Blog

Buff boyunluk nedir, nasıl giyilir

12 Farklı Stilde Bir Boyunluk Nasıl Giyilir?
Yorumlar(1858)

Buff veya Boyunluk Nedir?

Bandana kelimesi, Sanskritçe bağlamak anlamına gelen ‘’bandh’’ fiilinden türetilmiş bir kelime olan ‘’bandhanu’’ dan gelmiştir. Sevgili Hint arkadaşlarımızın -hello my friend-den sonra tüm dünyaya hediyesi olmuştur bandanalar.

Bazılarımızın kullanmaktan vazgeçemediği, bazılarımızın ne güzelmiş nereden bulurum acaba dediği ama hepimizin bir şekilde görüp bildiği bir ürün. Bandanalar, kimine bir yaşam tarzını sembolize ediyor. Giydiği her kıyafete uygun bandanası olanları gördü bu gözler.

buff boyunluk nedir

Zaman içinde gereksinimlerle şekil değiştiren bandanalar, günümüzde yerini daha kullanışlı, silindir şeklinde ve daha elastik olan ürünlere bıraktı. Neymiş o ürün? Bandana 2.0 yani ‘’Boyunluk’’, halk arasında Türkiye’de boyunluk satışı yapan ilk markanın adıyla da bilinen “Buff” boyunluklar.

Hem takması ve taşımasının çok kolay olması hem de binbir türlü şekilde kullanılabilmesiye aksesuar tercihlerinde üst sıralarda olan boyunluklar, tüm açık hava faaliyetleri ve şehir yaşantısında her tarza hitap eden renkleri ve desenleriyle kıyafetlerimizi tamamlamaya devam ederken, özellilkle motosiklet ve bisiklet kullanımında olmazsa olmaz ekipmanlardan biri olarak kendine yer buluyor.

Boyunluk Bandana Takma Şekilleri

Pandemiyle birlikte tavsiye edilmese de tarzından ödün vermeyenler için maske görevi de gören outdoor boyunluklar, her yaş ve tarz için pek çok kullanma şekliyle en çok tercih edilen ürünlerden biri. (Dikkat: Önerilen tıbbı maskelerin yerine kullanmayınız.)

Biz de hiç bir zaman eskimeyecek olan, genç ruhların takıntısı boyunlukların en popüler kullanım şekillerini sizler için bir araya getirdik. Yazının en altında ise boyunluk ve ilgili ürün kategorilerine göz atabileceğiniz linklere yer verdik.

1) Boyunluk

boyunluk: buff takma modelleri

Geleneksel atkı ya da bandanaların aksine boynunuzu sıkmaz, kaşınma yapmaz, çözülme veya gevşeme sorunu ortadan kaldırır.

2) Maske

maske: buff takma modelleri

Hava gerçekten soğuksa, boyunluğunuzu burnunuzun ve ağzınızın üzerine doğru çekin; kumaşın nefes alabilirliği kendi nefesiniz için de geçerli olduğundan diğer kumaşlar gibi ıslanmaz ve yapışmaz.

3) Balaklava

balaklava: buff takma modelleri

Boyunluğu boynunuza geçirdikten sonra üstte kalan ağzını esnek bir boruyu uzatır gibi sadece yüzünüz açıkta kalana dek kafanızdan yukarı doğru çekin. Ardından çenenizde denk gelen kısmını da birazcık yukarı kaldırıp o kısmı kendi içine kıvırıp ağzınızı kapatın. İşlem tamam, balaklavanız hazır! Balaklava olarak kullanacağınız boyunluğunuz rahatsız edici dikişler veya kabarıklıklar olmadan kaskların altına da daha iyi oturacaktır.

4) Kapüşon

kapüşon: buff takma modelleri

Kış koşullarında soğuktan korunmak için boyunluğunuza güvenebilirsiniz. Balaklavaya benzer bir şekilde boyunluğunuzu başlık olarak da kullanabilir, kapüşon işlevi görmesini sağlayabilirsiniz.

5) Bere

bere: buff takma modelleri

Boyunluğunuzu tam ortasından 1-2 tur kıvırıp, bir yüzünü diğerinin üstüne çekerek çok şık bir bere elde edebilirsiniz. Kıvrık tepe kısmı dışarda kalacak şekilde giyecek olursanız bereniz ponponlu bile gözükebilir!

6) Şapka

şapka: buff takma modelleri

Onu sadece kafanıza geçirin ve açıkta kalan kısmını bir kuyruk gibi ensenizden aşağı salın. Bu basit stil, sıcak yaz gezilerinde alnınız ve ensenizden aşağı ter kaymasını önler. Ayrıca arkadaki kuyruk da ensenizi güneşten korur.

7) Bandana

bandana: buff takma modelleri

En klasik şekilde boyunluğunuzu bandana olarak takabilir, bisiklet veya motosiklet kaskınızın altına giyebilirsiniz. Boyunluğunuzu, basit ve yaratıcı kıvrımlarla uç kısımlarından başınıza uyacak şekilde ayarlayıp bir bandana haline getirebilirsiniz.

8) Ter Bandı

ter bandı: buff takma modelleri

Spor yaparken ter damlalarının yüzünüze gözünüze gelmemesi için bu fikir şahane! Onu bir ter bandı olarak kullanabilir, daha rahat ve aktif olabilirsiniz.

9) Kafa Bandı

kafa bandı

İkiye veya üçe katlanmış bir boyunluk kafa bandı işlevi görebilir. Tam olarak bir bere takmak istemiyor, sadece kulaklarınızı soğuktan veya güneşten korumak istiyorsanız bu stil çok iyi seçenektir.

10) Saç Bandı

saç bandı: buff takma modelleri

Boyunluğunuzu saçınızı yüzünüzden uzak tutmak için saç bandı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca bu tarz, soğuk koşullarda ıslak saçlarınız için iyi bir seçenek olacaktır – bant saçınızın açıkta kalan kısmını kurumaya bırakırken yine de başınıza ve kulaklarınıza biraz sıcak tutacaktır.

11) Saç Tokası

saç tokası: buff takma modelleri

İster at kuyruğu olsun ister topuz, boyunluğunuz saç tokası olarak her zaman asi ve özgür saçlarınızı kontrol altına alacaktır!

12) Bileklik - Ter Bandı

bileklik - ter bandı: buff takma modelleri

Yukarıdaki stilllerden hiçbirine ihtiyacınız yoksa onu bir bileklik olarak takabilir, gerektiğinde terinizi silmek için kullanabilirsiniz.

Outdoor Giyim Aksesuarları

Boyunluk Modelleri ve Fiyatları

İç Giyim Ve Çorap Çeşitleri

acemi kampçının mutfak rehberi

Acemi Kampçının Mutfak Rehberi
Yorumlar(427)

Heyecanlısınız. Belki de ilk defa doğayla gerçek anlamda başbaşa kalacaksınız. Her daraldığınızda derin bir nefes çekip ''abi çekip gidicem bi dağ başına, yakıcam ateşi tek başıma, oh misss!'' hayalinize çok az kaldı. Kamp macerası yola çıkmakla başlamaz. Özellikle yeni başlayanlar için planlama yapmak ve tüm olasılıkları öngörmek, çok daha rahat ve güvenli bir kamp yapma imkanı tanır. Acemi bir kampçıysanız öngörüde bulunmak ilk zamanlarda zor olabilir. O yüzden sizler için hazırladığımız, tecrübeyle sabit mutfak rehberine göz atabilirsiniz.

Çantanızı hazırlarken önemli faktörlerden biri de kamp mutfağı malzemeleri olarak yanınıza ne almanız gerektiğidir. Kampçının çantasında olması gereken temel ekipmanlar dışında, tercihinize bağlı olarak bu ekipmanları artırabilirsiniz. Bunu belirlerken dikkat etmeniz gereken belli başlı hususlar şunlardır:

 1. Bütçeniz
 2. Tahmini kamp süreniz
 3. Kamp yerinizin bulunacağı irtifa
 4. Solo, grup ya da araçla gitmenize bağlı olarak taşıyabileceğiniz azami ağırlık

Kamp Mutfak Malzemeleri

Çantanızda mutlaka olması gereken kamp mutfak ekipmanları, ocak, tencere-tava, bardak-kupa, çatal-kaşık, çaydanlık, termos ve su kapları, gıda taşıma kapları, bulaşık ile alakalı yardımcı malzemeler ve temizlik malzemeleridir. Eğer kampta, patlıcan kebabı yapmayı ya da kuzu çevirmeyi planlamıyorsanız bu malzemeler ilk kamp deneyiminizde size yeterli gelecektir. ''Şimdi düşündüm de patlıcan kebabı da fena fikir değil ha'' diyorsanız nasıl yapacağınızı Reels’imizde anlattık: https://www.instagram.com/p/CPfYmw3nRam/
 

Piyasada her türlü kamp mutfak ekipmanını çok çeşitli materyallerde ve fiyatlarda bulabilirsiniz. Şimdi gelin bu malzemeleri tek tek inceleyelim.

