Blog

Kategori İçin Resim Termal İçlik Seçimi Nasıl Yapılır?

Termal İçlik Seçimi Nasıl Yapılır?
Yorumlar(0)

Açık havada rahatlık, cildinize temas eden giyim tabakası ile başlar. Bu sebeple, en doğru şekilde giyinmek isterseniz ilk olarak en temel katmana, yani içliklere odaklanmanız gerekir.

İçlik Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 3 Nokta:

 1. Malzeme: Kumaş en önemli faktördür. İster sentetik ister doğal olsun, içliğiniz nemi transfer etmelidir.
 2. Kalınlık (Ağırlık): Hafif, orta ve ağır olmak üzere üç farklı seçenek mevcuttur. Kumaşın ağırlığı arttıkça daha fazla sıcak tutacaktır, ancak nem transferi zayıflayacaktır.
 3. Uygun Beden: Nem transferi sağlayan bir kumaşın görevini yerine getirmesi için cildinizle temas halinde olması gerekir. Bu yüzden buna uygun bir beden tercihi yapmalısınız.

Katman-katman giyinmek konusunda yeterli bilginiz yoksa Outdoor Giyim: Katmanlama Yönteminin Temelleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Termal İçlik Kumaşları

Bir iç katman giysisi olacak şekilde tasarlanan bir kumaşın mutlaka nem transfer özelliği olmalıdır ve asla su tutmamalıdır. Eğer içlik alırken kumaş türleri konusunda kararsız iseniz aşağıda listelenmiş temel katman kumaşlarına göz atabilirsiniz.

Sentetik İçlik Kumaşları

Termal içlik için en yaygın sentetik kumaşlardan biri polyesterdir. Naylon, polipropilen veya suni ipek kumaşla kombinasyonlarını da görebilirsiniz. Spandeks veya elestan benzeri kumaşlar da rahat bir esneme sağlar ve gerilme hissetmeden rahatça giyilebilir. Sentetik kumaşlar aşağıdaki özelliklere sahiptir:

sentetik içlik kumaşlarının özellikleri

Mükemmel kuruma: Sentetikler, nem yönetimi ve teri dışarı atmada mükemmeldir. Bu nedenle size her türlü kumaş içinde en kuru hissi verir ve en iyi terletmeyen içlik modelleri sentetik kumaşlardan üretilir.

Dayanıklılık: Taban katmanı eskimez değildir; ancak en dayanıklı seçeneği arıyorsanız, o zaman sentetikler en sağlam kumaştır.

Koku tutmama: Bazı sentetikler, kokuya neden olan bakterilerin oluşumunu engelleyen bir katman ihtiva eder. İçliğinizi yıkamadan birkaç gün giyeceksiniz, pis kokuların oluşmaması için biraz da olsa vakit kazanmanıza yardımcı olur.

merinos yün içliklerin özellikleri

Merinos Yün İçlikler

Yün deyince kaşıntılı anılarınız aklınıza gelmesin. İncecik lifleri sayesinde çok yumuşak olan Merinos Yünü neredeyse tamamen geleneksel yünlerin yerini almıştır. Bu yün, beden uyumu ve esnekliği arttırmak için spandeks gibi kumaşlarla da harmanlanabilir. Merinos yün içlik modelleri aşağıdaki teknik özelliklere sahiptir:

Yeterli kuruluk: Yün, içinde bir miktar nem kalır, bu da sizi yarı yolda bırakmaz. Ancak yün sentetik bir kumaş kadar kuru hissettirmez. Islandığında da kurutmak daha uzun sürer.

Serinlik: Vücut sıcaklığınız arttığı anda, liflerin içinde bulunan nemi serbest bırakır; bu da görece sıcak havalarda biraz serinletme hissettirebilir.

Orta Derece Dayanıklılık:  Diğer katmanların altında uzun süreler boyu kullanılabilir, ancak sürtünme yün içliklerin sağlamlığını zayıflatacaktır. Daha fazla dayanıklılık için sentetik ile yünü harmanlayan içlikleri tercih edebilirsiniz.

Koku Tutmaz: Yoğun bir yürüyüş içeren açık hava faaliyeti ardından terleyeceksinizdir. Endişelenmeyin; yünün doğal olarak kokuya sebep olan bakterilere karşı yüksek dirençli olduğu kesinlikle doğrudur.

ipek içliklerin özellikleri

İpek İçlikler

İpeğin efsanevi yumuşaklığı, açık havada yapılan düşük zorlukta bir yürüyüş veya açık havada bir akşam konseri gibi faaliyetler için geçerli bir temel katman seçeneğidir. Ülkemizde pek fazla tercih edilmese de ipek içlikler aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Orta Derece Nem Transferi: Sonrasında üşümemek için kalp atışlarınızı hızlandıran faaliyetlerden uzak durursanız iyi edersiniz. Yine de bazı ipek içlikler nem transferini daha üst düzeye çıkartmak için ilave katmanlara sahiptirler. Polar sweatshirt ile birlikte kullanılıp, bu dezavantajı giderilebilir.

Esneklik: Hafif bir seçenek olarak her zaman kullanılabilir. İpek diğer katmanların altında kolayca kayar; ancak bu doğal esneklik onu dayanıksız kılar.

Koku Tutma: İpek, doğal olarak kokuya karşı dirençli değildir, bu yüzden her giydiğinizde yıkanması gerekir.

Seramik / Yün İçlikler

Seramik parçacıklarla harmanlanan yün, özellikle sıcak havalarda kullanılmak üzere tasarlanmış temel katmanlar arasında yeni bir teknolojidir. Seramik vücut ısısını çeker, sonra cildinizi soğutmaya yardımcı olmak için bu ısıyı hızla dağıtır.

İçlik Kalınlıkları (Ağırlıkları)

Kalınlık konusunda, hem metabolizmanızı hem de aktivite düzeyinizi dikkate almanız gerekir. Örneğin arkadaşlarınız arasında ilk üşüyen sizseniz daha kalın bir içlik tercih edin. Ya da Erzurum’da olimpiyat kayak takımıyla antrenman yapıyorsanız daha ince bir içlik kullanın.

hafif ağırlık, orta ağırlık ve ağır içlik örnekleri

İşte İçlik Tercihiniz İçin 3 Temel Ağırlık Seçeneğiniz:

 1. Hafif: Serin havalardan sıcağa kadar.
 2. Orta: Soğuk havalarda
 3. Ağır: Aşırı soğuk (donma noktası) havalarda

Bunların yanında “ultra hafif” ya da “ultra ağır” gibi terimlerle de karşılaşabilirsiniz. Markalar, kumaş seçeneği yelpazesini genişletmek istediklerinde buna benzer durumlar oluşabilir. Özellikle kalın yani daha ağır seçenekler söz konusu olduğunda “keşif ağırlığı (expedition weight)” gibi farklı tanımlamalar da görebilirsiniz.

Ayrıca, ana katmanın, yani içliğin, temel işlevinin nem yönetimi olduğunu unutmayın. Daha ağır (kalın) içlikler mutlaka bir miktar ısı yalıtımı sağlar, ancak vücut ısınızın birincil koruyucusu olan katman orta tabakadır, ana katman değil.

İLGİLİ KATEGORİLER:
TERMAL İÇLİKLER
POLAR
OUTDOOR GİYİM

outdoor giyim: katman yönteminin temelleri

Outdoor Giyim Temelleri: Katmanlama
Yorumlar(0)

Atalarımızın doğada yaşam sanatı, günümüz akıllı giyim teknolojisiyle şekillenen katmanlama yöntemine de öncülük eder. Katman-katman giyinmek, yüzyıllar önce uygulanmış ve rüştünü ispat etmiş en verimli outdoor giyim tarzıdır.

Katmanlama Nasıl Yapılır:

Katmanlamayı daha iyi anlamak için, her katmanın işlevini bilmek gerekir.

 1. İç Katman (Termal İçlik): Nem transferini sağlayan katmandır
 2. Orta Katman: Isı yalıtımını yerine getiren katman.
 3. Dış Katman: Yağmur ve rüzgar korumasını sunan dış kabuk.

Bazen her üç tabaka aynı anda giyilmeyecek olsa bile açık havaya çıktığımızda hepsini yanımıza almakta fayda vardır. Unutmayın, ısındıkça dış katmanları çıkartabilirsiniz. Ancak üşürseniz yanınızda olmayan katmanlardan faydalanamazsınız.

Termal İçlik: Nem Transferi

Kış ayları bile olsa cildimiz terler. İçliğin asıl görevi de terleme sonucu oluşan nemi teninizden uzaklaştırmasıdır. Serin ya da soğuk havalarda, teninizi kuru tutmak için uzun iç çamaşırlarına gerek duyulur. Bu çok önemlidir; çünkü nem, vücudunuzdan ısı alarak sürekli buharlaşma eğilimindedir. Eğer nem cildinizden uzaklaştırılmazsa sizi üşütür ve hipotermiye varan kötü sonuçlar doğurabilir.

içlik (iç katman) nem transferi sağlar

İç Katman Malzemeleri: Polyester ve naylon benzeri sentetik kumaşlardan, merinos yünü veya ipek kumaşlara varan geniş bir yelpazede kumaş seçenekleri mevcuttur. Hepsi için nem transferi ve kuru tutmada küçük farklılıklar vardır. Ancak istenmeyen kokuların sinmesi ve dayanıklılık açısından kişisel tercihler değişkenlik arz eder. İç katman malzemelerinin ayrıntılı incelemesi için Termal İçlik Seçimi yazımızı okuyun.

İçlik Ağırlıkları: Seçenekler tanıdıktır; hafif, orta ve ağır. Ancak bazı markalarda “ultra ince” veya “ultra kalın” gibi terimler de görebilirsiniz. Doğal olarak daha kalın (daha ağır) kumaşlar sizi daha sıcak tutar. Fakat unutmayın, bu esasen içliğin temek görevi değildir.

Ilık Havalarda İç Katman: İçlikler sıcaklar arttıkça hoş olmayabilir. Ancak kuru bir cilde sahip olmak açık havada giyinmenin altın kuralıdır. Nemli ve hatta ıslak bir ten hiç kimsenin hoşuna gitmeyecektir.

Bazı Diğer İç Katman Önerileri:

 1. Sıcak havalar için tasarlanan bazı t-shirt modelleri, nem transferi sağlayarak buharlaşmayı kolaylaştırır. Bu tür modeller, her ne kadar içlik olarak satılmıyor olsa da çok soğuk olmayan havalarda iç katman görevini başarıyla yerine getirirler.
 2. İç çamaşırları, boxer ve sutyenler de nem transferi de sağlamalıdır. Kışın içliğin içine giyilse bile aynı kural geçerlidir.
 3. Pamuklu kumaşlar, nemi içinde tutar ve bir zaman sonra sizi üşütür. Kışın asla pamuklu içlik kullanmayın. Ancak yaz için durum tam tersidir.
 4. Gelişmekte olan kumaş teknolojileri, seramik parçacıkları emdirilen yün gibi, iç katman giysileri olarak cildinizi tam anlamıyla kuru tutar.

Orta Katman: Isı Yalıtımı

Görevi sıcak tutmak olan asıl kabuk orta katmandır. Bu yalıtım katmanı, vücudunuzdan yayılan ısıyı muhafaza eder. Böylece daha verimli bir şekilde ısıyı tutarak, daha sıcak olmanızı sağlar.

orta katman giysiler ısı yalıtımı sağlar

Orta Katman Malzemeleri: İçliklerde olduğu gibi, hem sentetik hem de doğal olarak geniş bir seçenek yelpazesi mevcuttur. Genel olarak, daha kalın (veya daha kabarık) daha sıcaktır, ancak yalıtım malzemesinin verimliliği de önemlidir. Aşağıda bazı yaygın orta tabaka malzemeleri yazılıdır, ancak yün ve yün karışımı orta katmanlar benzeri seçenekler de mevcuttur.

Başlıca Orta Katman Çeşitleri:

Polar: Hafif, orta ve ağır seçeneklere sahip kumaşlar (bazen 100, 200 ve 300 ağırlık olarak da anılır) mevcuttur. Polar kumaş nemli hale gelirse ısınır ve ısındıkça çok hızlı kurur. Ayrıca iyi nefes alır, bu yüzden içinde aşırı ısınma ihtimalini de azaltır.

Nefes alabilirlik iyi bir özellik olsa da rüzgârın içinize işlemesi kaçınılmazdır. İşte bu yüzden, sadece bir polar orta tabaka giyecekseniz yanınızda bir kabuk katman kıyafetine sahip olmanız gerekir.

