Blog

uygulamalı airsoft eğitimi

Uygulamalı Airsoft Eğitimi
Yorumlar(1)

Uygulamalı Airsoft Eğitimi

Kamperest Akademi ve Vikings Airsoft güvencesiyle genç airsoft meraklıları uygulamalı airsoft eğitiminde toplanıyor. 7 Eylül 2019 Cumartesi günü açık arazide yapılacak olan eğitimde, airsoft kuralları, genel airsoft ekipmanları, airsoft tüfek ve tabanca çeşitlerine varan geniş bir konu başlığının teorik olarak anlatılmasının yanında, katılımcılar oyunlar eşliğinde uygulamalı olarak da airsoft sporunun ilkelerini ve temellerini tecrübe ediyor olacak.

EĞİTİME BAŞVUR

Uygulamalı Airsoft Oyuncak Kullanımı

Teorik eğitimin ardından geçilecek bölümde, sabit ve çoklu gonk hedeflere eğitmen komutu ile atış yapıp aksiyon halinde reaksiyon çalışması sergilenecek. Katılımcıların nabızları yükselecek ve adrenalin ile oluşan baskıda en doğru atış tekniğini öğrenmeleri amaçlanacak. Hataların düzeltilip, doğru tekniğin öğretilmesinden sonra eleme usülü oynanacak olan Airsoft oyununa geçilecek.

Uygulamalı Airsoft Eğitimi Konu Başlıkları

 1. Airsoft Nedir?
 2. Airsoft Silah Türleri ve Seçimi
 3. Airsfot Ekipmanları ve Seçimi
 4. Güvenlik Tedbirleri
 5. Genel Oyun Kuralları
 6. Nerede ve Kimlerle Oynanır?
 7. Uygulamalı Eğitim Bilgilendirmesi
 8. CQB ve Uzak Atış Eğitimi
 9. Eleme Usülü Airsfot Oyunu


Eğitim Yeri

Viking Airsoft Park

Mehmet Akif Ersoy Cad. No 86 Taşdelen, 34788, Çekmeköy, İstanbul.


Eğitmenliği "Shade" Doğaner ve "Deltasays" Şevki Üstleniyor

Yıllardır airsoft sporununu oynayan "Shade" Doğaner, aynı zamanda Vikings Airsoftt Takımının da yıllarca kaptanlığını yapmaktadır. Eylül Ayı ile başlayıp iki ayda bir yapılacak olan Uygulamalı Airsoft Eğitimi'nde, bilgi ve tecrübelerini katılımcılara öğretecek aktaracak olan "Shade" Doğaner'e eşlik eden "Deltasays" Şevki ise airsoft silah çeşitleri, donanım ve ekipmanları üzerine bilgileri de katılımcılarla paylaşacak.


Etkinlik Programı

13:00-13:50 Teorik Airsoft Eğitimi - 1. Bölüm

13:50-14:00 Mola

14:00-14:50 Teorik Airsfot Eğitimi - 2. Bölüm 

14:50-15:30 Mola ve Yemek

15:30-16:30 CQB ve Uzak Atış Eğitimi

16:30-16:45 Mola

16:45-18:00 Eleme Usulü Airsoft Oyunu


uyku tulumu temizliği nasıl yapılır

Uyku Tulumu Nasıl Yıkanır?
Yorumlar(15)

Uyku Tulumu Nasıl Temizlenir?

Kamp atmayı, trekking yapmayı veya tırmanmayı seviyorsanız uyku tulumunu sıkça kullanırsınız. Bu yüzden, uyku tulumunuz zamanla kirlenebilir ve kokmaya başlayabilir. Kir, ter ve nem kalıntılarını temizlemek için çamaşır makinesi dahil aşağıdaki 3 yöntemi kullanabilirsiniz. Uyku tulumunuzu temizlemek ve özellikle havalandırmak sizi daha da sıcak tutacaktır. Unutmayın, temizlik sonrasında uyku tulumunu doğru şekilde kuruttuğunuzdan emin olun.

Uyku Tulumu Makinede Yıkanır Mı?

5 Adımda Uyku Tulumu Makinede Nasıl Yıkanır: Aşağıdaki maddeleri sırayla uygulayarak uyku tulumunuzu makinede yıkayabilirsiniz. Unutmayın, eğer tulumunuzun yıkama talimatında aksine bir bilgi varsa tulumunuzu zorunda kalmadıkça makinede yıkamayın.

1. Kaz Tüyü Uyku Tulumu Yıkama

kaz tuyu uyku tulumu temizliği

Kaz tüyü ürünleri makinede yıkamak için sadece kaz tüyü ürünlere özel formüle edilmiş sıvı deterjan kullanın. Çünkü kaz tüyü için üretilmiş sabun veya deterjanlar uyku tulumunuzun dolgusu için en doğru tercih olacaktır. Normal deterjan veya sabun kullanmaktan kaçının; bunlar oldukça serttir ve dolgu malzemesine zarar verebilir.

 • Kaz tüyü bir ürünü yıkarken mutlaka tenis topu ile birlikte yıkamayı ihmal etmeyiniz.
 • Tulumun ve kullanacağınız deterjanın kullanma talimatlarına uymaya özen gösteriniz.

2. Sentetik Dolgulu Uyku Tulumu Yıkama

sentetik uyku tulumu makinede nasıl yıkanır

Uyku tulumunuz sentetik dolguya sahipse kokusuz bir sıvı deterjan kullanın. Yerel marketlerden veya online sitelerden sentetik malzemeler için özel bir deterjan almaya çalışın. Kokusuz olduğu sürece makinede yıkarken bir tutam sıvı yumuşatıcı da kullanabilirsiniz.

 • Uyku tulumunu temizlemek için ne kadar deterjan kullanacağınızı belirlemek için yıkama talimatlarına göz atın.
 • Asla toz deterjan, toz yumuşatıcı ve çamaşır suyu kullanmayın.

3. Önce Makineyi Boşken Durulayın

makineyi önce boşken durulama

Uyku tulumunuzu makinede yıkamadan önce, makineyi durulama programında boş şekilde çalıştırın. Eğer makinenizde durulama programı yoksa ön yıkama programı olan çamaşır makinelerini deneyin. Ön yıkama veya durulama programı, deterjan ve yumuşatıcı artıklarını temizlenmiş olur. Böylece uyku tulumunuz zarar görmez.

 • Yıkamaya başlamadan çamaşır makinenizi en kısa programda sadece su ile çalıştırmayı unutmayın.

4.Uyku Tulumunuzu Tersyüz Edin

uyku tulumunu ters yüz edin

Uyku tulumunu tersyüz edip yıkamanız, iç kısımlarda yer alan ter ve vücut yağlarının dışarı akmasına yardımcı olur. Yıkamadan önce tüm fermuarları ve fermuar kapaklarını kapatın. Tüm gerdirme iplerini gevşetin, varsa ayak aparatını çıkartın.

 • Eğer uyku tulumunuzun dış katmanı su geçirmiyorsa tersyüz etmeyin, olduğu gibi yıkayın.

5. Uyku Tulumunuzu Düşük Sıcaklıkta Yıkayın

uyku tulumunu en düşük sıcaklık ve en düşük devirde yıkayın

Uyku tulumunuzu yıkamak için düşük sıcaklık değerine sahip, düşük devirli bir program tercih edin. Yıkama işlemi makinenize bağlı olarak 35-40 dakika kadar sürecektir. Yıkama bittikten sonra, makinenizin durulama programını çalıştırın. Böylece uyku tulumunuzda kalmış sabun ve deterjan artıklarından kurtulabilirsiniz.

Uyku Tulumu Temizliği: Elde Yıkama

uyku tulumunu elde yıkama ile temizlemek

Uyku tulumunuzun etiketinde çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun değildir ibaresi bulunuyorsa ya da daha hassas bir temizlik tercih ediyorsanız elde yıkamak da bir alternatiftir. Bu yöntem; uyku tulumunuza zarar vermekten endişe ediyorsanız veya ön yıkamalı hassas programlı bir makineniz yoksa sizin için oldukça idealdir.

