Close
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Blog Gönderileri

Türkiye’de 4 Mevsim Kamp Yapılan Yerler

Türkiye’de 4 Mevsim Kamp Yapılan Yerler

Sonbahar sona eriyor; kış geliyor. Sorumuz şu: Yaza doyamayan bir kampçı soluğu nerede alır?

- Kışın pek uğramadığı, uzaktan el salladığı yerlerde alır.

 

Evet, eğer ‘yaz insanı’ diye tabir ettiğimiz sıcakçılardansanız, hiç depresyona girmeden, depresyon hırkası giymeden, kendinizi şehre mahkûm etmeden, kışın bile yaz kampı yapabileceğiniz enfes noktalar seçtik. 

 

Belirtelim; hazırladığımız listeye kış kampçılarının ara sıcakları da diyebiliriz. Kış kampları öncesi sıcak ama kısa bir geçiş.

İşte hem ara sıcakçı kışçıların hem de yaz düşkünü sıcakçıların gönlünü fethedecek, kış aylarında kamp yapabileceğiniz kamp yerleri listesi:

Antalya Kamp Yerleri

 

Çıralı, Olympos:

Akdeniz ikliminin yaşandığı, kış aylarının sertliğinin hissedilmediği yerler. Olympos Antalya'nın cennet köşelerinden biri. Burada ve Olimpos Beydağları Milli Parkı sınırları içinde yer alan Çıralı’da Türkiye’nin kış aylarında yaz kampı yapmak mümkün. Ancak unutmayın gece çadır içerisinde üşümemek için en azından ortalama bir uyku tulumu ihtiyacınız olabilir.

 

 

Kumluca, Akseki, Çimi Yaylası:

Nefis, nefis, nefis. Kumluca Antalya’nın en güzel ilçelerinden biri. Çimi Yaylası, Kumluca ilçesi sınırları içinde enfes bir kamp bölgesi. Yayla kamplarını seviyorsanız Çimi’yi listeye ekleyin; Kumluca ve Akseki içinde de kamp atabileceğiniz seçenek çok. Bu üç lokasyon Akdeniz havasında, koy kenarında, orman içinde ya da yaylada kamp yapmak isteyenler için en iyi tercihler olacak.

korsan koyu

Gazipaşa Aydap Antik Kenti:

Alanya Gazipaşa yolu üzerinde bir koyda bulunan bu antik kente giderseniz hamam ve tapınak duvarları gibi tarihi kalıntılar karşısında farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Koy içindeki mağaranın içine girip yüzebilirsiniz. Evet, Akdeniz havasında enteresan bir deneyim yaşamak/yaşatmak isteyenler için Gazipaşa Aydap Antik Kenti tam isabet. Bunların yanında kamp alanının rüzgarlı olduğunu söylemeliyiz, buna dikkat ederek rüzgara karşı direnci yüksek bir çadır ve yine rüzgara karşı sizi koruyacak outdoor kıyafetler tercih etmek faydalı olacaktır.

 

 

 

aydap

Manavgat (Beşkonak), Köprülü Kanyon:

Tam bir büyülenme merkezi. Burada narenciye kokuları, çam ağaçları ve birazda adrenalin var. Köprülü Kanyon 4 mevsim rafting yapmaya müsait. Bölgeye sadece rafting için de gidilmiyor elbette. Kanyon, günübirlik seyahatler için uygun olduğu gibi kamp atmaya da uygun. 

manavgat beskonak

 

 

Demre:

Antalya’nın tatlı ilçelerinden biri. Nefis kamp yerleri var. Kaş veya Alanya gibi ziyaretçi akınına uğrayan bir lokasyon değil. Sessizlik, huzur arayanlar için nefis bir tercih.  Demre sadece doğası ve havasıyla değil tarih seven turistleri de kendine çekiyor. Noel Baba Kilisesi ile Myra Antik Kenti Demre sınırları içinde. Demre’ye gittiğinizde çam ağaçları arasında kamp kurabileceğiniz yerler mevcut.

 

demre

Tekirova Kleopatra Koyu:

Tam bir mavi cennet. Bir rivayete göre Kleopatra ile Sezar tam da burada tanışmış. Günübirlik ziyaretçileri olduğu gibi kampçıların da uğrak yerlerinden biri. Hem sığ hem de temiz bir suyu var, altın sarısı da kumları. Tüm bu kumların ve güzelliklerin arasında (özellikle kış aylarında) bir outdoor botu ile gezmek akıllıca olacaktır.

 

kleopatra koyu

 

Tekirova Teke Koyu:

Çarşaf gibi bir deniz, yeşil bir doğa içinde enfes bir koy. Hem kampçıların hem de olta balıkçılarının sık tercih ettiği bir nokta. Tekirova merkeziyle arasında 8 km bulunan Teke Koyu daha çok bölge halkının bildiği, bakir kalmış yerlerden biri. Balıkçılığa merakınız yada ilginiz varsa oltayla gidin. Rastgele!

 

Tekirova Maden Koyu:

Teke Koyu gibi bakir yerlerden biri. Bu koya giderken yol boyunca kızıl çam ormanları size eşlik edecek. Koya Çıralı’dan Likya Yolu Patikası’nı takip ederek de ulaşabilirsiniz. İnce kumlu sahili ve mavi suları görülmeye değer. Kızıl çam ormanlarının bulunduğu bölgelerin zeminlerinden çakıl, odun gibi ince ama uyumaya calışırken canınızı sıkacak şeyler eksik olmaz. Yanınıza kalın ve yalıtım sağlayan bir kamp matı almayı unutmayın.

 

teke koyu

Mersin Kamp Yerleri

Mersin, Eğribük Koyu:

Mersin’e yaklaşık 2 saat uzaklıkta, tarihi kalıntıların da bulunduğu bir lokasyonda bulunan güzel bir koy. Bölge halkı günübirlik piknikler yapmak için tercih ediyor, kampçıların da sevdiği noktalardan biri. Tertemiz berrak bir su, kamp yapmaya uygun bir sahil, parlayan bir güneş. Daha ne olsun, kamp malzemeleri ürünlerini kapıp kafanızı dinleyebilirsiniz.

 

 

Mersin, Yapraklı Koyu:

Temiz ve berrak bir suyu vardır. Mersin’in hem yeşil hem de mavi cennetlerinden biri Yapraklı Koyu, hafta içi biraz kalabalık oluyor şimdiden söyleyelim. Tatlı kaynak suyunun da karıştığı Yapraklı’da kamp atabileceğiniz yerler mevcut. Suyu biraz soğuk olur, demedi demeyin.

 

yaprakli koyu

 

Mersin,Yanışlı:

Yanışlı beldesi, Silifke-Antalya arasında, Aydıncık ilçesine 34 km mesafede bulunuyor. İki mağarası ve temiz plajları var. Denizi çabucak derinleşir, dikkat etmekte fayda var. Kampçılar genellikle büyük olan mağarayı tercih ediyor. Her iki mağarada da yabani hayvan olmuyor.

 

yanisli

Muğla Kamp Yerleri

Muğla, Fethiye, Faralya, Dalyan:

Denize, doğaya, sessizliğe, sakinliğe doymak için en ideal noktalar. Kaş’ı da ekleyebileceğimiz bu seri yeşili ve mavisiyle ünlü. Kış aylarında yaz kampı yapmak için Muğla çok seçenek sunan yerlerden biri. Bölgede aktivite de bol. Dalış, rafting, yürüyüş, kano turu, safari yapabilirsiniz. Kamp atmak içinde bol bol yer var.

 

camping

Marmaris Bördübet Koyu:

 ‘Amazon Koyu’ olarak da bilinir. Çam ağaçları, ormanlar, mavi sular, plajlar… Gece çıplak gözle yıldızları bile izleyebileceğiniz bir cennet köşesi gibi… Burada kamp atmayı mutlaka ama mutlaka deneyin.

Çanakkale Kamp Yerleri

Çanakkale, Radar Tepesi:

Çanakkale’yi tepeden gören harika bir nokta. Sakinlik ve temiz hava arayanlar için ideal. Kamp atmak ve piknik yapmak için tercih ediliyor.

 

radar tepesi

 

Adana Kamp Yerleri:

Akdeniz’e kıyısı olan Adana kampçıların sevdiği şehirler arasında. İşin en güzel tarafı da Adana’da kamp yapabileceğiniz çok fazla yer var. Körkün, Yeniköprü, Belemedik kanyonları kamp atmak için uygun yerler arasında. Bölgede tabiat parkları da mevcut.

 

dokuzoluk kanyonu

Hatay Kamp Yerleri

Doğu Akdeniz doğasını yaşamak için harika bir seçim. Kamp yapmak için gittiğinizde çok fazla seçenekle karşılaşırsınız. Mutlaka yayla kampını deneyimleyin, Hatay’da her mevsim kamp yapabileceğinizi unutmayın. Kır çiçekleri, ardıçlar ve trekkinge uygun yapısıyla Hatay kamp atmak için iyi tercihlerden biri.

 

kale kanyonu