Blog

Kategori İçin Resim Dürbün Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dürbün Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Yorumlar(6)

Doğru dürbün seçimi, av için dürbün seçimi, tüfeklerde optik dürbün seçimi gibi konular hakkında tavsiyelerde bulunmadan önce bazık teknik bilgiler ve temel kavramlar hakkında bilgi vermemiz gerekir. Bu bilgilerin ardından hangi amaçla olursa olsun bir dürbün alırken nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkındaki açıklamalara geçebiliriz.

Dürbünlerde Büyütme Faktörü

Temel işlevi gözle görülmesi zor, uzak objeleri yakınlaştırmak olan bir alet için, büyütme faktörü elbette ki en temel optik özelliklerin başında gelmektedir. Dürbün konusuna ilgi duyan amatörlerin ilk karşılaşacağı kavram, dürbün modelleri üzerinde yer alan 8×40, 7×50 şeklindeki ibarelerdir. Bir de zoom yapma özelliğine sahip dürbünler vardır 8-24 x 50 – 12-60 x 70.

Dürbün dünyasında sıklıkla karşımıza çıkacak olan bu ifade, iki önemli parametreyi ifade eder: ilk rakam büyütme gücünü, ikinci rakam ise objektif açıklığını belirtmek için kullanılır. Örneğin 7×50 bir dürbün, 7 kat büyütme gücüne, 50mm objektif açıklığına sahiptir. Zoom dürbünlerde ise 12-60 x 70 ,12 kat büyütmeden 60 kat büyütmeye kadar zoom yapma olanağı vardır. Bu da 12/60 kat yaklaştırmada 1000 m./83 m.-1000 m./16 m olacaktır. 20 kat ve üstü yaklaştıran dürbünlerde ayak kullanılması tavsiye edilir.

Büyütme gücü arttıkça ya da açıklık azaldıkça parlaklık düşer. Bundan dolayı yüksek büyütme faktörüne sahip dürbünler, karanlık cisimleri göstermekte zorlanabilirler. Bu nedenledir ki; amatör astronomlar dürbünde yüksek büyütmeden ziyade ışık toplama gücüne önem verirler.

Büyütme gücü ve görüntü netliği açısından tatmin edici bir sonuç sağladığı için 7×30 günışığında en çok kullanılan dürbün tipidir. Gece kullanımı içinse, aynı tip dürbünün 50mm açıklığa sahip modelleri tercih edilebilir.

Avcılık açısından en randımanlı dürbünler, marka ve mercek kalitesi iyi olmaları şartıyla, 7×50, 8×56, 9×63 gücündeki dürbünlerdir. Ancak 7×50.nin haricindeki diğer güçleri bulmak hayli zordur. Sadece özel firmalar bu güçteki dürbünleri yapmaktadırlar. Silahlı kuvvetlerde kullanılan el dürbünleri genelde 7x50mm dürbünlerdir.

Dürbünler İle İlgili Temel Kavramlar

Büyütme faktörü ve ışık toplama gücünün yanı sıra, belli bazı özellikler, piyasada satılan çok çeşitli marka ve modeller arasında fark yaratmakta, bazı özelliklerin eksikliği yahut yetersizliği cihazın kalitesini ortaya koymaktadır. Alışverişimizde dikkate almamız gereken kriterleri değerlendirmeden önce, bu özellikleri kavramamıza yardımcı olacak özel terimlerin kısaca üzerinden gidelim.

Kaplama Malzemesi

Kaplama, optik araçlarda görüntü kalitesini artırmak amacıyla uygulanan bir işlemdir. Prizmaların, merceklerin üzerinde ince nesnelerin buharlaştırılması yoluyla gerçekleştirilir. Kaplama sayesinde ışık kayıplarının önüne geçilir, görüntü netleştirilir. Uygun ve kaliteli kaplama, çoğu optik cihazda olduğu gibi dürbünlerde de kaliteyi belirleyen önemli unsurlardandır.

Odaklama

Fotoğraf makinesi, teleskop gibi cihazlarda da karşımıza çıkan odaklama kavramı, dürbünler için de önemli ayarlardan biridir. Çevrilebilir bir ayar düğmesi ile mercek uzaklıkları ayarlanarak bakılan nokta için olası en net görüntü elde edilir.

Merkezi Odaklama Ayarı

İkili bir dürbünde merkezi odaklama ayar aparatı, her iki parçanın netliğini tek hareketle, aynı anda ayarlamak için kullanılır. İki göz için netlik ayarının, ayrı parçalarla yapıldığı modeller mevcuttur.

Çıkış Deliği

Çıkış deliği, objektif lensin çapının büyütme katsayısına oranlanarak bölünmesiyle ulaşılan optik bir değerdir. Büyük çıkış deliği, düşük ışık koşullarında parlaklık avantajı sağlarken, esas dikkat edilmesi gereken konu çıkış deliğinin göz merceği ebadına tam uygunluk göstermesidir. Bu uyum, insandan insana farklılık gösterebilirken, günümüzde dürbün çıkış deliği boyutları 3-7 mm arasında değişmektedir.

