Blog

kış kampı için tavsiyeler

Kış Kampı İçin Tavsiyeler
Yorumlar(0)

Kış kampı çok keyifli bir kampçılık aktivitesi olmanın yanı sıra birçok riski de beraberinde getirmektedir. Bu yüzden daha planlama ve hazırlık aşamasında bütün risk faktörlerinin göz önünde bulundurulması ve gerekli önlemlerin alınmış olması gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere sağlıklı bir kış kampı geçirmeniz için 4 maddelik altın değerindeki tavsiyelerimizi paylaşıyoruz.

1- Hazırlık ve Planlama Aşaması:

İlk kış kampınız için muhakkak suretle, gereği halinde kolaylıkla yardım alabileceğiniz ya da geri dönebileceğiniz doğal ve korunaklı bir yer seçin. Açık alanlar, rüzgar ve fırtınaya daha elverişli oldukları için tepe kenarları ve orman içinde korunaklı bir alan bulmakta fayda var.

kış kampı için hazırlık ve planlama

Uzun ve soğuk bir kış gecesinde en azından sabaha kadar yakacak odununuz olduğundan ya da gittiğiniz bölgede odun kesebileceğinizden emin olun. Sıcak bir kamp ateşi soğuk gecelerin en keyifli dostudur. Malzeme listenizi hazırlarken balta ve testereyi unutmayın.

Mümkünse bir su kaynağının yakınında kamp yapın, böylece tüm zamanınızı kar eritmekle geçirmezsiniz. Karı eritmeniz gerekirse normal yaz kampında kullanacağınız yakıtın üç katını kullanmak zorunda kalacağınızı göz ardı etmeyin.

Gitmeden önce hava tahminlerini öğrenin. Ani soğuk, fırtına, rüzgâr, ya da yağmur koşullarında çaresiz kalmayın.

2- Outdoor Ayakkabı ve Kıyafet Seçimi:

Mutlaka katmanlar halinde giyinin ve normalden daha fazla giyinin. Unutmayın ki kayak gibi gün boyu hareket halinde olduğunuz kış sporları kıyafetlerine kıyasla çok daha kalın giyinmeniz gerekecektir.

kış kampı için ayakkabı ve kılık kıyafet seçimi

Uyku tulumunuzun uzun ve soğuk geceler için yeterli olacağından emin olun. İyi bir kışlık uyku tulumu kış kamplarının olmazsa olmazlarındandır. Kışlık bir uyku tulumunuz yoksa iki tane 3 mevsim uyku tulumunu iç içe kullanmakta fayda sağlayacaktır. Eğer uyku tulumlarını bu şekilde kullanacaksanız kampa gitmeden evvel tulumların iç içe geçmeye uyumlu olduğundan emin olun.

Outdoor Ayakkabı seçiminizi sıcak tutan ve su geçirmez botlardan yana kullanın. Eğer botlarınız yeterince bol değilse fazladan çorap giyerek ayaklarınızı sıcak tutmaya çalışmayın. Sıkı botların içinde kan dolaşımı yavaşlayacağı için soğuğu daha da fazla hissedersiniz.

3- Kış Kampı İçin Malzeme Seçimi

Şiddetli kar yağışı veya şiddetli rüzgâr beklenmiyorsa, turuncu sınıf çadır modellerinin çoğu kış kampı için mükemmel şekilde yeterli olacaktır.  Yoğun kar yağışı altında kamp yapacaksanız kar etekleri bulunan bir çadır götürmekte fayda olacaktır.

kış kampı için malzeme seçimi

Kış kamplarında havanın soğukluğundan dolayı tüplü ocak ve ısıtıcıların gaz basıncı düşük olacağı için uygun tüp kafası kullanmakta ve tüplerinizi daima sıcak tutmakta fayda var. Ayrıca pompalanarak kullanılan gaz yağı ve benzin ocakları da kış kamplarında oldukça faydalıdır.

Şapkalar ve eldivenler çok önemlidir. Kalın ve sıcak tutacak bir şapka seçin. Seçtiğiniz eldivenler sıcak tutmanın yanı sıra hareket kabiliyetinizi de etkilemeyecek şekilde olmalıdır.

Güneş gözlüklerini ve güneş koruyucularını da unutmayın. Kardan yansıyan güneş ışınları Şubat ayından itibaren ciddi kar yanıklarına ve kar körlüğüne sebep olabilir.

Işıldak, kafa lambası ve el fenerinizi yeni ve hatta yedek pilleriyle birlikte yanınıza aldığınızdan emin olun.

4- Kış Kampında Yapılması Gerekenler

kış kampında yapılması gerekenler

Kış kamplarında en önemli şey ısınızı hem kıyafetlerinizde hem çadırınızda hem de uyku tulumunuzda muhafaza etmektir. Bu yüzden katman katman giyinmeye, çadır tabanında kuvvetli yalıtım yapmaya ve doğru uyku tulumunu seçmeye özen gösterin.

 1. Asla üşüyene kadar beklemeyin,

 2. Termal içlik giyin,

 3. Bir şişe sıcak su işe yarar,

 4. Tuluma üşümüş olarak girmeyin,

 5. Zemin izolasyonunu göz ardı etmeyin,

 6. Isı paketleri kullanın,

 7. Küçük hacimli çadırlar tercih edin,

 8. Gazla çalışan portatif ısıtıcılar kullanın.

kamp matı nedir, kamp matı nasıl seçilir

Kamp Matı Nedir, Nasıl Seçilir?
Yorumlar(108)

Kamp matları, doğada sağlam bir uyku uyumak için iki büyük rol oynar. Bunlar konfor ve ısı yalıtımıdır. Kamp matı seçerken; çoğu kişi konfor faktörünü öncelikli görür fakat bu yanlış bir yaklaşımdır. Uyumak için rahat ve konforlu bir yüzeyden ziyade ısı yalıtımının sağlanması daha önemli bir konudur. Kamp yapmayı veya sırt çantasıyla uzun seyahatler etmeyi sevenlerin kamp matı seçerken öncelikle dikkat etmesi gereken üç önemli nokta bulunmaktadır.

3 Adımda Kamp Matı Seçimi Nasıl Yapılır

 1. Kamp Matı Çeşitlerini öğrenin: Birkaç farklı kamp matı çeşidi vardır. Şişme matlar, askeri kamp matı, şişme yataklar gibi çok çeşitli kamp matları vardır. Bunların neler olduğunu ve nasıl performans verdiklerini öğrenmeniz faydalı olacaktır.
 2. Nerede kullanacağınıza karar verin: Kamp matınızı nerede kullanacağınıza göre seçin. Kamp için farklı, sırt çantasıyla uzun seyahatler için farklı özelliklerde matlar seçmeniz gerekir.
 3. Önceliklerinizi belirleyin: Kamp matında hangi özelliklerin sizin için daha önemli olduğuna iyi karar verin. Taşınabilirlik, konfor, boyut, ısı yalıtımı gibi özelliklerden hangisi sizin için daha önemli?

Kamp matı seçerken bu üç noktaya dikkat etmeniz önemlidir. Kamp matınızı kampa gitmeden önce evde mutlaka test etmelisiniz. Genellikle nasıl yatıyorsanız, o şekilde matın üzerine birkaç kere uzanın. Bu şekilde konforlu olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Kamp matınızın bakımı, katlarken dikkat etmeniz gerekenler konusunda da satın aldığınız yerden bilgi almayı unutmayın.

kamp matı ne işe yarar

Kamp Matı Ne İşe Yarar?

Kamp matı; çadırımızı kurduğumuz zemin ile vücudumuz arasına serdiğimiz; biz zeminin soğuğundan koruyan çok önemli bir malzemedir. Geceleri düşen hava sıcaklığı nedeniyle soğuyan toprak bizi uykumuzda hasta edebilir. Kamp matı ise kamp çadırı içinde zemin ile vücudumuz arasında stabil bir hava katmanı oluşturur. Bu sayede; geceleri vücut ısımız bu hava katmanını ısıtır ve biz de zeminin soğuğundan korunmuş oluruz.