Kaz Tüyü Montlar: Kolay katlanabilir olduğu için yüksek oranda sıkıştırılabilir. Hafiftirler, ancak hafif olmalarına kıyasla diğer herhangi bir yalıtım malzemesinden daha fazla sıcaklık sağlarlar. Kaz tüyü verimi, dolum gücüyle (450'den 900'e kadar) ölçülür. Dış katmanla birlikte giyildiklerinde, az da olsa su ve rüzgar direncine katkı sunarlar. Dezavantajları, nemli olduklarında yalıtım gücünü yitirmeleridir.

Sentetik Yalıtımlı Montlar: Sentetik yalıtımlar, kaz tüyü standartlarında yalıtım verimliliğine her geçen yıl biraz daha yaklaşmaktalar. Hatta kaz tüyü gibi yüksek oranda sıkıştırılamasalar da ısı yalıtımı yönünden aynı kaliteyi yakalamış modeller de mevcuttur. Ayrıca ıslak veya nemli olduklarında yalıtım becerilerini koruyabilmeleri avantajlı yönleridir.

Daha fazla ayrıntı için, Yalıtımlı Dış Giyim Nasıl Seçilir ve Kaz Tüyü ve Sentetik Mücadelesi: Hangi Yalıtım Sizin İçin Daha Doğru yazılarını okuyabilirsiniz.

Dış Katman: Yağmur ve Rüzgar Koruması

Dış katman (veya kabuk tabakası) rüzgar, yağmur ve kardan korumak için tasarlanmıştır. Kabuklar pahalı dağcılık montlarından basit rüzgar geçirmez yağmurluk modellerine kadar çeşitlilik arz ederler. Çoğu, en azından bir miktar terlemenin dışarı atılmasına imkan sunar. Hemen hemen hepsi yağmurun su damlaları halinde kumaş üzerinde akıp gitmesi için dayanıklı su itici (DWR) ile işlenir.

Dış katmanınız fırtınalı havalarda önemli bir unsurdur, çünkü eğer rüzgar ve su iç katmanlara nüfuz ederse, sizi ciddi şekilde üşütebilir.

dış katman giysileri yağmur ve rüzgardan koruma sağlar

Bazı Dış Katman Kombinasyonları:

Su geçirmez / nefes alabilen katmanlar: En fonksiyonel ve en pahalı su geçirmez mont seçeneğidir. Bu tip bir kabuk, en mükemmel kombinasyon için en iyi seçimdir. Genellikle, daha yüksek fiyatlı dış katmanlar daha dayanıklı olmalarının yanında, çok daha kuru tutarlar.

Suya dayanıklı / nefes alabilen kabuklar: Bunlar, çiseleyen, havadar koşullara ve yüksek aktivite seviyelerine daha uygundur. Su geçirmez / nefes alabilen montlara göre daha ekonomik olan bu ürünler, genellikle hafif rüzgar ve hafif yağmura geçit vermeyen sıkı dokunmuş naylon veya polyester kumaşlardan üretilir.

Daha fazla ayrıntı için, Yağmurluk Nasıl Seçilir yazımıza göz atabilirsiniz.

Yumuşak kabuklar (Soft Shell): Bunlar nefes alabilirliği vurgular. Çoğu hareketli aktivite esnasında daha fazla konfor için esnek kumaş veya kumaş parçaları içerir. Birçoğu hafif yağmur ve rüzgar korumasını hafif bir yalıtımla birleştirir, böylece iki katmanı tek bir cekette birleştirir.

Su geçirmez / solunmayan katmanlar: Aşırı yağmurlu günlerde, ıslanmanın kaçınılmaz olduğu aktiviteler (ör. Balık avı) için idealdir. Bunlar tipik olarak su ve rüzgar geçirmez naylon kaplamadan yapılır. Kendiniz giyerken de göreceksinizdir, muhtemelen alttaki katmanlarınızı terleme ile ıslatacaksınızdır.

Soğuk, Yağmurlu ve Sıcak Hava Katmanlama Örnekleri

Belirli hava koşulları için nasıl giyilmesi gerektiği hakkında sıkça soru sorulur. Bunun yanında, yalnızca hava durumuna dayalı önerilere ilaveten, efor seviyesi ve kişisel metabolizma gibi önemli hususları da dikkate almalısınız. Aşağıdaki örnekler, özellikle sıcak veya soğukta koşmadan, orta düzey bir yarım günlük yürüyüşe giden kişiler içindir:

Orta kalınlıkta polyester üst ve alt içlik; sentetik yalıtımlı bir mont; orta kalınlıkta polar montlar; su geçirmez / nefes alan yağmurluk ve pantolon.

Soğuk hava katmanları:

Orta kalınlıkta polyester üst ve alt içlik; sentetik yalıtımlı bir mont; orta kalınlıkta polar mont; su geçirmez / nefes alan yağmurluk ve outdoor pantolon.

Hafif polyester üst ve alt içlik; hafif polar mont; sentetik yürüyüş pantolonları. Hafif su geçirmez / nefes alabilen yağmurluk ve pantolonlar

Yağmurlu hava katmanları (soğuk havalar):

Hafif polyester üst ve alt içlik; hafif polar mont; sentetik yürüyüş pantolonu. Hafif su geçirmez / nefes alabilen yağmurluk (bol miktarda havalandırmalı).

Polyester iç çamaşırı ve kısa kollu sentetik t-shirt; şort olabilen naylon yürüyüş pantolonu; hafif rüzgarlık.

Sıcak hava katmanları:

Polyester iç çamaşırı ve kısa kollu sentetik t-shirt; şort olabilen naylon yürüyüş pantolonu; hafif rüzgarlık.

Yukarıdaki katmanlar için gerçekten onlarca alternatif ve seçenek mevcuttur. İşin sırrı, nereye gittiğiniz, ne yaptığınız ve bütçeniz için en mantıklı olan seçeneklerle devam etmektir.

Ayrıca şartlar değiştikçe katmanları ayarlamak için zaman ayırmanız da önemlidir. Yağmur ve rüzgâr durursa, dış katmanı çıkarın. Veya eğer sadece iç ve dış katmanla yürüyüş yapmak sizi ısıtmıyorsa, orta katman ekleyin. Ve yürüyüş sırasında durunca üşümemek için her dinlenme molasında orta katman (üstte) ve / veya dış katman giysinizi giyin.

İLGİLİ KATEGORİLER:
OUTDOOR DIŞ GİYİM
OUTDOOR PANTOLONLAR
İÇ GİYİM ve ÇORAP

kampçılık eğitimi, kamperest akademi

Temel Kampçılık Eğitimi
Yorumlar(0)

Temel Kampçılık Eğitimi Semineri

Kamp Severler Kamperest Akademi'de Buluşuyor.

Kamp konusunda uzman olan ekip arkadaşlarımız, Kamperest Akademi'de kampçılık ve açık hava tutkunları ile bir araya geliyor. Kampçılık ilkeleri ve temel kamp malzemelerinden, ateş yakma ve düğüm tekniklerine varan geniş bir konu başlığının her ayın ilk haftasında ele alınacağı Temel Kampçılık Eğitimi Semineri'nde, katılımcılar kamp yapmanın temellerini teorik ve uygulamalı olarak öğreniyor olacak.

EĞİTİME BAŞVUR

Kasım Ayı Konuk Eğitmeni Halil Kocakır Olacak

Kamperest Akademi'nin Kasım 2018'de düzenleyeceği etkinlikte Halil Kocakır (@halilyum) konuk eğitmen olarak yer alacak. Kendi deyimiyle çocukluktan beri dedesinin hayatını yaşayan Halilyum, eğitim kapsamında ateş yakma teknikleri, izci düğümleri ve doğada yön bulma konuları üzerine konuşma yapacak. Küçük yaşlarından itibaren vaktinin bir çoğunu doğada geçiren, toprakla oynayarak ve ağaçlara dokunarak büyüyen Halilyum, temel doğada hayatta kalma hünerleri hakkında bilgilerini katılımcılara aktaracak.

Temel Kampçılık Eğitimi Konu Başlıkları

 1. Kampçılık Nedir?
 2. Kamp Yeri Seçimi ve Kamp Düzeni
 3. Temel Kamp Malzemeleri ve Kullanımı
 4. Kamp İçin Kılık-Kıyafet Seçimi
 5. Kampta Beslenme
 6. Vahşi Hayvanlardan Korunma Yöntemleri


Eğitim Yeri

Kamperest Akademi

Kamperest - Tepeüstü, Alemdağ Cad. No 522 34771 Ümraniye - IKEA / Buyaka AVM Karşısı

Kamperest Tepeüstü Şubesin'den Geçen Otobüs Hatları


İlave Konu Başlıkları

Kasım Ayı Temel Kampçılık Eğitimi'nin konuk eğitmeni olan Halilyum, seminere konu olan kampçılığın temellerine ilaveten ileri seviye kampçılık üzerine konuşmak için mikrofon alacak. Ateş yakma, düğümler ve yön bulma üzerine bilgi ve tecrübelerini katılımcılara anlatacak.

 1. Ateş Yakma Teknikleri.
 2. İzci Düğümleri
 3. Doğada Yön Bulma

Etkinlik Programı

15:30-16:00 Çay Kahve Servisi ve Sohbet

16:00-16:50 Kampçılık, Kamp Yeri ve Düzeni Eğitimi

16:45-17:00 Mola

17:00-17:50 Temel Kamp Malzemeleri ve Kullanımı

17:50-18:00 Mola

18:00-18:40 Kıyafet Seçimi, Beslenme ve Hayvanlardan Korunma Yolları

18:40-19:00 Kuru Pasta İkramı ve Mola

19:00-20:00 Ateş Yakma Teknikleri, Düğümler ve Yön Bulma


doğa yürüyüşü semineri, istanbul doğa sporları kulübü, kamperest akademi

3. Doğa Yürüyüşü Eğitim Semineri
Yorumlar(2)

Doğa Yürüyüşü Semineri - 3

İstanbul Doğa Sporları Kulübü'nün düzenleyeceği 3. Doğa Yürüyüşü Semineri 10 Ekim'de Kamperest Akademi'de gerçekleştirilecektir.

Kamperest Tepeüstü, Ümraniye şubesinin 4. katında yer alan Kamperest Akademi'nin konum ve ulaşım bilgileri aşağıda yer almaktadır.

Doğa Yürüyüşü Semineri - 3 adıyla da duyurulan etkinliğe katılım ücretsiz olup 3 saat sürecektir.

EĞİTİME BAŞVUR

Seminerin eğitmenliğini İstanbul Doğa Sporları Kulübü Başkanı Süleyman Şahin üstlenecektir.

Eğitim sonunda tüm katılımcılara katılım belgesi, sporcu lisansı ve lisans alındığı taktirde 200 Etkinlik Puanı (Tek Yıldız) verilecektir.


Eğitim Yeri

Kamperest Akademi

Kamperest - Tepeüstü, Alemdağ Cad. No 522 34771 Ümraniye - IKEA / Buyaka AVM Karşısı

Kamperest Tepeüstü Şubesin'den Geçen Otobüs Hatları


Eğitim Konuları

 1. Doğa yürüyüşü nedir, ne değildir.
 2. Yürüyüşe hazırlık.
 3. Yürüyüş kuralları ve terimleri.
 4. Koşullara göre yürüme teknikleri.
 5. Doğada yön bulma ve navigasyon uygulamaları.
 6. Doğada ilk yardım.
 7. Beslenme
 8. Kıyafet ve ekipman seçimi
 9. Doğa yürüyüşündeki riskler.

Etkinlik Programı

18:00-19:00 Mağaza Turu ve Ürün İnceleme

19:00-19:30 Çay Kahve Servisi ve Kayıt

19:30-20:30 Eğitim

20:30-20:45 Çay-Kahve Molası

20:45-21:30 Eğitim


yedigöller, yedigöller milli parkı, yedigöller kamp

Yedigöller Milli Parkı
Yorumlar(0)

Günümüzde, kamp veya doğa gezisi gibi aktiviteler için akla ilk gelen yerlerden biri olan Yedigöller; yaklaşık 1636 hektarlık bir alanı kapsayan devasa bir havzadır. Yedigöller; 1965 yılında, bölgedeki bitki ve yaban hayatı çeşitliliğinin tehlikeye girmesini ve insan tahribatını önlemek adına korunmaya alınmış olup o tarihten itibaren de varlığını milli park olarak sürdürmektedir. Türkiye'nin en popüler kamp ve gezi alanlarının başında gelmesinin yanında, ülkemizde yaşayan herkesin mutlaka görmesi gereken bir doğa harikasıdır.