Görüş Alanı

Görüş alanı, belli bir noktaya netlenmiş dürbünümüzün, netlik noktası çevresinde net görebildiği alanın tümünü işaret eden bir ölçüdür. Dürbün görüş açısı arttıkça, görüş alanı genişler. Hızlı hareket eden objeleri gözlemlerken geniş görüş alanına sahip dürbünler kullanılmalıdır.

Dioptrik Düzeltme

Dioptrik düzeltme, çeşitli göz kusurlarına sahip kullanıcıların, dürbünde kendilerine özel netlik ayarı yapabilmelerine olanak tanıyan bir araçtır.

Objektif

Dürbünün baş tarafında bulunan ve farklı cam kombinasyonlarından oluşan büyük lenslerdir.

Çözümleme Gücü

Elektronik optik cihazların, gözlemlenen objeyi nokta nokta (piksel) tekrar oluşturarak net bir şekilde gösterebilme yeteneğidir.

Dürbün Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Temel kavramlar ve teknik açıklamaların akabinde, dürbün seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususları pratik bir liste olarak sunmayı uygun bulduk. Dürbün alışverişinde, cihazınızı seçerken yapmanız gereken kontrolleri, aşağıda okuyabilirsiniz:

 • Dürbünlerde Mekanik Kontrol:

Dürbünü elinize alın, işçilik ve malzeme kalitesi yönünden inceleyin. İkinci aşamada, dürbünü iki ucundan tutun ve yavaşça çevirin. Herhangi bir takırtı sesi gelmediğinden, birleşme noktalarının dayanıklı ve pürüzsüz olduğundan emin olun.

 • Dürbünlerde Odaklanma Kontrolü:

Dürbün göz yuvalarını teker teker ve beraberce hareket ettirin. Her iki gözünüz için de odaklama kontrolü yaptığınızdan emin olun.

 • Dürbünlerde Kaplama Kontrolü:

Dürbünün ışığa tutarak cam yüzeyde kaplama hatası ve leke olup olmadığını kontrol edin. Objektif lensinin önünden ve arkasından yansıyan ışığın “yukarından” ve “arkadan” oluşuna dikkat edin. Lens, yansıtmayan bir tabaka ile kaplanmış ise yansımalar mavi, pembe, yeşil tonlarında olacaktır. Aksi durumda, beyaz bir yansıma ile karşılaşırsınız.

 • Dürbünün Göze Uygunluğu:

Göz gövdesinin gözünüze uygunluğunu kontrol edin.

 • Çift Görüntü Kontrolü:

İki gözünüzle dürbünle tek noktaya bakın. Çift görüntü görüyorsanız veya göz yorgunluğu hissediyorsanız, dürbün ayarsızdır. Ayarı tamamladıktan sonra seçtiğiniz bir cisme bakarken, dürbünü gözünüzden birkaç cm uzaklaştırın. Dikkat etmeniz gereken, bu durumda oluşan görüntünün kesinlikle çift olmamasıdır.

En iyi dürbün teknolojisi her zaman silahlı kuvvetler tarafından geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Soğuk savaşın sona ermesiyle en iyi dürbün teknolojilerinin birçoğu sürekli düşen fiyatlarla piyasalarda bulunabilir olmuşlardır. Yüksek güçlendiricili silah dürbünleri ve mikro dürbünler, zamanında silahlı kuvvetlerin ve haber alma örgütlerinin temelini oluşturmuşken, günümüz itibariyle herkes tarafından satın alınabilir hale gelmiştir.

Daha iyi dürbünler daha düşük fiyatlarla piyasaya düştükçe, profesyonel doğa sporları ivmesinin arkasındaki optik teknolojiyi anlamanız ve düşük teknolojili optik cihazların farkını ayırt edebilmeniz önemlilik kazanmaktadır. Yani artık her türlü gelişmiş teknolojiye ait dürbünlerin alınabilir olduğu piyasalarda iyi ve kötüyü ayırt edebilme durumu kaçınılmaz olmuştur.

3-in-1 montun tüm katmanları

3 in 1 Mont Ne Demektir ve Özellikleri Nelerdir?
Yorumlar(0)

4 mevsim boyunca kullanılabilen bir outdoor mont düşünün; değişken hava koşullarına uyum sağlayıp ilkbahar, yaz, kış ve sonbaharda giyilebilsin. 3 in 1 mont modelleri tam da bunu yapabilmek için 2 farklı giysiyi tek bir giyside birleştirir. Peki ama nasıl? 3 in 1 montlar tüm hava şartlarına nasıl uyum sağlar veya 3-in-1 ne demek gibi soruların cevaplarını da öğrenebileceğiniz bu yazımızda aşağıdaki başlıklar eşliğinde 3 in 1 montlar hakkında tüm merak edilenler detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

3-in-1 Mont Nedir?

