Türleri ve Seçimi
 3. Airsfot Ekipmanları ve Seçimi
 4. Güvenlik Tedbirleri
 5. Genel Oyun Kuralları
 6. Nerede ve Kimlerle Oynanır?


Eğitim Yeri

Kamperest Akademi

Kamperest - Tepeüstü, Alemdağ Cad. No 522 34771 Ümraniye - IKEA / Buyaka AVM Karşısı

Üsküdar-Çekmeköy M5 Metro Hattı, Ihlamurkuyu Durağı, 2 Numaralı Çıkış.

Kamperest Tepeüstü Şubesin'den Geçen Otobüs Hatları


"Ateş" Levent Eğitmeniniz Olacak

Yıllardır airsoft sporunun içinde yer alan uzman personelimiz "Ateş" Levent, aynı zamanda Anadolu Parsları Airsfot Takımının da yıllarca eğitmenliğini yapmıştır. Ocak Ayı ile başlayıp iki ayda bir Temel Airsoft Seminerinin eğitmenliğini üstlenecek olan "Ateş", airsoftun temellerine ek olarak airsoft ilkelerinden de bahsedecek. Eğitmenimiz airsoft silah çeşitleri, donanım ve ekipmanları üzerine bilgileri de katılımcılara aktaracak.

 1. Airsoft Sporunun İlkeleri
 2. Genel Kabul Görmüş Kurallar
 3. Kişisel ve Genel Güvenlik

Etkinlik Programı

15:00-15:50 Temel Airsoft Eğitimi - 1. Bölüm

15:50-16:00 Mola

16:00-16:50 Temel Airsfot Eğitimi - 2. Bölüm 

16:50-17:00 Mola

17:00-17:40 Temel Airsoft Eğitimi - 3. Bölüm 

17:40-18:00 Soru-Cevap


kış kampı, bursa, kar kampı, temel kamp eğitimi

Temel Kampçılık Eğitimi - Bursa
Yorumlar(0)

Kamperest, Bursa’da Kamp Severler İle Buluşuyor

Her ay düzenlediği ücretsiz etkinliklerle doğaseverlerin favorisi haline gelen Kamperest, 10 Ocak’ta Bursa’da Temel Kampçılık Eğitimi düzenleyecek. Nokta Dağcılık ve Kayak Sporları Kulübü (NODAK) ev sahipliğinde Ördekli Kültür Merkezi’nde yapılacak eğitimde, Temel Kampçılık Eğitimi’nin konu edilecek ve mevsim itibariyle kış kampçılığı üzerine odaklanılacak. Katılımcılar kışın kamp yapmanın inceliklerini ve dikkat edilmesi gerekenleri öğrenecekler.

Ev Sahipliğini NODAK Üstleniyor

Dağcılık, kayak, tırmanış, mağaracılık, doğa yürüyüşü, oryantasyon ve kampçılık benzeri açık hava sporlarının geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını amaçlayan NODAK, gerektiğinde Kamperest ile birlikte yapılacak bu eğitimde olduğu gibi ortak etkinlikler de düzenliyor.

EĞİTİME BAŞVUR

Temel Kampçılık Eğitimi Konu Başlıkları

 1. Kampçılık Nedir?
 2. Kamp Yeri Seçimi ve Kamp Düzeni
 3. Temel Kamp Malzemeleri ve Kullanımı
 4. Kamp İçin Kılık-Kıyafet Seçimi
 5. Vahşi Hayvanlardan Korunma Yöntemleri
 6. Ateş Yakma Teknikleri


Eğitim Yeri

Ördekli Hamamı Kültür Merkezi, Osmangazi, Bursa.

Bursa Osmangazi Abdal Mah. Haşim İşcan Caddesinde yer alan Kültür Merkezine ulaşım metro ve otobüslerle sağlanabilmektedir.


Özel Konu Başlığı: Kış Kampı

10 Ocak Temel Kampçılık Eğitimi'nde özel konu Kış Kampçılığı olacak. Seminere konu olan kampçılığın temellerine ek olarak orta seviye kampçılık üzerine bilgilerin verildiği bu özel bölümde, kamp yeri seçimi, kamp düzeni ve kışın ateş yakma teknikleri üzerine bilgiler katılımcılara aktarılacak.

 1. Kış Kampında Yer Seçimi ve Düzeni
 2. Kış Kampında Dikkat Edilmesi Gerekenler
 3. Kar Altında Ateş Yakma Teknikleri

Etkinlik Programı

19:30-20:20 Temel Kampçılık Eğitimi - 1. Bölüm

20:20-20:30 Mola

20:30-21:20 Temel Kampçılık Eğitimi - 2. Bölüm

21:20-21:30 Mola

21:30-22:10 Kış Kampçılığının Temelleri

22:20-22:30 Soru-Cevap


Kategori İçin Resim Termal İçlik Seçimi Nasıl Yapılır?

Termal İçlik Seçimi Nasıl Yapılır?
Yorumlar(1)

Açık havada rahatlık, cildinize temas eden giyim tabakası ile başlar. Bu sebeple, en doğru şekilde giyinmek isterseniz ilk olarak en temel katmana, yani içliklere odaklanmanız gerekir.

İçlik Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 3 Nokta:

 1. Malzeme: Kumaş en önemli faktördür. İster sentetik ister doğal olsun, içliğiniz nemi transfer etmelidir.
 2. Kalınlık (Ağırlık): Hafif, orta ve ağır olmak üzere üç farklı seçenek mevcuttur. Kumaşın ağırlığı arttıkça daha fazla sıcak tutacaktır, ancak nem transferi zayıflayacaktır.
 3. Uygun Beden: Nem transferi sağlayan bir kumaşın görevini yerine getirmesi için cildinizle temas halinde olması gerekir. Bu yüzden buna uygun bir beden tercihi yapmalısınız.

Katman-katman giyinmek konusunda yeterli bilginiz yoksa Outdoor Giyim: Katmanlama Yönteminin Temelleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Termal İçlik Kumaşları

Bir iç katman giysisi olacak şekilde tasarlanan bir kumaşın mutlaka nem transfer özelliği olmalıdır ve asla su tutmamalıdır. Eğer içlik alırken kumaş türleri konusunda kararsız iseniz aşağıda listelenmiş temel katman kumaşlarına göz atabilirsiniz.

Sentetik İçlik Kumaşları

Termal içlik için en yaygın sentetik kumaşlardan biri polyesterdir. Naylon, polipropilen veya suni ipek kumaşla kombinasyonlarını da görebilirsiniz. Spandeks veya elestan benzeri kumaşlar da rahat bir esneme sağlar ve gerilme hissetmeden rahatça giyilebilir. Sentetik kumaşlar aşağıdaki özelliklere sahiptir:

sentetik içlik kumaşlarının özellikleri

Mükemmel kuruma: Sentetikler, nem yönetimi ve teri dışarı atmada mükemmeldir. Bu nedenle size her türlü kumaş içinde en kuru hissi verir ve en iyi terletmeyen içlik modelleri sentetik kumaşlardan üretilir.

Dayanıklılık: Taban katmanı eskimez değildir; ancak en dayanıklı seçeneği arıyorsanız, o zaman sentetikler en sağlam kumaştır.

Koku tutmama: Bazı sentetikler, kokuya neden olan bakterilerin oluşumunu engelleyen bir katman ihtiva eder. İçliğinizi yıkamadan birkaç gün giyeceksiniz, pis kokuların oluşmaması için biraz da olsa vakit kazanmanıza yardımcı olur.

merinos yün içliklerin özellikleri

Merinos Yün İçlikler

Yün deyince kaşıntılı anılarınız aklınıza gelmesin. İncecik lifleri sayesinde çok yumuşak olan Merinos Yünü neredeyse tamamen geleneksel yünlerin yerini almıştır. Bu yün, beden uyumu ve esnekliği arttırmak için spandeks gibi kumaşlarla da harmanlanabilir. Merinos yün içlik modelleri aşağıdaki teknik özelliklere sahiptir:

Yeterli kuruluk: Yün, içinde bir miktar nem kalır, bu da sizi yarı yolda bırakmaz. Ancak yün sentetik bir kumaş kadar kuru hissettirmez. Islandığında da kurutmak daha uzun sürer.

