Blog

kamp sandalyesi seçimi nasıl yapılır

Kamp Sandalyesi Seçimi Nasıl Yapılır?
Yorumlar(144)

Kamp yerinizden uzakta geçireceğiniz bir yürüyüş esnasında kısa bir mola veya yol üzerinde yemek yapmak için güzel bir yer buldunuz: Şanslısınız, yeni ürettiğimiz kamp sandalyelerimiz çok renkli ve çok kaliteli!

Kamp sandalyesi seçerken nelere dikkat edilir:

 1. Kullanım: Sandalyenizi sırt çantanızda taşıyabilmeniz için paket boyutu ve ağırlığı en önemli faktörlerdir ancak yakınlarınızdaki bir kamp alanına gidecekseniz konfor daha önceliklidir.
 2. Boyut/Yükseklik: Geniş bir sandalye istiyorsanız büyük olan daha iyidir. Alçak sandalyeler festivaller ve kumlu/engebeli araziler için iyidir.
 3. Tasarım Seçimi: Seçenekleriniz arasında klasik, üçayaklı ve daha fazlası bulunur. Eğer yenilikçi bir sandalyeyi almayı düşünüyorsanız tasarımı farklı ürünleri mutlaka denemelisiniz.

kamp sandalyesi çeşitleri

Kamp Sandalyesi Çeşitleri

 1. Klasik kamp sandalyeleri: Bu tip sandalyeler, düz bir sırt ve düz bir koltuk ile birlikte dört bacağa (veya benzer şekilde geniş, sabit bir tabana) sahiptir. Uygun fiyatlı, istikrarlı, genellikle oturmanız ve kolayca ayağa kalkmanız için yeterince yüksektirler.
 2. Alçak sandalyeler: Bu tip sandalyeler kumlu veya engebeli zeminlerde iyidir çünkü yüksek bir sandalyeden daha az eğimlidirler; şezlong olabilen modelleri de plaj anları için harika bir seçenektir.
 3. Kepçe tipi sandalyeler: Farklı bir arkalığı ya da kolluğu olmayan bir sandalyedir, bu tip sandalyeler hafif, küçük hacimli ve rahat bir yapıdadır.
 4. Üçayaklı sandalyeler: En basit tip kamp sandalyelerinden biridir. Hem koltuğu hem de arkalığı bulunur ve 4 ayaklı benzerlerinden daha hafiftir ancak o kadar sağlam değildir.

Sırt Çantasında Taşınabilir Sandalyeler

Doğrusu bir dağlık bölge sandalyesine sahip olmak bir lüks o yüzden sandalyenizin ağırlığı ve paketlenmiş boyutu çok önemli. Eğer kendinizi şımartmak isterseniz öncelikle çantanıza sandalye sebebiyle ne kadar ağırlık eklemek istediğinize çantanızda ne kadar yer olduğuna ve çantanızın dışında sandalyenizi takmak için yer olup olmadığına karar vermeniz gerekiyor.

Karavan/Araba Kampı Sandalyeleri

Sırt çantanızda taşımak için satın aldığınız bir sandalyeyi de araba kampı yapmak için kullanabilirsiniz ancak araba kampına giderken bütün taşıma işini arabanız sizin yerinize yapacağından dilediğiniz kadar büyük, ağır ve konforlu bir sandalyeyi kullanabilirsiniz.

kamp sandalyesi alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Kamp Sandalyesi Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Malzeme: Genellikle bir sandalyenin fiyatı onun hem iskelet hem de kumaş kalitesini yansıtır. Bunun dışında sandalyenin modeli de malzemelerini etkiler. Örneğin sırt çantasında taşınmak için üretilmiş sandalyeler daha hafif malzemelerden üretilir.

Kapasite: Sandalyeler modellerine göre farklı ağırlıkları ve kişi sayılarını destekler. Sandalye satın alırken buna dikkat etmeye özen gösterin.

Ekstralar: Sandalye modellerinden bazılarında konforu arttıracak ekstralar bulunur. Örneğin bardak tutucular, baş ve bel yastıkları gibi.

Kurulum: Bazı sandalye modellerinin kurulumları oldukça kolaydır sadece açar ve oturursunuz bazılarınınsa kurulumu zaman alabilir.

Tasarım: Klasik model alacaksanız farklılaşmak adına 3D baskılı tasarım sandalyeleri de tercih edebilirsiniz.

İLGİLİ KATEGORİLER:

Tatlı Su Kaynakları 2040 Yılında Yok Olabilir

İçme Suyumuz 2040'da Tükenebilir
Yorumlar(176)

Eğer küresel çapta üretim ve tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmezsek Dünyamız geri dönülmeyecek bir temiz su krizi ile karşı karşıya kalabilir. Günümüzde yanlış enerji politikaları, nüfus artışı ve iklim değişikliği sebebiyle tüm tatlı su kaynakları büyük risk altında. Eğer 2040 yılına kadar elimizden geleni yapmaz ve önlemler almadan bugün olduğu gibi yaşamaya devam edersek içecek suyumuz kalmayacak.

Tatlı Su Kaynaklarının Tükenmesine Kalan Zaman 

Tatlı su tüketim alışkanlıklarımız azalmadıkça ya da değişmedikçe 2040 yılında tüm Dünya'da şiddetli temiz su kıtlığı yaşanması beklenmektedir.

"Bugün yaptığımız her ne varsa yapmaya devam edersek 2040 yılında Dünya'da temiz su kalmayacak"
- Profesör Benjamin Sovacool, Aarhus Üniversitesi, Danimarka.

Su Nerelerde Harcanıyor?

Su kaynaklarımızın tükenmesini hızlandıran en büyük nedenler, artan nüfus ve ekonomik gelişmeler sebebiyle yükselen enerji talebidir. Elektrik üretimi Dünya'daki en büyük su tüketim kaynaklarından biridir. 

Gıda ve Yiyecek Üretimi

Gıda ve yiyecek üretimi de büyük ölçüde su tüketimine dayalıdır. Mesela, 1 kg çikolata üretmek için 24.000 litre, 1 kg kırmızı et üretmek içinse 15.000 litreden fazla su gerekmektedir. Pamuklu bir kısa kollu gömleğin üretilmesi için de yaklaşık 3.000 litre temiz suya ihtiyaç duyulur.

Üretim için ihtiyaç duyulan su miktarının 2050 yılına kadar %400 artması beklenmektedir.