Kamp Ocakları

Kamp denince çoğumuzun aklına ilk gelen, etrafı odunlarla çevrili, halka şeklinde dizilip şarkılar söylenen şirin bir kamp ateşidir ancak çoğu koşulda, zeminde ateş yakmak kolay olmayabilir. Üstelik tam söndürülmeyen kamp ateşleri özellikle ormanlık ve kuru alanlarda yangın çıkma ihtimalini artırabilir. Kampta konforlu bir ısınma ve pişirim sağlamak için çeşitli yakıt türlerini kullanabileceğiniz ocaklar bulunur.

Bknz:

 • Ateş kutuları
 • Benzin/Mazot ocakları
 • Gaz ocakları LPG/Bütan/Propan ocakları
 • Alkol/İspirto ocakları

Ateş Kutuları

En basit şekliyle odun mangalı mantığıyla çalışan ateş kutuları, paslanmaz çelik bir gövde üzerine oturan ve iç içe geçebilen parçalardan oluşur. Bulunduğunuz çevreden kolayca toplayacağınız küçük odun parçalarıyla hızlıca kullanılır hale gelen ateş kutularıyla beraber yanınıza pürmüz almayı da unutmayın. Bu son derece kompakt turbo ateş kutularıyla ısıtma ve orta çaplı pişirme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Benzin/Mazot Ocakları

En yüksek ısı verimi sağlayan ocaklar benzin/mazot ocaklarıdır. Benzinin kolay tutuşabilen bir yakıt olması hem avantajlı hem de dezavantajlıdır. Bu yüzden kullanımı profesyonellik gerektirir. Özellikle 3.000 mt üzeri irtifalarda kurulan kamplarda ve kötü hava koşullarında sürekli bir yanma sağlayarak sinirlerinizin bozulmasını engeller. Ayrıca yine profesyonel kullanımlar için pek çok yakıtla birlikte çalışabilen multifuel ocaklar da mevcuttur. Benzin ve mazot, pişirme ekipmanlarında kararma ve ise sebep olabilir.

Gaz Ocakları

Bu ocaklarda, içerisinde sıkıştırılmış halde gaz bulunan kartuşlar vasıtasıyla ateş sağlanır. Gaz, kartuşların içinde bulunduğundan dökülme veya bir kaza oluşma ihtimali yoktur. Çakmaklı ve çakmaksız olarak ayrılan ocaklara bağlanan gaz kartuşları, 80 gramlık mini olanlarından, 450 gramlık olanlarına kadar ihtiyacınıza ve kamp süresine bağlı olarak çeşitli ebatlarda bulabilirsiniz. Ocaklar vidalı ve düz olarak da ayrılırlar. Kartuşunuzu alırken ocağınıza göre seçim yapmalısınız. Gazlı ocakların bir diğer çeşidi de portatif ocaklardır. Damak tadıma düşkünüm ben, vok tavamı alır yemeğimi de yaparım diyorsanız küçük bir mutfak ocağı görünüm ve fonksiyonundaki portatif ocaklara bakabilirsiniz.

Gaz ocaklarının yüksek irtifalarda azalan oksijen miktarına bağlı olarak verimliliği düşebilir. 2.000 m altı irtifalarda sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Eğer kamp alanınız aşırı soğuksa kartuşlarınızı kullanmadığınız zamanlarda üşümemeleri ve sonrasında yanmayarak size trip atmamaları için uyku tulumu gibi sıcak bir yerde saklamalısınız.

Alkol/İspirto Ocakları

Bir diğer ocak türü de çoğumuzun liseden aşina olduğu alkol/ispirto ocaklarıdır. Kurulum, kullanım kolaylığı ve sessiz çalışması ile gazlı ocaklarla beraber günübirlik kamplarınızda yeni kankiniz olabilir. Su kaynatma ve yemek ısıtma gibi küçük işlemlerde kullanabilirsiniz. Ancak rüzgarlı havalar için yanınıza rüzgar önleyici almanız gereklidir. 

Bir sonraki blog yazımızda Acemi Kampçılar için tencere-tava, çatal-kaşık, bardak ve termos nasıl seçilir konularına değineceğiz efenim.

istanbul kamp yerleri

İstanbul'a Yakın Kamp Yerleri
Yorumlar(11)

Doğada olmak her zaman insanın ruhunu tamir eden bir aktivitedir. Eskiden beri kamp yapan nam-ı diğer ‘’gedikli kampçıların’’ hepsine sorsanız gün içinde sürekli akılları yapacakları bir sonraki kamptadır. 

Pandemi ile birlikte başlayan kalabalık yasaklarıyla beraber, hem evde kapalı kalmaktan bunalanlar hem de ruhen rahatlamaya ihtiyacı olanlar için doğada kamp yapmak yeni bir alışkanlık haline gelmeye başladı. Bu nedenle özellikle son sürat çalışmaya devam edenler ve alternatif kamp alanı arayanlar için İstanbul kamp yerleri listesini sizler için bir araya getirdik.

İstanbul Kamp Yerleri

1) Kumköy Kamp Alanı Kilyos

Sarıyer’in Karadeniz kıyısında bulunan Kumköy, İstanbul’un içinde ama kaosundan uzakta sakin ve huzurlu bir ortamda vakit geçirebileceğiniz ideal bir yer. Kumköy kamp alanı özellikle İstanbul’da ikamet eden; hem çadır kampı yapayım hem de deniz havası alayım diyenlerin en çok tercih ettikleri kamp alanlarının başında geliyor.

 • Kamp alanında, ücretli ve ücretsiz alanlar mevcut.
 • Elektrik, lavabo, tuvalet, duş, şemsiye ve şezlong gibi olanaklar için alanda yer alan ücretli plajları kullanmanız gerekiyor.
 • Tüm plajlarda ücretler hemen hemen aynı.
 • Çadır kampı için çadırınızı kendiniz götürmeniz gerekiyor.

2) Hacıllı Şelalesi

Şile yakınlarındaki Hacıllı Köyü’nde bulunan Hacıllı Şelalesi, orman serinliği ve huzur veren su sesinin mükemmel birleşimini bulabileceğiniz bir adres. Koca Deresi’nin yanında bulunan şelaleye girebilir, çadırınınızı şelalenin hemen yanına kurabilirsiniz.

 • Kamp alanı ücretsiz.
 • Etrafta herhangi bir duş, wc veya bir tesis bulunmuyor.
 • Yiyecek, yakacak ve ihtiyaçlarınızı şelaleye gitmeden temin etmeniz gerekiyor.
 • Belli bir yere kadar arabayla gidebildiğiniz için yolun geri kalanını yürüyerek gideceğinizi hesaba katmalısınız.

3) Seferoğlu Camping

10.000 m2 alan üzerine kurulu olan Seferoğlu Camping, Ağva ilçesi sınırlarında bulunuyor. Ağaçlık ve düz bir zeminde bulunan kamp alanı, özellikle çocuklu aileler için güvenli bir ortam sunuyor. Alanın büyük olması ve evinizdeki konforu aratmayan hizmetlere sahip olması Seferoğlu Camping’i en çok tercih edilen kamp yerlerinden biri yapıyor.

 • Kamp alanı ücretli. Çadır dışında bungalovda da konaklayabilirsiniz.
 • Otopark,  WC, elektrik, duş, 24 saat sıcak su, çadır ve bungalov konaklama yeri, Wi-Fi, restoran ve kafeterya, bulaşıkhane ve çamaşırhane, buzdolabı, bungalov odalarda klima ve TV, çocuk oyun alanı bunuyor.

