Close
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Blog Gönderileri

Surf Kamış Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Surf Kamış Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Surf kamış seçimi konusunda sizlere yardım etmeyi amaçlayan bu yazımızda, Surf Kamış NedirSurf Kamışı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz, Surf Kamış Tavsiyesi ve benzeri başlıklar altında hem kamışları hem de bileşenlerini anlatacağız. Aşağıda kısa başlıklar halinde listelediğimiz konular hakkında bilgi sahibi olduktan sonra içinize sinerek surf kamış seçimi yapacak ve kamış alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

Surf Kamış Nedir?

Sörf Kamış, adını olta düzeneklerini kıyıya yaklaşan dalgaların kırılmaya başladığı noktaya ulaştırmayı hedefleyen bir balık avı disiplini olan Surf Casting ya da Surf Fishing avcılığından alır. Bu disiplin hakkında Türkçe olarak yazılmış kaynak bulmak bir hayli zor olsa da bu başlık altında hatırı sayılır bilgiyi sizlerle paylaşmış olacağız. Yabancı kaynaklardan daha geniş bilgi almak isterseniz Wikipedia’yı tavsiye edebiliriz. Özellikle İngilizce biliyorsanız ya da tarayıcınızın çeviri özelliği varsa bahsettiğimiz sitede yer alan Surf Fishing başlığını inceleyebilir ve daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Surf Casting, kendine özgü takımları ve yem prezantasyonları olan bir disiplin olup en önemli elemanlarından biri de tabi ki surf kamış olarak bilinen surf casting kamışlarıdır. Sörf kamışlar, genel karakteristik olarak 3.90 – 4.50 m boy aralığındadır. Nadiren de olsa ismi içerisinde “Surfcasting” adı telaffuz edilen 4.50 m üzeri kamışlar mevcuttur, ancak esasen “Heavy Casting” olarak bilinen balık avı disiplini, yani kıyıya yakın ve derin kayalıklar civarında avlanmak için dizayn edilmiş farklı kamışlardır.

Sörf Kamışlar Hangi Bileşenlerden Oluşur?

Surf kamışların üzerinde barındırdığı bileşenler aşağıdaki listede yer alan başlıklar doğrultusunda özetlenebilir. Kamış seçiminizi yaparken bu komponentlerin detaylı açıklamalarını inceleyebilir, nasıl bir surf kamış almanız gerektiği konusunda bir fikir edinebilirsiniz.

 • Makine yatağı
 • Misina kılavuzları
 • Kılavuz porselenleri
 • Hybrid veya tubular uç

Makine Yatağı

Surf kamış makina yataklarında endüstriyel standartlar fazlasıyla yerine oturmuştur. Surf casting kamışları üzerinde en az sorun çıkarabilecek bileşenlerden biridir. Birçok farklı marka ve markasız ürünler Fuji tasarımlarını taklit etseler de Fuji endüstriyel bir standart olarak konumunu devam ettirmekte ve tercih nedeni olmaktadır.

Misina Kılavuzları

Misina kılavuzlarında da aynı şekilde Fuji bileşenler hakimiyetini devam ettirmektedir. Özellikle son yıllarda surfcasting kamışları üzerinde Fuji KW ve Fuji LC Lowrider tipi kılavuzların kullanımı son derece yaygınlaşmıştır. Her iki kılavuz tipi de, atış esnasında ip veya misinaların makineden çıkışında oluşan helezonları başarılı şekilde düzenleyerek, atışta özellikle yanal rüzgar etkisiyle oluşan dolaşma ve ana hat kopmalarını elimine etmek için dizayn edilmiştir.

KW serisinde kılavuzlar, LC Lowrider serisine göre daha geniştir. Uçta daralan kılavuzlar arasında mesafe daha fazladır. LC Lowrider serisi kılavuzlarda, ilk kılavuz terstir (reverse). Kılavuz çapı daha dar, uçtaki kılavuzlar ise eşit genişlikte ve birbirine yakındır. Bu şekliyle özellikle ince ana hat (misina ve örgü ip) kullanımında özellikle yanal rüzgar etkisi altında KW serisi kılavuzlara göre performansı daha yüksektir.