En Hızlı Şekilde Değişmeliyiz

Dünya Kaynakları Enstitüsü'ne göre, kuraklık 2020 yılında gezegenimizin hali hazırda %40'ını etkisi altına durumda. Örneğin, Hindistan'da temiz su talebinin 2030 yılında mevcut su kaynaklarının yarısını aşması bekleniyor.

Sen Ne Yapabilirsin?

Kullandığımız suyun neredeyse tamamı "sanal su", yani satın aldığımız yiyecek ve içeceklerin üretilmesi için kullanılan temiz su. Bu konuda bir sorumluluk hisseden ve bunu uygulayan markalardan yiyecek ve içecek satın alarak fark yaratabilirsin.

"Yeşil" Yerine "Mavi" Enerji

Enerji sektörünün çok fazla su kullanması en büyük sorunlardan biridir. Adına "yeşil" enerji dense bile, daha az su tüketimi içeren rüzgar veya güneş enerjisi alternatiflerine yönelmeliyiz. Güzel olan şu ki; Güneş'in 1 saat ışıması Dünya'ya yıl boyunca yeterli olacak enerjiyi sağlayacak güçtedir. Yeter ki onu kullanmayı öğrenelim!

Su Savaşları

tatlı su kaynakları üzerindeki anlaşmazlıklar çoktan başladı. Yakın bir gelecekte Orta Doğu'daki petrol kaynakları üzerine yapılan savaşlar, muhtemeldir ki temiz su için yapılıyor hale gelecek.

Kısaltmalar:

y: Yıl
d: Gün
h: Saat
m: Dakika
s: Saniye

Kaynaklar:

"There will be no water by 2040 if we keep doing what we're doing today": https://www.commondreams.org/news/2014/07/30/there-will-be-no-water-2040-researchers-urge-global-energy-paradigm-shift
https://www.theworldcounts.com/challenges/planet-earth/freshwater/when-will-the-world-run-out-of-water
https://arstechnica.com/science/2012/03/hot-crowded-and-running-out-of-fuel-earth-of-2050-a-scary-place/ https://en.wikipedia.org/wiki/Water_conflict

yılın iz bırakan en iyi 10 kadın instagram hesabı

Yılın İz Bırakan ve İlham Veren 10 Kadını
Yorumlar(31)

2019 Yılının En İyi Kadın Kamp & Doğa Instagram Hesapları

Her zaman sizlere kamp ve doğa deneyimi yaşatmanın yollarını arıyor, özellikle kadınlar için neler yapabiliriz diye fikirler üretiyoruz. Bu amaçla, 8 Mart 2020 Dünya Kadınlar Günü anısına sizler için seçtiğimiz, tek başına ve hiç çekinmeden kampa giden, doğaya karışan kadınların sizlere ilham vereceğini düşünüyoruz.

Aşağıda göreceğiniz bu mükemmel insanlar, on binlerce doğa tutkunu kadından sadece birkaçı. Kimi karavanla gezmekte, kimi çadır sırtında sürekli kamp yapmakta olsa da hepsinin sizler üzerinde bir etkisi olacak: 2019 yılına iz bırakan bu kadınlar sizi motive edecek ve ilk fırsatta kamp gezisine gitmeyi düşündürecek.

Gez, Gör, Kamp Yap: @semakipir

Gülebilen az insan kaldı. Kamp yapan, hele bir de gönülden gülümseyen kadınları çok sevin, kıymet bilin, kaybetmeyin.

Çalışan, Gezen, Dalış Yapan Karavancı Aile: @eyvahkocamkaravanaldi

Hayatta hiç bir şeyi erteleme! Bu lafı çok duyarız ama duymazlıktan geliriz. Bir şeye mi sıkıldın, söyle! Yapmak istemiyor musun? Yapma! Geç kaldığını mı düşünüyorsun? Geç değil, hemen başla...

Doğa Kadını Elif: @ebii_

Zaman daralıyor, bir şekilde mutlu olalım.

Herkes Bir Şey Olmaya Çalışıyor, Oysa "Hiç": @aycaydn

Şimdi ben sana yanıldığını nasıl anlatayım ki?! Doğadan kopardılar seni.. Beton bloklara hapsettiler. Sonra "iyi bir yaşam"ın sadece parayla kurulacağına inandırdılar. İyi giysileri "saygınlık", markayı "prestij" diye pazarladılar. Sahip olmazsan "mutsuzluk"la terbiye edileceğini buyurdu modern dünya...

Ateşin Kızı: @semadogan._

Çözemediğim düğümü kesmeyi öğrendiğimden beri keyfim yerinde.

Doğa Dostu Melike Dede: @melkeontheroad

Harekete geçmek için çok fazla zamanın yok. Yarın burada olmayabilirsin. Sahip olduğun tek şey şu an. O yüzden yapmak istediğin şey her neyse şu an onun için bir adım atmalısın ve başarabilirsin.

Yasemin Engin: @ucurtmakiz

50 yıllık babaanne battaniyesiyle de kampa gidilir.

Evi Sırtında Bir Göçebe: @cantasisirtindabirkiz

Çantan nerde? , Eda, çantan nerde? Çantanı göremiyoruz? Sırt çantanla gezmeyi mi bıraktın? Hayır… Çantası hep sırtında dostlar, sadece sırtınızda 15 kg olunca fotoğraf çekilmek aklınıza bile gelmeyebilir.

Evi Doğa Olan Bir Aile: @evimdoga

Dağların suya yansımasına, göllerin üstünden uçan kuşlara, dağlarla kol kola bulutlara günaydın demek bir tutku oluyor.

Yolcu: @passengeresma

Eve dönüş, doğa gezilerinin en zor ama en zor kısmıdır. Artık parçanız şehrin bulmacasına uymayacaktır.

yeni başlayanlar için kamp ve karavan söyleşisi, cnr camp & caravan 2020

Yeni Başlayanlar İçin Karavan: CNR Camp & Caravan 2020
Yorumlar(80)

Ücretsiz Karavan Söyleşisi

Kamperest, Camp and Caravan Istanbul 2020'de Etkinlikler ve Yarı Yarıya İndirimlerle Doğa Severler ile Buluşuyor.

Karavan hemen hemen herkesin ortak hayalidir. Özgür yaşamanın ve mutlu olmanın reçetesi gibidir. Bir kere karavanla yolculuk yapmanız yeterlidir, hemen ardından sıradaki karavan yolculuğunu planlamaya başlarsınız. Peki, nereden başlanmalı? Karavanla geziye, tatile ya da kamp gitmek isteyenler için olmazsa olmazlar nelerdir? Merak ettiğiniz ve sıkça sorulan soruların cevapları bu söyleşide!

