Blog

türkiye'de kışın gezilecek yerler listesi

Kışın Kanı Kaynayanlara Özel Yürüyüş Yerleri Listesi
Yorumlar(192)

Çoğu kez duymuşsunuzdur: Hiçbir şey yapamazsan bile yürü.

En verimli, en masrafsız, en zahmetsiz eylemdir yürümek. Uzun bir süreden sonra gayet fit gördüğünüz bir arkadaşa “ne yaptın böyle” dedirten, karşılığında “hiç, sadece düzenli yürüdüm” cevabını aldığınız, sonuçlarıyla şaşkınlık yaratan bir eylemdir hatta.

Sadece sonuçlarıyla da değil faydalarıyla da şaşkınlık yaratır yürümek.

Uykuyu düzenler, enerjik ve mutlu hissettirir, motivasyonu artırır, ömrü uzatır, hafıza kaybını engeller, yağ yakar, vücuda şekil verir, stresi azaltır, kalbi ve akciğeri korur, bağırsakların çalışmasını düzenler, kolesterolü azaltır, tansiyon hastalarına iyi gelir, kanser riskini azaltır, kemikleri güçlendirir, kan basıncını düzenler, sindirimi kolaylaştırır, metabolizmayı uyarır. Yürümenin faydaları say say bitmez… Her defasında bir başka faydasını öğrenebilirsiniz, desek abartmış olmayız.

Kışın Yürüyüş Yaparken Ne Giyilir?

Kış yürüyüşü yaparken dikkat edilecek iki şey yürüyüş ayakkabısı ve kıyafet seçiminiz. Her ayakkabıyla yürüyüş yapılamayacağını bilmenizde fayda var. Mesela dik inişlerin olduğu, orta veya zor seviyeli bir diye tanımlayabileceğimiz bir alanda yürüyüş yapıyorsanız mutlaka topuk freni olan yürüyüş ayakkabılarını seçin. Her yürüyüş ayakkabısının tabanın da kauçuk olduğunu belirtelim. The North Face, Salomon, Lumberjack markalarından herhangi birinden alacağınız yürüyüş ayakkabısı size yıllarca eşlik edecek; bunu unutmayın.

Kış mevsiminde yapacağınız yürüyüşlerde sizi soğuktan, yağmurdan veya kardan koruyacak termal içlik, polar, mont ve pantolon gibi outdoor kıyafetler seçmeniz gerektiğinin de altını çizelim.

Outdoor Botlar Nasıl Seçilir ve Yağmurluk Seçimi Nasıl Yapılır adlı yazılarımızı okuyarak doğru yürüyüş ayakkabısı ve montlarını nasıl seçeceğinizi görebilirsiniz.

Türkiye'de Kışın Gezilecek Yerler Listesi

1- Buldan Süleymanlı Yayla Gölü - Denizli

Buldan Süleymanlı Yayla Gölü - Denizli

Buldan Yaylası’nda kış aylarında buz tutan bir göl ve beyazla kaplanan bir bitki örtüsü sizi bekliyor. Kışı doyasıya yaşamak istiyorsanız yolunuzu Buldan Yaylası’na mutlaka düşürün. Tam bir kuş ve bitki cenneti diyebileceğimiz bir bölge burası. Temiz hava, doğal güzellik, 200’e yakın bitki ve 158 kuş çeşidi ile hem kamp hem de fotoğraf tutkunlarının uğrak yerlerinden biri. Kışın buz tutan göl etrafında yürüyüş yapıp gece de kamp atabileceğiniz bölge, Denizli merkezine 58 km mesafede. Göl ve çevresinin ‘kesin korunacak hassas bölge’ ilan edildiğini de belirtelim.

2- Uludağ Milli Parkı

uludağ milli parkı

Kış aylarının çekim merkezi olan bölge kayak, kar yürüyüşü ve kış kampı yapmak isteyenlerin ilgisini çekiyor. 2.543 metre rakımlı Uludağ’da karlar bazı yerlerde 3 metreyi bulduğundan yapacağınız doğa yürüyüşleri için doğru ekipman seçiminin ve deneyimin çok ama çok önemli olduğunu aktaralım. Özetle Uludağ, kışın zor ve sert koşullarda doğa yürüyüşü için ideal bir bölge. :)

3- Eriklitepe Tabiat Parkı

gölcük eriklitepe milli parkı

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunan Eriklitepe Tabiat Parkı 3 kilometrelik yürüyüş parkuruyla kış aylarında da doğa tutkunlarını ağırlıyor. Park içinde ayrılan bölümlerde kamp yapmak veya bungolavlarda konaklamak mümkün. Kışın Eriklitepe Tabiat Parkı’nın diz boyu karla kaplandığını söylemeden geçmeyelim.

4- Çınarcık Delmece Yaylası

çınarcık delmece yaylası

İstanbul ve Kocaeli gibi çevre şehirlerinden gelen doğa tutkunlarını ağırlayan Yalova’nın en bilindik yaylalarından biridir. Çok sayıda ağaç türünü içinde barındıran yayla, sahilden 17 kilometre içeridedir. İçinde doğal yürüyüş parkuru da bulunan Delmece Yaylası, düzlük olması nedeniyle kamp tutkunlarının da tercih ettiği bir bölge. Geçmiş kış aylarında Delmece Yaylası’ndaki kar kalınlığı 5 santimetreye kadar çıkmıştı.

5- Dranaz ve Soğuksu Mevkii Kamp Alanı

sinop dranaz

Sinop’un ilk kar yağışını alan, köknar ve çam ağaçlarıyla kaplı bir alandır. Trekking ve kamp kurmak için tercih edilen alanın içinde şifalı olduğuna inanılan bir de su kaynağı vardır. 1.365 metre rakımlı Dranaz Dağı kış aylarında kartpostallık görüntüsüyle dikkat çeker.

6- Ilgaz Dağları Milli Parkı

ılgaz dağları

Kastamonu sınırları içinde bulunan, kış aylarında ziyaretçisi bol olan şehrin en eski milli parklarından biridir. Ilgaz Dağları Milli Park genel olarak karaçam, kızılçam ve köknar ağaçlarından oluşan bitki örtüsüne sahiptir. İçinde kayak sporu merkezi ile konaklama tesislerinin de bulunduğu park, kış aylarında kar yürüyüşü yapmak için de tercih ediliyor. Bölgenin en yüksek noktalarının 2 metre kalınlığında kar yağışı aldığını belirtelim. Milli parkta yürüyüş yapmak isteyenler bölge için uygun ekipmanlarla yola çıkıp tavsiye edilen rotaları tercih etmesinde fayda var.

7- Gelidonya Feneri (Taşlıkburnu Feneri)

gelidonya feneri

Antalya’nın ‘büyülü nokta’ diye tabir edilen, eşsiz güzellikte yerlerinden biridir. Öncelikle Gelidonya Feneri’ne araçla tam bir ulaşım yolu olmadığını belirtelim. Buraya yolun bir kısmını 2 ayrı güzergahtan yürüyerek ulaşmak mümkün.  Birinci alternatif olarak Likya Yolu yürüyüş rotası üzerindeki Adrasan Gelidonya Feneri güzergahı. Tamamı patika olan bu yol 12 kilometre uzunluğunda. İkinci güzergah Karaöz Mahallesi - Gelidonya Feneri güzergahı. 7 kilometrelik bu güzergahın yarısından biraz fazlasını araçla gidip geri kalan kısmı yürüyerek tamamlayabilirsiniz. Patika yol boyunca bir su kaynağı olmadığını da belirtelim.

8- Yedigöller Milli Parkı

yedigöller

Her mevsimin en popüler kamp, piknik ve doğa yürüyüşü noktalarından biridir. Devasa ağaçlar arasında rüya gibi birkaç gün geçirmek istiyorsanız bu alana kamp atıp bol bol yürüyüş yapın. Bolu il sınırları içerisindeki Yedigöller Milli Parkı bitki, mantar ve böceklerle ilgili gözlemlerde bulunmak, belki biraz fotoğraf çekmek ve yaban hayatını yakından izlemek isteyenlere harika olanaklar sunan bir doğa harikasıdır.

9- Ulugöl Tabiat Parkı

ulugöl tabiat parkı

Doğa yürüyüşü, piknik, bisiklet turu, bitki ve yaban hayatı gözlemleme gibi birçok aktivite yapabileceğiniz bir milli parktır. Ordu’nun Gölköy ilçesinde bulunan Ulugöl Tabiat Parkı’nda kayın, gürgen, kızılağaç, fındık ve meşe ağaçlarından oluşan bir doğa manzarası sizi bekliyor. Parkın içerisinde yer alan Ulugöl ve Çepekli Göl parkın cazibesini artıran doğal güzellikler üzerinde arasında.

İyi bir kış geçirmek için bedeninize ve ruhunuza iye gelen tercihler

Kışı Sevdirme Derneği

Kış ayları kiminde miskinlik yapar, kiminde hüzün, kiminde depresyon, kiminde yorgunluk, kiminde daha fazla uyuma isteği…

Nedenleri belli; gün ışığından yararlandığımız sürenin azalması, sabah erken saatlerde işe gidenlerin karanlıkta yola çıkıp soğukta yolculuk yapma çabaları, erken kararan havalar, çoraba kadar ıslatan yağmur suları, düz yolda bile düşme tehlikesi yaratan karlı/buzlu yollar ve daha fazlası.

KIŞ UYKUSUNA YATACAK HALİMİZ YOK

Evet tüm bunlar, söz konusu mevsimin sıkıntılı tarafları. Ayılar gibi kış uykusuna yatacak halimiz de olmadığına göre özellikle belli bölgelerde daha soğuk yapan bu sezonu sevilir kılacak, bedenimize ve ruhumuza iyi gelecek tercihler yapmalıyız. 

Ha, kış aylarını iple çekenler de yok değil elbette, hasretle bekleyenler… Onlara da selam olsun.

Kışın Bedenimize İyi Gelen Tercihler

kışı bedenimize iyi gelen tercihler

 1. Bizi yağmurdan, soğuktan ve rüzgardan koruyacak doğru outdoor kıyafetler seçmeliyiz.
 2. Kışın kaymayacak, yağmurda su geçirmeyecek hatta bir de yıllarca giyebileceğimiz outdoor bot seçmeliyiz.
 3. Yağmur suyu geçirmeyecek, membran veya kaplama kullanılarak üretilen  hatta bir de yıllarca kullanabileceğimiz su geçirmez mont veya outdoor mont almalıyız.
 4. Nem transferini, ısı yalıtımızı ve yağmur/rüzgar korumasını katmanlama yaparak sağlamalıyız. Katman-katman giyinerek, ısındıkça dış katmanları çıkarabiliriz ancak üşürsek yanımızda olmayan katmanlardan faydalanamayız.
 5. Kışın da terlediğimizi unutmayın, termal içlik giyerek vücudumuzdan nemi uzaklaştırabiliriz. Çünkü nem sürekli olarak vücudumuzdan ısı alarak buharlaşma eğiliminde olacağından bizi üşütür ve hipotermiye varan sonuçlar doğurabilir.
 6. Yürüyüşlerde, sosyal aktivitelerde ve günlük yaşantınızın tümünde hatta bir de yıllarca kullanabileceğiniz outdoor pantolon modellerini mutlaka inceleyin.