3 in 1 montlar adını 3 farklı şekilde giyilebilmelerinden alır. Çünkü bu türdeki montları dilerseniz yağmurluk, dilerseniz polar ya da isterseniz dışta yağmurluk içte polar olmak üzere her ikisini bir fermuarla birleştirip mont olarak giyebilirsiniz. 3-in-1 Montların dış katmanları su geçirmez yağmurluk olarak üretilir, iç katmanları ise genellikle polar kumaştan üretilir ancak softshell veya kaz tüyü olan modelleri de mevcuttur ve gerektiğinde daha soğuk havalarda orta katman olarak da giyilebilirler.

3 in 1 Montlar Hangi 3 Farklı Amaçla Kullanılır?

 • Yağmurluk
 • Polar (Softshell ya da Kaz Tüyü De Olabilir)
 • Mont (Ya da Kaban)

Bir 3 in 1 mont, su geçirmez bir dış katman ve polar, softshell, kaz tüyü ya da yalıtımlı bir iç katmandan oluşur. İç katman, yaygın olarak bir fermuarla dış katmanın içine tutturularak soğuk kış aylarında sıcak tutan bir mont olarak giyilmek için kullanılabilir. Daha ılık hava durumlarında ise bu iki katman ayrılarak ayrı ayrı giyilebilir, yağmurlu sıcak havalarda yağmurluk ve serin bahar aylarında polar olarak kullanılabilir.

3-in-1 Montların Avantajları Nelerdir?

 • Ekonomiktir, bütçenize katkı sağlar.
 • Birden fazla şekilde giyilebilir
 • 2 ayrı mont olarak kullanılabilir

Eğer bir 3 in 1 mont alırsanız 1 taşla 3 kuş vurmuş olursunuz. Evet, 2 değil tam 3 kuş! Klasik mont ya da kabanların aksine 3-in-1 montlar birden farklı şekilde kullanılıp, arzu edilirse 2 ayrı mont olarak giyilebilir. Tüm bu avantajlara ilaveten bu tür montlar ayrıca ekonomiktir de. 3 ayrı monta vereceğiniz paranın yarısına bir 3 in 1 Mont satın alarak hem yağmurluk, hem polar hem de bir mont sahibi olursunuz.

3 in 1 Montlar Hangi Katmanlardan Oluşur?

Bir bütün halinde kullanıldığında 3 in 1 olarak adlandırılan bu giysi türü, esasen dış ve iç katman olarak adlandırılan 2 farklı katmandan oluşur. Bu katmanların hangi özelliklere sahip olması gerektiği ve hangi amaçlarla kullanılabilecekleri aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır.

Su Geçirmez Dış Katman

3 in 1 montların dış katmanı su geçirmez ve nefes alabilir sentetik kumaştan üretilmiş olmalıdır. Ayrıca dış katmanın su itici özellikte olması, yani yağmur ve su damlalarının üzerinden kayıp akabilmesi gerekmektedir. Bu katmanın esas işlevi yağmur geçirmemektir, hatta sağanak yağmurda bile sizi kuru tutmalıdır.

Ancak dış katmanın sadece su geçirmez olması bu işlevi yerine getirebiliyor olması demek değildir. Eğer dış katman nefes almayan bir kumaştan üretilmiş ise vücut sıcaklığıyla oluşan nem ve ter dışarı atılamayacaktır. Böylece terleme yapan dış katman ıslaklığı içeride tutacak ve hem ıslanmanıza hem de bu ıslaklık yüzünden üşümenize sebep olacaktır. Sonuç olarak iyi bir dış katman, su geçirmezlik ile nefes alabilir olmanın dengeli bir kombinasyonuna sahip olmalıdır.

Isı Yalıtımlı İç Katman

Tek başına bir mont olarak da giyilebilen iç katman, ısı yalıtımlı bir kumaştan dikilmiş olmalıdır. Bu katmanın asıl görevi dış katman ile birlikte giyildiğinde açık hava ile vücut arasında bir yalıtım sağlamaktır. Ayrıca tüm outdoor kıyafetlerde aranan bir nitelik olan nefes alabilirlik, bu katman için de olması beklenen bir özelliktir.

Genellikle polar kumaştan üretilen iç katmanların, kaz tüyü, sentetik kaz tüyü ve polyester dolgulu çeşitleri de mevcuttur. Nadiren de olsa rüzgar işlemeyen softshell kumaştan üretilmiş iç katmanlar bulunmaktadır. Asıl işlev olan sıcak tutma görevi başarı ile yerine getirilebiliyorsa bu seçeneklerden herhangi biri kişisel zevklere göre tercih edilebilir.