Yedigöller'in İsimleri

yedigöller yerleşim planı, yedigöller göl isimleri

İsmine münhasır bu bölgede sahiden de yedi adet göl bulunur ve bu göllerin hepsi de birbirinden güzel manzaralara sahiptir. Göllerin isimleri ise Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl, Seringöl, Nazlıgöl, İncegöl ve Sazlıgöl'dür. Bölge, hayvanların ve göllerin olduğu gibi, mevsim değiştikçe renkten renge bürünen, kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, titrek kavak, sarı ve kara çam gibi ağaçların da yuvasıdır ve özellikle sonbaharda, doğanın değişen bu rengini fotoğraflamak isteyenlerin akınına uğrar.

 1. Deringöl
 2. Büyükgöl
 3. Kurugöl
 4. Seringöl
 5. Nazlıgöl
 6. İncegöl
 7. Sazlıgöl

Yedigöller Florası ve Yaban Hayatı

yedigöller, yedigöller faunası ve yaban hayatı

Yedigöller'in piknik ve kamp gibi aktiviteler için popüler bir rota haline gelmesi, Bolu merkezden buraya gelen yolun tamamen asfaltlandığı, bölgeye ulaşımın çok kolay bir hale geldiği zamana tekabül eder. Öncesinde daha bakir bir bir dinlence yeri olarak varlığını sürdüren ve yukarıda da belirttiğimiz gibi bitki ve yaban hayatı çeşitliliği bakımından oldukça bereketli olan Yedigöller Milli Parkı, başta zambak, siklamen, çiğdem ve orkide olmak üzere totalde 236 adet bitki türüne ev sahipliği yaparken, aynı zamanda ayı, vaşak, geyik, yaban domuzu, kurt, tilki, dağ kedisi, porsuk, sansar, sincap, karaca ve tavşan gibi yabani hayvanların da yaşam alanıdır.

Göğü delen devasa ağaçların uzandığı Yedigöller’de salt yabani kara hayvanlarını değil aynı zamanda yabani ördek, sığırcık, ağaçkakan, üveyik, bıldırcın, yabani güvercin, çulluk, alakarga ve keklik gibi 100'ün üzerinde kuş türünü görmek de mümkündür. Tüm bu çeşitlilik ve bereketi göz önünde bulundurduğumuzda, Yedigöller Milli Parkı için, kampçılık faaliyetleri ve günübirlik piknik aktivitelerinin yanı sıra bitkiler, yosunlar, böcekler, mantarlar ve balıklarla ilgili gözlemlerde bulunmak, fotoğraf çekmek ve yaban hayatını yakından izlemek için de oldukça zengin olanaklar sağlayan bir doğa harikasıdır diyebiliriz.

Yedigöller’e Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?

yedigöllere nasıl gidilir

Konumu ve özellikleri hakkında kısaca bilgi vermeye çalıştığımız milli parka Bolu başta olmak üzere üç büyük şehirden nasıl ulaşım sağlanır ve Yedigöller'de nerelerde kalınır aktarmaya çalışalım.

Bolu’dan Yedigöller'e Nasıl Gidilir?

Yedigöller’e öncelikle, Bolu’nun şehir merkezinden kolayca gidebilirsiniz. Çünkü merkezden Yedigöller’e kadar olan yolun tamamı asfalt ve iyi durumdadır. Aynı zamanda Devrek tarafından da Yedigöller’e ulaşabilirsiniz ama bu kısımdaki yol kalitesi kötüdür ve genellikle Zonguldak yönünden gelen ziyaretçiler tarafından tercih edilir. Bolu merkezden Yedigöller Milli Parkı’na ulaşabileceğiniz yol; bisiklet, motosiklet, otomobil ve diğer kara yolu taşıtları için uygundur.  

İstanbul’dan Yedigöller’e Nasıl Gidilir

İstanbul’dan E80 (ücretli otoyol) ya da D100 kara yolunu kullanarak Yedigöller Milli Parkı'na ulaşabilirsiniz. E80 üzerinden gelişlerde Bolu’nun batı girişinden Bolu şehir merkezine ulaşılır, kuzey yönünde Yedigöller tabelası takip edilerek yaklaşık 40 kilometre sonra Yedigöller’e gelinir. İstanbul ile Yedigöller Milli Parkı mesafesi ortalama 300 kilometredir.  

Ankara’dan Yedigöller’e Nasıl Gidilir

Ankara’dan E89 ve devamında E80 (ücretli otoyol) ya da D100 kara yolunu kullanarak bu bölgeye ulaşabilirsiniz. E89 üzerinden gelişlerde İstanbul istikameti takip edilerek Bolu’nun doğu girişinden Bolu şehir merkezine ulaşılır, kuzey yönünde Yedigöller tabelası takip edilerek yaklaşık 40 kilometre sonra Yedigöller’e gelinir. Ankara ile Yedigöller Milli Parkı mesafesi ortalama 230 kilometredir.  

İzmir’den Yedigöller’e Nasıl Gidilir

İzmir’den E881 kara yolu takip edilerek Manisa, Balıkesir, Bursa istikametinde ilerlenerek E80 (ücretli otoyol) ya da D100 kara yoluna bağlandıktan sonra Bolu’nun batı girişinden Bolu şehir merkezine ulaşılır, kuzey yönünde Yedigöller tabelası takip edilerek yaklaşık 40 kilometre sonra Yedigöller’e gelinir. İzmir ile Yedigöller Milli Parkı mesafesi ortalama 650 kilometredir.  

Yedigöller’de Nerede Konaklanır

yedigöller konaklama, yedigöllerde nerede konaklanır

Bu kadar yoldan sonra gelinen Yedigöller’de çadırda, bungalov evlerde ya da karavanda konaklayabilirsiniz. Tabii ki en hesaplısı kamp malzemeleri ile birlikte çadırda konaklamaktır.  

Yedigöller’de Çadır Kampı

Milli Park içerisinde çadır kampı için ayrılmış özel bir alan mevcuttur. Duş, tuvalet, mescit gibi imkanların olduğu bu alanda kampın tadını çıkarabilirsiniz  

Yedigöller’de Kamp Alanı

Milli park sınırları içinde, yalnızca Derin Göl kıyısında kamp için özel bir bölüm ayrılmış olup bu alan dışında kamp yapılması doğal yaşamı korumak ve tedbir amaçlı kısıtlanmıştır.  

Yedigöller’de Kamp Fiyatları

Kamp fiyatları (çadır başına): öğrenciler için 12.5 TL, siviller için 25 TL’dir. Çadırda kalacak kişiler için esktra ücret alınmamaktadır.  

Yedigöller’de Çadır Kiralama

Milli park içerisinde kendi getirdiğiniz çadırda konaklayabilirsiniz, çadır kiralama imkanı yoktur.  

Yedigöller Milli Parkı Özellikleri ve İmkanları

yedigöller milli parkı

Korunmaya alınmış ve belirli bir ücret karşılığında konaklayabileceğiniz bu milli park içerisinde ne gibi imkanlar var ve bölgede genel olarak neler yapılabilir, bahsedelim. Milli park içerisinde, tuvalet, duş, mescit, içme suyu çeşmeleri, tost, simit, çay, kahve alabileceğiniz büfe ve bungalov evler bulunur.

Telefon çoğu bölgede çekmezken, İnternet erişimi de nadiren EDGE hızındadır. Kamp yapılan alanlardan elektrik ihtiyacı karşılanamasa da mescit ve tuvaletlerdeki elektriği kullanabilirsiniz.

Milli Parklar Şube Müdürlüğünün irtibat numaraları ve konumu aşağıdaki gibidir: 0 (374) 2155281 - 2153613 - 2153630 Konumu: 40°56'32.6"N 31°44'48.0"E  

Yedigöller Anıt Ağaç (Pisagor Ağacı)

yedigöller anıt ağaç, yedigöller pisagor ağacı

Bölgedeki Pisagor Ağacı, aslında pek çok ziyaretçinin buraya geliş sebebidir. Bir ağacın diğeri üzerine eğilerek tamamen dik üçgen oluşturmasıyla bu isimle anılmaya başlanmıştır ve gerçekten de Pisagor teoremini ispatlar niteliktedir.  

Yedigöller’de Bisiklet Yolu

Milli park içerisinde, bisiklet için özel bir yol bulunmasa da dağ bisikleti ile keyifli sürüşler yapabileceğiniz patika yollar ve araçların da kullandığı, ağaçlar arasındaki kıvrımlı, inişli çıkışlı yollar bisiklet sürmek için oldukça güzel.  

Yedigöller’de Piknik

Günübirlik piknik yapmak için de uygun olan milli park içerisinde oturaklar ve masalar bulunuyor. Yalnız ateş yakmak elbette yasak, bu kuralı dikkate almayı unutmayın.  

Yedigöller’de Yürüyüş Parkuru

Özellikle belirtilmiş bir yürüyüş parkuru bulunmasa da göllerin etrafında yürüyebileceğiniz toprak yollardan ve göllerin arasındaki arnavut kaldırımlı araç yolunda yürüyüş yapabilirsiniz. Yedigöller’de yürüyüş için en uygun zamanın sonbahar olduğunu söyleyebiliriz.  

Yedigöller’de Balık Avı

Yedigöller’de balık sezonu açıldıktan sonra ücret karşılığında alabalık tutabilirsiniz.  

Yedigöller’de Fotoğrafçılık

Bölgede, doğa, manzara, yaban hayatı ve bitki gibi çeşitli alanlarda fotoğraf çekebilmek mümkündür. Özellikle sonbahar ve kış aylarında eşsiz fotoğraflar çekebilmeye olanak sağlayan Yedigöller’de elbette diğer mevsimlerde de etkileyici kareler yakalayabilirsiniz.  

Yedigöller Hakkında Sorular

Yedigöller’de restoran ya da büfe var mı?

Tost, çay, kahve, simit gibi yiyecek/içecek temin edebileceğiniz bir büfe var.  

Yedigöller’de otel ya da pansiyon var mı?

Milli Park içerisinde çadır haricinde konaklayabileceğiniz bungalov evler mevcut fakat herhangi bir otel ya da pansiyon alternatifi yok. Bungalov evlerde kalmak içinse, önceden rezervasyon yaptırmanız gerektiğini unutmayın.  

Yedigöller’e evcil hayvan sokulabiliyor mu?

Yaban hayatına zarar verebilme ihtimaline karşın gerekli önlemleri aldığınızda evcil hayvanlarınızı kontrollü şekilde milli parka getirebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir yasak yok. Yalnız hafta sonu ve tatil zamanlarında yoğun ziyaretçi kalabalığını da düşünmekte fayda var.  

Yedigöller’de ateş ya da mangal yakmak serbest mi?

Milli park sınırları içerisinde ateş yakmak yasaktır. Ancak kış aylarında akşam 6'dan sonra belirli alanlarda ve varil içerisinde ateş yakmaya kontrollü bir şekilde izin verilmektedir.  

Tekerlekli Sandalyeye Uygun Park Yeri Var mı?

Evet, Yedigöller'de tekerlekli sandalyeye uygun otopark mevcuttur.

Yedigöller Çadır Kampı Videosu

Sözcüklerle ve fotoğraflarla aktardığımız Yedigöller Milli Parkı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, Youtube kanalımızdaki videomuza göz atabilirsiniz.

red dot nedir, red dot ne işe yarar

Red Dot Nedir?
Yorumlar(1)

Red Dot Ne İşe Yarar?

Red Dot kelimelerini birebir Türkçe’ye çevirdiğimizde kırmızı nokta manasına gelir. Gerçek manada Red Dot tüm atıcılık sporlarında hızlı bir şekilde nişan almayı sağlamak için geliştirilmiştir. LED ışığı yansıtan, büyütmesi olmayan bir nişangâh sistemidir. Kırmızı nokta isminin verilmesinin sebebi ilk geliştirilen modellerin yuvarlak kırmızı bir ışık yansıtmasıdır.

Zaman içinde farklı renklerde ve farklı amaçlara hizmet edecek şekilde tasarlanmış nokta tipleriyle de üretilmiştir.

Red Dot’un Faydaları Nelerdir?