Telefon: 0530 111 78 23 – 0537 880 35 00 – 0533 504 35 00

Web Sitesi: www.seferogullaricamping.com/

4) Korsan Koyu Kamp Alanı

Çatalca’da Çilingoz Tabiat Parkı alanı içerisinde bulunan Korsan koyu, az bilinen, çok fazla el değmemiş kamp alanlarından biridir. Muhteşem bir orman manzarası eşliğinde kampınızı kurup denize de girebileceğiniz bu saklı cennete araba ile gitmeniz gerekiyor. Herhangi bir tesis bulunmadığı için gitmeden önce tüm malzemelerinizi tedarik etmeniz gerekli. Telefon genel olarak çekmiyor ve denizin Karadeniz olduğunun unutulmaması gerekiyor. Ayrıca orman içinde yaban hayvanlarına dikkat!

 • Kamp alanı ücretsiz.
 • Etrafta herhangi bir duş, wc, elektrik, market bulunmuyor.
 • Telefon net çekmediği için gitmeden gerekli yerlere haber vermeyi unutmayın.

5) Sahil Kamp İstanbul

Bir tarafı ormana bir tarafı denize bakan Sahil Kamp İstanbul kamp alanı, Sahilköy, Şile’de deniz kenarında konumlanmış durumda. 35 hektarlık alanda kurulu olan alan, çadır dışında karavan, bungalov, villa, hobbit evi ve taş evlerde konaklama imkânı sunuyor. İstanbul’daki en gelişmiş kamp alanlarından bir tanesi olan tesiste güzel bir gün geçirmek için pek çok olanak bulunuyor. İlk kez kamp yapacaksanız Sahil Kamp doğru bir tercih.

 • Kamp alanı ücretli.
 • Evcil dostunuzu da getirebilirsiniz.
 • WC, elektrik, duş, 24 saat sıcak su,  Wi-Fi, restoran ve kafeterya, bulaşıkhane ve çamaşırhane, buzdolabı, odalarda klima ve TV, çocuk oyun alanı ve otopark alanı bulunuyor.
 • Konaklama imkanları ve fiyatlar çok çeşitli.

Telefon: 0216 419 74 40 – 0530 049 17 90

Web Sitesi: https://www.sahilkampistanbul.com/

6) Malatra Koyu Kamp Alanı

Çatalca’da Kastro ve Çilingoz Tabiat Parkları arasında bulunan Malatra Koyu, özellikle genç kampçıların tercihi. Korsan Koyu ile komşu olan Malatra Koyu da Korsan Koyu gibi çok bilinmeyen bir çadır kampı ve günübirlik alanı. Koya inmek için yürüme alanının çok dik olması 1 - 1,5 km’lik bir iniş ve tırmanış yapmanızı gerektiriyor. O yüzden eşyalarınızı tek seferde eksiksiz indirmenizi tavsiye ederiz. İnişin sonunda sizi kucaklayan muhteşem manzara ve kum plajı ise tüm yorgunluğunuzu unutturuyor. Yiyecek, içecek ve yakacak malzemelerinizi önceden almanız gerekli.

 • Kamp alanı ücretsiz.
 • Elektrik, wc, duş, içme suyu gibi imkanlar bulunmuyor.
 • Orman alanında yaban hayvanları bulunuyor.

7) Ağva Greenpark Camping

3 km’lik plajı, 100 karavan ve çadır kapasitesiyle Ağva Greenpark, bir aile kamp alanı o yüzden damsız girilmiyor. Aileniz ve özellikle çocuklarınızla güvenle kamp yapabilme olanağı sunan alanda, deniz ve plaj keyfi de yapabilirsiniz.

 • Kamp alanı ücretli.
 • Çadır ve karavan dışında bungalov ev ve bungalov çadırlar kiralayabilirsiniz.
 • Şezlong, şemsiye ve soyunma kabini gibi imkânlar bulunuyor.
 • Çadır ve karavan konaklaması yapanlar için de elektrik, duş ve Wi-Fi gibi hizmetler sunuluyor.
 • Günübirlik piknik yapmak ve denize girmek için ideal.

Telefon: 0216 721 73 62 – 0539 587 89 08

Web Sitesi: https://www.agvagreenparkcamping.com/

8) Uçmakdere Kamp Alanı

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesi sınırlarında bulunan Uçmakdere Köyü’ndeki Kamp Alanı, İstanbul’dan biraz uzaklaşmak için ideal. Eşsiz güzellikte bir manzaraya ve adı üzerinde olduğu gibi çok derin bir uçuruma ev sahipliği yapan bölgede isterseniz orman içinde dağ kampı isterseniz de sahilinde deniz kampı yapabilirsiniz. Eğer dağ kampı yapmaya karar verirseniz özellikle yaban domuzlarına dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca yakın bölgelerde yamaç paraşütü yapabilir veya paraşüt eğitimlerine de katılabilirsiniz.

 • Deniz kenarı kamp alanı ücretli.
 • Sahili ve denizi taşlı. O yüzden uygun bir ayakkabıyla gitmeniz gerekli.
 • Özellikle İçme suyu ve yemek konusunda tedarikli germenizde fayda var.

9) Semizkum Mocamp

Silivri Semizkumlar mevkiinde bulunan kamp alanı, 300 karavan ve çadır kapasitesi ve gerekli tüm olanakları barındırmasıyla İstanbul’un en büyük kamp alanlarından biri konumunda. Deniz kenarında olması dolayısıyla hem deniz hem kamp tatili yapmak isteyenlerin vazgeçilmez mekanlarından biri.

 • Kamp alanı ücretli. Yaz ve kış dönemlerinde ayrı ücretlendirme yapılıyor.
 • Karavan ve çadır kampları hariç tek kişilikten grup konaklamalarına kadar çeşitli bungalov ve apart ev şeklinde konaklama seçenekleri de mevcut.
 • WC, elektrik, duş, 24 saat sıcak su, çadır ve karavan konaklama yeri, Wi-Fi, market, restoran ve kafeterya, manav, bulaşıkhane ve çamaşırhane, güvenlik, ambulans, canlı müzik, windsurf, voleybol sahası, çocuk oyun alanı, plaj, soyunma kabinleri, şezlong, şemsiye ve otopark alanı bulunuyor.

Telefon: 0212 711 20 58 – 0212 711 29 06 – 0532 642 42 06

Web Sitesi: www.semizkummocamp.com/
 

10) Nişantepe Orman Park

İstanbul, Çekmeköy’de bulunan Nişantepe Orman Park, İstanbul’daki en yeni ve gelişmiş alanlardan bir tanesi. Nişantepe Orman Park kendini sadece bir kamp alanı değil, spor, eğitim, rekreasyon ve yaşam merkezi olarak konumlandırmış durumda. İçerisinde çadır kamp alanı dışında, koşu, yürüyüş, bisiklet parkurları, meditasyon ve yoga etkinlikleri, hobi bahçesi, çocuk köyü, engelsiz orman alanı, piknik alanı, futbol sahaları, yetişkinler ve çocuklar için macera parkurları da bulunuyor. Tesis bünyesinde pek çok etkinlik düzenleniyor. 

Özellikle kurumsal aktiviteler için imkanlar sunan Nişantepe Orman Park, önceden planlanmış olması halinde bireysel katılım sağlanan etkinlikler için de uygun.

Telefon: 0531 885 33 22

Web Sitesi: https://www.nisantepeormanpark.com/

kamp yemekleri

Kartuş Yemeyen Yemek Tarifleri
Yorumlar(2)

Sevgili kamp kelebekleri, bir kampçının yanında olmazsa olmaz, en önemli malzemelerinden biri yakıttır. İster gazlı ocak kullanın isterseniz benzinli ocak, yanınıza alacağınız her bir kartuş çantanıza fazladan yük anlamına gelir. O yüzden sizler için ‘’Kartuş Yemeyen Yemek Tarifleri’’ hazırladık.

Not: Tariflerimizdeki yemekleri kafanıza göre uyarlayabilir, malzemeleri zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

Kolay ve Pratik Kamp Yemekleri

Kolay Nachos

Nachos yemek için dağ başında Meksika restoranını nereden bulacaksınız değil mi? Gerek yok çünkü tarif ayağınıza geldi.

Malzemeler:

 • 1 paket mısır cipsi
 • 1 kutu meksika fasulyesi
 • 1 kutu haşlanmış mısır
 • 1 paket sosis
 • Tereyağı ya da sıvı yağ
 • Dilimlenmiş cheddar peyniri  (dilimli başka peynirler de olur)
 • Domates
 • Yeşil biber

Hazırlanışı:

Tavanıza yağınızı ekleyerek biberlerinizi ve domateslerinizi soteleyin. Biberler yumuşayıp, domatesler de pembeleşince sosisleri ekleyin. Sosisler biraz piştikten sonra Meksika fasulyesini ve mısırı da ekleyip karıştırın. En son ocaktan almadan hemen önce cheddar peynirini ekleyin ve yumuşayıncaya kadar bekleyin. Tabağınıza boca ettiğiniz mısır cipslerinin üzerine koyabileceğiniz gibi, cipsleri kaşık olarak kullanarak da yiyebilirsiniz. Hazırlaması çok kolay ve kartuş yemiyor! Afiyet olsun!

Püf noktası: 

 • Nachos karışımızı cisplerin üzerine yemeden hemen önce ekleyin. Eğer sıcak karışım cipslerin üzerinde çok beklerse cipsler yumuşamaya başlayarak çıtırlığını kaybeder.
 • İsteğinize göre baharat ve acı sos ekleyebilirsiniz.

Patatesli - Acılı Omlet

Patatessiz kamp zaten olmaz. O yüzden en pratik ve lezzetli haliyle size gün boyu enerji verecek bir omlet tarifimiz var.

Malzemeler:

 • 2 orta boy patates
 • 2 yumurta
 • Tereyağı ya da sıvı yağ
 • Eski kaşar peyniri
 • Acı sos ya da acı pul biber

Hazırlanışı:

Patatesleri soyup tavanızın içine rendeleyin. Yağı ekleyerek patateslerinizi pişirin. Patatesler piştikten sonra acı sosu ya da pul biberi ekleyin. Patateslerin acıyı çekmesi için biraz daha pişirin. Rendelediğiniz ya da doğradığınız kaşar peynirini tavaya atıp erimelerine yakın yumurtaları kırıp iyice karıştırın. Yemeğiniz hazır. Afiyet olsun.

Püf noktası: 

 • Uzun kamplar için en verimli peynirler eski kaşar ve tulum peynirleridir. Özellikle sıcak havalarda taze kaşar ve beyaz peynir çok çabuk bozulabilir.
 • Kampa giderken yumurta taşımak sıkıntılı olabileceğinden en basitinden küçük bir pet şişenin içine önceden kırarak yanınızda taşıyabilirsiniz.

Sucuklu-Domatesli Makarna

Makarnanın doyuruculuğu hepimizin malumu ancak yüksek karbonhidrat içerdiğinden bir o kadar da çabuk acıktıran bir yemek. Bunun için yemeğimize biraz protein ekleyerek acıkma süresini uzatıyoruz.

Malzemeler:

 • 1 paket makarna
 • 1 paket sucuk
 • 2 domates
 • Tereyağı ya da sıvı yağ

Hazırlanışı:

Kartuş yemeyen bir diğer tarifimizde derin bir tencereye koyduğunuz suyu kaynatın. Su kaynayınca içine bir tutam tuz atın. Su fokurdayınca makarnaları içerisine atın ve paketin üzerinde yazan süre kadar haşlayın. Makarnalar haşlanınca bir süzgeçe alın ve suyunu süzüp kenara koyun. Tencerenin içine doğradığınız domatesleri ve yağı ekleyerek pişirin. Pişen domateslerin içine doğradığınız sucukları da ekleyerek sucuklar pişene kadar (yaklaşık 1,5 dakika) pişirin. Suyunu süzdüğünüz makarnaları tencerenin içine ekleyin. Afiyet olsun!

Püf noktası:

 • Haşlama suyuna yağ koymayın.
 • Hazır rendelenmiş domateslerden ve dilimlenmiş sucuklardan kullanabilir, hazırlık sürenizi kısaltabilirsiniz.
 • Yanınızda süzgeç yoksa tencerenizin kapağı tek tarafından aralık kalacak şekilde kapatıp tencerenizi çevirerek makarnanızı süzebilirsiniz. Ancak kapağı sıkı ve mümkünse bir eldivenle tutmalı; çıkacak buhara karşı dikkatli olmalısınız.

Kıy-yum Burger

Kıy-yum burgerin adı içindeki kavrulmuş kıyma ve yumurta birlikteliğinden geliyor. Kampta hazırlaması son derece pratik ve yemeniz bittiğinde üzülüyorsunuz. Üstelik kartuşunuz da size kalıyor.

Malzemeler:

Bir adet burger için;

 • 100 gr kıyma
 • 1 yumurta
 • Burger ekmeği
 • Dilimli cheddar peyniri (dilimli başka peynirler de olur)
 • Soğan
 • Domates
 • Yeşillik

Hazırlanışı:

Tavada veya sahanda kolayca hazırlayabileceğiniz Kıy-Yum burgerde, kavuracağınız kıyma suyunu çektikten sonra (ya da kavrulmuş olarak getirdiğiniz) üzerine yumurtanızı kırıp karıştırın. Yağa gerek yok, etin yağı bu ihtiyacı karşılıyor. Pişen kıyma ve yumurta karışımını burger ekmeğinizin içine doldurun. Üzerine 1 dilim cheddar peyniri koyun, Soğan seviyorsanız, isterseniz çiğ isterseniz de ızgara yaparak kullanabilirsiniz. Dilimlediğiniz domatesi ve yeşillikleri de üzerine ekleyerek küçük bir protein bombası elde etmiş olursunuz. Afiyet olsun.  

Püf noktası: 

 • Önceden evde kavuracağınız kıymayı yanınızda taşımanız, kıyma kullanarak yapacağınız her yemekte olacağı gibi işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca sıcaklarda çantanızda çiğ et taşımak, pişmiş ete göre hijyen anlamında daha riskli.
 • Kampa giderken yumurta taşımak sıkıntılı olabileceğinden en basitinden küçük bir pet şişenin içine önceden kırarak yanınızda taşıyabilirsiniz.

Izgara Sebze Şişleri

Sebze severlerin imdadına yetişen ızgara sebze şişleri, kamp ortamında hava değişimiyle kendinden geçen mide floranızın da korunmasına yardımcı oluyor.

Malzemeler:

 • Çeri domates
 • Arpacık soğan
 • Renkli kapya biberler
 • Kabak
 • Brüksel Lahanası
 • Nar ekşisi

Hazırlanışı:

Bu tarifimizde doğranması gereken malzemeler sadece kabak ve kapya biberler. Onları doğradıktan sonra metal şişlere, şiş aldığı kadarıyla sırasıyla sebzelerinizi dizin, Dizdiğiniz sebzeleri ızgarınızın üzerine oturtun ve pişmesini bekleyin.Pişen sebzelerinizin üzerine nar ekşisi dökerek lezzetine lezzet katabilirsiniz. Afiyet olsun.

Püf noktası: 

 • Her sebzenin pişme eşiği farklı olduğundan şişlerinizi direkt ateşe koymamaya özen gösterin.

Çikolatalı Muz

En kartuş sever tatlı olarak da kimsenin hayır diyemeyeceği bir lezzet ve enerji bombası! Izgarada Çikolatalı Muz. Doğada ihtiyacınız olacak enerjinin büyük bölümünü alacağınız tatlımızı yedikten sonra dağlara taşlara tırmanma eyleminizini gerçekleştirebilirsiniz.

Malzemeler:

 • Kişi sayısı kadar muz
 • Tablet çikolata

Hazırlanışı:

Karnıyarık gibi kestiğiniz muzların içine kırdığınız parça çikolataları doldurun ve ateşin üzerine koyun. Çikolatalar erimeye başladığında tatlınız hazır! Bu minik kalori topunun size müthiş bir lezzet ve enerji vereceğine şüphe yok.

Püf noktası: 

 • Muzun altında ve üstünde tutabileceğiniz kadar alanı kesmeyin.
 • Kestiğiniz muzları bir çatal yardımıyla hafifçe ezerseniz çikolatayla çok daha rahat karıştığını görürsünüz.
kampçının yıldız haritası

Kampçının Yıldız Haritası
Yorumlar(0)

Bu hafta yükseleni Yengeç olan Koçlar için çok şanslı bir geçiş olacak. Venüsle komşu açı yapan Uranüs, benim bu olayda ne işim var deyip kendi etrafında dönmeye devam edecek.… Çünkü konumuzla hiç alakası yok. 