Serinlik: Vücut sıcaklığınız arttığı anda, liflerin içinde bulunan nemi serbest bırakır; bu da görece sıcak havalarda biraz serinletme hissettirebilir.

Orta Derece Dayanıklılık:  Diğer katmanların altında uzun süreler boyu kullanılabilir, ancak sürtünme yün içliklerin sağlamlığını zayıflatacaktır. Daha fazla dayanıklılık için sentetik ile yünü harmanlayan içlikleri tercih edebilirsiniz.

Koku Tutmaz: Yoğun bir yürüyüş içeren açık hava faaliyeti ardından terleyeceksinizdir. Endişelenmeyin; yünün doğal olarak kokuya sebep olan bakterilere karşı yüksek dirençli olduğu kesinlikle doğrudur.

ipek içliklerin özellikleri

İpek İçlikler

İpeğin efsanevi yumuşaklığı, açık havada yapılan düşük zorlukta bir yürüyüş veya açık havada bir akşam konseri gibi faaliyetler için geçerli bir temel katman seçeneğidir. Ülkemizde pek fazla tercih edilmese de ipek içlikler aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Orta Derece Nem Transferi: Sonrasında üşümemek için kalp atışlarınızı hızlandıran faaliyetlerden uzak durursanız iyi edersiniz. Yine de bazı ipek içlikler nem transferini daha üst düzeye çıkartmak için ilave katmanlara sahiptirler. Polar sweatshirt ile birlikte kullanılıp, bu dezavantajı giderilebilir.

Esneklik: Hafif bir seçenek olarak her zaman kullanılabilir. İpek diğer katmanların altında kolayca kayar; ancak bu doğal esneklik onu dayanıksız kılar.

Koku Tutma: İpek, doğal olarak kokuya karşı dirençli değildir, bu yüzden her giydiğinizde yıkanması gerekir.

Seramik / Yün İçlikler

Seramik parçacıklarla harmanlanan yün, özellikle sıcak havalarda kullanılmak üzere tasarlanmış temel katmanlar arasında yeni bir teknolojidir. Seramik vücut ısısını çeker, sonra cildinizi soğutmaya yardımcı olmak için bu ısıyı hızla dağıtır.

İçlik Kalınlıkları (Ağırlıkları)

Kalınlık konusunda, hem metabolizmanızı hem de aktivite düzeyinizi dikkate almanız gerekir. Örneğin arkadaşlarınız arasında ilk üşüyen sizseniz daha kalın bir içlik tercih edin. Ya da Erzurum’da olimpiyat kayak takımıyla antrenman yapıyorsanız daha ince bir içlik kullanın.

hafif ağırlık, orta ağırlık ve ağır içlik örnekleri

İşte İçlik Tercihiniz İçin 3 Temel Ağırlık Seçeneğiniz:

 1. Hafif: Serin havalardan sıcağa kadar.
 2. Orta: Soğuk havalarda
 3. Ağır: Aşırı soğuk (donma noktası) havalarda

Bunların yanında “ultra hafif” ya da “ultra ağır” gibi terimlerle de karşılaşabilirsiniz. Markalar, kumaş seçeneği yelpazesini genişletmek istediklerinde buna benzer durumlar oluşabilir. Özellikle kalın yani daha ağır seçenekler söz konusu olduğunda “keşif ağırlığı (expedition weight)” gibi farklı tanımlamalar da görebilirsiniz.

Ayrıca, ana katmanın, yani içliğin, temel işlevinin nem yönetimi olduğunu unutmayın. Daha ağır (kalın) içlikler mutlaka bir miktar ısı yalıtımı sağlar, ancak vücut ısınızın birincil koruyucusu olan katman orta tabakadır, ana katman değil.

İLGİLİ KATEGORİLER:
TERMAL İÇLİKLER
POLAR
OUTDOOR GİYİM

outdoor giyim: katman yönteminin temelleri

Outdoor Giyim Temelleri: Katmanlama
Yorumlar(0)

Atalarımızın doğada yaşam sanatı, günümüz akıllı giyim teknolojisiyle şekillenen katmanlama yöntemine de öncülük eder. Katman-katman giyinmek, yüzyıllar önce uygulanmış ve rüştünü ispat etmiş en verimli outdoor giyim tarzıdır.

Katmanlama Nasıl Yapılır:

Katmanlamayı daha iyi anlamak için, her katmanın işlevini bilmek gerekir.

 1. İç Katman (Termal İçlik): Nem transferini sağlayan katmandır
 2. Orta Katman: Isı yalıtımını yerine getiren katman.
 3. Dış Katman: Yağmur ve rüzgar korumasını sunan dış kabuk.

Bazen her üç tabaka aynı anda giyilmeyecek olsa bile açık havaya çıktığımızda hepsini yanımıza almakta fayda vardır. Unutmayın, ısındıkça dış katmanları çıkartabilirsiniz. Ancak üşürseniz yanınızda olmayan katmanlardan faydalanamazsınız.

Termal İçlik: Nem Transferi

Kış ayları bile olsa cildimiz terler. İçliğin asıl görevi de terleme sonucu oluşan nemi teninizden uzaklaştırmasıdır. Serin ya da soğuk havalarda, teninizi kuru tutmak için uzun iç çamaşırlarına gerek duyulur. Bu çok önemlidir; çünkü nem, vücudunuzdan ısı alarak sürekli buharlaşma eğilimindedir. Eğer nem cildinizden uzaklaştırılmazsa sizi üşütür ve hipotermiye varan kötü sonuçlar doğurabilir.

içlik (iç katman) nem transferi sağlar

İç Katman Malzemeleri: Polyester ve naylon benzeri sentetik kumaşlardan, merinos yünü veya ipek kumaşlara varan geniş bir yelpazede kumaş seçenekleri mevcuttur. Hepsi için nem transferi ve kuru tutmada küçük farklılıklar vardır. Ancak istenmeyen kokuların sinmesi ve dayanıklılık açısından kişisel tercihler değişkenlik arz eder. İç katman malzemelerinin ayrıntılı incelemesi için Termal İçlik Seçimi yazımızı okuyun.

İçlik Ağırlıkları: Seçenekler tanıdıktır; hafif, orta ve ağır. Ancak bazı markalarda “ultra ince” veya “ultra kalın” gibi terimler de görebilirsiniz. Doğal olarak daha kalın (daha ağır) kumaşlar sizi daha sıcak tutar. Fakat unutmayın, bu esasen içliğin temek görevi değildir.

Ilık Havalarda İç Katman: İçlikler sıcaklar arttıkça hoş olmayabilir. Ancak kuru bir cilde sahip olmak açık havada giyinmenin altın kuralıdır. Nemli ve hatta ıslak bir ten hiç kimsenin hoşuna gitmeyecektir.

Bazı Diğer İç Katman Önerileri:

 1. Sıcak havalar için tasarlanan bazı t-shirt modelleri, nem transferi sağlayarak buharlaşmayı kolaylaştırır. Bu tür modeller, her ne kadar içlik olarak satılmıyor olsa da çok soğuk olmayan havalarda iç katman görevini başarıyla yerine getirirler.
 2. İç çamaşırları, boxer ve sutyenler de nem transferi de sağlamalıdır. Kışın içliğin içine giyilse bile aynı kural geçerlidir.
 3. Pamuklu kumaşlar, nemi içinde tutar ve bir zaman sonra sizi üşütür. Kışın asla pamuklu içlik kullanmayın. Ancak yaz için durum tam tersidir.
 4. Gelişmekte olan kumaş teknolojileri, seramik parçacıkları emdirilen yün gibi, iç katman giysileri olarak cildinizi tam anlamıyla kuru tutar.

Orta Katman: Isı Yalıtımı

Görevi sıcak tutmak olan asıl kabuk orta katmandır. Bu yalıtım katmanı, vücudunuzdan yayılan ısıyı muhafaza eder. Böylece daha verimli bir şekilde ısıyı tutarak, daha sıcak olmanızı sağlar.

orta katman giysiler ısı yalıtımı sağlar

Orta Katman Malzemeleri: İçliklerde olduğu gibi, hem sentetik hem de doğal olarak geniş bir seçenek yelpazesi mevcuttur. Genel olarak, daha kalın (veya daha kabarık) daha sıcaktır, ancak yalıtım malzemesinin verimliliği de önemlidir. Aşağıda bazı yaygın orta tabaka malzemeleri yazılıdır, ancak yün ve yün karışımı orta katmanlar benzeri seçenekler de mevcuttur.

Başlıca Orta Katman Çeşitleri:

Polar: Hafif, orta ve ağır seçeneklere sahip kumaşlar (bazen 100, 200 ve 300 ağırlık olarak da anılır) mevcuttur. Polar kumaş nemli hale gelirse ısınır ve ısındıkça çok hızlı kurur. Ayrıca iyi nefes alır, bu yüzden içinde aşırı ısınma ihtimalini de azaltır.

Nefes alabilirlik iyi bir özellik olsa da rüzgârın içinize işlemesi kaçınılmazdır. İşte bu yüzden, sadece bir polar orta tabaka giyecekseniz yanınızda bir kabuk katman kıyafetine sahip olmanız gerekir.

Kaz Tüyü Montlar: Kolay katlanabilir olduğu için yüksek oranda sıkıştırılabilir. Hafiftirler, ancak hafif olmalarına kıyasla diğer herhangi bir yalıtım malzemesinden daha fazla sıcaklık sağlarlar. Kaz tüyü verimi, dolum gücüyle (450'den 900'e kadar) ölçülür. Dış katmanla birlikte giyildiklerinde, az da olsa su ve rüzgar direncine katkı sunarlar. Dezavantajları, nemli olduklarında yalıtım gücünü yitirmeleridir.

Sentetik Yalıtımlı Montlar: Sentetik yalıtımlar, kaz tüyü standartlarında yalıtım verimliliğine her geçen yıl biraz daha yaklaşmaktalar. Hatta kaz tüyü gibi yüksek oranda sıkıştırılamasalar da ısı yalıtımı yönünden aynı kaliteyi yakalamış modeller de mevcuttur. Ayrıca ıslak veya nemli olduklarında yalıtım becerilerini koruyabilmeleri avantajlı yönleridir.

Daha fazla ayrıntı için, Yalıtımlı Dış Giyim Nasıl Seçilir ve Kaz Tüyü ve Sentetik Mücadelesi: Hangi Yalıtım Sizin İçin Daha Doğru yazılarını okuyabilirsiniz.

Dış Katman: Yağmur ve Rüzgar Koruması

Dış katman (veya kabuk tabakası) rüzgar, yağmur ve kardan korumak için tasarlanmıştır. Kabuklar pahalı dağcılık montlarından basit rüzgar geçirmez yağmurluk modellerine kadar çeşitlilik arz ederler. Çoğu, en azından bir miktar terlemenin dışarı atılmasına imkan sunar. Hemen hemen hepsi yağmurun su damlaları halinde kumaş üzerinde akıp gitmesi için dayanıklı su itici (DWR) ile işlenir.

Dış katmanınız fırtınalı havalarda önemli bir unsurdur, çünkü eğer rüzgar ve su iç katmanlara nüfuz ederse, sizi ciddi şekilde üşütebilir.

dış katman giysileri yağmur ve rüzgardan koruma sağlar

Bazı Dış Katman Kombinasyonları:

Su geçirmez / nefes alabilen katmanlar: En fonksiyonel ve en pahalı su geçirmez mont seçeneğidir. Bu tip bir kabuk, en mükemmel kombinasyon için en iyi seçimdir. Genellikle, daha yüksek fiyatlı dış katmanlar daha dayanıklı olmalarının yanında, çok daha kuru tutarlar.

Suya dayanıklı / nefes alabilen kabuklar: Bunlar, çiseleyen, havadar koşullara ve yüksek aktivite seviyelerine daha uygundur. Su geçirmez / nefes alabilen montlara göre daha ekonomik olan bu ürünler, genellikle hafif rüzgar ve hafif yağmura geçit vermeyen sıkı dokunmuş naylon veya polyester kumaşlardan üretilir.

Daha fazla ayrıntı için, Yağmurluk Nasıl Seçilir yazımıza göz atabilirsiniz.

Yumuşak kabuklar (Soft Shell): Bunlar nefes alabilirliği vurgular. Çoğu hareketli aktivite esnasında daha fazla konfor için esnek kumaş veya kumaş parçaları içerir. Birçoğu hafif yağmur ve rüzgar korumasını hafif bir yalıtımla birleştirir, böylece iki katmanı tek bir cekette birleştirir.

Su geçirmez / solunmayan katmanlar: Aşırı yağmurlu günlerde, ıslanmanın kaçınılmaz olduğu aktiviteler (ör. Balık avı) için idealdir. Bunlar tipik olarak su ve rüzgar geçirmez naylon kaplamadan yapılır. Kendiniz giyerken de göreceksinizdir, muhtemelen alttaki katmanlarınızı terleme ile ıslatacaksınızdır.

Soğuk, Yağmurlu ve Sıcak Hava Katmanlama Örnekleri

Belirli hava koşulları için nasıl giyilmesi gerektiği hakkında sıkça soru sorulur. Bunun yanında, yalnızca hava durumuna dayalı önerilere ilaveten, efor seviyesi ve kişisel metabolizma gibi önemli hususları da dikkate almalısınız. Aşağıdaki örnekler, özellikle sıcak veya soğukta koşmadan, orta düzey bir yarım günlük yürüyüşe giden kişiler içindir:

Orta kalınlıkta polyester üst ve alt içlik; sentetik yalıtımlı bir mont; orta kalınlıkta polar montlar; su geçirmez / nefes alan yağmurluk ve pantolon.

Soğuk hava katmanları:

Orta kalınlıkta polyester üst ve alt içlik; sentetik yalıtımlı bir mont; orta kalınlıkta polar mont; su geçirmez / nefes alan yağmurluk ve outdoor pantolon.

Hafif polyester üst ve alt içlik; hafif polar mont; sentetik yürüyüş pantolonları. Hafif su geçirmez / nefes alabilen yağmurluk ve pantolonlar

Yağmurlu hava katmanları (soğuk havalar):

Hafif polyester üst ve alt içlik; hafif polar mont; sentetik yürüyüş pantolonu. Hafif su geçirmez / nefes alabilen yağmurluk (bol miktarda havalandırmalı).

Polyester iç çamaşırı ve kısa kollu sentetik t-shirt; şort olabilen naylon yürüyüş pantolonu; hafif rüzgarlık.

Sıcak hava katmanları:

Polyester iç çamaşırı ve kısa kollu sentetik t-shirt; şort olabilen naylon yürüyüş pantolonu; hafif rüzgarlık.

Yukarıdaki katmanlar için gerçekten onlarca alternatif ve seçenek mevcuttur. İşin sırrı, nereye gittiğiniz, ne yaptığınız ve bütçeniz için en mantıklı olan seçeneklerle devam etmektir.

Ayrıca şartlar değiştikçe katmanları ayarlamak için zaman ayırmanız da önemlidir. Yağmur ve rüzgâr durursa, dış katmanı çıkarın. Veya eğer sadece iç ve dış katmanla yürüyüş yapmak sizi ısıtmıyorsa, orta katman ekleyin. Ve yürüyüş sırasında durunca üşümemek için her dinlenme molasında orta katman (üstte) ve / veya dış katman giysinizi giyin.

İLGİLİ KATEGORİLER:
OUTDOOR DIŞ GİYİM
OUTDOOR PANTOLONLAR
İÇ GİYİM ve ÇORAP

kampçılık eğitimi, kamperest akademi

Temel Kampçılık Eğitimi
Yorumlar(1)

Temel Kampçılık Eğitimi Semineri

Kamp Severler Kamperest Akademi'de Buluşuyor.

Kamp konusunda uzman olan ekip arkadaşlarımız, Kamperest Akademi'de kampçılık ve açık hava tutkunları ile bir araya geliyor. Kampçılık ilkeleri ve temel kamp malzemelerinden, ateş yakma ve düğüm tekniklerine varan geniş bir konu başlığının her ayın ilk ya da ikinci haftasında ele alınacağı Temel Kampçılık Eğitimi Semineri'nde, katılımcılar kamp yapmanın temellerini teorik ve uygulamalı olarak öğreniyor olacak.

EĞİTİME BAŞVUR

Kış Kampçılığı: Aralık Ayı Özel Konusu

Kamperest Akademi'nin Aralık 2018'de düzenleyeceği etkinlikte Kış Kampı özel konu olarak yer alacak. Kendine has şartlarıyla Kış Kampçılığının tüm yönleri ele alınacak, eğitim kapsamında kış kampı için yer seçimi, karlı zeminde kamp düzeni ve ateş yakma teknikleri konuları üzerine bilgiler verilecek. Eğitim ardından kışın kamp yapmanın tüm incelikleri katılımcılara aktarılmış olacak.

Temel Kampçılık Eğitimi Konu Başlıkları

 1. Kampçılık Nedir?
 2. Kamp Yeri Seçimi ve Kamp Düzeni
 3. Temel Kamp Malzemeleri ve Kullanımı
 4. Kamp İçin Kılık-Kıyafet Seçimi
 5. Vahşi Hayvanlardan Korunma Yöntemleri
 6. Ateş Yakma Teknikleri


Eğitim Yeri

Kamperest Akademi

Kamperest - Tepeüstü, Alemdağ Cad. No 522 34771 Ümraniye - IKEA / Buyaka AVM Karşısı

Kamperest Tepeüstü Şubesin'den Geçen Otobüs Hatları


Özel Konu Başlığı

Aralık Ayı Temel Kampçılık Eğitimi'nin özel konusu olan Kış Kampçılığı, seminere konu olan kampçılığın temellerine ilaveten ileri seviye kampçılık üzerine bilgiler verildiği bir özel bölüm olacak. Eğitmenimiz kamp yeri seçimi, kamp düzeni ve kışın ateş yakma teknikleri üzerine bilgileri katılımcılara aktaracak.

 1. Kışın Kamp Yeri Seçimi
 2. Kış Kampı Düzeni
 3. Ateş Yakma Teknikleri

Etkinlik Programı

16:00-16:50 Temel Kamp Eğitimi - 1. Bölüm

16:50-17:00 Mola

17:00-17:50 Temel Kamp Eğitimi - 2. Bölüm 

17:50-18:00 Mola

18:00-18:40 Temel Kamp Eğitimi - 3. Bölüm 

18:40-19:00 Kuru Pasta İkramı ve Mola

19:00-20:00 Kış Kampçılığı


Kampçılıkla İlgili Kategoriler

Kamp Mutfağı

Kamp Ekipmanları

Uyku Tulumları ve Matları

Çadırlar


doğa yürüyüşü semineri, istanbul doğa sporları kulübü, kamperest akademi

3. Doğa Yürüyüşü Eğitim Semineri
Yorumlar(2)

Doğa Yürüyüşü Semineri - 3

İstanbul Doğa Sporları Kulübü'nün düzenleyeceği 3. Doğa Yürüyüşü Semineri 10 Ekim'de Kamperest Akademi'de gerçekleştirilecektir.

Kamperest Tepeüstü, Ümraniye şubesinin 4. katında yer alan Kamperest Akademi'nin konum ve ulaşım bilgileri aşağıda yer almaktadır.

Doğa Yürüyüşü Semineri - 3 adıyla da duyurulan etkinliğe katılım ücretsiz olup 3 saat sürecektir.

EĞİTİME BAŞVUR

Seminerin eğitmenliğini İstanbul Doğa Sporları Kulübü Başkanı Süleyman Şahin üstlenecektir.

Eğitim sonunda tüm katılımcılara katılım belgesi, sporcu lisansı ve lisans alındığı taktirde 200 Etkinlik Puanı (Tek Yıldız) verilecektir.


Eğitim Yeri

Kamperest Akademi

Kamperest - Tepeüstü, Alemdağ Cad. No 522 34771 Ümraniye - IKEA / Buyaka AVM Karşısı

Kamperest Tepeüstü Şubesin'den Geçen Otobüs Hatları


Eğitim Konuları

 1. Doğa yürüyüşü nedir, ne değildir.
 2. Yürüyüşe hazırlık.
 3. Yürüyüş kuralları ve terimleri.
 4. Koşullara göre yürüme teknikleri.
 5. Doğada yön bulma ve navigasyon uygulamaları.
 6. Doğada ilk yardım.
 7. Beslenme
 8. Kıyafet ve ekipman seçimi
 9. Doğa yürüyüşündeki riskler.

Etkinlik Programı

18:00-19:00 Mağaza Turu ve Ürün İnceleme

19:00-19:30 Çay Kahve Servisi ve Kayıt

19:30-20:30 Eğitim

20:30-20:45 Çay-Kahve Molası

20:45-21:30 Eğitim


yedigöller, yedigöller milli parkı, yedigöller kamp

Yedigöller Milli Parkı
Yorumlar(0)

Günümüzde, kamp veya doğa gezisi gibi aktiviteler için akla ilk gelen yerlerden biri olan Yedigöller; yaklaşık 1636 hektarlık bir alanı kapsayan devasa bir havzadır. Yedigöller; 1965 yılında, bölgedeki bitki ve yaban hayatı çeşitliliğinin tehlikeye girmesini ve insan tahribatını önlemek adına korunmaya alınmış olup o tarihten itibaren de varlığını milli park olarak sürdürmektedir. Türkiye'nin en popüler kamp ve gezi alanlarının başında gelmesinin yanında, ülkemizde yaşayan herkesin mutlaka görmesi gereken bir doğa harikasıdır.

Yedigöller'in İsimleri

yedigöller yerleşim planı, yedigöller göl isimleri

İsmine münhasır bu bölgede sahiden de yedi adet göl bulunur ve bu göllerin hepsi de birbirinden güzel manzaralara sahiptir. Göllerin isimleri ise Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl, Seringöl, Nazlıgöl, İncegöl ve Sazlıgöl'dür. Bölge, hayvanların ve göllerin olduğu gibi, mevsim değiştikçe renkten renge bürünen, kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, titrek kavak, sarı ve kara çam gibi ağaçların da yuvasıdır ve özellikle sonbaharda, doğanın değişen bu rengini fotoğraflamak isteyenlerin akınına uğrar.

 1. Deringöl
 2. Büyükgöl
 3. Kurugöl
 4. Seringöl
 5. Nazlıgöl
 6. İncegöl
 7. Sazlıgöl

Yedigöller Florası ve Yaban Hayatı

yedigöller, yedigöller faunası ve yaban hayatı

Yedigöller'in piknik ve kamp gibi aktiviteler için popüler bir rota haline gelmesi, Bolu merkezden buraya gelen yolun tamamen asfaltlandığı, bölgeye ulaşımın çok kolay bir hale geldiği zamana tekabül eder. Öncesinde daha bakir bir bir dinlence yeri olarak varlığını sürdüren ve yukarıda da belirttiğimiz gibi bitki ve yaban hayatı çeşitliliği bakımından oldukça bereketli olan Yedigöller Milli Parkı, başta zambak, siklamen, çiğdem ve orkide olmak üzere totalde 236 adet bitki türüne ev sahipliği yaparken, aynı zamanda ayı, vaşak, geyik, yaban domuzu, kurt, tilki, dağ kedisi, porsuk, sansar, sincap, karaca ve tavşan gibi yabani hayvanların da yaşam alanıdır.

Göğü delen devasa ağaçların uzandığı Yedigöller’de salt yabani kara hayvanlarını değil aynı zamanda yabani ördek, sığırcık, ağaçkakan, üveyik, bıldırcın, yabani güvercin, çulluk, alakarga ve keklik gibi 100'ün üzerinde kuş türünü görmek de mümkündür. Tüm bu çeşitlilik ve bereketi göz önünde bulundurduğumuzda, Yedigöller Milli Parkı için, kampçılık faaliyetleri ve günübirlik piknik aktivitelerinin yanı sıra bitkiler, yosunlar, böcekler, mantarlar ve balıklarla ilgili gözlemlerde bulunmak, fotoğraf çekmek ve yaban hayatını yakından izlemek için de oldukça zengin olanaklar sağlayan bir doğa harikasıdır diyebiliriz.

Yedigöller’e Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?

yedigöllere nasıl gidilir

Konumu ve özellikleri hakkında kısaca bilgi vermeye çalıştığımız milli parka Bolu başta olmak üzere üç büyük şehirden nasıl ulaşım sağlanır ve Yedigöller'de nerelerde kalınır aktarmaya çalışalım.

Bolu’dan Yedigöller'e Nasıl Gidilir?

Yedigöller’e öncelikle, Bolu’nun şehir merkezinden kolayca gidebilirsiniz. Çünkü merkezden Yedigöller’e kadar olan yolun tamamı asfalt ve iyi durumdadır. Aynı zamanda Devrek tarafından da Yedigöller’e ulaşabilirsiniz ama bu kısımdaki yol kalitesi kötüdür ve genellikle Zonguldak yönünden gelen ziyaretçiler tarafından tercih edilir. Bolu merkezden Yedigöller Milli Parkı’na ulaşabileceğiniz yol; bisiklet, motosiklet, otomobil ve diğer kara yolu taşıtları için uygundur.  

İstanbul’dan Yedigöller’e Nasıl Gidilir

İstanbul’dan E80 (ücretli otoyol) ya da D100 kara yolunu kullanarak Yedigöller Milli Parkı'na ulaşabilirsiniz. E80 üzerinden gelişlerde Bolu’nun batı girişinden Bolu şehir merkezine ulaşılır, kuzey yönünde Yedigöller tabelası takip edilerek yaklaşık 40 kilometre sonra Yedigöller’e gelinir. İstanbul ile Yedigöller Milli Parkı mesafesi ortalama 300 kilometredir.  

Ankara’dan Yedigöller’e Nasıl Gidilir

Ankara’dan E89 ve devamında E80 (ücretli otoyol) ya da D100 kara yolunu kullanarak bu bölgeye ulaşabilirsiniz. E89 üzerinden gelişlerde İstanbul istikameti takip edilerek Bolu’nun doğu girişinden Bolu şehir merkezine ulaşılır, kuzey yönünde Yedigöller tabelası takip edilerek yaklaşık 40 kilometre sonra Yedigöller’e gelinir. Ankara ile Yedigöller Milli Parkı mesafesi ortalama 230 kilometredir.  

İzmir’den Yedigöller’e Nasıl Gidilir

İzmir’den E881 kara yolu takip edilerek Manisa, Balıkesir, Bursa istikametinde ilerlenerek E80 (ücretli otoyol) ya da D100 kara yoluna bağlandıktan sonra Bolu’nun batı girişinden Bolu şehir merkezine ulaşılır, kuzey yönünde Yedigöller tabelası takip edilerek yaklaşık 40 kilometre sonra Yedigöller’e gelinir. İzmir ile Yedigöller Milli Parkı mesafesi ortalama 650 kilometredir.  

Yedigöller’de Nerede Konaklanır

yedigöller konaklama, yedigöllerde nerede konaklanır

Bu kadar yoldan sonra gelinen Yedigöller’de çadırda, bungalov evlerde ya da karavanda konaklayabilirsiniz. Tabii ki en hesaplısı kamp malzemeleri ile birlikte çadırda konaklamaktır.  

Yedigöller’de Çadır Kampı

Milli Park içerisinde çadır kampı için ayrılmış özel bir alan mevcuttur. Duş, tuvalet, mescit gibi imkanların olduğu bu alanda kampın tadını çıkarabilirsiniz  

Yedigöller’de Kamp Alanı

Milli park sınırları içinde, yalnızca Derin Göl kıyısında kamp için özel bir bölüm ayrılmış olup bu alan dışında kamp yapılması doğal yaşamı korumak ve tedbir amaçlı kısıtlanmıştır.  

Yedigöller’de Kamp Fiyatları

Kamp fiyatları (çadır başına): öğrenciler için 12.5 TL, siviller için 25 TL’dir. Çadırda kalacak kişiler için esktra ücret alınmamaktadır.  

Yedigöller’de Çadır Kiralama

Milli park içerisinde kendi getirdiğiniz çadırda konaklayabilirsiniz, çadır kiralama imkanı yoktur.  

Yedigöller Milli Parkı Özellikleri ve İmkanları

yedigöller milli parkı

Korunmaya alınmış ve belirli bir ücret karşılığında konaklayabileceğiniz bu milli park içerisinde ne gibi imkanlar var ve bölgede genel olarak neler yapılabilir, bahsedelim. Milli park içerisinde, tuvalet, duş, mescit, içme suyu çeşmeleri, tost, simit, çay, kahve alabileceğiniz büfe ve bungalov evler bulunur.

Telefon çoğu bölgede çekmezken, İnternet erişimi de nadiren EDGE hızındadır. Kamp yapılan alanlardan elektrik ihtiyacı karşılanamasa da mescit ve tuvaletlerdeki elektriği kullanabilirsiniz.

Milli Parklar Şube Müdürlüğünün irtibat numaraları ve konumu aşağıdaki gibidir: 0 (374) 2155281 - 2153613 - 2153630 Konumu: 40°56'32.6"N 31°44'48.0"E  

Yedigöller Anıt Ağaç (Pisagor Ağacı)

yedigöller anıt ağaç, yedigöller pisagor ağacı

Bölgedeki Pisagor Ağacı, aslında pek çok ziyaretçinin buraya geliş sebebidir. Bir ağacın diğeri üzerine eğilerek tamamen dik üçgen oluşturmasıyla bu isimle anılmaya başlanmıştır ve gerçekten de Pisagor teoremini ispatlar niteliktedir.  

Yedigöller’de Bisiklet Yolu

Milli park içerisinde, bisiklet için özel bir yol bulunmasa da dağ bisikleti ile keyifli sürüşler yapabileceğiniz patika yollar ve araçların da kullandığı, ağaçlar arasındaki kıvrımlı, inişli çıkışlı yollar bisiklet sürmek için oldukça güzel.  

Yedigöller’de Piknik

Günübirlik piknik yapmak için de uygun olan milli park içerisinde oturaklar ve masalar bulunuyor. Yalnız ateş yakmak elbette yasak, bu kuralı dikkate almayı unutmayın.  

Yedigöller’de Yürüyüş Parkuru

Özellikle belirtilmiş bir yürüyüş parkuru bulunmasa da göllerin etrafında yürüyebileceğiniz toprak yollardan ve göllerin arasındaki arnavut kaldırımlı araç yolunda yürüyüş yapabilirsiniz. Yedigöller’de yürüyüş için en uygun zamanın sonbahar olduğunu söyleyebiliriz.  

Yedigöller’de Balık Avı

Yedigöller’de balık sezonu açıldıktan sonra ücret karşılığında alabalık tutabilirsiniz.  

Yedigöller’de Fotoğrafçılık

Bölgede, doğa, manzara, yaban hayatı ve bitki gibi çeşitli alanlarda fotoğraf çekebilmek mümkündür. Özellikle sonbahar ve kış aylarında eşsiz fotoğraflar çekebilmeye olanak sağlayan Yedigöller’de elbette diğer mevsimlerde de etkileyici kareler yakalayabilirsiniz.  