Fuji KW ve LC Lowrider Kılavuzlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • KW serisi kılavuzlar daha geniştirler
 • KW serisinde uçta daralan kılavuzlar arası mesafe daha fazladır
 • LC Lowrider kılavuzlarda ilk kılavuz terstir
 • LC Lowrider kılavuzların çapı daha dardır
 • LC Lowrider eşit genişlikte uç kılavuzlara sahiptir
 • LC Lowrider kılavuzlarda uçtaki kılavuzlar birbirine daha yakındır
 • LC Lowrider performansı yanal rüzgar etkisi altında daha yüksektir.

Surf Kamışlarda Hangi Tip Kılavuz Tercih Edilmelidir?

Peki bu iki tercih arasında hangisini tercih etmeliyiz? Bu sorunun cevabı, kullandığınız ana hat kalınlığına göre değişir. Misina için; 0.30 mm’e kadar olan kalınlıkları kullanıyorsanız LC Lowrider, 0.30 mm üzerini kullanıyorsanız KW serisi kılavuzları tercih edebilirsiniz. Her iki kılavuz tipi için de, paslanmaz çelik ve titanyum tercihi mevcuttur. Titanyumdan üretilenler, oldukça hafif ve tuzlu suya fazlasıyla dayanıklıdır. Ancak yüksek fiyatları nedeniyle genellikle en üst seviye kamışlarda kullanılırlar. Alt seviye kamışlarda Fuji markalı olmayan ancak aynı tipte kılavuzlar kullanılmaktadır. Bunlar da elinizdeki bütçeye göre uygun alternatifler olabilir.

Kılavuz Porselenleri

Kılavuz porselenleri, bilindik markalarda SIC (Silicon Carbide), Alconite (Yüksek basınç altında sıkıştırılmış alüminyum oksit), Torzite (SIC ve Alconite bileşenlerinden daha sağlam, daha hafif ve sürtünme katsayısı daha düşüktür) malzemelerden üretilmektedir. Yine Fuji firmasının ürünleri bu alanda da öne çıkmaktadır.

Bütün materyallerin ortak özellikleri; sürtünme katsayılarının düşük olması ve termal iletimlerinin yüksek olması sayesinde sürtünmeden oluşan ısıyı başarılı bir şekilde dağıtarak, ana hattı ısıdan korumalarıdır. SIC ve Alconite birbirlerine yakın özellikler sergilerken, Torzite birçok açıdan daha gelişmiş özelliklere sahiptir. Oldukça hafif ve çok daha dayanıklı olup, sürtünme katsayısı çok daha fazla düşüktür. Üstelik ilginç bir şekilde diğer seramik tiplerine kıyasla esneme kabiliyeti de olduğundan, darbelere daha dayanıklıdır.

Torzite Kılavuz Porselenlerin Avantajlı Yönleri

 • Torzite malzemeden üretilmiş kılavuz porselenleri daha sağlamdır
 • Torzite kılavuz porselenleri muadillerine oranla daha hafiftir
 • Torzite kılavuz porselenlerinin sürtünme katsayısı daha düşüktür
 • Torzite kılavuz porselenleri çok daha fazla esnekliğe sahiptir
 • Torzite malzemenin ısı iletimi çok daha fazla ve çok daha hızlıdır

Hybrid ve Tubular Uçlar

Hybrid ve Tubular uç tercihi ihtiyaca göre değişkenlik gösterebilir. Eğer yüksek gramajlarda (+175 gr) daha iyi performans istiyorsanız, tubular uç daha iyi bir atış performansı sunacaktır. Ancak tubular uçlar hybrid uçların hassasiyetlerine sahip değillerdir. Hybrid uçların yüksek gramajlarda atış performansını kısmen olumsuz etkilemesinin aksine vuruş hassasiyeti ve geri tepki konusunda ciddi bir pozitif etkisi mevcuttur. Bu iki farklı uç tipinin hangisinin size daha uygun olduğunu, kendi ergonominiz belirleyecektir. Eğer ortalama ağırlıklarla avlanıyorsanız, sizin için gereken kamış tipi hybrid uca sahip olandır. Yüksek ağırlık ligindeyseniz, kullanmanız gereken kamış tipi tubular uca sahip olmalıdır.

Hybrid ve Tubular Uçlar Arasındaki Farklar

 • Tubular uçlar yüksek gramajlarda daha iyi performans sunar
 • Hybrid uçların vuruş hassasiyeti daha yüksektir
 • Hybrid uçların geri tepki üzerine pozitif etkisi vardır
 • Ortalam ağırlıklarda Hybrid uç daha iyi performans sergiler

Surf Kamışı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Surf Kamışlar, teleskopik ve 2-3 parçalı olarak 2 ana grupta toplanabilir. Surf Casting disiplini içerisinde kullanılabilecek, en yüksek performansa sahip ve bu disiplininin ihtiyacı olan kamışlar 2 veya 3 parçalı surf kamış modelleridir. Gerektiğinde farklı modellerde “Hybrid Tip” tabir edilen, “solid” içi dolu karbon ve fiber uçlarla, vuruş hassasiyetleri üst seviyeye çıkarılabilir. Hybrid uçların vuruş reaksiyonu sayesinde, rüzgarlı havalar ve dalgalı denizlerde vuruşları seçebilmek büyük ölçüde kolaylaşırken, hibrid ucun toplanma reaksiyonu sayesinde daha başarılı şekilde balığın kendi kendini tasmalama efekti elde edilir.

Atış performansı ve uzun mesafelerde vuruş hassasiyeti gibi ihtiyaçları karşılayabilecek yegâne tercih olan iki ve üç parçadan oluşan surf kamışlar, teleskopik kamışlara göre çok daha üstündürler. Bu sebeple teleskopik sörf kamış modellerinin büyük bir çoğunluğu, surf casting disiplinine has uygulamalarda bazı dezavantajlara sahip olmaları sebebiyle doğru malzeme tanımının içerisinde yer almazlar. Teleskopik surf kamışlarının olumsuz yönlerini ve parçalı kamışların avantajlı yanlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Teleskopik Surf Kamışların Dezavantajları Nelerdir?

 • Çok parçalı yapıları nedeniyle çok kısa sürede aşınma ve atış performanslarının düşmesi
 • Çoklu teleskopik yapıları nedeniyle, gövde malzemesi haricinde yüksek vuruş hassasiyetine sahip uç yapılarının kullanılamaması
 • Çok parçalı teleskopik yapıdaki gövdelerinin, kumluk meralarda, rüzgar etkisiyle içerisine kum alması ve açılıp kapatılırken kumun gövdeye ciddi şekilde hasar vermesi
 • Çok parçalı yapıları nedeniyle atış performanslarının sınırlı olması
 • Kısa parça boyları yüzünden kılavuz bacaklarının parça aksiyonlarını sınırlaması
 • Atış performans aralığı yukarı yönlü arttıkça vuruş sağırlığının ortaya çıkması
 • Fiyat/Performans oranlarının parçalı kamışlara oranla çok düşük olması

Parçalı Surf Kamışların Avantajlı Yönleri Nelerdir?

İki ve üç parçalı kamışlar, teleskopik kamışların negatif özelliklerinden hiçbirini barındırmazlar. Yüksek modül karbon malzeme, bu kamışlarda daha yüksek “et kalınlığı” ile kullanılabilmektedir. Az parçalı oluşları ve yeni geliştirilen bağlantı noktası teknikleriyle, parçalı surf kamışların hissedilebilir atış bütünlükleri oldukça yüksektir.

 • Parçalı kamışlar daha uzun süreli dayanıklılık sağlar
 • Parçalı kamışların çok yüksek atış performansı vardır
 • Parçalı kamışlar yüksek vuruş hassasiyetine sahiptir
 • Parçalı kamışların tasmalaması daha başarılıdır
 • Parçalı kamışların fiyat / performans oranı çok daha iyidir.