İnsanoğlunun varlığının başından beri kimi zaman tapındığı kimi zaman felaket alameti olarak gördüğü ama her daim odağında olan bir konuya değineceğiz. Yıldızlar ve bize anlatmak istedikleri. (aslında bir şey anlattıkları yok kendi hallerinde dönüyorlar orada işte)

Şehir hayatının ışık karmaşası ve bizim zamansızlığımız, başımızın üzerinde dönüp duran bu muhteşemliğe durup da bakmak için bir mola vermemizi bile engelliyor çoğu zaman. Bir düşünün en son ne zaman vakit ayırıp uzun uzun yıldızları seyrettiniz? Gerçi bu seyrin en önemli engellerinden biri de şehir içindeki ışık kirliliği.


Işık kirliliği, gece yıldızları görebilmemiz için en büyük engeli oluşturuyor. Amatör Astronomlar bu kirliliği daha doğrusu yıldızların görünürlüğünü ölçmek için Bortle Ölçeği isminde bir ölçeklendirme birimi kullanıyor. Bu ölçek yıldızların görünürlüğünü 1 ile 9 arasında sınıflandırıyor. 1 zifiri karanlık bölgeleri, 9 ise tümüyle şehir içinde olan aydınlık bölgeleri gösteriyor. Özellikle  gökyüzü fotoğrafçılığına merak salanları yakından ilgilendiriyor bu ölçek.

Kamp yapanlar iyi bilirler. Geceyi doğada geçirmenin en tarifsiz ve bir o kadar da ürpertici yani yıldızların altında kalmaktır. Tarifsizdir çünkü üzerimize serilen galaksimizin ışık oyunlarında ne hissettiğimizi çözemeyiz. Ürperticidir çünkü içten içe, sürüklendiğimiz bu uzay boşluğundaki anlamımızı sorgularız. 

Tam da bu boşluğu sorgularken, yanınızda olan arkadaşlarınız olsun, sevgiliniz olsun, işaret parmağınızı sallayarak hava atabilmeniz için karanlık bir gecede gökyüzüden görülebilen en parlak yıldızları yazdık.

Sirius Yıldızı

Gece gökyüzünün en parlak yıldızıdır. Çok parlak olduğundan çıplak gözle rahatlıkla görülür ve bu parlaklık çok yakın algısı yaratır. Güneşe 8.47 ışık yılı mesafededir. Sirius, ikinci parlak yıldız olan Canopus’tan iki kat daha parlaktır. Aslında tek yıldız değildir. Sirius A ve Sirius B olarak ikili yıldızlardır. Büyük Köpek Takımyıldızı’nda yer aldığı için ‘’köpek yıldızı’ olarak da bilinir.

Canopus

Karina Takımyıldızının alfa yıldızıdır. Sirius’tan sonra gökyüzündeki en parlak ikinci yıldızdır. Güneşten 10.000 kat daha parlaktır. Canopus, bir güney yarım küre yıldızıdır ve güney yarım kürede yön bulmak için kullanılır. Güneşe 309,8 ışık yılı uzaklıktadır.

Arcturus

Çoban Takımyıldızının alfa yıldızıdır. Gece gökyüzündeki en parlak üçüncü yıldızdır. Parlaklığının sebebi, güneşe yaklaşık 36.5 ışık yılı uzaklıkta ve dev yıldız olmasından da kaynaklanmaktadır. Turuncu bir dev yıldız olan Arcturus, güneşin 20 katı büyüklüğünde olup, 180 daha fazla enerji yayar.

Vega

Lir Takımyıldızının alfa yıldızı olan Vega, güneşe 25,3 ışık yılı uzaklıktadır ve güneşten yaklaşık 2.1 kat daha fazla olan kütlesiyle bir anakol yıldızıdır. Güneşten sonra fotoğrafı çekilen 2. yıldızdır. Gökyüzünün en parlak dördüncü yıldızıdır. 

Capella

Arabacı Takımyıldızının birbirinin çevresinde dönen ikili ikiz alfa yıldızlardır (dörtlü sistem). Gece gökyüzündeki en parlak beşinci yıldızdır. Güneşten 2,5 kat daha büyük ve güneşe 42,9 ışık yılı uzaklıktadır. Arapça adı Ayyuk’tur. Ayyuka çıkmak deyimi bu yıldızdan gelmektedir. Beşinci parlak yıldızdır.

Rigel

Orion Takımyıldızının (Avcı Takımyıldızı) beta yıldızıdır. Aslında alfa yıldız olması gerekirken aynı takımın bir diğer parlak devi Betelgeuse 19. yüzyılda daha parlak olduğundan betalığa atanmıştır. Bize 860 ışık yılı mesafededir. Güneşten 18 - 24 kat daha büyük ve 61,500 - 363,000 kat daha parlaktır. Gökyüzündeki altıncı parlak yıldızdır.

Procyon

Küçük Köpek Takımyıldızının alfa yıldızıdır. Güneş’in 1.4 katı büyüklüğe sahip ve F tipinde bir yıldız olarak bilinir. Güneş’ten yedi kat daha parlaktır. 11,4 ışık yılı uzaklığıyla, en yakın komşu sistemlerimizden birinin içindedir. Yedinci parlak yıldızdır.

Achernar

Irmak Takımyıldızının alfa yıldızıdır. Gece gökyüzünde gördüğümüz en parlak yıldızlardan birisidir ve görünen yıldızlar sıralamasında sekizinci sırada yer alır. Güneşten 6-8 kat daha büyüktür. Archenar’ı özel kılan aşırı yüksek dönme hızından dolayı şeklinin eksenine dik olacak şekilde elips olmasıdır. 

Betelgeuse

Orion Takımyıldızının ikinci parlak yıldızı olan Betelgeuse, güneşten 15 kat daha büyük bir kızıl devdir. Yıldız olarak yakıtını tüketmek üzere olan Betelgeuse’ın yakın zamanlarda patlayarak bir süpernovaya dönmesi beklenmektedir. Dokuzuncu  parlak yıldızdır.

Beni çıplak gözle bakmak kesmez daha yakından bakmak istiyorum derseniz eğer kamperest.com’da teleskop sayfasını ziyaret edebilirisiniz.

Ayrıca; Skymap gibi uygulamalardan, telefonunuzu gökyüzüne tutarak gökyüzündeki yıldızları ve bilgilerini görebilirsiniz.

hangi kamp sandalyesi daha iyi

Hangi Kamp Sandalyesi Daha İyi?
Yorumlar(2113)

Hangi kamp sandalyesi daha iyi? Bu, hem kolay hem de zor bir soru. Çünkü “kime göre, neye göre ‘iyi’yi söyleyeceğizi bilmiyoruz. 

Tercihler, kullanım yerleri, türleri/amaçları, nasıl taşınacağı, kullanım sıklığı, kişinin keyfine olan düşkünlüğü, bel ve omurilik bölgesinde sıkıntılar olup olmadığı vs gibi kriterler, kamp sandalyesi seçerken tercihleri belirler. Belirlemeli de...  

Bu yüzden gelin, soruyu şöyle çevirelim, kamp sandalyesi seçerken nelere bakmalıyız:

Kamp Sandalyesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle kamp sandalyesi alırken sağlamlık ve pratikliğine, kaç kg taşıdığına, kumaş ve ayak kalitesine ve rahatlığına mutlaka bakmalısınız. 

Biz kamp sandalyesi seçeceklere: birkaç oturmada eğilip bükülmeyen, yüksek kalite alüminyum/metal çubuklardan yapılmış ayakları olan, kumaş kalitesi iyi, kolay katlanabilen, rahat ve pratik olanları tavsiye ediyoruz. 

Çünkü bu özelliklere bakarak seçtiğiniz, kullanırken/taşırken de özen gösterdiğiniz kamp sandalyesi sizi uzun yıllar taşıyabilir.  Maksimum taşıma kapasitesi olayını da atlamayın.

Evet, şimdi kendiniz için uygun kamp sandalyesini seçebilmeniz için marka, model özelliklerine detaylıca bakalım…

Campout Kamp Ve Plaj Sandalyesi:

campout plaj ve kamp sandalyesi

Hem hafif hem de dayanıklı bir modeldir. Kumaşı hızlı kurur ve üzerinde su tutmaz. 100 kg taşıma kapasitesi vardır ve yüksek sırt kısmı ile hem konforlu hem de rahattır. Ayak aparatlarında pas sorunu yaşatmaz. Karavanlar için de uygundur. 

