Close
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Blog Gönderileri

Çadır Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çadır Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp Çadırı Nedir?

Çadır, doğayla kampla haşır neşir bir yaşam sürecekseniz eğer, sizin için artık ikinci bir ev demektir. Öyle bir evdir ki çadır, tavanı gökyüzüne, kapısı uçsuz bucaksız yeşilliklere uzanıyor. Peki doğada yuva belleyeceğimiz bu evi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

“Doğru kamp çadırı” seçimine ilişkin tavsiyelerden önce başlangıç seviyesindeki kampçılar için çadırın genel bir tarifini yapmakta fayda var. Çadır tamam tavanı semaya uzanan bir evdir ama; tam manasıyla nedir, hangi parçalardan oluşur, hangi çadır hangi mevsimde kullanılır; daha çok bunları açıklamaya çalışacağız. Bunun yanı sıra; ideal ağırlık ve poller, çadır kazıkları, gerdirme ipleri, kar eteği, havalandırma penceresi, garaj alanı, ekstra kompartımanlar, çadır girişleri, su geçirmezlik, taban yapısı ve çadır katmanları gibi birçok konuya da kısaca değineceğiz.

Çadır Parçaları Nelerdir?

çadır çubukları

Özetle Çadır Parçaları:

 1. Dış tente
 2. İç tente
 3. Çadır tabanı
 4. Poller
 5. Çadır kazıkları
 6. Çadır ipleri

 

Temel olarak kamp çadırları; taban, iç katman ve dış katman olarak üç farklı bölümden oluşur:

Taban, yırtılma ve delinmelere karşı dayanıklı, su geçirmez yapıya sahip, genel olarak PU olarak adlandırılan yalıtım için de kullanılan bir hammaddeden üretilir ve çadırın alt kısmında bir havuz oluşturacak şekilde iç katmana dikilir. Böylece çadırın dış katmanı havuzun üzerine binerek çadırın taban yanlarından da su alması engellenmiş olur.

İç katman ise genelde hava dolaşımına izin verecek türdeki malzemelerden üretilir. Çadırın içinde bulunan cepler, eşya bölmeleri, fener veya askı aparatı gibi bölümler genelde bu iç katman üzerinde olur. İç katmanın en önemli özelliği; çadırın dış katmanının iç yüzeyinde meydana gelen, yoğuşmadan kaynaklanan nemin çadırın içine ulaşmasını engelleyecek bir havalandırma boşluğu yaratmasıdır. 

Dış katmanın görevi ise, bizi kar, yağmur, rüzgâr ve güneş gibi etkenlerden korumaktır ve bu sebepten dayanıklı ve su geçirmez malzemelerden üretilir. Havalandırma pencereleri de yine bu dış katman üzerinde bulunur.

Diğer Çadır Parçaları

1. Poller

En basit tabirle bir çadırın iskeletidir ve çadırın dayanıklılığında en belirleyici unsurdur. Çadır polleri genel olarak fiber, alüminyum ve karbon malzemelerden üretilir. 3 mevsim çadırlarda yaygın olarak fiber poller kullanılır. Göreceli olarak fiber poller diğer türlere göre en dayanıksız olanıdır. 4 mevsim çadırlarda ise genellikle alüminyum poller kullanılır; böylece hem dayanıklılık artırılmış hem de taşıma esnasında yük azaltılmış olur. 5 mevsim çadırlarda ise alüminyum ya da karbon poller kullanılır. Ayrıca 5 mevsim çadırlarda kullanılan alüminyum pollerin genellikle uçak sanayinde de kullanılan son derece dayanıklı duralüminyum ve türevleri gibi malzemeden üretildiğinin altını çizmekte de fayda var.

2. Çadır kazıkları

Adından da anlaşılacağı gibi çadırı yere sabitlemek için kullanılır. Çadır kazıkları da yine kullanım amacına göre plastik, alüminyum, demir veya çelik malzemeden üretilirler. Kazık sayısı çadırın zeminle temas eden tabanın büyüklüğüyle doğru orantılıdır, çadır büyüdükçe kazık sayısı da artar.

3. Gerdirme ipleri

Çadırı rüzgârlı havalarda sabitlemek için kazıklara ilaveten kullanılır. Gerdirme ipleri çadırın dış katmanına güçlendirilmiş dikişlerle tutturulur ve çadırın etrafına çakacağımız ekstra kazıklara sabitlenir. Rüzgârlı havalarda gerdirme iplerini mutlaka kullanmanız tavsiye edilir.