Evet yukarıdaki outdoor kıyafet tercihlerini doğru yaparak, kış aylarının tadını çıkarabilirsiniz. :)

Kışın Ruhumuza İyi Gelen Tercihler

kışın ruhumuza iyi gelen tercihler

 1. Patır patır patlayan mısırlar ve kestaneler güzeldir
 2. Her zamankinden daha sessiz sakin olan ormanlarda ve tabiat parklarında yürüyüş yapmak güzeldir.
 3. Karda katur kutur yürümek, yağmur sularına şap şap basmak güzeldir
 4. Tarçınlı sahlep ve bitki çayları güzeldir
 5. Yazın okuyamadığınız kitaplara başlamak güzeldir.
 6. Kış kampı yapmak hatta bir de karda kamp ateşi yapmak güzeldir.
 7. Bembeyaz bir güne uyanmak, kartopu oynamak, kardan adam yapmak güzeldir.
 8. Dışarıda yağan karı pencereden kahve içerek ile izlemek güzeldir.
 9. Kamp için kışlık uyku tulumu ve çadırlar güzeldir.
 10. İçinizden bir şömine ya da sobaya sarılma isteği gelmesi güzeldir.
 11. Battaniyeler ve polarlar güzeldir.
 12. Daha az terlemek, sıcak duş almak güzeldir.
 13. Kısa günlerde derin sohbetler güzeldir.
 14. Portakala kavuşmak en güzelidir.

4 mevsim kamp

Türkiye’de 4 Mevsim Kamp Yapılan Yerler

Sonbahar sona eriyor; kış geliyor. Sorumuz şu: Yaza doyamayan bir kampçı soluğu nerede alır?

- Kışın pek uğramadığı, uzaktan el salladığı yerlerde alır.

Evet, eğer ‘yaz insanı’ diye tabir ettiğimiz sıcakçılardansanız, hiç depresyona girmeden, depresyon hırkası giymeden, kendinizi şehre mahkûm etmeden, kışın bile yaz kampı yapabileceğiniz enfes noktalar seçtik. 

Belirtelim; hazırladığımız listeye kış kampçılarının ara sıcakları da diyebiliriz. Kış kampları öncesi sıcak ama kısa bir geçiş.

İşte hem ara sıcakçı kışçıların hem de yaz düşkünü sıcakçıların gönlünü fethedecek, kış aylarında kamp yapabileceğiniz kamp yerleri listesi:

Antalya Kamp Yerleri

Çıralı, Olympos:

Akdeniz ikliminin yaşandığı, kış aylarının sertliğinin hissedilmediği yerler. Olympos Antalya'nın cennet köşelerinden biri. Burada ve Olimpos Beydağları Milli Parkı sınırları içinde yer alan Çıralı’da Türkiye’nin kış aylarında yaz kampı yapmak mümkün. Ancak unutmayın gece çadır içerisinde üşümemek için en azından ortalama bir uyku tulumu ihtiyacınız olabilir.

Kumluca, Akseki, Çimi Yaylası:

Nefis, nefis, nefis. Kumluca Antalya’nın en güzel ilçelerinden biri. Çimi Yaylası, Kumluca ilçesi sınırları içinde enfes bir kamp bölgesi. Yayla kamplarını seviyorsanız Çimi’yi listeye ekleyin; Kumluca ve Akseki içinde de kamp atabileceğiniz seçenek çok. Bu üç lokasyon Akdeniz havasında, koy kenarında, orman içinde ya da yaylada kamp yapmak isteyenler için en iyi tercihler olacak.

korsan koyu

Gazipaşa Aydap Antik Kenti:

Alanya Gazipaşa yolu üzerinde bir koyda bulunan bu antik kente giderseniz hamam ve tapınak duvarları gibi tarihi kalıntılar karşısında farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Koy içindeki mağaranın içine girip yüzebilirsiniz. Evet, Akdeniz havasında enteresan bir deneyim yaşamak/yaşatmak isteyenler için Gazipaşa Aydap Antik Kenti tam isabet. Bunların yanında kamp alanının rüzgarlı olduğunu söylemeliyiz, buna dikkat ederek rüzgara karşı direnci yüksek bir çadır ve yine rüzgara karşı sizi koruyacak outdoor kıyafetler tercih etmek faydalı olacaktır.

aydap

Manavgat (Beşkonak), Köprülü Kanyon:

Tam bir büyülenme merkezi. Burada narenciye kokuları, çam ağaçları ve birazda adrenalin var. Köprülü Kanyon 4 mevsim rafting yapmaya müsait. Bölgeye sadece rafting için de gidilmiyor elbette. Kanyon, günübirlik seyahatler için uygun olduğu gibi kamp atmaya da uygun. 

manavgat beskonak

Demre:

Antalya’nın tatlı ilçelerinden biri. Nefis kamp yerleri var. Kaş veya Alanya gibi ziyaretçi akınına uğrayan bir lokasyon değil. Sessizlik, huzur arayanlar için nefis bir tercih.  Demre sadece doğası ve havasıyla değil tarih seven turistleri de kendine çekiyor. Noel Baba Kilisesi ile Myra Antik Kenti Demre sınırları içinde. Demre’ye gittiğinizde çam ağaçları arasında kamp kurabileceğiniz yerler mevcut.

demre

Tekirova Kleopatra Koyu:

Tam bir mavi cennet. Bir rivayete göre Kleopatra ile Sezar tam da burada tanışmış. Günübirlik ziyaretçileri olduğu gibi kampçıların da uğrak yerlerinden biri. Hem sığ hem de temiz bir suyu var, altın sarısı da kumları. Tüm bu kumların ve güzelliklerin arasında (özellikle kış aylarında) bir outdoor botu ile gezmek akıllıca olacaktır.

kleopatra koyu

Tekirova Teke Koyu:

Çarşaf gibi bir deniz, yeşil bir doğa içinde enfes bir koy. Hem kampçıların hem de olta balıkçılarının sık tercih ettiği bir nokta. Tekirova merkeziyle arasında 8 km bulunan Teke Koyu daha çok bölge halkının bildiği, bakir kalmış yerlerden biri. Balıkçılığa merakınız yada ilginiz varsa oltayla gidin. Rastgele!

Tekirova Maden Koyu:

Teke Koyu gibi bakir yerlerden biri. Bu koya giderken yol boyunca kızıl çam ormanları size eşlik edecek. Koya Çıralı’dan Likya Yolu Patikası’nı takip ederek de ulaşabilirsiniz. İnce kumlu sahili ve mavi suları görülmeye değer. Kızıl çam ormanlarının bulunduğu bölgelerin zeminlerinden çakıl, odun gibi ince ama uyumaya calışırken canınızı sıkacak şeyler eksik olmaz. Yanınıza kalın ve yalıtım sağlayan bir kamp matı almayı unutmayın.

teke koyu

Mersin Kamp Yerleri

Mersin, Eğribük Koyu:

Mersin’e yaklaşık 2 saat uzaklıkta, tarihi kalıntıların da bulunduğu bir lokasyonda bulunan güzel bir koy. Bölge halkı günübirlik piknikler yapmak için tercih ediyor, kampçıların da sevdiği noktalardan biri. Tertemiz berrak bir su, kamp yapmaya uygun bir sahil, parlayan bir güneş. Daha ne olsun, kamp malzemeleri ürünlerini kapıp kafanızı dinleyebilirsiniz.

Mersin, Yapraklı Koyu:

Temiz ve berrak bir suyu vardır. Mersin’in hem yeşil hem de mavi cennetlerinden biri Yapraklı Koyu, hafta içi biraz kalabalık oluyor şimdiden söyleyelim. Tatlı kaynak suyunun da karıştığı Yapraklı’da kamp atabileceğiniz yerler mevcut. Suyu biraz soğuk olur, demedi demeyin.

yaprakli koyu

Mersin,Yanışlı:

Yanışlı beldesi, Silifke-Antalya arasında, Aydıncık ilçesine 34 km mesafede bulunuyor. İki mağarası ve temiz plajları var. Denizi çabucak derinleşir, dikkat etmekte fayda var. Kampçılar genellikle büyük olan mağarayı tercih ediyor. Her iki mağarada da yabani hayvan olmuyor.

yanisli

Muğla Kamp Yerleri

Muğla, Fethiye, Faralya, Dalyan:

Denize, doğaya, sessizliğe, sakinliğe doymak için en ideal noktalar. Kaş’ı da ekleyebileceğimiz bu seri yeşili ve mavisiyle ünlü. Kış aylarında yaz kampı yapmak için Muğla çok seçenek sunan yerlerden biri. Bölgede aktivite de bol. Dalış, rafting, yürüyüş, kano turu, safari yapabilirsiniz. Kamp atmak içinde bol bol yer var.

camping

Marmaris Bördübet Koyu:

 ‘Amazon Koyu’ olarak da bilinir. Çam ağaçları, ormanlar, mavi sular, plajlar… Gece çıplak gözle yıldızları bile izleyebileceğiniz bir cennet köşesi gibi… Burada kamp atmayı mutlaka ama mutlaka deneyin.

Çanakkale Kamp Yerleri

Çanakkale, Radar Tepesi:

Çanakkale’yi tepeden gören harika bir nokta. Sakinlik ve temiz hava arayanlar için ideal. Kamp atmak ve piknik yapmak için tercih ediliyor.

radar tepesi

Adana Kamp Yerleri:

Akdeniz’e kıyısı olan Adana kampçıların sevdiği şehirler arasında. İşin en güzel tarafı da Adana’da kamp yapabileceğiniz çok fazla yer var. Körkün, Yeniköprü, Belemedik kanyonları kamp atmak için uygun yerler arasında. Bölgede tabiat parkları da mevcut.

dokuzoluk kanyonu

Hatay Kamp Yerleri

Doğu Akdeniz doğasını yaşamak için harika bir seçim. Kamp yapmak için gittiğinizde çok fazla seçenekle karşılaşırsınız. Mutlaka yayla kampını deneyimleyin, Hatay’da her mevsim kamp yapabileceğinizi unutmayın. Kır çiçekleri, ardıçlar ve trekkinge uygun yapısıyla Hatay kamp atmak için iyi tercihlerden biri.

kale kanyonu

Kamp Cantasi Hazirlama

En Basit Haliyle Kamp Çantası Nasıl Hazırlanır?

Gereksiz yere harcadığın paralar yeterince canını sıktıysa, çok bilmiş satıcıları veya bazı tüketim çılgını arkadaşları dinleyip yeterince yanlış ekipman aldıysan ya da henüz kamp çantası hazırlama işinin en başındaysan bu yazı tam sana göre.

Ne mi yapacağız?

Elbette Amerika’yı yeniden keşfetmeyeceğiz. Amacımız bakış açını değiştirmek ve yazının sonunda sana “başka bir kamp mümkün” dedirtmek.

Kamp yaparak veya doğada vakit geçirerek amacın bir tatlı huzur almak, biraz dinlenmekse kendine tıkır tıkır çalışan minimalist bir sistem kurabilirsin.

Evet burası yol ayrımı; tıkır tıkır çalışan minimalist bir sistem mi yoksa otel/ev keyfini aratmayan çılgın bir sistem mi?

Biz birazdan minimalist, olabildiğince küçük bir kamp çantası yapacağız. 

Bir dahaki sefere uzun süreli kampçılara da uygun, içi doğru malzemelerle dolu, bol keyifli büyük bir kamp çantası yapacağız. Söz.

Haydi başlayalım.


Sırt Çantası:

Çanta seçimi yaparken en çok yapılan hatalardan biri “en büyüğü en iyisi” düşüncesidir. Bu akıma kapılmayın. “Ne olur ne olmaz büyük olsun her türlü işime yarar” demeyin. Büyük çantanın yükü de büyük olur. Siz minimalist düşünün. Küçük veya orta boy bir sırt çantası işinizi görür.

Kamperest’in Sırt Çantası Kategorisine bakmanı öneriyoruz.

kamp cantasi

Katlama Şekilleri:

Bu detay önemli. Google’da veya YouTube’da az yer kaplayan, hayranlık uyandıran katlama şekillerine göz atın; doğru istifleme sayesinde çantanızdan ekstra yer kazanmanın mümkün olduğunu göreceksin.

Çadır Seçimi:

Tercihinizi kolay kurulan, kolay toplanan, 4 mevsim su geçirmeyen, hafif modellerden yapın.

Önerimiz sadece 2,2 kg olan, minimalist bakış açısına uygun Brabus 2 XL çadır.

kamp cadiri

Fener Seçimi:

Minimalis düşündüğümüz için sana taşıma çantalı/ birden çok parçası olan fenerler önermiyoruz. Çantada az yer kaplayan, nefis aydınlatması olan kafa lambaları kullanabilirsin.

Hatta bize sorarsan minimalist kamp çantana kafa lambası bile koyma. Kamp ateşinin yaydığı ışık en güzeli. Karanlıkta yapılan sohbetlerde uyuya kalmak, sabah erken kalkmak, gün ışığını en iyi şekilde değerlendirmek daha da güzeli.

Yok ben yine de kafa lambalarına bakayım dersen, Kamperest’in Kamp Fenerleri Kategorisine bakmanı öneriyoruz.

Bilgisayar/Elektronik Cihaz:

Mümkün olduğu kadar teknolojiden uzak kalın ki doğanın tadını çıkarın. Bir de unutmayın kamp ortamlarında bilgisayar gibi cihazlarınız zarar görebilir, kazaya gelebilir. Siz minimalist davranın. Tamam; fotoğraf çekmeden, anı biriktirmeden elbette olmaz. Bunlar için aksiyon kameraları/ cep telefonlarını kullanabilirsin. Ama mümkün olduğunca az.  

Eğlence Seçimi:

Kırılma kaybolma, çalınma gibi olasılıkları göz önüne alarak ve minimalist düşünerek hareket edin. Deniz oyuncakları, top, frizbi, atlama ipi, tavla, satranç, okey vs. Biz sayarken yorulduk, siz taşırken yorulmayın. Olabildiğince küçük bir kamp çantası yapmak istiyorsanız bir deste oyun kağıdı ya da frizbi süper tercih.

Temizlik İhtiyaçları:

Kamp süresi boyunca birlikte yola çıktığınız kişilerle bazı şeyleri ortak kullanabileceğini unutma. Bu sayede topluca hem fazladan tüketim yapmamış hem de ekstra yükten kurtulmuş olursunuz. Mesela kalıp sabun, yemek yapmak için yanınızda götüreceğiniz yağ, diş macunu gibi şeyler için yola çıkacağınız kişilerle görev paylaşımı yaparak kamp alanında ortak kullanın.

Parfüm, jöle, saç bakım şampuanı, duş jeli, traş köpüğü olayına hiç girmeyelim. Kaldı ki kamp hayatında arada çamura bulanmak, biraz is kokmak iyidir. Temizlik olayını sadece sabunla halledebilmek bir de mini, kapaklı bir diş fırçası en güzeli.

Pişirme Olayında Hedefi 12’den Vur:

Hem yerden tasarruf etmek, hem pişirme hızında ve çeşitliliğinde seviye atlamak istiyorsan Jetbox senin için harika bir çözüm olacak. “Doğadaki düdüklü tencere” olarak tabir edebileceğimiz Jetbox sadece 600 gr. ağırlığında ve tüm kartuş tiplerine uygun; su ısıtıp, çorba veya yemek yapabilirsin. Tüm parçaları tencerenin içine girebildiği için fazladan yer de kaplamaz.

Doğadaki düdüklü tencere JetBox’u buradan inceleyebilirsin. 

Diğer yanda her türlü doğa koşullunda kullanılabilen, çantada çok az yer kaplayan mikro ocakları da inceleyebilirsiniz. 

kamp ocaklari

Kamp Sandalyesi:

Kampta ev, bahçe konforu aramamak en iyisi. Otururken ya da bir yere yaslanırken uyku tulumunu ya da yanında getirdiğin küçük bir battaniyeyi kullanabilirsin. Bazı kamp alanlarında oturma/yeme içme alanları olduğunu da unutma.

Ben yine de kamp sandalyelerine göz atayım dersen Kamperest’in Kamp Sandalyeleri Kategorisine göz atabilirsin. 

kamp sandalyesi

Uyku Tulumu:

Yıl boyunca kullanabileceğin, hafif malzemelerden yapılan uyku tulumlarını tercih et.

Yılın 10 ayında kullanabileceğin, tam boy fermuarı bulunan, açık halde battaniye olarak da kullanmaya uygun tulumlar işinizi görür.

Alttaki link ekstradan battaniye benzeri bir şey taşımanı da gerektirmiyor. :)

Önerimiz sadece 1.8 kg. olan, battaniye olarak da kullanabileceğin Brabus -10 C Uyku Tulumu 

uyku tulumu

Yemek Gereçleri/ Kamp Bıçağı:

Yemek gereçlerini en temel seviyede tutmaya mutlaka özen göster. Yukarıda saydığımız pişirme gereçlerine ek olarak yemek yerken veya bir şeyler içerken kullanabileceğin maksimum 2 kişilik gereçler kullanabilirsin.

Burada önerimiz tüm kamplara götürebileceğin uzun ömürlü malzemelerden yapılanları tercih etmen... Böylelikle tek kullanımlık çatal bıçaklarla da işin olmaz. Aşağıya bıraktığımız linkten maksimum 2 kişinin ihtiyacı için yeterli olacak ekipmanlar seçebilirsin.

Mataralar, yemek setleri, çatal-bıçaklar ve kamp mutfağı ile ilgili tüm ekipmanlar için Kamperest'in Yemek Setleri, Gereçleri ve Kamp Bıçakları kategorilerine göz atabilrsin.

İlk Yardım Kiti:

Olmazsa olmazdır, her çantada bulunmalı.

Kamperest’in İlk Yardım Setini İncelemek için buraya bakabilirsin.

Yürüyüş Botları

Outdoor Botlar Nasıl Seçilir?

Doğru yürüyüş botlarını seçmek bir eşleşme sürecidir. Hayalinizdeki yürüyüş botlarının nasıl ve nerede yürüyüş yaptığınız ile senkronize olması gerekir. Düğümü bağlamadan önce botunuz ile mükemmel bir uyum içerisinde olduğunuzdan emin olmalısınız.

Türler: Ultra hafif outdoor ayakkabılarından dağcılık botlarına kadar baş döndürücü bir dizi seçeneğiniz var.

Bileşenler: Bir botun üst, alt, orta taban, dış taban ve diğer kısımların da hangi malzemelerin kullanıldığı hakkında biraz daha bilgi edinmek, seçiminizi iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Fit: Hiç kimse bir çift uyumsuz botu sevmez. Ayağınıza mükemmel uyumu sağlayacak botu bulmalısınız.

yuruyus botlari


Yürüyüş Botu Modelleri

Kısa Yürüyüş Botları:

Esnek orta tabanlı alçak kesim modeller günlük yürüyüşler için mükemmeldir. Sert yağmur durumlarında sorun çıkarabilse de hafifliği ve rahatlığıyla birçok kişi tarafından tercih ediliyor.

kisa yuruyus botlari

Günlük Yürüyüş Botları:

Bu tip botların orta ve yüksek kesimli modelleri bulunur. Günlük yürüyüşlerinizde ve kısa süreli outdoor aktivitelerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz(Trekking, kamp vs). Genellikle kolayca esnerler ve ayağınıza uyum sağlarlar.

gunluk yuruyus botlari

Uzun Yürüyüş Botları:

Bu tip botlar kırsal bölgelerin derinliklerine yapacağınız uzun seyahatlerde daha ağır yükleri taşımak ve kullanıcılarını rahat ettirmek için tasarlanmıştır. Çoğunun mükemmel destek için ayak bileklerini saran yüksek bir kesimi vardır. Hafif ve kısa ayakkabılara göre daha sert orta tabanları olan dayanıklı ve destekleyici bir yapıdadırlar. Parkurda veya arazide seyahat için tasarlanmışlardır.

uzun yuruyus botlari


Yürüyüş Botlarının Katmanları

Üst Katman

Malzemeler bir botun ağırlık, nefes alabilirlik, dayanıklılık ve su geçirmezlik gibi çok önemli hususlarını etkiler dolayısıyla bir botun üst katmanının malzemesinin kalitesi botunda kalitesini belirler.

Sırça Deri: Sırça deri ayakkabılar kullanıcılarına mükemmel dayanıklılık, aşınma direnci ve çok iyi su dayanıklılığı sunar. Çoğunlukla uzun yolculuklar, ağır yükler ve engebeli arazi için tasarlanmış uzun yürüyüş botlarında kullanılır. Naylon / parçalı deri kombinasyonları kadar hafif ve nefes alabilir değildirler ve uzun bir yolculuğa başlamadan önce ayağınızın bota alışması gereklidir aksi halede rahatsız hissedebilirsiniz.

Naylon / Parçalı Deri: Naylon / Parçalı deri mükemmel nefes alabilirlik sunan hafif bir bot oluşturmak için genellikle naylon veya deri karışımından üretilir. Bu tip botlar daha düşük maliyete sahiptir ancak suya ve aşınmaya karşı daha az dirençlidir (çoğu su geçirmez astarlara sahiptir).

Nubuk Deri: Nubuk deri süete benzemesi için parlatılmış sırça deridir. Suya ve aşınmaya karşı çok dayanıklıdır. Aynı zamanda oldukça esnektir, ancak uzun bir yürüyüşten önce botunuzu giymek için bolca zaman gerektirir.

Sentetik: Polyester, naylon ve sözde "sentetik deri" modern botlarda yaygın olarak bulunur. Deriden daha hafiftir, daha hızlı kurur ve genellikle daha ucuzdur. Dezavantajı: botun dış tarafında daha fazla dikiş olması nedeniyle daha erken aşınma gösterebilirler.

Su geçirmez membranlar: Ayakları ıslak koşullarda kuru tutmak için su geçirmez / nefes alabilen membranlara (Gore-Tex® veya eVent® gibi) ihtiyaç duyulur. Bu Membranlar botunuzu suya karşı güçlendirir ve nefes alabilir yapısını destekler.

yuruyus botu

Orta Katman

Yastıklama sağlayan orta taban ayakları darbelere karşı korur ve büyük ölçüde botun sertliğini belirler. Sert botlar kulağa iyi bir şey gibi gelmeyebilir, ancak kayalık ve engebeli arazide uzun yürüyüşler için daha fazla konfor ve denge anlamına gelebilir. Sert bir bot, bastığınız her kayayı veya ağaç kökünü hissetmenize engel olur ve sizi dış etkenlere karşı korur. En yaygın orta taban malzemeleri EVA (etilen vinil asetat) ve poliüretandır.

EVA: Eva biraz daha rahat, hafif ve ucuzdur. Botların orta katmanında desteği ayarlamak için farklı yoğunluklarda EVA kullanılabilir.

Poliüretan: Poliüretan genellikle daha sert ve dayanıklıdır, bu nedenle genellikle uzun yürüyüş botlarında ve dağcılık botlarında kullanılır.

Dahili Destek

Saplar: Bu 3–5 mm kalınlığındaki uçlar, orta tabana sağlamlık kazandırmak için botun orta tabanı ile dış tabanı arasına sıkıştırılmıştır. Uzunlukları değişir; bazıları orta tabanın tüm uzunluğunu kaplarken bazıları yalnızca yarısını kaplar.

Plakalar: Bu ince, yarı esnek ekler, orta taban ile dış taban arasına ve (varsa) gövdenin altına yerleştirilmiştir. Ayakları dış etkenler tarafından zedelenmekten korurlar.

yuruyus botlari

Taban

Tüm gerçek yürüyüş botları dış tabanlarında kauçuk kullanır. Sertliği artırmak için bazen uzun yürüyüş veya dağcılık botlarına karbon gibi katkı maddeleri eklenir. Sert dış tabanlar dayanıklılığı artırır ancak yoldan çıktığınızda kaygan hissettirebilir.

Taban Çıkıntı Deseni: Çıkıntılar, dış tabandaki tutuş veren çıkıntılardır. Daha derin, daha kalın çıkıntılar, tutuşu iyileştirmek için uzun yürüyüş ve dağcılık botlarında kullanılır. Geniş aralıklı çıkıntılar iyi çekiş sağlar ve çamuru daha kolay döker.

Topuk freni: Dik inişlerde kayma şansınızı azaltır.


Yürüyüş Botlarının Uyumluluğu

Yürüyüş botları ayağınıza tam oturmalı ancak ayak parmaklarınızı kıpırdatacak kadar da yer sunmalıdır. Günün sonunda (ayaklar şiştikten sonra) ve bot ile birlikte giymeyi planladığınız çoraplarla denemeniz faydalı olacaktık.

Ayak numaranızı doğru bilmekte çok önemlidir. Ayak uzunluğunuzu ölçebilir ve bedeninizi bulmak için Kamperest.com'da ürünlerin açıklama kısmında bulunan beden ölçüt çizelgelerine bakabilirsiniz.

Satın almayı düşündüğünüz botları günün sonunda deneyin. Ayaklarınız normalde günlük aktiviteler sırasında biraz şişer ve o zaman en büyük halini alır. Bu sayede tam ayaklarınıza göre bir bot bulmanız kolaylaşacaktır.

uyumlu yuruyus botu

Uygun çoraplar giyin. Tanıdık çoraplar, yeni ayakkabıların uyumunu ve verdiği hissi daha hızlı değerlendirmenize yardımcı olur. Çorapların kalınlığının giymeyi düşündüğünüzle eşleştiğinden emin olun. Yolda, yavaş kuruyan pamuklu çoraplar yerine sentetik çoraplar tercih edin. Kamperest’in yürüyüş çoraplarına bir göz atabilirsiniz.

Satın almayı düşündüğünüz botlarınız ile mutlaka biraz zaman geçirin. Mağazanın içerisinde kısa bir yürüyüşe çıkın.

Botun ayağınıza olup olmadığını anlamak için ip uçları: Ayağınıza dokunan bir dikiş yada tuhaf çarpmalar hissediyorsanız bot ayağınıza olmamış demektir. Botunuzun bağcıklarını sıkıca bağladığınız halde botunuz ayağınızın üst kısmına dokunmuyorsa botun hacmi ayağınızdan büyük demektir.

Daha önce satın aldığınız bir markanın botunu inceliyorsanız seçim yaparken daha rahat davranabilirsiniz çünkü markalar bir standart oluşturma eğilimindedirler. Bu sayede yeni botunuz ile uyumunuz eski botunuzdan çok farklı olmayacaktır.

Bağcıklarınızı nasıl bağladığınız da botun ayağınız ile uyumunda büyük bir pay sahibidir.

Eğer satın almayı düşündüğünüz botun tek sorununun tabanı olduğunu düşünüyorsanız yeni bir taban alarak botunuzu kullanabilirsiniz.

İlk seyahatinize çıkmadan önce botlarınızı mutlaka giyin ve ayağınızı alıştırın.

Odun, Kampçı ve Bıçak

Kampçıların Gönlünü Fetheden Bıçak Modelleri

Instagram’daki soru-cevaplarla, anketlerle, mesajlarla vs sizlerden aldığımız geri dönüşleri listelemeyi, üzerine yazılar yazmayı sevdik. Geçenlerde Kamperest’in Instagram hesabında sonbahar hakkında bir tavsiye toplamış, yayınlamıştık. Merek edenler buraya: Sonbaharı 12’den Vuran Trekking ve Kamp Yerleri​


Bu kez takipçilerimize “En beğendiğiniz kamp bıçağı markaları hangileri?” diye sorduk ve en beğenilen bıçak markaları ve modellerini toparladık.

İşte en çok beğenilen kamp bıçağı markaları ve modelleri;

1-Morakniv

Tam 130 yıldır üretim yapan İsveçli bir bıçak markası olan Morakniv’in Dünyada kullanımı çok yaygındır hatta yeryüzünün en çok bilinen bıçak markalardan biridir. El işçiliğine hâla önem verdiklerini de belirtelim. Günlük amaçlar için veya maceraya dönük kamplarda kullanabileceğiniz modelleri vardır.

Companion en popüler ve beğenilen bıçak modellerinden biridir. Kendisi çok amaçlı bıçak türüdür, macera kamplarında da elinizi tutar.

Hayran bırakan özellikleri (Companion):

- Kuyruk kısmı bıçağın 4’te 3’ünü kapsar. Bu kavrama ve hakimiyet açılarından mükemmel bir özelliktir.

- Emniyetli hissetmenizi sağlar.

- Sırt çantasında veya belde taşımak için çok idealdir.

- Çok amaçlıdır.

- Kullanımı oldukça rahattır, kesintisiz işler yapabilirsiniz.

- Elbette paslanmaz.

bicak ve otYakından bakayım, başka modelleri de göreyim dersen buraya gel: Morakniv Çakılar

2-Opinel

Lafa her yıl tüm dünyada 15 milyondan fazla Opinel marka bıçak satıldığını söyleyerek başlayalım. 1890 yılında kurulmuş, merkezi Fransa’da olan bir marka… Çok farklı boyutlarda ve varyasyonlarda üretim yapıyor. Sadelik konusunda ünlüdür. Ahşap saplılar kategorisinin en iyileri arasındadır.

Opinel İnox 7 No Renkli Kabza, en popüler/en beğenilen modellerinden biridir. 

Hayran bırakan özellikleri (Opinel İnox 7 No Renkli Kabza):

 • Tüm doğa aktiviteleri için uygundur, tam bir cep çakısıdır.
 • Renk seçeneği çoktur.
 • Ahşap saplıların en iyilerindendir.
 • Krom ilavelidir, özel bakım istemez.
 • Kenar keskinliği tam tadındadır.
 • Elbette paslanmaz.

yikanan bicakYakından bakayım, başka modelleri de göreyim dersen buraya gel: Opinel Çakılar

3-Victorinox

Merkezi İsviçre'de bulunan bir bıçak markasıdır. İsviçre Ordusu için üretim yapmak için yola çıkan marka, bugün dünyanın en bilinenleri/en iyileri arasına girmeyi başarmıştır. Tasarımı ve donanım özellikleriyle öne çıkar. Birçok ürününe ömür boyu garanti veren Victorinox için çok fonksiyonlu çakıların babası diyebiliriz.

Victorinox Çakı Skipper Turuncu İp ve Victorinox Çakı Waiter en popüler/en beğenilen modellerindendir.

Hayran bırakan özellikleri (Victorinox Çakı Skipper Turuncu İp):

 • Gerçek bir çok fonksiyonlu çakıdır.
 • Her fonksiyon en üst düzeyde kullanım kolaylığı sağlar.
 • Elbette paslanmaz.

cok amacli cakiYakından bakayım, başka modelleri de göreyim dersen buraya gel: Victorinox Çakılar

4-Gerber

Kullanım kolaylığı ve tasarımlarıyla öne çıkan bir markadır. Çok geniş bir üretim skalası vardır. Hayatta kalma bıçağı denince akla gelen markalardan biridir. Dayanıklılık konusunda çok iyidir. Tek elle bile açılan Multi Tool penseleri insanın aklını başından alacak kadar iyidir.

Gerber Bear Grylls Compact FB Bıçak, en popüler/en beğenilen modellerinden biridir.

Hayran bırakan özellikleri (Gerber Bear Grylls Compact FB Bıçak):

 • Kompakt ve dayanıklıdır.
 • Sıkı kavranacak şekilde tasarlanmıştır.
 • Hafif ve hızlı geziler için ideal modeldir.
 • Her türlü hava şartına dayanır.
 • Kauçuk sapı çok dayanıklıdır.

turuncu bicakYakından bakayım, başka modelleri de göreyim dersen buraya gel: Gerber Çakılar

5-Hultafors

Bu markanın ürünlerini kampta, bahçede görebileceğiniz gibi İnşaat sektöründeki el aletlerinde de görebilirsiniz.  1883 yılından bu yana kesintisiz üretim yapan uluslararası bir markadır.

Hultafors Craftman's Bıçak HVK , en popüler/en beğenilen modellerinden biridir.

Hayran bırakan özellikleri (Hultafors Craftman's Bıçak HVK):

 • Avcılar ve kampçılar için ideal bir modeldir.
 • Sağlam kauçuktan yapılmıştır.
 • Kemere takılabilir.
 • Elbette paslanmaz.

insan ve baltaYakından bakayım, başka modelleri de göreyim dersen buraya gel: Hultafors Çakılar

6-Fiskars

Finlandiya’nın en eski markalarından biridir. Turuncu makasıyla meşhur olan Fiskars, Kamp bıçakları, baltalar, yemek pişirme gereçleri ve makaslar gibi geniş bir skalada üretim yapar.