Daha çok bilgi: https://www.kamperest.com/campout-kamp-ve-plaj-sandalyesi/

Campout Mogan Katlanır Sandalye:

campout mogan sandalye

Katlanır yapısı sayesinde az yer kaplar. Dayanıklı çift kumaştan yapılmıştır, kolçaklı ve bardaklık bölmelidir. 100 kg taşıma kapasitesi bulunur. Karavanlar için de uygundur. 

Daha çok bilgi: https://www.kamperest.com/campout-mogan-katlanir-sandalye/

Campout Salda Katlanır Sandalye:

campout salda sandalye

Uzun ömürlüdür, sağlamdır, dayanıklı bir alüminyum gövdesi vardır; 150 kg taşıma kapasitesi vardır. Bazı kamp sandalyelerine göre bir miktar ağırdır. Karavanlar için de uygundur. 

Daha çok bilgi: https://www.kamperest.com/campout-salda-katlanir-sandalye/

funky chairs v2 lüks kamp sandalyes:

Güneşe ve yağmura karşı oldukça dayanıklıdır, kumaşı dayanıklıdır. 125 kg taşıma kapasitesi vardır, sünger dolgulu yapısı ile ekstra konforludur. Omuzda rahat taşınır. Bardaklık, gazetelik, telefonluk gibi eşyalar için bölmeleri bulunur. Karavanlar için de uygundur. 

Daha çok bilgi: https://www.kamperest.com/funky-chairs-v2-kirmizi-luks-kamp-sandalyesi/

Campout Katlanır Lüx Sandalye 2021:

campout latlanır lüx sandalye

Oldukça konforludur. Sırt dayaması uzun, boyun kısmı yastıklı bir modeldir. Her iki kol kısmında bardaklık bölümü vardır. 3 kademeli oturma pozisyonu bulunur. Sağlam, uzun ömürlü ve bazı kamp sandalyelerine göre bir miktar daha ağırdır. 120 kg taşıma kapasitesi vardır. Karavanlar için de uygundur. 

Daha çok bilgi: https://www.kamperest.com/campout-katlanir-lux-sandalye/

Funky Chairs Relax Alüminyum Kamp Sandalyesi:

funky chairs relax kamp sandalyesi

Dayanıklılık seviyesi maksimum seviyeye çıkarılmıştır. 160 kg taşıma kapasitesi vardır. Bazı kamp sandalyelerine göre bir miktar daha ağırdır. Karavanlar için de uygundur. 

Daha çok bilgi: https://www.kamperest.com/funky-chairs-relax-aluminyum-kamp-sandalyesi/

Campout Pratik Kamp Sandalyesi:

campout pratik kamp sandalyesi

Hafif ve sağlamdır. Az yer kaplar, oldukça pratiktir.150 kg taşıma kapasitesi; sağlam metal ayakları vardır. Karavanlar için de uygundur. 

Daha çok bilgi: https://www.kamperest.com/campout-pratik-kamp-sandalyesi/

Funky Chairs Ultralight Katlanır Kamp Sandalyesi:

funky chairs ultralight kamp sandalyesi

Klasik kamp sandalyelerinden farklı bir tasarıma; ince bir işçiliğe sahiptir. Dayanıklı metal gövdesi ve kaliteli kumaşı vardır. 120 kg taşıma kapasiteli, çok pratik ve hafiftir. Karavanlar için de uygundur. 

Daha çok bilgi: https://www.kamperest.com/funky-chairs-ultralight-katlanir-kamp-sandalyesi-kirmizi/

ilginç kamp malzemeleri

En İlginç Kamp Malzemeleri
Yorumlar(158)

Doğada olmaktan veya kamp yapmaktan aldığınız keyfi 10’la hatta 100’le çarpacak en ilginç kamp ekipmanlarına bakmaya ne dersiniz?

İster kampa gidin, ister ormanda, bahçede keyif yapmak isteyin hiç fark etmez; bu ekipmanlar her daim hayatınızı kolaylaştırmakla kalmayıp keyfinize keyif katacak.  

İşte büyük küçük demeden seçtiğimiz en ilginç, iş bitirici kamp ekipmanları.

Upland Fayrap Ateş Başlatıcı

upland fayrap ateş başlatıcı

Tam bir hayat kurtarıcıdır. Odun, kömür, kamp ateşi, mangal kömürü, soba veya şöminede rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir kibrit ya da çakmakla anında tutuşur, is veya koku yapmaz. Ateşi hızlandırmak için odun veya kömürle besleme yapmanız yeterli olur. 1 paketinde 4 adet vardır. Ve en güzeli, ıslansa bile yanar.

Nurgaz Kamp Sobası

nurgaz kamp sobası dutch model

Nurgaz Kamp Sobası hem açık havada hem de çadırda kullanabileceğiniz en ilginç kamp ekipmanlarından biridir. Üstüne tencere, tava koyup yemek pişirebilir, çay demleyebilirsiniz. Kolay açılıp kapanır; kurması, toplaması dertli değildir. Güvenlidir; kıvılcım önleyici aparatı vardır, Ve en güzeli, tüm bu özelliklerine rağmen hafiftir; sadece 8,5 kg ağırlığındadır.

Katlanabilir Plastik Su Bidonu

nurgaz katlanabilir su bidonu

Doğada yapacağınız her aktivite için idealdir. Çevre dostu PVC malzemeden üretilmiştir. 20 litre hacmi, 2 adet de taşıma kulbu vardır. Ve en güzeli, kapaklı bir musluğu vardır.

Orcamp G-170 İnox Kamp Çantalı Ateş Kutusu

orcamp ateş kutusu

Kampta, her türlü doğa aktivitesinde çay demlemek veya yemek yapmak için ideal bir ekipmandır. Sadece 370 gram olmasına rağmen 10 kg ağırlığında bile tencereyi taşır. Ve en güzeli, paslanmaz inox malzemeden üretilmiştir.

Campout Kişisel Bakım Çantası

campout kişisel bakım çantası

Her şeyi oraya buraya dağıtanlar, çadırda, çantada aradığını bulamayanlar için ideal bir ekipmandır. Kişisel bakım ve hijyenle ilgili tüm eşyaları derler, toplar. Sağlamdır ve hafiftir. Ve en güzeli, yırtılmaya ve suya dayanıklıdır.

Campout Kamp Duşu

kamp duşu

Kampta duş alma olayını kökünden çözer. Dış kaplamadaki siyah malzeme güneşten gelen ısıyı emerek içerideki suyu ısıtır. Ve en güzeli, birkaç sefer duş almak için idealdir, 20 litre kapasitesi vardır.

Nurgaz Mini Katlanır Kürek

katlanır mini kamp küreği

-Bir kürek olsaydı iyiydi; denilen her anda çat diye ortaya çıkarabileceğiniz harika bir ekipmandır. Çelik kaplama döküm malzemeden üretilmiştir. Taşıma çantası vardır, kapalı halde sadece 15 cm’dir. Ve en güzeli, hafiftir; sadece 60 gram ağırlığındadır.

Campout Sinek Savar Kamp Lambası

campout sinek kovucu lamba

Kampta, bahçede, balkonda kullanım için uygundur. Hem aydınlatma olayını çözersiniz hem de sinekler dert olmaktan çıkar. Şarj edilebilir bataryası vardı, aldığı enerjiyi 1000 volt gibi yüksek bir değere dönüştürerek sinekleri elektrik akımı ile öldürür. Ve en güzeli, cep telefonu adaptörü veya powerbank ile şarj edilebilir.

Campout WC Ve Duş Çadırı

duş ve wc çadırı

Duş almak için kıyı, köşe arayıp türlü şekillere girmenize gerek kalmaz. Sadece 2 kg ağırlığındadır, taşıma çantası vardır. Ve en güzeli, rüzgara karşı dayanıklıdır.

Nurgaz Orman Kuzinesi:

nurgaz orman kuzinesi

Bu ekipman ile ısınma işini hızlıca çözersiniz. Hem soba hem de fırın olarak kullanabilirsiniz. Taşıması ve toplaması kolaydır; katlanabilir ayaklar, baca ve diğer tüm aparatlar sobanın içine sığar. Ve en güzeli, kampta fırına börek atabilirsiniz.

Nurgaz Portatif WC

portatif wc

Hemen her kampta yaşanılan tuvalet sıkıntısını ortadan kaldırır. Hijyen açısından mükemmel bir çözümdür. Ve en güzeli, kendine ait bir taşıma çantası vardır.

