Close
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Blog Gönderileri

Outdoor Botlar Nasıl Seçilir?

Outdoor Botlar Nasıl Seçilir?

Doğru yürüyüş botlarını seçmek bir eşleşme sürecidir. Hayalinizdeki yürüyüş botlarının nasıl ve nerede yürüyüş yaptığınız ile senkronize olması gerekir. Düğümü bağlamadan önce botunuz ile mükemmel bir uyum içerisinde olduğunuzdan emin olmalısınız.

Türler: Ultra hafif outdoor ayakkabılarından dağcılık botlarına kadar baş döndürücü bir dizi seçeneğiniz var.

Bileşenler: Bir botun üst, alt, orta taban, dış taban ve diğer kısımların da hangi malzemelerin kullanıldığı hakkında biraz daha bilgi edinmek, seçiminizi iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Fit: Hiç kimse bir çift uyumsuz botu sevmez. Ayağınıza mükemmel uyumu sağlayacak botu bulmalısınız.

yuruyus botlari


Yürüyüş Botu Modelleri

Kısa Yürüyüş Botları:

Esnek orta tabanlı alçak kesim modeller günlük yürüyüşler için mükemmeldir. Sert yağmur durumlarında sorun çıkarabilse de hafifliği ve rahatlığıyla birçok kişi tarafından tercih ediliyor.

kisa yuruyus botlari

Günlük Yürüyüş Botları:

Bu tip botların orta ve yüksek kesimli modelleri bulunur. Günlük yürüyüşlerinizde ve kısa süreli outdoor aktivitelerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz(Trekking, kamp vs). Genellikle kolayca esnerler ve ayağınıza uyum sağlarlar.

gunluk yuruyus botlari

Uzun Yürüyüş Botları:

Bu tip botlar kırsal bölgelerin derinliklerine yapacağınız uzun seyahatlerde daha ağır yükleri taşımak ve kullanıcılarını rahat ettirmek için tasarlanmıştır. Çoğunun mükemmel destek için ayak bileklerini saran yüksek bir kesimi vardır. Hafif ve kısa ayakkabılara göre daha sert orta tabanları olan dayanıklı ve destekleyici bir yapıdadırlar. Parkurda veya arazide seyahat için tasarlanmışlardır.

uzun yuruyus botlari


Yürüyüş Botlarının Katmanları

Üst Katman

Malzemeler bir botun ağırlık, nefes alabilirlik, dayanıklılık ve su geçirmezlik gibi çok önemli hususlarını etkiler dolayısıyla bir botun üst katmanının malzemesinin kalitesi botunda kalitesini belirler.

Sırça Deri: Sırça deri ayakkabılar kullanıcılarına mükemmel dayanıklılık, aşınma direnci ve çok iyi su dayanıklılığı sunar. Çoğunlukla uzun yolculuklar, ağır yükler ve engebeli arazi için tasarlanmış uzun yürüyüş botlarında kullanılır. Naylon / parçalı deri kombinasyonları kadar hafif ve nefes alabilir değildirler ve uzun bir yolculuğa başlamadan önce ayağınızın bota alışması gereklidir aksi halede rahatsız hissedebilirsiniz.

Naylon / Parçalı Deri: Naylon / Parçalı deri mükemmel nefes alabilirlik sunan hafif bir bot oluşturmak için genellikle naylon veya deri karışımından üretilir. Bu tip botlar daha düşük maliyete sahiptir ancak suya ve aşınmaya karşı daha az dirençlidir (çoğu su geçirmez astarlara sahiptir).

Nubuk Deri: Nubuk deri süete benzemesi için parlatılmış sırça deridir. Suya ve aşınmaya karşı çok dayanıklıdır. Aynı zamanda oldukça esnektir, ancak uzun bir yürüyüşten önce botunuzu giymek için bolca zaman gerektirir.

Sentetik: Polyester, naylon ve sözde "sentetik deri" modern botlarda yaygın olarak bulunur. Deriden daha hafiftir, daha hızlı kurur ve genellikle daha ucuzdur. Dezavantajı: botun dış tarafında daha fazla dikiş olması nedeniyle daha erken aşınma gösterebilirler.

Su geçirmez membranlar: Ayakları ıslak koşullarda kuru tutmak için su geçirmez / nefes alabilen membranlara (Gore-Tex® veya eVent® gibi) ihtiyaç duyulur. Bu Membranlar botunuzu suya karşı güçlendirir ve nefes alabilir yapısını destekler.

yuruyus botu

Orta Katman

Yastıklama sağlayan orta taban ayakları darbelere karşı korur ve büyük ölçüde botun sertliğini belirler. Sert botlar kulağa iyi bir şey gibi gelmeyebilir, ancak kayalık ve engebeli arazide uzun yürüyüşler için daha fazla konfor ve denge anlamına gelebilir. Sert bir bot, bastığınız her kayayı veya ağaç kökünü hissetmenize engel olur ve sizi dış etkenlere karşı korur. En yaygın orta taban malzemeleri EVA (etilen vinil asetat) ve poliüretandır.

EVA: Eva biraz daha rahat, hafif ve ucuzdur. Botların orta katmanında desteği ayarlamak için farklı yoğunluklarda EVA kullanılabilir.

Poliüretan: Poliüretan genellikle daha sert ve dayanıklıdır, bu nedenle genellikle uzun yürüyüş botlarında ve dağcılık botlarında kullanılır.

Dahili Destek

Saplar: Bu 3–5 mm kalınlığındaki uçlar, orta tabana sağlamlık kazandırmak için botun orta tabanı ile dış tabanı arasına sıkıştırılmıştır. Uzunlukları değişir; bazıları orta tabanın tüm uzunluğunu kaplarken bazıları yalnızca yarısını kaplar.

Plakalar: Bu ince, yarı esnek ekler, orta taban ile dış taban arasına ve (varsa) gövdenin altına yerleştirilmiştir. Ayakları dış etkenler tarafından zedelenmekten korurlar.

yuruyus botlari

Taban

Tüm gerçek yürüyüş botları dış tabanlarında kauçuk kullanır. Sertliği artırmak için bazen uzun yürüyüş veya dağcılık botlarına karbon gibi katkı maddeleri eklenir. Sert dış tabanlar dayanıklılığı artırır ancak yoldan çıktığınızda kaygan hissettirebilir.

Taban Çıkıntı Deseni: Çıkıntılar, dış tabandaki tutuş veren çıkıntılardır. Daha derin, daha kalın çıkıntılar, tutuşu iyileştirmek için uzun yürüyüş ve dağcılık botlarında kullanılır. Geniş aralıklı çıkıntılar iyi çekiş sağlar ve çamuru daha kolay döker.

Topuk freni: Dik inişlerde kayma şansınızı azaltır.


Yürüyüş Botlarının Uyumluluğu

Yürüyüş botları ayağınıza tam oturmalı ancak ayak parmaklarınızı kıpırdatacak kadar da yer sunmalıdır. Günün sonunda (ayaklar şiştikten sonra) ve bot ile birlikte giymeyi planladığınız çoraplarla denemeniz faydalı olacaktık.

Ayak numaranızı doğru bilmekte çok önemlidir. Ayak uzunluğunuzu ölçebilir ve bedeninizi bulmak için Kamperest.com'da ürünlerin açıklama kısmında bulunan beden ölçüt çizelgelerine bakabilirsiniz.

Satın almayı düşündüğünüz botları günün sonunda deneyin. Ayaklarınız normalde günlük aktiviteler sırasında biraz şişer ve o zaman en büyük halini alır. Bu sayede tam ayaklarınıza göre bir bot bulmanız kolaylaşacaktır.

uyumlu yuruyus botu

Uygun çoraplar giyin. Tanıdık çoraplar, yeni ayakkabıların uyumunu ve verdiği hissi daha hızlı değerlendirmenize yardımcı olur. Çorapların kalınlığının giymeyi düşündüğünüzle eşleştiğinden emin olun. Yolda, yavaş kuruyan pamuklu çoraplar yerine sentetik çoraplar tercih edin. Kamperest’in yürüyüş çoraplarına bir göz atabilirsiniz.

Satın almayı düşündüğünüz botlarınız ile mutlaka biraz zaman geçirin. Mağazanın içerisinde kısa bir yürüyüşe çıkın.

Botun ayağınıza olup olmadığını anlamak için ip uçları: Ayağınıza dokunan bir dikiş yada tuhaf çarpmalar hissediyorsanız bot ayağınıza olmamış demektir. Botunuzun bağcıklarını sıkıca bağladığınız halde botunuz ayağınızın üst kısmına dokunmuyorsa botun hacmi ayağınızdan büyük demektir.

Daha önce satın aldığınız bir markanın botunu inceliyorsanız seçim yaparken daha rahat davranabilirsiniz çünkü markalar bir standart oluşturma eğilimindedirler. Bu sayede yeni botunuz ile uyumunuz eski botunuzdan çok farklı olmayacaktır.

Bağcıklarınızı nasıl bağladığınız da botun ayağınız ile uyumunda büyük bir pay sahibidir.

Eğer satın almayı düşündüğünüz botun tek sorununun tabanı olduğunu düşünüyorsanız yeni bir taban alarak botunuzu kullanabilirsiniz.

İlk seyahatinize çıkmadan önce botlarınızı mutlaka giyin ve ayağınızı alıştırın.