Tüm Blog Gönderileri

Sonbaharı 12’den Vuran Trekking ve Kamp Yerleri

Sonbaharı 12’den Vuran Trekking ve Kamp Yerleri

 

Yürüdükçe yürürsün, koştukça koşarsın, yağmura yakalanırsın aman bir mutluluk bir mutluluk, rüzgar eser kavuşmaya hasret aşıklar gibi açar koşarsın kollarını... Velhasıl sonbahar hep güzeldir, hep sevilesidir. Gölü olan bir doğa içindeysen güzeldir, toprak yolda güzeldir, tırmanışta güzeldir, ağaçlar arasında güzeldir, kanyonda güzeldir, yaylada güzeldir.  Hem güzeldir, hem özeldir. Davetkârdır da; çağırır: -gel der, -gel koşalım, -gel yürüyelim, -gel tırmanalım, -gel sarılıp oturalım en olmadı...

 

Bu yazımızda, sonbaharda yürüyüş yapılacak yerleri listeledik. Listeyi sizlerden Kamperest’in İnstagram hesabına (@kamperest) gelen önerilerden oluşturduk.


Sonbaharda Kamp Yapılacak Yerler

1- Yedigöller / Bolu: En güzel ve en karışık bitki örtüsüne sahip lokasyonlardan biridir. Nesli azalan bitkileri, farklı çeşitteki ağaçları, 100'ün üzerindeki kuş türü ve içindeki 7 gölüyle enfes bir yürüyüş noktasıdır. Sadece bir hafta sonu değil, bıraksalar sonbaharın tümünü burada geçiririm! dedirten muhteşem yerlerden biri, listenin de başıdır.

yedigoller

 

2- İğneada / Kırklareli: Sonbaharın pastel boya tablosu gibi olduğu en güzel yerlerden biridir. İstanbul'la mesafesi 3-4 saattir, Karadeniz'in yanı başındadır. İğneada longozunda mutlaka yürüyüş yapın; 600'den fazla bitki çeşidi, 200’ü geçkin kuş türü, 100 civarında sürüngen ve memeli, hepsi İgneada'da. Bu çeşitliliklere bakıldığında İğneada görülmeye, yürümeye değer yerlerden biri olarak listeye giriyor.

ıgneada

 

3- Polonezköy / İstanbul: Burada sizi sonbaharın kurumuş yaprakları arasında yürüyeceğiniz neredeyse 5 km'lik bir parkur bekliyor. İster konaklamalı gidin isterseniz günübirlik. Ama gidin. Baharda giderseniz çiçekler arasında yürürsünüz, sonbaharda sarı yapraklar arasında... Orman yolu, dereler, ahşap köprüler... Polonezköy İstanbul il sınırları içinde sonbaharda gidebileceğiniz en güzide yerlerden biri olarak listemize giriyor.

polonezkoy

 

4- Frig Vadisi / Afyon: Afyon'un İscehisar ilçesinde bulunur. Kapadokya kadar meşhur olmasa da Frig Vadisi'nde de çok sayıda peribacası görebilirsiniz. Hatta Frig Vadisi, 'Küçük Kapadokya' diye de anılır. İçinde çok sayıda yürüyüş rotası vardır. Küçük kapadokyamız içinde barındırdığı peri bacaları ve türlü güzellikler ile listemizde yer alıyor.

frig vadisi

 

5- Karagöl / İzmir: Az bilinen yerlerden biridir. Öneren takipçilerimize ayrıca teşekkür ederiz. Araçla veya yürüyerek gidilebilir. Sonbaharın muhteşem doğasında, göl kenarında unutamayacağınız bir yürüyüş yapabilirsiniz. Araçla Çanakkale'den ilerleyip Örnekköy'e saptıktan sonra, yürüyerek Menemen Emiralem köyünün çıkışından ilerleyerek varabilirsiniz.

karagol

 

6- Değirmendere Kanyonu / Muğla: Büyülenmeye hazır olun. Çünkü Değirmendere Kanyonu Türkiye'de bir şehrin içinden geçen tek kanyondur. Eşsiz bir manzarada eşsiz bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Dikkat: Değirmendere sizi kendine tutkun yapabilir.

degirmendere

 

7- Belgrad Ormanı / Sarıyer: Özel bir yerdir. Doğa aktiviteleri hakkında oluşturulan hemen hemen tüm listelere girer. İstanbul'un içinde doğal yaşama tanık olabileceğiniz nadir yerlerden biridir. Mesire alanlarında dinlenip, piknik yapıp, uzun parkurlarda yürüyüşler yapabilirsiniz.

Belgrad

 

8- Şile / Saklıköy: Doğa yürüyüşü, kahvaltı ve gölde gezinti yapmak için ideal yerlerden biridir. Uzun sahil yürüyüşleri yaparak nefis koylar keşfedebilirsiniz.

sile saklikoy

 

9- Aydos Ormanı / İstanbul: İstanbul'da insanın kendini içine atacağı oksijen depolarından biridir. Ağaçların arasında kilometrelerce yürüyüp yine de doğaya doymayanlar için harika bir yerdir. Göl kenarında ve yürüyüş parkurlarında yürüyüp, piknik yapıp, harika sonbahar fotoğrafları çekebilirsiniz.

aydos ormani

 

10- Sülüklügöl / Bolu: Kış aylarında daha çok profesyonel ekiplerin tercih ettiği, diğer mevsimlerde ise herkesin rahatlıkla yürüyüş yapabileceği lokasyonlardan biridir. 12 kilometrelik orta seviye bir yürüyüş parkuru vardır, orman içinde ise patika yürüyüşleri yapabilirsiniz. Kamp da atabileceğiz Sülüklügöl, çok çeşitli bitki türleriyle insanı kendine aşık eder. 

suluklu gol

 

11- Melikler Yaylası / Isparta: Yenişarbademli sınırlarında, Dedegöl Dağı eteklerinde yer alır. Yayla alanından Pınargözü Mağarası’na, Yaka Kanyonu’na veya Dedegöl Dağı'na yürüyüşler/tırmanışlar yapabilirsiniz.

melikler yaylasi

 

12- Kazankaya Kanyonu / Yozgat: Uzun doğa yürüyüşleri için iyi tercihlerden biridir. Uzun kilometreler, uzun saatler yürümeyi sevenler mutlaka değerlendirsin. Kazankaya Kanyonu dağcılar, trekkingciler, doğaseverler ve fotoğraf tutkunları için vazgeçilmezdir.

kazankaya