Close
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Blog Gönderileri

İstanbul'a Yakın Kaçış Noktaları!

İstanbul'a Yakın Kaçış Noktaları!

Şehirden uzaklaşıp biraz nefes almak, kalabalıktan kaçıp kafa dinlemek, temiz havada doğa yürüyüşü yapmak ya da öylece bir göl kenarında, bir ağacın altında seyre dalmak... Her ne kadar köklerimize kadar bağlı olsak da İstanbul'un hemen yanı başında keyifli kaçamaklar yapabileceğimiz sayısız alternatifte yerler var. Doğal güzellikleri ve yeşiliyle gönlünüzü fethedeceğini düşündüğümüz belki de müdavimi olacağınız 10 yeri sizin için derledik.

İstanbul'a Yakın 10 Gezi Rotası

Bir doğa yürüyüşü, sakin bir göl manzarası, tadında bir köy kahvaltısı, uzun ağaçların gölgesinde bir kamp ya da buram buram tarih kokan bir gezi... Yeter ki nefes alalım, biraz havamız değişsin; diyorsanız işte size hazır liste. Doğal güzellikleriyle kendine hayran bıraktıracak İstanbul'a yakın kaçış noktaları...

1. Tam bir enerji deposu: Ağva

 

 

Tam bir enerji deposu: Ağva

Yemyeşil bir doğa, bakir koylar, tatlı mı tatlı adacıklar ve tertemiz bir hava sizi karşılamışsa Ağva'dasınız demektir; bu harika atmosfere "merhaba" deyin. Ağva hem tarihiyle hem de doğasıyla şaşırtıcı güzellikte bir yer. Gidip de mutsuz dönmeniz imkânsız. İstanbul'a 100 km mesafede bulunan Ağva'ya 1 saatte ulaşmanız mümkün.

Ağva kalabalık şehirlerden gelenleri doğal kumsalı, orman havası, koyları ve muhteşem doğasıyla hemen kucaklıyor. Denize girip güneşlenebilir, doğa yürüyüşleriyle oksijen depolayabilir ya da nehir kenarında leziz bir köy kahvaltısı ile güne başlayabilirsiniz. Ağva'da herkese uygun bir şey bulmak mümkün. Tarih sevenler için de ilginç bir yer Ağva. Saklı Göl, Ocaklı Kalesi, Gelin Kayası ve yakınınındaki Şile Kalesi tarihi geçmişi bulunan turistik noktalar.

Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi birçok uygarlığın geçiş yeri olan Ağva'nın köy kısımlarında tarihi kalıntılara rastlamanız da mümkün.

2. Bir doğa armağanı: Abant Gölü

 

 

Bir doğa armağanı: Abant Gölü

İstanbul'a yakın gidilecek yerler arasında "olmazsa olmaz" dediklerimizden biridir Abant Gölü. Her dönem popülerdir. Neden mi? Bir defa Abant Gölü Milli Park statüsü içinde, İstanbul'a sadece 3 saat mesafede Karadeniz havası solumak için müthiş bir lokasyonda. Yılın 12 ayı ziyaretçi ağırlıyor. Gölün etrafı Samandere Şelalesi gibi doğal güzelliklerle dolu. Göl çevresinde piknik, sportif olta balıkçılığı veya doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz; yakınındaki Abant Çepni Yaylası'nda yamaç paraşütünü de deneyebilirsiniz.

Baştan söyleyelim; gittiğiniz zaman 1-2 gece kalmak isteyebileceğiniz güzellikte bir yer Abant Gölü; yola hazırlıklı çıkmakta fayda var. Göl çevresindeki konaklama tesislerinde, bungalov tipi konaklama ünitelerinde konaklayabilir ya da kamp yapabilirsiniz.

3. Küçük karadeniz: Kıyıköy

 

Küçük Karadeniz: Kıyıköy

 

 

Tatlı balıkçı tekneleri,  lezzetli yemekleri, zümrüt yeşili ormanları ve safir mavisi deniziyle şirin bir sahil kasabası Kıyıköy. Deniz-kum-güneş sevenler için İstanbul'a yakın en iyi alternatifler arasında. Yeşili ve deniziyle kendine hayran bırakan kasaba, kamp tutkunları için de bir çekim merkezi. Hem sahilde hem de farklı yerlerde çadırınızla konaklayabileceğiniz nefis yerler bulabilirsiniz. Pansiyon ve motel olanakları da mevcut.