Red Dot silahın vuruş noktasına göre bir kez sıfırlandıktan sonra gözünüzün, hatta başımızın pozisyonuna bağlı kalmaksızın, nokta hedefin üzerinde olduğu müddetçe tam isabet sağlayacaktır. Bu da klasik gez, göz, arpacık ve hedef dörtlüsünü bir araya getirmek ve atış esnasında aynı hattı muhafaza etmeye çalışmaktan atıcıyı kurtararak iki gözü açık bir şekilde devamlı ve etkili atış yapmasına imkân sağlayacaktır. Atış yaparken her iki gözü açık tutabilmek hedefin tüm hareketlerini, gidiş yönü, hızı gibi önemli bilgileri eş zamanlı sağlamanın yanı sıra çoklu hedefleri de takip etmeye ve ona göre pozisyon almaya da imkân sağlar.

Red Dot Nasıl Çalışır?

Temel çalışma prensibi 670 nanometre dalga boyunda LED ışık kaynağının yarattığı güçlü ışık noktasını bir ayna vasıtasıyla lense yansıtarak kolay ve hızlı nişan almayı sağlamaktır. Lazer nişangâhlardan farklı olarak Red Dot ışığının hedef üzerine düşen bir izdüşümü yoktur. Red Dot’ların enerji tüketimi son derece düşük olduğu için kapatılmasalar bile pilleri çok uzun süre yanmaya imkan sağlar.

Red Dot Büyütme Yapar Mı?

Hayır, yapmaz. Standart Red Dot’ların büyütme özelliği yoktur. Böylece hızlı nişan alırken nişangâh içinde hedefi aramak gibi zaman kaybedeceğiniz bir durumla da karşılaşmazsınız. Büyütme özelliği olmamasının bir diğer faydası ise Red Dot’ların neredeyse paralaksız (görüntü açı farkı) olmasıdır. Diğer bir taraftan, Red Dot’ların büyütme özelliği bulunmadığı için uzun mesafeli atışlarda dürbünler kadar etkili olamamaktadırlar.

Red Dot MOA/MIL Grupmanı, Nokta Büyüklüğü Nasıl Hesaplanır?

Red Dot’larda kullanılan nokta büyüklüğünü tanımlamak için iki farklı ölçü birimi Kullanılır MOA (minute of angle) ve MIL (miliradyan). Ülkemizde ve dünyada daha popüler olan ölçü birimi MOA olmasına rağmen son yıllarda MIL ölçüsünün kullanımında da artış olmuştur. Maalesef bu tür nişangâhların icadı ve geliştirilmesi ülkemizde gerçekleşmediği Türkçe tanımlar da bulunmamaktadır. Silaha entegre edilerek kullanılabilen ilk Red Dot 1975 yılında İsveçliler tarafından icat edilmiştir. MOA ölçüsünün anlamına geri dönersek kısaca şöyle özetleyebiliriz. MOA 100 yard (91,44 m)’de 1,0472 inç (yaklaşık 2,54 cm) lik bir alandaki kapsama/grupman demektir. Yani, 1 MOA hassasiyetinde bir Red Dot’unuz var ise 91,44 metreye nişan aldığınızda kırmızı noktanız 2,54 santimetre çapında bir alanı kapatacak demektir. İşte yivli silahların atış grupmaları da bu şekilde hesaplanır 91,44 metre mesafeden hedefe üç atış yaptığınızda oluşan grupmanın çapı 2,54 santimetre çap içinde kalıyorsa silahınız bu mesafede 1 MOA grupman vermektedir.

Ara bilgi olması için grupmana etki eden 6 farklı etkenin söz konusu olduğunu hatırlatma fayda var namlu, mühimmat, optik, iklim şatları ve açı. MIL ölçü birimi ise grupman santim ya da milim cinsinden 10 faktörü ile çarpılıp ölçülen mesafeye bölünerek hesaplanır. MIL göreceli olarak MAO’ya kıyasla daha pratik bir hesaplama biçimidir. Tabanca ve tüfeklerde kullanılan Red Dot nota çapları2-5 MOA ya da 0,5-1,5 MIL aralığındadır. Unutmamak gerekir ki Red Dot yakın mesafe atışları için geliştirilmiş bir nişangah sistemi olduğundan dolayı uzak mesafe atıcıları tarafından tercih edilmemektedir.

Red Dot Çeşitleri Nelerdir?

red dot tipleri

Temel olarak iki farklı yapıda Red Dot bulunmaktadır, tüp ve ayna tipi. Ayna tipli Red Dot’lar daha çok tabancalarda kullanılmak için, tüp tipi olanlar ise tüfeklerde kullanılmak için üretilirler. Ayna tipi Red Dot’larda karşılaşılan en büyük sıkıntı herhangi bir güçlü ışık kaynağına (örn. güneşe karşı) doğru nişan alındığında LED’in bağlı bulunduğu elektronik devrenin aynada yansıma yapması ve nişan almayı zorlaştırmasıdır. Tüp tipi Red Dot’ların en büyük sıkıntısı ise genelde geri tepmesi göreceli olarak daha az olan yivli tüfekler de kullanılmak üzere tasarlandıkları için güçlü geri tepmeye sahip 12 çap yivsiz av tüfeklerinde uzun süreli kullanımlarda optik kaydırmasıdır. Red Dot satın alacağınız zaman bu engelleri göz önünde bulundurup ihtiyacınız olan doğru ürünü seçmenizde fayda bulunmaktadır.

Red Dot Hangi Avlarda Kullanılır?

Ülkemizde yaygın olarak yaban domuzu avcılığı yapılmaktadır ve bu av için en doğru nişangâh sistemi Red Dot kullanmaktadır. Red Dot hassasiyetine göre 200 metre mesafeye kadar sizi hedefle en hızlı buluşturacak ve çok daha hızlı ateş etmenizi sağlayacak bir sistemdir. Picatinny kanallı tüfeklere kısa sürede takılabilen Red Dot kanal bulunmayan tüfeklere de gövde üzerine açılacak iki delikle kolaylıkla monte edilebilmektedir.

airsoft silah nasıl seçilir

Airsoft Oyuncak Nasıl Seçilir?
Yorumlar(9)

Keyifli ve aktif bir askeri simülasyon sporu olan Airsoft’un popülerliği günden güne artmaya devam ediyor. Gerçek askeri silahların bire bir kopyalandığı oyuncaklar ile oynanan airsoft sporunda, BB olarak adlandırılan ve doğada çözünebilen minik plastik boncuklar kullanılır. Paintball’un aksine hem daha gerçekçi hem de daha eğlencelidir. Siz de asgari güvenlik önlemlerini sağladıktan sonra bir airsoft oyuncak silah satın alarak bu eğlenceli dünyaya adım atabilirsiniz. Öyleyse nereden başlanmalı, doğru oyuncağı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bütçenizi Belirleyin

airsoft oyuncak alırken bütçenizi belirleyin

En harika airsoft oyuncağını aramaya başlamadan önce ne kadar harcama yapacağınıza dair kesin ve net bir fikre sahip olduğunuzdan emin olun. Bütçe aralığınız yalnızca ne kadar harcama yapabileceğinizle alakalı değildir. Bu sporda ne kadar yer almak istediğinize de bağlıdır. Eğer bu sporda yeniyseniz ya da airsoft sporuna yeni başlayacaksanız binlerce lira harcamanıza gerek yok. Ucuz bir oyuncakla başlayın, daha ileride oynamaya devam ederseniz yavaş yavaş daha iyi oyuncaklar alırsınız. Böylece, hem kırılır ya da bozulursa fazla üzülmezsiniz hem de oynamaya devam etmeyecekseniz “keşke almasaydım” demezsiniz.

Hangi Rolde Oynamak İstediğinizi Belirleyin

airsoft rolünüzü seçin

Bir airsoft silah almadan önce hangi rol için uygun olduğunuza karar verin. Yakın (CQB) ya da uzak (Sniper) mesafe veya sadece destek (Support); siz hangi rolden keyif alırsınız? Bu kararı almak için ziyaretçi olarak oyunlara katılın ya da ünlü airsoft oyuncularını takip edin ve izleyin. Örneğin sabırsız bir kişiyseniz keskin nişancı rolünden keyif almayacaksınızdır. Tam aksine yerinizde duramayan, çevik ve atik biriyseniz saldırı rolleri sizin için daha uygun olabilir.

Rolünüzü seçtikten sonra buna uygun bir silah seçmek en doğrusu olacaktır. CQB oyuncakları, binaların içine girip çıkmak için oldukça kısa olmalıdır. Keskin nişancılar genellikle ağır, pahalı ama çok güçlü aksiyona sahip keskin nişancı oyuncakları kullanırlar. Destek oyuncuları daha da ağır ama sert aksiyonlu hafif makineli oyuncaklarla donatılır. Koruma atışı rolündeyseniz boncuk kapasitesi yüksek ve çok daha seri atış yapan bir saldırı oyuncağı tercih etmelisiniz.

En İyi Airsoft Oyuncak Modellerini Değerlendirin

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, en iyi airsoft oyuncak en sevdiğiniz modelde olandır. Başkalarının size tavsiye ettiği modelleri değil, kendi oyun tarzınıza uygun ve hoşunuza giden modeller içinden bir seçim yapın. Ancak aşağıdaki popüler modeller tercihinizi yapmadan önce mutlaka değerlendirmeye alın.

M4 ve M16 Serisi: En Popüler Airsoft Silah Modeli

m4 ve m16 serisi airsoft silahlar

En popüler airsoft oyuncak olan M4 ve M16 modellerinde, dürbün veya el tutamakları gibi çok fazla harici modifiye (upgrade) seçeneği mevcuttur. Bu popülerliği yüzünden geniş bir dahili modifiye yelpazesine de sahiptir. Bu seriden bir oyuncağa dürbün takmak isterseniz uygun genişlikte bir raya sahip olduğundan emin olun. Özellikle elektrikli airsoft silah, yani AEG M4 modellerindeki yüksek rekabet nedeniyle üretici firmalar en ucuz ve rekabetçi fiyatlar sunmaktadır. Bu rekabet yüzünden en avantajlı fiyatlara sahip oyuncalar AEG M4 ve M16 serilerinde yer almaktadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, ucuz olduğu için değil, hoşunuza gittiği için tercih yapın. Son olarak bu oyuncak silahların çoğu uzun olduğu için eğer CQB oynayacaksanız çok uzun namlulardan kaçının.

MP5: CQB’nin Parlayan Yıldızı

mp5 serisi airsoft oyuncaklar

MP5 oyuncaklar, M4 ya da M16 modelleri gibi çok fazla harici modifiye seçeneğine sahip değildir. Ancak buna karşın oldukça fazla dahili geliştirme yapılabilir. Bu tipteki oyuncaklar, küçük boyutların büyük bir fark yarattığı CQB oyunlarında bir yıldız gibi parlarlar.

AK-47 ve AK-74 Serisi: En İyilerin Airsoft Oyuncağı

ak47 airsoft oyuncak silah

Muhtemelen Dünya’da en çok satılan airsoft oyuncak modellerinden biridir, hatta belki de ilk sırada gelir. Bu model oyuncaklar, temel bir AK-47’den kompakt bir Ak-74’e kadar uzanan birçok farklı gövde seçeneğine sahiptir. M4 ve M16 gibi çok fazla dış modifikasyon şansınız yoktur ancak bol miktarda iç güncelleme yapabilirsiniz.

G36: Harika Bir Seçim

g36 serisi airsoft oyuncak silah

Yukarıda anlatılan silahlar kadar popüler değillerdir ama buna rağmen harika bir seçimdirler. En büyük avantajı bir çok şarjör modeliyle uyum içerisinde kullanılabilir olmasıdır. G36 şarjörlerinin diğer modeller kadar yaygın olmadığını düşünürsek bu özellik adeta bir velinimettir.

Daha Az Popüler Olan Modelleri Unutmayın

Yukarıda anlatılan airsoft oyuncaklar kadar popüler olmayabilirler ancak aşağıda bahsedeceğimiz oyuncakları unutmayın, mutlaka bunlara da göz atın.

G3: Askerliğini Yapanların İlk Göz Ağrısı

g3 model airsoft oyuncak silahlar

Çok az harici geliştirme seçeneği mevcut olmasına rağmen bir hayli fazla dahili modifiye imkanına sahiptir. Tasarımı gereği oldukça uzun bir silah olup CQB için elverişli olmayabilir. Gerçeğiyle birebir aynı olan modelleri de size biraz ağır gelebilir. Lisans bedelinin pahalı olmasından dolayı fiyatları da yüksek olabilir.

