Blog

İstanbul'a yakın kaçış rotaları

İstanbul'a Yakın Kaçış Noktaları!
Yorumlar(5)

Şehirden uzaklaşıp biraz nefes almak, kalabalıktan kaçıp kafa dinlemek, temiz havada doğa yürüyüşü yapmak ya da öylece bir göl kenarında, bir ağacın altında seyre dalmak... Her ne kadar köklerimize kadar bağlı olsak da İstanbul'un hemen yanı başında keyifli kaçamaklar yapabileceğimiz sayısız alternatifte yerler var. Doğal güzellikleri ve yeşiliyle gönlünüzü fethedeceğini düşündüğümüz belki de müdavimi olacağınız 10 yeri sizin için derledik.

İstanbul'a Yakın 10 Gezi Rotası

Bir doğa yürüyüşü, sakin bir göl manzarası, tadında bir köy kahvaltısı, uzun ağaçların gölgesinde bir kamp ya da buram buram tarih kokan bir gezi... Yeter ki nefes alalım, biraz havamız değişsin; diyorsanız işte size hazır liste. Doğal güzellikleriyle kendine hayran bıraktıracak İstanbul'a yakın kaçış noktaları...

1. Tam bir enerji deposu: Ağva

Tam bir enerji deposu: Ağva

Yemyeşil bir doğa, bakir koylar, tatlı mı tatlı adacıklar ve tertemiz bir hava sizi karşılamışsa Ağva'dasınız demektir; bu harika atmosfere "merhaba" deyin. Ağva hem tarihiyle hem de doğasıyla şaşırtıcı güzellikte bir yer. Gidip de mutsuz dönmeniz imkânsız. İstanbul'a 100 km mesafede bulunan Ağva'ya 1 saatte ulaşmanız mümkün.

Ağva kalabalık şehirlerden gelenleri doğal kumsalı, orman havası, koyları ve muhteşem doğasıyla hemen kucaklıyor. Denize girip güneşlenebilir, doğa yürüyüşleriyle oksijen depolayabilir ya da nehir kenarında leziz bir köy kahvaltısı ile güne başlayabilirsiniz. Ağva'da herkese uygun bir şey bulmak mümkün. Tarih sevenler için de ilginç bir yer Ağva. Saklı Göl, Ocaklı Kalesi, Gelin Kayası ve yakınınındaki Şile Kalesi tarihi geçmişi bulunan turistik noktalar.

Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi birçok uygarlığın geçiş yeri olan Ağva'nın köy kısımlarında tarihi kalıntılara rastlamanız da mümkün.

2. Bir doğa armağanı: Abant Gölü

Bir doğa armağanı: Abant Gölü

İstanbul'a yakın gidilecek yerler arasında "olmazsa olmaz" dediklerimizden biridir Abant Gölü. Her dönem popülerdir. Neden mi? Bir defa Abant Gölü Milli Park statüsü içinde, İstanbul'a sadece 3 saat mesafede Karadeniz havası solumak için müthiş bir lokasyonda. Yılın 12 ayı ziyaretçi ağırlıyor. Gölün etrafı Samandere Şelalesi gibi doğal güzelliklerle dolu. Göl çevresinde piknik, sportif olta balıkçılığı veya doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz; yakınındaki Abant Çepni Yaylası'nda yamaç paraşütünü de deneyebilirsiniz.

Baştan söyleyelim; gittiğiniz zaman 1-2 gece kalmak isteyebileceğiniz güzellikte bir yer Abant Gölü; yola hazırlıklı çıkmakta fayda var. Göl çevresindeki konaklama tesislerinde, bungalov tipi konaklama ünitelerinde konaklayabilir ya da kamp yapabilirsiniz.

3. Küçük karadeniz: Kıyıköy

Küçük Karadeniz: Kıyıköy

Tatlı balıkçı tekneleri,  lezzetli yemekleri, zümrüt yeşili ormanları ve safir mavisi deniziyle şirin bir sahil kasabası Kıyıköy. Deniz-kum-güneş sevenler için İstanbul'a yakın en iyi alternatifler arasında. Yeşili ve deniziyle kendine hayran bırakan kasaba, kamp tutkunları için de bir çekim merkezi. Hem sahilde hem de farklı yerlerde çadırınızla konaklayabileceğiniz nefis yerler bulabilirsiniz. Pansiyon ve motel olanakları da mevcut.

Gitmişken neler yapabiliriz, derseniz kano, sandal ya da deniz bisikleti kiralayarak mavi suların keyfini sürebilirsiniz. Fotoğraf çekmek, dinlenmek, doğa yürüyüşleri yapmak, güneşlenmek gibi birçok alternatifi içinde barındıran bu kasabanın güzelliklerini keşfedin. Balık yemeden dönmeyin; Kıyıköy'de kalkan balığı meşhur. Trakya'da yer aldığı için manda yetiştiriciliğinin de yaygın olduğu kasabada manda yoğurdu yerel lezzetler arasında.

Küçük bir Karadeniz kasabasını andıran Kıyıköy'ün tarihi de eskiye dayanıyor; merkezi de içinde tutan sur kalıntıları, kale ve Aya Nikola Manastırı 6. yy.'dan kalma. Kasabanın merkezine girebilmek için önce sur kapılarından geçmeniz gerekiyor. Geçmişe yolculuktan hoşlanıyorsanız Kıyıköy'ü rotanıza ekleyin.

4. Kampçıların yeni gözdesi: Sapanca Gölü

Kampçıların Yeni Gözdesi: Sapanca Gölü

Keyifli bir hafta sonu geçirmek için en ideal lokasyonlardan biri Sapanca Gölü. Kısa süreli tatiller ve hafta sonu kaçamakları için uygun olan Sapanca Gölü'nde ruhunuzu tazeleyebilirsiniz. Outdoor yürüyüşleri, köy kahvaltısı, alabalık keyfi, piknik, mangal...

Sapanca'da vakit geçirmeyi isteyebileceğiniz çok neden var. Her mevsimin ayrı güzellikte yaşandığı Sapanca'ya yolunuzu düşürdüğünüzde köylerini de gezmeyi ihmal etmeyin. Sapanca kamp tutkunlarının da yıllardır değişmeyen adreslerinden biri. Otel ya da pansiyon tercih edenler için de alternatifler mevcut. Tarihi MÖ 1200'lü yıllara dayanan Sapanca Gölü, Sakarya'nın batı kısmında kalan şirin bir ilçe. Merak edenler için Sapanca - İstanbul arası 1,5 saat.

5. Karadeniz'in sakin çocuğu: Kerpe

Karadeniz'in sakin çocuğu: Kerpe

İstanbul'a yakın sahil kasabalarından biri de Kerpe. Ormanlık alanları, mavi bayraklı plajları ile kendinizi Ege'de hissedebileceğiniz bir yer... İstanbul'la arası 2-2,5 saat. Günübirlik ya da konaklama amaçlı gidebileceğiniz enfes yerlerden biri. Manzaralı bir otelde kalabileceğiniz gibi kamp yapabileceğiniz yerleri de mevcut. Yeter ki harekete geçin, yola çıkın. :)

Yol demişken Kerpe'nin girişinde sizi nefis çam ağaçları kokusu karşılayacak, sonra masmavi bir deniz ve ince kumlu bir kumsal... Kerpe her ne kadar Batı Karadeniz'de olsa da denizi sakin ve sığ. Hırçın dalgaları sevmeyenler için ideal bir bölge. Dünyaya ihraç edilen kum midyesini de tatmadan dönmeyin. Tarih meraklılarını da unutmayalım; Osmanlı Dönemi'nde Kerpe odun ihtiyacını karşılayan önemli yerlerden biriymiş, eski adı ise Kalpe. 

6. Romantik kaçış noktası: Polonezköy

Romantik kaçış noktası: Polonezköy

Romantik bir kaçış yapmayı planlıyorsanız Polonezköy tam size göre. Yeşili ve sakinliğiyle sizi içine çeken Polonezköy, yürüyüş yapmayı sevenler için de en ideal noktalardan biri.