Uyku tulumumuz ne kadar kalın ve soğuğa karşı dayanıklı olursa olsun; vücut ağırlığımızın etkisiyle uyku tulumununun alt kısmı zemin ile vücudumuz arasında sıkışacaktır. Bu yüzden uyku tulumu ile zemin arasında tampon görevi görecek bir kamp matı hayati önem taşımaktadır.

Kamp Matı Çeşitleri Nelerdir?

Şişme Matlar

şişme matlar

Şişme matlar, son yıllarda iyice hafifledi ve sırt çantasına sığabilecek boyutlara geldi. Çoğu şişme mat; sıcaklığı koruyabilmek için yansıtıcı ve yalıtımlı malzemelerden yapılmaktadır. Böylece ısı kaybı konusunda bir problem yaşamazsınız. Şişme matların pek çoğunu nefesinizle 3 dakika içinde şişirebilirsiniz. Ancak bazı modelleri için pompa kullanmanız gerekebilir. Şişme kamp matları en konforlu ve hafif matların başında gelir. Birçoğu sıcak havalarda, sırt çantasında taşınabilir hafiflikte üretilir. Dört mevsim kullanılabilecek modellerde ek yalıtım malzemeleri kullanılmış olabilir. Matın üzerinde yatarken, hava vanalarını açarak matın yumuşaklığını dilediğiniz gibi ayarlamanız mümkündür.

Şişme kamp matlarını kullanırken delinme ve yırtılmalara dikkat etmelisiniz. Kamp alanında tamiri çok zor olmasa da kamp matınızı sık sık kontrol etmeniz gerekmektedir. Hava sıcaklıklarının değişimine göre bazen şişme matınız hava kaçırabilir. Bu yüzden kamp matınızda uyumadan önce hava oranını kontrol etmenizde fayda vardır. Bazen şişirme esnasında nefesinizdeki nem kamp matının içinde kalabilir. Bu da yazın küflenme, kışın ise donma gibi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden küçük el pompaları kullanarak şişirmenizde fayda vardır.

Askeri Kamp Matları

askeri köpük matlar

En temel kamp matı modellerinden biridir. Kapalı ve küçük hava hücreleri ile dolu, çok yoğun bir şekilde sıkıştırılmış köpükten imal edilirler. Toplanması ve taşınması oldukça kolaydır. Sırt çantalarının üzerinde taşınmak için uygundur. Hafif, ucuz ve dayanıklıdırlar. Yırtınmaya ve delinmeye karşı dirençleri üst düzeydedir. Herhangi bir hasar kuşkusu taşımadan güvenle taşıyabilirsiniz. Kamplarda oturma yeri olarak dahi kullanabilirsiniz. Askeri kamp matlarının tek handikabı daha az konforlu oluşudur. Üretildiği malzemeden dolayı diğer mat çeşitlerine göre daha serttir.

Şişme Yataklar

şişme yataklar

Şişme yataklar; daha fazla hava ile yalıtım ve konforun en üst düzeye çıkartılması için üretilmiştir. Yatağın valfini açarak içine hava doldurduktan sonra rahatınıza göre hava miktarını ayarlayabilirsiniz. Bazı şişme yatak modelleri; sırt çantasında taşınabilecek şekilde özel olarak tasarlanır ve katlanabilir olmaları sayesinde çantanıza sığabilecek şekilde toplanabilir. Bazı modeller katlanmadan toparlanabilir. Şişme yataklar; en iyi ısı yalıtımını ve en konforlu uykuyu vaat ederler. Bu yüzden diğer çeşitlere göre daha pahalı olabilirler. Birçok kamp matından daha güçlü kumaşlardan imal edilirler. Bu nedenle çocuklarla veya köpeklerle gittiğiniz kamplarda problem yaşamazsınız. Geceleri hava sıcaklığındaki değişimden çok kolay etkilenmezler ve hava kaçırmazlar.

Kamp Matı Nasıl Seçilir?

 1. Kamp matı seçerken bazı noktaları göz önünde bulundurmanız gerekir. Kamp matını kullanacağınız yer ve mevsim bunun için en önemli noktadır.
 2. Kamp alanına ulaşımınızı otomobil ile sağlayacaksanız; büyüklük ve ağırlık sizin için sorun teşkil etmeyeceği için daha kalın, büyük ve konforlu bir kamp matı seçebilirsiniz. Şişme yataklar bu durumlar için en ideal kamp matlarıdır.
 3. Sırt çantasıyla seyahat edecek bir gezginseniz; askeri matlar veya şişme kamp matlarını tercih etmelisiniz. Yüksek hacimli sırt çantanız varsa ve uyku konforu sizin için önemliyse şişme matlara yönelmelisiniz. Fakat satın alırken; kamp matının ağırlık, hacim, katlanabilirlik gibi özelliklerini iyi araştırmalısınız.
 4. Daha minimal çantanız varsa askeri kamp matları sizin için en uygun seçenek olacaktır. Askeri kamp matlarının hafiflik ve kolay taşınabilirliği sayesinde uzun yürüyüşler ve dağcılık faaliyetleri için de uygundurlar. Askeri kamp matları yapacağınız kamplarda yanınızda uyku tulumu ve küçük yastıklar taşımanız da ayrıca faydalı olacaktır.
 5. Kışın kamp yapacaklar için de dikkat edilmesi gereken ilk özellik elbette ki ısı yalıtımı olmalıdır. Bu yüzden bir adet askeri kamp matının üzerine şişme matlar kullanmanız ısı yalıtımı miktarını arttıracaktır.
 6. Kamp matı seçimi; konforlu ve güzel kamp organizasyonları için çok dikkat etmeniz gereken bir konudur. Kamperest.com’da ihtiyacınıza uygun en iyi kamp matı modellerini bulabilirsiniz.
Kamperest 11.11 Karavan Satışı Kampanyası

11.11 Karavan Satışı
Yorumlar(3)

CARPENTO 360 KARAVAN

MEGA İNDİRİMLE 11 KASIM'DA SATIŞTA!

Kamperest 11.11 karavan satışı carpento karavan avantajları

CARPENTO 360 TEKNİK ÖZELLİKLER:

 • ■ Boy: 363cm (Kabin) 474cm (Tüm) 
 • ■ En 196cm
 • ■ Yükseklik: 236cm
 • ■ İç Yükseklik: 185cm
 • ■ Ağırlık: 650kg (Standart Donanım)
 • ■ Oturma Kapasitesi: 4 Kişi (70x90 Masa)
 • ■ Yatma Kapasitesi: 4 Kişi (130x190 Yatak, 75x190x2 Ranza)

karavan ürün inceleme resmi

KARAVANI NASIL ALACAĞIM?

11 Kasım'da satışa sunulan karavan senin olsun!

11.11 karavan satışı kampanyasından karavan nasıl alırım

Karavanı ne zaman satın alabilirim?

Carpento Karavan sadece 11 Kasım 2019 Pazartesi günü Kamperest.com web sitesinde Türkiye saatiyle saat 11:11’den sonra satışa açılacaktır.

Karavanı mağazadan satın alabilir miyim?

Kampanya kapsamında satışı yapılacak olan Carpento Karavan, kampanya fiyatı ve adedi kadar sadece Kamperest.com üzerinden satın alınabilir.

Ödemeyi nasıl yapacağım?

Ödeme sadece AKBANK hesabımıza havale/EFT yöntemiyle yapılabilir, kapıda ödeme ya da kredi kartı yoluyla açılan siparişler kabul edilmeyerek iptal edilecektir. Ödemenizi havale/EFT yöntemiyle yapacak olmanızdan dolayı havele/EFT limitinizi yükseltmeniz için banka şubenize başvurmanız gerekmektedir.

Ödemeyi siparişi açmadan önce yapabilir miyim?

11 Kasım 2019 günü saat 11:11’den önce yapılan ödemeler kabul edilmeyecek ve aynı gün iade edilecektir.

Karavanı satın aldıktan sonra nereden teslim alacağım?

Karavan, satış işlemi tamamlandıktan sonra, verilecek randevu ile İstanbul’da bulunan Carpento Karavan firmasından teslim alınacaktır.

Karavanı ne zaman teslim alabilirim?

Karavan, aksesuar-donanım tercihleri ve satış sözleşmesi için Carpento Karavan ile yapılacak görüşme ardından, en geç 2 ay (En geç 11 Ocak 2020) sonra teslim edilecektir.

Karavanın özelliklerinde değişiklik talep edebilir miyim?

Karavanın rengi ve duyurusu yapılan standart donanımlarla ilgili herhangi bir değişiklik talep edilemez. Ancak ilave donanım ve değişiklikler üretici firma ile anlaşıldığı takdirde ücreti karşılığında talep edilebilir.

Karavan fiyatına neler dahil?

Karavan Satış Fatura Bedeli (Karavan net bedeli + KDV). Ürün sayfasında belirtilen aksesuar ve donanımlar.

NOT: Ruhsatlandırma ve trafik ile ilgili vergi harç ve diğer yükümlülükler ile aracın sigorta işlemlerinden doğan masraflar ve teslim tutanağının imzalanıp kampanya kapsamındaki karavanın teslimatının gerçekleşmesinden sonra karavanın kullanımından doğacak borçlar ve kullanıcının kendine ya da 3. şahıslara vereceği zarar ve ziyanlar ile hukuki, cezai ve mali bütün sorumluluklar ALICI'ya ait olacaktır.

Karavan fiyatı üzerine ek ödeme yapacak mıyım?

Hayır, karavanı ürün sayfasında belirtilen aksesuar ve donanımlar ile teslim almak için herhangi bir ek ödeme yapmayacaksınız.

Karavanı almak için siteye üye olmak zorunda mıyım?

Hayır, karavanı üye olmadan da satın alabilirsiniz.

Kaç adet karavan satışa sunulacak?

11.11 Karavan Satışı Kampanyamız'da 1 (bir) adet Carpento 360 Karavan satışa sunulacaktır.

Karavan satış işlemi nasıl gerçekleşecek?

Karavan satışında, sepette “Alışverişi Tamamla” butonuna basıp adres bilgilerini girerek ödeme aşamasına geçen kullanıcılar sadece Havale/EFT yöntemiyle ödeme yaparak rezervasyon sistemine dahil olurlar.

Ödeme tamamlanıp, satış tarafımızca onaylanana kadar, karavanın stok adedi azalmaz. Bu sebeple stok adedinden fazla kullanıcı ödeme yapmış olsa dahi karavan “Tükendi” durumuna geçmez.

Alışverişi tamamlayan kullanıcıları, sistem rezervasyon mantığıyla sıraya alır. Bu esnada başka kullanıcılar da olacağı için “Çantama Ekle” butonu aktif görünmeye devam eder. Belirlenen adet dahilinde web sitemizdeki sipariş sırasına göre ödemesi ilk onaylanan misafirimiz karavanı almaya hak kazanır. 15 dakika içerisinde ödemesi onaylanmayan siparişler iptal edilir.

Siz ödeme işleminizi tamamlarken sırada sizden önde ve ödemesini sizden önce tamamlayan kullanıcılar olabilir. Bu esnada sizin ödemenizden hemen önce karavan satışı onaylanırsa, satın alma gerçekleştirilemez ve ödemeniz 15 dakika içerisinde derhal iade edilir.

Söz konusu 15 dakikalık rezervasyon sistemi; ödeme sırasına giren kullanıcıların ödeme onay süreçlerinin başarısız olması durumunda, kampanyadan sıradaki kullanıcıların faydalanabilmesini sağlamaktadır.

Banka hesabı olmayan kullanıcılar da “Satın Al” butonuna basarak rezervasyon sisteminde sıraya girebilir. Fakat ödeme işlemi sadece banka hesabı ile yapılabileceği için, satın alma hakkı sırada yer alan bir sonraki kullanıcıya geçer.

kamperest çadır seçme rehberi

Kamperest Çadır Seçme Rehberi
Yorumlar(2)

Bizim için “en iyi” çadır yoktur, sizin için “en doğru” çadır vardır.

Doğru çadırı seçmek; kamp, tırmanış, bisiklet ya da motosiklet turu benzeri etkinliklerin türüne göre yapılan seçimden daha çok, çadırınızın hangi özelliklere sahip olması gerektiğine karar vermekle başlar. Bunun için ilk ve tek tavsiyemiz çadırınızı ne zaman, nerede ve nasıl kullanmanız gerektiğini belirlemenizdir. Bu sınıflandırma sayesinde en doğru çadırı seçmek için en doğru cevapları vermiş olacaksınız.

Kamperest Çadır Sınıflandırma Sistemi

Öncelikle çadırınızı hangi sıklıkla kullanacağınıza dair gerçekçi bir karara varın. Bu karar, nerede ve ne zaman kamp çadırı kullanacağınızdan daha önemli bir karardır. Genel olarak, ne kadar sık kullanacaksanız o kadar güçlü ve güvenilir bir çadıra ihtiyaç duyarsınız. Benzer şekilde, sadece sıcak veya ılıman mevsimlerde açık havada kalacaksanız tüm zorlu şartlara uygun bir çadır almamanız gerekir. Son olarak, “otomatik çadır tuzağınadüşmemelisiniz: Çadır kurulumu özellikle yeni başlayanlar için önemli bir kıstas olsa da otomatik kurulum çadırları seçmek kötü bir karar olabilir.

Çadırları SINIFLARA ayırırken, fiyat-performans odaklı oluşturduğumuz SİYAH, TURUNCU ve YEŞİL adlı 3 sınıfta en iyi güç ve hafiflik dengesini yakalamaya çabaladık. MAVİ sınıfta ise aile veya otomatik çadırlar gibi özel çadır modellerine yer verdik. SİYAH etiketli çadırlar en yüksek güç, kullanım kolaylığı ve güvenilirliğe sahiptir. Siyah sınıftaki modeller, yılın 12 ayında her koşul ve şartta en iyi performansı gösterecektir. Böyle bir çadıra ihtiyacınız yok, ancak 4 mevsim boyunca çadır kullanacaksanız TURUNCU etiketli çadır modellerini tercih edebilirsiniz. Kullanım seviyeniz daha düşük olacak ve daha sıcak havalardan yanaysanız YEŞİL sınıf çadır modellerini göz önünde bulundurun.

Kamperest Kamp Çadırı Sınıfları:

 1. SİYAH SINIF: Yıl boyunca, tüm mevsimlerde kullanıma uygun en güçlü çadır modelleri.
 2. TURUNCU SINIF: Yıl boyunca, tüm mevsimlerde kullanılabilir en ideal kamp çadırları.
 3. YEŞİL SINIF: Kış ayları hariç, diğer tüm mevsimlerde konaklamaya uygun çadır çeşitleri.
 4. MAVİ SINIF: Özel amaçlar ve talepler için üretilmiş kamp çadırı modelleri.

Kişisel tercihlerinizi de göz önünde bulundurmayı unutmayın. Güç, kullanım kolaylığı ve yüksek konfor sizin için daha önemliyse SİYAH sınıfta yer alan çadırlara gidin. Eğer hafiflik sizin için ağırlıktan ve bir üst seviyedeki kıstaslardan daha önemliyse TURUNCU sınıfı düşünün. Mümkün olan en hafif ağırlık tercihiniz olacaksa güç ve konfordan feragat edip YEŞİL sınıftaki çadır modellerine yönelin. Sadece yumuşak ve sıcak havalarda ailecek kamp yapacak ya da özel sebeplerden dolayı otomatik çadır tercih edecekseniz MAVİ sınıfta yer alan modelleri değerlendirin.