Fiskars Bileyicili Genel Kullanım Bıçağı, en popüler/en beğenilen modellerinden biridir.

Hayran bırakan özellikleri (Fiskars Bileyicili Genel Kullanım Bıçağı):

 • Kısa bıçaklıdır; muazzam derecede hassas işler çıkarmanıza aracılık eder.
 • Bileyicili bir kılıfı vardır ki bu nefis bir özelliktir.
 • Elbette paslanmaz.

fiskars marka baltaYakından bakayım, başka modelleri de göreyim dersen buraya gel: Fiskars Çakılar

7-Buck

Californialı bir markadır. 1902 yılından bu yana kesintisiz üretim yapar; günlük kullanıma ve macera kamplarına özel modelleri ile öne çıkar. Tasarım açısından da iyi işler çıkartan Buck, farklı outdoor aktiviteleri için özel modeller geliştirmiştir.

Buck Vertex Testere Ağızlı Çakı Siyah, en popüler/en beğenilen modellerinden biridir.

Hayran bırakan özellikleri (Buck Vertex Testere Ağızlı Çakı Siyah) :

 • Hafiftir. (54.1 gr)
 • Emniyetli hissetmenizi sağlar
 • Testere ağızlıdır.
 • Elbette paslanmaz.

cok amacli cakiYakından bakayım, başka modelleri de göreyim dersen buraya gel: Buck Çakılar

8-Leatherman

İlk çok amaçlı çakı markasıdır. 1983 yılından bu yana üretim yapar,  merkezi ABD’dir. Doğada, kampta, otomobilde, ormanda, bisiklette, balık avında hatta evde bile kullanabileceğiniz bıçaklar/çakılar/el aletleri üretir.

Leatherman Free T4 832686 Multipurpose Çakı ve Leatherman Surge Çok Amaçlı Multi-Tool Çakı en popüler/en beğenilen modellerindendir.

Hayran bırakan özellikleri (Leatherman Free T4 832686 Multipurpose Çakı):

 • Günlük kullanıma en uygun modellerden biridir.
 • Burada sayamayacağımız kadar çok işlevi vardır.
 • Elbette paslanmaz.

cok amacli cakiYakından bakayım, başka modelleri de göreyim dersen buraya gel: Leatherman Çakılar

Sonbahar Manzarası

Sonbaharı 12’den Vuran Trekking ve Kamp Yerleri

Yürüdükçe yürürsün, koştukça koşarsın, yağmura yakalanırsın aman bir mutluluk bir mutluluk, rüzgar eser kavuşmaya hasret aşıklar gibi açar koşarsın kollarını... Velhasıl sonbahar hep güzeldir, hep sevilesidir. Gölü olan bir doğa içindeysen güzeldir, toprak yolda güzeldir, tırmanışta güzeldir, ağaçlar arasında güzeldir, kanyonda güzeldir, yaylada güzeldir.  Hem güzeldir, hem özeldir. Davetkârdır da; çağırır: -gel der, -gel koşalım, -gel yürüyelim, -gel tırmanalım, -gel sarılıp oturalım en olmadı...

Bu yazımızda, sonbaharda yürüyüş yapılacak yerleri listeledik. Listeyi sizlerden Kamperest’in İnstagram hesabına (@kamperest) gelen önerilerden oluşturduk.


Sonbaharda Kamp Yapılacak Yerler

1- Yedigöller / Bolu: En güzel ve en karışık bitki örtüsüne sahip lokasyonlardan biridir. Nesli azalan bitkileri, farklı çeşitteki ağaçları, 100'ün üzerindeki kuş türü ve içindeki 7 gölüyle enfes bir yürüyüş noktasıdır. Sadece bir hafta sonu değil, bıraksalar sonbaharın tümünü burada geçiririm! dedirten muhteşem yerlerden biri, listenin de başıdır.

yedigoller

2- İğneada / Kırklareli: Sonbaharın pastel boya tablosu gibi olduğu en güzel yerlerden biridir. İstanbul'la mesafesi 3-4 saattir, Karadeniz'in yanı başındadır. İğneada longozunda mutlaka yürüyüş yapın; 600'den fazla bitki çeşidi, 200’ü geçkin kuş türü, 100 civarında sürüngen ve memeli, hepsi İgneada'da. Bu çeşitliliklere bakıldığında İğneada görülmeye, yürümeye değer yerlerden biri olarak listeye giriyor.

ıgneada

3- Polonezköy / İstanbul: Burada sizi sonbaharın kurumuş yaprakları arasında yürüyeceğiniz neredeyse 5 km'lik bir parkur bekliyor. İster konaklamalı gidin isterseniz günübirlik. Ama gidin. Baharda giderseniz çiçekler arasında yürürsünüz, sonbaharda sarı yapraklar arasında... Orman yolu, dereler, ahşap köprüler... Polonezköy İstanbul il sınırları içinde sonbaharda gidebileceğiniz en güzide yerlerden biri olarak listemize giriyor.

polonezkoy

4- Frig Vadisi / Afyon: Afyon'un İscehisar ilçesinde bulunur. Kapadokya kadar meşhur olmasa da Frig Vadisi'nde de çok sayıda peribacası görebilirsiniz. Hatta Frig Vadisi, 'Küçük Kapadokya' diye de anılır. İçinde çok sayıda yürüyüş rotası vardır. Küçük kapadokyamız içinde barındırdığı peri bacaları ve türlü güzellikler ile listemizde yer alıyor.

frig vadisi

5- Karagöl / İzmir: Az bilinen yerlerden biridir. Öneren takipçilerimize ayrıca teşekkür ederiz. Araçla veya yürüyerek gidilebilir. Sonbaharın muhteşem doğasında, göl kenarında unutamayacağınız bir yürüyüş yapabilirsiniz. Araçla Çanakkale'den ilerleyip Örnekköy'e saptıktan sonra, yürüyerek Menemen Emiralem köyünün çıkışından ilerleyerek varabilirsiniz.

karagol

6- Değirmendere Kanyonu / Muğla: Büyülenmeye hazır olun. Çünkü Değirmendere Kanyonu Türkiye'de bir şehrin içinden geçen tek kanyondur. Eşsiz bir manzarada eşsiz bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Dikkat: Değirmendere sizi kendine tutkun yapabilir.

degirmendere

7- Belgrad Ormanı / Sarıyer: Özel bir yerdir. Doğa aktiviteleri hakkında oluşturulan hemen hemen tüm listelere girer. İstanbul'un içinde doğal yaşama tanık olabileceğiniz nadir yerlerden biridir. Mesire alanlarında dinlenip, piknik yapıp, uzun parkurlarda yürüyüşler yapabilirsiniz.

Belgrad

8- Şile / Saklıköy: Doğa yürüyüşü, kahvaltı ve gölde gezinti yapmak için ideal yerlerden biridir. Uzun sahil yürüyüşleri yaparak nefis koylar keşfedebilirsiniz.

sile saklikoy

9- Aydos Ormanı / İstanbul: İstanbul'da insanın kendini içine atacağı oksijen depolarından biridir. Ağaçların arasında kilometrelerce yürüyüp yine de doğaya doymayanlar için harika bir yerdir. Göl kenarında ve yürüyüş parkurlarında yürüyüp, piknik yapıp, harika sonbahar fotoğrafları çekebilirsiniz.

aydos ormani

10- Sülüklügöl / Bolu: Kış aylarında daha çok profesyonel ekiplerin tercih ettiği, diğer mevsimlerde ise herkesin rahatlıkla yürüyüş yapabileceği lokasyonlardan biridir. 12 kilometrelik orta seviye bir yürüyüş parkuru vardır, orman içinde ise patika yürüyüşleri yapabilirsiniz. Kamp da atabileceğiz Sülüklügöl, çok çeşitli bitki türleriyle insanı kendine aşık eder. 

suluklu gol

11- Melikler Yaylası / Isparta: Yenişarbademli sınırlarında, Dedegöl Dağı eteklerinde yer alır. Yayla alanından Pınargözü Mağarası’na, Yaka Kanyonu’na veya Dedegöl Dağı'na yürüyüşler/tırmanışlar yapabilirsiniz.

melikler yaylasi

12- Kazankaya Kanyonu / Yozgat: Uzun doğa yürüyüşleri için iyi tercihlerden biridir. Uzun kilometreler, uzun saatler yürümeyi sevenler mutlaka değerlendirsin. Kazankaya Kanyonu dağcılar, trekkingciler, doğaseverler ve fotoğraf tutkunları için vazgeçilmezdir.

kazankaya

su geçirmez yağmurluk

Su Geçirmez Mont ve Yağmurluk Seçimi Nasıl Yapılır?

Hiç Kamperest’in outdoor giyim bölümüne girip yağmurlukların vahşi doğasında kaybolmuş gibi hissettiniz mi? Yağmurluk teknolojisinin bazı temel terimlerini ve temellerini anlamak, sizi kuru tutacak ve bütçenize uyan montu seçmenize yardımcı olacaktır.

Fiyat söz konusu olduğunda montun kumaşının tüm araştırma, geliştirme, test ve sonunda tabi ki performansı için ödeme yaparsınız. The North Face gibi Üst düzey yağmurluklar biraz pahalıya mal olabilir, bu nedenle satın alma öncesi araştırmalar yapmak ve bu araştırmalar doğrultusunda satın alımı gerçekleştirmek akıllıca bir hareket olacaktır.

Gerçek bir yağmurluk mu satın almak istiyorsunuz? Öyleyse karmaşık kumaş teknolojisi bilimine derinlemesine bir bakış için Su ve Rüzgar Geçirmez Mont Nedir, Nasıl Kuru Tutar? isimli yazımıza göz atabilirsiniz. Bu yazıda su geçirmez / nefes alabilen kumaş teknolojisinin nasıl çalıştığını oldukça açıklayıcı bir şekilde anlattık.


Hava Koşullarına Karşı Korunma Türleri

Her mont belli bir miktar su geçirmezlik sunar. Ancak işin terminolojisini bilmek bir montun ne derece korumaya sahip olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Su Geçirmez ve Suya Dayanıklı

Suya karşı dayanıklılığı yağmuru dışarıda tutmak için yeterli olduğunda montu "su geçirmez" olarak adlandırıyoruz. Şirketler test standartları konusunda fikir birliğine varamasalar da büyük bir markanın "su geçirmez" olarak tanımladığı herhangi bir donanımın ciddi bir fırtınaya karşı koyabileceğine güvenebilirsiniz.

Su geçirmez / nefes alabilir: Bu tür performans yağmurlukları, yağmurun cildinize geçmesini engeller ve aynı zamanda terinizi dışarı atmanıza yardımcı olur. Fazla hareket edeceğiniz bir aktivite yapmayı planlıyorsanız su geçirmez / nefes alabilir ürünler tercih etmeniz mantıklı olacaktır çünkü hem dışarıda yağan yağmura karşı korunacak hem de terinizi rahatlıkla dışarı atabileceksiniz.