Türkiye-Polonya dostluğunun sembolü olarak görülen Polonezköy'de yabani kekik kokuları içinde uzun orman yürüyüşleri yapabilirsiniz. Uzun ağaçların heybeti arasında piknik yapıp, patika yolların tadını çıkartabilirsiniz. İstanbul'a sadece 25 dakika mesafede bulunan Polonezköy'ün köy kahvaltıları da meşhur. Her mevsim gidebeliceğiniz rotalardan biri olan Polenezköy'de haziran aylarında düzenlenen Kiraz Festivali bayram havasında geçiyor. Yolunuz düşerse kaçırmayın. Binicilikten de hoşlanıyorsanız Polenezköy'de eğitim alabileceğiniz kulüpler de var. Ülkemizin dünya standartlarındaki ilk bisiklet parkuru da Polonezköy’de.

7. Geçmişe yolculuk misali: Cumalıkızık

Geçmişe yolculuk misali: Cumalıkızık

Uludağ'ın eteklerindeki Cumalıkızık halen yaşayan 5 kızık köyünden biri. Her tarafından tarih fışkıran eski bir Osmanlı köyü... Köy havası, dar sokaklar, otantik bir atmosfer sevenler için harika bir kaçış noktası. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Cumalıkızık'ta güzel bir köy kahvaltısının ardından Osmanlı'dan kalma evlerin bulunduğu tarih kokan sokaklarda yürüyüş yapabilirsiniz.

Bu arada 'kızık', dağ eteklerindeki köylere verilen bir isim. Günümüzde "Cumalıkızık" her ne kadar "Cumalıkazık" olarak söyleniyor olsa da doğrusu "Cumalıkızık". Sokakları ve evleriyle kendinizi başka bir alemde hissedeceğiniz Cumalıkızık'ta dünyanın en dar sokağı ünvanını elinde bulunduran 'Cin Aralığı Sokağı'nı da görebilirsiniz.

8. Piknik sevdalıları için: Maşukiye

Piknik sevdalıları için: Maşukiye

İstanbul'a 129 km mesafede bulunan Kocaeli'nin en meşhur ilçelerinden biri Maşukiye. Sapanca Gölü'nün hemen kıyısında yer alan Maşukiye'de hafta sonu piknikleri için en ideal nokta Kirazlı Yaylası. Karadeniz ve Akdeniz ikliminin birleşme noktası olarak kabul edilen Maşukiye'ye gittiğinizde alabalık kokularına karşı koymanız neredeyse imkansız. Her mevsim ayrı bir keyif alabileceğiniz ilçe son dönemlerin popüler destinasyonlarından biri. Eşsiz bir göl manzarası hayali kuruyorsanız Kuzu Yaylası'nı da rotanıza ekleyin.

9. Bir yeryüzü cenneti: Yedigöller

Bir yeryüzü cenneti: Yedigöller

Bolu il sınırları içinde yer alan, İstanbul'a 304 km mesafede bulunan Yedigöller Milli Parkı, tabiatıyla büyüleyen cinsten. Heyelanlardan sonra oluşan gölleriyle 'Orman denizi' benzetmeleri yapılan Yedigöller, yeryüzündeki bir cennet gibi...

Yedigöller Milli Parkı'nın içinde yeşilin neredeyse tüm tonlarını görmeniz mümkün. Nefis bir ağaç gölgesinde ya da bir göl kenarında efsane bir gün geçirebilirsiniz. İsminden de  anlaşılacağı üzere Yedigöller Milli Parkı'nda 7 tane göl var; Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, İncegöl, Sazlıgöl, Nazlıgöl ve Kurugöl. Yedigöller Milli Parkı kamp yapmak için de tercih edilen bir bölge.  Ancak bölgenin kışın bembeyaz bir elbise giydiğini de belirtelim. :)

10. Oksijen deposu: Belgrad Ormanı

Oksijen deposu: Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı, İstanbul'da yaşayanların mutlaka görmesi gereken hatta oksijen depolamak için ara ara kaçması gereken noktalardan biri. Yaz aylarında ve hafta sonları biraz kalabalık olsa da mesire alanlarındaki tahta masalarda piknik yapıp, temiz havanın tadını çıkartabilirsiniz. 2,5 km'lik bisiklet parkurunun yanı sıra koşu parkurları da bulunan Belgrad Ormanı'nda ağaçların gölgesinde toprak yol keyfi sürebilirsiniz. 5.500 hektarlık bir alana yayılan Belgrad Ormanı'nda kamp yapmak da mümkün. :)

Gezi/Seyehat ile İlgili Kategoriler:

Kamperest Baba-Çocuk Kampı 6-7 Temmuz 2019

Baba - Çocuk Kampı 6-7 Temmuz
Yorumlar(37)

Baba-Çocuk Kamp Atmaya!

Yaylanın çimeninde, fiziksel aktivitelerle, ateş yakma workshop'uyla; unutulmaz bir hafta sonu geçirerek; sadece babalar ve çocuklar olarak kampa gidiyoruz. Abant'ın muhteşem doğasında fiziksel aktivite ve öğretici workshop'ların yapılacağı, ücretsiz olarak katılabileceğiniz Baba-Çocuk Kampı'nda buluşalım. Başvuru ve koşullar için aşağıdaki linke tıklayın:


ETKİNLİĞE ÜCRETSİZ BAŞVUR


6-7 Temmuz'da Harika Bir Etkinlikte Kamp Yapacağız.

Doğa aşığı, kamp sever, mecera düşkünü babalar ve çocukları için 6-7 Temmuz 2019'da eğlencesi bol bir kamp düzenliyoruz.

Kamperest Baba-Çocuk Kampı Genel Tanıtımı

Babalar ve çocukların birlikte çalışıp, birlikte yiyip, birlikte oynayıp, birlikte eğlenecekleri; sosyal ilişkilerin ve dostlukların pekişeceği; fiziksel aktivite ve öğretici uygulamalı eğitimlerin yapılacağı Kamperest Baba-Çocuk Kampı'nı kaçırmayın.


Kamp Yeri

Çepni Yaylası, Abant.

Çepni Yaylası, 14802 Çepni Köyü / Mudurnu / Bolu.

Abant Gölü - Mudurnu Yolu 8. km.


Kamperest Baba-Çocuk Kampı Programı

Tarih: 6-7 Temmuz 2019

Yer: Bolu Abant, Çepni Yaylası.

Başlangıç Saati: 09:30 6 Temmuz

Bitiş Saati: 15:00 7 Temmuz

Kamperest Baba-Çocuk Kampı Etkinlik Programı

1. GÜN

10:00-11:00 Çadır Kurma ve Yerleşim

11:00-12:00 Kamp Alanı Keşfi

12:30-13:30 Öğle Yemeği 

13:30-19:30 Aktiviteler ve Oyunlar (Uçurtma, çuval yarışı, halat çekme yarışı, vb.)

19:30 Kamp Ateşinin Yakılması ve Akşam Yemeği

2. GÜN

08:00 Uyanış Saati

08:00-10:00 Kahvaltı

10:00-12:00 Trekking 

12:00-15:00 Yamaç Paraşütü Uçuşlarını İzleme ve Çekilişle Yamaç Paraşütü Yapma, Aktiviteler ve Oyunlar

15:00 Kamptan Ayrılış


ETKİNLİĞE ÜCRETSİZ BAŞVUR


İhtiyaç Duyulacak Kamp Malzemeleri Listesi

Haziran ayı olmasına rağmen kampımızın 1600 metre yükseklikte Çepni Yaylası'nda yapılacak olmasını dikkate alırsak yanınızda getirilmesi zorunlu olan kamp malzemeleri bulunmaktadır. Çadır, uyku tulumu ve mat bu ekipmanların başında gelmekte olup, diğer zorunlu ve tavsiye ettiğimiz kamp malzemeleri aşağıda listelenmiştir.

İlgili Kamp Malzemeleri Kategorileri:

KAMP ÇADIRLARI

UYKU TULUMLARI

KAMP MATLARI

KAMP MUTFAĞI

KAMP AKSESUARLARI

Kamperest Baba-Çocuk Kampı Zorunlu ve Tavsiye Edilen Kamp Malzemeleri Listesi

Yanınızda Bulunması Zorunlu Olan Kamp Malzemeleri Listesi

 1. Kamp Çadırı
 2. Uyku Tulumu
 3. Kamp Matı
 4. Kamp bıçağı veya çakı
 5. Kafa feneri ya da el feneri
 6. Kamp masası ve kamp sandalyesi
 7. Kamp ocağı ve yemek setleri
 8. Ateş Üstü Izgara veya mangal
 9. Polar ve yağmurluk (Hava durumuna göre)
 10. Yedek çamaşır, giysi, çorap vb. kıyafet
 11. Tuvalet kağıdı, sabun, deterjan
 12. Cep telefonu, taşınabilir şarj aleti

Yanınızda Bulunması Tavsiye Edilen Kamp Malzemeleri Listesi

 1. Kamp Çantası
 2. İlk yardım seti, varsa kullandığınız ilaçlar
 3. Muhtelif uzunlukta ipler
 4. Düdük, pusula veya çevrimdışı harita yüklü cep telefonu
 5. Kol saati, kalem, kağıt
 6. Matara veya Termos
 7. Çöp poşeti, en az 10 adet ve orta boy.
 8. Çakmak, kibrit veya magnzeyum çubuğu
 9. Buff ya da boyunluk
 10. Kamp baltası ve kamp küreği
 11. Uçurtma

ETKİNLİĞE ÜCRETSİZ BAŞVUR


Yeme - İçme

Kamp boyunca; ilk gün öğlen ve akşam yemeği,, ikinci gün ise kahvaltı ve öğlen yemeği olmak üzere toplamda 4 öğün yemek yenilecek. (Tabi ki siz ara öğün atıştırmalıklarınızı getirmeyi unutmayın.)

Önemli Not: Katılımcılar kamp alanına 2 günlük yeme-içme ihtiyaçlarını kendileri getirecektir.

Kamp Hizmetleri

Sürekli sıcak su, yemekler için ortak mangal ateşi yakılması, kamp ateşinin yakılması, güvenliğin sağlanması ve çocuklara oyunların oynatılması.

Kamperest Baba-Çocuk Kampı Yeme-İçme Bilgilendirmesi

Yemekler İçin Tavsiye Edilen Malzeme Listesi:

 1. Ateş üstü ızgara; yemek pişirmek için
 2. Yumurta
 3. Soğuk tutulabilecek ise; et ya da balık
 4. Baharatlar (Tuz, karabiber, kırmızı biber)
 5. Konserve yiyecek
 6. Küçük boy patates (Közde kumpir), soğan, yeşil biber, domates, zeytin, peynir, ekmek
 7. Kahve, çay veya sıcak su ile içilebilecek içecekler
 8. Hazır çorba ve noodle
 9. Tahıllı ürünler (Ekmek, bazlama, lavaş vb.)
 10. Kampa uygun tabak, bardak, çatal


zıpkınla dalış eğitimi, zıpkınla balık avı eğitimi, zıpkınla balık avı, zıpkınla dalış

Zıpkınla Dalış Eğitimi
Yorumlar(63)

Zıpkınla Balık Avı Başlangıç Eğitimi

Zıpkınla Dalış Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Tüm Konular Bu Seminerde!

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Zıpkınla Balık Avı Antrenörü Ersoy Doğru eğitmenliğinde gerçekleştirilecek olan bu seminerde, zıpkınla dalış meraklıları Kamperest Akademi’de bir araya gelecek.

26 Ocak 2019 Cumartesi günü düzenlenecek olan Zıpkınla Dalış Eğitiminde Dalış Güvenliği, Serbest ve Zıpkınla Dalış Teknikleri, Nefes Alma Teknikleri, Zıpkınla Balık Avı Malzemeleri ve Seçimi, Mera Seçimi ile Balık Çeşitleri ve Tanıtımına varan konu başlıkları ele alınacak. Etkinlik sonunda katılımcılar zıpkınla dalış ilkelerini ve temellerini teorik olarak öğrenmiş olacak.

EĞİTİME BAŞVUR

Zıpkınla Balık Avı Sporuna Nasıl Başlanır?

Kamperest Akademi'nin Ocak 2019'da başlayıp, yıl boyunca düzenleyeceği bu etkinlikte en çok merak edilen soruların cevapları konu edilecek. Sıkça sorulan sorulardan olan "Zıpkınla Dalış Sporuna Nasıl Başlanır?" ve "Nerede ve Kimlerle Eğitim Alınır" benzeri sorularının cevaplarına özellikle değinilecek, zıpkınla balık avı sporunun temel yönleri ele alınacak ve eğitim kapsamında zıpkınla dalış için zıpkın ve zıpkınla dalış malzemeleri seçimi konuları üzerine bilgiler de verilecek.

Temel Zıpkınla Balık Avı Eğitimi Konu Başlıkları

 1. Güvenlik Tedbirleri
 2. Serbest Dalış ve Nefes Alma Teknikleri
 3. Zıpkın Türleri ve Seçimi
 4. Dalış Kıyafetleri ve Seçimi
 5. Zıpkınla Dalış Malzemeleri ve Seçimi
 6. Balık Çeşitleri ve Mera Seçimi
 7. Nerede ve Kimlerle Eğitim Alınır?


Eğitim Yeri

Kamperest Akademi

Kamperest - Tepeüstü, Alemdağ Cad. No 522 34771 Ümraniye - IKEA / Buyaka AVM Karşısı

Üsküdar-Çekmeköy M5 Metro Hattı, Ihlamurkuyu Durağı, 2 Numaralı Çıkış.

Kamperest Tepeüstü Şubesin'den Geçen Otobüs Hatları


Ersoy Doğru Eğitmeniniz Olacak

Yıllardır zıpkınla balık avı sporunun içinde yer alan Ersoy Doğru, aynı zamanda TSSF ve CMAS lisanslı dalıcı / cankurtaran olup, 2018 yılından itibaren 1. Kademe Zıpkınla Balık Avı Antrenörlüğü de yapmaktadır. Zıpkınla balık avı üzerine uygulamalı eğitimler de vermekte olan Ersoy Doğru, tüm bilgi ve tecrübesini Ocak Ayı ile başlayıp iki ayda bir yapılacak olan Temel Zıpkınla Dalış Seminerlerinde sizlerle paylaşacak.


Etkinlik Programı

15:00-15:50 Temel Zıpkınla Balık Avı Eğitimi - 1. Bölüm

15:50-16:00 Mola

16:00-16:50 Temel Zıpkınla Balık Avı Eğitimi - 2. Bölüm 

16:50-17:00 Mola

17:00-17:40 Temel Zıpkınla Balık Avı Eğitimi - 3. Bölüm 

17:40-18:00 Soru-Cevap


kamperest airsoft eğitimi

Airsoft Başlangıç Eğitimi
Yorumlar(0)

Airsoft Eğitim Semineri

Airsoft Sporu Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Tüm Konular Bu Eğitimde!

Kamperest Airsoft ve Atıcılık Uzmanı "Ateş" Levent'in eğitmenliğinde genç airsoft meraklıları Kamperest Akademi'de toplanıyor. 19 Ocak 2019 Cumartesi günü yapılacak olan Airsoft Eğitim Seminerinde airsfot kuralları ve genel airsoft ekipmanlarından, airsoft tüfek ve tabanca çeşitlerine varan geniş bir konu başlığının anlatılacağı Temel Airsoft Eğitimi Semineri'nde, katılımcılar airsoft sporunun ilkelerini ve temellerini olarak öğreniyor olacak.

EĞİTİME BAŞVUR

Airsoft Sporuna Nasıl Başlanır?

Kamperest Akademi'nin Ocak 2019'da başlayıp, yıl boyunca düzenleyeceği bu etkinlikte en çok merak edilen soruların cevapları konu edilecek. Sıkça sorulan sorulardan olan "Airsoft Sporuna Nasıl Başlanır?" ve "Nerede ve Kimlerle Airsoft Oynanır" sorularının cevaplarına özellikle değinilecek, airsoft sporunun tüm yönleri ele alınacak ve eğitim kapsamında airsoft için oyuncak airsoft silah ve airsoft tabanca seçimi konuları üzerine bilgiler verilecek.

Temel Airsoft Eğitimi Konu Başlıkları

 1. Airsoft Nedir?
 2. Airsoft Silah Türleri ve Seçimi
 3. Airsfot Ekipmanları ve Seçimi
 4. Güvenlik Tedbirleri
 5. Genel Oyun Kuralları
 6. Nerede ve Kimlerle Oynanır?


Eğitim Yeri

Kamperest Akademi

Kamperest - Tepeüstü, Alemdağ Cad. No 522 34771 Ümraniye - IKEA / Buyaka AVM Karşısı

Üsküdar-Çekmeköy M5 Metro Hattı, Ihlamurkuyu Durağı, 2 Numaralı Çıkış.

Kamperest Tepeüstü Şubesin'den Geçen Otobüs Hatları


"Ateş" Levent Eğitmeniniz Olacak

Yıllardır airsoft sporunun içinde yer alan uzman personelimiz "Ateş" Levent, aynı zamanda Anadolu Parsları Airsfot Takımının da yıllarca eğitmenliğini yapmıştır. Ocak Ayı ile başlayıp iki ayda bir Temel Airsoft Seminerinin eğitmenliğini üstlenecek olan "Ateş", airsoftun temellerine ek olarak airsoft ilkelerinden de bahsedecek. Eğitmenimiz airsoft silah çeşitleri, donanım ve ekipmanları üzerine bilgileri de katılımcılara aktaracak.

 1. Airsoft Sporunun İlkeleri
 2. Genel Kabul Görmüş Kurallar
 3. Kişisel ve Genel Güvenlik

Etkinlik Programı

15:00-15:50 Temel Airsoft Eğitimi - 1. Bölüm

15:50-16:00 Mola

16:00-16:50 Temel Airsfot Eğitimi - 2. Bölüm 

16:50-17:00 Mola

17:00-17:40 Temel Airsoft Eğitimi - 3. Bölüm 

17:40-18:00 Soru-Cevap


kış kampı, bursa, kar kampı, temel kamp eğitimi

Temel Kampçılık Eğitimi - Bursa
Yorumlar(0)

Kamperest, Bursa’da Kamp Severler İle Buluşuyor

Her ay düzenlediği ücretsiz etkinliklerle doğaseverlerin favorisi haline gelen Kamperest, 10 Ocak’ta Bursa’da Temel Kampçılık Eğitimi düzenleyecek. Nokta Dağcılık ve Kayak Sporları Kulübü (NODAK) ev sahipliğinde Ördekli Kültür Merkezi’nde yapılacak eğitimde, Temel Kampçılık Eğitimi’nin konu edilecek ve mevsim itibariyle kış kampçılığı üzerine odaklanılacak. Katılımcılar kışın kamp yapmanın inceliklerini ve dikkat edilmesi gerekenleri öğrenecekler.

Ev Sahipliğini NODAK Üstleniyor

Dağcılık, kayak, tırmanış, mağaracılık, doğa yürüyüşü, oryantasyon ve kampçılık benzeri açık hava sporlarının geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını amaçlayan NODAK, gerektiğinde Kamperest ile birlikte yapılacak bu eğitimde olduğu gibi ortak etkinlikler de düzenliyor.

EĞİTİME BAŞVUR

Temel Kampçılık Eğitimi Konu Başlıkları

 1. Kampçılık Nedir?
 2. Kamp Yeri Seçimi ve Kamp Düzeni
 3. Temel Kamp Malzemeleri ve Kullanımı
 4. Kamp İçin Kılık-Kıyafet Seçimi
 5. Vahşi Hayvanlardan Korunma Yöntemleri
 6. Ateş Yakma Teknikleri


Eğitim Yeri

Ördekli Hamamı Kültür Merkezi, Osmangazi, Bursa.

Bursa Osmangazi Abdal Mah. Haşim İşcan Caddesinde yer alan Kültür Merkezine ulaşım metro ve otobüslerle sağlanabilmektedir.


Özel Konu Başlığı: Kış Kampı

10 Ocak Temel Kampçılık Eğitimi'nde özel konu Kış Kampçılığı olacak. Seminere konu olan kampçılığın temellerine ek olarak orta seviye kampçılık üzerine bilgilerin verildiği bu özel bölümde, kamp yeri seçimi, kamp düzeni ve kışın ateş yakma teknikleri üzerine bilgiler katılımcılara aktarılacak.

 1. Kış Kampında Yer Seçimi ve Düzeni
 2. Kış Kampında Dikkat Edilmesi Gerekenler
 3. Kar Altında Ateş Yakma Teknikleri

Etkinlik Programı

19:30-20:20 Temel Kampçılık Eğitimi - 1. Bölüm

20:20-20:30 Mola

20:30-21:20 Temel Kampçılık Eğitimi - 2. Bölüm

21:20-21:30 Mola

21:30-22:10 Kış Kampçılığının Temelleri

22:20-22:30 Soru-Cevap


Kategori İçin Resim Termal İçlik Seçimi Nasıl Yapılır?

Termal İçlik Seçimi Nasıl Yapılır?
Yorumlar(1)

Açık havada rahatlık, cildinize temas eden giyim tabakası ile başlar. Bu sebeple, en doğru şekilde giyinmek isterseniz ilk olarak en temel katmana, yani içliklere odaklanmanız gerekir.

İçlik Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 3 Nokta:

 1. Malzeme: Kumaş en önemli faktördür. İster sentetik ister doğal olsun, içliğiniz nemi transfer etmelidir.
 2. Kalınlık (Ağırlık): Hafif, orta ve ağır olmak üzere üç farklı seçenek mevcuttur. Kumaşın ağırlığı arttıkça daha fazla sıcak tutacaktır, ancak nem transferi zayıflayacaktır.
 3. Uygun Beden: Nem transferi sağlayan bir kumaşın görevini yerine getirmesi için cildinizle temas halinde olması gerekir. Bu yüzden buna uygun bir beden tercihi yapmalısınız.

Katman-katman giyinmek konusunda yeterli bilginiz yoksa Outdoor Giyim: Katmanlama Yönteminin Temelleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Termal İçlik Kumaşları

Bir iç katman giysisi olacak şekilde tasarlanan bir kumaşın mutlaka nem transfer özelliği olmalıdır ve asla su tutmamalıdır. Eğer içlik alırken kumaş türleri konusunda kararsız iseniz aşağıda listelenmiş temel katman kumaşlarına göz atabilirsiniz.

Sentetik İçlik Kumaşları

Termal içlik için en yaygın sentetik kumaşlardan biri polyesterdir. Naylon, polipropilen veya suni ipek kumaşla kombinasyonlarını da görebilirsiniz. Spandeks veya elestan benzeri kumaşlar da rahat bir esneme sağlar ve gerilme hissetmeden rahatça giyilebilir. Sentetik kumaşlar aşağıdaki özelliklere sahiptir:

sentetik içlik kumaşlarının özellikleri

Mükemmel kuruma: Sentetikler, nem yönetimi ve teri dışarı atmada mükemmeldir. Bu nedenle size her türlü kumaş içinde en kuru hissi verir ve en iyi terletmeyen içlik modelleri sentetik kumaşlardan üretilir.

Dayanıklılık: Taban katmanı eskimez değildir; ancak en dayanıklı seçeneği arıyorsanız, o zaman sentetikler en sağlam kumaştır.

Koku tutmama: Bazı sentetikler, kokuya neden olan bakterilerin oluşumunu engelleyen bir katman ihtiva eder. İçliğinizi yıkamadan birkaç gün giyeceksiniz, pis kokuların oluşmaması için biraz da olsa vakit kazanmanıza yardımcı olur.

merinos yün içliklerin özellikleri

Merinos Yün İçlikler

Yün deyince kaşıntılı anılarınız aklınıza gelmesin. İncecik lifleri sayesinde çok yumuşak olan Merinos Yünü neredeyse tamamen geleneksel yünlerin yerini almıştır. Bu yün, beden uyumu ve esnekliği arttırmak için spandeks gibi kumaşlarla da harmanlanabilir. Merinos yün içlik modelleri aşağıdaki teknik özelliklere sahiptir:

Yeterli kuruluk: Yün, içinde bir miktar nem kalır, bu da sizi yarı yolda bırakmaz. Ancak yün sentetik bir kumaş kadar kuru hissettirmez. Islandığında da kurutmak daha uzun sürer.

Serinlik: Vücut sıcaklığınız arttığı anda, liflerin içinde bulunan nemi serbest bırakır; bu da görece sıcak havalarda biraz serinletme hissettirebilir.