3 in 1 Montların Temel Özellikleri

3 in 1 montların olmazsa olmaz özellikleri su geçirmezlik, nefes alabilirlik ve ısı yalıtımıdır.

3 in 1 Montlarda Su Geçirmezlik

Esasen bir yağmurluk olan 3-in-1 mont dış katmanı, kendinden beklenileceği gibi her şartta su ve yağmur geçirmezliği garanti ediyor olmalıdır. Dış katmanlarda su geçirmezlik ya bir kaplama ya da membran ile sağlanır. Su geçirmez kaplama ile üretilmiş modeller ancak temel işlevi olan su geçirmezlik özelliğini daha çabuk kaybedecektir. Membranlar ise hem daha dayanıklı hem de nefes alabilir özelliktedirler.

Su geçirmezlik tipleri markadan markaya değişkenlik göstermekle birlikte yaygın olarak Gore-Tex ve eVent markalı membranlar kullanıla gelmiştir. Ancak bazı firmalar kendi su geçirmez membran teknolojilerini de kullanmaktadırlar. Örneğin The North Face DryVent (Eski adıyla Hyvent), Jack Wolfskin Texapore ve North Camper ise Nortex adlı membranlara sahip kıyafetler üretmektedirler.

İster kaplama ister membran olsun montunuzdaki su geçirmezlik zamanla aşınmaya ya da daha az etkili olmaya başlayacaktır. Bu sebeple dış katmanı yeniden su geçirmez kılmanız kuru kalmanız açısında oldukça önemlidir. Tüm kıyafet ve ekipmanlarınıza Su Geçirmezlik Spreyi uygulayarak bunu yapabilirsiniz.

3 in 1 Montlarda Nefes Alabilirlik

Kıyafetiniz su geçirmezliği sağlarken aynı zamanda nefes alabilir de olmalıdır. Eğer 3 in 1 montunuzun dış katmanı nefes alabilir özellikte değilse daha çok terler ve yeterince buharlaşamayan kendi terinizle ıslanırsınız.

Nefes alabilirlik, kumaşın derinlerinde gizlidir ve esasen basit bir fizik kuralı ile sağlanmaktadır. En kaliteli su geçirmezlik membranları gözle görülmeyen mikroskobik gözeneklere sahiptir. Bu gözenekler su zerrelerinin katmanın altına geçmesini engelleyecek kadar küçük ancak nemin dışarı atılmasını sağlayacak kadar büyüktür.

3 in 1 Montlarda Isı Yalıtımı

3-in-1 montlarda ısı yalıtımı iç katman vasıtasıyla sağlanır. Ekseriyetle polar kumaştan üretilen iç katmanlar bu görevi başarıyla yerine getirir. Ancak tek başına kullanıldıklarında su veya rüzgar geçirmezlik açısından yetersiz kalacakları için softshell kumaşlı, doğal ya da sentetik kaz tüyü dolgulu iç katman çeşitleri de mevcuttur.

Softshell kumaşlı iç katman modelleri ısı yalıtımı yanında su ve rüzgar geçirmeme özelliklerini de barındırdığı için oldukça işlevsel olup başlı başına esaslı bir mont olarak giyilebilir. Bunun yanında eğer daha sıcak tutan bir iç katman arzu edilirse iç katmanı kaz tüyü dolgulu olan 3 in 1 mont modelleri tercih edilmelidir.

3 in 1 Montların Sahip Olması Gereken Diğer Özellikler

Bantlı Dikişler

Bir kıyafetin tamamen su geçirmez olabilmesi için dikişlerinin de suya karşı dirençli olması gereklidir. Bu sebeple 3 in 1 mont dış katmanlarında tüm dikişler su geçirmez bantla yalıtılmıştır. Bantlanmış dikişler bir mont için o kadar önemlidir ki kullanılan kumaş ve membran ne kadar su geçirmez olursa olsun eğer dikişler bantlı değilse montunuz sağanak yağmurda su almaya başlayacaktır.

Kapüşon

Kar, yağmur ve rüzgar benzeri hava olaylarına karşı tam bir koruma sağlamak için kapüşon olmazsa olmaz bir özelliktir. Çıkartılabilir olması tercih sebebi olmakla birlikte 3 in 1 montunuzun dış katmanı mutlaka kapüşonlu olmalıdır. Kapüşonlarda olması gereken diğer bir nitelik de lastikli ipler yardımıyla dikey ve yatay yöndeki genişliklerinin ayarlanabilir olmasıdır.

Su Geçirmez Farmuarlar

Dikişlerde olduğu gibi dış katman fermuarlarının da su geçirmez olması gerekmektedir. İster ana fermuarda olsun ister ceplerde kullanılsın tüm fermuarların su geçirmez bantlı olması gerekmektedir.