Suya dayanıklı: Suya dayanıklı ürünler aynı zamanda nefes alabilir bir yapıya da sahip olurlar. Ancak bu tip ürünler yalnızca hafif yağmura karşı dayanıklı olurlar. Yağmur şiddetini arttırırsa su geçirmeleri kaçınılmazdır.

Su geçirmez / nefes alamaz: Sadece otururken veya ayakta dururken yağmuru dışarıda tutmanız gerekiyorsa, bu tip ürünler gayet kullanışlıdır ve su geçirmez / nefes alabilir ürünlere kıyasla çok daha az paraya mal olur. Bununla birlikte çaba sarf etmeniz gereken bir aktiviteyi bu ürün ile gerçekleştirirseniz, terinizi dışarıya atamayacağınızdan neredeyse yağmura maruz kalmış kadar ıslanırsınız. 

Rüzgar Geçirmez ve Rüzgara Dayanıklı

Suya dayanıklı ürünlere belirli bir seviye dayanıklılıktan sonra su geçirmez dediğimiz gibi rüzgara dayanıklı ürünlere de belirli bir seviye dayanıklılığa eriştiklerinde rüzgar geçirmez diyoruz. Birçok marka saatte 60 mil ve üzeri hızda esen rüzgara karşı dayanıklı olan ürünlerine rüzgar geçirmez diyor.

Rüzgar geçirmez: Tüm su geçirmez montlar aynı zamanda rüzgar geçirmezdir. Bu, şiddetli yağmuru engellemek için tasarlanmış bir montun rüzgarı da rahatlıkla engelleyeceğini düşündüğünüzde mantıklıdır.

Rüzgara dayanıklı: Suya dayanıklı montlar da aynı şekilde hafif esen rüzgar karşısında bir koruma sağlarlar. Ancak rüzgar şiddetini ne kadar arttırırsa bu tip ürünlerin sağladığı koruma bir o kadar azalacaktır.


3 in 1 Montlar

Yağmurluk montun bir adım ötesine geçen bu tasarım dış ve iç katman olarak adlandırılan iki katmandan oluşur. Su geçirmez bir mont ile ısı yalıtımı sağlayacak bir poları veya yalıtımlı bir kabuğu birleştirir. İç bileşen tipik olarak monta fermuarlanarak size her iki parçayı da tek başına kullanma imkanı verir.

Yağmurluk mont

Katmanlarının Türleri

Katman kelimesinin karşılığı yukarıda da bahsedildiği üzere montunuzu oluşturan parçalardır. Aşağıdaki katman türlerine aşina olmak hava koşullarına karşı korunma tercihinize karar verirken size yardımcı olacaktır.

Sert Katman: Bu terim, su geçirmez / nefes alabilen ürünler için kullanılan alternatif bir terimdir. Tahmin edebileceğiniz gibi, çoğu sert katmanlı kumaş yumuşak katmanlı kumaştan daha serttir, ancak şunu da belirtmek gerekir ki daha esnek sert katmanlı kumaşlar geliştirilmektedir. Sert katman iyi havalandırılamadığından dolayı alt ve orta katmandan sıcaklık gelebilir.

Yumuşak Katman: Klasik versiyon, suya dayanıklı bir katman ile bir yalıtım katmanını bütünleştirir. Hedef hem orta katman hem de dış katman görevi gören tek bir parçaya sahip olmaktır. Yumuşak katman ürünler yağmura ve rüzgara karşı sert katmana kıyasla biraz daha az koruma sağlasa da nefes alabilirlik açısından çok daha iyidir. Yumuşak katmanlar, terlemenin daha fazla endişe kaynağı olduğu yüksek efor gerektiren aktiviteler için en iyisidir. Aynı zamanda yumuşak katman mükemmel bir esneklik kabiliyetine sahiptir.

Hibrit Katman: Bu terim çeşitli yapılar için kullanılır. Yumuşak / sert katmanlı bir kombinasyonda, ön ve üst tarafta daha fazla su ve rüzgar geçirmez kumaş olabilirken, yanlarda, arkada ve kolların alt tarafında daha nefes alabilen, yumuşak kumaş olabilir.

Yalıtımlı Katman: Tipik olarak sıcak tutması için kuş tüyü veya sentetik dolguyla doldurulmuş olan çoğu kabarık mont ayrıca suya dayanıklıdır ve nefes alabilir. Montun su geçirmez / nefes alabilen bir kumaşı varsa, yüksek bir koruma seviyesinden yararlanırsınız. Bununla birlikte, tamamen su geçirmez olarak kabul edilmesi için dikişle kapatılmış olması gerekir.


Nefes Alabilirlik Ne Anlama Gelir?

Su Geçirmez / Nefes Alabilir kumaşlar devrim niteliğindedir. Dışarıda gerçekleştirdiğiniz aktiviteleriniz sırasında bir saunanın içindeymişçesine terlemek yada havuza girmiş gibi ıslanmak kimsenin isteyeceği bir şey değildir. Su geçirmez / Nefes alabilir kumaşlar bu durumdan kurtulmanın anahtarıdır. Su geçirmez kumaş dendiğinde söylenmek istenen çok net anlaşılıyor, peki nefes alabilirlik? Nefes alabilir kumuş aslında şu demek; vücutta oluşan terin yarattığı buharın montun dışına transfer edilmesi.

Montun içerisinde oluşan nemli ve sıcak hava her zaman dışarıdaki nispeten daha soğuk ve kuru havaya ulaşmak ister. Bu durumdan daha iyi faydalanabilmek için outdoor markaları on yıllardır bir rekabet içerisindeler ve bu rekabetin sonucunda montların nefes alabilirlik açısından verimliliği günden güne artıyor. Bu da Gore-Tex® yağmurlukların artık tek seçeneğiniz olmadığı anlamına geliyor.

Günümüzde üretilen montlar gerçekten de öncekilerden çok daha iyi nefes alıyor, ancak ne evrensel test standardımız ne de nefes alabilirlik performansını ölçen bağımsız bir sertifika kuruluşumuz yok.

Bazı markalar, klasik nefes alabilirliğe bilimsel bir terim olan düşük seviyede "hava geçirgenliğini" de dahil ediyorlar. Bu yaklaşımı farklı terminoloji kullanarak pazarlıyorlar, ancak genellikle daha iyi veya daha hızlı nefes alabilirlik sunmuyorlar. Bu tip montlar da nefes alabilirlik sıcak havayı dışarı atmak üzerine kurulu olduğundan bu montlar, geleneksel su geçirmez / nefes alabilen bir kumaştan daha iyi bir ısı yalıtımı gerektirecektir.


Su Geçirmez / Nefes Alabilir Teknolojiler

Yağmurluk kumaşınızın temel bileşeni, yağmurun vücudunuza nüfuz etmesini engelleyen ve aynı zamanda ter buharının dışarı çıkmasına izin veren bir kaplama veya membrandır. Nispeten hassas bir yapıya sahip olduğu için olduğu için membranın koruyucu bir kumaşa bağlanması gerekecektir.

Neredeyse tüm yağmurluklar, membran veya kaplama kullanılarak yapılır, ancak her bir yağmurluk türü için kullanılan malzemeler büyük ihtimalle farklı olacaktır.

Su Geçirmez ve Nefes Alabilir Mont

Membranlar ve Kaplamalar

Aşağıda Membranların ve kaplamaların yapısını anlayabilmenize yardımcı olacak önemli ayrıntılar yer alıyor. Ayrıca, performans, ağırlık ve fiyat hakkında geniş çapta kabul gören değerlendirmeler de bulunuyor. Ancak tabi ki bazı ürünlerin bu tip değerlendirmelerin istisnaları olabileceğini unutmayın.

İçerik ve Performans Kıyaslaması

Şöyle açıklamak gerekirse; Membranları duvar üzerine yapıştırılmış bir duvar kağıdı, kaplamaları ise duvar üzerine yayılmış bir boya gibi düşünebilirsiniz. Membranlarda kullanılan malzemeler, Genişletilmiş politetrafloroetilen (ePTFE), poliüretan (PU) veya polyester iken kaplamalarda kullanılan malzemeler ise Birçok poliüretan (PU) formülasyonudur.

Performans konusuna geldiğimizde ise su geçirmezlik, nefes alabilirlik ve dayanıklılık konusunda membranların kaplamalardan çok daha iyi sonuç verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Diğer yandan ağırlık ve fiyat söz konusu olduğunda kaplama içeren ürünlerin membran içeren ürünlerden çok daha hafif ve ucuz olduğunu da söylemek gerekir.

Dayanıklı Su İtici (DWR)

Montunuzu satın aldıktan sonra su iticilik performansında düşüş olmasını istemiyorsanız montunuzun bakımını doğru şekilde yapmanız çok önemli. DWR yapısı yıprandığında yada hasar gördüğünde, montun yüzey kumaşı ıslanabilir. Alttaki membran veya kaplama suyu dışarıda tutmaya devam edecektir ancak ıslanmış yüzey kumaşı ter buharının dışarıya hareketini yavaşlatacaktır.

İlginç bir şekilde, günümüzde kullanılan daha çevre dostu DWR kaplamaları, eski DWR ürünlerinden daha çabuk aşınır. Bu nedenle bir DWR’nin bakımını düzenli olarak yapmak, yağmurluk bakım rutininizin bir parçası olmalıdır. Yağmur damlaları montunuzun içerisine nüfuz etmeye başladığında veya ıslanan yüzey kumaşı size soğuk noktalar verdiğinde bakım yapma zamanı gelmiştir.

Yağmurluk Katmanları

Montun membranı yada kaplaması korunma amaçlı bazı ek katmanların içerisine sıkıştırılır. Dış katman aşınmaya karşı dayanıklıdır ve yağmuru püskürtür; iç katman ise hem vücut yağlarına hem de montu içerden yıpranmaya karşı korur.

Yağmurlukta kullanılan üç yapı türü; 2 katmanlı, 2,5 katmanlı ve 3 katmanlı tasarımdır. İşte kısa bir özet;

2 Katmanlı: En Sessiz

Membran veya kaplama tabakası, tek bir malzeme parçası oluşturmak için bir dış kumaş tabakasının içine uygulanır. Membranı veya kaplamayı korumak için içine gevşek bir astar eklenir. Daha sessiz olduğu için, 2 katmanlı yapı şehir ve seyahat amaçlı yağmurluklar için tercih edilir. Kullanım amacı ne olursa olsun, bu tasarım orta fiyatlı montlarda bulunur.

2,5 Katman: En Hafif

Burası "katman" teriminin kafa karıştırıcı olabileceği bir yerdir. 2 katmanlı ve 3 katmanlı yapılar gibi bu tasarım da ilk katmanı olarak hafif ancak dayanıklı bir dış kumaş kullanır. İkinci "katman" aslında bu birinci katmanın içine uygulanan membran veya kaplamadır. Son olarak, bu ikinci katmanın üzerine koruyucu bir parlaklık veya baskı (yarım katman) serilir. 2,5 katmanlı tasarımlar genellikle diğer yaklaşımların nefes alabilirliği veya dayanıklılığı ile eşleşmezken, bu şekilde yapılan bir mont genellikle daha hafif ve daha ekonomiktir.