Orta Derece Dayanıklılık:  Diğer katmanların altında uzun süreler boyu kullanılabilir, ancak sürtünme yün içliklerin sağlamlığını zayıflatacaktır. Daha fazla dayanıklılık için sentetik ile yünü harmanlayan içlikleri tercih edebilirsiniz.

Koku Tutmaz: Yoğun bir yürüyüş içeren açık hava faaliyeti ardından terleyeceksinizdir. Endişelenmeyin; yünün doğal olarak kokuya sebep olan bakterilere karşı yüksek dirençli olduğu kesinlikle doğrudur.

ipek içliklerin özellikleri

İpek İçlikler

İpeğin efsanevi yumuşaklığı, açık havada yapılan düşük zorlukta bir yürüyüş veya açık havada bir akşam konseri gibi faaliyetler için geçerli bir temel katman seçeneğidir. Ülkemizde pek fazla tercih edilmese de ipek içlikler aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Orta Derece Nem Transferi: Sonrasında üşümemek için kalp atışlarınızı hızlandıran faaliyetlerden uzak durursanız iyi edersiniz. Yine de bazı ipek içlikler nem transferini daha üst düzeye çıkartmak için ilave katmanlara sahiptirler. Polar sweatshirt ile birlikte kullanılıp, bu dezavantajı giderilebilir.

Esneklik: Hafif bir seçenek olarak her zaman kullanılabilir. İpek diğer katmanların altında kolayca kayar; ancak bu doğal esneklik onu dayanıksız kılar.

Koku Tutma: İpek, doğal olarak kokuya karşı dirençli değildir, bu yüzden her giydiğinizde yıkanması gerekir.

Seramik / Yün İçlikler

Seramik parçacıklarla harmanlanan yün, özellikle sıcak havalarda kullanılmak üzere tasarlanmış temel katmanlar arasında yeni bir teknolojidir. Seramik vücut ısısını çeker, sonra cildinizi soğutmaya yardımcı olmak için bu ısıyı hızla dağıtır.

İçlik Kalınlıkları (Ağırlıkları)

Kalınlık konusunda, hem metabolizmanızı hem de aktivite düzeyinizi dikkate almanız gerekir. Örneğin arkadaşlarınız arasında ilk üşüyen sizseniz daha kalın bir içlik tercih edin. Ya da Erzurum’da olimpiyat kayak takımıyla antrenman yapıyorsanız daha ince bir içlik kullanın.

hafif ağırlık, orta ağırlık ve ağır içlik örnekleri

İşte İçlik Tercihiniz İçin 3 Temel Ağırlık Seçeneğiniz:

 1. Hafif: Serin havalardan sıcağa kadar.
 2. Orta: Soğuk havalarda
 3. Ağır: Aşırı soğuk (donma noktası) havalarda

Bunların yanında “ultra hafif” ya da “ultra ağır” gibi terimlerle de karşılaşabilirsiniz. Markalar, kumaş seçeneği yelpazesini genişletmek istediklerinde buna benzer durumlar oluşabilir. Özellikle kalın yani daha ağır seçenekler söz konusu olduğunda “keşif ağırlığı (expedition weight)” gibi farklı tanımlamalar da görebilirsiniz.

Ayrıca, ana katmanın, yani içliğin, temel işlevinin nem yönetimi olduğunu unutmayın. Daha ağır (kalın) içlikler mutlaka bir miktar ısı yalıtımı sağlar, ancak vücut ısınızın birincil koruyucusu olan katman orta tabakadır, ana katman değil.

İLGİLİ KATEGORİLER:
TERMAL İÇLİKLER
POLAR
OUTDOOR GİYİM

outdoor giyim: katman yönteminin temelleri

Outdoor Giyim Temelleri: Katmanlama
Yorumlar(0)

Atalarımızın doğada yaşam sanatı, günümüz akıllı giyim teknolojisiyle şekillenen katmanlama yöntemine de öncülük eder. Katman-katman giyinmek, yüzyıllar önce uygulanmış ve rüştünü ispat etmiş en verimli outdoor giyim tarzıdır.

Katmanlama Nasıl Yapılır:

Katmanlamayı daha iyi anlamak için, her katmanın işlevini bilmek gerekir.

 1. İç Katman (Termal İçlik): Nem transferini sağlayan katmandır
 2. Orta Katman: Isı yalıtımını yerine getiren katman.
 3. Dış Katman: Yağmur ve rüzgar korumasını sunan dış kabuk.

Bazen her üç tabaka aynı anda giyilmeyecek olsa bile açık havaya çıktığımızda hepsini yanımıza almakta fayda vardır. Unutmayın, ısındıkça dış katmanları çıkartabilirsiniz. Ancak üşürseniz yanınızda olmayan katmanlardan faydalanamazsınız.

Termal İçlik: Nem Transferi

Kış ayları bile olsa cildimiz terler. İçliğin asıl görevi de terleme sonucu oluşan nemi teninizden uzaklaştırmasıdır. Serin ya da soğuk havalarda, teninizi kuru tutmak için uzun iç çamaşırlarına gerek duyulur. Bu çok önemlidir; çünkü nem, vücudunuzdan ısı alarak sürekli buharlaşma eğilimindedir. Eğer nem cildinizden uzaklaştırılmazsa sizi üşütür ve hipotermiye varan kötü sonuçlar doğurabilir.

içlik (iç katman) nem transferi sağlar

İç Katman Malzemeleri: Polyester ve naylon benzeri sentetik kumaşlardan, merinos yünü veya ipek kumaşlara varan geniş bir yelpazede kumaş seçenekleri mevcuttur. Hepsi için nem transferi ve kuru tutmada küçük farklılıklar vardır. Ancak istenmeyen kokuların sinmesi ve dayanıklılık açısından kişisel tercihler değişkenlik arz eder. İç katman malzemelerinin ayrıntılı incelemesi için Termal İçlik Seçimi yazımızı okuyun.

İçlik Ağırlıkları: Seçenekler tanıdıktır; hafif, orta ve ağır. Ancak bazı markalarda “ultra ince” veya “ultra kalın” gibi terimler de görebilirsiniz. Doğal olarak daha kalın (daha ağır) kumaşlar sizi daha sıcak tutar. Fakat unutmayın, bu esasen içliğin temek görevi değildir.

Ilık Havalarda İç Katman: İçlikler sıcaklar arttıkça hoş olmayabilir. Ancak kuru bir cilde sahip olmak açık havada giyinmenin altın kuralıdır. Nemli ve hatta ıslak bir ten hiç kimsenin hoşuna gitmeyecektir.

Bazı Diğer İç Katman Önerileri:

 1. Sıcak havalar için tasarlanan bazı t-shirt modelleri, nem transferi sağlayarak buharlaşmayı kolaylaştırır. Bu tür modeller, her ne kadar içlik olarak satılmıyor olsa da çok soğuk olmayan havalarda iç katman görevini başarıyla yerine getirirler.
 2. İç çamaşırları, boxer ve sutyenler de nem transferi de sağlamalıdır. Kışın içliğin içine giyilse bile aynı kural geçerlidir.
 3. Pamuklu kumaşlar, nemi içinde tutar ve bir zaman sonra sizi üşütür. Kışın asla pamuklu içlik kullanmayın. Ancak yaz için durum tam tersidir.
 4. Gelişmekte olan kumaş teknolojileri, seramik parçacıkları emdirilen yün gibi, iç katman giysileri olarak cildinizi tam anlamıyla kuru tutar.

Orta Katman: Isı Yalıtımı

Görevi sıcak tutmak olan asıl kabuk orta katmandır. Bu yalıtım katmanı, vücudunuzdan yayılan ısıyı muhafaza eder. Böylece daha verimli bir şekilde ısıyı tutarak, daha sıcak olmanızı sağlar.

orta katman giysiler ısı yalıtımı sağlar

Orta Katman Malzemeleri: İçliklerde olduğu gibi, hem sentetik hem de doğal olarak geniş bir seçenek yelpazesi mevcuttur. Genel olarak, daha kalın (veya daha kabarık) daha sıcaktır, ancak yalıtım malzemesinin verimliliği de önemlidir. Aşağıda bazı yaygın orta tabaka malzemeleri yazılıdır, ancak yün ve yün karışımı orta katmanlar benzeri seçenekler de mevcuttur.

Başlıca Orta Katman Çeşitleri:

Polar: Hafif, orta ve ağır seçeneklere sahip kumaşlar (bazen 100, 200 ve 300 ağırlık olarak da anılır) mevcuttur. Polar kumaş nemli hale gelirse ısınır ve ısındıkça çok hızlı kurur. Ayrıca iyi nefes alır, bu yüzden içinde aşırı ısınma ihtimalini de azaltır.

Nefes alabilirlik iyi bir özellik olsa da rüzgârın içinize işlemesi kaçınılmazdır. İşte bu yüzden, sadece bir polar orta tabaka giyecekseniz yanınızda bir kabuk katman kıyafetine sahip olmanız gerekir.

Kaz Tüyü Montlar: Kolay katlanabilir olduğu için yüksek oranda sıkıştırılabilir. Hafiftirler, ancak hafif olmalarına kıyasla diğer herhangi bir yalıtım malzemesinden daha fazla sıcaklık sağlarlar. Kaz tüyü verimi, dolum gücüyle (450'den 900'e kadar) ölçülür. Dış katmanla birlikte giyildiklerinde, az da olsa su ve rüzgar direncine katkı sunarlar. Dezavantajları, nemli olduklarında yalıtım gücünü yitirmeleridir.

Sentetik Yalıtımlı Montlar: Sentetik yalıtımlar, kaz tüyü standartlarında yalıtım verimliliğine her geçen yıl biraz daha yaklaşmaktalar. Hatta kaz tüyü gibi yüksek oranda sıkıştırılamasalar da ısı yalıtımı yönünden aynı kaliteyi yakalamış modeller de mevcuttur. Ayrıca ıslak veya nemli olduklarında yalıtım becerilerini koruyabilmeleri avantajlı yönleridir.

Daha fazla ayrıntı için, Yalıtımlı Dış Giyim Nasıl Seçilir ve Kaz Tüyü ve Sentetik Mücadelesi: Hangi Yalıtım Sizin İçin Daha Doğru yazılarını okuyabilirsiniz.

Dış Katman: Yağmur ve Rüzgar Koruması

Dış katman (veya kabuk tabakası) rüzgar, yağmur ve kardan korumak için tasarlanmıştır. Kabuklar pahalı dağcılık montlarından basit rüzgar geçirmez yağmurluk modellerine kadar çeşitlilik arz ederler. Çoğu, en azından bir miktar terlemenin dışarı atılmasına imkan sunar. Hemen hemen hepsi yağmurun su damlaları halinde kumaş üzerinde akıp gitmesi için dayanıklı su itici (DWR) ile işlenir.

Dış katmanınız fırtınalı havalarda önemli bir unsurdur, çünkü eğer rüzgar ve su iç katmanlara nüfuz ederse, sizi ciddi şekilde üşütebilir.

dış katman giysileri yağmur ve rüzgardan koruma sağlar

Bazı Dış Katman Kombinasyonları:

Su geçirmez / nefes alabilen katmanlar: En fonksiyonel ve en pahalı su geçirmez mont seçeneğidir. Bu tip bir kabuk, en mükemmel kombinasyon için en iyi seçimdir. Genellikle, daha yüksek fiyatlı dış katmanlar daha dayanıklı olmalarının yanında, çok daha kuru tutarlar.

Suya dayanıklı / nefes alabilen kabuklar: Bunlar, çiseleyen, havadar koşullara ve yüksek aktivite seviyelerine daha uygundur. Su geçirmez / nefes alabilen montlara göre daha ekonomik olan bu ürünler, genellikle hafif rüzgar ve hafif yağmura geçit vermeyen sıkı dokunmuş naylon veya polyester kumaşlardan üretilir.

Daha fazla ayrıntı için, Yağmurluk Nasıl Seçilir yazımıza göz atabilirsiniz.

Yumuşak kabuklar (Soft Shell): Bunlar nefes alabilirliği vurgular. Çoğu hareketli aktivite esnasında daha fazla konfor için esnek kumaş veya kumaş parçaları içerir. Birçoğu hafif yağmur ve rüzgar korumasını hafif bir yalıtımla birleştirir, böylece iki katmanı tek bir cekette birleştirir.

Su geçirmez / solunmayan katmanlar: Aşırı yağmurlu günlerde, ıslanmanın kaçınılmaz olduğu aktiviteler (ör. Balık avı) için idealdir. Bunlar tipik olarak su ve rüzgar geçirmez naylon kaplamadan yapılır. Kendiniz giyerken de göreceksinizdir, muhtemelen alttaki katmanlarınızı terleme ile ıslatacaksınızdır.

Soğuk, Yağmurlu ve Sıcak Hava Katmanlama Örnekleri

Belirli hava koşulları için nasıl giyilmesi gerektiği hakkında sıkça soru sorulur. Bunun yanında, yalnızca hava durumuna dayalı önerilere ilaveten, efor seviyesi ve kişisel metabolizma gibi önemli hususları da dikkate almalısınız. Aşağıdaki örnekler, özellikle sıcak veya soğukta koşmadan, orta düzey bir yarım günlük yürüyüşe giden kişiler içindir:

Orta kalınlıkta polyester üst ve alt içlik; sentetik yalıtımlı bir mont; orta kalınlıkta polar montlar; su geçirmez / nefes alan yağmurluk ve pantolon.

Soğuk hava katmanları:

Orta kalınlıkta polyester üst ve alt içlik; sentetik yalıtımlı bir mont; orta kalınlıkta polar mont; su geçirmez / nefes alan yağmurluk ve outdoor pantolon.

Hafif polyester üst ve alt içlik; hafif polar mont; sentetik yürüyüş pantolonları. Hafif su geçirmez / nefes alabilen yağmurluk ve pantolonlar

Yağmurlu hava katmanları (soğuk havalar):

Hafif polyester üst ve alt içlik; hafif polar mont; sentetik yürüyüş pantolonu. Hafif su geçirmez / nefes alabilen yağmurluk (bol miktarda havalandırmalı).

Polyester iç çamaşırı ve kısa kollu sentetik t-shirt; şort olabilen naylon yürüyüş pantolonu; hafif rüzgarlık.

Sıcak hava katmanları:

Polyester iç çamaşırı ve kısa kollu sentetik t-shirt; şort olabilen naylon yürüyüş pantolonu; hafif rüzgarlık.

Yukarıdaki katmanlar için gerçekten onlarca alternatif ve seçenek mevcuttur. İşin sırrı, nereye gittiğiniz, ne yaptığınız ve bütçeniz için en mantıklı olan seçeneklerle devam etmektir.

Ayrıca şartlar değiştikçe katmanları ayarlamak için zaman ayırmanız da önemlidir. Yağmur ve rüzgâr durursa, dış katmanı çıkarın. Veya eğer sadece iç ve dış katmanla yürüyüş yapmak sizi ısıtmıyorsa, orta katman ekleyin. Ve yürüyüş sırasında durunca üşümemek için her dinlenme molasında orta katman (üstte) ve / veya dış katman giysinizi giyin.

İLGİLİ KATEGORİLER:
OUTDOOR DIŞ GİYİM
OUTDOOR PANTOLONLAR
İÇ GİYİM ve ÇORAP

kampçılık eğitimi, kamperest akademi

Temel Kampçılık Eğitimi
Yorumlar(1)

Temel Kampçılık Eğitimi Semineri

Kamp Severler Kamperest Akademi'de Buluşuyor.

Kamp konusunda uzman olan ekip arkadaşlarımız, Kamperest Akademi'de kampçılık ve açık hava tutkunları ile bir araya geliyor. Kampçılık ilkeleri ve temel kamp malzemelerinden, ateş yakma ve düğüm tekniklerine varan geniş bir konu başlığının her ayın ilk ya da ikinci haftasında ele alınacağı Temel Kampçılık Eğitimi Semineri'nde, katılımcılar kamp yapmanın temellerini teorik ve uygulamalı olarak öğreniyor olacak.

