Close
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Blog Gönderileri

En Basit Haliyle Kamp Çantası Nasıl Düzenlenir?

En Basit Haliyle Kamp Çantası Nasıl Düzenlenir?

Gereksiz yere harcadığın paralar yeterince canını sıktıysa, çok bilmiş satıcıları veya bazı tüketim çılgını arkadaşları dinleyip yeterince yanlış ekipman aldıysan ya da henüz kamp çantası hazırlama işinin en başındaysan bu yazı tam sana göre.

 

Ne mi yapacağız?

 

Elbette Amerika’yı yeniden keşfetmeyeceğiz. Amacımız bakış açını değiştirmek ve yazının sonunda sana “başka bir kamp mümkün” dedirtmek.

 

Kamp yaparak veya doğada vakit geçirerek amacın bir tatlı huzur almak, biraz dinlenmekse kendine tıkır tıkır çalışan minimalist bir sistem kurabilirsin.

 

Evet burası yol ayrımı; tıkır tıkır çalışan minimalist bir sistem mi yoksa otel/ev keyfini aratmayan çılgın bir sistem mi?

 

Biz birazdan minimalist, olabildiğince küçük bir kamp çantası yapacağız. 

 

Bir dahaki sefere uzun süreli kampçılara da uygun, içi doğru malzemelerle dolu, bol keyifli büyük bir kamp çantası yapacağız. Söz.

 

Haydi başlayalım.


 

Sırt Çantası:

 

Çanta seçimi yaparken en çok yapılan hatalardan biri “en büyüğü en iyisi” düşüncesidir. Bu akıma kapılmayın. “Ne olur ne olmaz büyük olsun her türlü işime yarar” demeyin. Büyük çantanın yükü de büyük olur. Siz minimalist düşünün. Küçük veya orta boy bir sırt çantası işinizi görür.

 

Kamperest’in Sırt Çantası Kategorisine bakmanı öneriyoruz.

 

kamp cantasi

Katlama Şekilleri:

Bu detay önemli. Google’da veya YouTube’da az yer kaplayan, hayranlık uyandıran katlama şekillerine göz atın; doğru istifleme sayesinde çantanızdan ekstra yer kazanmanın mümkün olduğunu göreceksin.

 

Çadır Seçimi:

 

Tercihinizi kolay kurulan, kolay toplanan, 4 mevsim su geçirmeyen, hafif modellerden yapın.

 

Önerimiz sadece 2,2 kg olan, minimalist bakış açısına uygun Brabus 2 XL çadır.

kamp cadiri

Fener Seçimi:

 

Minimalis düşündüğümüz için sana taşıma çantalı/ birden çok parçası olan fenerler önermiyoruz. Çantada az yer kaplayan, nefis aydınlatması olan kafa lambaları kullanabilirsin.

Hatta bize sorarsan minimalist kamp çantana kafa lambası bile koyma. Kamp ateşinin yaydığı ışık en güzeli. Karanlıkta yapılan sohbetlerde uyuya kalmak, sabah erken kalkmak, gün ışığını en iyi şekilde değerlendirmek daha da güzeli.

 

Yok ben yine de kafa lambalarına bakayım dersen, Kamperest’in Kamp Fenerleri Kategorisine bakmanı öneriyoruz.

 

Bilgisayar/Elektronik Cihaz:

Mümkün olduğu kadar teknolojiden uzak kalın ki doğanın tadını çıkarın. Bir de unutmayın kamp ortamlarında bilgisayar gibi cihazlarınız zarar görebilir, kazaya gelebilir. Siz minimalist davranın. Tamam; fotoğraf çekmeden, anı biriktirmeden elbette olmaz. Bunlar için aksiyon kameraları/ cep telefonlarını kullanabilirsin. Ama mümkün olduğunca az.  

 

Eğlence Seçimi:

Kırılma kaybolma, çalınma gibi olasılıkları göz önüne alarak ve minimalist düşünerek hareket edin. Deniz oyuncakları, top, frizbi, atlama ipi, tavla, satranç, okey vs. Biz sayarken yorulduk, siz taşırken yorulmayın. Olabildiğince küçük bir kamp çantası yapmak istiyorsanız bir deste oyun kağıdı ya da frizbi süper tercih.

 

Temizlik İhtiyaçları:

 

Kamp süresi boyunca birlikte yola çıktığınız kişilerle bazı şeyleri ortak kullanabileceğini unutma. Bu sayede topluca hem fazladan tüketim yapmamış hem de ekstra yükten kurtulmuş olursunuz. Mesela kalıp sabun, yemek yapmak için yanınızda götüreceğiniz yağ, diş macunu gibi şeyler için yola çıkacağınız kişilerle görev paylaşımı yaparak kamp alanında ortak kullanın.

Parfüm, jöle, saç bakım şampuanı, duş jeli, traş köpüğü olayına hiç girmeyelim. Kaldı ki kamp hayatında arada çamura bulanmak, biraz is kokmak iyidir. Temizlik olayını sadece sabunla halledebilmek bir de mini, kapaklı bir diş fırçası en güzeli.

 

Pişirme Olayında Hedefi 12’den Vur:

Hem yerden tasarruf etmek, hem pişirme hızında ve çeşitliliğinde seviye atlamak istiyorsan Jetbox senin için harika bir çözüm olacak. “Doğadaki düdüklü tencere” olarak tabir edebileceğimiz Jetbox sadece 600 gr. ağırlığında ve tüm kartuş tiplerine uygun; su ısıtıp, çorba veya yemek yapabilirsin. Tüm parçaları tencerenin içine girebildiği için fazladan yer de kaplamaz.

 

Doğadaki düdüklü tencere JetBox’u buradan inceleyebilirsin. 

 

Diğer yanda her türlü doğa koşullunda kullanılabilen, çantada çok az yer kaplayan mikro ocakları da inceleyebilirsiniz. 

kamp ocaklari

Kamp Sandalyesi:

 

Kampta ev, bahçe konforu aramamak en iyisi. Otururken ya da bir yere yaslanırken uyku tulumunu ya da yanında getirdiğin küçük bir battaniyeyi kullanabilirsin. Bazı kamp alanlarında oturma/yeme içme alanları olduğunu da unutma.

 

Ben yine de kamp sandalyelerine göz atayım dersen Kamperest’in Kamp Sandalyeleri Kategorisine göz atabilirsin. 

kamp sandalyesi

 

Uyku Tulumu:

Yıl boyunca kullanabileceğin, hafif malzemelerden yapılan uyku tulumlarını tercih et.

Yılın 10 ayında kullanabileceğin, tam boy fermuarı bulunan, açık halde battaniye olarak da kullanmaya uygun tulumlar işinizi görür.

 

Alttaki link ekstradan battaniye benzeri bir şey taşımanı da gerektirmiyor. :)

 

Önerimiz sadece 1.8 kg. olan, battaniye olarak da kullanabileceğin Brabus -10 C Uyku Tulumu 

uyku tulumu

 

Yemek Gereçleri/ Kamp Bıçağı:

Yemek gereçlerini en temel seviyede tutmaya mutlaka özen göster. Yukarıda saydığımız pişirme gereçlerine ek olarak yemek yerken veya bir şeyler içerken kullanabileceğin maksimum 2 kişilik gereçler kullanabilirsin.

 

Burada önerimiz tüm kamplara götürebileceğin uzun ömürlü malzemelerden yapılanları tercih etmen... Böylelikle tek kullanımlık çatal bıçaklarla da işin olmaz. Aşağıya bıraktığımız linkten maksimum 2 kişinin ihtiyacı için yeterli olacak ekipmanlar seçebilirsin.

 

Mataralar, yemek setleri, çatal-bıçaklar ve kamp mutfağı ile ilgili tüm ekipmanlar için Kamperest'in Yemek Setleri, Gereçleri ve Kamp Bıçakları kategorilerine göz atabilrsin.

 

İlk Yardım Kiti:

Olmazsa olmazdır, her çantada bulunmalı.

 

Kamperest’in İlk Yardım Setini İncelemek için buraya bakabilirsin.