1. Uyku Tulumunuzu Soğuk Suda Yıkayın

uyku tulumunu soğuk suda küvette yıkamak

Uyku tulumunuzu elde yıkamak için mutlaka soğuk su kullanın. Bir küveti soğuk suyla doldurun. Ardından, uyku tulumunuzun türüne uygun deterjanı soğuk suya ekleyin. Uyku tulumunuzun etiketinde önerilen deterjan miktarını geçmemeye özen gösterin. Tulumunuza zarar verebileceği için asla normal deterjan kullanmayın.

 • Elinizle karıştırarak deterjanın suya iyice karışmasını sağlayın.

2. Astara Dikkat Edin

uyku tulumunu elde yıkarken astara dikkat edin

Uyku tulumunuzun su geçirmez bir astarı varsa, tulumu tersyüz edin. Tulumunuzun fermuarlarını ve fermuar kapaklarını sıkıca kapatın. Uyku tulumunuzun su geçirmez bir astarı yoksa tulumunuzu yıkama talimatlarında önerilen şekilde suya yerleştirin.

3. Tulumunuzu Suya Batırın ve Deterjanın Yayılmasını Sağlayın

tulumunuzu küvete batırın ve deterjanın yayılmasını sağlayın

Uyku tulumunuzu suya koyduktan sonra elinizle iyice bastırın. Tulumu suyun içine iyice daldırmak için çıplak ayakla üzerinde yavaşça hareket edin. Tulum suda battıktan sonra el veya ayaklarınızla suyu hareket ettirmeye devam edin. Bu; deterjanın dağılmasını ve tulumun her yerinin temizlenmesini sağlayacaktır.

4. 30 Dakika ile 1 Saat Arasında Yıkamanız İdealdir

uyku tulumunuzu 30 dakika ile 1 saat arasında elde yıkamak yeterli olacaktır

Uyku tulumunuz küvete batıp, deterjanın iyice yayılması sağlandıktan sonra, tulumu 30 dakika ile 1 saat arasında suda bırakın. Zaman zaman tulumu çevirin. Böylece her yüzeyini yıkamış olursunuz.

5. Uyku Tulumunuzu Durulamayı Unutmayın

uyku tulumunuzu elde yıkadıktan sonra durulamayı unutmayın

Yıkama işlemi bittikten sonra küvetteki suyu tamamen boşaltın. Ardından küveti tekrar soğuk suyla doldurun ve tulumunuzu 5-10 dakika suda bekletin. Uyku tulumunda deterjan artığı kalmaması için suyun içinde birkaç kez hareket ettirin. Bunun için yine ellerinizi ya da ayaklarınızı kullanabilirsiniz. Tulumun üzerinde deterjan artığı kalmadığından emin olana kadar bu işleme devam edin.

Uyku Tulumunu Kurutma

1. Uyku Tulumunu Küvetten Çıkarırken Dikkat Edin

uyku tulumunu tıkadıktan sonra kurutma

Uyku tulumunuz ıslak olduğu için küvetten çıkarırken hassas davranmanız çok önemlidir. Tulumu nazikçe ve yavaşça küvetten çıkarın. Tulumun tamamını bir kerede çıkarmaya özen gösterin. Böylece yerde sürüklenip zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz.

 • Uyku tulumunuz ıslanınca ağırlaşacaktır. Bu yüzden makineden ya da küvetten çıkarırken bir kişiden yardım istemeniz gerekebilir. Bu destek sayesinde tuluma zarar vermeden kurutma işlemine geçebilirsiniz.

2. Kurutma Makinesi İle Kurutma İşlemi

uyku tulumunu makinede kurutma işlemi

Tulumunuzu kurutma makinesinde daha çabuk kuruyacaktır. Önden yüklemeli bir kurutucuda düşük sıcaklık ayarında tulumunuzu kurutabilirsiniz. Ancak kurutma makinesinin temiz olduğundan emin olun. Makinenin içinde tuluma zarar verecek, sıkışacak ya da dökülecek herhangi bir madde olmadığını kontrol edin. Kurutma makinesini en düşük seviyeye getirin. Tulumla beraber birkaç emici havlu ve 1-2 tane tenis topunu makineye koyun. Makineyi tam devirde çalıştırın.

 • Makineye koyduğunuz havlular fazla suyun emilmesini sağlar. Tenis topları ise tulumun kümelenmesini ve sentetik dolguların tulumun içinde birikmesini engeller.
 • Tulumun fazla ısınması tuluma zarar verir. Kurutma makinesini periyodik olarak durdurup kapağını açın. Böylece tulumun fazla ısınmasının önüne geçersiniz.
 • Uyku tulumunun tamamen kuruması için bu işlemleri birkaç kez tekrar etmeniz gerekebilir.

3. Klasik Asma Yöntemi İle Kurutma

uyku tulumunu asma yöntemi ile kurutma işlemi

Uyku tulumunuzun kurutma makinesindeki sıcaklıktan zarar göreceğinden endişe ediyorsanız ya da kurutma makinesine erişiminiz yoksa tulumu evin dışında düz bir masaya serin veya çamaşır askısına asın. Masanın veya çamaşır askısının günün çoğunda güneş alan bir yerde olmasına dikkat edin. Uyku tulumunun tamamının kuruması için 1-2 gün beklemeniz gerekebilir.

 • Dışarda hava kötüyse ve 1-2 gün boyunca yağış bekleniyorsa tulumu evinizin içinde iyice yayarak kurutun.

4. Kuruduktan Sonra Hemen Katlamayın

kurutma ardından 2-3 gün bekleme işlemi

Tulum kuruduktan sonra hemen katlamak ya da sıkıştırmak yerine 2-3 gün boyunca bekletmeniz faydalıdır. Temiz bir zeminde, yaygın bir şekilde bekletmek tulumun dolgularının kabarmasını sağlar. Böylece tulum daha temiz kokar, daha kabarık ve yumuşak hissettirir.

 • Uyku tulumunu düz, güvenli ve serin bir yerde saklayın. Tulumunuzu sadece bir yolculuk veya kamp için hazırlandığınızda sıkıştırın veya çantasına yerleştirin.
 • Uyku tulumunu muhafaza etme konusunda daha fazla bilgi almak için "Uyku Tulumu Nasıl Muhafaza Edilir?" adlı yazımıza göz atın.

İLGİLİ KATEGORİLER:

KAMP MALZEMELERİ

ÇADIRLAR

UYKU TULUMLARI

İstanbul'a yakın kaçış rotaları

İstanbul'a Yakın Kaçış Noktaları!
Yorumlar(1)

Şehirden uzaklaşıp biraz nefes almak, kalabalıktan kaçıp kafa dinlemek, temiz havada doğa yürüyüşü yapmak ya da öylece bir göl kenarında, bir ağacın altında seyre dalmak... Her ne kadar köklerimize kadar bağlı olsak da İstanbul'un hemen yanı başında keyifli kaçamaklar yapabileceğimiz sayısız alternatifte yerler var. Doğal güzellikleri ve yeşiliyle gönlünüzü fethedeceğini düşündüğümüz belki de müdavimi olacağınız 10 yeri sizin için derledik.

İstanbul'a Yakın 10 Gezi Rotası

Bir doğa yürüyüşü, sakin bir göl manzarası, tadında bir köy kahvaltısı, uzun ağaçların gölgesinde bir kamp ya da buram buram tarih kokan bir gezi... Yeter ki nefes alalım, biraz havamız değişsin; diyorsanız işte size hazır liste. Doğal güzellikleriyle kendine hayran bıraktıracak İstanbul'a yakın kaçış noktaları...

1. Tam bir enerji deposu: Ağva

Tam bir enerji deposu: Ağva

Yemyeşil bir doğa, bakir koylar, tatlı mı tatlı adacıklar ve tertemiz bir hava sizi karşılamışsa Ağva'dasınız demektir; bu harika atmosfere "merhaba" deyin. Ağva hem tarihiyle hem de doğasıyla şaşırtıcı güzellikte bir yer. Gidip de mutsuz dönmeniz imkânsız. İstanbul'a 100 km mesafede bulunan Ağva'ya 1 saatte ulaşmanız mümkün.