EĞİTİME BAŞVUR

Kış Kampçılığı: Aralık Ayı Özel Konusu

Kamperest Akademi'nin Aralık 2018'de düzenleyeceği etkinlikte Kış Kampı özel konu olarak yer alacak. Kendine has şartlarıyla Kış Kampçılığının tüm yönleri ele alınacak, eğitim kapsamında kış kampı için yer seçimi, karlı zeminde kamp düzeni ve ateş yakma teknikleri konuları üzerine bilgiler verilecek. Eğitim ardından kışın kamp yapmanın tüm incelikleri katılımcılara aktarılmış olacak.

Temel Kampçılık Eğitimi Konu Başlıkları

 1. Kampçılık Nedir?
 2. Kamp Yeri Seçimi ve Kamp Düzeni
 3. Temel Kamp Malzemeleri ve Kullanımı
 4. Kamp İçin Kılık-Kıyafet Seçimi
 5. Vahşi Hayvanlardan Korunma Yöntemleri
 6. Ateş Yakma Teknikleri


Eğitim Yeri

Kamperest Akademi

Kamperest - Tepeüstü, Alemdağ Cad. No 522 34771 Ümraniye - IKEA / Buyaka AVM Karşısı

Kamperest Tepeüstü Şubesin'den Geçen Otobüs Hatları


Özel Konu Başlığı

Aralık Ayı Temel Kampçılık Eğitimi'nin özel konusu olan Kış Kampçılığı, seminere konu olan kampçılığın temellerine ilaveten ileri seviye kampçılık üzerine bilgiler verildiği bir özel bölüm olacak. Eğitmenimiz kamp yeri seçimi, kamp düzeni ve kışın ateş yakma teknikleri üzerine bilgileri katılımcılara aktaracak.

 1. Kışın Kamp Yeri Seçimi
 2. Kış Kampı Düzeni
 3. Ateş Yakma Teknikleri

Etkinlik Programı

16:00-16:50 Temel Kamp Eğitimi - 1. Bölüm

16:50-17:00 Mola

17:00-17:50 Temel Kamp Eğitimi - 2. Bölüm 

17:50-18:00 Mola

18:00-18:40 Temel Kamp Eğitimi - 3. Bölüm 

18:40-19:00 Kuru Pasta İkramı ve Mola

19:00-20:00 Kış Kampçılığı


Kampçılıkla İlgili Kategoriler

Kamp Mutfağı

Kamp Ekipmanları

Uyku Tulumları ve Matları

Çadırlar


doğa yürüyüşü semineri, istanbul doğa sporları kulübü, kamperest akademi

3. Doğa Yürüyüşü Eğitim Semineri
Yorumlar(2)

Doğa Yürüyüşü Semineri - 3

İstanbul Doğa Sporları Kulübü'nün düzenleyeceği 3. Doğa Yürüyüşü Semineri 10 Ekim'de Kamperest Akademi'de gerçekleştirilecektir.

Kamperest Tepeüstü, Ümraniye şubesinin 4. katında yer alan Kamperest Akademi'nin konum ve ulaşım bilgileri aşağıda yer almaktadır.

Doğa Yürüyüşü Semineri - 3 adıyla da duyurulan etkinliğe katılım ücretsiz olup 3 saat sürecektir.

EĞİTİME BAŞVUR

Seminerin eğitmenliğini İstanbul Doğa Sporları Kulübü Başkanı Süleyman Şahin üstlenecektir.

Eğitim sonunda tüm katılımcılara katılım belgesi, sporcu lisansı ve lisans alındığı taktirde 200 Etkinlik Puanı (Tek Yıldız) verilecektir.


Eğitim Yeri

Kamperest Akademi

Kamperest - Tepeüstü, Alemdağ Cad. No 522 34771 Ümraniye - IKEA / Buyaka AVM Karşısı

Kamperest Tepeüstü Şubesin'den Geçen Otobüs Hatları


Eğitim Konuları

 1. Doğa yürüyüşü nedir, ne değildir.
 2. Yürüyüşe hazırlık.
 3. Yürüyüş kuralları ve terimleri.
 4. Koşullara göre yürüme teknikleri.
 5. Doğada yön bulma ve navigasyon uygulamaları.
 6. Doğada ilk yardım.
 7. Beslenme
 8. Kıyafet ve ekipman seçimi
 9. Doğa yürüyüşündeki riskler.

Etkinlik Programı

18:00-19:00 Mağaza Turu ve Ürün İnceleme

19:00-19:30 Çay Kahve Servisi ve Kayıt

19:30-20:30 Eğitim

20:30-20:45 Çay-Kahve Molası

20:45-21:30 Eğitim


yedigöller, yedigöller milli parkı, yedigöller kamp

Yedigöller Milli Parkı
Yorumlar(0)

Günümüzde, kamp veya doğa gezisi gibi aktiviteler için akla ilk gelen yerlerden biri olan Yedigöller; yaklaşık 1636 hektarlık bir alanı kapsayan devasa bir havzadır. Yedigöller; 1965 yılında, bölgedeki bitki ve yaban hayatı çeşitliliğinin tehlikeye girmesini ve insan tahribatını önlemek adına korunmaya alınmış olup o tarihten itibaren de varlığını milli park olarak sürdürmektedir. Türkiye'nin en popüler kamp ve gezi alanlarının başında gelmesinin yanında, ülkemizde yaşayan herkesin mutlaka görmesi gereken bir doğa harikasıdır.

Yedigöller'in İsimleri

yedigöller yerleşim planı, yedigöller göl isimleri

İsmine münhasır bu bölgede sahiden de yedi adet göl bulunur ve bu göllerin hepsi de birbirinden güzel manzaralara sahiptir. Göllerin isimleri ise Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl, Seringöl, Nazlıgöl, İncegöl ve Sazlıgöl'dür. Bölge, hayvanların ve göllerin olduğu gibi, mevsim değiştikçe renkten renge bürünen, kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, titrek kavak, sarı ve kara çam gibi ağaçların da yuvasıdır ve özellikle sonbaharda, doğanın değişen bu rengini fotoğraflamak isteyenlerin akınına uğrar.

 1. Deringöl
 2. Büyükgöl
 3. Kurugöl
 4. Seringöl
 5. Nazlıgöl
 6. İncegöl
 7. Sazlıgöl

Yedigöller Florası ve Yaban Hayatı

yedigöller, yedigöller faunası ve yaban hayatı

Yedigöller'in piknik ve kamp gibi aktiviteler için popüler bir rota haline gelmesi, Bolu merkezden buraya gelen yolun tamamen asfaltlandığı, bölgeye ulaşımın çok kolay bir hale geldiği zamana tekabül eder. Öncesinde daha bakir bir bir dinlence yeri olarak varlığını sürdüren ve yukarıda da belirttiğimiz gibi bitki ve yaban hayatı çeşitliliği bakımından oldukça bereketli olan Yedigöller Milli Parkı, başta zambak, siklamen, çiğdem ve orkide olmak üzere totalde 236 adet bitki türüne ev sahipliği yaparken, aynı zamanda ayı, vaşak, geyik, yaban domuzu, kurt, tilki, dağ kedisi, porsuk, sansar, sincap, karaca ve tavşan gibi yabani hayvanların da yaşam alanıdır.

Göğü delen devasa ağaçların uzandığı Yedigöller’de salt yabani kara hayvanlarını değil aynı zamanda yabani ördek, sığırcık, ağaçkakan, üveyik, bıldırcın, yabani güvercin, çulluk, alakarga ve keklik gibi 100'ün üzerinde kuş türünü görmek de mümkündür. Tüm bu çeşitlilik ve bereketi göz önünde bulundurduğumuzda, Yedigöller Milli Parkı için, kampçılık faaliyetleri ve günübirlik piknik aktivitelerinin yanı sıra bitkiler, yosunlar, böcekler, mantarlar ve balıklarla ilgili gözlemlerde bulunmak, fotoğraf çekmek ve yaban hayatını yakından izlemek için de oldukça zengin olanaklar sağlayan bir doğa harikasıdır diyebiliriz.

Yedigöller’e Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?

yedigöllere nasıl gidilir

Konumu ve özellikleri hakkında kısaca bilgi vermeye çalıştığımız milli parka Bolu başta olmak üzere üç büyük şehirden nasıl ulaşım sağlanır ve Yedigöller'de nerelerde kalınır aktarmaya çalışalım.

Bolu’dan Yedigöller'e Nasıl Gidilir?

Yedigöller’e öncelikle, Bolu’nun şehir merkezinden kolayca gidebilirsiniz. Çünkü merkezden Yedigöller’e kadar olan yolun tamamı asfalt ve iyi durumdadır. Aynı zamanda Devrek tarafından da Yedigöller’e ulaşabilirsiniz ama bu kısımdaki yol kalitesi kötüdür ve genellikle Zonguldak yönünden gelen ziyaretçiler tarafından tercih edilir. Bolu merkezden Yedigöller Milli Parkı’na ulaşabileceğiniz yol; bisiklet, motosiklet, otomobil ve diğer kara yolu taşıtları için uygundur.  

İstanbul’dan Yedigöller’e Nasıl Gidilir

İstanbul’dan E80 (ücretli otoyol) ya da D100 kara yolunu kullanarak Yedigöller Milli Parkı'na ulaşabilirsiniz. E80 üzerinden gelişlerde Bolu’nun batı girişinden Bolu şehir merkezine ulaşılır, kuzey yönünde Yedigöller tabelası takip edilerek yaklaşık 40 kilometre sonra Yedigöller’e gelinir. İstanbul ile Yedigöller Milli Parkı mesafesi ortalama 300 kilometredir.  

Ankara’dan Yedigöller’e Nasıl Gidilir

Ankara’dan E89 ve devamında E80 (ücretli otoyol) ya da D100 kara yolunu kullanarak bu bölgeye ulaşabilirsiniz. E89 üzerinden gelişlerde İstanbul istikameti takip edilerek Bolu’nun doğu girişinden Bolu şehir merkezine ulaşılır, kuzey yönünde Yedigöller tabelası takip edilerek yaklaşık 40 kilometre sonra Yedigöller’e gelinir. Ankara ile Yedigöller Milli Parkı mesafesi ortalama 230 kilometredir.  

İzmir’den Yedigöller’e Nasıl Gidilir

İzmir’den E881 kara yolu takip edilerek Manisa, Balıkesir, Bursa istikametinde ilerlenerek E80 (ücretli otoyol) ya da D100 kara yoluna bağlandıktan sonra Bolu’nun batı girişinden Bolu şehir merkezine ulaşılır, kuzey yönünde Yedigöller tabelası takip edilerek yaklaşık 40 kilometre sonra Yedigöller’e gelinir. İzmir ile Yedigöller Milli Parkı mesafesi ortalama 650 kilometredir.  

Yedigöller’de Nerede Konaklanır

yedigöller konaklama, yedigöllerde nerede konaklanır

Bu kadar yoldan sonra gelinen Yedigöller’de çadırda, bungalov evlerde ya da karavanda konaklayabilirsiniz. Tabii ki en hesaplısı kamp malzemeleri ile birlikte çadırda konaklamaktır.  

Yedigöller’de Çadır Kampı

Milli Park içerisinde çadır kampı için ayrılmış özel bir alan mevcuttur. Duş, tuvalet, mescit gibi imkanların olduğu bu alanda kampın tadını çıkarabilirsiniz  

Yedigöller’de Kamp Alanı

Milli park sınırları içinde, yalnızca Derin Göl kıyısında kamp için özel bir bölüm ayrılmış olup bu alan dışında kamp yapılması doğal yaşamı korumak ve tedbir amaçlı kısıtlanmıştır.  

Yedigöller’de Kamp Fiyatları

Kamp fiyatları (çadır başına): öğrenciler için 12.5 TL, siviller için 25 TL’dir. Çadırda kalacak kişiler için esktra ücret alınmamaktadır.  

Yedigöller’de Çadır Kiralama

Milli park içerisinde kendi getirdiğiniz çadırda konaklayabilirsiniz, çadır kiralama imkanı yoktur.  

Yedigöller Milli Parkı Özellikleri ve İmkanları

yedigöller milli parkı

Korunmaya alınmış ve belirli bir ücret karşılığında konaklayabileceğiniz bu milli park içerisinde ne gibi imkanlar var ve bölgede genel olarak neler yapılabilir, bahsedelim. Milli park içerisinde, tuvalet, duş, mescit, içme suyu çeşmeleri, tost, simit, çay, kahve alabileceğiniz büfe ve bungalov evler bulunur.

Telefon çoğu bölgede çekmezken, İnternet erişimi de nadiren EDGE hızındadır. Kamp yapılan alanlardan elektrik ihtiyacı karşılanamasa da mescit ve tuvaletlerdeki elektriği kullanabilirsiniz.

Milli Parklar Şube Müdürlüğünün irtibat numaraları ve konumu aşağıdaki gibidir: 0 (374) 2155281 - 2153613 - 2153630 Konumu: 40°56'32.6"N 31°44'48.0"E  

Yedigöller Anıt Ağaç (Pisagor Ağacı)

yedigöller anıt ağaç, yedigöller pisagor ağacı

Bölgedeki Pisagor Ağacı, aslında pek çok ziyaretçinin buraya geliş sebebidir. Bir ağacın diğeri üzerine eğilerek tamamen dik üçgen oluşturmasıyla bu isimle anılmaya başlanmıştır ve gerçekten de Pisagor teoremini ispatlar niteliktedir.  

Yedigöller’de Bisiklet Yolu

Milli park içerisinde, bisiklet için özel bir yol bulunmasa da dağ bisikleti ile keyifli sürüşler yapabileceğiniz patika yollar ve araçların da kullandığı, ağaçlar arasındaki kıvrımlı, inişli çıkışlı yollar bisiklet sürmek için oldukça güzel.  

Yedigöller’de Piknik

Günübirlik piknik yapmak için de uygun olan milli park içerisinde oturaklar ve masalar bulunuyor. Yalnız ateş yakmak elbette yasak, bu kuralı dikkate almayı unutmayın.  

Yedigöller’de Yürüyüş Parkuru

Özellikle belirtilmiş bir yürüyüş parkuru bulunmasa da göllerin etrafında yürüyebileceğiniz toprak yollardan ve göllerin arasındaki arnavut kaldırımlı araç yolunda yürüyüş yapabilirsiniz. Yedigöller’de yürüyüş için en uygun zamanın sonbahar olduğunu söyleyebiliriz.  

Yedigöller’de Balık Avı

Yedigöller’de balık sezonu açıldıktan sonra ücret karşılığında alabalık tutabilirsiniz.  

Yedigöller’de Fotoğrafçılık

Bölgede, doğa, manzara, yaban hayatı ve bitki gibi çeşitli alanlarda fotoğraf çekebilmek mümkündür. Özellikle sonbahar ve kış aylarında eşsiz fotoğraflar çekebilmeye olanak sağlayan Yedigöller’de elbette diğer mevsimlerde de etkileyici kareler yakalayabilirsiniz.  

Yedigöller Hakkında Sorular

Yedigöller’de restoran ya da büfe var mı?

Tost, çay, kahve, simit gibi yiyecek/içecek temin edebileceğiniz bir büfe var.  

Yedigöller’de otel ya da pansiyon var mı?

Milli Park içerisinde çadır haricinde konaklayabileceğiniz bungalov evler mevcut fakat herhangi bir otel ya da pansiyon alternatifi yok. Bungalov evlerde kalmak içinse, önceden rezervasyon yaptırmanız gerektiğini unutmayın.  

Yedigöller’e evcil hayvan sokulabiliyor mu?

Yaban hayatına zarar verebilme ihtimaline karşın gerekli önlemleri aldığınızda evcil hayvanlarınızı kontrollü şekilde milli parka getirebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir yasak yok. Yalnız hafta sonu ve tatil zamanlarında yoğun ziyaretçi kalabalığını da düşünmekte fayda var.  

Yedigöller’de ateş ya da mangal yakmak serbest mi?

Milli park sınırları içerisinde ateş yakmak yasaktır. Ancak kış aylarında akşam 6'dan sonra belirli alanlarda ve varil içerisinde ateş yakmaya kontrollü bir şekilde izin verilmektedir.  

Tekerlekli Sandalyeye Uygun Park Yeri Var mı?

Evet, Yedigöller'de tekerlekli sandalyeye uygun otopark mevcuttur.

Yedigöller Çadır Kampı Videosu

Sözcüklerle ve fotoğraflarla aktardığımız Yedigöller Milli Parkı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, Youtube kanalımızdaki videomuza göz atabilirsiniz.