Yedigöller Hakkında Sorular

Yedigöller’de restoran ya da büfe var mı?

Tost, çay, kahve, simit gibi yiyecek/içecek temin edebileceğiniz bir büfe var.  

Yedigöller’de otel ya da pansiyon var mı?

Milli Park içerisinde çadır haricinde konaklayabileceğiniz bungalov evler mevcut fakat herhangi bir otel ya da pansiyon alternatifi yok. Bungalov evlerde kalmak içinse, önceden rezervasyon yaptırmanız gerektiğini unutmayın.  

Yedigöller’e evcil hayvan sokulabiliyor mu?

Yaban hayatına zarar verebilme ihtimaline karşın gerekli önlemleri aldığınızda evcil hayvanlarınızı kontrollü şekilde milli parka getirebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir yasak yok. Yalnız hafta sonu ve tatil zamanlarında yoğun ziyaretçi kalabalığını da düşünmekte fayda var.  

Yedigöller’de ateş ya da mangal yakmak serbest mi?

Milli park sınırları içerisinde ateş yakmak yasaktır. Ancak kış aylarında akşam 6'dan sonra belirli alanlarda ve varil içerisinde ateş yakmaya kontrollü bir şekilde izin verilmektedir.  

Tekerlekli Sandalyeye Uygun Park Yeri Var mı?

Evet, Yedigöller'de tekerlekli sandalyeye uygun otopark mevcuttur.

Yedigöller Çadır Kampı Videosu

Sözcüklerle ve fotoğraflarla aktardığımız Yedigöller Milli Parkı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, Youtube kanalımızdaki videomuza göz atabilirsiniz.

red dot nedir, red dot ne işe yarar

Red Dot Nedir?
Yorumlar(10)

Red Dot Ne İşe Yarar?

Red Dot kelimelerini birebir Türkçe’ye çevirdiğimizde kırmızı nokta manasına gelir. Gerçek manada Red Dot tüm atıcılık sporlarında hızlı bir şekilde nişan almayı sağlamak için geliştirilmiştir. LED ışığı yansıtan, büyütmesi olmayan bir nişangâh sistemidir. Kırmızı nokta isminin verilmesinin sebebi ilk geliştirilen modellerin yuvarlak kırmızı bir ışık yansıtmasıdır.

Zaman içinde farklı renklerde ve farklı amaçlara hizmet edecek şekilde tasarlanmış nokta tipleriyle de üretilmiştir.

Red Dot’un Faydaları Nelerdir?

Red Dot silahın vuruş noktasına göre bir kez sıfırlandıktan sonra gözünüzün, hatta başımızın pozisyonuna bağlı kalmaksızın, nokta hedefin üzerinde olduğu müddetçe tam isabet sağlayacaktır. Bu da klasik gez, göz, arpacık ve hedef dörtlüsünü bir araya getirmek ve atış esnasında aynı hattı muhafaza etmeye çalışmaktan atıcıyı kurtararak iki gözü açık bir şekilde devamlı ve etkili atış yapmasına imkân sağlayacaktır. Atış yaparken her iki gözü açık tutabilmek hedefin tüm hareketlerini, gidiş yönü, hızı gibi önemli bilgileri eş zamanlı sağlamanın yanı sıra çoklu hedefleri de takip etmeye ve ona göre pozisyon almaya da imkân sağlar.

Red Dot Nasıl Çalışır?

Temel çalışma prensibi 670 nanometre dalga boyunda LED ışık kaynağının yarattığı güçlü ışık noktasını bir ayna vasıtasıyla lense yansıtarak kolay ve hızlı nişan almayı sağlamaktır. Lazer nişangâhlardan farklı olarak Red Dot ışığının hedef üzerine düşen bir izdüşümü yoktur. Red Dot’ların enerji tüketimi son derece düşük olduğu için kapatılmasalar bile pilleri çok uzun süre yanmaya imkan sağlar.

Red Dot Büyütme Yapar Mı?

Hayır, yapmaz. Standart Red Dot’ların büyütme özelliği yoktur. Böylece hızlı nişan alırken nişangâh içinde hedefi aramak gibi zaman kaybedeceğiniz bir durumla da karşılaşmazsınız. Büyütme özelliği olmamasının bir diğer faydası ise Red Dot’ların neredeyse paralaksız (görüntü açı farkı) olmasıdır. Diğer bir taraftan, Red Dot’ların büyütme özelliği bulunmadığı için uzun mesafeli atışlarda dürbünler kadar etkili olamamaktadırlar.

Red Dot MOA/MIL Grupmanı, Nokta Büyüklüğü Nasıl Hesaplanır?

Red Dot’larda kullanılan nokta büyüklüğünü tanımlamak için iki farklı ölçü birimi Kullanılır MOA (minute of angle) ve MIL (miliradyan). Ülkemizde ve dünyada daha popüler olan ölçü birimi MOA olmasına rağmen son yıllarda MIL ölçüsünün kullanımında da artış olmuştur. Maalesef bu tür nişangâhların icadı ve geliştirilmesi ülkemizde gerçekleşmediği Türkçe tanımlar da bulunmamaktadır. Silaha entegre edilerek kullanılabilen ilk Red Dot 1975 yılında İsveçliler tarafından icat edilmiştir. MOA ölçüsünün anlamına geri dönersek kısaca şöyle özetleyebiliriz. MOA 100 yard (91,44 m)’de 1,0472 inç (yaklaşık 2,54 cm) lik bir alandaki kapsama/grupman demektir. Yani, 1 MOA hassasiyetinde bir Red Dot’unuz var ise 91,44 metreye nişan aldığınızda kırmızı noktanız 2,54 santimetre çapında bir alanı kapatacak demektir. İşte yivli silahların atış grupmaları da bu şekilde hesaplanır 91,44 metre mesafeden hedefe üç atış yaptığınızda oluşan grupmanın çapı 2,54 santimetre çap içinde kalıyorsa silahınız bu mesafede 1 MOA grupman vermektedir.

Ara bilgi olması için grupmana etki eden 6 farklı etkenin söz konusu olduğunu hatırlatma fayda var namlu, mühimmat, optik, iklim şatları ve açı. MIL ölçü birimi ise grupman santim ya da milim cinsinden 10 faktörü ile çarpılıp ölçülen mesafeye bölünerek hesaplanır. MIL göreceli olarak MAO’ya kıyasla daha pratik bir hesaplama biçimidir. Tabanca ve tüfeklerde kullanılan Red Dot nota çapları2-5 MOA ya da 0,5-1,5 MIL aralığındadır. Unutmamak gerekir ki Red Dot yakın mesafe atışları için geliştirilmiş bir nişangah sistemi olduğundan dolayı uzak mesafe atıcıları tarafından tercih edilmemektedir.

Red Dot Çeşitleri Nelerdir?

red dot tipleri

Temel olarak iki farklı yapıda Red Dot bulunmaktadır, tüp ve ayna tipi. Ayna tipli Red Dot’lar daha çok tabancalarda kullanılmak için, tüp tipi olanlar ise tüfeklerde kullanılmak için üretilirler. Ayna tipi Red Dot’larda karşılaşılan en büyük sıkıntı herhangi bir güçlü ışık kaynağına (örn. güneşe karşı) doğru nişan alındığında LED’in bağlı bulunduğu elektronik devrenin aynada yansıma yapması ve nişan almayı zorlaştırmasıdır. Tüp tipi Red Dot’ların en büyük sıkıntısı ise genelde geri tepmesi göreceli olarak daha az olan yivli tüfekler de kullanılmak üzere tasarlandıkları için güçlü geri tepmeye sahip 12 çap yivsiz av tüfeklerinde uzun süreli kullanımlarda optik kaydırmasıdır. Red Dot satın alacağınız zaman bu engelleri göz önünde bulundurup ihtiyacınız olan doğru ürünü seçmenizde fayda bulunmaktadır.

