Tüm Blog Gönderileri

Salomon Ayakkabı Modelleri ve Teknolojileri

Salomon Ayakkabı Modelleri ve Teknolojileri

Salomon outdoor ayakkabı modelleri, hem tasarım hem de üretim aşamasında hafiflik, rahatlık ve sağlamlık unsurları dikkate alınarak üretiliyor. Outdoor ayakkabılarda en çok aranan özellikler arasında da yer alan bu 3 unsur, kullanıcıların tüm doğa koşullarında güvende hissetmelerini sağlarken, etkili ve yüksek performansın da önünü açıyor.

 

Buradan hareketle, bu yazımızda Salomon outdoor ayakkabı modelleri arasından öne çıkanlara biraz daha yakından bakacağız. Sizin için seçtiğimiz Salomon ayakkabı modellerinin teknolojilerine, sağladığı konforlara ve kullanım alanlarına mercek tutacağız. 

 

Ancak şunu özellikle belirtelim: en etkili performansı yaşamak, kendinizi güvende ve rahat hissetmek için yapacağınız outdoor faaliyete uygun model seçmeniz çok ama çok önemli.

 

Süpercross Blast GTX

Supercross Blast GTX

Kullanım alanları: Şehir içi, tüm outdoor faaliyetler, koşu, arazi/patika yollar.

Öne çıkan özellikleri: GORE-TEX, Contagrip dış taban, Ortholite, EnergyCell, Quicklace teknolojisi

Ağırlık: 340 gr. (Ortalama.)

Supercross Blast Gtx, Salomon’un tüm dünyada efsane haline gelen Speedcross modelinden ilham alarak gerçekleştirildi. Şehir içindeki gezilerde, koşularda ve otomobillerin bile giremediği engebeli patika yollarda kullanabileceğiniz bu model, ihtiyacınız olan tüm tutuşu ve korumayı sağlar.

 

Nefis bir yastıklama özelliği ile konfor ve rahatlık sunan Salomon Supercross Blast GTX, nefes alabilen GORE-TEX membran (zar) kullanılarak üretildi. Bu özellik sayesinde aşırı ısınma ya da aşırı sıcaklık hissedilen durumlarında kullanıcının ayağı her zaman kuru kalır.

 

Arazi ve patika koşullarında iyi koruma sağlayan, oldukça hafif ve dayanıklı bir model olan Supercross Blast GTX, Contagrip dış tabanı sayesinde engebeli veya çamurlu yollarda ekstra kavrama sağlar.

 

Orta tabanındaki EnergyCell teknolojisi sayesinde şok emici özelliği bulunan, ciddi ayak yorgunlarını önleyen Supercross Blast GTX, kullanıcının konforunu artıran Ortholite teknolojisine de sahiptir.

 

Supercross Blast GTX, bu özelliklere ek olarak Quicklace olarak adlandırılan, kullanıcıya ayakkabının tam ayağına göre üretilmiş hissini yaşatan bağcık teknolojisine sahiptir. Hâl böyle olunca da size, yolların tadını çıkarmak düşer. :)

Xa Pro 3D V8 GTX

Xa Pro 3D V8 GTX

Kullanım alanları: Tüm outdoor faaliyetler, sert arazi koşulları, patika yollar.

Öne çıkan özellikleri: Gore-Tex, 3D Advanced Chassis teknolojisi, OrthoLite iç taban yastığı, EVA, EnergyCell, Quicklace teknolojisi.

Ağırlık: 370 gr.

Xa Pro 3D V8 Gtx modeli günümüzde artık sembol haline gelen Xa Pro 3D GTX'in güncellenmiş halidir. Xa Pro 3D Gtx'te bulunan stabilite, yastıklama ve kavrama avantajlarının aynen korunduğu bu modelin öne çıkan iki özelliği daha hafif olması ve daha yumuşak bir taban yapısıdır. 

 

M&S Contagrip teknolojisi bulunan Xa Pro 3D V8 GTX, birden çok zeminde kullanım amaçlı üretilmiştir. Islak, kuru, sert ve yumuşak zeminlerin tümünde kullanıcıya denge ve güven sağlayan Xa Pro 3D V8 GTX, uzun süreli dayanıklılığa sahiptir. EnergyCell özelliği sayesinde şok zayıflatma özelliği sunan, yüksek performanslı EVA köpük malzeme kullanılan bu model, Quicklace teknolojisine sahip olduğundan ayağı tamamen kavrayarak kullanıcıya, ayakkabının tam ayağına göre üretildiği hissi verir.  Klasik ayakkabı bağı yerine kullanılan Quicklace teknolojisi ayakkabının kolay giyilip çıkarılmasına olanak sağlar.

 

Sensifit orta tabanı ile ekstradan güven ve sağlamlık hissi veren Xa Pro 3D V8 GTX, koruyucu topuk kaplaması ile de ekstradan koruma ve güvenlik sağlar.

 

Nefes alabilen, aşınmaya karşı dirençli astar kumaştan yapısı bulunan modelin, üst yüzeyi su geçirmez GORE-TEX yapıdaki membran şeklindedir. Bu sayede suya ve rüzgara karşı ekstra direnç gösteren ayakkabı, cm²’sinde bulunan dokuz milyardan fazla gözenekli yapısı ile nefes alır. GORE-TEX kumaş özelliği sayesinde içeride biriken su buharını dış ortama atan bu model kullanıcının ayağını her daim kuru tutar.

 

Advanced Chassis teknolojisi ile en zorlu arazi şartlarında tutarlı bir denge yapısı sağlayan Xa Pro 3D V8 GTX, engebeli ve dağlık yerlerde üst düzeyde adım kontrolü, şok emilimi, zemine tutunma ve denge istikrarı sunarak kullanıcıya maksimum seviyede konfor yaşatır.

 

OrthoLite iç taban yastığı, Ortholite köpük ve EVA birleşimleri ile üretilen; ayaklara serinletme, kuru tutma, hijyen, darbe emme ve konfor katkılarının tamamını sunan Xa Pro 3D V8 GTX, ayak kokusu ve mantar oluşumuna geçit vermez. Xa Pro 3D V8 GTX, taşığı tüm özelliklere rağmen hafif bir ayakkabıdır.

 

Hâl böyle olunca da size, sert arazi koşullarında bile performans düşürmeden hedefe ulaşmak düşer. :)

X Ultra 3 GTX

X Ultra 3 GTX

Kullanım alanları: Tüm outdoor faaliyetler, doğa yürüyüşleri (hiking), arazi koşulları, patika yollar.

Öne çıkan özellikleri: Gore-Tex, 3D Advanced Chassis, Sensifit, Contagrip, OrthoLite iç taban yastığı, EVA, EnergyCell, Quicklace teknolojisi.

Ağırlık: 360 gr.

X Ultra 3 GTX, Salomon outdoor ayakkabı modelleri arasında en çok tercih edilenlerden biri olan X Ultra 3 GORE-TEX'in geliştirilmiş bir versiyonudur. 3D Advanced Chassis şasi ile entegre edilen M&S Contagrip taban sistemi bulunan, GORE-TEX membranlı su geçirmez Sensifit teknolojisi ile üretilen X Ultra 3 GTX; Quicklace olarak bilinen; ayağı başarılı bir şekilde saran, kolay bağcık sistemine sahiptir.

 

Kolay giyilip çıkarılan ve bağcık cebi konforuna da sahip bu modelin astarı nefes alabilen yumuşak bir kumaştan üretilmiştir. Tüm doğa yürüyüşleri (hiking) için ideal bir model olan X Ultra 3 GTX’in iç tabanı OrthoLite, alt tabanı ise ileri derecede zemin tutuşu sağlayan Contagrip teknolojilerine sahiptir.

Speedcross 5 GTX

Speedcross 5 GTX

Kullanım alanları: Outdoor faaliyetler, koşu, doğa yürüyüşleri, ıslak ve çamurlu zeminler, dik yokuşlar, engebeli zeminler, patika yollar.

Öne çıkan özellikleri: Gore-Tex, OrthoLite iç taban yastığı, M&S Contagrip, Quicklace teknolojisi.

Ağırlık: 340 gr.

Harika bir koşu deneyimi sunan modeldir. Yumuşak ve engebeli alanlarda mükemmel bir koşu deneyimi yaşatan Speedcross 5 GTX; dik yokuşlarda, düzensiz zeminlerin tümünde ve su birikintilerinde daha iyi tutuş ve daha iyi stabilite sunacak şekilde geliştirilmiştir. GORE-TEX membran teknolojisi sayesinde tüm ıslak zeminlerde ayakları kuru ve rahat tutar.

 

Orta tabanında şok emici EnergyCell teknolojisi bulunan Speedcross 5 GTX’te mükemmel bir zemin tutuşu sağlamak için M&S Contagrip teknolojisi de kullanılmıştır.

XA Pro Mid GTX

XA Pro Mid GTX

Kullanım alanları: Zorlu zemin ve sert hava koşullarındaki outdoor faaliyetler, ıslak ve çamurlu zeminler, dik yokuşlar, engebeli zeminler, patika yollar.

Öne çıkan özellikleri: Gore-Tex, OrthoLite iç taban yastığı, M&S Contagrip, Quicklace, Sensifit teknolojisi.

Ağırlık: 460 gr.

Xa Pro Mid GTX modeli aktif bir outdoor yaşam tarzı olan kişiler için mükemmel tercihlerden biridir. GORE-TEX membran teknolojisi kullanılan bu model, özellikle  sonbahar ve kış aylarında yapılacak tüm outdoor aktivitelerde kullanılabilir.

 

Quicklace teknolojisi sayesinde kolay giyilip çıkarılan, kullanıcıya ayağına göre üretilmiş hissi veren Xa Pro Mid GTX modeli; ayağı saran Sensifit teknolojisine, aşınmaya karşı dayanıklılık sağlayarak ayağı rahat ettiren Orthholite teknolojisine ve harika bir zemin tutuşu sağlayan M&S Contagrip teknolojisine sahiptir.

Quest 4D 3 Gtx

Quest 4D 3 Gtx

Kullanım alanları: Zorlu zemin ve sert hava koşullarındaki outdoor faaliyetler, ıslak ve çamurlu zeminler, engebeli zeminler, patika yollar.

Öne çıkan özellikleri: Gore-Tex, OrthoLite iç taban yastığı, OrthoLite çorap astarı, Ortholite sünger, Molded EVA, 4D.

Ağırlık: 588 gr.

Salomon’un zorlu koşullar için tasarlanmış, çok özellikli malzemeler ve teknolojilerle donatılmış modelidir. Ayakkabı genel olarak nefes alabilen, aşınmaya karşı dirençli ve konfor sunan malzemelerden üretilmiştir.

 

Quest 4D 3 GTX’in parmak kısmında Protective Rubber Toe Cap adını taşıyan kauçuk bir malzeme kullanılmıştır bu, dağlık ve engebeli arazilerin tümünde tam koruma sağlar; topuk kısmındaki Protective Rubber Heel Cap ise arka kısmı koruyan kauçuk malzemedir. Topuk kısmında ekstradan bir yumuşaklık hissedilmesi için ise Heel Foam olarak tanımlanan bir sünger malzeme vardır. Su geçirmez nubuk deriden üretilen Quest 4D 3 GTX, 4D yeni nesil taban teknolojisiyle üretilmiştir.

 

Geri dönüşüme uygun lastik yapısıyla çevreyi koruyan, yüksek kesimi sayesinde de ayak bileklerini sabitleyip koruma sağlayan Quest 4D 3 GTX, GORE-TEX membran teknolojisiyle üretilmiştir.

 

Quest 4D 3 GTX’in orta tabanındaki Molded EVA hafif bir tamponlama yaparak kullanıcının dengeli durmasını sağlarken; Waterproof Bootie Construction malzeme ile de ayakkabının suya dayanıklılığı artırılmıştır. OrthoLite çorap astarı, özel Ortholite sünger ve EVA topuk tabanı bulunan Quest 4D 3 GTX her daim rahat, kuru, sağlıklı, yumuşak ve güvenli bir deneyim sunar.

Salomon Ayakkabı Teknolojileri ve Özellikleri

1- Advanced Chassis

Dağlık araziler veya patika yollarda avantaj sağlayan ileri derecede bir denge ve tetikleme teknolojisidir. Hassas bir deneyim için gerekli korumayı sağlar.

2- Gore-Tex

GORE-TEX, ayakkabının cm²’sinde 3.54 milyar adet gözenek içeren çok ince bir zardır. Ayakkabıyı kaplayan bu zar sayesinde su damlaları asla içeriye giremez. GORE-TEX zarının yüksek nefes alma kabiliyeti sayesinde su buharları ayakkabının içinde tere dönüşmeden dışarı atılır ve ayak her zaman kuru kalır. 

3- Sensifit

Ayağı güvenli ve tam bir şekilde sarmalayan teknolojinin adıdır.

4- OrthoLite

OrthoLite iç tabanlar özel bir Ortholite sünger ve EVA topuk tabanı ile kombinlenmiş haldedir. OrthoLite sünger yapı kullanıcıların ayaklarının alt kısmını konforlu bir şekilde çevreleyerek  daha kuru, daha sağlıklı ve daha konforlu hareket olanağı sağlar. Bu teknoloji zaman geçse bile bozulma yapmaz, özelliğini kaybetmez.

Ayak kokusu ve mantar oluşumuna engel olan Ortholite teknolojisi, çevre dostudur ve geri dönüştürülebilir yapıdadır.

5- EVA Shaped Footbed

EVA şekillendirilmiş tabanlık, anatomik olarak tasarlanmış destek ve yastıklama görevi görür. Kullanıcının konforunu artırır

6- Quicklace

Klasik ayakkabı bağı yerine kullanılan, kullanıcıya ayakkabının tam ayağına göre üretilmiş hissini yaşatan teknolojinin adıdır. Bu teknoloji sayesinde ayakkabı hem ayağı tam ve güvenli bir şekilde sarar hem de kolay giyilip çıkartılır.

7- M&S Contagrip

Ayakkabının zemine temas eden kısmında kullanılan teknolojinin adıdır. Farklı bir geometrik yapısı bulunan bu teknoloji sayesinde ayakkabı hem dayanıklılığı hem de ileri derecede bir zemin tutuşunu aynı anda sunar.

8- EnergyCell

Orta tabanda kullanılan şok emici bir teknolojidir. EnergyCell teknolojisi ciddi ayak yorgunluklarının önüne geçerken yaralanmaları da önler.

9- 4D

Yeni nesil taban teknolojisidir. Ayak yapısına uyumlu yapısıyla kullanıcıya ekstra konfor sağlamaya yarar.

10- Protective Rubber Toe Cap

Dağlık ve engebeli arazilerde, patika yollarda kullanıcıların parmaklarını korumak için kullanılan kauçuk malzemenin adıdır.

11- Protective Rubber Heel Cap

Ayakkabının topuk kısmında bulunan, ekstra koruma sağlayan kauçuk bir kaplamadır.

12- Heel Foam

Ayakkabının topuk kısmında ekstradan bir yumuşaklık hissedilmesi için kullanılan, süngere benzeyen yapısı bulunan bir malzemedir.