Ağva kalabalık şehirlerden gelenleri doğal kumsalı, orman havası, koyları ve muhteşem doğasıyla hemen kucaklıyor. Denize girip güneşlenebilir, doğa yürüyüşleriyle oksijen depolayabilir ya da nehir kenarında leziz bir köy kahvaltısı ile güne başlayabilirsiniz. Ağva'da herkese uygun bir şey bulmak mümkün. Tarih sevenler için de ilginç bir yer Ağva. Saklı Göl, Ocaklı Kalesi, Gelin Kayası ve yakınınındaki Şile Kalesi tarihi geçmişi bulunan turistik noktalar.

Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi birçok uygarlığın geçiş yeri olan Ağva'nın köy kısımlarında tarihi kalıntılara rastlamanız da mümkün.

2. Bir doğa armağanı: Abant Gölü

Bir doğa armağanı: Abant Gölü

İstanbul'a yakın gidilecek yerler arasında "olmazsa olmaz" dediklerimizden biridir Abant Gölü. Her dönem popülerdir. Neden mi? Bir defa Abant Gölü Milli Park statüsü içinde, İstanbul'a sadece 3 saat mesafede Karadeniz havası solumak için müthiş bir lokasyonda. Yılın 12 ayı ziyaretçi ağırlıyor. Gölün etrafı Samandere Şelalesi gibi doğal güzelliklerle dolu. Göl çevresinde piknik, sportif olta balıkçılığı veya doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz; yakınındaki Abant Çepni Yaylası'nda yamaç paraşütünü de deneyebilirsiniz.

Baştan söyleyelim; gittiğiniz zaman 1-2 gece kalmak isteyebileceğiniz güzellikte bir yer Abant Gölü; yola hazırlıklı çıkmakta fayda var. Göl çevresindeki konaklama tesislerinde, bungalov tipi konaklama ünitelerinde konaklayabilir ya da kamp yapabilirsiniz.

3. Küçük karadeniz: Kıyıköy

Küçük Karadeniz: Kıyıköy

Tatlı balıkçı tekneleri,  lezzetli yemekleri, zümrüt yeşili ormanları ve safir mavisi deniziyle şirin bir sahil kasabası Kıyıköy. Deniz-kum-güneş sevenler için İstanbul'a yakın en iyi alternatifler arasında. Yeşili ve deniziyle kendine hayran bırakan kasaba, kamp tutkunları için de bir çekim merkezi. Hem sahilde hem de farklı yerlerde çadırınızla konaklayabileceğiniz nefis yerler bulabilirsiniz. Pansiyon ve motel olanakları da mevcut.

Gitmişken neler yapabiliriz, derseniz kano, sandal ya da deniz bisikleti kiralayarak mavi suların keyfini sürebilirsiniz. Fotoğraf çekmek, dinlenmek, doğa yürüyüşleri yapmak, güneşlenmek gibi birçok alternatifi içinde barındıran bu kasabanın güzelliklerini keşfedin. Balık yemeden dönmeyin; Kıyıköy'de kalkan balığı meşhur. Trakya'da yer aldığı için manda yetiştiriciliğinin de yaygın olduğu kasabada manda yoğurdu yerel lezzetler arasında.

Küçük bir Karadeniz kasabasını andıran Kıyıköy'ün tarihi de eskiye dayanıyor; merkezi de içinde tutan sur kalıntıları, kale ve Aya Nikola Manastırı 6. yy.'dan kalma. Kasabanın merkezine girebilmek için önce sur kapılarından geçmeniz gerekiyor. Geçmişe yolculuktan hoşlanıyorsanız Kıyıköy'ü rotanıza ekleyin.

4. Kampçıların yeni gözdesi: Sapanca Gölü

Kampçıların Yeni Gözdesi: Sapanca Gölü

Keyifli bir hafta sonu geçirmek için en ideal lokasyonlardan biri Sapanca Gölü. Kısa süreli tatiller ve hafta sonu kaçamakları için uygun olan Sapanca Gölü'nde ruhunuzu tazeleyebilirsiniz. Outdoor yürüyüşleri, köy kahvaltısı, alabalık keyfi, piknik, mangal...

Sapanca'da vakit geçirmeyi isteyebileceğiniz çok neden var. Her mevsimin ayrı güzellikte yaşandığı Sapanca'ya yolunuzu düşürdüğünüzde köylerini de gezmeyi ihmal etmeyin. Sapanca kamp tutkunlarının da yıllardır değişmeyen adreslerinden biri. Otel ya da pansiyon tercih edenler için de alternatifler mevcut. Tarihi MÖ 1200'lü yıllara dayanan Sapanca Gölü, Sakarya'nın batı kısmında kalan şirin bir ilçe. Merak edenler için Sapanca - İstanbul arası 1,5 saat.

5. Karadeniz'in sakin çocuğu: Kerpe

Karadeniz'in sakin çocuğu: Kerpe

İstanbul'a yakın sahil kasabalarından biri de Kerpe. Ormanlık alanları, mavi bayraklı plajları ile kendinizi Ege'de hissedebileceğiniz bir yer... İstanbul'la arası 2-2,5 saat. Günübirlik ya da konaklama amaçlı gidebileceğiniz enfes yerlerden biri. Manzaralı bir otelde kalabileceğiniz gibi kamp yapabileceğiniz yerleri de mevcut. Yeter ki harekete geçin, yola çıkın. :)

Yol demişken Kerpe'nin girişinde sizi nefis çam ağaçları kokusu karşılayacak, sonra masmavi bir deniz ve ince kumlu bir kumsal... Kerpe her ne kadar Batı Karadeniz'de olsa da denizi sakin ve sığ. Hırçın dalgaları sevmeyenler için ideal bir bölge. Dünyaya ihraç edilen kum midyesini de tatmadan dönmeyin. Tarih meraklılarını da unutmayalım; Osmanlı Dönemi'nde Kerpe odun ihtiyacını karşılayan önemli yerlerden biriymiş, eski adı ise Kalpe. 

6. Romantik kaçış noktası: Polonezköy

Romantik kaçış noktası: Polonezköy

Romantik bir kaçış yapmayı planlıyorsanız Polonezköy tam size göre. Yeşili ve sakinliğiyle sizi içine çeken Polonezköy, yürüyüş yapmayı sevenler için de en ideal noktalardan biri.

Türkiye-Polonya dostluğunun sembolü olarak görülen Polonezköy'de yabani kekik kokuları içinde uzun orman yürüyüşleri yapabilirsiniz. Uzun ağaçların heybeti arasında piknik yapıp, patika yolların tadını çıkartabilirsiniz. İstanbul'a sadece 25 dakika mesafede bulunan Polonezköy'ün köy kahvaltıları da meşhur. Her mevsim gidebeliceğiniz rotalardan biri olan Polenezköy'de haziran aylarında düzenlenen Kiraz Festivali bayram havasında geçiyor. Yolunuz düşerse kaçırmayın. Binicilikten de hoşlanıyorsanız Polenezköy'de eğitim alabileceğiniz kulüpler de var. Ülkemizin dünya standartlarındaki ilk bisiklet parkuru da Polonezköy’de.

7. Geçmişe yolculuk misali: Cumalıkızık

Geçmişe yolculuk misali: Cumalıkızık

Uludağ'ın eteklerindeki Cumalıkızık halen yaşayan 5 kızık köyünden biri. Her tarafından tarih fışkıran eski bir Osmanlı köyü... Köy havası, dar sokaklar, otantik bir atmosfer sevenler için harika bir kaçış noktası. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Cumalıkızık'ta güzel bir köy kahvaltısının ardından Osmanlı'dan kalma evlerin bulunduğu tarih kokan sokaklarda yürüyüş yapabilirsiniz.

Bu arada 'kızık', dağ eteklerindeki köylere verilen bir isim. Günümüzde "Cumalıkızık" her ne kadar "Cumalıkazık" olarak söyleniyor olsa da doğrusu "Cumalıkızık". Sokakları ve evleriyle kendinizi başka bir alemde hissedeceğiniz Cumalıkızık'ta dünyanın en dar sokağı ünvanını elinde bulunduran 'Cin Aralığı Sokağı'nı da görebilirsiniz.

8. Piknik sevdalıları için: Maşukiye

Piknik sevdalıları için: Maşukiye

İstanbul'a 129 km mesafede bulunan Kocaeli'nin en meşhur ilçelerinden biri Maşukiye. Sapanca Gölü'nün hemen kıyısında yer alan Maşukiye'de hafta sonu piknikleri için en ideal nokta Kirazlı Yaylası. Karadeniz ve Akdeniz ikliminin birleşme noktası olarak kabul edilen Maşukiye'ye gittiğinizde alabalık kokularına karşı koymanız neredeyse imkansız. Her mevsim ayrı bir keyif alabileceğiniz ilçe son dönemlerin popüler destinasyonlarından biri. Eşsiz bir göl manzarası hayali kuruyorsanız Kuzu Yaylası'nı da rotanıza ekleyin.

9. Bir yeryüzü cenneti: Yedigöller

Bir yeryüzü cenneti: Yedigöller

Bolu il sınırları içinde yer alan, İstanbul'a 304 km mesafede bulunan Yedigöller Milli Parkı, tabiatıyla büyüleyen cinsten. Heyelanlardan sonra oluşan gölleriyle 'Orman denizi' benzetmeleri yapılan Yedigöller, yeryüzündeki bir cennet gibi...

Yedigöller Milli Parkı'nın içinde yeşilin neredeyse tüm tonlarını görmeniz mümkün. Nefis bir ağaç gölgesinde ya da bir göl kenarında efsane bir gün geçirebilirsiniz. İsminden de  anlaşılacağı üzere Yedigöller Milli Parkı'nda 7 tane göl var; Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, İncegöl, Sazlıgöl, Nazlıgöl ve Kurugöl. Yedigöller Milli Parkı kamp yapmak için de tercih edilen bir bölge.  Ancak bölgenin kışın bembeyaz bir elbise giydiğini de belirtelim. :)

10. Oksijen deposu: Belgrad Ormanı

Oksijen deposu: Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı, İstanbul'da yaşayanların mutlaka görmesi gereken hatta oksijen depolamak için ara ara kaçması gereken noktalardan biri. Yaz aylarında ve hafta sonları biraz kalabalık olsa da mesire alanlarındaki tahta masalarda piknik yapıp, temiz havanın tadını çıkartabilirsiniz. 2,5 km'lik bisiklet parkurunun yanı sıra koşu parkurları da bulunan Belgrad Ormanı'nda ağaçların gölgesinde toprak yol keyfi sürebilirsiniz. 5.500 hektarlık bir alana yayılan Belgrad Ormanı'nda kamp yapmak da mümkün. :)

Gezi/Seyehat ile İlgili Kategoriler:

Kamperest Baba-Çocuk Kampı 6-7 Temmuz 2019

Baba - Çocuk Kampı 6-7 Temmuz
Yorumlar(396)

Baba-Çocuk Kamp Atmaya!

Yaylanın çimeninde, fiziksel aktivitelerle, ateş yakma workshop'uyla; unutulmaz bir hafta sonu geçirerek; sadece babalar ve çocuklar olarak kampa gidiyoruz. Abant'ın muhteşem doğasında fiziksel aktivite ve öğretici workshop'ların yapılacağı, ücretsiz olarak katılabileceğiniz Baba-Çocuk Kampı'nda buluşalım. Başvuru ve koşullar için aşağıdaki linke tıklayın:


ETKİNLİĞE ÜCRETSİZ BAŞVUR


6-7 Temmuz'da Harika Bir Etkinlikte Kamp Yapacağız.

Doğa aşığı, kamp sever, mecera düşkünü babalar ve çocukları için 6-7 Temmuz 2019'da eğlencesi bol bir kamp düzenliyoruz.

Kamperest Baba-Çocuk Kampı Genel Tanıtımı

Babalar ve çocukların birlikte çalışıp, birlikte yiyip, birlikte oynayıp, birlikte eğlenecekleri; sosyal ilişkilerin ve dostlukların pekişeceği; fiziksel aktivite ve öğretici uygulamalı eğitimlerin yapılacağı Kamperest Baba-Çocuk Kampı'nı kaçırmayın.


Kamp Yeri

Çepni Yaylası, Abant.

Çepni Yaylası, 14802 Çepni Köyü / Mudurnu / Bolu.

Abant Gölü - Mudurnu Yolu 8. km.


Kamperest Baba-Çocuk Kampı Programı

Tarih: 6-7 Temmuz 2019

Yer: Bolu Abant, Çepni Yaylası.

Başlangıç Saati: 09:30 6 Temmuz

Bitiş Saati: 15:00 7 Temmuz

Kamperest Baba-Çocuk Kampı Etkinlik Programı

1. GÜN

10:00-11:00 Çadır Kurma ve Yerleşim

11:00-12:00 Kamp Alanı Keşfi

12:30-13:30 Öğle Yemeği 

13:30-19:30 Aktiviteler ve Oyunlar (Uçurtma, çuval yarışı, halat çekme yarışı, vb.)

19:30 Kamp Ateşinin Yakılması ve Akşam Yemeği

2. GÜN

08:00 Uyanış Saati

08:00-10:00 Kahvaltı

10:00-12:00 Trekking 

12:00-15:00 Yamaç Paraşütü Uçuşlarını İzleme ve Çekilişle Yamaç Paraşütü Yapma, Aktiviteler ve Oyunlar

15:00 Kamptan Ayrılış


ETKİNLİĞE ÜCRETSİZ BAŞVUR


İhtiyaç Duyulacak Kamp Malzemeleri Listesi

Haziran ayı olmasına rağmen kampımızın 1600 metre yükseklikte Çepni Yaylası'nda yapılacak olmasını dikkate alırsak yanınızda getirilmesi zorunlu olan kamp malzemeleri bulunmaktadır. Çadır, uyku tulumu ve mat bu ekipmanların başında gelmekte olup, diğer zorunlu ve tavsiye ettiğimiz kamp malzemeleri aşağıda listelenmiştir.

İlgili Kamp Malzemeleri Kategorileri:

KAMP ÇADIRLARI

UYKU TULUMLARI

KAMP MATLARI

KAMP MUTFAĞI

KAMP AKSESUARLARI

Kamperest Baba-Çocuk Kampı Zorunlu ve Tavsiye Edilen Kamp Malzemeleri Listesi

Yanınızda Bulunması Zorunlu Olan Kamp Malzemeleri Listesi

 1. Kamp Çadırı
 2. Uyku Tulumu
 3. Kamp Matı
 4. Kamp bıçağı veya çakı
 5. Kafa feneri ya da el feneri
 6. Kamp masası ve kamp sandalyesi
 7. Kamp ocağı ve yemek setleri
 8. Ateş Üstü Izgara veya mangal
 9. Polar ve yağmurluk (Hava durumuna göre)
 10. Yedek çamaşır, giysi, çorap vb. kıyafet
 11. Tuvalet kağıdı, sabun, deterjan
 12. Cep telefonu, taşınabilir şarj aleti

Yanınızda Bulunması Tavsiye Edilen Kamp Malzemeleri Listesi

 1. Kamp Çantası
 2. İlk yardım seti, varsa kullandığınız ilaçlar
 3. Muhtelif uzunlukta ipler
 4. Düdük, pusula veya çevrimdışı harita yüklü cep telefonu
 5. Kol saati, kalem, kağıt
 6. Matara veya Termos
 7. Çöp poşeti, en az 10 adet ve orta boy.
 8. Çakmak, kibrit veya magnzeyum çubuğu
 9. Buff ya da boyunluk
 10. Kamp baltası ve kamp küreği
 11. Uçurtma

ETKİNLİĞE ÜCRETSİZ BAŞVUR


Yeme - İçme

Kamp boyunca; ilk gün öğlen ve akşam yemeği,, ikinci gün ise kahvaltı ve öğlen yemeği olmak üzere toplamda 4 öğün yemek yenilecek. (Tabi ki siz ara öğün atıştırmalıklarınızı getirmeyi unutmayın.)

Önemli Not: Katılımcılar kamp alanına 2 günlük yeme-içme ihtiyaçlarını kendileri getirecektir.

Kamp Hizmetleri

Sürekli sıcak su, yemekler için ortak mangal ateşi yakılması, kamp ateşinin yakılması, güvenliğin sağlanması ve çocuklara oyunların oynatılması.