Red Dot Hangi Avlarda Kullanılır?

Ülkemizde yaygın olarak yaban domuzu avcılığı yapılmaktadır ve bu av için en doğru nişangâh sistemi Red Dot kullanmaktadır. Red Dot hassasiyetine göre 200 metre mesafeye kadar sizi hedefle en hızlı buluşturacak ve çok daha hızlı ateş etmenizi sağlayacak bir sistemdir. Picatinny kanallı tüfeklere kısa sürede takılabilen Red Dot kanal bulunmayan tüfeklere de gövde üzerine açılacak iki delikle kolaylıkla monte edilebilmektedir.

airsoft silah nasıl seçilir

Airsoft Oyuncak Nasıl Seçilir?
Yorumlar(15)

Keyifli ve aktif bir askeri simülasyon sporu olan Airsoft’un popülerliği günden güne artmaya devam ediyor. Gerçek askeri silahların bire bir kopyalandığı oyuncaklar ile oynanan airsoft sporunda, BB olarak adlandırılan ve doğada çözünebilen minik plastik boncuklar kullanılır. Paintball’un aksine hem daha gerçekçi hem de daha eğlencelidir. Siz de asgari güvenlik önlemlerini sağladıktan sonra bir airsoft oyuncak silah satın alarak bu eğlenceli dünyaya adım atabilirsiniz. Öyleyse nereden başlanmalı, doğru oyuncağı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bütçenizi Belirleyin

airsoft oyuncak alırken bütçenizi belirleyin

En harika airsoft oyuncağını aramaya başlamadan önce ne kadar harcama yapacağınıza dair kesin ve net bir fikre sahip olduğunuzdan emin olun. Bütçe aralığınız yalnızca ne kadar harcama yapabileceğinizle alakalı değildir. Bu sporda ne kadar yer almak istediğinize de bağlıdır. Eğer bu sporda yeniyseniz ya da airsoft sporuna yeni başlayacaksanız binlerce lira harcamanıza gerek yok. Ucuz bir oyuncakla başlayın, daha ileride oynamaya devam ederseniz yavaş yavaş daha iyi oyuncaklar alırsınız. Böylece, hem kırılır ya da bozulursa fazla üzülmezsiniz hem de oynamaya devam etmeyecekseniz “keşke almasaydım” demezsiniz.

Hangi Rolde Oynamak İstediğinizi Belirleyin

airsoft rolünüzü seçin

Bir airsoft silah almadan önce hangi rol için uygun olduğunuza karar verin. Yakın (CQB) ya da uzak (Sniper) mesafe veya sadece destek (Support); siz hangi rolden keyif alırsınız? Bu kararı almak için ziyaretçi olarak oyunlara katılın ya da ünlü airsoft oyuncularını takip edin ve izleyin. Örneğin sabırsız bir kişiyseniz keskin nişancı rolünden keyif almayacaksınızdır. Tam aksine yerinizde duramayan, çevik ve atik biriyseniz saldırı rolleri sizin için daha uygun olabilir.

Rolünüzü seçtikten sonra buna uygun bir silah seçmek en doğrusu olacaktır. CQB oyuncakları, binaların içine girip çıkmak için oldukça kısa olmalıdır. Keskin nişancılar genellikle ağır, pahalı ama çok güçlü aksiyona sahip keskin nişancı oyuncakları kullanırlar. Destek oyuncuları daha da ağır ama sert aksiyonlu hafif makineli oyuncaklarla donatılır. Koruma atışı rolündeyseniz boncuk kapasitesi yüksek ve çok daha seri atış yapan bir saldırı oyuncağı tercih etmelisiniz.

En İyi Airsoft Oyuncak Modellerini Değerlendirin

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, en iyi airsoft oyuncak en sevdiğiniz modelde olandır. Başkalarının size tavsiye ettiği modelleri değil, kendi oyun tarzınıza uygun ve hoşunuza giden modeller içinden bir seçim yapın. Ancak aşağıdaki popüler modeller tercihinizi yapmadan önce mutlaka değerlendirmeye alın.

M4 ve M16 Serisi: En Popüler Airsoft Silah Modeli

m4 ve m16 serisi airsoft silahlar

En popüler airsoft oyuncak olan M4 ve M16 modellerinde, dürbün veya el tutamakları gibi çok fazla harici modifiye (upgrade) seçeneği mevcuttur. Bu popülerliği yüzünden geniş bir dahili modifiye yelpazesine de sahiptir. Bu seriden bir oyuncağa dürbün takmak isterseniz uygun genişlikte bir raya sahip olduğundan emin olun. Özellikle elektrikli airsoft silah, yani AEG M4 modellerindeki yüksek rekabet nedeniyle üretici firmalar en ucuz ve rekabetçi fiyatlar sunmaktadır. Bu rekabet yüzünden en avantajlı fiyatlara sahip oyuncalar AEG M4 ve M16 serilerinde yer almaktadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, ucuz olduğu için değil, hoşunuza gittiği için tercih yapın. Son olarak bu oyuncak silahların çoğu uzun olduğu için eğer CQB oynayacaksanız çok uzun namlulardan kaçının.

MP5: CQB’nin Parlayan Yıldızı

mp5 serisi airsoft oyuncaklar

MP5 oyuncaklar, M4 ya da M16 modelleri gibi çok fazla harici modifiye seçeneğine sahip değildir. Ancak buna karşın oldukça fazla dahili geliştirme yapılabilir. Bu tipteki oyuncaklar, küçük boyutların büyük bir fark yarattığı CQB oyunlarında bir yıldız gibi parlarlar.

AK-47 ve AK-74 Serisi: En İyilerin Airsoft Oyuncağı

ak47 airsoft oyuncak silah

Muhtemelen Dünya’da en çok satılan airsoft oyuncak modellerinden biridir, hatta belki de ilk sırada gelir. Bu model oyuncaklar, temel bir AK-47’den kompakt bir Ak-74’e kadar uzanan birçok farklı gövde seçeneğine sahiptir. M4 ve M16 gibi çok fazla dış modifikasyon şansınız yoktur ancak bol miktarda iç güncelleme yapabilirsiniz.

G36: Harika Bir Seçim

g36 serisi airsoft oyuncak silah

Yukarıda anlatılan silahlar kadar popüler değillerdir ama buna rağmen harika bir seçimdirler. En büyük avantajı bir çok şarjör modeliyle uyum içerisinde kullanılabilir olmasıdır. G36 şarjörlerinin diğer modeller kadar yaygın olmadığını düşünürsek bu özellik adeta bir velinimettir.

Daha Az Popüler Olan Modelleri Unutmayın

Yukarıda anlatılan airsoft oyuncaklar kadar popüler olmayabilirler ancak aşağıda bahsedeceğimiz oyuncakları unutmayın, mutlaka bunlara da göz atın.

G3: Askerliğini Yapanların İlk Göz Ağrısı

g3 model airsoft oyuncak silahlar

Çok az harici geliştirme seçeneği mevcut olmasına rağmen bir hayli fazla dahili modifiye imkanına sahiptir. Tasarımı gereği oldukça uzun bir silah olup CQB için elverişli olmayabilir. Gerçeğiyle birebir aynı olan modelleri de size biraz ağır gelebilir. Lisans bedelinin pahalı olmasından dolayı fiyatları da yüksek olabilir.

P90: Yakın Mesafelerin Yıldızı

p90 airsoft oyuncak silah

Yakın mesafe (CQB) oyunlarının vazgeçilmezidir. Harici modifiye seçenekleri pek fazla değildir, bununla beraber dahili upgrade imkanı da sınırlıdır.

SIG 550/552: En Popüler Alternatif

sig 552 airsoft oyuncak silah

Sig 550 ve 552 serisi, en popüler alternatif olarak adlandırılabilir. Oldukça güçlü ve fazla dahili upgrade seçenekleri mevcuttur. Buna karşın harici güncelleme seçenekleri sınırlıdır.