3 Katmanlı: En Sağlam

Bu tip montlarda hiçbir kaplama kullanılmaz, sadece sağlam bir yüz kumaşı ile bir astar arasına sıkıca sıkıştırılmış bir membran bulunur. Genelde en dayanıklı ve nefes alabilen yapı 3 katmanlı tasarımlardır. En zorlu kırsal ortamlar için tasarlanan yağmurluklarda kullanılır. Bu montlar ayrıca yüksek bir fiyata sahiptirler.

Performans Kıyaslaması

Su geçirmezlik, nefes alabilirlik ve dayanıklılık konusunda 3 Katmanlı olan montların 2 ve 2.5 katmanlı montlara kıyasla çok daha iyi performans verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak konu ağırlık ve fiyata geldiğinde 2.5 katmanlı montların 2 ve 3 katmanlı montlardan çok daha hafif ve ucuz olduğunu görüyoruz.

gece kamp ateşi

Doğa Dostu Kampçı Nasıl Ateş Yakar?

İllaki severiz kamp ateşlerini; gecesi ayrı gündüzü ayrı görsel şölen yaşatır. Seyretmesi keyiflidir, mest oluruz karşısında. Bazen yakar ısınırız, bazen karnımızı doyururuz, etrafında toplanır güleriz,oynarız, bazen de baka baka dalar gideriz. Kamp ateşi her zaman hoştur; peki ama doğru kamp ateşi nasıl yakılır? Doğaya zarar vermeden kamp ateşi yakmak için nelere dikkat etmek gerekir? Hazırsanız, doğa dostu kampçı nasıl ateş yakar bakalım...

Kamp Ateşi Nasıl Yakılır, Nelere Dikkat Edilir?

1- Odununu yanında getirmez: Evet, doğa dostu bir kampçı kamp yapacağı yere başka bir bölgeden, uzak bir yerden odun taşımaz. Bunun yerine yakacak odunları ya kamp alanından ya da yakınından temin eder. Çünkü kamp alanına uzak ya da farklı bir bölgeden taşınan odunlar istilacı olabilen, bölgeye uyumsuz böcekleri de beraberinde getirebilir.

kamp ateşi

2- Yaş ağaçlardan asla odun çıkarmaz: Doğa dostu bir kampçı ağaçların ormanların bir parçası olduğunu herkesten iyi bilir. Erezyonu önleyen, diğer canlı ve bitkilere besin ve organik madde sağlayan ağaçların biyolojik çeşitlilik açısından da doğaya katkı sağladığını aklından çıkarmaz. Doğa dostu bir kampçı canlı bir ağaçtan yakacak odun çıkarmaz ancak ve ancak tamamen kurumuş ve yerlere düşmüş parçalardan faydalanır.

ormanda kuru ağaç kütüğü

3- Çalılık alanda ateş yakmaz: Doğa dostu bir kampçı çalılık ya da dallarla kaplı alanlarda ateş yakmaz. Çünkü küçücük bir köz bile uygunsuz alanlarda yangına sebebiyet verebilir. Doğa dostu bir kampçı ateş yakmadan önce bulunduğu sahayı iyi değerlendirir; daha önce ateş yakıldığı anlaşılan ateş çemberleri var mı diye alanı mutlaka inceler. Her zaman daha önce ateş yakmak için kullanılan alanları tercih eder.

çalılık alanda kamp

4- Sorumluluğun kendisinde olduğunu iyi bilir: Doğa dostu bir kampçı doğru yerde ateş yakmış olsa bile ateşin tüm sorumluluğunun kendisinde olduğunu, çevreye zarar verecek hale dönüşmemesi için kontrolü bırakmaması gerektiğini iyi bilir. Günün hangi saatinde olursa olsun, gündüz ya da gece kamp ateşi yaktığınızda en önemli şey alınan sorumluluğu unutmamaktır.

kamp ateşi

5- Bölgeyle ilgili sınırlamaları öğrenir: Doğa dostu bir kampçı kamp ateşi yakmak istediği alanla ilgili bekçilerden ya da kamp alanı sorumlularından gerekli izinleri alıp, varsa bulunduğu bölgenin kendine özgü sınırlamalarını öğrenir.

doğa dostu kampçı

6- Ateş yakacağı yerin seçiminin önemli olduğunu iyi bilir: Yapılacak en doğru şey daha önce ateş yakıldığı belli olan yerlerde ateş yakmaktır. Eğer böyle bir alan yoksa önce kendisine bir ateş çemberi çizer, çizdiği alanı kazıp ateş çukurunun içini ve etrafını yanmayacak taşlarla çevreler ve ateşini yakar.

kamp ateşi

7- Ateşin tamamen söndüğünden emin olur: Doğa dostu bir kampçı kamp ateşini söndürmek için tek başına su dökmenin yeterli olmayacağını bilir. Söndürme işleminin tamamlanması için su döktükten sonra ateş yakılan alanın oksijenle temasını önlemek için toprak veya kumla kapatmak iyi bir tercihtir. Ateş çemberinin etrafını saran taşların tamamen soğuduğundan emin olup kül ve benzeri kalıntıları da etrafa saçarak alandan ayrılmak en doğru ateş söndürme işlemidir.

sönmek üzere olan kamp ateşi

montlar nasıl su geçirmez hale gelir

Su ve Rüzgar Geçirmez Mont Nedir, Nasıl Kuru Tutar?

Çoğu kişi su geçirmez ve/veya nefes alabilen kumaşlardan "GORE-TEX" olarak bahsetse de günümüz dünyasında su geçirmez mont veya yağmurluğunuz onlarca farklı marka teknolojinin herhangi birinden yararlanılarak üretilmiş olabilir. Markalaşmadan bağımsız olarak, tüm su geçirmez kumaşları iki görevi yerine getirmek için tasarlanmıştır:

 1. Vücudunuza ve montunuzun iç katmanlarına yağmurun nüfuz etmesini önlemek.
 2. Terinizin vücudun dışına çıkmasını sağlamak ve vücut ısınızı rahat edeceğiniz bir seviyede tutmak.

GORE-TEX® teknolojisi kullanılarak ilk üretilen outdoor mont 1978'de piyasaya sürüldüğünde ortaya çıkan su geçirmez / nefes alabilen teknoloji, yıllar içinde gelişti ve çok daha karmaşık bir hale geldi. Bu blog yazısında su geçirmez elbiseler hakkında merak ettiklerinizi açıklayacak, su geçirmez / nefes alabilen kıyafetlerin sizi nasıl kuru tuttuğuna ve markaların bu teknolojiyi kendi ürünlerinde nasıl test edip kullandıklarına dair genel bir bakış atacağız.

Su Geçirmez ve Nefes Alabilen Outdoor Giysiler Ne İşe Yarar?

1- Yağmuru Dışarıda Tutar

Su geçirmez mont ve yağmurluk çeşitleri, yağmurun nüfuz edemeyeceği bir bariyer görevi gören membran veya kaplama kullanılarak yapılmıştır. Çoğu su geçirmez kıyafetin dış yüzeyi (yüzey kumaşı olarak da bilinir), yağmur damlalarının bu yüzeyi ıslatmasını ve alttaki membran veya kaplamanın nefes alabilirliğini tehlikeye atmasını önleyen dayanıklı bir su itici (DWR) kaplama ile işlenir.

2- Kıyafetin İçinde Kuru Kalmanızı Sağlar

Yağmuru dışarıda tutan aynı membran veya kaplama, buharlaşan teri içinden geçirir ve dışarıya atmanıza yardımcı olur. Bu çok kritiktir çünkü ter buharınızı dışarıya atamazsanız yağmura gerek kalmadan sırılsıklam olabilirsiniz.

3- Rüzgara Karşı Koruma Sağlar

İyi tarafı şu ki su geçirmez bir ceket sizi rüzgardan da koruyacaktır. Su geçirmezlik testini geçmiş bir ceket neredeyse her zaman rüzgar geçirmezlik testinden de geçer not alacaktır.

Su ve rüzgar geçirmez, nefes alabilen kışlık mont veya yağmurluk almak için aşağıdaki kategorileri inceleyebilirsiniz:


Su Geçirmez Kumaş Teknolojisi Yağmuru Nasıl Dışarıda Tutar?

Kıyafetler su geçirmez ve nefes alabilir hale getirilirken aşağıdaki iki yapıdan biri kullanılır:

1- Membranlar

Bazen lamine olarak da adlandırılan membran dış kumaşın arkasına eklenmiş çok ince bir katmandır. İnceliğini anlatabilmek adına ortalama bir insanın saçının kalınlığı 100 mikron kadarken bir membranın ortalama kalınlığı ise 30 mikron kadardır. Daha ince zarlar daha fazla  su geçirmezlik sağlar ancak uzun süreli kullanımlarda  nefes alabilirlik kaybına sebep olabilirler.

2- Kaplamalar

Bir montu su geçirmez / nefes alabilir hale getirmenin en kolay yolu kaplamadır. Dış kumaşın arka kısmına sıvı bir kaplama uygulanır. Ardından bu sıvı kaplama kurur ve su geçirmeyen ancak nefes alabilir bir hale gelir. Ne kadar fazla kat atılırsa su geçirmezlik seviyesi de o derece artar ancak nefes alabilirlik her katmanla biraz daha azalır. Kaplamalar membranlara kıyasla daha az kullanılırlar. 

Su Geçirmez Kumaş Yapıları Nelerdir?

Çok ince oldukları için membranlar ve kaplamalar, aşınmaya ve kirlenmeye karşı ek korumaya ihtiyaç duyar. Membran ya da kaplama olması fark etmeksizin su geçirmez kumaşlar 3 farklı yöntem kullanılarak imal edilmiştir. Bu yöntemler ise şöyledir;

A- 2 Katmanlı Kumaşlar (Günlük Montlar):

2 katmanlı kumaş yapısına sahip bu tip montlarda, dış kumaşın alt tarafına su geçirmez / nefes alabilen bir membran bağlanır. Astar ise iç kısımdaki zarı korur.

B- 3 Katmanlı Kumaşlar (Performans Montlar):

En iyi ve genellikle daha pahalı montlarda bulunan 3 katmanlı yapı, su geçirmez / nefes alabilen zarın dış kumaşın alt tarafına yapıştırılmasıyla 2 katmanlı yapıya benzer. Bununla birlikte, iç tarafta onu korumak için zara başka bir kumaş katmanı da bağlanmıştır. Bu yapı, mantığa aykırı gibi görünse de, 3 katmanlı bir ceketin 2 katmanlı bir ceketten çok daha hafif olmasını sağlar çünkü bu, asılı astarın ağırlığını içermez.

C- 2,5 Katmanlı Kumaşlar (Uygun Fiyatlı Montlar):

Bu yapı, dış kabuk kumaşının alt tarafında su geçirmez / nefes alabilen bir kaplama ile başlar ve ardından bu kaplamayı korumak için ince bir koruyucu kaplama (yarım tabaka) ekler. 2.5 katmanlı bir ceket tipik olarak 2 katmanlı veya 3 katmanlı ceketten daha az nefes alabilir, ancak aynı zamanda daha ucuzdur. İç kumaş gerekmediğinden, bazı ultra hafif ceketler de 2,5 katmanlı bir yapıya sahip olabilir.

Su geçirmez / nefes alabilen kumaş teknolojilerinin çeşitli yaklaşımlar kullandığını unutmayın. Örneğin, tüm GORE-TEX® kumaşlarının 3 katmanlı bir yapısı yoktur. Markalar, ceketin kullanım amacına göre en uygun yöntemini seçerler. Şunu da eklemek gerekir ki markaların bazıları teknolojilerinin 2, 3 veya 2,5 katmanlı yapıya sahip olduğunu açıklamamaktadırlar.


Yağmur damlası şeklindeki su, ter buharı formundaki sudan binlerce kat daha büyüktür. Ceketinizin membranındaki veya kaplamasındaki mikro gözenekler, ter buharının çıkması için yeterince büyük, ancak yağmur suyunun geçemeyeceği kadar küçüktür.

Nefes Alabilir Montlar Kuru Kalmanıza Nasıl Yardımcı Olur?

Membranların ve kaplamaların nasıl hem su geçirmez hem de nefes alabilir olabileceğinin anahtarı şudur ki, yağmur damlası şeklindeki su, ter buharı formundaki sudan binlerce kat daha büyüktür. Ceketinizin membranındaki veya kaplamasındaki mikro gözenekler, ter buharının çıkması için yeteri kadar büyük, ancak diğer yandan yağmur suyunun geçemeyeceği kadar da küçüktür.

Terledikçe ceketinizin içindeki hava ceketinizin dışındaki havadan daha sıcak ve nemli hale gelir. Doğa da her madde dengede olma eğilimindedir. Dolayısıyla ceketinizin içerisindeki sıcak ve nemli hava dışarıdaki soğuk ve kuru havaya ulaşmayı ister. Yani ceketinizin içerisinde oluşan nemli ve sıcak hava mikro gözeneklerden geçerek dışarıdaki soğuk havaya karışır ve montunuzun içerisinde daha ferah bir ortam oluşur.

Sıcaklık ve Nem Nefes Alabilirliği Nasıl Etkiler?

Markalar her zaman kendi tescilli su geçirmez / nefes alabilir teknolojilerinin performansını geliştiriyorlar, bu nedenle bugünün yağmurlukları birinci nesil GORE-TEX® kıyafetlerden çok daha iyi performans gösteriyor. Bununla birlikte, su geçirmez / nefes alabilen teknoloji ne olursa olsun, çok terleyen bir insanın ceketin nefes alma yeteneğini aşan ısı ve nem üretebileceğini belirtmek gerekir. Dolayısıyla her montun ve teknolojinin bir sınırı vardır ve bu sınırın aşılacağı durumlar ya da ortamlar olabilir.


Dayanıklı Su İtici (DWR) Teknolojisi Nedir?

dayanıklı su itici kaplama detaylari

Su geçirmez kıyafetlerin dış yüzeyinde dayanıklı su itici (DWR) kaplama bulunur. Su geçirmez kıyafetlerin genellikle gözden kaçan bu yönü önemli bir işlevi yerine getirir:

 • DWR kaplama, dış kumaşının doygun hale gelmesini önler. Bunu, suyun ceketin dış kumaşı üzerinde damla haline gelmesini sağlayarak yapar. Daha sonra damla haline gelen su ceketin üzerinden akar gider ve kıyafetin içerisine su sızmamış olur.
 • DWR kaplama, nefes alabilirliği korumak için çok önemlidir. DWR cilası aşınırsa, montun dış kumaşı su alabilir. Dış kumaşının altındaki kaplama veya membran, suyun daha derine nüfuz etmesini önleyecektir, ancak bu ıslanmış dış kumaş artık nefes alabilirliği bozan bir su bariyeri haline gelmiştir. Islanmış bir kumaş soğuk hissettirir dolayısıyla bu da insanlar tarafından yanlış bir şekilde rutubet olarak algılanır ve ceketlerinin su geçirmezliğinin başarısız olduğuna inanmalarına neden olur. Halbuki ceket DWR’si bozulmuş olsa da kaplaması ya da membranı sayesinde hala içeriye su geçirmeyecektir.

Dayanıklı Su İtici DWR Nasıl Çalışır:

DWR teknolojisine sahip ceketlerin dış yüzeyinde mikroskobik boyutlarda ‘’çiviler’’ vardır. Bu yoğun ve sivri uçlu yüzey ceketin üzerine gelen suyun kumaşa nüfuz etmesine izin vermeyerek suyu damla haline geçmesine ve montun üzerinden akıp gitmesine olanak sağlar.

Yağmurlukveya montunuzun dış yüzeyinde DWR teknolojisi bulunsa da bu durum sonsuza dek sürmeyecektir. Zamanla kir, yağ ve aşınma gibi sebeplerle DWR yapısının performansı azalacaktır. Bu bozulma durumu ise zamanla su damlacıklarının düzleşmesine ve ceketinizin dış kumaşına nüfuz etmelerine sebep olacaktır. Ceketinizin DWR performansının azaldığını anladığınızda bakım yapmanız gerekecektir.

DWR Bakımı Nasıl Yapılır?

 1. Temizlemek: Sahip olduğunuz ceketin kullanım talimatlarında nasıl yıkanması gerektiğiyle alakalı belirtilen bilgileri takip ederek ceketinizi üzerinde bulunan kir ve yağlardan arındırmak su itme özelliğini geri kazanmak için çok önemlidir.

 2. Isı uygulamak: Ceketinizi yıkadıktan sonra su itme özelliğini geri kazandırmak için ısı uygulamakta çok önemli bir adımdır. Genellikle 15 dakikaya kadar ceketinizi düşük ya da orta sıcaklıkta bir kurutma cihazına koymak yeterli olacaktır. (Kurutucu ve buharlı ütü kullanımı için ceketinizin üreticisinin talimatlarına uyunuz.)


Kumaşlarda Su Geçirmezlik ve Diğer Testler Nasıl Yapılır?

Kumaşlarda Su Geçirmezlik Testi

Tüketiciler bize her zaman hangi ceketin en iyi su geçirmezliğe ya da nefes alabilirliğe sahip olduğunu soruyor. Markaların tümü kendi su geçirmez / nefes alabilir kumaşlarını kapsamlı bir şekilde test ediyor ancak test standartları üzerinde markalarca bir anlaşmaya varılmadığından ve bağımsız bir test laboratuvarı olmadığından dolayı hangi markanın daha iyi olduğuna dair kesin sonuçlara varmak mümkün olmuyor.

Suya dayanıklılık laboratuvar yöntemleri bir su sütunu veya hidrostatik basınç testi ile standartlaştırılmıştır. Sonuçlar genellikle milimetre (mm) veya inç kare başına pound (psi) cinsinden ifade edilir. Herhangi bir kumaş, belirli bir su geçirmezlik seviyesine ulaştığında "su geçirmez" olarak kabul edilir. Lakin markalar, bir kumaşı tamamen su geçirmez yapan bu deneyler ve sonuçları üzerinde hemfikir değillerdir. Mevsim ve coğrafya şartlarına göre değişmekle birlikte, genel kabul olarak 2.000 mm ve üzeri su geçirmezlik seviyesine sahip kumaşlar su geçirmemektedir.

Kumaşlarda Nefes Alabililrlik Testi

Markaların nefes alabilirlik (bilimsel adıyla ‘’buhar geçirgenliği’’) iddiaları daha da az anlamlıdır çünkü markalar tek bir test yöntemi kullanmazlar ve kullanılan test yöntemlerinin sonuçları üzerinde de anlaşma sağlayamazlar.

Kumaşlarda Rüzgar Geçirmezlik Testi

Çoğu marka, su geçirmez kumaşı rüzgar geçirmez olarak da tanıtır. Rüzgar direncinin test edilmesi (bilimsel adıyla "hava geçirgenliği") belirli bir süre içinde bir kumaştan geçebilecek hava miktarının (fit küp cinsinden) ölçülmesini içerir. Bazı markalar bu sonucu mil/ saate dönüştürür ve 60 mil / saat veya daha fazla hava akışını engelleyen bir kumaşı "rüzgar geçirmez" olarak kabul eder. Test edildiğinde, her zaman su geçirmez kumaşın rüzgar geçirmez olduğu da ortaya çıkar.


outdoor mont kullanım ve bakım tavsiyeleri

Outdoor Yağmurluk Kullanım ve Bakım Tavsiyeleri

Kullanım Tavsiyeleri

Kışlık mont ve yağmurluk modelleri her ne kadar su geçirmez de olsalar kullanım esnasında uygulayacağınız bu yöntemler konforunuzu doğrudan etkiler:

 1. Havalandırma: Kıyafetinizin koltuk altı fermuarları ya da havalandırma delikleri varsa daha yüksek havalandırma sağlamak için bunları ön fermuar ile birlikte kullanın.
 2. Katmanları Değiştirin: Üşüyebileceğiniz durumlar için yanınızda ekstra bir yalıtım katmanı bulundurun. Aşırı sıcaklık hissediyorsanız iç katmanı çıkartın. Katmanları yönetmek için daha fazla bilgi almak adına Outdoor Giyimin Temelleri: Katmanlama adlı yazımıza göz atın.
 3. Efor Düzeyinizi Ayarlayın: Her ne kadar dışarıdan su geçmese de eforunuz arttıkça teriniz buharlaşabilir ve içeriden ısalanabilirsiniz. Bu durumla karşılaşmamak için eforunuzu dengelemeyi unutmayın.

Bakım Tavsiyeleri

Satın aldığınız ürünün bakım talimatlarını okuyun ve uygulayın: Üretici talimatları, burada sunulan ipuçlarının yerine geçer.

 1. Yağmurluğunuzu düzenli olarak yıkayın. Temiz bir yağmurluk, kirli olandan daha iyi performans gösterir. Markaların, bu konuda hem fikir olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Bazı markalar su geçirmez ürünlerine yıkama ömrü biçmiş olabilirler.
 2. Su geçirmez / nefes alabilen yağmurluklar için özel olarak tasarlanmış temizlik ürünlerini kullanın. Standart çamaşır deterjanları yağmurluk performansını etkileyen katkı maddelerine sahiptir.
 3. Hangi temizlik ürününü kullanılırsanız kullanın, daima iyice durulayın; iki durulama döngüsü yapmak, kalan tüm sabunları çıkardığınızdan emin olmanın iyi bir yoludur.
 4. Elde yıkama ya da önden yüklemeli çamaşır makinaları tercih edin.
 5. Yıkamadan önce tüm fermuarları kapatın ve cepleri boşaltın. Ceketinizi ters çevirmeyi de unutmayın.
 6. Bazı temizlik ürünlerinin katkı maddeleri su geçirmezliği ve nefes alabilirliği azaltır. Özellikle yumuşatıcılar, çamaşır suyu, kuru temizleme ve yoğun ısıdan kaçının