Close
Alışveriş sepetinizde ürün yok.

FIRSATÇILAR HAREKETE GEÇTİ: KAMP ÇADIRLARINDA BÜYÜK TUZAK

 

‘Çadır aldım 12 kişilik, tatile gittim 2 kişilik.’

 

Bu yıl tüm dünyayı saran Covid-19 salgını
sebebiyle kampa olan ilginin artması fırsatçıları
harekete geçirdi. Sektör paydaşları doğa tatili
yapacakları uyarıyor: “‘Çadır aldım 12 kişilik, tatile
gittim 2 kişilik’ dememek için piyasadaki çadır
tuzaklarına düşmeyin.”
 

 

Covid-19 salgınından korunmak için şehirden uzaklaşıp doğayla iç içe tatil yapma isteğiyle kamp çadırları talebinin artması fırsatçıları da harekete geçirdi. Kalabalık tatil mekânlarından uzaklaşmak isteyen tüketicilerin sayısındaki artışı fırsata çevirmek isteyen kötü niyetli üreticiler/satıcılar kamp çadırları segmentinde yaptıkları online satışlarda yanıltıcı/yanlış ürün isimlendirmeleri ve açıklamalarıyla haksız kazanç peşine düştü.

 

Manipülatif ürün bilgileriyle online satış sitelerinde boy gösteren fırsatçılar, kamp çadırlarının kapasitelerini şişirmeye başladı. Tüketicilerin doğa tatillerine gözünü diken söz konusu satıcılar 2 kişilik çadırları 4-6; 5 kişilik çadırları 8-10; 6 kişilik çadırları 12 kişi kapasiteli olarak satışa sunmaya başladı.

 

KAÇAN HEVES VE KAYBEDİLEN ZAMAN GERİ GELİR Mİ?
Bir doğa cenneti olan Türkiye'de kamp ve doğa sporlarına olan ilginin artmasının sevindirici olduğunu belirten sektör paydaşları, bu yıl belki de ilk kez kamp yapacak insanların hevesinin kaçabileceğini söylüyor. Her yıl doğaya, kampçılığa, doğa sporlarına olan sevginin ve ilginin artması için çabaladıklarını belirten paydaşlar, manipülatif ürün bilgileriyle satın alınan çadırların geri iadeleri yapılabilse bile kaçan hevesin ve kaybedilen zamanın geri gelmeyebileceği konusunda uyarıyor.

Online satış platformlarına karşı olmadıklarını aksine bu platformların kendilerinin de pazar satış kanallarından biri olduğunu belirten sektör paydaşları, tüketicilerin alışverişlerde kamp malzemeleri konusunda uzman satıcıları tercih ederek kendilerini koruyabileceklerini söylüyor.

 

DOĞRU ÇADIR NASIL ALINIR?

Outdoor, kamp ve doğa sporları mağazası Kamperest Genel Müdürü Nihal Artkın, "Sadece çadır alırken değil, outdoor üründe, kamp malzemelerinde tüketiciler ürün bilgilerini detaylı okumalılar. Günümüz teknolojisi süper imkanlar sunuyor; farklı yerlerde karşılaştırmalar yapmalılar. Alanında uzman bir markanın ürün bilgilerini incelerken bile aradaki farkı rahatlıkla görebilirler.

Örneğin çadır alırken ölçülerine, malzemesine, mevsimine, kaç tentesi olduğuna hatta yorum ve tavsiyelerine kadar bakmalılar. Gerekirse satıcıyı bulup telefon açıp sorsunlar. Kimse elinde bir oyun çadırı ile tatsız bir kamp deneyiminin ortasında kalmasın" diye konuştu. Manipülatif ürün bilgileriyle satış yapmanın etik olmadığının altını çizen Artkın şöyle devam etti: "İnsanın içinde kamp ateşi yanmaya başladığı zaman doğru adreslere mutlaka ulaşacaktır ama yine de umarım kimse bu sezon kötü bir tecrübe yaşayıp muhteşem bir deneyim fırsatını kaçırmaz".

 

'FOTOĞRAF HİLELERİ YAPILIYOR'
Outdoor ve doğa sporları mağazası Sportcity Genel Müdürü Murat Özkan, "Yanıltıcı ürün bilgileri veya fotoğraf hileleri gibi durumlara başvurarak tüketicilerin yanıltılması elbette outdoor sektörünü olumsuz etkiler. Tüketiciler fiyatlara mutlaka baksınlar ama doğru ürünü alabilmek için karşılaştırma ve detaylı inceleme şart" diye konuştu.

 

Pandemi süreci ile birlikte insanların kamp tatiline yönelmesinin fırsatçıların iştahını kabarttığını belirten kamp, dağcılık ve outdoor mağazası Alpinist Satış ve Pazarlama Koordinatörü Serkan Avcıoğlu, "Özellikle kamp ve outdoor ürünlerinde yanıltıcı ürün bilgileri ve açıklamaları ile artık dolandırıcılığa varan dijital reklamlara karşı tüketiciler dikkatli olmalılar. Alışverişlerini kamp ve outdoor uzmanı markalardan yaparak kendilerini korumalarını tavsiye ediyorum" dedi.

 

Bu yıl e-ticarette sıra dışı bir dönemden geçildiğini, satış hacimlerinin yüzde 50 arttığını belirten Avcıoğlu, "Bu tür dönemlerde en büyük sıkıntı fırsatçıların gerçekçi olmayan fiyatlarla satış yapmasıydı, maalesef şimdi buna bilgi kirliliği/yanıltıcı ürün bilgileri de eklendi" dedi.

 

BASIN BÜLTENİ - 09/07/2020