Hafif ya da şiddetli yağmur altında bile çadırda konaklamayı düşünüyorsanız SİYAH ya da TURUNCU etiketli çadırlardan her hangi birine yönelin. Her hangi bir şüphe duyacak olursanız bir üst sınıftan seçim yapmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Doğru Ölçü, Yapı ve Özellikleri Seçmek

Çadır almadan önce genellikle kaç kişi ve ne kadar süre konaklayacağınıza karar verin. Yanınızda ne kadar eşya olacağını da düşünün. Kişi başına 2,5 metrekare alan sunan bir çadır tek kişi için yeterli olacaktır.

Kalabalık da olsanız çok büyük bir çadır seçmeyin. 8-9 metrekareden daha büyük alan kaplayan çadırlar genellikle dengesizdirler ve sert havalarda size zorluk çıkartabilirler. Eğer ailenizle 4 mevsim boyunca kamp yapmayı planlıyor ve çok büyük bir aile çadırı almayı düşünüyorsanız onun yerine gerekirse 2 tane 3-4 kişilik TURUNCU veya YEŞİL etiketli bir çadır modeli tercih edin.

Kolay yedek parça temini ve daha dayanıklı olmaları sebebiyle elle kurulan kubbe veya tünel tipi çadır modelleri satın alın. Otomatik çadır modellerinin bozulduktan sonra tekrar kullanılamayacağını göz ardı etmeyin. Bagaj (Garaj) ve giriş sayısının da çadır seçimi için önemli olduğunu unutmayın. Garajlı veya çift girişli çadır modellerinin sağlayacağı daha fazla alan ve kullanım kolaylığını mutlaka değerlendirin.

Otomatik Çadır Tuzağı

Yeni başlayanlar için çadır seçimi oldukça basittir, fakat ne yazık ki yanlıştır: Kurulumu ne kadar kolaysa çadır o kadar iyidir(!) Çünkü otomatik çadırlar, yedek parça temini ve tamir zorlukları yüzünden bozulduktan veya çubukları kırıldıktan sonra tekrar kullanılamazlar. 2-3 saniye içerisinde kurulabilen pop-up çadır modelleri ise daha kolay tamir edilebilir olsa da toplanmaları oldukça zordur.

İlk kez kamp yapacaksanız endişe etmeyin, klasik çadır modellerinin de oldukça basit bir şekilde kurulup toplanabildiğini mutlaka değerlendirin. SİYAH, TURUNCU ve YEŞİL etiketli, kubbe veya tünel tipi çadır modellerimizin ürün inceleme videolarını izleyin, en fazla 5 dakika içerisinde ve kolayca nasıl kurulduklarını öğrenin. Bozulduktan sonra tekrar kullanamayacağınız otomatik çadır modeli seçerek paranızı israf etmeyin.

SİYAH SINIF TURUNCU SINIF YEŞİL SINIF MAVİ SINIF
Altera 2 Aldis 3+1 Brabus 2 Brabus 4 Crew 2 Crew 4 Speedy Royal 4.2 Canton 4.1
3.000+ Su Geçirmezlik
2.000+ Su Geçirmezlik
1.000+ Su Geçirmezlik
Tünel Tip Tasarım
Kubbe Tip Tasarım
Diğer Tasarım
Kişi Sayısı 2 3,4 2 3,4 2 3,4 2 3,4 4,5
Giriş 2 1 1 1 1 1 1 2 1
Bagaj (Garaj)
Sundurma
Havalandırma
Pol Kalınlığı & Sayısı 9,2 9,3 8,2 8,2 7,2 7,2 6,1 10,4 10,4
Tente Sayısı 2 2 2 2 1 1 2 2 2

Çadır Seçme Rehberiyle İlgili Kategoriler:

2 Kişilik Çadırlar

3 Kişilik Çadırlar

4 Kişilik Çadırlar

Aile Çadırları

Otomatik Çadırlar

karavan hayatı

Karavan Hayatı ve Karavancılık
Yorumlar(2)

Karavan; sahip olan herkes için vazgeçemeyeceği büyük bir tutku. Henüz sahip olamayanlar için de büyük ve tatlı bir hayal. Doğa ile iç içe olmayı seven birçok kişinin hayallerini süsleyen karavanın avantajları saymakla bitmez. Konfor, güvenlik, tanıdığı seyahat özgürlüğü vesaire hepimizin karavan hayali kurmamızdaki etkenlerden sadece birkaçı…

Karavan seyahatleri ve karavanla kamp gün geçtikçe daha fazla ilgi çekiyor ve bu hayata atılanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Tatilinizi tek bir konum ve o konumun çevresinde geçirmek yerine, insanlar karavanlarına atlayıp uzun geziler yapmayı tercih ediyor. Böylece daha uygun maliyetlerle daha çok yer gezip görme fırsatı yakalıyorlar. Yaşadıkları anıları, biriktirdikleri anıları dinledikçe bizler de ister istemez bunun hayalini kurarken buluyoruz kendimizi.

karavan hayatı

Neden Karavan Hayatı?

Peki, karavan alıp yola koyulma kararı nasıl alınıyor? Bu özgürlüğün tadını çıkarabilmek için neler yapmamız gerekiyor? Karavan seyahatlerinin zor yönleri neler? Karavan ve karavan hayatı konusunda merak edilen her şeyi sizler için sorduk. Uzun yıllar karavanı ile seyahat eden Ahmet Ahretlik ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Bakalım Ahmet Bey’in macerası nasıl başlamış, nasıl devam ediyor?

Merhaba Ahmet Bey bize kendinizden bahseder misiniz? Karavan hayatına atılma hikayenizi biz ve okuyucularımız oldukça merak ediyoruz.

Merhaba. İsmim Ahmet Ahretlik, 55 yaşındayım ve emekliyim. Uzun yıllar motosiklete bindim. Motosiklet kullandığım bu yıllar içinde uzun gezilerimde çadır ile kamp yaptım. Çadır ile kamp yapmanın kendine has şartları var. Çadır kampının keyfi bambaşka elbette ama; bir süre sonra, yaşımın da ilerlemesiyle birlikte daha konforlu ve uzun süreli kamp yapma seçenekleri arayışına girdim. Bu arayışım ve süreç içerisinde karavan ve karavancılık çok uygun bir seçenek gibi gözüktü. 

Hayatınızı karavan hayatından önce ve sonra olarak ikiye ayırsanız, bu iki bölüm arasındaki farklar neler?

(Gülümsüyor) Elbette, doğa ile iç içe olmak her zaman insana kendini iyi hissettirir. Temiz hava, erken kalkmak, yürüyüş ve spor yapmak, iyi beslenmek ve güzel uyumak insanı daha yavaş yaşlandırıyor. Formumu doğal yaşama borçluyum diyebilirim. Hayatımın bu iki dönemi arasındaki farka gelirsem; tabi ki sert ve zorlu hava koşulları, motorla her yerde kamp yapamıyor olmam benim için büyük zorluklardı.  Ama karavan hayatına geçtiğimden beri bu zorlukları yaşamıyorum. Aracımı, uygun olan her yerde durdurabilmem benim için büyük bir özgürlük. Karavan beni hava ve doğa koşullarından koruyor. Dilediğim yerde dilediğim süre kamp yapabilme gibi bir lükse sahibim. Kamp yapma süremin ve kamp kalitemin arttığını söyleyebilirim. Bulunduğum yerde daha çok vakit geçirebildiğim gibi, dilediğim an başka bir yere gidip, seyahat edebilme fırsatına da sahibim. Kısacası özgürlüğümün ve doğada olmaktan aldığım keyfin arttığını söyleyebilirim.

türkiyede karavan hayatı

Karavan hayali kuran insanlar nerden başlamalı? Sizin için bir anda eyleme dönüşebilen bir karar mıydı, nasıl bir süreç yaşadınız?