Kamperest Baba-Çocuk Kampı Yeme-İçme Bilgilendirmesi

Yemekler İçin Tavsiye Edilen Malzeme Listesi:

 1. Ateş üstü ızgara; yemek pişirmek için
 2. Yumurta
 3. Soğuk tutulabilecek ise; et ya da balık
 4. Baharatlar (Tuz, karabiber, kırmızı biber)
 5. Konserve yiyecek
 6. Küçük boy patates (Közde kumpir), soğan, yeşil biber, domates, zeytin, peynir, ekmek
 7. Kahve, çay veya sıcak su ile içilebilecek içecekler
 8. Hazır çorba ve noodle
 9. Tahıllı ürünler (Ekmek, bazlama, lavaş vb.)
 10. Kampa uygun tabak, bardak, çatal


zıpkınla dalış eğitimi, zıpkınla balık avı eğitimi, zıpkınla balık avı, zıpkınla dalış

Zıpkınla Dalış Eğitimi
Yorumlar(63)

Zıpkınla Balık Avı Başlangıç Eğitimi

Zıpkınla Dalış Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Tüm Konular Bu Seminerde!

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Zıpkınla Balık Avı Antrenörü Ersoy Doğru eğitmenliğinde gerçekleştirilecek olan bu seminerde, zıpkınla dalış meraklıları Kamperest Akademi’de bir araya gelecek.

26 Ocak 2019 Cumartesi günü düzenlenecek olan Zıpkınla Dalış Eğitiminde Dalış Güvenliği, Serbest ve Zıpkınla Dalış Teknikleri, Nefes Alma Teknikleri, Zıpkınla Balık Avı Malzemeleri ve Seçimi, Mera Seçimi ile Balık Çeşitleri ve Tanıtımına varan konu başlıkları ele alınacak. Etkinlik sonunda katılımcılar zıpkınla dalış ilkelerini ve temellerini teorik olarak öğrenmiş olacak.

EĞİTİME BAŞVUR

Zıpkınla Balık Avı Sporuna Nasıl Başlanır?

Kamperest Akademi'nin Ocak 2019'da başlayıp, yıl boyunca düzenleyeceği bu etkinlikte en çok merak edilen soruların cevapları konu edilecek. Sıkça sorulan sorulardan olan "Zıpkınla Dalış Sporuna Nasıl Başlanır?" ve "Nerede ve Kimlerle Eğitim Alınır" benzeri sorularının cevaplarına özellikle değinilecek, zıpkınla balık avı sporunun temel yönleri ele alınacak ve eğitim kapsamında zıpkınla dalış için zıpkın ve zıpkınla dalış malzemeleri seçimi konuları üzerine bilgiler de verilecek.

Temel Zıpkınla Balık Avı Eğitimi Konu Başlıkları

 1. Güvenlik Tedbirleri
 2. Serbest Dalış ve Nefes Alma Teknikleri
 3. Zıpkın Türleri ve Seçimi
 4. Dalış Kıyafetleri ve Seçimi
 5. Zıpkınla Dalış Malzemeleri ve Seçimi
 6. Balık Çeşitleri ve Mera Seçimi
 7. Nerede ve Kimlerle Eğitim Alınır?


Eğitim Yeri

Kamperest Akademi

Kamperest - Tepeüstü, Alemdağ Cad. No 522 34771 Ümraniye - IKEA / Buyaka AVM Karşısı

Üsküdar-Çekmeköy M5 Metro Hattı, Ihlamurkuyu Durağı, 2 Numaralı Çıkış.

Kamperest Tepeüstü Şubesin'den Geçen Otobüs Hatları


Ersoy Doğru Eğitmeniniz Olacak

Yıllardır zıpkınla balık avı sporunun içinde yer alan Ersoy Doğru, aynı zamanda TSSF ve CMAS lisanslı dalıcı / cankurtaran olup, 2018 yılından itibaren 1. Kademe Zıpkınla Balık Avı Antrenörlüğü de yapmaktadır. Zıpkınla balık avı üzerine uygulamalı eğitimler de vermekte olan Ersoy Doğru, tüm bilgi ve tecrübesini Ocak Ayı ile başlayıp iki ayda bir yapılacak olan Temel Zıpkınla Dalış Seminerlerinde sizlerle paylaşacak.


Etkinlik Programı

15:00-15:50 Temel Zıpkınla Balık Avı Eğitimi - 1. Bölüm

15:50-16:00 Mola

16:00-16:50 Temel Zıpkınla Balık Avı Eğitimi - 2. Bölüm 

16:50-17:00 Mola

17:00-17:40 Temel Zıpkınla Balık Avı Eğitimi - 3. Bölüm 

17:40-18:00 Soru-Cevap


kamperest airsoft eğitimi

Airsoft Başlangıç Eğitimi
Yorumlar(0)

Airsoft Eğitim Semineri

Airsoft Sporu Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Tüm Konular Bu Eğitimde!

Kamperest Airsoft ve Atıcılık Uzmanı "Ateş" Levent'in eğitmenliğinde genç airsoft meraklıları Kamperest Akademi'de toplanıyor. 19 Ocak 2019 Cumartesi günü yapılacak olan Airsoft Eğitim Seminerinde airsfot kuralları ve genel airsoft ekipmanlarından, airsoft tüfek ve tabanca çeşitlerine varan geniş bir konu başlığının anlatılacağı Temel Airsoft Eğitimi Semineri'nde, katılımcılar airsoft sporunun ilkelerini ve temellerini olarak öğreniyor olacak.

EĞİTİME BAŞVUR

Airsoft Sporuna Nasıl Başlanır?

Kamperest Akademi'nin Ocak 2019'da başlayıp, yıl boyunca düzenleyeceği bu etkinlikte en çok merak edilen soruların cevapları konu edilecek. Sıkça sorulan sorulardan olan "Airsoft Sporuna Nasıl Başlanır?" ve "Nerede ve Kimlerle Airsoft Oynanır" sorularının cevaplarına özellikle değinilecek, airsoft sporunun tüm yönleri ele alınacak ve eğitim kapsamında airsoft için oyuncak airsoft silah ve airsoft tabanca seçimi konuları üzerine bilgiler verilecek.

Temel Airsoft Eğitimi Konu Başlıkları

 1. Airsoft Nedir?
 2. Airsoft Silah Türleri ve Seçimi
 3. Airsfot Ekipmanları ve Seçimi
 4. Güvenlik Tedbirleri
 5. Genel Oyun Kuralları
 6. Nerede ve Kimlerle Oynanır?


Eğitim Yeri

Kamperest Akademi

Kamperest - Tepeüstü, Alemdağ Cad. No 522 34771 Ümraniye - IKEA / Buyaka AVM Karşısı

Üsküdar-Çekmeköy M5 Metro Hattı, Ihlamurkuyu Durağı, 2 Numaralı Çıkış.

Kamperest Tepeüstü Şubesin'den Geçen Otobüs Hatları


"Ateş" Levent Eğitmeniniz Olacak

Yıllardır airsoft sporunun içinde yer alan uzman personelimiz "Ateş" Levent, aynı zamanda Anadolu Parsları Airsfot Takımının da yıllarca eğitmenliğini yapmıştır. Ocak Ayı ile başlayıp iki ayda bir Temel Airsoft Seminerinin eğitmenliğini üstlenecek olan "Ateş", airsoftun temellerine ek olarak airsoft ilkelerinden de bahsedecek. Eğitmenimiz airsoft silah çeşitleri, donanım ve ekipmanları üzerine bilgileri de katılımcılara aktaracak.

 1. Airsoft Sporunun İlkeleri
 2. Genel Kabul Görmüş Kurallar
 3. Kişisel ve Genel Güvenlik

Etkinlik Programı

15:00-15:50 Temel Airsoft Eğitimi - 1. Bölüm

15:50-16:00 Mola

16:00-16:50 Temel Airsfot Eğitimi - 2. Bölüm 

16:50-17:00 Mola

17:00-17:40 Temel Airsoft Eğitimi - 3. Bölüm 

17:40-18:00 Soru-Cevap


kış kampı, bursa, kar kampı, temel kamp eğitimi

Temel Kampçılık Eğitimi - Bursa
Yorumlar(0)

Kamperest, Bursa’da Kamp Severler İle Buluşuyor

Her ay düzenlediği ücretsiz etkinliklerle doğaseverlerin favorisi haline gelen Kamperest, 10 Ocak’ta Bursa’da Temel Kampçılık Eğitimi düzenleyecek. Nokta Dağcılık ve Kayak Sporları Kulübü (NODAK) ev sahipliğinde Ördekli Kültür Merkezi’nde yapılacak eğitimde, Temel Kampçılık Eğitimi’nin konu edilecek ve mevsim itibariyle kış kampçılığı üzerine odaklanılacak. Katılımcılar kışın kamp yapmanın inceliklerini ve dikkat edilmesi gerekenleri öğrenecekler.

Ev Sahipliğini NODAK Üstleniyor

Dağcılık, kayak, tırmanış, mağaracılık, doğa yürüyüşü, oryantasyon ve kampçılık benzeri açık hava sporlarının geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını amaçlayan NODAK, gerektiğinde Kamperest ile birlikte yapılacak bu eğitimde olduğu gibi ortak etkinlikler de düzenliyor.

EĞİTİME BAŞVUR

Temel Kampçılık Eğitimi Konu Başlıkları

 1. Kampçılık Nedir?
 2. Kamp Yeri Seçimi ve Kamp Düzeni
 3. Temel Kamp Malzemeleri ve Kullanımı
 4. Kamp İçin Kılık-Kıyafet Seçimi
 5. Vahşi Hayvanlardan Korunma Yöntemleri
 6. Ateş Yakma Teknikleri


Eğitim Yeri

Ördekli Hamamı Kültür Merkezi, Osmangazi, Bursa.

Bursa Osmangazi Abdal Mah. Haşim İşcan Caddesinde yer alan Kültür Merkezine ulaşım metro ve otobüslerle sağlanabilmektedir.


Özel Konu Başlığı: Kış Kampı

10 Ocak Temel Kampçılık Eğitimi'nde özel konu Kış Kampçılığı olacak. Seminere konu olan kampçılığın temellerine ek olarak orta seviye kampçılık üzerine bilgilerin verildiği bu özel bölümde, kamp yeri seçimi, kamp düzeni ve kışın ateş yakma teknikleri üzerine bilgiler katılımcılara aktarılacak.

 1. Kış Kampında Yer Seçimi ve Düzeni
 2. Kış Kampında Dikkat Edilmesi Gerekenler
 3. Kar Altında Ateş Yakma Teknikleri

Etkinlik Programı

19:30-20:20 Temel Kampçılık Eğitimi - 1. Bölüm

20:20-20:30 Mola

20:30-21:20 Temel Kampçılık Eğitimi - 2. Bölüm

21:20-21:30 Mola

21:30-22:10 Kış Kampçılığının Temelleri

22:20-22:30 Soru-Cevap


Kategori İçin Resim Termal İçlik Seçimi Nasıl Yapılır?

Termal İçlik Seçimi Nasıl Yapılır?
Yorumlar(1)

Açık havada rahatlık, cildinize temas eden giyim tabakası ile başlar. Bu sebeple, en doğru şekilde giyinmek isterseniz ilk olarak en temel katmana, yani içliklere odaklanmanız gerekir.

İçlik Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 3 Nokta:

 1. Malzeme: Kumaş en önemli faktördür. İster sentetik ister doğal olsun, içliğiniz nemi transfer etmelidir.
 2. Kalınlık (Ağırlık): Hafif, orta ve ağır olmak üzere üç farklı seçenek mevcuttur. Kumaşın ağırlığı arttıkça daha fazla sıcak tutacaktır, ancak nem transferi zayıflayacaktır.
 3. Uygun Beden: Nem transferi sağlayan bir kumaşın görevini yerine getirmesi için cildinizle temas halinde olması gerekir. Bu yüzden buna uygun bir beden tercihi yapmalısınız.

Katman-katman giyinmek konusunda yeterli bilginiz yoksa Outdoor Giyim: Katmanlama Yönteminin Temelleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Termal İçlik Kumaşları

Bir iç katman giysisi olacak şekilde tasarlanan bir kumaşın mutlaka nem transfer özelliği olmalıdır ve asla su tutmamalıdır. Eğer içlik alırken kumaş türleri konusunda kararsız iseniz aşağıda listelenmiş temel katman kumaşlarına göz atabilirsiniz.

Sentetik İçlik Kumaşları

Termal içlik için en yaygın sentetik kumaşlardan biri polyesterdir. Naylon, polipropilen veya suni ipek kumaşla kombinasyonlarını da görebilirsiniz. Spandeks veya elestan benzeri kumaşlar da rahat bir esneme sağlar ve gerilme hissetmeden rahatça giyilebilir. Sentetik kumaşlar aşağıdaki özelliklere sahiptir:

sentetik içlik kumaşlarının özellikleri

Mükemmel kuruma: Sentetikler, nem yönetimi ve teri dışarı atmada mükemmeldir. Bu nedenle size her türlü kumaş içinde en kuru hissi verir ve en iyi terletmeyen içlik modelleri sentetik kumaşlardan üretilir.

Dayanıklılık: Taban katmanı eskimez değildir; ancak en dayanıklı seçeneği arıyorsanız, o zaman sentetikler en sağlam kumaştır.

Koku tutmama: Bazı sentetikler, kokuya neden olan bakterilerin oluşumunu engelleyen bir katman ihtiva eder. İçliğinizi yıkamadan birkaç gün giyeceksiniz, pis kokuların oluşmaması için biraz da olsa vakit kazanmanıza yardımcı olur.

merinos yün içliklerin özellikleri

Merinos Yün İçlikler

Yün deyince kaşıntılı anılarınız aklınıza gelmesin. İncecik lifleri sayesinde çok yumuşak olan Merinos Yünü neredeyse tamamen geleneksel yünlerin yerini almıştır. Bu yün, beden uyumu ve esnekliği arttırmak için spandeks gibi kumaşlarla da harmanlanabilir. Merinos yün içlik modelleri aşağıdaki teknik özelliklere sahiptir:

Yeterli kuruluk: Yün, içinde bir miktar nem kalır, bu da sizi yarı yolda bırakmaz. Ancak yün sentetik bir kumaş kadar kuru hissettirmez. Islandığında da kurutmak daha uzun sürer.

Serinlik: Vücut sıcaklığınız arttığı anda, liflerin içinde bulunan nemi serbest bırakır; bu da görece sıcak havalarda biraz serinletme hissettirebilir.

Orta Derece Dayanıklılık:  Diğer katmanların altında uzun süreler boyu kullanılabilir, ancak sürtünme yün içliklerin sağlamlığını zayıflatacaktır. Daha fazla dayanıklılık için sentetik ile yünü harmanlayan içlikleri tercih edebilirsiniz.

Koku Tutmaz: Yoğun bir yürüyüş içeren açık hava faaliyeti ardından terleyeceksinizdir. Endişelenmeyin; yünün doğal olarak kokuya sebep olan bakterilere karşı yüksek dirençli olduğu kesinlikle doğrudur.

ipek içliklerin özellikleri

İpek İçlikler

İpeğin efsanevi yumuşaklığı, açık havada yapılan düşük zorlukta bir yürüyüş veya açık havada bir akşam konseri gibi faaliyetler için geçerli bir temel katman seçeneğidir. Ülkemizde pek fazla tercih edilmese de ipek içlikler aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Orta Derece Nem Transferi: Sonrasında üşümemek için kalp atışlarınızı hızlandıran faaliyetlerden uzak durursanız iyi edersiniz. Yine de bazı ipek içlikler nem transferini daha üst düzeye çıkartmak için ilave katmanlara sahiptirler. Polar sweatshirt ile birlikte kullanılıp, bu dezavantajı giderilebilir.

Esneklik: Hafif bir seçenek olarak her zaman kullanılabilir. İpek diğer katmanların altında kolayca kayar; ancak bu doğal esneklik onu dayanıksız kılar.

Koku Tutma: İpek, doğal olarak kokuya karşı dirençli değildir, bu yüzden her giydiğinizde yıkanması gerekir.

Seramik / Yün İçlikler

Seramik parçacıklarla harmanlanan yün, özellikle sıcak havalarda kullanılmak üzere tasarlanmış temel katmanlar arasında yeni bir teknolojidir. Seramik vücut ısısını çeker, sonra cildinizi soğutmaya yardımcı olmak için bu ısıyı hızla dağıtır.

İçlik Kalınlıkları (Ağırlıkları)

Kalınlık konusunda, hem metabolizmanızı hem de aktivite düzeyinizi dikkate almanız gerekir. Örneğin arkadaşlarınız arasında ilk üşüyen sizseniz daha kalın bir içlik tercih edin. Ya da Erzurum’da olimpiyat kayak takımıyla antrenman yapıyorsanız daha ince bir içlik kullanın.

hafif ağırlık, orta ağırlık ve ağır içlik örnekleri

İşte İçlik Tercihiniz İçin 3 Temel Ağırlık Seçeneğiniz:

 1. Hafif: Serin havalardan sıcağa kadar.
 2. Orta: Soğuk havalarda
 3. Ağır: Aşırı soğuk (donma noktası) havalarda

Bunların yanında “ultra hafif” ya da “ultra ağır” gibi terimlerle de karşılaşabilirsiniz. Markalar, kumaş seçeneği yelpazesini genişletmek istediklerinde buna benzer durumlar oluşabilir. Özellikle kalın yani daha ağır seçenekler söz konusu olduğunda “keşif ağırlığı (expedition weight)” gibi farklı tanımlamalar da görebilirsiniz.

Ayrıca, ana katmanın, yani içliğin, temel işlevinin nem yönetimi olduğunu unutmayın. Daha ağır (kalın) içlikler mutlaka bir miktar ısı yalıtımı sağlar, ancak vücut ısınızın birincil koruyucusu olan katman orta tabakadır, ana katman değil.

İLGİLİ KATEGORİLER:
TERMAL İÇLİKLER
POLAR
OUTDOOR GİYİM

outdoor giyim: katman yönteminin temelleri

Outdoor Giyim Temelleri: Katmanlama
Yorumlar(0)

Atalarımızın doğada yaşam sanatı, günümüz akıllı giyim teknolojisiyle şekillenen katmanlama yöntemine de öncülük eder. Katman-katman giyinmek, yüzyıllar önce uygulanmış ve rüştünü ispat etmiş en verimli outdoor giyim tarzıdır.

Katmanlama Nasıl Yapılır:

Katmanlamayı daha iyi anlamak için, her katmanın işlevini bilmek gerekir.

 1. İç Katman (Termal İçlik): Nem transferini sağlayan katmandır
 2. Orta Katman: Isı yalıtımını yerine getiren katman.
 3. Dış Katman: Yağmur ve rüzgar korumasını sunan dış kabuk.

Bazen her üç tabaka aynı anda giyilmeyecek olsa bile açık havaya çıktığımızda hepsini yanımıza almakta fayda vardır. Unutmayın, ısındıkça dış katmanları çıkartabilirsiniz. Ancak üşürseniz yanınızda olmayan katmanlardan faydalanamazsınız.

Termal İçlik: Nem Transferi

Kış ayları bile olsa cildimiz terler. İçliğin asıl görevi de terleme sonucu oluşan nemi teninizden uzaklaştırmasıdır. Serin ya da soğuk havalarda, teninizi kuru tutmak için uzun iç çamaşırlarına gerek duyulur. Bu çok önemlidir; çünkü nem, vücudunuzdan ısı alarak sürekli buharlaşma eğilimindedir. Eğer nem cildinizden uzaklaştırılmazsa sizi üşütür ve hipotermiye varan kötü sonuçlar doğurabilir.

içlik (iç katman) nem transferi sağlar

İç Katman Malzemeleri: Polyester ve naylon benzeri sentetik kumaşlardan, merinos yünü veya ipek kumaşlara varan geniş bir yelpazede kumaş seçenekleri mevcuttur. Hepsi için nem transferi ve kuru tutmada küçük farklılıklar vardır. Ancak istenmeyen kokuların sinmesi ve dayanıklılık açısından kişisel tercihler değişkenlik arz eder. İç katman malzemelerinin ayrıntılı incelemesi için Termal İçlik Seçimi yazımızı okuyun.

İçlik Ağırlıkları: Seçenekler tanıdıktır; hafif, orta ve ağır. Ancak bazı markalarda “ultra ince” veya “ultra kalın” gibi terimler de görebilirsiniz. Doğal olarak daha kalın (daha ağır) kumaşlar sizi daha sıcak tutar. Fakat unutmayın, bu esasen içliğin temek görevi değildir.

Ilık Havalarda İç Katman: İçlikler sıcaklar arttıkça hoş olmayabilir. Ancak kuru bir cilde sahip olmak açık havada giyinmenin altın kuralıdır. Nemli ve hatta ıslak bir ten hiç kimsenin hoşuna gitmeyecektir.

Bazı Diğer İç Katman Önerileri:

 1. Sıcak havalar için tasarlanan bazı t-shirt modelleri, nem transferi sağlayarak buharlaşmayı kolaylaştırır. Bu tür modeller, her ne kadar içlik olarak satılmıyor olsa da çok soğuk olmayan havalarda iç katman görevini başarıyla yerine getirirler.
 2. İç çamaşırları, boxer ve sutyenler de nem transferi de sağlamalıdır. Kışın içliğin içine giyilse bile aynı kural geçerlidir.
 3. Pamuklu kumaşlar, nemi içinde tutar ve bir zaman sonra sizi üşütür. Kışın asla pamuklu içlik kullanmayın. Ancak yaz için durum tam tersidir.
 4. Gelişmekte olan kumaş teknolojileri, seramik parçacıkları emdirilen yün gibi, iç katman giysileri olarak cildinizi tam anlamıyla kuru tutar.

Orta Katman: Isı Yalıtımı

Görevi sıcak tutmak olan asıl kabuk orta katmandır. Bu yalıtım katmanı, vücudunuzdan yayılan ısıyı muhafaza eder. Böylece daha verimli bir şekilde ısıyı tutarak, daha sıcak olmanızı sağlar.

orta katman giysiler ısı yalıtımı sağlar

Orta Katman Malzemeleri: İçliklerde olduğu gibi, hem sentetik hem de doğal olarak geniş bir seçenek yelpazesi mevcuttur. Genel olarak, daha kalın (veya daha kabarık) daha sıcaktır, ancak yalıtım malzemesinin verimliliği de önemlidir. Aşağıda bazı yaygın orta tabaka malzemeleri yazılıdır, ancak yün ve yün karışımı orta katmanlar benzeri seçenekler de mevcuttur.

Başlıca Orta Katman Çeşitleri:

Polar: Hafif, orta ve ağır seçeneklere sahip kumaşlar (bazen 100, 200 ve 300 ağırlık olarak da anılır) mevcuttur. Polar kumaş nemli hale gelirse ısınır ve ısındıkça çok hızlı kurur. Ayrıca iyi nefes alır, bu yüzden içinde aşırı ısınma ihtimalini de azaltır.

Nefes alabilirlik iyi bir özellik olsa da rüzgârın içinize işlemesi kaçınılmazdır. İşte bu yüzden, sadece bir polar orta tabaka giyecekseniz yanınızda bir kabuk katman kıyafetine sahip olmanız gerekir.

Kaz Tüyü Montlar: Kolay katlanabilir olduğu için yüksek oranda sıkıştırılabilir. Hafiftirler, ancak hafif olmalarına kıyasla diğer herhangi bir yalıtım malzemesinden daha fazla sıcaklık sağlarlar. Kaz tüyü verimi, dolum gücüyle (450'den 900'e kadar) ölçülür. Dış katmanla birlikte giyildiklerinde, az da olsa su ve rüzgar direncine katkı sunarlar. Dezavantajları, nemli olduklarında yalıtım gücünü yitirmeleridir.

Sentetik Yalıtımlı Montlar: Sentetik yalıtımlar, kaz tüyü standartlarında yalıtım verimliliğine her geçen yıl biraz daha yaklaşmaktalar. Hatta kaz tüyü gibi yüksek oranda sıkıştırılamasalar da ısı yalıtımı yönünden aynı kaliteyi yakalamış modeller de mevcuttur. Ayrıca ıslak veya nemli olduklarında yalıtım becerilerini koruyabilmeleri avantajlı yönleridir.

Daha fazla ayrıntı için, Yalıtımlı Dış Giyim Nasıl Seçilir ve Kaz Tüyü ve Sentetik Mücadelesi: Hangi Yalıtım Sizin İçin Daha Doğru yazılarını okuyabilirsiniz.

Dış Katman: Yağmur ve Rüzgar Koruması

Dış katman (veya kabuk tabakası) rüzgar, yağmur ve kardan korumak için tasarlanmıştır. Kabuklar pahalı dağcılık montlarından basit rüzgar geçirmez yağmurluk modellerine kadar çeşitlilik arz ederler. Çoğu, en azından bir miktar terlemenin dışarı atılmasına imkan sunar. Hemen hemen hepsi yağmurun su damlaları halinde kumaş üzerinde akıp gitmesi için dayanıklı su itici (DWR) ile işlenir.

Dış katmanınız fırtınalı havalarda önemli bir unsurdur, çünkü eğer rüzgar ve su iç katmanlara nüfuz ederse, sizi ciddi şekilde üşütebilir.

dış katman giysileri yağmur ve rüzgardan koruma sağlar

Bazı Dış Katman Kombinasyonları:

Su geçirmez / nefes alabilen katmanlar: En fonksiyonel ve en pahalı su geçirmez mont seçeneğidir. Bu tip bir kabuk, en mükemmel kombinasyon için en iyi seçimdir. Genellikle, daha yüksek fiyatlı dış katmanlar daha dayanıklı olmalarının yanında, çok daha kuru tutarlar.

Suya dayanıklı / nefes alabilen kabuklar: Bunlar, çiseleyen, havadar koşullara ve yüksek aktivite seviyelerine daha uygundur. Su geçirmez / nefes alabilen montlara göre daha ekonomik olan bu ürünler, genellikle hafif rüzgar ve hafif yağmura geçit vermeyen sıkı dokunmuş naylon veya polyester kumaşlardan üretilir.

Daha fazla ayrıntı için, Yağmurluk Nasıl Seçilir yazımıza göz atabilirsiniz.

Yumuşak kabuklar (Soft Shell): Bunlar nefes alabilirliği vurgular. Çoğu hareketli aktivite esnasında daha fazla konfor için esnek kumaş veya kumaş parçaları içerir. Birçoğu hafif yağmur ve rüzgar korumasını hafif bir yalıtımla birleştirir, böylece iki katmanı tek bir cekette birleştirir.

Su geçirmez / solunmayan katmanlar: Aşırı yağmurlu günlerde, ıslanmanın kaçınılmaz olduğu aktiviteler (ör. Balık avı) için idealdir. Bunlar tipik olarak su ve rüzgar geçirmez naylon kaplamadan yapılır. Kendiniz giyerken de göreceksinizdir, muhtemelen alttaki katmanlarınızı terleme ile ıslatacaksınızdır.

Soğuk, Yağmurlu ve Sıcak Hava Katmanlama Örnekleri

Belirli hava koşulları için nasıl giyilmesi gerektiği hakkında sıkça soru sorulur. Bunun yanında, yalnızca hava durumuna dayalı önerilere ilaveten, efor seviyesi ve kişisel metabolizma gibi önemli hususları da dikkate almalısınız. Aşağıdaki örnekler, özellikle sıcak veya soğukta koşmadan, orta düzey bir yarım günlük yürüyüşe giden kişiler içindir:

Orta kalınlıkta polyester üst ve alt içlik; sentetik yalıtımlı bir mont; orta kalınlıkta polar montlar; su geçirmez / nefes alan yağmurluk ve pantolon.

Soğuk hava katmanları:

Orta kalınlıkta polyester üst ve alt içlik; sentetik yalıtımlı bir mont; orta kalınlıkta polar mont; su geçirmez / nefes alan yağmurluk ve outdoor pantolon.

Hafif polyester üst ve alt içlik; hafif polar mont; sentetik yürüyüş pantolonları. Hafif su geçirmez / nefes alabilen yağmurluk ve pantolonlar

Yağmurlu hava katmanları (soğuk havalar):

Hafif polyester üst ve alt içlik; hafif polar mont; sentetik yürüyüş pantolonu. Hafif su geçirmez / nefes alabilen yağmurluk (bol miktarda havalandırmalı).

Polyester iç çamaşırı ve kısa kollu sentetik t-shirt; şort olabilen naylon yürüyüş pantolonu; hafif rüzgarlık.

Sıcak hava katmanları:

Polyester iç çamaşırı ve kısa kollu sentetik t-shirt; şort olabilen naylon yürüyüş pantolonu; hafif rüzgarlık.

Yukarıdaki katmanlar için gerçekten onlarca alternatif ve seçenek mevcuttur. İşin sırrı, nereye gittiğiniz, ne yaptığınız ve bütçeniz için en mantıklı olan seçeneklerle devam etmektir.

Ayrıca şartlar değiştikçe katmanları ayarlamak için zaman ayırmanız da önemlidir. Yağmur ve rüzgâr durursa, dış katmanı çıkarın. Veya eğer sadece iç ve dış katmanla yürüyüş yapmak sizi ısıtmıyorsa, orta katman ekleyin. Ve yürüyüş sırasında durunca üşümemek için her dinlenme molasında orta katman (üstte) ve / veya dış katman giysinizi giyin.

İLGİLİ KATEGORİLER:
OUTDOOR DIŞ GİYİM
OUTDOOR PANTOLONLAR
İÇ GİYİM ve ÇORAP

kampçılık eğitimi, kamperest akademi

Temel Kampçılık Eğitimi
Yorumlar(1)

Temel Kampçılık Eğitimi Semineri

Kamp Severler Kamperest Akademi'de Buluşuyor.

Kamp konusunda uzman olan ekip arkadaşlarımız, Kamperest Akademi'de kampçılık ve açık hava tutkunları ile bir araya geliyor. Kampçılık ilkeleri ve temel kamp malzemelerinden, ateş yakma ve düğüm tekniklerine varan geniş bir konu başlığının her ayın ilk ya da ikinci haftasında ele alınacağı Temel Kampçılık Eğitimi Semineri'nde, katılımcılar kamp yapmanın temellerini teorik ve uygulamalı olarak öğreniyor olacak.

EĞİTİME BAŞVUR

Kış Kampçılığı: Aralık Ayı Özel Konusu

Kamperest Akademi'nin Aralık 2018'de düzenleyeceği etkinlikte Kış Kampı özel konu olarak yer alacak. Kendine has şartlarıyla Kış Kampçılığının tüm yönleri ele alınacak, eğitim kapsamında kış kampı için yer seçimi, karlı zeminde kamp düzeni ve ateş yakma teknikleri konuları üzerine bilgiler verilecek. Eğitim ardından kışın kamp yapmanın tüm incelikleri katılımcılara aktarılmış olacak.

Temel Kampçılık Eğitimi Konu Başlıkları

 1. Kampçılık Nedir?
 2. Kamp Yeri Seçimi ve Kamp Düzeni
 3. Temel Kamp Malzemeleri ve Kullanımı
 4. Kamp İçin Kılık-Kıyafet Seçimi
 5. Vahşi Hayvanlardan Korunma Yöntemleri
 6. Ateş Yakma Teknikleri


Eğitim Yeri

Kamperest Akademi

Kamperest - Tepeüstü, Alemdağ Cad. No 522 34771 Ümraniye - IKEA / Buyaka AVM Karşısı

Kamperest Tepeüstü Şubesin'den Geçen Otobüs Hatları


Özel Konu Başlığı

Aralık Ayı Temel Kampçılık Eğitimi'nin özel konusu olan Kış Kampçılığı, seminere konu olan kampçılığın temellerine ilaveten ileri seviye kampçılık üzerine bilgiler verildiği bir özel bölüm olacak. Eğitmenimiz kamp yeri seçimi, kamp düzeni ve kışın ateş yakma teknikleri üzerine bilgileri katılımcılara aktaracak.

 1. Kışın Kamp Yeri Seçimi
 2. Kış Kampı Düzeni
 3. Ateş Yakma Teknikleri

Etkinlik Programı

16:00-16:50 Temel Kamp Eğitimi - 1. Bölüm

16:50-17:00 Mola

17:00-17:50 Temel Kamp Eğitimi - 2. Bölüm 

17:50-18:00 Mola

18:00-18:40 Temel Kamp Eğitimi - 3. Bölüm 

18:40-19:00 Kuru Pasta İkramı ve Mola

19:00-20:00 Kış Kampçılığı


Kampçılıkla İlgili Kategoriler

Kamp Mutfağı

Kamp Ekipmanları

Uyku Tulumları ve Matları

Çadırlar