Close
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Blog Gönderileri

Kış Kampı İçin Tavsiyeler

Kış Kampı İçin Tavsiyeler

Kış kampı çok keyifli bir kampçılık aktivitesi olmanın yanı sıra birçok riski de beraberinde getirmektedir. Bu yüzden daha planlama ve hazırlık aşamasında bütün risk faktörlerinin göz önünde bulundurulması ve gerekli önlemlerin alınmış olması gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere sağlıklı bir kış kampı geçirmeniz için 4 maddelik altın değerindeki tavsiyelerimizi paylaşıyoruz.

 

1- Hazırlık ve Planlama Aşaması:

İlk kış kampınız için muhakkak suretle, gereği halinde kolaylıkla yardım alabileceğiniz ya da geri dönebileceğiniz doğal ve korunaklı bir yer seçin. Açık alanlar, rüzgar ve fırtınaya daha elverişli oldukları için tepe kenarları ve orman içinde korunaklı bir alan bulmakta fayda var.

kış kampı için hazırlık ve planlama

Uzun ve soğuk bir kış gecesinde en azından sabaha kadar yakacak odununuz olduğundan ya da gittiğiniz bölgede odun kesebileceğinizden emin olun. Sıcak bir kamp ateşi soğuk gecelerin en keyifli dostudur. Malzeme listenizi hazırlarken balta ve testereyi unutmayın.

Mümkünse bir su kaynağının yakınında kamp yapın, böylece tüm zamanınızı kar eritmekle geçirmezsiniz. Karı eritmeniz gerekirse normal yaz kampında kullanacağınız yakıtın üç katını kullanmak zorunda kalacağınızı göz ardı etmeyin.

Gitmeden önce hava tahminlerini öğrenin. Ani soğuk, fırtına, rüzgâr, ya da yağmur koşullarında çaresiz kalmayın.

 

2- Outdoor Ayakkabı ve Kıyafet Seçimi:

Mutlaka katmanlar halinde giyinin ve normalden daha fazla giyinin. Unutmayın ki kayak gibi gün boyu hareket halinde olduğunuz kış sporları kıyafetlerine kıyasla çok daha kalın giyinmeniz gerekecektir.

kış kampı için ayakkabı ve kılık kıyafet seçimi

Uyku tulumunuzun uzun ve soğuk geceler için yeterli olacağından emin olun. İyi bir kışlık uyku tulumu kış kamplarının olmazsa olmazlarındandır. Kışlık bir uyku tulumunuz yoksa iki tane 3 mevsim uyku tulumunu iç içe kullanmakta fayda sağlayacaktır. Eğer uyku tulumlarını bu şekilde kullanacaksanız kampa gitmeden evvel tulumların iç içe geçmeye uyumlu olduğundan emin olun.

Outdoor Ayakkabı seçiminizi sıcak tutan ve su geçirmez botlardan yana kullanın. Eğer botlarınız yeterince bol değilse fazladan çorap giyerek ayaklarınızı sıcak tutmaya çalışmayın. Sıkı botların içinde kan dolaşımı yavaşlayacağı için soğuğu daha da fazla hissedersiniz.

 

3- Kış Kampı İçin Malzeme Seçimi

Şiddetli kar yağışı veya şiddetli rüzgâr beklenmiyorsa, turuncu sınıf çadır modellerinin çoğu kış kampı için mükemmel şekilde yeterli olacaktır.  Yoğun kar yağışı altında kamp yapacaksanız kar etekleri bulunan bir çadır götürmekte fayda olacaktır.

kış kampı için malzeme seçimi

Kış kamplarında havanın soğukluğundan dolayı tüplü ocak ve ısıtıcıların gaz basıncı düşük olacağı için uygun tüp kafası kullanmakta ve tüplerinizi daima sıcak tutmakta fayda var. Ayrıca pompalanarak kullanılan gaz yağı ve benzin ocakları da kış kamplarında oldukça faydalıdır.

Şapkalar ve eldivenler çok önemlidir. Kalın ve sıcak tutacak bir şapka seçin. Seçtiğiniz eldivenler sıcak tutmanın yanı sıra hareket kabiliyetinizi de etkilemeyecek şekilde olmalıdır.

Güneş gözlüklerini ve güneş koruyucularını da unutmayın. Kardan yansıyan güneş ışınları Şubat ayından itibaren ciddi kar yanıklarına ve kar körlüğüne sebep olabilir.

 

 

 

Işıldak, kafa lambası ve el fenerinizi yeni ve hatta yedek pilleriyle birlikte yanınıza aldığınızdan emin olun.

 

4- Kış Kampında Yapılması Gerekenler

kış kampında yapılması gerekenler

 

Kış kamplarında en önemli şey ısınızı hem kıyafetlerinizde hem çadırınızda hem de uyku tulumunuzda muhafaza etmektir. Bu yüzden katman katman giyinmeye, çadır tabanında kuvvetli yalıtım yapmaya ve doğru uyku tulumunu seçmeye özen gösterin.

 

  1. Asla üşüyene kadar beklemeyin,

  2. Termal içlik giyin,

  3. Bir şişe sıcak su işe yarar,

  4. Tuluma üşümüş olarak girmeyin,

  5. Zemin izolasyonunu göz ardı etmeyin,

  6. Isı paketleri kullanın,

  7. Küçük hacimli çadırlar tercih edin,

  8. Gazla çalışan portatif ısıtıcılar kullanın.