Hayır, tabi ki bu bir anda eyleme dönüşmedi. Bugün düşünüp, yarın gidip karavan alınan bir süreç değildi. Karavan ve karavancılık hayatını uzun yıllar boyunca takip ettim. Uzun süre eksilerini ve artılarını düşündüm ve araştırdım. Böyle bir şey yapacağıma zaten karar vermiştim.  Sadece araç seçimi, hangi şartlardaki karavanın bana uygun olacağı ile ilgili endişelerim vardı. En son aşamada ise, bir çok karavanın teknik ve teknolojik özelliklerini araştırarak kendime uygun bir karavan almaya karar verdim.  Adaptasyon dönemiyle ilgili sorun yaşamadım. Aracın bana uygun olması ve konforlu hale getirmek için birçok eksiğini gidermekle uğraştım. Örneğin; motosiklet taşıma aparatı eklemek, anten ve enerji sorunları çözme,  ısınma, iç mekanın daha da iyi kullanılabilir olması gibi… Bu sorunları bir ay içinde çözdüm. Daha sonrasında çıkabilecek sorunları ve karavan hayatını öğrenip deneyimlerimi arttırmak için kendimi karavanımla birlikte yollara attım.

Nasıl bir karavana sahipsiniz? Karavanınızın iç ve dış dizaynını yaparken nelere dikkat ettiniz?

97 model, önden çekişli, kabaca 20 metreküplük “alkovenli” diye adlandırılan bir araca sahibim. İki kişinin rahat yolculuk yapabileceği ama dört kişilik yatağı olan bir karavandır benimkisi. Ayrıca karavanımın içinde, mutfak, banyo ve tuvalet var. 110 litre buzdolabına sahibim, otomatik çanak antenim, televizyonum var, mazotlu bir ısıtma sistemim mevcut. Birçok karavanda olduğu gibi güneş enerjisinden faydalanarak elektrik sorununa çözüm buluyorum. Karavanın dış tasarımı ile ilgili pek bir değişiklik yapmadım, orijinal haline sadık kaldım. Önemli olan iç mekandaki zaruri değişiklikler ve kendi keyfime göre yapacağım eklentilerdi. Bu yüzden değişiklikleri daha çok iç mekanda yaptım.

karavan içi

Peki, Ahmet Bey, karavan yolculuklarınızda nasıl zaman geçiriyorsunuz? Özetle; karavan hayatınızda bir gün nasıl geçiyor?

Aslında yaptığım aktiviteler, karavanın bulunduğu konuma ve hava şartlarına göre değişiyor. Tek başıma bir yolculuk yapıyorsam günlük yürüyüşlerden, bisiklete binmekten, daha uzak mesafeleri keşfetmek için motosikletim ile dolaşmaktan oldukça keyif alıyorum. Günlük alışverişler, temizlik, bunlar çok zaman almıyor çünkü yaşadığım alan, bir eve oranla çok daha küçük. Ve bu durum kendime ayırdığım kaliteli vaktin artmasına sebep oluyor. Doğayla ve kendimle daha çok vakit geçirebiliyorum. Hava durumu uygunsa ve deniz kenarında bir yerde isem denize giriyorum, ormanlık bir yerde isem kitap okuyorum vesaire. Arkadaşlarımla ya da diğer karavancılarla beraber katıldığım yolculuklarda ise; aynı aktivitelerden zevk alan insanlarla beraber olmak, sohbet etmek, uzun doğa yürüyüşleri yapmak ve bisiklete atlayıp beraber yeni yerleri keşfetmek gibi aktiviteler oldukça eğlenceli oluyor.

Dolu dolu geçen karavan seyahatleri ya da kamplarınızda yaşadığınız en şaşırtıcı, en farklı olayı sorsak, aklınıza ilk gelen anı ne olurdu? Anlatır mısınız?

Unutmadığım birçok anım var tabi ki ama aklıma ilk gelen anı; hem korktuğum hem de hatırladıkça çok güldüğüm bir andı. Karavancılık hayatımın sanırım 3. ya da 4. senesiydi. Rüzgarlı bir akşamdı, saati tam hatırlamıyorum ama her taraf zifiri karanlıktı. Köyceğiz Gölünü, 30-40 metre tepeden gören bir arazide gece konaklaması yapmak için durdum. Arazinin bir tarafı uçurum ve keskin eğilimliydi. Zemin toprak araziydi. Dışarıda fırtına ve yağmur vardı. Karşı tarafta Köyceğiz ışıl ışıldı ve bu ışıltı göle yansıyordu. Sesiz ve ıssız bu yerde, kendime bir kahve hazırlayıp, bu güzel gece manzarasına karşı, pencerenin karşısına oturdum. Dalgınlık içinde Köyceğiz Gölüne vuran ışıkları seyrederken, birden 5-6 saniyelik bir karanlık oldu. Tabi ben, göle yansıyan ışıkları göremeyince, kavranın uçurumdan aşağı kaydığı düşüncesi ile büyük bir korkuyla ayağa fırladım. Göle yansıyan ışıkları tekrar görünce büyük rahatlamayla büyük bir kahkaha atmıştım. Bu anımı hiç unutmam.

kamp ve karavan

Yaşadığınız olayda keyif, huzur, korku, adrenalin her şey mevcut. Peki, karavanda yaşamanın en güzel ve en zor yönleri nelerdir? Özendiğimiz kadar zor mu, hiç zor bir yanı yok mu?

Karavanda yaşamanın en güzel yönü, -belki de karavancı olmak için en iyi sebeplerden biri-  istediğin yerde, istediğin ağacın altında, istediğin deniz kıyısında kısacısı manzarasını ve koşullarını senin belirlediğin yerde güne uyanmak ve günaydın demek. İstediğin yere gidiyor olabilmek. İstediğin yerde duruyor olabilmek. Sesizlik istiyorsan sessizliği, macera arıyorsan macerayı bulabilme imkanı. Doğayla bir bütün olup huzurla dolma lüksüne sahip olmak en güzel yönlerinden biri. Komşunu kendin seçme özgürlüğünün olması da çok önemlidir ve güzel bir sebeptir. Güzel ve eğlenceli deneyimler yaşayabiliyorsun.  Karavancılığın kötü taraflarını mı sordunuz? O kadar az ki... İlk aklıma gelen; evinizin lastiği patlamıyorken karavanınızın lastiği patlayabiliyor. Bu da size sadece birkaç saatlik bir sıkıntı yaratıyor. Hem bu tarz problemler; evinizdeyken de yaşanabilir. Camınız kırılabilir, anahtarınızı kaybetmiş olabilirsiniz vs vs.  Bana göre karavanda yaşamanın öyle çok büyük bir kötü yönü yok.

deniz kenarında karavan

Son olarak;  karavan hayatına hevesli olup henüz hayallerini hayata geçirememiş okurlarımıza tavsiyeleriniz nelerdir?

Karavan bir yaşam stilidir. Maalesef ülkemizde karavancılık kültürü henüz tam olarak oturmuş değil. Buna bağlı olarak karavan ve alakalı sektörlerin de pek geliştiğini söyleyemem. Bu yüzden iyi düşünüp karar vermelerinde fayda var. Bu konuda uzun ve nitelikli bir araştırma sürecine girmelerini tavsiye ederim. Bu önemlidir çünkü karavanı hangi mevsimde, yılın kaç günü kullanacakları, kaç kişilik bir karavan düşledikleri, gitmek istedikleri yerler gibi birçok değişken karavan alma ya da yaptırma sürecinde karar vermelerine yardımcı olacaktır. Karavan hayatının nasıl bir şey olduğunu deneyimlemek için çeşitli karavan kamplarına katılmaları ya da tanıdıklarının karavanlarında en az bir hafta zaman geçirmeleri faydalı olacaktır. Böylece hem bu hayatı deneyimleyip hem de kendi karavanlarında bulmak isteyecekleri konfora, bunun için gerekli ekipmanlara sağlıklı karar verebilirler. Hemen karar vermek yerine biraz araştırma ve karşılaştırma yapmak, bu hayatın içindeki insanların tecrübelerinden faydalanmak karar verme sürecini kolaylaştıracaktır.

Sorularımıza verdiğiniz içten yanıtlar için çok teşekkür ederiz Ahmet Bey, tekrar görüşmek dileğiyle… Kamp karavan maceranız ve huzurunuz bol olsun.

kamperest ile harcadıkça kazan, 20 tl hediye çeki, 40 tl hediye çeki

Kamperest ile Harcadıkça Kazan
Yorumlar(1)

Kamperest ile Harcadıkça Kazan

20 TL Hediye Çeki: 150₺ ve üzeri alışverişlerde.

40 TL Hediye Çeki: 300₺ ve üzeri alışverişlerde.

 • 1-10 Ekim tarihleri dahilinde Kamperest'ten tek seferde yapacağınız 150-299 TL arası alışverişlerde 20 TL, 300 TL ve üzeri alışverişlerde 40 TL hediye çekine hak kazanılacaktır.
 • Kazanılan 20 TL hediye çekleri, 1-10 Kasım tarihlerinde 150 TL üzeri alışverişlerde kullanılacaktır.
 • Kazanılan 40 Tl hediye çekleri ise 1-10 Kasım tarihleri arasında 300 TL ve üzeri alışverişlerde kullanılacaktır.
 • Hediye çeklerine hak kazanmak için belirtilen harcama tutarı ödeme kuponu, hediye çekleri, kargo ve kapıda ödeme hizmet bedeli hariç tutarlardır.
 • Mağazadan yapılan alışverişler kampanya kapsamı dışındadır.
 • Her bir farklı hediye çeki sadece 1 kez kullanılabilir.
 • Hediye çekleri sadece internet mağazamızda kullanılabilir.
 • Farklı kullanıcı adı, rumuz, kimlik ve iletişim bilgileri ile kampanyaya katılmasına rağmen fatura adresi, ticari unvan, vergi numarası gibi mali unsurların ve başvuru sahibinin aynı olması durumunda Kamperest kazanılacak olan hediye çekini haber vermeden iptal etme hakkına sahiptir.
 • Bu kampanya sadece banka kampanyalarıyla birleştirilebilir.
 • Kullanım tarihi geçen çekler yeniden aktif hale getirilmeyecektir.
 • Hediye çekleri bölünmeden, birleştirilmeden kullanılır.
 • Kampanya kurumsal müşteriler için geçerli değildir.
 • 1-10 Ekim 2019 (kampanya dönemi) süresince verilen siparişlerde herhangi bir değişiklik (sipariş iptali/geri gönderim vs.) hediye çekine hak kazanma durumunu etkileyebilir.
 • Kazanılan hediye çekleri en geç kullanım tarihinden bir gün öncesinde aktifleştirilir.

kampçılık eğitimi

Temel Kampçılık Semineri
Yorumlar(47)

Temel Kampçılık Eğitimi

Kamperest ve The North Face İşbirliğiyle!

Kampçılık konusunda tecrübeli ekip üyelerimiz, Kamperest Akademi'de kamp ve outdoor sevdalıları ile buluşuyor. Kampçılık ilkelerinin yanı sıra; çadır, uyku tulumu, kamp matı gibi temel kamp malzemelerinden, ateş yakma ve düğüm tekniklerine varan geniş bir konu başlığının her ay özel bir konu eşliğinde ele alındığı Temel Kampçılık Eğitimi Semineri'nde, katılımcılar kamp yapmanın temellerini teorik ve kısmen uygulamalı olarak öğreniyor olacak.

ÜCRETSİZ ONLINE KAYIT!

Outdoor Giyim Temelleri: Ekim Ayı Özel Konusu

Kamperest Akademi'de Ekim 2019'da düzenlenecek etkinlikte Outdoor Giyim özel konu olarak yer alacak. Kendine has kalitesiyle hep bir adım önde olan outdoor markası The North Face, uzman çalışanları eşliğinde outdoor giyim temelleri ve kampçılık için kılık-kıyafet seçimi konularında eşsiz bilgiler aktaracak. Kışın açık havada nasıl giyinilmesi gerektiği tüm yönleri ile ele alınacak, eğitim kapsamında soğuk havalarda kamp için mont seçimi, karlı zemine uygun outdoor ayakkabılar ve katman-katman giyinme konuları üzerine bilgiler verilecek.

Temel Kampçılık Eğitimi Konu Başlıkları

 1. Kampçılık Nedir?
 2. Kamp Yeri Seçimi ve Kamp Düzeni
 3. Temel Kamp Malzemeleri ve Kullanımı
 4. Vahşi Hayvanlardan Korunma Yöntemleri
 5. Ateş Yakma Teknikleri
 6. The North Face ile Kılık-Kıyafet Seçimi


Eğitim Yeri

Kamperest Akademi:

Kamperest - Fatih Sultan Mehmet Mah. Balkan Cad. No:31 34774 Ümraniye - IKEA / Meydan AVM Arkası

Üsküdar-Çekmeköy M5 Metro Hattı, Çakmak Durağı, 1 Numaralı Çıkış.

Çakmak Köprüsü'nden Geçen Otobüs Hatları


Özel Konu Başlığı

Ekim Ayı Temel Kampçılık Eğitimi'nin özel konusu olan Outdoor Giyim Temelleri, eğitime konu olan kampçılığın temellerine ek olarak The North Face markası temsilcilerinin açık hava için kılık-kıyafet seçimi üzerine bilgiler aktaracağı özel bölüm olacak. Temsilcilerimiz outdoor giyim, katmanlama ve kışlık outdoor ayakkabı özellikleri üzerine bilgileri katılımcılara aktaracak.

 1. Outdoor Giyim Teknolojileri
 2. Katmanlama Yöntemi
 3. Kışlık Ayakkabı Seçimi

Etkinlik Programı

16:00-16:50 Temel Kamp Eğitimi - 1. Bölüm

16:50-17:00 Mola

17:00-17:50 Temel Kamp Eğitimi - 2. Bölüm 

17:50-18:00 Kuru Pasta İkramı

18:00-19:00 Temel Kamp Eğitimi - 3. Bölüm 


Kampçılıkla İlgili Kategoriler

Kamp Malzemeleri

Çadırlar

Uyku Tulumu

Outdoor Giyim

Outdoor Ayakkabı


kamperest 20 tl hediye çeki

20 TL Hediye Çeki

Kamperest 20 ₺ Hediye Çeki

 • 20-30 Eylül 2019 arasındaki tarihlerde tüm indirimsiz ürünlerde tek seferde yapacağınız 150 TL ve üzeri alışverişlerde 20 TL hediye çekine hak kazanılacaktır.

 • Kazanılan hediye çekleri 20-30 Ekim 2019 tarihlerinde 150 TL üzeri tüm indirimsiz ürün alışverişlerinde kullanılabilecektir.

 • Alışverişte hediye çeklerine hak kazanmak için belirtilen harcama tutarı ödeme kuponu, hediye çekleri, kargo ve kapıda ödeme hizmet bedeli hariç tutarlardır.

 • Mağazadan yapılan alışverişler kampanya kapsamı dışındadır.

 • Her bir tüketici bu kampanyadan sadece 1 kez yararlanabilir.

 • Hediye çekleri sadece internet mağazamızda kullanılabilir.

 • Farklı kullanıcı adı, rumuz, kimlik ve iletişim bilgileri ile kampanyaya katılmasına rağmen fatura adresi, ticari unvan, vergi numarası gibi mali unsurların ve başvuru sahibinin aynı olması durumunda Kamperest kazanılacak olan hediye çekini haber vermeden iptal etme hakkına sahiptir.

 • Bu kampanya sadece banka kampanyalarıyla birleştirilebilir.

 • Kullanım tarihi geçen çekler yeniden aktif hale getirilmeyecektir.

 • Hediye çekleri bölünmeden, birleştirilmeden kullanılır.

 • Kampanya kurumsal müşteriler için geçerli değildir.

 • 20-30 Eylül 2019 (kampanya dönemi) süresince verilen siparişlerde herhangi bir değişiklik (sipariş iptali/geri gönderim vs.) hediye çekine hak kazanma durumunu etkileyebilir.

 • Kazanılan hediye çekleri kullanım tarihinden bir gün öncesinde hesaplara tanımlanacaktır.

uygulamalı airsoft eğitimi

Uygulamalı Airsoft Eğitimi
Yorumlar(1)

Uygulamalı Airsoft Eğitimi

Kamperest Akademi ve Vikings Airsoft güvencesiyle genç airsoft meraklıları uygulamalı airsoft eğitiminde toplanıyor. 7 Eylül 2019 Cumartesi günü açık arazide yapılacak olan eğitimde, airsoft kuralları, genel airsoft ekipmanları, airsoft tüfek ve tabanca çeşitlerine varan geniş bir konu başlığının teorik olarak anlatılmasının yanında, katılımcılar oyunlar eşliğinde uygulamalı olarak da airsoft sporunun ilkelerini ve temellerini tecrübe ediyor olacak.

EĞİTİME BAŞVUR

Uygulamalı Airsoft Oyuncak Kullanımı

Teorik eğitimin ardından geçilecek bölümde, sabit ve çoklu gonk hedeflere eğitmen komutu ile atış yapıp aksiyon halinde reaksiyon çalışması sergilenecek. Katılımcıların nabızları yükselecek ve adrenalin ile oluşan baskıda en doğru atış tekniğini öğrenmeleri amaçlanacak. Hataların düzeltilip, doğru tekniğin öğretilmesinden sonra eleme usülü oynanacak olan Airsoft oyununa geçilecek.

Uygulamalı Airsoft Eğitimi Konu Başlıkları

 1. Airsoft Nedir?
 2. Airsoft Silah Türleri ve Seçimi
 3. Airsfot Ekipmanları ve Seçimi
 4. Güvenlik Tedbirleri
 5. Genel Oyun Kuralları
 6. Nerede ve Kimlerle Oynanır?
 7. Uygulamalı Eğitim Bilgilendirmesi
 8. CQB ve Uzak Atış Eğitimi
 9. Eleme Usülü Airsfot Oyunu


Eğitim Yeri

Viking Airsoft Park

Mehmet Akif Ersoy Cad. No 86 Taşdelen, 34788, Çekmeköy, İstanbul.


Eğitmenliği "Shade" Doğaner ve "Deltasays" Şevki Üstleniyor

Yıllardır airsoft sporununu oynayan "Shade" Doğaner, aynı zamanda Vikings Airsoftt Takımının da yıllarca kaptanlığını yapmaktadır. Eylül Ayı ile başlayıp iki ayda bir yapılacak olan Uygulamalı Airsoft Eğitimi'nde, bilgi ve tecrübelerini katılımcılara öğretecek aktaracak olan "Shade" Doğaner'e eşlik eden "Deltasays" Şevki ise airsoft silah çeşitleri, donanım ve ekipmanları üzerine bilgileri de katılımcılarla paylaşacak.


Etkinlik Programı

13:00-13:50 Teorik Airsoft Eğitimi - 1. Bölüm

13:50-14:00 Mola

14:00-14:50 Teorik Airsfot Eğitimi - 2. Bölüm 

14:50-15:30 Mola ve Yemek

15:30-16:30 CQB ve Uzak Atış Eğitimi

16:30-16:45 Mola

16:45-18:00 Eleme Usulü Airsoft Oyunu


uyku tulumu temizliği nasıl yapılır

Uyku Tulumu Nasıl Yıkanır?
Yorumlar(0)

Uyku Tulumu Nasıl Temizlenir?

Kamp atmayı, trekking yapmayı veya tırmanmayı seviyorsanız uyku tulumunu sıkça kullanırsınız. Bu yüzden, uyku tulumunuz zamanla kirlenebilir ve kokmaya başlayabilir. Kir, ter ve nem kalıntılarını temizlemek için çamaşır makinesi dahil aşağıdaki 3 yöntemi kullanabilirsiniz. Uyku tulumunuzu temizlemek ve özellikle havalandırmak sizi daha da sıcak tutacaktır. Unutmayın, temizlik sonrasında uyku tulumunu doğru şekilde kuruttuğunuzdan emin olun.

Uyku Tulumu Makinede Yıkanır Mı?

5 Adımda Uyku Tulumu Makinede Nasıl Yıkanır: Aşağıdaki maddeleri sırayla uygulayarak uyku tulumunuzu makinede yıkayabilirsiniz. Unutmayın, eğer tulumunuzun yıkama talimatında aksine bir bilgi varsa tulumunuzu zorunda kalmadıkça makinede yıkamayın.

1. Kaz Tüyü Uyku Tulumu Yıkama

kaz tuyu uyku tulumu temizliği

Kaz tüyü ürünleri makinede yıkamak için sadece kaz tüyü ürünlere özel formüle edilmiş sıvı deterjan kullanın. Çünkü kaz tüyü için üretilmiş sabun veya deterjanlar uyku tulumunuzun dolgusu için en doğru tercih olacaktır. Normal deterjan veya sabun kullanmaktan kaçının; bunlar oldukça serttir ve dolgu malzemesine zarar verebilir.

 • Kaz tüyü bir ürünü yıkarken mutlaka tenis topu ile birlikte yıkamayı ihmal etmeyiniz.
 • Tulumun ve kullanacağınız deterjanın kullanma talimatlarına uymaya özen gösteriniz.

2. Sentetik Dolgulu Uyku Tulumu Yıkama

sentetik uyku tulumu makinede nasıl yıkanır

Uyku tulumunuz sentetik dolguya sahipse kokusuz bir sıvı deterjan kullanın. Yerel marketlerden veya online sitelerden sentetik malzemeler için özel bir deterjan almaya çalışın. Kokusuz olduğu sürece makinede yıkarken bir tutam sıvı yumuşatıcı da kullanabilirsiniz.

 • Uyku tulumunu temizlemek için ne kadar deterjan kullanacağınızı belirlemek için yıkama talimatlarına göz atın.
 • Asla toz deterjan, toz yumuşatıcı ve çamaşır suyu kullanmayın.

3. Önce Makineyi Boşken Durulayın

makineyi önce boşken durulama

Uyku tulumunuzu makinede yıkamadan önce, makineyi durulama programında boş şekilde çalıştırın. Eğer makinenizde durulama programı yoksa ön yıkama programı olan çamaşır makinelerini deneyin. Ön yıkama veya durulama programı, deterjan ve yumuşatıcı artıklarını temizlenmiş olur. Böylece uyku tulumunuz zarar görmez.

 • Yıkamaya başlamadan çamaşır makinenizi en kısa programda sadece su ile çalıştırmayı unutmayın.

4.Uyku Tulumunuzu Tersyüz Edin

uyku tulumunu ters yüz edin

Uyku tulumunu tersyüz edip yıkamanız, iç kısımlarda yer alan ter ve vücut yağlarının dışarı akmasına yardımcı olur. Yıkamadan önce tüm fermuarları ve fermuar kapaklarını kapatın. Tüm gerdirme iplerini gevşetin, varsa ayak aparatını çıkartın.

 • Eğer uyku tulumunuzun dış katmanı su geçirmiyorsa tersyüz etmeyin, olduğu gibi yıkayın.

5. Uyku Tulumunuzu Düşük Sıcaklıkta Yıkayın

uyku tulumunu en düşük sıcaklık ve en düşük devirde yıkayın

Uyku tulumunuzu yıkamak için düşük sıcaklık değerine sahip, düşük devirli bir program tercih edin. Yıkama işlemi makinenize bağlı olarak 35-40 dakika kadar sürecektir. Yıkama bittikten sonra, makinenizin durulama programını çalıştırın. Böylece uyku tulumunuzda kalmış sabun ve deterjan artıklarından kurtulabilirsiniz.

Uyku Tulumu Temizliği: Elde Yıkama

uyku tulumunu elde yıkama ile temizlemek

Uyku tulumunuzun etiketinde çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun değildir ibaresi bulunuyorsa ya da daha hassas bir temizlik tercih ediyorsanız elde yıkamak da bir alternatiftir. Bu yöntem; uyku tulumunuza zarar vermekten endişe ediyorsanız veya ön yıkamalı hassas programlı bir makineniz yoksa sizin için oldukça idealdir.

1. Uyku Tulumunuzu Soğuk Suda Yıkayın

uyku tulumunu soğuk suda küvette yıkamak

Uyku tulumunuzu elde yıkamak için mutlaka soğuk su kullanın. Bir küveti soğuk suyla doldurun. Ardından, uyku tulumunuzun türüne uygun deterjanı soğuk suya ekleyin. Uyku tulumunuzun etiketinde önerilen deterjan miktarını geçmemeye özen gösterin. Tulumunuza zarar verebileceği için asla normal deterjan kullanmayın.

 • Elinizle karıştırarak deterjanın suya iyice karışmasını sağlayın.

2. Astara Dikkat Edin

uyku tulumunu elde yıkarken astara dikkat edin

Uyku tulumunuzun su geçirmez bir astarı varsa, tulumu tersyüz edin. Tulumunuzun fermuarlarını ve fermuar kapaklarını sıkıca kapatın. Uyku tulumunuzun su geçirmez bir astarı yoksa tulumunuzu yıkama talimatlarında önerilen şekilde suya yerleştirin.

3. Tulumunuzu Suya Batırın ve Deterjanın Yayılmasını Sağlayın

tulumunuzu küvete batırın ve deterjanın yayılmasını sağlayın

Uyku tulumunuzu suya koyduktan sonra elinizle iyice bastırın. Tulumu suyun içine iyice daldırmak için çıplak ayakla üzerinde yavaşça hareket edin. Tulum suda battıktan sonra el veya ayaklarınızla suyu hareket ettirmeye devam edin. Bu; deterjanın dağılmasını ve tulumun her yerinin temizlenmesini sağlayacaktır.

4. 30 Dakika ile 1 Saat Arasında Yıkamanız İdealdir

uyku tulumunuzu 30 dakika ile 1 saat arasında elde yıkamak yeterli olacaktır

Uyku tulumunuz küvete batıp, deterjanın iyice yayılması sağlandıktan sonra, tulumu 30 dakika ile 1 saat arasında suda bırakın. Zaman zaman tulumu çevirin. Böylece her yüzeyini yıkamış olursunuz.

5. Uyku Tulumunuzu Durulamayı Unutmayın

uyku tulumunuzu elde yıkadıktan sonra durulamayı unutmayın

Yıkama işlemi bittikten sonra küvetteki suyu tamamen boşaltın. Ardından küveti tekrar soğuk suyla doldurun ve tulumunuzu 5-10 dakika suda bekletin. Uyku tulumunda deterjan artığı kalmaması için suyun içinde birkaç kez hareket ettirin. Bunun için yine ellerinizi ya da ayaklarınızı kullanabilirsiniz. Tulumun üzerinde deterjan artığı kalmadığından emin olana kadar bu işleme devam edin.

Uyku Tulumunu Kurutma

1. Uyku Tulumunu Küvetten Çıkarırken Dikkat Edin

uyku tulumunu tıkadıktan sonra kurutma

Uyku tulumunuz ıslak olduğu için küvetten çıkarırken hassas davranmanız çok önemlidir. Tulumu nazikçe ve yavaşça küvetten çıkarın. Tulumun tamamını bir kerede çıkarmaya özen gösterin. Böylece yerde sürüklenip zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz.

 • Uyku tulumunuz ıslanınca ağırlaşacaktır. Bu yüzden makineden ya da küvetten çıkarırken bir kişiden yardım istemeniz gerekebilir. Bu destek sayesinde tuluma zarar vermeden kurutma işlemine geçebilirsiniz.

2. Kurutma Makinesi İle Kurutma İşlemi

uyku tulumunu makinede kurutma işlemi

Tulumunuzu kurutma makinesinde daha çabuk kuruyacaktır. Önden yüklemeli bir kurutucuda düşük sıcaklık ayarında tulumunuzu kurutabilirsiniz. Ancak kurutma makinesinin temiz olduğundan emin olun. Makinenin içinde tuluma zarar verecek, sıkışacak ya da dökülecek herhangi bir madde olmadığını kontrol edin. Kurutma makinesini en düşük seviyeye getirin. Tulumla beraber birkaç emici havlu ve 1-2 tane tenis topunu makineye koyun. Makineyi tam devirde çalıştırın.

 • Makineye koyduğunuz havlular fazla suyun emilmesini sağlar. Tenis topları ise tulumun kümelenmesini ve sentetik dolguların tulumun içinde birikmesini engeller.
 • Tulumun fazla ısınması tuluma zarar verir. Kurutma makinesini periyodik olarak durdurup kapağını açın. Böylece tulumun fazla ısınmasının önüne geçersiniz.
 • Uyku tulumunun tamamen kuruması için bu işlemleri birkaç kez tekrar etmeniz gerekebilir.

3. Klasik Asma Yöntemi İle Kurutma

uyku tulumunu asma yöntemi ile kurutma işlemi

Uyku tulumunuzun kurutma makinesindeki sıcaklıktan zarar göreceğinden endişe ediyorsanız ya da kurutma makinesine erişiminiz yoksa tulumu evin dışında düz bir masaya serin veya çamaşır askısına asın. Masanın veya çamaşır askısının günün çoğunda güneş alan bir yerde olmasına dikkat edin. Uyku tulumunun tamamının kuruması için 1-2 gün beklemeniz gerekebilir.

 • Dışarda hava kötüyse ve 1-2 gün boyunca yağış bekleniyorsa tulumu evinizin içinde iyice yayarak kurutun.

4. Kuruduktan Sonra Hemen Katlamayın

kurutma ardından 2-3 gün bekleme işlemi

Tulum kuruduktan sonra hemen katlamak ya da sıkıştırmak yerine 2-3 gün boyunca bekletmeniz faydalıdır. Temiz bir zeminde, yaygın bir şekilde bekletmek tulumun dolgularının kabarmasını sağlar. Böylece tulum daha temiz kokar, daha kabarık ve yumuşak hissettirir.

 • Uyku tulumunu düz, güvenli ve serin bir yerde saklayın. Tulumunuzu sadece bir yolculuk veya kamp için hazırlandığınızda sıkıştırın veya çantasına yerleştirin.
 • Uyku tulumunu muhafaza etme konusunda daha fazla bilgi almak için "Uyku Tulumu Nasıl Muhafaza Edilir?" adlı yazımıza göz atın.

İLGİLİ KATEGORİLER:

KAMP MALZEMELERİ

ÇADIRLAR

UYKU TULUMLARI