4. Havalandırma pencereleri

Bir kamp çadırının olmazsa olmazlarındandır. Çadırın içindeki ve dışındaki hava, aldığımız nefesle birlikte, ısı farkından dolayı,  yoğuşmaya sebep olur. Eğer bu havalandırma pencereleri açılmadan uyunursa, sabah çadırda su damlacıkları görebilir, gece boyunca daha fazla üşüyebilirsiniz. İşte bu pencereler, çadır içerisinde  sürekli bir havalandırma olmasını sağlar ve nemi minimize eder.

5. Garaj bölümü

Çadırın giriş/çıkış bölümünde bulunan ve sırt çantası, mutfak gereçleri, ayakkabı gibi eşyaların çadır yaşam alanı dışında depolanarak çadırın içinde daha ferah bir ortam sunmaya yarayan alandır.

6. Kar etekleri

Yalnızca 5 ve bazı 4 mevsim çadır modellerinde bulunur. Kar eteklerinin en önemli amacı çadırın dış katman eteklerini toprağın ya da karın altına gömülmesine imkân sağlayarak çadırın fırtına dayanıklılığını artırmaktır. Böylece rüzgâr çadırın altına giremez ve çadırı uçuramaz, aynı zamanda karın çadırın üzerine yığılmasını sağlayarak doğal bir iglo (kar kulübesi) yaratmış da olur.

Kamp çadırıyla ilgili bu genel bilgilerden sonra şimdide doğru çadır seçimiyle ilgili genel bilgilere bir göz atalım.

Hangi Çadır Alınmalı: Çadır Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

çadır alırken nelere dikkat edilir

Kamp çadırı satın alırken nelere dikkat edilir, hangi çadır alınmalıdır gibi sorulara cevap vermeden önce en pahalı çadırı almanın her zaman en iyi tercih olacağı anlamına gelmediğini belirtmek isteriz. Doğru kamp çadırını seçerken kendinize soracağınız birkaç temel soru ve değerlendirmeniz gereken kritik birkaç husus vardır.

Çadır Alırken Önce Bu Soruları Sorun

 

 

 

3, 4 ya da 5 Mevsim Çadır Ne Demektir?

4 mevsim çadır

Çadırlar kullanım amaçlarına göre 3, 4 ve 5 mevsim olarak adlandırılırlar. Genel kanı her ne kadar 5 mevsim çadır diye bir şeyin olmadığı yönünde olsa da aşırı şartlarda zirve dağcılığı yapan profesyonellerin kullandığı çadır türü normal kampçıların kullandığı çadırlardan farklı olduğu için bize göre 5 mevsim kategorisinde yer alır. 

3 mevsim çadırlar ilkbahar, yaz ve sonbaharda kullanılabilen; hava koşullarına ve dış etkenlere karşı koruyuculuk seviyesi en düşük olan çadır tipleridir. 

4 mevsim çadırlar ise, adında da anlaşılacağı gibi kışın da kullanılabilen türdendir. 

5 mevsim çadırlar da en zorlu seferlerde, en zorlu hava koşullarında profesyonel dağcılar tarafından da kullanabilen çadırlardır. 5 mevsim çadırları, diğer çadırlardan ayıran en temel, en hayati özellik; bu çadır türlerinin güçlü fırtınalara dayanacak şekilde aerodinamik yapıları ve kar eteklerinin olmasıdır.

İyi Bir Çadırın Sahip Olması Gereken Özellikler

çadır polleri

Baslangıç düzeyinde kamp yapıyor da olsanız doğayı eviniz de belleseniz, konaklama için çadırı seçtiyseniz eğer; sizi yarı yolda bırakmayacak ve ferah bir yaşam alanı sunacak ortalama bir çadırın aşağıdaki temel özelliklere sahip olması gerekir:

 1. Su geçirmez taban kumaşı
 2. Su geçirmez dış tente
 3. Nefes alabilen iç tente
 4. Alüminyum poller
 5. Dayanıklı çadır kazıkları
 6. Havalandırma pencereleri
 7. Gerdirme ipleri
 8. Kar etekleri (sadece 4 ve 5 mevsim çadırlar için)
 9. Çift giriş
 10. Bagaj alanı
 11. İç tente cepleri, terekleri, askıları, vb.

 

Çadır Seçiminde Dikkat Edilecek 7 Önemli Nokta:

 

 1. Mevsim ve hava koşulları
 2. Çadırda kalacak kişi sayısı
 3. Çadırın sırt çantasında taşınacağı süre
 4. Yanınıza alacağınız ekstra malzemeler
 5. Çadır havalandırması
 6. Kapı sayısı
 7. Çadır üretiminde kullanılan malzeme kalitesi

Saydığımız tüm maddeler aslında fiyat performans kıyaslaması yapmanıza yardımcı olmanın yanı sıra konforlu bir kamp yapmanızın da anahtarıdır. Şimdi yazdığımız bu yedi maddeyi detaylı bir şekilde açıklayalım.

Çadır Seçiminde Mevsim ve Hava Koşulları

3 mevsim çadır örnekleri

Kamp çadırı alırken belki de en fazla hata yapılan konuların başında kampın yapılacağı mevsimin ve iklim/hava koşullarının göz önünde bulundurulmaması gelir. Kamp alanlarında yaz aylarında sıklıkla fırtına dayanıklılığı yüksek çadırların kullanıldığı ya da tam tersine en soğuk kış şartlarında tek katmanlı çadırların kullanıldığını görmekteyiz. Her iki koşulda da konforumuzdan ödün veririz. Bize sorarsanız, en ideali, yaz kampları için bir, kış şartları için de başka bir çadır kullanmaktır. Eğer bu imkânınız yoksa kamp çadırı seçimi yaparken ağırlıklı olarak kamp yaptığınız dönemleri göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Çadırda Kalacak Kişi Sayısına Göre Çadır Seçimi

Çadır alırken çantaların üzerinde 2 kişilik çadır, 3 ya da 4 kişilik çadır gibi ibareler görürsünüz. Bu ibareler genelde çadır içine hiçbir eşya koymaksızın, belirtilen rakamda kişilerin balık istifi yan yana yatarken kaplayacağı alan hesaplanarak belirlenir.

Örneğin 3 kişilik bir çadırın ortalama ölçüsü 210x180 santimetredir. 210 santim; çadırın genişliğini, yani bir kişinin sırt üstü yatarken eninin 70 cm olduğu varsayımı ile 3x70 cm olarak hesaplanır. 180 santim ise ortalama bir insanın boyunu baz alarak çadırın uzunluğunu belirtir. 

Yani, üç arkadaş kampa gidecekseniz ve yanınızda eşyalarınız da olacaksa bu çadıra sığamayacaksınız demektir.

Bu nedenle eşyalarınızın kaplayacağı alanı da hesap ederek, fazladan bir kişi daha çadırda kalacakmış şekilde bir çadır seçimi yapmakta fayda var. Kısacası iki kişi yapacağınız bir kampta çadırın üç kişilik olması size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Çadırı Sırtınızda Taşıyacağınız Sürenin Etkileri

Birçoğunuzun çadır seçimiyle sırtımızda taşıyacağımız sürenin ne alakası var diyebilir. Eğer kamp yapacağınız son noktaya kadar aracınızla ulaşamayacaksanız hele bir de tırmanış yapacaksanız, çadırı bir müddet sırtınızda taşıdıktan sonra müsait bir yerde çantanızdan çıkarıp onu yakmak isteyebilirsiniz. Bu yüzden çadır seçiminde ağırlık çok önemli bir kıstastır. Mümkün mertebe amacınıza uygun en hafif çadırı seçmenizde fayda var.

 Yanınıza Alacağınız Ekstra Malzemelere Uygun Çadır Seçimi

İnsan, doğası gereği evindeki konforu aradığı için bazen kampa giderken yanına ihtiyaç duyacağından biraz daha fazla malzeme alabiliyor. Bu tür durumlarda seçeceğiniz kamp çadırının yanınıza alacağınız ekstra malzemeleri de koruyacak şekilde garaj bölümüne sahip olmasında fayda var. Garaj bölümü olan çadırlar eşyalarınızı hem hava koşullarından hem de meraklı yabani hayvanlardan korumada oldukça işe yarar.

 Havalandırmanın Çadır Seçimindeki Önemi

Çadır havalandırılması diyince aklınıza çadırın kapısı penceresi gelmesin lütfen. Yukarıda da açıklandığı gibi; çadırların genelde üst kısmında, iç ve dış ısı farkından kaynaklanacak yoğuşmayı engellemek üzere tasarlanmış hava dolaşımı sağlayan ama yağışlı havalarda yağmurun çadırın içerisine girmesine engel olan havalandırma pencereleri bulunur. Çadır içindeki nemin dışarı atılmasını yarayan bu pencereler yağışsız bir gecenin sonunda sabah uyandığınızda eşyalarınızın sırılsıklam olmasını engellemekte birlikte nem azaldığı için soğu daha az hissetmenizi sağlar.

 Kapı (Giriş) Sayısına Göre Hangi Çadır Alınmalı 

Çadırdaki çoklu kapıların birkaç faydası vardır. Öncelikle, çadırda ikiden fazla kişi kalıyorsanız, gece çadırdan çıkmanız gerektiğinde size en yakın kapıyı kullanarak arkadaşlarınızı rahatsız etmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca, rüzgârın ve yağışın yönüne göre en az ıslanacağınız kapıyı açarak çadırdan çıkabilir ya da hava sirkülasyonu sağlayabilirsiniz. İki girişli çadırlarda iki garaj bölümü olacağı için çadırın içinde kullanmayacağınız eşyalarınızı da bu bölümlerde muhafaza edebilirsiniz.

 Malzeme Kalitesinin Çadır Tercihindeki Yeri

çadır ipleri

Tabanda kullanılan malzemenin yırtılma ve delinmelere dayanıklı ve hatta mümkünse ısı yalıtımına da katkı sağlamasında fayda var.

Ara katmanının hava dolaşımına imkân sağlayacak ve pamuk gibi sağlıklı materyallerden üretilmiş olması gerekir. 

Dış katman, uzun süre güneşe ve yağmura maruz kaldığında kolay aşınıp yıpranmayan ve muhakkak su geçirmezliği olan kumaşlardan üretilmiş olmalıdır. 

Çadır polleri hafif ve sağlam malzemelerden üretilmeli, fırtına, kar ağırlığı gibi dış etkenlere karşı dayanıklı olmalıdır. 

Çadır kazıkları kolay kırılan, yamulan hammaddelerden üretilmemeli tekrar tekrar kullanıma imkân sağlamalıdır. 

Genel olarak bilindik markaların ürünlerinde kaliteli malzeme kullanılmasına rağmen iyi araştırırsanız daha uygun fiyata aynı özellikleri sunan kamp çadırlarını da rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kamp Çadırı Tavsiyeleri

Tüm özellikleri ve bir çadırın bileşenlerini göz önünde bulundurduğunuzda, “en iyi kamp çadırı hangisi’ diye sorarsanız cevabımız özetle aşağıdaki maddelerde yazıldığı gibi olacaktır. Tecrübeye ve ipuçlarına dayalı bu tavsiye listesini gözden geçirdiğinizde, umarız ki kendinize uygun en iyi çadırı rahatlıkla seçebilir hale geleceksiniz.

 1. Yattığınız yerden soyunup, giyinemiyorsanız daha yüksek tavanlı bir çadır edinin.
 2. Klostrofobiniz varsa ihtiyaç duyduğunuz daha büyük bir çadır alın.
 3. Börtü böcekle aranız yoksa ara katman sinekliğini daima kapalı tutun, sinekliği olmayan çadırları almayın.
 4. Çift tenteli bir çadır satın alın. Çadırınızı, dikişlere fazla yüklenmemek kaydıyla mümkün olan en gergin haliyle kurun. İç ve dış katmanın birbirine temas etmesini engelleyin.
 5. Yatarken çok fazla sağa sola dönüyorsanız iki kişilik bir çadır alın. İki kişiyseniz üç kişilik bir çadır alın.
 6. Geceleri rahat etmek istiyorsanız çadır tavanında mutlaka ışıldağınızı asabileceğiniz bir aparat bulundurun.
 7. Fırtınalı kış aylarında ve yüksek rakımlı bölgelerde kamp kurmayacaksanız 4 mevsim çadırları tercih edin.
 8. Sıcak havalarda kamp yapacaksanız tek tenteli çadır almayın. Tek tenteli çadırlar güneşin ilk ışıklarından itibaren sera etkisi yaratacak ve sıcaktan bunaltıp erken saatlerde uyanmanıza sebep olacaktır.
 9. Taban kumaşının yırtılmalara karşı dayanıklı olmasına dikkat edin ve mutlaka su geçirmez özellikte olanlarını tercih edin.
 10. Nihayetinde kazıktır deyip, geçmeyin. Tekrar tekrar toprağa çakılacağı için çadır kazıkları sağlam ve hafif olan modelleri seçin.
 11. Çadır içinde olabildiğince rahat etmek için bagajı olan modelleri seçeneklerin en başına alın.
 12. Alacağınız çadırın havalandırmasının iyi olmasına dikkat edin. Dış tentede en az 1 adet havalandırma bölmesi olmasına önem verin.