LMG Türü: Destek Kuvvetlerin Vazgeçilmezi

lmg airsoft oyuncak silah

Light Machine Gun, yani Hafif Makineli Tüfeğ’in kısaltması olan LMG serisi kalibresine göre tanımlanan adının aksine ağırlık olarak hiç de hafif değildir. Bu seri oyuncaklara örnek olarak M249, M60, RPD/RPK silahları verilebilir. Onlarca dahili güncelleme imkanı olan LMG tipi airsoft oyuncakların, harici modifiye seçenekleri fazla değildir.

Ağırlığı Dikkate Alın

airsoft oyuncak silah seçiminde ağırlık faktörü

Daha önce hep kişisel tercihlerinizin ön planda tutulması gerektiğini anlattık. Ancak burada söz konusu olan ağırlıksa tercihlerinizi bir kenara bırakmanızı tavsiye edeceğiz. Tercihiniz LMG türü bir oyuncak almaktan yanaysa böyle bir oyuncakla rakiplere ateş etmenin harika olacağını düşünebilirsiniz, ancak bu tipteki oyuncakların ağırlığı çoğu oyuncunun etkili bir şekilde kullanması için oldukça fazladır. Bu ağır oyuncaklardan birini uzun süre taşıyacak güce sahipseniz ağırlığı dikkate aldığınızdan emin olarak satın alabilirsiniz.

Oyun Türüne Göre Karar Verin

oyun türüne göre airsoft silah seçimi

Airsoft oyuncağınızı seçtiğinizde yapacağınız oyun türünü düşünün. Airsoft oyunlarında temel olarak CQB (Kapalı Alan Savaşları) ve arazi savaşları olmak üzere iki tür olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Eğer CQB oynamak istiyorsanız daha kısa namlu veya katlanabilir bir dipçiğe sahip bir oyuncak almayı düşünmelisiniz. Eğer açık alanda oynayacaksanız, daha uzun bir namluya sahip bir oyuncak seçebilirsiniz, çünkü bu daha doğru olacaktır. Elbette CQB oyunu için de uzun namlulu bir oyuncak almak kesinlikle mümkündür, ancak bu daha kısa bir oyuncakla daha kolay olacaktır.

Kapalı veya açık alan savaş oyunlarının, gündelik ve askeri (milsim) olmak üzere iki büyük ana dalı vardır. Gündelik oyun, esas olarak serbest ve eğlencelik airsoft formudur. Bu türdeki oyunlarda atmosfer genellikle oldukça rahattır, ekipman ve kıyafet üzerine büyük bir kısıtlama da yoktur. Askeri simülasyon oyunlarında ise kılık kıyafet ve ekipman açısından çok daha katı ve kuralcıdır. Örneğin çoğu milsim oyununda, LMG benzeri yüksek boncuk kapasitesine sahip oyuncaklar kullanılmadıkça yüksek kapasiteli boncuk şarjörlerinin kullanılmasına izin verilmez. Ayrıca milsim oyunlarında uygun kamuflaj gibi gerçekçi donanımlar da şart koşulur.

Performansları İnceleme

Kararınızı verdiniz ve artık hangi rolde daha mutlu olacağınızı biliyorsunuz. Şimdi sıra buna uygun bir oyuncak almakta. Çalışma prensibine göre 3 farklı airsoft oyuncak tipi bulunmaktadır; bunlar durumuna göre az ya da çok olmak üzere performans olarak farklılık arz ederler ve sırayla yaylı, elektirkli ve gazlı olarak adlandırılır.

Yaylı Airsoft Oyuncaklar

yaylı airsoft oyuncak silahlar

Bu oyuncaklar pil ya da gaz gerektirmez. Daha çok keskin nişancı oyuncaklarında olmakla berber airsoft tabancalarda da yaylı tip oyuncaklar bulunmaktadır. Bu tip oyuncaklarda her atıştan önce kurma kolunu ya da mekanizmasını geri çekmeniz gerekecektir. Başarılı bir airsoft oyuncusu olmak istiyorsanız kullanacağınız tek yaylı oyuncak, airsoft keskin nişancı tüfekleri olmalıdır. Eğer pahalı bir model almayacaksanız muhtemelen diğer tipteki oyuncaklara göre çok yanlış bir karar vermiş olursunuz. İyi bir keskin nişancı olmak istiyorsanız kaliteli ve güçlü bir keskin nişancı oyuncağı almakla işe başlamalısınız.

Elektrikli Airsoft Oyuncaklar

elektrikli airsoft oyuncak silah

Kısaca AEG olarak adlandırılan elektrikli airsoft oyuncaklar, yayı çekmek için dişliler kullanarak çalışırlar. Bu dişliler ise şarj edilebilir piller ile çalıştırılır. En yaygın olarak kullanılan bataryalar 8,4 Voltluk olanlarıdır. AEG silahlar en güvenilir airsoft oyuncaklardır, aynı zamanda en yüksek malzeme kalitesi ve ürün çeşitliliğine de sahiptirler. Yeni başlayanlar için otomatik elektrikli oyuncaklar (AEG) en ideal tercih olarak kabul edilebilir. Çünkü bunlar GBB ile karşılaştırıldığında daha güvenilir ve geliştirilebilir oyuncaklardır. Bazı AEG oyuncakların GBB gibi geri tepmeli modelleri de mevcuttur, fakat bu özelliğe sahip olan modelleri nispeten pahalıdırlar. Fakat en ucuz airsoft silah modelleri de en profesyonel oyuncaklar da elektrikli airsoft silah çeşitleri içerisinde yer almaktadırlar.

Gazlı Airsoft Oyuncaklar

gazlı airsoft oyuncak silah

Bu tarz oyuncaklar green gaz ya da CO2 kartuşlarla kullanılırlar. Dolayısıyla bu türdeki oyuncakları kullanmak için ayrıca tüplerde satılmakta olan gazlardan da satın almanız gerekmektedir. Bu silahlar gerçekçi bir geri tepme hissi yaratarak, her tetikten sonra gerçek bir silah gibi geri teperler. Gazlı oyuncakların çoğu tabancalardır, bunun yanında birçok gazlı airsoft tüfek ve silah da vardır. Gazlı airsoft tabancalar daha kullanışlı oldukları için daha çok tercih edilir. Ancak gazlı oyuncaklar çok soğuk havalarda verimli bir şekilde çalışmayabilir. Bu türdeki oyuncakları etkili bir şekilde çalışması için 15 °C ve yukarısındaki sıcaklıklar yeterli olacaktır.

Deltasays'den Öneriler ve Uyarılar

deltasays'den tavsiyeler ve uyarılar

 1. Seçiminizi, başkalarının söylediklerinden çok tercih ettiğiniz modellere göre belirleyin. MP5 ile M16’dan daha rahat hissediyorsanız, MP5 ile yola koyulun.
 2. Oyuncağın düzenine göre de karar vermek isteyebilirsiniz. Airsoft oyuncakların ki bu durum için gerçek silahların da, temel de iki standart düzeni mevcuttur; standart ve Bullpup. Bullpup oyuncaklarda şarjör tetiğin ardında konumlandırılmıştır. Böylece silahın biraz daha kısa olması sağlanabilir. Bu sebeple bu tarz oyuncaklar keskin nişancılar, arazi ve elbette CQB oyuncuları tarafından tercih edilebilirler. Ancak Bullpup oyuncakların bazı modellerinde şarjör, konumlandırıldığı yere göre normalden daha uzun kalabilir ve arazide sürünmeye engel teşkil edebilir.
 3. Atış gözlüğü ve yakın mesafe oyunlarında yüz maskesi kullanmayı ihmal etmeyin. Kullanmadığınız zamanlarda oyuncağınızı güvenlik moduna alın.
 4. Kendi boyunuza oranla uzun sayılabilecek oyuncaklar almayın.