P90: Yakın Mesafelerin Yıldızı

p90 airsoft oyuncak silah

Yakın mesafe (CQB) oyunlarının vazgeçilmezidir. Harici modifiye seçenekleri pek fazla değildir, bununla beraber dahili upgrade imkanı da sınırlıdır.

SIG 550/552: En Popüler Alternatif

sig 552 airsoft oyuncak silah

Sig 550 ve 552 serisi, en popüler alternatif olarak adlandırılabilir. Oldukça güçlü ve fazla dahili upgrade seçenekleri mevcuttur. Buna karşın harici güncelleme seçenekleri sınırlıdır.

LMG Türü: Destek Kuvvetlerin Vazgeçilmezi

lmg airsoft oyuncak silah

Light Machine Gun, yani Hafif Makineli Tüfeğ’in kısaltması olan LMG serisi kalibresine göre tanımlanan adının aksine ağırlık olarak hiç de hafif değildir. Bu seri oyuncaklara örnek olarak M249, M60, RPD/RPK silahları verilebilir. Onlarca dahili güncelleme imkanı olan LMG tipi airsoft oyuncakların, harici modifiye seçenekleri fazla değildir.

Ağırlığı Dikkate Alın

airsoft oyuncak silah seçiminde ağırlık faktörü

Daha önce hep kişisel tercihlerinizin ön planda tutulması gerektiğini anlattık. Ancak burada söz konusu olan ağırlıksa tercihlerinizi bir kenara bırakmanızı tavsiye edeceğiz. Tercihiniz LMG türü bir oyuncak almaktan yanaysa böyle bir oyuncakla rakiplere ateş etmenin harika olacağını düşünebilirsiniz, ancak bu tipteki oyuncakların ağırlığı çoğu oyuncunun etkili bir şekilde kullanması için oldukça fazladır. Bu ağır oyuncaklardan birini uzun süre taşıyacak güce sahipseniz ağırlığı dikkate aldığınızdan emin olarak satın alabilirsiniz.

Oyun Türüne Göre Karar Verin

oyun türüne göre airsoft silah seçimi

Airsoft oyuncağınızı seçtiğinizde yapacağınız oyun türünü düşünün. Airsoft oyunlarında temel olarak CQB (Kapalı Alan Savaşları) ve arazi savaşları olmak üzere iki tür olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Eğer CQB oynamak istiyorsanız daha kısa namlu veya katlanabilir bir dipçiğe sahip bir oyuncak almayı düşünmelisiniz. Eğer açık alanda oynayacaksanız, daha uzun bir namluya sahip bir oyuncak seçebilirsiniz, çünkü bu daha doğru olacaktır. Elbette CQB oyunu için de uzun namlulu bir oyuncak almak kesinlikle mümkündür, ancak bu daha kısa bir oyuncakla daha kolay olacaktır.

Kapalı veya açık alan savaş oyunlarının, gündelik ve askeri (milsim) olmak üzere iki büyük ana dalı vardır. Gündelik oyun, esas olarak serbest ve eğlencelik airsoft formudur. Bu türdeki oyunlarda atmosfer genellikle oldukça rahattır, ekipman ve kıyafet üzerine büyük bir kısıtlama da yoktur. Askeri simülasyon oyunlarında ise kılık kıyafet ve ekipman açısından çok daha katı ve kuralcıdır. Örneğin çoğu milsim oyununda, LMG benzeri yüksek boncuk kapasitesine sahip oyuncaklar kullanılmadıkça yüksek kapasiteli boncuk şarjörlerinin kullanılmasına izin verilmez. Ayrıca milsim oyunlarında uygun kamuflaj gibi gerçekçi donanımlar da şart koşulur.

Performansları İnceleme

Kararınızı verdiniz ve artık hangi rolde daha mutlu olacağınızı biliyorsunuz. Şimdi sıra buna uygun bir oyuncak almakta. Çalışma prensibine göre 3 farklı airsoft oyuncak tipi bulunmaktadır; bunlar durumuna göre az ya da çok olmak üzere performans olarak farklılık arz ederler ve sırayla yaylı, elektirkli ve gazlı olarak adlandırılır.

Yaylı Airsoft Oyuncaklar

yaylı airsoft oyuncak silahlar

Bu oyuncaklar pil ya da gaz gerektirmez. Daha çok keskin nişancı oyuncaklarında olmakla berber airsoft tabancalarda da yaylı tip oyuncaklar bulunmaktadır. Bu tip oyuncaklarda her atıştan önce kurma kolunu ya da mekanizmasını geri çekmeniz gerekecektir. Başarılı bir airsoft oyuncusu olmak istiyorsanız kullanacağınız tek yaylı oyuncak, airsoft keskin nişancı tüfekleri olmalıdır. Eğer pahalı bir model almayacaksanız muhtemelen diğer tipteki oyuncaklara göre çok yanlış bir karar vermiş olursunuz. İyi bir keskin nişancı olmak istiyorsanız kaliteli ve güçlü bir keskin nişancı oyuncağı almakla işe başlamalısınız.

Elektrikli Airsoft Oyuncaklar

elektrikli airsoft oyuncak silah

Kısaca AEG olarak adlandırılan elektrikli airsoft oyuncaklar, yayı çekmek için dişliler kullanarak çalışırlar. Bu dişliler ise şarj edilebilir piller ile çalıştırılır. En yaygın olarak kullanılan bataryalar 8,4 Voltluk olanlarıdır. AEG silahlar en güvenilir airsoft oyuncaklardır, aynı zamanda en yüksek malzeme kalitesi ve ürün çeşitliliğine de sahiptirler. Yeni başlayanlar için otomatik elektrikli oyuncaklar (AEG) en ideal tercih olarak kabul edilebilir. Çünkü bunlar GBB ile karşılaştırıldığında daha güvenilir ve geliştirilebilir oyuncaklardır. Bazı AEG oyuncakların GBB gibi geri tepmeli modelleri de mevcuttur, fakat bu özelliğe sahip olan modelleri nispeten pahalıdırlar. Fakat en ucuz airsoft silah modelleri de en profesyonel oyuncaklar da elektrikli airsoft silah çeşitleri içerisinde yer almaktadırlar.

Gazlı Airsoft Oyuncaklar

gazlı airsoft oyuncak silah

Bu tarz oyuncaklar green gaz ya da CO2 kartuşlarla kullanılırlar. Dolayısıyla bu türdeki oyuncakları kullanmak için ayrıca tüplerde satılmakta olan gazlardan da satın almanız gerekmektedir. Bu silahlar gerçekçi bir geri tepme hissi yaratarak, her tetikten sonra gerçek bir silah gibi geri teperler. Gazlı oyuncakların çoğu tabancalardır, bunun yanında birçok gazlı airsoft tüfek ve silah da vardır. Gazlı airsoft tabancalar daha kullanışlı oldukları için daha çok tercih edilir. Ancak gazlı oyuncaklar çok soğuk havalarda verimli bir şekilde çalışmayabilir. Bu türdeki oyuncakları etkili bir şekilde çalışması için 15 °C ve yukarısındaki sıcaklıklar yeterli olacaktır.

Deltasays'den Öneriler ve Uyarılar

deltasays'den tavsiyeler ve uyarılar

 1. Seçiminizi, başkalarının söylediklerinden çok tercih ettiğiniz modellere göre belirleyin. MP5 ile M16’dan daha rahat hissediyorsanız, MP5 ile yola koyulun.
 2. Oyuncağın düzenine göre de karar vermek isteyebilirsiniz. Airsoft oyuncakların ki bu durum için gerçek silahların da, temel de iki standart düzeni mevcuttur; standart ve Bullpup. Bullpup oyuncaklarda şarjör tetiğin ardında konumlandırılmıştır. Böylece silahın biraz daha kısa olması sağlanabilir. Bu sebeple bu tarz oyuncaklar keskin nişancılar, arazi ve elbette CQB oyuncuları tarafından tercih edilebilirler. Ancak Bullpup oyuncakların bazı modellerinde şarjör, konumlandırıldığı yere göre normalden daha uzun kalabilir ve arazide sürünmeye engel teşkil edebilir.
 3. Atış gözlüğü ve yakın mesafe oyunlarında yüz maskesi kullanmayı ihmal etmeyin. Kullanmadığınız zamanlarda oyuncağınızı güvenlik moduna alın.
 4. Kendi boyunuza oranla uzun sayılabilecek oyuncaklar almayın.
çadır seçimi nasıl yapılır

Çadır Seçimi Nasıl Yapılır?
Yorumlar(1)

İster arkadaşlarınızla ister tek başına olsun kampa gitmek gerçekten de çok eğlenceli bir etkinlik olabilir. Olabilir diyoruz çünkü kamp deneyiminizin daha keyifli hale gelmesi için kaliteli bir çadır en temel gerekliliktir. Bu sebeple en iyi çadırı seçmek adına önce çadır tipini seçin, sonra özel ihtiyaçlarınıza en uygun boyut ve şekle karar verin. Seçiminizi yaparken çadırın istediğiniz özelliklere sahip olduğundan ve kaliteli malzemeden üretildiğinden emin olun.

1. Çadır Türünü Seçme

1. Çok amaçlı kullanım için 3 mevsimlik bir kamp çadırı seçin.

3 mevsim çadır seçimi

Kararsızsanız 3 mevsim çadır en iyi seçimdir. Hem en temel ihtiyaçları karşılar hem de ilkbahar, yaz ve sonbaharda kullanılabilir. 3 mevsim çadırlar nispeten hafiftirler, yaz aylarında iyi bir havalandırma sağlar ve mevsim normallerinde yağan yağmura karşı başarılı bir şekilde koruma sunarlar.

2. Kalabalıksanız bir aile çadırı alın.

aile çadırı seçimi

Aile çadırları biraz daha ağır olsalar da yüksek tavanları ve çoklu odaları sayesinde ekstra alan ve konfor sağlar. Eğer kamp yapmaya araçla gidiyorsanız bu tür bir aile çadırı harika bir seçimdir. Bunun yanında sürekli olarak birçok kişiyle kamp yapmak için de iyi bir seçenektir.

3. Kışın kamp yapacaksanız 4 veya 5 mevsim bir çadır satın alın.

5 mevsim çadır seçimi

4 mevsim çadır olarak adlandırılmalarına rağmen esasen soğuk kış havalarına özel olarak üretilirler. Bu yüzden aşırı rüzgar, yağmur ve karla baş edebilecek sağlam malzemelerden yapılırlar. Daha aşırı ve çetin kış şartlarına uygun olan modelleri ise 5 mevsim çadır olarak nitelendirilirler. Bu tip çadırlarda gerek duyarsanız gönül rahatlığıyla havalandırmayı kapatabilirsiniz. Soğuk ve karlı yerlerde kamp yapacaksanız en iyi seçim olabilirler.

4. Motosiklet, Bisiklet ya da Otostop için tek kişilik çadır edinin.

tek kişilik çadır seçimi

Tek kişiyi barındıracak şekilde yapılandırılmış olmalarının yanında bu tip çadırlar genellikle hafiftir ve taşınabilir boyutlara sahiptirler. Özellikle uzun yürüyüşler, motosiklet ya da bisiklet turu veya otostopla seyahat edecekseniz maksimum 2 kg ağırlığında tek kişilik bir çadır tercih edin.

2. Çadır Boyutlarına ve Şekline Karar Verme

1. Kişi başına 2,5 metrekare alan olmasına dikkat edin.

kişi başına düşen alan miktarına göre çadır seçimi

Hangi eşyalarınızı çadır içinde muhafaza edeceğinizi, kaç kişiyle kalacağınızı ve ne kadar süre kamp yapacağınızı düşünün. Seçeceğiniz çadırın, çadırda kalacak her bir kişi için en az 2,5 en fazla 3 metrekare alan sağlaması tavsiye edilir. Teknik olarak 1,5 metrekare alan bir kişi için uyumaya yeterli olacaktır, ancak 2,5-3 metrekare alan kıyafet değiştirmenize, eşyaları depolamanıza ve hatta yemek yemenize olanak sunacaktır.

2. Çok büyük çadır seçmeyin.

büyüklüğüne göre çadır seçimi

3 m x 3 m boyutlardan daha büyük olan çadırlar ağır ve taşımaya uygun olmayabilirler. Bu tür çadırları kurmak için yeterli ve uygun alan bulmak da zor olabilir. Eğer 5 mevsimlik değilse büyük çadırlar oldukça dengesizdirler, ilave ipler olmaksızın rüzgarlı havalarda zorluk yaşatabilirler.

3. Para tasarrufu için kubbe tipi çadır alın.

kubbe tipi çadır seçimi

Kubbe tipi çadır modelleri en yaygın olarak üretilen çadır şeklidir. Daha ucuz ve daha hafif oldukları için en çok tercih edilen çadır modelleri bu şekildedir. Çadırın tepesinden çaprazlama geçen esnek çubuklar sayesinde ayakta dururlar ve bu yapılarından ötürü oldukça geniş bir tavan boşluğuna sahiptirler.

4. Dayanıklılık için jeodezik bir çadır satın alın.

jeodezik çadır seçimi

Jeodezik çadırlar şekil itibariyle kubbe tipi çadırlara benzerler, ancak çaprazlamasına birbirleri üzerinden geçen çadır çubuklarının üçgenler oluşturması bakımından farklıdırlar. Kışın ya da aşırı zorlu hava şartlarından kamp yapacaksanız sizin için en iyi seçim 5 mevsimlik bir jeodezik çadır olacaktır.

3. Çadırlarda Olması Gereken En İyi Özellikler

1. Kolayca kurulabilen bir çadır seçin.

kolay kurulan çadır seçimi

Uzun ve yorucu bir günün, saatler süren bir yürüyüşün, seyahatin ya da tırmanışın ardından karşılaşmak isteyeceğiniz en son şey çadırınızı kurmak için çok fazla zaman harcamaktır. Özellikle hava kararmaya yakın ya da yağmur yağmaya başladığında hızlı bir şekilde kurulan bir çadırınız varsa minnettar olursunuz. 2 çubuklu kubbe tipi çadırlar kolayca kurulabildikleri için tavsiye edilirler. Ayrıca İngilizce’de “pop-up”, “instant”, “easy up”, “quick-opening” olarak da adlandırılan otomatik çadırlar da hızlıca kurulurlar, ancak bu çadırların taşınabilir ve dayanıklı olmadığını unutmayınız.

2. Taşınabilirlik ve hafifliğe öncelik verin.

hafif çadır seçimi

Özellikle motosiklet ya da bisiklet sürerek kampa gitmek istiyorsanız ve hatta uzun bir yürüyüş ya da tırmanış yaptıktan sonra kamp kuracaksanız mümkün olduğunca hafif ve düşük hacimli çadırlar tercih edin. Fakat çadır veya her hangi bir doğa sporları malzemesi alıyorsanız unutmayın, ne kadar hafif o kadar pahalı demektir.

3. Bagajlı çadırla depolamayı üst düzeye çıkartın.

bagajlı çadır seçimi, ön odalı çadır

Bir çok kıyafet, eşya ve kamp malzemeniz varsa en az bir girişinde bagaj (ön oda) olan bir çadır seçerek depolama alanınızı genişletebilirsiniz. Bagaj kısımları çadırın ön ya da arka tarafında veya bazen ortasında yer alabilir. Bu alanlarda ayrıca yemek yapabilir, bisikletleriniz için garaj olarak da kullanabilirsiniz.

4. Tek ya da çift katmanın avantajlarını kıyaslayın.

tek ya da çift katmanlı çadır seçimi

Çadırlar tek ya da çift katmanlı olabilir. Her iki türün de iyi ve çok iyi olmayan yönleri mevcuttur. Bu yüzden hangisinin sizin için daha avantajlı olduğunu değerlendirin: Tek katmanlı çadırlar daha hafiftir ve bir miktar daha hızlı kurulurlar ancak buna karşın daha az koruma sağlarlar; çift katmanlı çadırlar ise daha fazla koruma sunarlar fakat biraz daha ağırdırlar.

5. Pencere veya gözlerle havalandırma sağlayın.

havalandırma özelliğine göre çadır seçimi

Bilhassa yaz aylarında çok fazla terleme ve boğucu bir hava eşliğinde tek odalı bir çadırda tıkalı kalmak hiç de keyifli değildir. İyi bir havalandırma sağlamak ve boğucu havayı önlemek için tavanında, kapılarında ya da duvarlarında havalandırma pencereleri ya da gözleri olan bir çadır satın almayı tercih edin.

4. Kaliteli Malzemeden Ödün Vermeyin

1. Su geçirmezlik sağlayan bir çadır satın alın

su geçirmezliğe göre çadır seçimi

İster sadece sıcak yaz aylarında kamp yapıyor olun ister yılın her ayında kampa gidin, hava koşullarına karşı yeterli ve doğru şekilde koruma sağlayan bir çadıra ihtiyacınız olacaktır. Gerek duyulan koruma türü kampa gittiğiniz coğrafya ve iklime göre değişiklik arz edebilir, fakat üstün bir yağmur koruması alacağınız çadırda olmazsa olmaz özelliklerin başında gelir. Kumaşı, dikişleri ve tabanı su geçirmez olan bir çadır aldığınızdan emin olun.

2. Çadırınızın kumaşı yırtılmaya karşı dayanıklı olsun.

kumaş kalitesine göre çadır seçimi

Çadırlar genellikle naylon ya da polyester kumaştan imal edilirler. Bunların her biri çadır için iyi tercihlerdir, fakat yine de yırtılmalara karşı yüksek derecede koruma sağlayan rip-stop kumaşlı bir çadır almak ilk tercihiniz olsun. Bu tip kumaşlar sağlam, hafif ve suya dayanıklı olduklarından her yönüyle daha iyi kumaş seçeneklerinden biridir.

3. Alüminyum çadır çubuklu bir çadır seçin.

çubuk kalitesine göre çadır seçimi

Çadır çubukları karbon kompozit ya da fiberglas dahil bir çok farklı malzemeden yapılabilir. Alüminyum çubuklar ise en güçlü ve en dayanıklı seçenektir. Bu sebeple alüminyum çadır çubukları olan bir çadır seçimi en sağlamı olacaktır. Dezavantajlarının ise biraz ağır olmaları olduğunu unutmayın.

4. Dayanıklı fermuarlara sahip bir çadır alın.

fermuar kalitesine göre çadır seçimi

Çadırınızı almadan önce kapı veya varsa pencerelerindeki fermuarlara iyice göz atın. Eğer pantolon fermuarlarına tıpatıp benziyorlarsa muhtemelen kısa sürede kırılacaklardır. Dayanıklı fermuarlar çok önemlidir, çünkü çadırınızın dikişleri ile birlikte maksimum korumanın bir parçası da fermuarlardır. Aklınızda bulunsun; çift fermuar kalitenin en bariz göstergesidir.

Video: Çadır Alacaklara Altın Tavsiyeler

Öneriler ve Uyarılar

 1. Geceleri çadırın içini aydınlatmak için iç oda tepesinde fener ya da lamba asabilecek bir çadır seçmek yararlı olacaktır.
 2. 5 ya da 4 mevsim çadır alacaksanız dikişlerinin su geçirmez bantlı olmasına dikkat edin.
 3. Yılda bir kez bantlı dikişleri su geçirmezlik spreyi ile güçlendirin.
 4. Eğer ilk çadır kampınıza gidecekseniz gitmeden önce çadırınızı kurmayı deneyin. Böylece çadırı nasıl kuracağınızı ve eksik parça olup olmadığını öğrenmiş olursunuz.
 5. Açık havada çadırı kurmadan önce zemini iyice temizleyin. Her hangi bir keskin kaya, taş, sopa cam veya çöp olmadığından emin olun.
 6. Sinekleri, örümcekleri ve diğer böcekleri dışarıda tutmak için çadır kapınızı her zaman kapalı tutun.
 7. Çok sıcak aylarda uydandıktan sonra çadırınızı toplayın ve dış tentesini gölgede saklayın. Akşam yatarken tekrar kurun. Eğer çift tenteli bir çadırınız varsa sadece dış tentesini toplamanız yeterli olacaktır.
 8. Karlı havada kamp yapacaksanız kar etekli bir çadır almayı tercih edin.
 9. Çadırın içinde asla ateş yakmayın. Çadır kumaşları aşırı yanıcıdır ve bu bir yangın tehlikesidir.

uyku tulumu nasıl toplanır, uyku tulumu bakımı nasıl yapılır

Uyku Tulumu Nasıl Toplanır?
Yorumlar(4)

Uygun olmayan bir şekilde toplanmış uyku tulumunu taşımak ıslak ve ağır bir soruna dönüşebilir. Tulumunuzu düzgün bir şekilde paketlemeyi ve muhafaza etmeyi öğrenmelisiniz. Eve döndüğünüzde ise uyku tulumunuzu nasıl sakladığınıza dikkat etmeyi unutmayın ki sonraki yolculuklarınız için hazır olsun.

Peki sırt çantasıyla seyahat etmek için uyku tulumu nasıl paketlenir?

Tıkıştırmayın, sıkıştırın: Uyku tulumu nasıl katlanır?

Uyku tulumunuzu daha küçük bir hacimle paketlemek için sıkıştırma torbası kullanın. Yağmur ve sudan korunduğundan emin olarak tulumu çantasına sıkıştırın.

1. Sıkıştırma çantası kullanın.

sıkıştırma çantası, uyku tulumu nasıl toplanır

İlk seçenek olarak "sıkıştırma torbası" içinde satılmakta olan bir uyku tulumu almak olabilir. Kaliteli uyku tulumlarında standart bir şekilde bulunan sıkıştırma çantaları, paketleme sonrasında tulumu daha da sıkıştırmaya yarayan kayışlara sahiptir. Eğer böyle bir çantanız yoksa sonradan edinmeniz tavsiye edilir. Hacimdeki ilave azalma ve yırtılmalara karsı koruma buna kesinlikle değecektir.

Buna karşın bazı uzun mesafe yürüyüşçüleri sıkıştırma torbası kullanmazlar. Tulumu sırt çantalarına tıkıştırıp bos alanları doldurmakta kullanırlar. Böylece hem sırt çantasının ağırlığı dengelenir hem de çantada minimum boşluk olması sağlanır. Ancak eğer sırt çantanızda yer açmak gerekirse mutlaka yanınızda bir sıkıştırma torbası bulundurmanız gerekir.

2. Tulumu çantasına sıkıştırın.

Öncelikle katlamak yok, yuvarlamak yok, sadece tulumun tamamı girene kadar çantanın içine sokmaya başlıyoruz. Ayak kısmından baslarsak içindeki havayı da boşaltmış oluruz. Bu şekilde toplarsak tulumun dolgu malzemesi eşitçe dağıtılır ve hiçbir zaman ayni şekilde katlanmamış olur. Eğer bir sıkıştırma torbası kullanıyorsak, tamamen doldurduktan sonra ağzını sıkıca kapatıp kayışlarını iyice sıkın. Hedefimiz tulumun açık haline oranla en az çeyrek hacme ulaşmaktır.

Katlama ve yuvarlama sürekli ayni kısımlarda gerilime sebep olur, kumaş zamanla yırtılabilir ve daha kötüsü dolgu maddesi belirli kısımlara yığılıp yalıtım zayıflayabilir.

3. Tulumunuzu yağmur ve sudan koruyun

uyku tulumunu yagmurdan ve sudan koruma

Uyku tulumunu kuru tutmak her şeyden önemlidir. Soğuk bir gecede ıslak bir tulumda uyumaktan daha rahatsız bir şey olamaz. Su geçirmez malzeme torbaları ve sıkıştırma çantaları biz çözüm olabilir. Fakat bazen bu çözüm pahalı gelebilir ya da her zaman güvenilir olmayabilir. Ekstra koruma için sıkıştırma torbasının içine uygun boyutta bir cop poşeti yerleştirin.

Tulumunuz her zaman yağmur yüzünden ıslanmaz. Sırt çantanızı ıslak zemine koyduğunuzda da nemlenebilir hatta ıslanabilir. Genellikle sırt çantasının altında bağlı olduğu için bu durumla her zaman karşılaşabiliriz.

Büyük bir cop torbası kullanıyorsanız ucunu bağlamanıza gerek yoktur. Açıkta kalan ağız kısmını kendi üstüne kıvırıp sıkıştırma çantasını kenarlarından içeri sokun. Böylece hem kesinlikle su almaz hem de kolayca geri açılır.

