Close
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Blog Gönderileri

Olmazsa Olmaz Kamp Malzemeleri

Olmazsa Olmaz Kamp Malzemeleri

İçinde bulunduğumuz pandemi süreci bize her şeyi yeniden öğretiyor. Doğada olmayı, gönlümüzce kamp yapmayı, yürümeyi, koşmayı... Normal olanı çok ama çok özlediğimiz günlerden geçiyoruz.

 

Pandemi sonunda kendimizi doğaya, açık havaya, çimlere atmaya hevesleniyoruz. Hatta gündemdeki haberlere göre kamp tatili ve kampçılık her zamankinden çok daha fazla tercih ediliyor.

 

Temiz havada, sosyal mesafeyi koruyarak, doğanın içinde ruhen de iyi hissederek kamp yapmaya “hayır” demek zor. 

 

Hâl böyle olunca…

Daha çok kamp tatili/deneyimi yaşamak isteyenler için olmazsa olmaz kamp malzemeleri listesi hazırladık. Listeden yararlanarak kamp malzemeleri eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz.

 

Unutmadan; listede kamp çantası yok. Listeyi, hâlihazırda bir kamp çantanızın olduğunu düşünerek hazırladık. Kamp çantası olmayanların ise doğru kamp çantasını seçmek için sırt çantaları kategorimize bir göz atmalarını tavsiye ederiz.

Olmazsa Olmaz Kamp Malzemeleri Listesi

  1. Kamp çadırı
  2. Kamp matı
  3. Uyku tulumu
  4. Kamp ocağı
  5. Yemek gereçleri
  6. Sandalye
  7. İlk yardım kiti
  8. Matara
  9. Fener
  10. Testere / kamp bıçağı

kamp malzemeleri

Aşağıdaki ekipmanlar için ortalama 50 litrelik bir kamp çantası ihtiyacınızı karşılayacaktır.

 

Olmazsa Olmaz Kamp Malzemeleri:    

 

1- Çadır:

Kampçılıkta en önemli ekipmanınız çadırınızdır. Eğer yıl boyunca kamp yapacaksanız dört mevsim bir çadır almanız doğru olacaktır. Sadece yaz aylarında bile kullanacak olsanız su geçirmeyen, en azından belli bir seviyede rüzgara dayanabilen çadırları tercih etmekte fayda var. Tek kişilik çadır yerine 2 kişilik çadır tercih ederek biraz daha yayıla yayıla bir kamp da düşleyebilirsiniz elbette.

kamp çadırı

2- Kamp Matı:

Dayanıklı malzemeden yapılmış, kolay taşınan bir kamp matı modeli seçmekte fayda var.

 

İhtiyacına uygun, her mevsim kullanılan, hafif ve dayanıklı malzemelerden yapılan matlar işinizi fazlasıyla görecektir.

kamp matı

3- Uyku Tulumu:

Uyku tulumu kampta konforlu bir uyku çekmek için olmazsa olmazdır.

Battaniye gibi kullanılan, iki yana tam açılan, gerektiğinde çift kişilik de olabilen uyku tulumları tercih edilebilir. Sonuçta birden çok işe yarayabilen malzemeler kamp hayatı için mükemmel malzemelerdir.

 

Kamp yapmayı tercih ettiğiniz mevsimlere göre değişmekle birlikte 3 Mevsim rahatlıkla kullanılabilen uyku tulumları en ideal olanlarıdır.

uyku tulumu

4- Kamp Ocağı:

Hem kampta hem de doğada yemek pişirmek için turbo ateş kutuları veya çakmaklı mikro ocaklar işinizi görür. Az yer kaplayan, kendi çantasıyla birlikte de satın alınabilen bu kamp ocakları ile kampta ve piknikte birçok şey pişirebilirsiniz.

kamp ocakları

5- Yemek Gereçleri:

Kamp yaparken karşılaşacağımız zorluklardan bir tanesi de yemek gereçlerinin uzun ömürlü ve kamp ortamına uygun olmamaları haliyle kamp ortamına uygun yemek gereçleri edinmek bir kampçı için oldukça hayati bir öneme sahip. Yemek Gereçleri kamp ortamında yemek yapmak yada suyunuzu yanınızda taşımak için gerekli ürünlerden oluşuyor.

piknik seti

6- Sandalye:

 

Güneşe ve yağmura dayanıklı, kolay yırtılmayan malzemelerden yapılan bir kamp sandalyesi seçmenizi tavsiye ederiz. Her kamp maceranız için yeni sandalye almak yerine sağlam, uygun fiyatlı, bölmeli gözleri olan, bardak koyma yerli ve rahat sandalyelerden edinmenizi tavsiye ederiz. Kendi taşıma çantası olan bu sandalyeleri kamp alanına götürürken de zorlanmazsınız.

kamp sandalyesi

7- İlk Yardım Kiti:

 

İşin en önemli kısmı. Gerçek bir olmazsa olmaz. Türk Kızılayı’nın onayladığı kitleri tercih etmelisiniz. İçinde ilk yardım kitapçığı da bulunan, çantasıyla satın alabileceğiniz bir ilk yardım kiti edinmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

ilk yadim kiti

8- Matara:

Matara sadece kamp hayatında değil, yürüyüşlerde, koşularda, doğa gezintilerinin tümünde size eşlik eder.

 

Kaliteli ve uzun ömürlü malzemelerden yapılmış bir matara tercih ederseniz bir kere satın aldığınız matarayı gerçekten ömür boyu kullanabilirsiniz.

matara termos

9- Fener:

Kamp Feneri satın alırken de sağlam malzemelerden yapılmış olanları tercih etmelisiniz. Masa lambası olarak da kullanabileceğiniz, suya ve darbeye dayanıklı, otomatik kapanması olan el fenerleri yada kafa fenerleri kamp hayatınızın için çok ama çok önemli.

Sonuçta akşam diye, gece diye, hava kararması diye bir şey var.

kamp fenerleri

10- Testere/Bıçak:

Bazı olmazsa olmaz listelerinde testere/bıçak kategorisini göremeyebilirsiniz. Testere veya baltalar doğada ısınmak için kamp ateşine odun kesmenize hatta barınak yapmanıza bile olanak sağlar.

 

Bunların dışında yemek yapmanıza ve başka birçok gündelik işinize yarayacak, elinize kolay oturan, kılıflı, kilit mekanizmalı çakı/bıçak tarzı aletlerden de edinebilirsiniz. Testere, balta ya da bıçak tercih ederken yapacağınız kampları düşünmenizde fayda var.

kamp testeresi