ÜCRETSİZ ONLINE KAYIT!

Söyleşi: Yeni Başlayanlar İçin Kamp & Karavan

CNR Camp and Caravan 2020'de düzenlenecek söyleşide KAMPEREST ve CARPENTO CARAVAN işbirliği ile Kamp & Karavan hayatı hakkında sohbet edilecek. Kamp ve doğa üzerine uzmanlığıyla fark yaratan outdoor mağazası Kamperest ve yenilikçi özgün ruhuyla Carpento Caravan yetkilileri eşliğinde karavancılık hakkında temel bilgiler bu söyleşide katılımcılara aktarılacak. Karavan çeşitlerinden, güvenlik tedbirlerine ihtiyacınız olan temel bilgiler tüm yönleri ile ele alınacak, 

Kamp-Karavan Söyleşisi Konu Başlıkları

 1. Karavan Çeşitleri Nelerdir?
 2. Karavan Kullanmak İçin Hangi Ehliyet Tipine İhtiyaç Vardır?
 3. Her Karavan İçin Ruhsat Gerekir Mi?
 4. Ruhsat İşlemleri Nasıl Yapılır? 
 5. Karavanda Tuvalet-Banyo İhtiyaçları Giderilebilir Mi?
 6. Tamir ve Bakım İçin Öneriler Nelerdir?
 7. Sürüş Güvenliği İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?


Seminer Yeri

CNRExpo Istanbul Fuar Merkezi:

CNR Camp & Caravan Fuarı 2020, 5. Hall, Etkinlik Alanı.

M1A Metro Hattı, Dünya Ticaret Merkezi - İstanbul Fuar Merkezi Durağı.


Özel Konu Başlığı: Carpento Caravan Modelleri

Kamp & Karavan Söyleşisi, genel olarak sıkça sorulan sorulara değinilecek bir söyleşi olacak, eğitime karavancılığın temellerine ek olarak Carpento Caravan modelleri ve avantajları hakkında bilgilerden bahsedilecek.

 1. Carpento Caravan Modelleri Nelerdir?.
 2. Carpento Caravan'ın Avantajları Nelerdir?
 3. Neden Carpento Caravan Tercih Etmeliyim?

Söyleşi Programı

1 Mart 2020 Pazar: 13:00 - 14:00


Seminerle İlgili Blog Yazıları

Karavan Hayatı ve Karavancılık

En Sade Haliyle Kamp Nasıl Yapılır


minimalist kamp nasıl yapılır semineri, cnr camp and caravan 2020

Minimalist Kampçılık - CNR Camp & Caravan 2020
Yorumlar(0)

Ücretsiz Minimalist Kampçılık Semineri

Kamperest, Camp and Caravan Istanbul 2020'de Etkinlikler ve Yarı Yarıya İndirimlerle Doğa Severler ile Buluşuyor.

Günümüz tüketim toplumunun bize dayattığı yaşam biçiminden uzaklaşıp, sade bir yaşam sürmek birçoğumuza anlamsız gelebilir. Ancak, konu kamp olunca mevcut eşyalarımızı kullanarak daha az ekipmanla kampa gitmek de mümkün. Minimalist kampçılık, aslında zihniyet odaklıdır ve sizi özgürleştirerek daha mutlu doğa gezilerinin kapılarını aralar.

ÜCRETSİZ ONLINE KAYIT!

Ninenizin Bilemeyeceği Malzemeleri Unutun: Minimalist Kampçılık

CNR Camp and Caravan 2020'de düzenlenecek etkinlikte "En Sade Haliyle Kamp Nasıl Yapılır" konusu işlenecek. Kamp ve doğa üzerine uzmanlığıyla hep bir adım önde olan outdoor mağazası Kamperest, E-Ticaret Müdürü Nazım Kopuz eşliğinde minimalist kampçılık hakkında ilham verici bilgileri bu seminerde sizlere aktarıyor olacak. En az malzeme ile nasıl kamp yapılması gerektiği tüm yönleri ile ele alınacak, eğitim kapsamında nelere ihtiyaç duyacağınızdan daha çok nelere ihtiyaç olmadığı üzerine bilgiler sunulacak.

Minimalist Kampçılık Semineri Konu Başlıkları

 1. Sadelik nedir?
 2. Çadır ve Kamp Çantası Seçimi
 3. Kampta Nelere İhtiyaç Duyulur?
 4. Kampta Nelere İhtiyaç Duyulmaz?
 5. Doğaya Uyum Nasıl Sağlanır?


Seminer Yeri

CNRExpo Istanbul Fuar Merkezi:

CNR Camp & Caravan Fuarı 2020, 5. Hall, Etkinlik Alanı.

M1A Metro Hattı, Dünya Ticaret Merkezi - İstanbul Fuar Merkezi Durağı.


Özel Konu Başlığı: Minimalist Kamp Hayatı

Minimalist Kamp Semineri, Temel Kampçılık Eğitimi'nden farklı olarak malzeme seçimini en aza indirmeye odaklanacak, eğitime konu olan minimalizmin temellerine ek olarak en yalın şekilde ekipman, yiyecek-içecek, teknolojik ve eğlencelik eşyaların seçimi üzerine bilgiler aktarılacak.

 1. Hijyen ihtiyaçlarınızı azaltın.
 2. Eğlencelik eşyaları en aza indirin.
 3. Teknolojik ürünlere ambargo uygulayın.

Seminer Programı

28 Şubat 2020 Cuma: 14:00 - 15:30


Seminerle İlgili Blog Yazıları

Kamperest Çadır Seçme Rehberi

Kamp Matı Nedir, Nasıl Seçilir


ilk yardım nedir, ilk yardımın temel amaçları nelerdir.

İlk Yardım Nedir, Temel Amaçları Nelerdir?
Yorumlar(49)

İlk Yardım Nedir?

Kaza veya hayati tehlike arz eden durumlarda, tıbbi yardım sağlanıncaya kadar hayatın geri kazanılmasını veya durumun bozulmasını önlemek amacıyla sağlık profesyonelleri tarafından olay yerinde temel ilk yardım malzemeleri ya da mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız bir uygulamadır.

İlk Yardımcı Kimdir?

İlk yardım tanımında anlatılan hedef doğrultusunda, sağlık ekibi gelene kadar yaralı kişiye tıbbi donanım aranmaksızın, ilk yardım çantası veya mevcuttaki alet ve edevatla ilaçsız uygulamaları yapan, konuyla ilgili sertifikalı eğitim almış kişiyi tanımlar.

İlk Yardımın Öncelikli Amaçları Nelerdir?

 1. Hayati fonksiyonların sürdürülmesi,
 2. Yaralı durumunun daha da kötüleşmemesi,
 3. İyileşmenin kolaylaştırılması.

ilk yardımda koruma

İlk Yardım Uygulamaları Nelerdir?

1. İlk Yardımda Koruma

Aşağıda belirtilen yöntemler eşliğinde olay yerindeki potansiyel tehlikeleri tespit ederek güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak, ilk yardımda korumanın temel hedefidir.

 1. Yaralı kişi yerinden oynatılmaz.
 2. Yaralı kişi yaşam belirtileri açısından değerlendirilir.
 3. Meraklı şahıslar kaza mahallinden uzaklaştırılır.
 4. Kanamalı vakalarda Hepatit B, C, HIV/AIDS benzeri hastalıklardan korunmak adına kesinlikle eldiven kullanılır.
 5. Araç kazalarında, kazaya uğrayan vasıta güvenli bir alana çekilir, kontak anahtarı kapatılır. Olay yeri açıkça seçilebilir şekilde işaretlenir.
 6. Gaz varlığı mevcut ise; zehirlenmelerin önüne geçmek için gereken tedbirler alınır. Gaz vanası kapatılır, olay yeri havalandırılır.
 7. Kıvılcım oluşturacak aydınlatma veya çağrı aygıtlarının kullanılmasına izin verilmez.
 8. Olay yerinde sigara içilmez, içilmesine izin verilmez.

2. İlk Yardımda Bildirme

İlk yardımda bildirme, gerekli yardım kuruluşlarını (112) en hızlı şekilde bilgilendirme işlemidir. 112 arandığında kesin konum ve adres, kimin hangi numaradan aradığı, olayın tanılaması, hasta veya yaralı sayısı, hali, nasıl bir yardım gördükleri aktarılır.

3. İlk Yardımda Kurtarma

İlk yardımdan kurtarma, hasta durumunun değerlendirilmesine bağlı olarak ilk yardım verilmesine denir. Kaza yerinde yaralılara müdahale, olabildiğince hızlı fakat sakin ve bilinçli bir şekilde yapılır. Eğer ilk yardım bilinmiyorsa asla yaralıya dokunulmaz ve hasta yerinden oynatılmaz.

ilk yardımda bildirme ve koruma

İlk Yardım Anında Yapılması Gerekenler:

 1. Yaralının hayati durumu ve olay yeri değerlendirilmelidir.
 2. 112 aranarak derhal tıbbi yardım istenmelidir.
 3. Hastanın korku ve endişeleri giderilmelidir.
 4. Yaralıya müdahale edecek kişiler belirlenmelidir.
 5. Hastanın durumunun kötüleşmemesi için ihtiyaç duyulanlar yapılmalıdır.
 6. Bilinci kapalı durumdaki yaralıya ağızdan hiçbir şey verilmemelidir.
 7. Kanama, kırık, çıkık ve burkulma gibi durumlarda yerinde müdahale edilmelidir.
 8. Hastanın yarasını görmesine izin verilmemelidir.
 9. Gerekli durumlarda hasta sıcak tutulmalıdır.
 10. Yaralı kişiyi hareket ettirmeden müdahalede bulunulmalıdır.
 11. Yaralı en ideal metotla en yakın sağlık kuruluşuna sevk edilmelidir.
 12. Herhangi bir tehlike yok ise hasta ya da yaralı yerinden kımıldatılmamalıdır.
 13. Sağlık ekibi olay yerine varana dek hastanın yanında durulmalıdır.

Hasta Veya Yaralının Değerlendirilmesi

1. Solunum Yolu Açıklığının Değerlendirilmesi

Hastanın ağız içi kontrol edilir, yabancı cisim varsa işaret parmağı ile çıkartılır.

Bir elimiz hastanın alnına, diğer elimizin 2-3 parmağı ise çene kemiğinin üzerine yerleştirilir; alından bastırılarak ya da ittirilerek baş geriye doğru itilir, hasta “Baş Geri-Çene Yukarı” pozisyonuna getirilir.

2. Solunumun Değerlendirilmesi

Yaralının solunumu “Bak-Dinle-Hisset” metoduyla 10 saniye boyunca değerlendirme yapılır.

3. Dolaşımın Değerlendirilmesi

Hastanın bilinci kapalı ve solunumu varsa yaralının nabzı ölçülür. Yetişkin ve çocuklarda şah damarından 3 parmak ile 5 saniye boyunca, bebeklerde ise kol atardamarından yine 3 parmak ve 5 saniye süresince nabız kontrol edilir. Değerlendirme sonucunda hastanın bilinci kapalı, fakat solunum ve nabzı varsa derhal koma pozisyonu verilerek varsa diğer yaralılar değerlendirilir.

ilk yardımda insan vücudu hakkında bilinmesi gerekenler

İnsan Vücudu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dolaşım Sistemi

Dolaşım sistemi; kan, damarlar ve kalpten oluşmaktadır. Bu sistem insan vücudunun ihtiyaç duyduğu oksijen, besin, hormon, pıhtılaşma ve koruyucu elemanları hücrelere taşımakla hayati bir önem arz eder.

Kan dolaşım sistemi içinde dolaşan, kırmızı renkli hayati bir sıvıdır. Yetişkin bir bireyde ortalama 4 ile 5 litre kan bulunur, bu miktar yaklaşık olarak vücut ağırlığının %8’ine denk gelir.

Kanın Vücuttaki Görevleri

 • Oksijen ve besin taşır.
 • Vücut ısısını muhafaza eder.
 • Vücudu enfeksiyonlara karşı korur.

Nabız

Kanın atardamara yaptığı basınçtır. Yetişkin bir insanın nabzı; 60-100/dakika’dır. Çocuk için normal nabız değeri; 100-120/dakika’dır. Bebekler de ise nabız dakikada 100-140 arasında olağan sonuç olarak kabul görür.

Solunum Sistemi

İki bölümden oluşan solunum sistemi, bedenin ihtiyaç duyduğu oksijeni (O2) alır, zararlı karbondioksiti (CO2) solunum yoluyla vücuttan dışarı atar.

SOLUNUM YOLU

 • Ağız - Burun
 • Burun Boşluğu
 • Yutak
 • Damak
 • Soluk Borusu

AKCİĞERLER

 • Bronşlar
 • Bronşcuklar

Solunum Sayısı

Yetişkin bireylerde dakikada 12-20 arasında olan solunum sayısı, çocuklarda 16-22 ve bebeklerde ise 18 ile 24 arasındadır.

Vücut Isısı

Genel kabul gören kanaate göre, yetişkin bir insan için 36,5°C vücut sıcaklığı normal olarak kabul edilir. Bebekler içinse 37,5°C normal değer olarak kabul görür.

ilk yardımda acil durum telefon numaraları

Acil Durum ve Önemli Telefon Numaraları

1. 112 Acil Çağrı Merkezi

Ambulans, polis veya jandarma, itfaiye ya da orman yangını ihbarı gibi tüm acil durum kurumlarına tek hat üzerinden yalnızca 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayarak ulaşabilirsiniz.

2. 110 İtfaiye

Yangın ihbarı yapmak ya da yangına maruz kaldığınız durumlarda acil yardım talep etmek için 110 İtfaiye Acil Yardım Hattı’nı arayabilirsiniz.

3. 155 Polis İmdat

155 Polis İmdat hattını arayarak hızlı bir şekilde tüm mağduriyet ve şikâyetlerinizi, suç teşkil edecek olaylara dair ihbarlarınızı, trafik kazalarını ve trafik kural ihlallerini bildirebilirsiniz.

4. 156 Jandarma İmdat

Taşra ve şehir dışında kalan bölgelerde; suç işleneceğine dair şüphelerinizi, varsa mağduriyetinizi, işlenen veya işlenecek bir suçla alakalı tanık olduğunuz detayları aktarabilir, can ve mal güvenliğinizi tehdit eden durumlara yönelik şikayet ve endişelerinizi bildirerek yardım isteyebilirsiniz.

Diğer Acil Durum Numaraları:

 • 177 Orman Yangını İhbar
 • 122 Afet ve Acil Durum Çağrı Merkezi (AFAD)
 • 114 Ulusal Zehir Danışma Merkezi
 • 158 Sahil Güvenlik İhbar ve Talep Hattı
 • 168 Kızılay Bağış ve Danışma Hattı
 • 187 Doğal Gaz Kaçak İhbar Hattı
 • 188 Ambulans ve Cenaze Hattı
 • 183 Sosyal Destek Hattı - Kadın ve Sosyal Hizmetler
 • 140 Terör İhbar Hattı
sorular ve cevaplarla airsoft

Kamperest Airsoft Muhabbetleri
Yorumlar(1)

Sorular ve Cevaplarla Airsoft

Kamperest Airsoft Muhabbetleri’nde beklentimiz belli; sorular soralım, muhabbet edelim, öğrenelim, paylaşalım… Sohbet ederken Kamperest Akademi’de kaynaşalım, yiyelim-içelim ve keyifli hatıralarla bir sonraki etkinlikte buluşmak ümidiyle Kamperest mağazasını gezip ayrılalım.

Severek takip ettiğiniz airfsoft oyuncuları ile tanışma imkanı, airsoft sporu hakkındaki sorular ve cavaplarla bilgi paylaşımı ve tatlı bir muhabbet ortamı arayan herkes bu etkinliği asla kaçırmamalı!

ÜCRETSİZ ONLINE KAYIT!

Airsoft Muhabbetleri: Aralık 2019 Konukları

 • Doğaner “Shade” Çıtak
 • Şevki Yasin “Deltasays” Soner

Airsoft Muhabbetleri’ne Katılım Ücreti Ne Kadar?

Ücretsiz olan etkinliğimize hiçbir ödeme yapmadan kayıt olabilirsiniz.

Sürpriz Çekilişlerde Neler Veriliyor?

Kamperest tarafından üç kişiye sürpriz hediyeler.

Tüm katılımcılara Kamperest.com İndirim Kuponları.


Eğitim Yeri

Kamperest Akademi:

Kamperest - Fatih Sultan Mehmet Mah. Balkan Cad. No:31 34774 Ümraniye - IKEA / Meydan AVM Arkası

Üsküdar-Çekmeköy M5 Metro Hattı, Çakmak Durağı, 1 Numaralı Çıkış.

Çakmak Köprüsü'nden Geçen Otobüs Hatları


Airsoft Muhabbetlerine Kimler Katılıyor?

Airsoft ile ilgili yenilikleri yakından takip etmek ve yeni gelişmeler ile alakalı bilgi edinmek isteyen airsoft meraklıları, öğrenciler, mevcut oyuncular, ilişki ağını büyütmek isteyenler, airsoft takımları ve airsoft poligonu alanında çalışanlar her ay bu etkinliğe katılıyor.


Sohbet Akışı (28 Aralık 2019, Cumartesi)

15.00 - 15.30: Kaynaşma Saati – Çay ve Kahve Eşliğinde İkramlar

15.30 - 15.40: Açılış Konuşması – Nazım Kopuz (Kamperest E-Ticaret Müdürü)

15.40 - 16.50: Airsoft Muhabbetleri – Shadedoganer & Deltasays

16.50 - 17.30: Sürpriz Çekilişler ve Kapanış


Airsoft İlgili Kategoriler

Elektrikli Oyuncak Tüfekler

Gazlı Oyuncak Tüfekler

Kurmalı Oyuncak Tüfekler

Airsoft Tabancalar


kış kampı için tavsiyeler

Kış Kampı İçin Tavsiyeler
Yorumlar(10)

Kış kampı çok keyifli bir kampçılık aktivitesi olmanın yanı sıra birçok riski de beraberinde getirmektedir. Bu yüzden daha planlama ve hazırlık aşamasında bütün risk faktörlerinin göz önünde bulundurulması ve gerekli önlemlerin alınmış olması gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere sağlıklı bir kış kampı geçirmeniz için 4 maddelik altın değerindeki tavsiyelerimizi paylaşıyoruz.

1- Hazırlık ve Planlama Aşaması:

İlk kış kampınız için muhakkak suretle, gereği halinde kolaylıkla yardım alabileceğiniz ya da geri dönebileceğiniz doğal ve korunaklı bir yer seçin. Açık alanlar, rüzgar ve fırtınaya daha elverişli oldukları için tepe kenarları ve orman içinde korunaklı bir alan bulmakta fayda var.

kış kampı için hazırlık ve planlama

Uzun ve soğuk bir kış gecesinde en azından sabaha kadar yakacak odununuz olduğundan ya da gittiğiniz bölgede odun kesebileceğinizden emin olun. Sıcak bir kamp ateşi soğuk gecelerin en keyifli dostudur. Malzeme listenizi hazırlarken balta ve testereyi unutmayın.

Mümkünse bir su kaynağının yakınında kamp yapın, böylece tüm zamanınızı kar eritmekle geçirmezsiniz. Karı eritmeniz gerekirse normal yaz kampında kullanacağınız yakıtın üç katını kullanmak zorunda kalacağınızı göz ardı etmeyin.

Gitmeden önce hava tahminlerini öğrenin. Ani soğuk, fırtına, rüzgâr, ya da yağmur koşullarında çaresiz kalmayın.

2- Outdoor Ayakkabı ve Kıyafet Seçimi:

Mutlaka katmanlar halinde giyinin ve normalden daha fazla giyinin. Unutmayın ki kayak gibi gün boyu hareket halinde olduğunuz kış sporları kıyafetlerine kıyasla çok daha kalın giyinmeniz gerekecektir.

kış kampı için ayakkabı ve kılık kıyafet seçimi

Uyku tulumunuzun uzun ve soğuk geceler için yeterli olacağından emin olun. İyi bir kışlık uyku tulumu kış kamplarının olmazsa olmazlarındandır. Kışlık bir uyku tulumunuz yoksa iki tane 3 mevsim uyku tulumunu iç içe kullanmakta fayda sağlayacaktır. Eğer uyku tulumlarını bu şekilde kullanacaksanız kampa gitmeden evvel tulumların iç içe geçmeye uyumlu olduğundan emin olun.

Outdoor Ayakkabı seçiminizi sıcak tutan ve su geçirmez botlardan yana kullanın. Eğer botlarınız yeterince bol değilse fazladan çorap giyerek ayaklarınızı sıcak tutmaya çalışmayın. Sıkı botların içinde kan dolaşımı yavaşlayacağı için soğuğu daha da fazla hissedersiniz.

3- Kış Kampı İçin Malzeme Seçimi

Şiddetli kar yağışı veya şiddetli rüzgâr beklenmiyorsa, turuncu sınıf çadır modellerinin çoğu kış kampı için mükemmel şekilde yeterli olacaktır.  Yoğun kar yağışı altında kamp yapacaksanız kar etekleri bulunan bir çadır götürmekte fayda olacaktır.

kış kampı için malzeme seçimi

Kış kamplarında havanın soğukluğundan dolayı tüplü ocak ve ısıtıcıların gaz basıncı düşük olacağı için uygun tüp kafası kullanmakta ve tüplerinizi daima sıcak tutmakta fayda var. Ayrıca pompalanarak kullanılan gaz yağı ve benzin ocakları da kış kamplarında oldukça faydalıdır.

Şapkalar ve eldivenler çok önemlidir. Kalın ve sıcak tutacak bir şapka seçin. Seçtiğiniz eldivenler sıcak tutmanın yanı sıra hareket kabiliyetinizi de etkilemeyecek şekilde olmalıdır.

Güneş gözlüklerini ve güneş koruyucularını da unutmayın. Kardan yansıyan güneş ışınları Şubat ayından itibaren ciddi kar yanıklarına ve kar körlüğüne sebep olabilir.

Işıldak, kafa lambası ve el fenerinizi yeni ve hatta yedek pilleriyle birlikte yanınıza aldığınızdan emin olun.

4- Kış Kampında Yapılması Gerekenler

kış kampında yapılması gerekenler

Kış kamplarında en önemli şey ısınızı hem kıyafetlerinizde hem çadırınızda hem de uyku tulumunuzda muhafaza etmektir. Bu yüzden katman katman giyinmeye, çadır tabanında kuvvetli yalıtım yapmaya ve doğru uyku tulumunu seçmeye özen gösterin.

 1. Asla üşüyene kadar beklemeyin,

 2. Termal içlik giyin,

 3. Bir şişe sıcak su işe yarar,

 4. Tuluma üşümüş olarak girmeyin,

 5. Zemin izolasyonunu göz ardı etmeyin,

 6. Isı paketleri kullanın,

 7. Küçük hacimli çadırlar tercih edin,

 8. Gazla çalışan portatif ısıtıcılar kullanın.

kamp matı nedir, kamp matı nasıl seçilir

Kamp Matı Nedir, Nasıl Seçilir?
Yorumlar(111)

Kamp matları, doğada sağlam bir uyku uyumak için iki büyük rol oynar. Bunlar konfor ve ısı yalıtımıdır. Kamp matı seçerken; çoğu kişi konfor faktörünü öncelikli görür fakat bu yanlış bir yaklaşımdır. Uyumak için rahat ve konforlu bir yüzeyden ziyade ısı yalıtımının sağlanması daha önemli bir konudur. Kamp yapmayı veya sırt çantasıyla uzun seyahatler etmeyi sevenlerin kamp matı seçerken öncelikle dikkat etmesi gereken üç önemli nokta bulunmaktadır.

3 Adımda Kamp Matı Seçimi Nasıl Yapılır

 1. Kamp Matı Çeşitlerini öğrenin: Birkaç farklı kamp matı çeşidi vardır. Şişme matlar, askeri kamp matı, şişme yataklar gibi çok çeşitli kamp matları vardır. Bunların neler olduğunu ve nasıl performans verdiklerini öğrenmeniz faydalı olacaktır.
 2. Nerede kullanacağınıza karar verin: Kamp matınızı nerede kullanacağınıza göre seçin. Kamp için farklı, sırt çantasıyla uzun seyahatler için farklı özelliklerde matlar seçmeniz gerekir.
 3. Önceliklerinizi belirleyin: Kamp matında hangi özelliklerin sizin için daha önemli olduğuna iyi karar verin. Taşınabilirlik, konfor, boyut, ısı yalıtımı gibi özelliklerden hangisi sizin için daha önemli?

Kamp matı seçerken bu üç noktaya dikkat etmeniz önemlidir. Kamp matınızı kampa gitmeden önce evde mutlaka test etmelisiniz. Genellikle nasıl yatıyorsanız, o şekilde matın üzerine birkaç kere uzanın. Bu şekilde konforlu olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Kamp matınızın bakımı, katlarken dikkat etmeniz gerekenler konusunda da satın aldığınız yerden bilgi almayı unutmayın.

kamp matı ne işe yarar

Kamp Matı Ne İşe Yarar?

Kamp matı; çadırımızı kurduğumuz zemin ile vücudumuz arasına serdiğimiz; biz zeminin soğuğundan koruyan çok önemli bir malzemedir. Geceleri düşen hava sıcaklığı nedeniyle soğuyan toprak bizi uykumuzda hasta edebilir. Kamp matı ise kamp çadırı içinde zemin ile vücudumuz arasında stabil bir hava katmanı oluşturur. Bu sayede; geceleri vücut ısımız bu hava katmanını ısıtır ve biz de zeminin soğuğundan korunmuş oluruz.

Uyku tulumumuz ne kadar kalın ve soğuğa karşı dayanıklı olursa olsun; vücut ağırlığımızın etkisiyle uyku tulumununun alt kısmı zemin ile vücudumuz arasında sıkışacaktır. Bu yüzden uyku tulumu ile zemin arasında tampon görevi görecek bir kamp matı hayati önem taşımaktadır.

Kamp Matı Çeşitleri Nelerdir?

Şişme Matlar

şişme matlar

Şişme matlar, son yıllarda iyice hafifledi ve sırt çantasına sığabilecek boyutlara geldi. Çoğu şişme mat; sıcaklığı koruyabilmek için yansıtıcı ve yalıtımlı malzemelerden yapılmaktadır. Böylece ısı kaybı konusunda bir problem yaşamazsınız. Şişme matların pek çoğunu nefesinizle 3 dakika içinde şişirebilirsiniz. Ancak bazı modelleri için pompa kullanmanız gerekebilir. Şişme kamp matları en konforlu ve hafif matların başında gelir. Birçoğu sıcak havalarda, sırt çantasında taşınabilir hafiflikte üretilir. Dört mevsim kullanılabilecek modellerde ek yalıtım malzemeleri kullanılmış olabilir. Matın üzerinde yatarken, hava vanalarını açarak matın yumuşaklığını dilediğiniz gibi ayarlamanız mümkündür.

Şişme kamp matlarını kullanırken delinme ve yırtılmalara dikkat etmelisiniz. Kamp alanında tamiri çok zor olmasa da kamp matınızı sık sık kontrol etmeniz gerekmektedir. Hava sıcaklıklarının değişimine göre bazen şişme matınız hava kaçırabilir. Bu yüzden kamp matınızda uyumadan önce hava oranını kontrol etmenizde fayda vardır. Bazen şişirme esnasında nefesinizdeki nem kamp matının içinde kalabilir. Bu da yazın küflenme, kışın ise donma gibi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden küçük el pompaları kullanarak şişirmenizde fayda vardır.

Askeri Kamp Matları

askeri köpük matlar

En temel kamp matı modellerinden biridir. Kapalı ve küçük hava hücreleri ile dolu, çok yoğun bir şekilde sıkıştırılmış köpükten imal edilirler. Toplanması ve taşınması oldukça kolaydır. Sırt çantalarının üzerinde taşınmak için uygundur. Hafif, ucuz ve dayanıklıdırlar. Yırtınmaya ve delinmeye karşı dirençleri üst düzeydedir. Herhangi bir hasar kuşkusu taşımadan güvenle taşıyabilirsiniz. Kamplarda oturma yeri olarak dahi kullanabilirsiniz. Askeri kamp matlarının tek handikabı daha az konforlu oluşudur. Üretildiği malzemeden dolayı diğer mat çeşitlerine göre daha serttir.

Şişme Yataklar

şişme yataklar

Şişme yataklar; daha fazla hava ile yalıtım ve konforun en üst düzeye çıkartılması için üretilmiştir. Yatağın valfini açarak içine hava doldurduktan sonra rahatınıza göre hava miktarını ayarlayabilirsiniz. Bazı şişme yatak modelleri; sırt çantasında taşınabilecek şekilde özel olarak tasarlanır ve katlanabilir olmaları sayesinde çantanıza sığabilecek şekilde toplanabilir. Bazı modeller katlanmadan toparlanabilir. Şişme yataklar; en iyi ısı yalıtımını ve en konforlu uykuyu vaat ederler. Bu yüzden diğer çeşitlere göre daha pahalı olabilirler. Birçok kamp matından daha güçlü kumaşlardan imal edilirler. Bu nedenle çocuklarla veya köpeklerle gittiğiniz kamplarda problem yaşamazsınız. Geceleri hava sıcaklığındaki değişimden çok kolay etkilenmezler ve hava kaçırmazlar.

Kamp Matı Nasıl Seçilir?

 1. Kamp matı seçerken bazı noktaları göz önünde bulundurmanız gerekir. Kamp matını kullanacağınız yer ve mevsim bunun için en önemli noktadır.
 2. Kamp alanına ulaşımınızı otomobil ile sağlayacaksanız; büyüklük ve ağırlık sizin için sorun teşkil etmeyeceği için daha kalın, büyük ve konforlu bir kamp matı seçebilirsiniz. Şişme yataklar bu durumlar için en ideal kamp matlarıdır.
 3. Sırt çantasıyla seyahat edecek bir gezginseniz; askeri matlar veya şişme kamp matlarını tercih etmelisiniz. Yüksek hacimli sırt çantanız varsa ve uyku konforu sizin için önemliyse şişme matlara yönelmelisiniz. Fakat satın alırken; kamp matının ağırlık, hacim, katlanabilirlik gibi özelliklerini iyi araştırmalısınız.
 4. Daha minimal çantanız varsa askeri kamp matları sizin için en uygun seçenek olacaktır. Askeri kamp matlarının hafiflik ve kolay taşınabilirliği sayesinde uzun yürüyüşler ve dağcılık faaliyetleri için de uygundurlar. Askeri kamp matları yapacağınız kamplarda yanınızda uyku tulumu ve küçük yastıklar taşımanız da ayrıca faydalı olacaktır.
 5. Kışın kamp yapacaklar için de dikkat edilmesi gereken ilk özellik elbette ki ısı yalıtımı olmalıdır. Bu yüzden bir adet askeri kamp matının üzerine şişme matlar kullanmanız ısı yalıtımı miktarını arttıracaktır.
 6. Kamp matı seçimi; konforlu ve güzel kamp organizasyonları için çok dikkat etmeniz gereken bir konudur. Kamperest.com’da ihtiyacınıza uygun en iyi kamp matı modellerini bulabilirsiniz.
Kamperest 11.11 Karavan Satışı Kampanyası

11.11 Karavan Satışı
Yorumlar(4)

CARPENTO 360 KARAVAN

MEGA İNDİRİMLE 11 KASIM'DA SATIŞTA!

Kamperest 11.11 karavan satışı carpento karavan avantajları

CARPENTO 360 TEKNİK ÖZELLİKLER:

 • ■ Boy: 363cm (Kabin) 474cm (Tüm) 
 • ■ En 196cm
 • ■ Yükseklik: 236cm
 • ■ İç Yükseklik: 185cm
 • ■ Ağırlık: 650kg (Standart Donanım)
 • ■ Oturma Kapasitesi: 4 Kişi (70x90 Masa)
 • ■ Yatma Kapasitesi: 4 Kişi (130x190 Yatak, 75x190x2 Ranza)

karavan ürün inceleme resmi

KARAVANI NASIL ALACAĞIM?

11 Kasım'da satışa sunulan karavan senin olsun!

11.11 karavan satışı kampanyasından karavan nasıl alırım

Karavanı ne zaman satın alabilirim?

Carpento Karavan sadece 11 Kasım 2019 Pazartesi günü Kamperest.com web sitesinde Türkiye saatiyle saat 11:11’den sonra satışa açılacaktır.

Karavanı mağazadan satın alabilir miyim?

Kampanya kapsamında satışı yapılacak olan Carpento Karavan, kampanya fiyatı ve adedi kadar sadece Kamperest.com üzerinden satın alınabilir.

Ödemeyi nasıl yapacağım?

Ödeme sadece AKBANK hesabımıza havale/EFT yöntemiyle yapılabilir, kapıda ödeme ya da kredi kartı yoluyla açılan siparişler kabul edilmeyerek iptal edilecektir. Ödemenizi havale/EFT yöntemiyle yapacak olmanızdan dolayı havele/EFT limitinizi yükseltmeniz için banka şubenize başvurmanız gerekmektedir.

Ödemeyi siparişi açmadan önce yapabilir miyim?

11 Kasım 2019 günü saat 11:11’den önce yapılan ödemeler kabul edilmeyecek ve aynı gün iade edilecektir.

Karavanı satın aldıktan sonra nereden teslim alacağım?

Karavan, satış işlemi tamamlandıktan sonra, verilecek randevu ile İstanbul’da bulunan Carpento Karavan firmasından teslim alınacaktır.

Karavanı ne zaman teslim alabilirim?

Karavan, aksesuar-donanım tercihleri ve satış sözleşmesi için Carpento Karavan ile yapılacak görüşme ardından, en geç 2 ay (En geç 11 Ocak 2020) sonra teslim edilecektir.

Karavanın özelliklerinde değişiklik talep edebilir miyim?

Karavanın rengi ve duyurusu yapılan standart donanımlarla ilgili herhangi bir değişiklik talep edilemez. Ancak ilave donanım ve değişiklikler üretici firma ile anlaşıldığı takdirde ücreti karşılığında talep edilebilir.

Karavan fiyatına neler dahil?

Karavan Satış Fatura Bedeli (Karavan net bedeli + KDV). Ürün sayfasında belirtilen aksesuar ve donanımlar.

NOT: Ruhsatlandırma ve trafik ile ilgili vergi harç ve diğer yükümlülükler ile aracın sigorta işlemlerinden doğan masraflar ve teslim tutanağının imzalanıp kampanya kapsamındaki karavanın teslimatının gerçekleşmesinden sonra karavanın kullanımından doğacak borçlar ve kullanıcının kendine ya da 3. şahıslara vereceği zarar ve ziyanlar ile hukuki, cezai ve mali bütün sorumluluklar ALICI'ya ait olacaktır.

Karavan fiyatı üzerine ek ödeme yapacak mıyım?

Hayır, karavanı ürün sayfasında belirtilen aksesuar ve donanımlar ile teslim almak için herhangi bir ek ödeme yapmayacaksınız.

Karavanı almak için siteye üye olmak zorunda mıyım?

Hayır, karavanı üye olmadan da satın alabilirsiniz.

Kaç adet karavan satışa sunulacak?

11.11 Karavan Satışı Kampanyamız'da 1 (bir) adet Carpento 360 Karavan satışa sunulacaktır.

Karavan satış işlemi nasıl gerçekleşecek?

Karavan satışında, sepette “Alışverişi Tamamla” butonuna basıp adres bilgilerini girerek ödeme aşamasına geçen kullanıcılar sadece Havale/EFT yöntemiyle ödeme yaparak rezervasyon sistemine dahil olurlar.

Ödeme tamamlanıp, satış tarafımızca onaylanana kadar, karavanın stok adedi azalmaz. Bu sebeple stok adedinden fazla kullanıcı ödeme yapmış olsa dahi karavan “Tükendi” durumuna geçmez.

Alışverişi tamamlayan kullanıcıları, sistem rezervasyon mantığıyla sıraya alır. Bu esnada başka kullanıcılar da olacağı için “Çantama Ekle” butonu aktif görünmeye devam eder. Belirlenen adet dahilinde web sitemizdeki sipariş sırasına göre ödemesi ilk onaylanan misafirimiz karavanı almaya hak kazanır. 15 dakika içerisinde ödemesi onaylanmayan siparişler iptal edilir.

Siz ödeme işleminizi tamamlarken sırada sizden önde ve ödemesini sizden önce tamamlayan kullanıcılar olabilir. Bu esnada sizin ödemenizden hemen önce karavan satışı onaylanırsa, satın alma gerçekleştirilemez ve ödemeniz 15 dakika içerisinde derhal iade edilir.

Söz konusu 15 dakikalık rezervasyon sistemi; ödeme sırasına giren kullanıcıların ödeme onay süreçlerinin başarısız olması durumunda, kampanyadan sıradaki kullanıcıların faydalanabilmesini sağlamaktadır.

Banka hesabı olmayan kullanıcılar da “Satın Al” butonuna basarak rezervasyon sisteminde sıraya girebilir. Fakat ödeme işlemi sadece banka hesabı ile yapılabileceği için, satın alma hakkı sırada yer alan bir sonraki kullanıcıya geçer.