4. Tulumu sırt çantasının altına yerleştirin.

uyku tulumunu sırt çantasına yerleştirme

Gün boyunca tulumunuza ihtiyaç duymayacaksınız, bu sebeple onu çantanızın en altına yerleştirebilirsiniz. Tulumunuz sırt çantanıza göre hacimce daha küçük olduğu için sırtınıza ve dizlerinize binen yükü de dengelemiş olursunuz. Eğer sırt çantası modeliniz çift bölmeli ise tulumunuzu alttaki bölmeye de yerleştirebilirsiniz.

Tüm eşyalarınızı sırt çantanızın içine yerleştirmek mümkün değilse, çadır ve uyku tulumu gibi daha ağır ve hacimli eşyalarınızı çantanın dışına yerleştirebilirsiniz. Bu durumda tulumunuzu en üste, çadırınızı ise en alta yerleştirebilirsiniz. Dinlenmek için oturduğunuzda ya da çantanızı çıkarttığınızda çamurlu ve ıslak zeminle çadırın temas etmesi her zaman daha iyidir.

Eğer tulumunuzu çantanızın dışına yerleştirecekseniz çantayla ortalamaya ve bağlama kayışlarını iyice sıkıştırmaya özen gösterin. Böylece dengeli bir yürüyüş yanında tulumunuzun yoldayken düşmesi riskini de en aza indirirsiniz.

Yuvarlayarak katlama yöntemi.

Bu yöntem, araçla kampa gitmek gibi hacmin pek fazla sorun olmadığı durumlarda uyku tulumunu uygun bir boyutta sıkıştırmak için oldukça uygundur.

1. Tulumu ortadan ikiye katlayın.

uyku tulumunu ortadan ikiye katlama

Genişlik yönünde ikiye katlayın. Böylece yuvalayarak katlandığında genişliğinin iki kati kadar kalınlaşır. Tulumunuzun ve çantasının boyutlarına göre ikinci kez katlamanız gerekebilir. Mumya tipi uyku tulumu kullanıyorsanız bu yöntemle zorlanabilirsiniz. Bu durumda yukarıda anlatıldığı gibi sıkıştırarak toplamanız yerinde olur.

2. Yuvarlayarak katlayın.

uyku tulumunu yuvarlayarak katlama

Dip kısımdan başlayıp tulumunuzu yuvarlayarak katlamaya başlayın. Bu esnada olabildiğince gergin bir şekilde döndürmeye gayret gösterin, gerekirse gergin tutmak için dizlerinizden destek alın. En sonunda da olabildiğince gergin bir halde sıkıştırma bandıyla sarın.

3. Çantaya yerleştirin.

uyku tulumunu çantasına yerleştirme

Uyku tulumu çantaları genellikle geniş değillerdir, ancak gergin bir şekilde sarılmış bir tulumun sığabileceği genişliktedir. Bu yüzden olabildiğince gergin bir şekilde katlamadıysanız açıp yeniden katlamanız gerekebilir.

Eğer bir sıkıştırma çantanız yoksa rulo haline getirdiğiniz tulumu bir sıkıştırma kayışıyla sımsıkı sarın, sıkıştırma kayışınız da yoksa son çare olarak bir ip ya da halat kullanın. Bağlarken dizlerinizden ya da bir arkadaşınızdan destek almanız gerekebilir.

Uyku tulumu bakımı nasıl yapılır?

Uyku tulumu çamaşır makinesinde yıkanır mı?

uyku tulumunu çamaşır makinesinde yıkama

Uyku tulumunuz kirlenirse, ön yıkama programında makinede yıkayabilirsiniz. Gerek duyarsanız tulumunuzu yıkayın.  Tamamen kuruyana kadar varsa kurutucunuzda kurutun. Bunları yapmadan önce etiketinde özel yıkama talimatları olup olmadığını kontrol edin.

Kaz tüyü uyku tulumu nasıl yıkanır?

Kaz tüyü uyku tulumu modelleri makinede yıkanırsa tüyler tulumunuzun dış kısımlarında toplanabilir. Bunu engellemek için makineye 1-2 adet tenis topu atmanız yeterlidir. Eğer tenis topu kullanmayı unuttuysanız tekrar kabarık hale getirmek için kurutma aşamasında da topları kullanabilirsiniz.

Bu arada uyku tulumlarının çok sık yıkanmaması gerektiğini de sakın unutmayın.

Havalandırma işini atlamayın.

uyku tulumunu havalandırma

Her geziden sonra uyku tulumunuzu mutlaka havalandırın. Tulumunuzu asla ıslak ve nemli bir şekilde muhafaza etmeyin. Kötü kokuları gidermek için gerek duyarsanız tulumunuzu ters düz edip havalandırın.

Uyku tulumunu deforme etmeyin.

uyku tulumunu deforme etmeyin

Uyku tulumunun sürekli olarak çantasının içinde sıkıştırılmış bir şekilde muhafaza edilmesi kumaşını ya da yalıtım malzemesini daha kolay deforme eder. Uzun süre katlanmış olarak saklanan uyku tulumunda yalıtım malzemesi kat kısımlarında incelebilir. Oluşan boşluklar yüzünden daha az sıcak tutar hale gelebilir.

Gezileriniz arasında uyku tulumunuzu aşağıda anlatıldığı gibi muhafaza edebilirsiniz:

 1. Pamuktan ya da naylondan yapılmış, büyük boy, hava alabilir bir saklama çantasına yerleştirin.
 2. Yatağın altına yayın
 3. Büyük bir elbise askısında asılı tutun

Böceklere ve rutubete dikkat edin.

uyku tulumunu nemden ve böceklerden koruma

Uyku tulumunuzu rutubetsiz bir yerde saklayın. Doğrudan güneş ışığı almamasına dikkat edin. Eğer nemli bir odada saklamak zorundaysanız sıkıştırmadan 2-3 sefer yuvarlayarak vakumlu bir poşette muhafaza edin. Böcek problemi olduğu bilinen alanlardan uzak tutun.

Uyku tulumu toplama ve bakımı hakkında öneriler.

 1. Kaz tüyü uyku tulumları sentetik tulumlara göre daha çok sıkıştırılabilir. Onları daha küçük torbalara da yerleştirebilirsiniz, bu gibi bir durumda sıkıştırma torbaları idealdir.
 2. Uyku tulumu çantasının sıkıştırma ipleri yoksa piyasada satılmakta olan sıkıştırma kayışları alabilirsiniz. Bunlar hem tulumunuzu daha çok sıkıştırmakta hem de sırt çantanıza bağlamakta faydalı olacaktır.
 3. Genellikle olmaz ama uyku tulumu çantanızda boşluk varsa geziniz esnasında içine diğer kamp eşyalarını da yerleştirebilirsiniz. Sıvı sızdırabilecek ya da keskin hatları olan eşyalar koymayın, yedek kıyafet ya da çorap benzeri giysiler bu durum için tavsiye edilebilir.
 4. Kaliteli uyku tulumları gönül rahatlığıyla çamaşır makinesinde yıkanabilir olsa da bu pek tavsiye edilen bir yöntem değildir. Bunun yerine elde yıkamanız önerilir. Tulumunuzu su dolu bir küvete serin ve köpüren bir çamaşır deterjanı ile ayaklarınızla basa basa yıkayın. Aynı şekilde iyice durulayıp, kabaca sıktıktan sonra kuruması için havalandırın.
 5. Elde de olsa tulumunuzu nadiren yıkamanız önerilir. Dolayısıyla en iyisi tulumunuzu kirletmemenizdir. Bunun için tulumunuzun içine çarşaf serin ya da uyku tulumları için özel olarak üretilmiş olan çarşaflardan satın alın. Gerek kalmadıkça tulumunuzu çadırın içinde kullanın.
 6. Çadırların aksine uyku tulumu kumaşları su geçirir. Depolama, taşıma ya da kullanma esnasında uyku tulumunuzun ıslanmamasına dikkat edin. Islak bir tulumda sabahlamak bir kâbus olabilir.
 7. Tulumunuzun her hangi bir yerinde yırtılma ya da delinme varsa hemen onarın. Küçücük bir yırtık ya delik bütün uyku tulumunun parçalanmasına yol açabilir.
minimalist kamp nasıl yapılır

En Sade Haliyle Kampa Nasıl Gidilir?
Yorumlar(3)

Sade ama basit olmayan, yalın fakat yavan olmayan bir kampa gitmeye ne dersiniz?

Şekilci ve tüketici yaşam biçiminden uzaklaşıp sade bir kampa gitmek belki birçoğumuza gereksiz gelebilir. Ancak şunu unutmayın: evimizdeki şeyleri kullanarak da şehirden uzakta mini bir eğlence dünyası oluşturup kamp yapabiliriz. Peki, evimizdeki eşyalarla kampa gideceksek eğlence bunun neresinde?

Minimalist kampçılık, kamp malzemesi üzerine olduğu kadar esasen zihniyet üzerinedir ve sizi özgürleştirip daha da mutlu yaşamanıza olanak tanır. Hadi, aşırı şekilci ve tüketici kampçılara minimalist kamp hazırlığı nasıl yapılır gösterin!

1. Sade bir çadırla başlayın.

sade bir çadır seçimi

Minimalist kampçılık, ev konforunu aratmayan kamp malzemeleriyle sağlanan rahatlıktan kaçınmakla ilgilidir. Tanımı gereği, minimalist bir kampçı, donanım odaklı bir kampçı değildir. Aşırı ekipman arasında kalıp boğulmaz, en temel haliyle nelerin yanında olması ve nelerin kullanılması gerektiğini baştan hesaplar. Çok fazla ekipman taşımak yerine mümkün olduğunca hafif malzemelerle yola çıkar. Sade bir 3 mevsim çadır ile başlayarak siz de daha az malzemeyle inanılmaz bir minimalist kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

2. Küçük veya orta boy bir çantayla yola çıkın.

minimalist kamp için çanta seçimi

Daha küçük çanta, daha az eşya demektir. Kampa katılacak kişi başına yalnızca küçük veya orta boy bir sırt çantası yetecek şekilde planlama yapın. Bu çanta içerisinde yedek kıyafetler, havlu ve benzeri temizlik ihtiyaçlar, eğlencelik eşyalar ve kampçılığın kendisiyle doğrudan ilgisi olmayan her türlü eşya yer alabilir. Meydan okuyun ve gereksiz kamp malzemelerine daha fazla yer olmadığını gösterin. Ve büyük çantalarla vedalaşın!

 1. Temel bir kural olarak; eğer dinlenmek ve çantayı yere bırakmak ihtiyacı hissetmeden 5 dakika boyunca çantanızı taşıyamıyorsanız çantanızı hafifletmeniz gerektiğini unutmayın.

3. Kampta ihtiyaç duyacaklarınız hakkında kafa yorun.

sade kampta ihtiyaç duyacaklarınız

5-10 günlük süreçte birkaç gün boyunca rahat bir şekilde kamp yapabilmek için dikkat etmeniz gereken en temel durumlar şunlardır.

 1. Konaklama: Kişi başına küçük bir çadır yeterlidir, eğer kalabalık bir grup varsa 2 veya daha fazla çadır da olabilir. Ancak sadece içinde uyumak ve çantanızı saklamak için yeterli olan bir çadır almalısınız. İlave odaları, bagaj kısımları veya başka ne amaçla olursa olsun ekstra alanları olan çadırlara ihtiyacınız yoktur. Eğer bunu yapacaksanız, bir ağaç ev ya da bungalov kiralayın ve kamp yapmayı bırakın. Konaklama ihtiyacınız için genel amaçlı tarp da kullanabileceğinizi unutmayın.
 2. Uyku Tulumu: Mevsim normallerine uygun bir uyku tulumu yeterlidir. Çok üşüyen kişiler için daha sıcak tutan bir tulum ya da ilave olarak battaniye de kullanabilir.
 3. Giysiler: Deodorant desteği ile birkaç gün boyunca aynı kıyafetleri giymeye ve değişken sıcaklıklara uyum sağlamak için kat kat giyinmeye hazırlıklı olun. Daha uzun kalacaksanız soğuk suda iş görebilen küçük bir şişe çamaşır deterjanı alıp, çeşme başında çamaşırlarınızı yıkayabilir ve çadır üstünde kurutabilirsiniz.
 4. Yemek Gereçleri: Gerçekten en temel seviyede tutun. Küçük bir kamp ocağı ve yakıtı, 1-2 kişilik yemek seti, çatal-kaşık, keskin bir bıçak ve kesme tahtası ile içecekler için bardak yeterli olacaktır. Alüminyum folyo pek çok amaçla kullanılabilir, örneğin yemek örtüsü olarak iş görebilir. Ara sıra okumak için yanınızda götüreceğiniz gazeteler de bu amaçla kullanılabilir. Doğa için zararsız olan az miktarda deterjan ve bulaşık süngeriniz de olsun. Konserveniz varsa buna uygun açacağı olan çok amaçlı bir çakı da bulundurabilirsiniz. Böyle bir çakınız yoksa konserve açacağı yemek hazırlıklarına hız katacaktır. Ateş yakmayı biliyorsanız kamp ocağından vazgeçebilirsiniz. Bunun için yanınızda küçük de olsa bir balta bulundurmanız gerektiğini unutmayın.
 5. Aydınlatma: Kişi başına bir kafa lambası ya da fener yeterlidir. Eğer yoksa erken yatıp karanlıkta sohbet ederek uykuya dalın ve sabah erken kalkın. Buna bayılacaksınız!
 6. Diğer: Böcek kovucu, tuvalet kâğıdı, halat, çöp torbaları, küçük dikiş seti, gerekli ilaçlar, ilk yardım seti ve belki de gidilecek yere göre bir cibinlik de yanınızda olmalıdır. Unutmayın, daha fazla şeyle daha süslü hale gelirsiniz.