Gitmişken neler yapabiliriz, derseniz kano, sandal ya da deniz bisikleti kiralayarak mavi suların keyfini sürebilirsiniz. Fotoğraf çekmek, dinlenmek, doğa yürüyüşleri yapmak, güneşlenmek gibi birçok alternatifi içinde barındıran bu kasabanın güzelliklerini keşfedin. Balık yemeden dönmeyin; Kıyıköy'de kalkan balığı meşhur. Trakya'da yer aldığı için manda yetiştiriciliğinin de yaygın olduğu kasabada manda yoğurdu yerel lezzetler arasında.

Küçük bir Karadeniz kasabasını andıran Kıyıköy'ün tarihi de eskiye dayanıyor; merkezi de içinde tutan sur kalıntıları, kale ve Aya Nikola Manastırı 6. yy.'dan kalma. Kasabanın merkezine girebilmek için önce sur kapılarından geçmeniz gerekiyor. Geçmişe yolculuktan hoşlanıyorsanız Kıyıköy'ü rotanıza ekleyin.

4. Kampçıların yeni gözdesi: Sapanca Gölü

 

Kampçıların Yeni Gözdesi: Sapanca Gölü

Keyifli bir hafta sonu geçirmek için en ideal lokasyonlardan biri Sapanca Gölü. Kısa süreli tatiller ve hafta sonu kaçamakları için uygun olan Sapanca Gölü'nde ruhunuzu tazeleyebilirsiniz. Outdoor yürüyüşleri, köy kahvaltısı, alabalık keyfi, piknik, mangal...

Sapanca'da vakit geçirmeyi isteyebileceğiniz çok neden var. Her mevsimin ayrı güzellikte yaşandığı Sapanca'ya yolunuzu düşürdüğünüzde köylerini de gezmeyi ihmal etmeyin. Sapanca kamp tutkunlarının da yıllardır değişmeyen adreslerinden biri. Otel ya da pansiyon tercih edenler için de alternatifler mevcut. Tarihi MÖ 1200'lü yıllara dayanan Sapanca Gölü, Sakarya'nın batı kısmında kalan şirin bir ilçe. Merak edenler için Sapanca - İstanbul arası 1,5 saat.

5. Karadeniz'in sakin çocuğu: Kerpe

 

Karadeniz'in sakin çocuğu: Kerpe

İstanbul'a yakın sahil kasabalarından biri de Kerpe. Ormanlık alanları, mavi bayraklı plajları ile kendinizi Ege'de hissedebileceğiniz bir yer... İstanbul'la arası 2-2,5 saat. Günübirlik ya da konaklama amaçlı gidebileceğiniz enfes yerlerden biri. Manzaralı bir otelde kalabileceğiniz gibi kamp yapabileceğiniz yerleri de mevcut. Yeter ki harekete geçin, yola çıkın. :)

Yol demişken Kerpe'nin girişinde sizi nefis çam ağaçları kokusu karşılayacak, sonra masmavi bir deniz ve ince kumlu bir kumsal... Kerpe her ne kadar Batı Karadeniz'de olsa da denizi sakin ve sığ. Hırçın dalgaları sevmeyenler için ideal bir bölge. Dünyaya ihraç edilen kum midyesini de tatmadan dönmeyin. Tarih meraklılarını da unutmayalım; Osmanlı Dönemi'nde Kerpe odun ihtiyacını karşılayan önemli yerlerden biriymiş, eski adı ise Kalpe. 

6. Romantik kaçış noktası: Polonezköy

Romantik kaçış noktası: Polonezköy

Romantik bir kaçış yapmayı planlıyorsanız Polonezköy tam size göre. Yeşili ve sakinliğiyle sizi içine çeken Polonezköy, yürüyüş yapmayı sevenler için de en ideal noktalardan biri.

Türkiye-Polonya dostluğunun sembolü olarak görülen Polonezköy'de yabani kekik kokuları içinde uzun orman yürüyüşleri yapabilirsiniz. Uzun ağaçların heybeti arasında piknik yapıp, patika yolların tadını çıkartabilirsiniz. İstanbul'a sadece 25 dakika mesafede bulunan Polonezköy'ün köy kahvaltıları da meşhur. Her mevsim gidebeliceğiniz rotalardan biri olan Polenezköy'de haziran aylarında düzenlenen Kiraz Festivali bayram havasında geçiyor. Yolunuz düşerse kaçırmayın. Binicilikten de hoşlanıyorsanız Polenezköy'de eğitim alabileceğiniz kulüpler de var. Ülkemizin dünya standartlarındaki ilk bisiklet parkuru da Polonezköy’de.

7. Geçmişe yolculuk misali: Cumalıkızık

 

Geçmişe yolculuk misali: Cumalıkızık

Uludağ'ın eteklerindeki Cumalıkızık halen yaşayan 5 kızık köyünden biri. Her tarafından tarih fışkıran eski bir Osmanlı köyü... Köy havası, dar sokaklar, otantik bir atmosfer sevenler için harika bir kaçış noktası. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Cumalıkızık'ta güzel bir köy kahvaltısının ardından Osmanlı'dan kalma evlerin bulunduğu tarih kokan sokaklarda yürüyüş yapabilirsiniz.

Bu arada 'kızık', dağ eteklerindeki köylere verilen bir isim. Günümüzde "Cumalıkızık" her ne kadar "Cumalıkazık" olarak söyleniyor olsa da doğrusu "Cumalıkızık". Sokakları ve evleriyle kendinizi başka bir alemde hissedeceğiniz Cumalıkızık'ta dünyanın en dar sokağı ünvanını elinde bulunduran 'Cin Aralığı Sokağı'nı da görebilirsiniz.

8. Piknik sevdalıları için: Maşukiye

 

Piknik sevdalıları için: Maşukiye

İstanbul'a 129 km mesafede bulunan Kocaeli'nin en meşhur ilçelerinden biri Maşukiye. Sapanca Gölü'nün hemen kıyısında yer alan Maşukiye'de hafta sonu piknikleri için en ideal nokta Kirazlı Yaylası. Karadeniz ve Akdeniz ikliminin birleşme noktası olarak kabul edilen Maşukiye'ye gittiğinizde alabalık kokularına karşı koymanız neredeyse imkansız. Her mevsim ayrı bir keyif alabileceğiniz ilçe son dönemlerin popüler destinasyonlarından biri. Eşsiz bir göl manzarası hayali kuruyorsanız Kuzu Yaylası'nı da rotanıza ekleyin.

9. Bir yeryüzü cenneti: Yedigöller

Bir yeryüzü cenneti: Yedigöller

Bolu il sınırları içinde yer alan, İstanbul'a 304 km mesafede bulunan Yedigöller Milli Parkı, tabiatıyla büyüleyen cinsten. Heyelanlardan sonra oluşan gölleriyle 'Orman denizi' benzetmeleri yapılan Yedigöller, yeryüzündeki bir cennet gibi...

Yedigöller Milli Parkı'nın içinde yeşilin neredeyse tüm tonlarını görmeniz mümkün. Nefis bir ağaç gölgesinde ya da bir göl kenarında efsane bir gün geçirebilirsiniz. İsminden de  anlaşılacağı üzere Yedigöller Milli Parkı'nda 7 tane göl var; Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, İncegöl, Sazlıgöl, Nazlıgöl ve Kurugöl. Yedigöller Milli Parkı kamp yapmak için de tercih edilen bir bölge.  Ancak bölgenin kışın bembeyaz bir elbise giydiğini de belirtelim. :)

10. Oksijen deposu: Belgrad Ormanı

 

Oksijen deposu: Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı, İstanbul'da yaşayanların mutlaka görmesi gereken hatta oksijen depolamak için ara ara kaçması gereken noktalardan biri. Yaz aylarında ve hafta sonları biraz kalabalık olsa da mesire alanlarındaki tahta masalarda piknik yapıp, temiz havanın tadını çıkartabilirsiniz. 2,5 km'lik bisiklet parkurunun yanı sıra koşu parkurları da bulunan Belgrad Ormanı'nda ağaçların gölgesinde toprak yol keyfi sürebilirsiniz. 5.500 hektarlık bir alana yayılan Belgrad Ormanı'nda kamp yapmak da mümkün. :)

Gezi/Seyehat ile İlgili Kategoriler: