Close
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Blog Gönderileri

Su Geçirmez Mont ve Yağmurluk Seçimi Nasıl Yapılır?

Su Geçirmez Mont ve Yağmurluk Seçimi Nasıl Yapılır?

Hiç Kamperest’in outdoor giyim bölümüne girip yağmurlukların vahşi doğasında kaybolmuş gibi hissettiniz mi? Yağmurluk teknolojisinin bazı temel terimlerini ve temellerini anlamak, sizi kuru tutacak ve bütçenize uyan montu seçmenize yardımcı olacaktır.

Fiyat söz konusu olduğunda montun kumaşının tüm araştırma, geliştirme, test ve sonunda tabi ki performansı için ödeme yaparsınız. The North Face gibi Üst düzey yağmurluklar biraz pahalıya mal olabilir, bu nedenle satın alma öncesi araştırmalar yapmak ve bu araştırmalar doğrultusunda satın alımı gerçekleştirmek akıllıca bir hareket olacaktır.

Gerçek bir yağmurluk mu satın almak istiyorsunuz? Öyleyse karmaşık kumaş teknolojisi bilimine derinlemesine bir bakış için Su ve Rüzgar Geçirmez Mont Nedir, Nasıl Kuru Tutar? isimli yazımıza göz atabilirsiniz. Bu yazıda su geçirmez / nefes alabilen kumaş teknolojisinin nasıl çalıştığını oldukça açıklayıcı bir şekilde anlattık.


Hava Koşullarına Karşı Korunma Türleri

Her mont belli bir miktar su geçirmezlik sunar. Ancak işin terminolojisini bilmek bir montun ne derece korumaya sahip olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Su Geçirmez ve Suya Dayanıklı

Suya karşı dayanıklılığı yağmuru dışarıda tutmak için yeterli olduğunda montu "su geçirmez" olarak adlandırıyoruz. Şirketler test standartları konusunda fikir birliğine varamasalar da büyük bir markanın "su geçirmez" olarak tanımladığı herhangi bir donanımın ciddi bir fırtınaya karşı koyabileceğine güvenebilirsiniz.

Su geçirmez / nefes alabilir: Bu tür performans yağmurlukları, yağmurun cildinize geçmesini engeller ve aynı zamanda terinizi dışarı atmanıza yardımcı olur. Fazla hareket edeceğiniz bir aktivite yapmayı planlıyorsanız su geçirmez / nefes alabilir ürünler tercih etmeniz mantıklı olacaktır çünkü hem dışarıda yağan yağmura karşı korunacak hem de terinizi rahatlıkla dışarı atabileceksiniz.

Suya dayanıklı: Suya dayanıklı ürünler aynı zamanda nefes alabilir bir yapıya da sahip olurlar. Ancak bu tip ürünler yalnızca hafif yağmura karşı dayanıklı olurlar. Yağmur şiddetini arttırırsa su geçirmeleri kaçınılmazdır.

Su geçirmez / nefes alamaz: Sadece otururken veya ayakta dururken yağmuru dışarıda tutmanız gerekiyorsa, bu tip ürünler gayet kullanışlıdır ve su geçirmez / nefes alabilir ürünlere kıyasla çok daha az paraya mal olur. Bununla birlikte çaba sarf etmeniz gereken bir aktiviteyi bu ürün ile gerçekleştirirseniz, terinizi dışarıya atamayacağınızdan neredeyse yağmura maruz kalmış kadar ıslanırsınız. 

Rüzgar Geçirmez ve Rüzgara Dayanıklı

Suya dayanıklı ürünlere belirli bir seviye dayanıklılıktan sonra su geçirmez dediğimiz gibi rüzgara dayanıklı ürünlere de belirli bir seviye dayanıklılığa eriştiklerinde rüzgar geçirmez diyoruz. Birçok marka saatte 60 mil ve üzeri hızda esen rüzgara karşı dayanıklı olan ürünlerine rüzgar geçirmez diyor.

Rüzgar geçirmez: Tüm su geçirmez montlar aynı zamanda rüzgar geçirmezdir. Bu, şiddetli yağmuru engellemek için tasarlanmış bir montun rüzgarı da rahatlıkla engelleyeceğini düşündüğünüzde mantıklıdır.

Rüzgara dayanıklı: Suya dayanıklı montlar da aynı şekilde hafif esen rüzgar karşısında bir koruma sağlarlar. Ancak rüzgar şiddetini ne kadar arttırırsa bu tip ürünlerin sağladığı koruma bir o kadar azalacaktır.


3 in 1 Montlar

Yağmurluk montun bir adım ötesine geçen bu tasarım dış ve iç katman olarak adlandırılan iki katmandan oluşur. Su geçirmez bir mont ile ısı yalıtımı sağlayacak bir poları veya yalıtımlı bir kabuğu birleştirir. İç bileşen tipik olarak monta fermuarlanarak size her iki parçayı da tek başına kullanma imkanı verir.

Yağmurluk mont

Katmanlarının Türleri

Katman kelimesinin karşılığı yukarıda da bahsedildiği üzere montunuzu oluşturan parçalardır. Aşağıdaki katman türlerine aşina olmak hava koşullarına karşı korunma tercihinize karar verirken size yardımcı olacaktır.

Sert Katman: Bu terim, su geçirmez / nefes alabilen ürünler için kullanılan alternatif bir terimdir. Tahmin edebileceğiniz gibi, çoğu sert katmanlı kumaş yumuşak katmanlı kumaştan daha serttir, ancak şunu da belirtmek gerekir ki daha esnek sert katmanlı kumaşlar geliştirilmektedir. Sert katman iyi havalandırılamadığından dolayı alt ve orta katmandan sıcaklık gelebilir.

Yumuşak Katman: Klasik versiyon, suya dayanıklı bir katman ile bir yalıtım katmanını bütünleştirir. Hedef hem orta katman hem de dış katman görevi gören tek bir parçaya sahip olmaktır. Yumuşak katman ürünler yağmura ve rüzgara karşı sert katmana kıyasla biraz daha az koruma sağlasa da nefes alabilirlik açısından çok daha iyidir. Yumuşak katmanlar, terlemenin daha fazla endişe kaynağı olduğu yüksek efor gerektiren aktiviteler için en iyisidir. Aynı zamanda yumuşak katman mükemmel bir esneklik kabiliyetine sahiptir.

Hibrit Katman: Bu terim çeşitli yapılar için kullanılır. Yumuşak / sert katmanlı bir kombinasyonda, ön ve üst tarafta daha fazla su ve rüzgar geçirmez kumaş olabilirken, yanlarda, arkada ve kolların alt tarafında daha nefes alabilen, yumuşak kumaş olabilir.

Yalıtımlı Katman: Tipik olarak sıcak tutması için kuş tüyü veya sentetik dolguyla doldurulmuş olan çoğu kabarık mont ayrıca suya dayanıklıdır ve nefes alabilir. Montun su geçirmez / nefes alabilen bir kumaşı varsa, yüksek bir koruma seviyesinden yararlanırsınız. Bununla birlikte, tamamen su geçirmez olarak kabul edilmesi için dikişle kapatılmış olması gerekir.


Nefes Alabilirlik Ne Anlama Gelir?

Su Geçirmez / Nefes Alabilir kumaşlar devrim niteliğindedir. Dışarıda gerçekleştirdiğiniz aktiviteleriniz sırasında bir saunanın içindeymişçesine terlemek yada havuza girmiş gibi ıslanmak kimsenin isteyeceği bir şey değildir. Su geçirmez / Nefes alabilir kumaşlar bu durumdan kurtulmanın anahtarıdır. Su geçirmez kumaş dendiğinde söylenmek istenen çok net anlaşılıyor, peki nefes alabilirlik? Nefes alabilir kumuş aslında şu demek; vücutta oluşan terin yarattığı buharın montun dışına transfer edilmesi.

Montun içerisinde oluşan nemli ve sıcak hava her zaman dışarıdaki nispeten daha soğuk ve kuru havaya ulaşmak ister. Bu durumdan daha iyi faydalanabilmek için outdoor markaları on yıllardır bir rekabet içerisindeler ve bu rekabetin sonucunda montların nefes alabilirlik açısından verimliliği günden güne artıyor. Bu da Gore-Tex® yağmurlukların artık tek seçeneğiniz olmadığı anlamına geliyor.

Günümüzde üretilen montlar gerçekten de öncekilerden çok daha iyi nefes alıyor, ancak ne evrensel test standardımız ne de nefes alabilirlik performansını ölçen bağımsız bir sertifika kuruluşumuz yok.

Bazı markalar, klasik nefes alabilirliğe bilimsel bir terim olan düşük seviyede "hava geçirgenliğini" de dahil ediyorlar. Bu yaklaşımı farklı terminoloji kullanarak pazarlıyorlar, ancak genellikle daha iyi veya daha hızlı nefes alabilirlik sunmuyorlar. Bu tip montlar da nefes alabilirlik sıcak havayı dışarı atmak üzerine kurulu olduğundan bu montlar, geleneksel su geçirmez / nefes alabilen bir kumaştan daha iyi bir ısı yalıtımı gerektirecektir.


Su Geçirmez / Nefes Alabilir Teknolojiler

Yağmurluk kumaşınızın temel bileşeni, yağmurun vücudunuza nüfuz etmesini engelleyen ve aynı zamanda ter buharının dışarı çıkmasına izin veren bir kaplama veya membrandır. Nispeten hassas bir yapıya sahip olduğu için olduğu için membranın koruyucu bir kumaşa bağlanması gerekecektir.

Neredeyse tüm yağmurluklar, membran veya kaplama kullanılarak yapılır, ancak her bir yağmurluk türü için kullanılan malzemeler büyük ihtimalle farklı olacaktır.

Su Geçirmez ve Nefes Alabilir Mont

Membranlar ve Kaplamalar

Aşağıda Membranların ve kaplamaların yapısını anlayabilmenize yardımcı olacak önemli ayrıntılar yer alıyor. Ayrıca, performans, ağırlık ve fiyat hakkında geniş çapta kabul gören değerlendirmeler de bulunuyor. Ancak tabi ki bazı ürünlerin bu tip değerlendirmelerin istisnaları olabileceğini unutmayın.

İçerik ve Performans Kıyaslaması

Şöyle açıklamak gerekirse; Membranları duvar üzerine yapıştırılmış bir duvar kağıdı, kaplamaları ise duvar üzerine yayılmış bir boya gibi düşünebilirsiniz. Membranlarda kullanılan malzemeler, Genişletilmiş politetrafloroetilen (ePTFE), poliüretan (PU) veya polyester iken kaplamalarda kullanılan malzemeler ise Birçok poliüretan (PU) formülasyonudur.

Performans konusuna geldiğimizde ise su geçirmezlik, nefes alabilirlik ve dayanıklılık konusunda membranların kaplamalardan çok daha iyi sonuç verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Diğer yandan ağırlık ve fiyat söz konusu olduğunda kaplama içeren ürünlerin membran içeren ürünlerden çok daha hafif ve ucuz olduğunu da söylemek gerekir.

 

Dayanıklı Su İtici (DWR)

Montunuzu satın aldıktan sonra su iticilik performansında düşüş olmasını istemiyorsanız montunuzun bakımını doğru şekilde yapmanız çok önemli. DWR yapısı yıprandığında yada hasar gördüğünde, montun yüzey kumaşı ıslanabilir. Alttaki membran veya kaplama suyu dışarıda tutmaya devam edecektir ancak ıslanmış yüzey kumaşı ter buharının dışarıya hareketini yavaşlatacaktır.

İlginç bir şekilde, günümüzde kullanılan daha çevre dostu DWR kaplamaları, eski DWR ürünlerinden daha çabuk aşınır. Bu nedenle bir DWR’nin bakımını düzenli olarak yapmak, yağmurluk bakım rutininizin bir parçası olmalıdır. Yağmur damlaları montunuzun içerisine nüfuz etmeye başladığında veya ıslanan yüzey kumaşı size soğuk noktalar verdiğinde bakım yapma zamanı gelmiştir.

Yağmurluk Katmanları

Montun membranı yada kaplaması korunma amaçlı bazı ek katmanların içerisine sıkıştırılır. Dış katman aşınmaya karşı dayanıklıdır ve yağmuru püskürtür; iç katman ise hem vücut yağlarına hem de montu içerden yıpranmaya karşı korur.

Yağmurlukta kullanılan üç yapı türü; 2 katmanlı, 2,5 katmanlı ve 3 katmanlı tasarımdır. İşte kısa bir özet;

2 Katmanlı: En Sessiz

Membran veya kaplama tabakası, tek bir malzeme parçası oluşturmak için bir dış kumaş tabakasının içine uygulanır. Membranı veya kaplamayı korumak için içine gevşek bir astar eklenir. Daha sessiz olduğu için, 2 katmanlı yapı şehir ve seyahat amaçlı yağmurluklar için tercih edilir. Kullanım amacı ne olursa olsun, bu tasarım orta fiyatlı montlarda bulunur.

2,5 Katman: En Hafif

Burası "katman" teriminin kafa karıştırıcı olabileceği bir yerdir. 2 katmanlı ve 3 katmanlı yapılar gibi bu tasarım da ilk katmanı olarak hafif ancak dayanıklı bir dış kumaş kullanır. İkinci "katman" aslında bu birinci katmanın içine uygulanan membran veya kaplamadır. Son olarak, bu ikinci katmanın üzerine koruyucu bir parlaklık veya baskı (yarım katman) serilir. 2,5 katmanlı tasarımlar genellikle diğer yaklaşımların nefes alabilirliği veya dayanıklılığı ile eşleşmezken, bu şekilde yapılan bir mont genellikle daha hafif ve daha ekonomiktir.

3 Katmanlı: En Sağlam

Bu tip montlarda hiçbir kaplama kullanılmaz, sadece sağlam bir yüz kumaşı ile bir astar arasına sıkıca sıkıştırılmış bir membran bulunur. Genelde en dayanıklı ve nefes alabilen yapı 3 katmanlı tasarımlardır. En zorlu kırsal ortamlar için tasarlanan yağmurluklarda kullanılır. Bu montlar ayrıca yüksek bir fiyata sahiptirler.

Performans Kıyaslaması

Su geçirmezlik, nefes alabilirlik ve dayanıklılık konusunda 3 Katmanlı olan montların 2 ve 2.5 katmanlı montlara kıyasla çok daha iyi performans verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak konu ağırlık ve fiyata geldiğinde 2.5 katmanlı montların 2 ve 3 katmanlı montlardan çok daha hafif ve ucuz olduğunu görüyoruz.