4. Nelere ihtiyacınız olmadığını da düşünün.

sade bir kampta ihtiyacımız olmayan malzemeler

İhtiyaç duymayacağınız, ancak yoğun bir şekilde pazarlanan birçok lüks kamp malzemesi var. Bunlardan bazıları şunlardır:

 1. Kamp için üretilmiş kahve makineleri ve paketlenmiş hazır kahveleri. Cidden hazır bir espressoya mı ihtiyacınız var yoksa gerçek bir kamp kahvesine mi?
 2. Katlanır masa ve sandalyeler. Belki katlanabilir bir tabure kullanışlı olabilir ancak masa ve koltuk mobilyalarının lüksünü evde bırakmalısınız. Çoğu kamp alanı masa ve oturma alanı sağlar, ayrıca ormandaki kütükler ve doğadaki taşlar bu iş için uygun olabilir. Hatta uyku tulumunuzu bile bir tabureye dönüştürebilirsiniz. Arkanıza yaslanacak bir kaya bulmanız yeterlidir, gerisi hayal gücünüze kalmış.
 3. Fanteziye kaçan eşyalar. Büyükanne veya büyükbabanızın kampa gelmesi halinde bilemeyeceği her türlü eşyayla vedalaşın. Bu testi yapın, birçok malzemeyi evde bırakmanızda yardımcı olacaktır.

5. Banyo ihtiyaçlarınızı azaltın.

kampta temizlik ve kişisel bakım

İhtiyacınız olan şeyler; bir diş fırçası ve herkesin ortak kullanacağı bir diş macunu, küçük bir kalıp sabun, bir miktar şampuan, deodorant ve gerçekten ihtiyacınız varsa el kremidir. Diş ipleri hem temizlik hem de bağlanmaya ihtiyaç duyan şeyler için mükemmeldir ve fazla yer kaplamaz. Sadece sabun kullanarak kişisel temizliğinizi gidermek de bir tercihtir, seçim sizin. Saç-vücut-banyo kremlerini, parfümleri, saç spreyleri ve jölelerini, tıraş köpükleri ve takımlarını, tüy dökücü kremleri, makyaj malzemelerini ve saire evde bırakın. Ateşinizi yakıp etrafında ısınırken is kokacaksınız, belki de farkında olmadan terleyeceksiniz; tüm bunlara alışın. Kamp yapacaksınız ve doğa kokacaksınız.

6. Yiyecek seçimini en aza indirin.

en sade kamp yemekleri

2-3 günlük kamp için en sade haliyle yeteri kadar kahvaltılık, çay-kahve, su ve hazır makarna yeterlidir. Unutmayın daha fazla kutu daha fazla ağırlık demektir. Yemek sizin için bir keyifse temel ilke şudur: kamp yemekleri seçiminde bildiğiniz şeylere sadık kalın.

 1. Küçük bir şişe yağ, tuz, biber ve sevdiğiniz baharatlardan oluşan küçük bir kit hazırlayın.
 2. İhtiyaç duyacağınız su, meyve suyu, süt, asitli içecekler vs gibi içecekleri satın alın. Kendi aracınızla ya da otostopla gidecekseniz yolculuk esnasında içme suyu dışında başka bir içeceğe gerek yoktur.
 3. Çok fazla işlenmiş gıdaya sahip olmaktan kaçının. Bazı konserve gıdalar yararlı olabilir, ancak kampta tamamını kullanmamış olduğunuzu sadece dönüş hazırlıklarında fark edersiniz. Bunlar yerine taze sebze, meyve, yumurta ya da et-tavuk alın.
 4. Yulaflı ve buğdaylı bisküviler hem kahvaltılık hem de atıştırmalık olarak tüketilebilir.
 5. Makarna kamptaki temel gıdanız olabilir. Dilerseniz kendiniz haşlayabilir ya da hazır makarnalar alıp hızlıca demleyebilirsiniz. Ancak unutmayın, ne kadar az o kadar iyi.
 6. Poşet çaylar ve hazır kahve keseleri oldukça kullanışlıdır. Çok iyi demlenmiş bir çay ya da kahve sevebilirsiniz ancak kampa gidiyoruz, bir kafeye oturmaya değil.

7. Eğlencelik eşyalar için 2 kez düşünün.

en yalın kamp oyuncakları

Yanınıza sadece gerçekten kullanacağınızdan emin olduğunuz eşyaları alın. Eğer yanımızda olursa belki kullanabiliriz dediğiniz eğlencelik eşyaları evde bırakın. Kano, bisiklet, frizbi, badminton seti, scooter, havuz ve deniz oyuncakları, futbol topları, voleybol topu ve filesi, atlama veya denge ipi, kağıt ve kart oyunları, okey takımı, tavla, satranç seti, airsoft oyuncaklar, havalı tüfekler, elektronik cihazlar ve daha bir çok keyif dolu eşya; tüm bunların hepsi aynı anda çok yer kaplar ve kırılma, kaybolma ve çalınma tehlikelerine karşın seyahatlerinizde endişe yaratır.

 1. En sade haliyle kamp yapmak isteyenlere yönelik en iyi eğlence ve oyun eşyaları, 1-2 deste oyun kağıdı, frizbi ve denge ipi olabilir.

8. Elektronik cihazlara ambargo uygulayın.

minimalist kamp için elektronik eşya seçimi

Tüm elektronik eşyalarınızı uyanık kaldığınız her saat kullanabiliyorsunuz. Neden onları kampa götüresiniz? Dizüstü bilgisayarınız kirlenebilir, düşüp kırılabilir. Aynı durum tabletleriniz ya da taşınabilir müzik çalarlarınız için de geçerlidir. Ya da bir DVD oynatıcı ve küçük bir ekranın doğal ortamda yapılan kampta ne işi var? Bu yeni deneyimle başa çıkmaya çalışmayacaksanız buna kamp diyemeyiz. Doğal ol ve elektronik eşyalarını evde bırak. Sohbet etmeyi, anıları anlatmayı, kum ya da toprakla oynamayı, göl kenarında yürüyüşü, yıldızlara bakıp hayaller kurmayı keşfedin. Bu lezzetlerin hiçbiri teknolojik eşyalar gerektirmiyor.

 1. Güvenlik için cep telefonunuz yanınızda olsun ama kapalı tutun. Mobil oyunlar, e-postalar, sosyal medya ve internet doğal bir kampın sınırları dışındadır.
 2. Aksiyon kameralar bir istisna olarak kabul edilebilir. Kamp esnasında göreceğiniz her şeyin güzelliğini ve arkadaşlarınızla geçireceğiniz mutlu anları belgelemekte kesinlikle değerlidir.

9. Uyum sağlayın ve kendinizi aşın.

minimalist kampçılık

Daha önce aklınıza gelmeyen şeyleri yapmanın yeni yollarını öğrenin. Bu, yaratıcılığınızı ve güçlülük duygunuzu pekiştirecek bir deneyim olacaktır. Mesela yemek pişirme için ocağınız mı yok, ateş yakmayı deneyin. Veya bir masanız mı yok, ağaç kütükleri ve taşlardan hemen bir yemek masası yapmaya çalışın. Tatlılar için kâseniz mi eksik, biraz önce çorba için kullandıklarınızı yıkayın ve bu şekilde onları tekrar tekrar kullanın. Doğaçlama yapabileceğiniz ve becerilerinizi sergileyebileceğiniz birçok şey daha var; bu durumun ta kendisi, minimalist kampın en eğlenceli ve heyecan verici kısmıdır.

10. En sade şekilde kamp yapmanın tadını çıkarın.

kampın tadını çıkarın

Kendinizi lüks ve konfordan mahrum bıraktığınızı düşünerek kampa başlarsanız bu serüvenden zevk almanız hiç mümkün olamaz. Diğer taraftan, rahatlıkla tok kalacak kadar malzemeye sahip olduğunuzu düşünerek, gezinizin gerçek amacı olan doğayı ve becerilerinizi keşfetmek olduğunu aklınıza getirip, bu deneyimi keyifli, sağlıklı ve ödüllendiren bir meydan okuma olarak kabullenin. Çok şey öğreneceksiniz! Kendiniz ve diğer kamp arkadaşlarınız hakkında daha önce bilmediğiniz şeyler keşfedeceksiniz.

Video: Minimalist kamp için çadır önerisi

En sade haliyle kampa çıkmak için tavsiyeler ve uyarılar.

 1. Kendinize yalın bir kamp malzemeleri listesi oluşturun. Aşırıya kaçmayın ve ona sadık kalın.
 2. Her kamp gezisinden sonra listenizi gözden geçirin. Kullanmadığınız ya da aynı işi diğer bir eşya ile görebileceğiniz malzemeleri listenizden çıkartın. Bu sayede ileride yapacağınız geziler için neredeyse mükemmel bir kamp malzeme listesi sahibi olursunuz.
 3. Bir önceki maddede “neredeyse mükemmel” diye belirttik, çünkü ihtiyaç duyacağınız eşyalar sezona ve gideceğiniz yere göre değişkenlik arz edecektir. Bu sebeple en azından yazlık ve kışlık olmak üzere iki ayrı liste oluşturun.
 4. İlk kez gidecekseniz kampa çıkmadan önce uygun bir mekânda çadırınızı kurmayı ve ateş yakmayı deneyin. Kampa gittiğinizde bu deneyiminizin verdiği güvenle tüm endişe ve gerginlikten kurtulmuş olursunuz. Gitmeden önce kamp yemeklerini de denemek isteyebilirsiniz, ancak endişelenmeyin, o kadar da zor değil.
 5. Büyük havlular yerine mikro fiber kumaşlı aşırı emici seyahat havlularını tercih edin.
 6. Hobilerinize ait eşyaları kampa götürecekseniz yanınıza en temel malzemelerden başka bir şey almayın. Örneğin resim yapmayı seviyorsanız küçük boy bir resim defteri ve sulu boya paleti en sade haliyle bu hobiniz için yeterli olacaktır.
 7. Yanınızda mutlaka ilk yardım seti ya da hayatta kalma kiti bulundurun. Ve kampa gitmeden önce temel ilk yardım becerileri hakkında bilgiler edinin. Hayat kurtarabilir.
 8. Sırt çantanızı hazırlarken hafif ve orta ağırlıktaki eşyaları çantanızın en alt ve üst bölgesine yerleştirin. En ağır eşyaları sırtınıza en yakın olacak şekilde çantanızın ortasına yerleştirin. En hafif eşyaları ise orta kısımda geriye kalan boşluklara yerleştirin.
 9. Araçla kampa gitmeyecekseniz kampa gitmeden önce tüm eşyalarınızı sırt çantanıza yerleştirip en yakın parkta en az 1 saat yürüyün. Çantanız çok mu ağır? Sizi rahatsız mı etti? Eve dönüp tüm eşyalarınızı yeniden gözden geçirin, en az ihtiyaç duyacaklarınızı çıkartın.
 10. Gerekli tüm ilaçlarını yanınıza alın; en sade haliyle kampa gitmek demek sağlığınızı riske atmak demek değildir. Kampta ihtiyacınız olan son şey astım atağına ya da arı sokmasına karşı ilacınızın yanınızda olmamasıdır.

Kampa gitmeye hazır mısınız? Aşağıdaki testimize katılın.