Nurgaz Everest Benzinli Kamp Ocağı

benzinli kamp ocağı

Kendisi bir dağcı ocağıdır. Benzin ve gaz kartuşları ile çalışır. Çok yüksek irtifada bile tam performans alabilirsiniz. -30°C derecede bile benzinle çalışır. Ve en güzeli, sadece 180 gr’dır.

Nurgaz Büyük Metal Rüzgarlık

metal ocak rücgarlığı

Piknikte, kampta, açık havada kullanım için idealdir. Rüzgarın esmesiyle alevin sönmesini engeller. Metal malzemedir. Ve en güzeli, açık havada daha az yakıtla daha hızlı pişirme imkanı sunar.

FreeCamp Gaz Ocağı Seti

gaz kamp ocağı seti

6 parçadan oluşan portatif alüminyum bir tencere setidir. Benzin ,ispirto, yanıcı jel ve gazla kolayca çalışır. Yanıcı hazne ve vidalı gaz bağlantı aparatı vardır. Ve en güzeli, katlanabilir saplı büyük bir tencere ve yanmaz tutacaklı kapağı vardır.

Nurgaz Granit Döküm 5 Gözlü Tava

5 gözlü kamp tavası

5 farklı yemeği tek seferde pişirebilirsiniz. Döküm olduğu için ısı eşit dağılır; hem zamandan hem de hem de ısıdan tasarruf etme şansı sunar. Ve en güzeli, harika sunumlar gerçekleştirebilirsiniz.

Nurgaz Teleskobik Alüminyum Gövdeli Üç Ayak

alüminyum 3 ayak

Kamplarınızı keyifli hale dönüştüren basit yapılı bir ekipmandır. Çay demleme, su ısıtma, yemek pişirme gibi işlerde kullanıma uygundur. Sadece 110 gramdır, kolay sökülebilir ve az yer kaplar. Ve en güzeli, yükseklik ayarını kendinize göre yapabilirsiniz.

Nurgaz Yükseklik Ayarlı Izgara Büyük

yükseklik ayarlı ızgara

Aşırı pratik bir ekipmandır. Kendisine yeni nesil ızgara da diyebiliriz. Odun ateşinde her türlü ızgara yapma, barbekü, yemek pişirme ve çay keyfi için idealdir. Ve en güzeli, toprağa sadece 15 cm çakmanız yeterli olur.

asla hayır denmeyecek 10 ilginç kamp malzemesi

Bir Kampçının Asla Hayır Diyemeyeceği 10 Ekipman
Yorumlar(389)

Kampçı sevgili, kampçı kanka, kampçı akraba, kampçı üst komşu… Kamp seven, her fırsatta doğayla buluşan, ağacı/yeşili koruyup kollayan bu ‘güzelim insanlar’ ve aktiviteleri ile ilgili şimdiye kadar çook yazılar yazdık.

Kamp çantası nasıl hazırlanır, olmazsa olmaz kamp malzemeleri nelerdir, 4 mevsim kamp yapılan yerler neresi, kampçıların gönlünü fetheden bıçak modelleri, outdoor botlar nasıl seçilir, ilginç kamp malzemeleri vs…

Bugünkü yazımızda ise bir kampçının asla ‘hayır’ diyemeyeceği ekipmanları listeledik. Eğer bir tanıdığınız ya da yakınınız kampçıysa, her fırsatta doğayla buluşuyorsa bu listeden ona bir hediye seçebilirsiniz. :)  Maksat dostluk pekişsin…

1- Campout Kamp Mutfağı

campout kamp mutfağıTaşıma kapasitesi 10 kg olan Campout Kamp Mutfağı için, tam bir ev mutfağı rahatlığında diyebiliriz. Çünkü bu ekipman, mutfak ve pişirmeyle ilgili farklı ekipmanları toparlayan, yemek hazırlama işini inanılmaz kolaylaştıran, serviste de kolaylık sağlayan bir yardımcı/toparlayıcı görevinde. Üst kısmına pişirme sisteminizi krup, alt taraftaki raflı bölmelerde diğer ekipmanları istiflemek mümkün.

Rüzgarlıklı üst tablası sayesinde ocağın sönme riskini ortadan kaldıran bu ekipmanın; sineklikli kapılarının bulunduğu geniş iç bölmelerinde tabaklar, bardaklar, kesici aletler ve pişirme araçlarının yanı sıra baharatlar, yağlar, makarna ve ekmek gibi bazı kuru atıştırmalıklar da saklamak mümkün.

Sağlam bir alüminyum gövdesi bulunan, katlanabilir Campout Kamp Mutfağı ekipmanı taşınabilir portatif çantasıyla gayet kullanışlı ve pratik.

2- Morakniv Basic 511 Kamp Bıçağı

morakniv basic 511Hayat kurtaran ekipmanlardan biridir. Kampta, outdoor gezilerde, kısa doğa turlarında kullanılabilir. Yüksek kalitede çelikten imal üretildiğinden tekrar tekrar bilenme özelliği vardır.

Sapı ele iyi oturur, parmak koruması ve polimer kılıfı vardır. Sap kısmı polipropilen malzemeden üretilen Morakniv 511, kamp ve benzeri ortamlarda el altında olması gereken, genel kullanım alanlarında çok iyi derecede iş gören bıçak türlerinden biridir.

3- Upland Döküm Tava

upland döküm tavaHer pişirme tekniğine uygun bir tavadır. Upland Döküm Tava Yüzde 100 döküm demirden üretildiği için ısı tabana hızlı ve eşit bir şekilde dağılır. Mühürleme işlemi ve buğulama teknikleri için ideal bir ekipmandır.

Kısık ateşte pişirilmesi gereken yemeklerde de en iyi sonuçların alınabileceği bu ekipman sadece kampta değil evde de kullanılabilir. Saklama koşullarına uyulduğu takdirde çoook uzun yıllar kullanmak mümkün.

4- FreeCamp Anodize Alüminyum Tencereli Yemek Seti

alüminyum tencereli kamp yemek setiFreeCamp Anodize Alüminyum Tencereli Yemek Seti, tam takım bir yemek setidir. Birkaç kişi gidilen, kalabalık çıkılan kamplar için en uygun settir. 3 tencere, 1 kızartma tavası, 5 kase, 1 kepçe, 2 tabak, 1 kaşık ve bir de kılıf bulunan bu set tüm doğa aktivitelerinde kullanılabilir. Kısa süreli, yalnız ya da az sayıda kişiyle yapılan kamplarda setin birkaç parçasıyla yola çıkabilirsiniz.

5- Nurgaz Klasik Çaydanlık

nurgaz klasik çaydanlıkNurgaz Klasik Çaydanlık, hem kartuşlu ocaklarda hem de odun ateşinde çok rahat kullanılabilir. Tipi çok tatlıdır, klasik çaydanlık görünümlü, hafif ve taşıması çok kolaydır. Hafif çizilmelere ve korozyonlara karşı yapısı dayanıklı bir ekipmandır.

6- Stanley Klasik Vakumlu Termos 1,9 L

stanley klasik vakumlu termosStanley Klasik Vakumlu Termos, tam bir yol arkadaşıdır. Otomobil yolculuklarında, kamplarda ve her türlü doğa aktivitesinde çok kullanışlıdır. Ömür boyu garantilidir, bulaşık makinesinde yıkanabilir, paslanmaz çelik malzemeden üretilmiştir. Bira vs gibi soğuk ve asitli içecekleri neredeyse orijinal şişeleri kadar iyi muhafaza eder. 1,9 litre hacmi vardır, sıcak içecekleri 18 saat, soğukları 24 saat, buzluları ise 96 saat muhafaza edebilir. Çok dayanıklıdır, sızıntı yapmaz; taş, toprak çatlar Stanley çatlamaz.

7- Nurgaz Troya Kamp Ocağı

troya kamp ocağı

Nurgaz Troya Kamp Ocağı kampta, bahçede hatta her ortamda rahat ve güvenli bir şekilde kullanılabilir. 8 saate kadar kullanılabilen bu ekipman, dünya standartlarında üretilmiş 7/16 vidalı valf bir üründür. Valf özelliği aynı kartuşla başka cihazlarda da kullanım imkanı sağlar.

Çift contalı olduğu için maksimum seviyede güvenlik sunan Nurgaz Troya Kamp Ocağı; tencere, tava veya çaydanlık gibi diğer ekipmanlarla birlikte kullanmaya uygun yapıdadır.

8- Orcamp K-629 Katlanabilir İkili Kamp Ocağı

orcamp ikili kamp ocağıOrcamp K-629 Katlanabilir İkili Kamp Ocağı, özellikle açık alanlarda, rüzgarlı yerlerde yapılan piknik veya kamplarda inanılmaz fayda sunan bir ekipmandır. İlk bakışta boyalı gövdesi ve rüzgarlığı ile dikkat çeken ekipman; katlanabilir ayaklı, pratiktir.

Kartuş tüple kullanıldığı gibi piknik tüpüyle de kullanılabilen ekipmanın ızgara kısmı kromdur.

9- Campout Turbo Büyük Ateş Kutusu

campout turbo ateş kutusuCampout Turbo Büyük Ateş Kutusu, iç içe geçen yapısından dolayı az yer kaplar. Kendine ait taşıma çantası bulunan ve sadece 1 kg ağırlığında olan bu ekipman, küçük odun parçalarıyla bile çok yüksek güçte ateş yakmaya olarak sağlar.

Alkol ocaklarıyla da uyumlu olan Campout Turbo Büyük Ateş Kutusu, paslanmaz çelik malzemeden üretilmiştir.

10- Nurgaz Büyük Boy Ateş Üstü Izgara

nurgaz ateş üstü ızgaraHiç abartmıyoruz: bu ateş üstü ızgara ile yapılabilecekler hayal gücüyle sınırlıdır. Ateş üzerinde pişirme, ızgara keyfi, tavuk çevirme gibi çok amaçlı pişirme alternatiflerini birden sunan ekipman, tüm kamp ve doğa koşullarında sınırsız çay keyfini de içinde barındırır. Sırt çantasında da taşınabilir.

yılın ilham veren kadınları 2020

Yılın İz Bırakan ve İlham Veren 5 Kadını 2020 - Kamperest
Yorumlar(16)

2020 Yılının En İyi Kadın Kamp & Doğa Instagram Hesapları

Her zaman sizlere kamp ve doğa deneyimi yaşatmanın yollarını arıyor, özellikle kadınlar için neler yapabiliriz diye fikirler üretiyoruz. Bu amaçla, 8 Mart 2021 Dünya Kadınlar Günü anısına sizler için seçtiğimiz, tek başına ve hiç çekinmeden kampa giden, doğaya karışan kadınların sizlere ilham vereceğini düşünüyoruz.

Aşağıda göreceğiniz bu mükemmel insanlar, on binlerce doğa tutkunu kadından sadece birkaçı. Kimi karavanla gezmekte, kimi çadır sırtında sürekli kamp yapmakta olsa da hepsinin sizler üzerinde bir etkisi olacak: 2020 yılına iz bırakan bu kadınlar sizi motive edecek ve ilk fırsatta kamp gezisine gitmeyi düşündürecek.

Minerva’Nlife - Karavan Yaşamı: @seyyar_hane

Tiyatrodan kalan vaktimizde kendimize bir karavan yaptık ve Türkiye turundayız.

Durma, Keşfet: @durmakesfet

Hayat Kısa, Erteleme, Anı Yaşa..!

Yağmur: @yagmur_aratt

4 yıllık dünya turuna kısa bir molaaa.
kamp çantası nasıl hazırlanır, nasıl yerleştirilir.

Kamp Çantası Nasıl Hazırlanır, Nasıl Yerleştirilir?
Yorumlar(2302)

Kamp çantası hazırlamak dünyanın en kolay işlerinden biridir, tek bir şartla: inceliklerini bilirseniz. Çadır, mat, uyku tulumu, fotoğraf makinesi, ilkyardım seti, yedek kıyafetler, kamp ocağı, temizlik malzemeleri, yemek gereçleri, yiyecekler… Aşağı yukarı hepimizin sırt çantası bu malzemelerle dolu.

Peki ama en doğru şekilde kamp çantası nasıl hazırlanır, kamp çantasını yerleştirirken hangi malzeme nereye konmalı, düzenlerken nelere dikkat etmek gerekir?

7 Adımda Kamp Çantası Nasıl Hazırlanır?

Kamp çantası nasıl hazırlanır kısmına geçmeden önce şunu her zaman olduğu gibi hatırlatalım: Ekipman seçiminde planlı davranıp gerçekten kullanacağınız şeyleri yanınıza almaya özen gösterin, aksi halde fazlalıklar size yol boyu yük olacaktır. Bunun için Kamp Nasıl Yapılır adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Evet, yüklerimizden arındıysak başlayalım.

1) Kamp Malzemelerini Gruplara Ayırın

kamp malzemelerini gruplara ayırın

Kamp çantanızı yerleştirmeye başlamadan önce birbirine benzer, aynı grupta yer alan malzemeleri bir araya toplayın ve mümkünse bir file veya bez bir torbaya koyun. Kıyafetler, mutfak gereçleri, elektronik eşyalar gibi gruplamalar yapabilirsiniz.

2) Ağırlığı her zaman çantanın ortasına verin.

ağırlığı her zaman kamp çantasının ortasına verin

Çadır, çadır malzemeleri, kamp ocağı gibi diğer malzemelere oranla daha ağır olan tüm malzemelerinizi çantanızın ortasına, sırt kısmına yakın olacak şekilde (ana bölme) yerleştirmelisiniz. Bu sayede ağırlık merkezini sırtta toplamış olacaksınız. Bu, yürürken eşyalarınızın çanta içinde sallanmamasına, yer değiştirmemesine ve gereksiz enerji tüketmemenize yarayacaktır.

3) Hafif ve hacimli malzemeleri çantanın en altına koyun.

hafif ve hacimli malzemeleri çantanın en altına koyun

Uyku tulumu hatta bazı yedek kıyafetler gibi üzerine binen yüklerle sıkışarak daha az yer kaplayacak şeyleri her zaman çantanın en alt kısmına koyun. Bunu uygularken ağırlık merkezini bozmamaya özen gösterin.

4) Yol boyunca kullanılacak malzemeleri çantanın en üst kısmına koyun.

yol boyunca kullanılacak malzemeleri çantanın en üstüne koyun

Kamp alanına gidene kadar sık kullanacağınız malzemeleri her zaman çantanın en üst kısmına koyun. Bu bölüme harita, atıştırmalıklar, fotoğraf makinesi, ilkyardım seti ve fener gibi acil durumlarda ya da isteğe bağlı kullanmayı tercih ettiğiniz her şeye kolayca ulaşabilirsiniz.

5) Yürürken kullanmanız gereken malzemeleri ya da ufak tefek araç gereçleri çantanın bel kısmına yerleştirin.

yürürken kullanmanız gereken araç gereçleri bel kısmına yerleştirin

Yara bandı, gözlük, bandana, pil, cep telefonu ve düdük gibi malzemeler için çantanızın bel kısmındaki bölümleri tercih etmelisiniz. Bu bölümdeki malzemelere ulaşmak için çantanızı sırtınızdan indirmenize gerek kalmayacak. Dolayısıyla yürürken fermuarı açıp almayı isteyeceğiniz, ufak tefek ne varsa bu bölüm tam da onlar için.

6) Ağırlık merkezine denk gelmedikçe çantanın dış kısmındaki askılara ağır ekipmanlar asmayın.

kamp çantası nasıl hazırlanır

Çantanızın en alt kısmında bulunan askılara çadır veya uyku tulumunu bağlayabilirsiniz; bu dengenizi bozmaz. Ancak çantanızın etrafında bulunan askı yerlerine hacimli şeyler asarsanız yürüyüş boyunca sallanacakları için dengenizi de gereksiz yere bozacaktır. Bu da yol boyunca yürüyüş performansınızı olumsuz etkiler.

7- Ağırlık merkezini sırtınıza en yakın ve en orta noktaya denk getirin.

kamp çantası nasıl yerleştirilir - kamperest

Kamp çantası hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli kural sırt kısmına koyduğunuz malzemelerdir. Çantanın sırt kısmına en ağır eşyaları koyduğunuzdan emin olun, çünkü bu omurga sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Eğer buraya kadar her şeyi doğru yaptığınıza eminseniz çantanızı sırtınıza takın ve şuna bakın: çanta ile sırtınız arasında boşluk kalıyor mu? Cevabınız mutlaka “evet” olmalı. Bir - iki parmaklık boşluk bırakmak sırtınızın yürüyüş boyunca hava almasını sağlayacak.

İlgili Blog Yazıları: