Close
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Blog Gönderileri

Uyku Tulumu Nasıl Toplanır?

Uyku Tulumu Nasıl Toplanır?

Uygun olmayan bir şekilde toplanmış uyku tulumunu taşımak ıslak ve ağır bir soruna dönüşebilir. Tulumunuzu düzgün bir şekilde paketlemeyi ve muhafaza etmeyi öğrenmelisiniz. Eve döndüğünüzde ise uyku tulumunuzu nasıl sakladığınıza dikkat etmeyi unutmayın ki sonraki yolculuklarınız için hazır olsun.

Peki sırt çantasıyla seyahat etmek için uyku tulumu nasıl paketlenir?

Tıkıştırmayın, sıkıştırın: Uyku tulumu nasıl katlanır?

Uyku tulumunuzu daha küçük bir hacimle paketlemek için sıkıştırma torbası kullanın. Yağmur ve sudan korunduğundan emin olarak tulumu çantasına sıkıştırın.

1. Sıkıştırma çantası kullanın.

sıkıştırma çantası, uyku tulumu nasıl toplanır

İlk seçenek olarak "sıkıştırma torbası" içinde satılmakta olan bir uyku tulumu almak olabilir. Kaliteli uyku tulumlarında standart bir şekilde bulunan sıkıştırma çantaları, paketleme sonrasında tulumu daha da sıkıştırmaya yarayan kayışlara sahiptir. Eğer böyle bir çantanız yoksa sonradan edinmeniz tavsiye edilir. Hacimdeki ilave azalma ve yırtılmalara karsı koruma buna kesinlikle değecektir.

Buna karşın bazı uzun mesafe yürüyüşçüleri sıkıştırma torbası kullanmazlar. Tulumu sırt çantalarına tıkıştırıp bos alanları doldurmakta kullanırlar. Böylece hem sırt çantasının ağırlığı dengelenir hem de çantada minimum boşluk olması sağlanır. Ancak eğer sırt çantanızda yer açmak gerekirse mutlaka yanınızda bir sıkıştırma torbası bulundurmanız gerekir.

2. Tulumu çantasına sıkıştırın.

Öncelikle katlamak yok, yuvarlamak yok, sadece tulumun tamamı girene kadar çantanın içine sokmaya başlıyoruz. Ayak kısmından baslarsak içindeki havayı da boşaltmış oluruz. Bu şekilde toplarsak tulumun dolgu malzemesi eşitçe dağıtılır ve hiçbir zaman ayni şekilde katlanmamış olur. Eğer bir sıkıştırma torbası kullanıyorsak, tamamen doldurduktan sonra ağzını sıkıca kapatıp kayışlarını iyice sıkın. Hedefimiz tulumun açık haline oranla en az çeyrek hacme ulaşmaktır.

Katlama ve yuvarlama sürekli ayni kısımlarda gerilime sebep olur, kumaş zamanla yırtılabilir ve daha kötüsü dolgu maddesi belirli kısımlara yığılıp yalıtım zayıflayabilir.

3. Tulumunuzu yağmur ve sudan koruyun

uyku tulumunu yagmurdan ve sudan koruma

Uyku tulumunu kuru tutmak her şeyden önemlidir. Soğuk bir gecede ıslak bir tulumda uyumaktan daha rahatsız bir şey olamaz. Su geçirmez malzeme torbaları ve sıkıştırma çantaları biz çözüm olabilir. Fakat bazen bu çözüm pahalı gelebilir ya da her zaman güvenilir olmayabilir. Ekstra koruma için sıkıştırma torbasının içine uygun boyutta bir cop poşeti yerleştirin.

Tulumunuz her zaman yağmur yüzünden ıslanmaz. Sırt çantanızı ıslak zemine koyduğunuzda da nemlenebilir hatta ıslanabilir. Genellikle sırt çantasının altında bağlı olduğu için bu durumla her zaman karşılaşabiliriz.

Büyük bir cop torbası kullanıyorsanız ucunu bağlamanıza gerek yoktur. Açıkta kalan ağız kısmını kendi üstüne kıvırıp sıkıştırma çantasını kenarlarından içeri sokun. Böylece hem kesinlikle su almaz hem de kolayca geri açılır.

4. Tulumu sırt çantasının altına yerleştirin.

uyku tulumunu sırt çantasına yerleştirme

Gün boyunca tulumunuza ihtiyaç duymayacaksınız, bu sebeple onu çantanızın en altına yerleştirebilirsiniz. Tulumunuz sırt çantanıza göre hacimce daha küçük olduğu için sırtınıza ve dizlerinize binen yükü de dengelemiş olursunuz. Eğer sırt çantası modeliniz çift bölmeli ise tulumunuzu alttaki bölmeye de yerleştirebilirsiniz.

Tüm eşyalarınızı sırt çantanızın içine yerleştirmek mümkün değilse, çadır ve uyku tulumu gibi daha ağır ve hacimli eşyalarınızı çantanın dışına yerleştirebilirsiniz. Bu durumda tulumunuzu en üste, çadırınızı ise en alta yerleştirebilirsiniz. Dinlenmek için oturduğunuzda ya da çantanızı çıkarttığınızda çamurlu ve ıslak zeminle çadırın temas etmesi her zaman daha iyidir.

Eğer tulumunuzu çantanızın dışına yerleştirecekseniz çantayla ortalamaya ve bağlama kayışlarını iyice sıkıştırmaya özen gösterin. Böylece dengeli bir yürüyüş yanında tulumunuzun yoldayken düşmesi riskini de en aza indirirsiniz.

Yuvarlayarak katlama yöntemi.

Bu yöntem, araçla kampa gitmek gibi hacmin pek fazla sorun olmadığı durumlarda uyku tulumunu uygun bir boyutta sıkıştırmak için oldukça uygundur.

1. Tulumu ortadan ikiye katlayın.

uyku tulumunu ortadan ikiye katlama

Genişlik yönünde ikiye katlayın. Böylece yuvalayarak katlandığında genişliğinin iki kati kadar kalınlaşır. Tulumunuzun ve çantasının boyutlarına göre ikinci kez katlamanız gerekebilir. Mumya tipi uyku tulumu kullanıyorsanız bu yöntemle zorlanabilirsiniz. Bu durumda yukarıda anlatıldığı gibi sıkıştırarak toplamanız yerinde olur.

2. Yuvarlayarak katlayın.

uyku tulumunu yuvarlayarak katlama

Dip kısımdan başlayıp tulumunuzu yuvarlayarak katlamaya başlayın. Bu esnada olabildiğince gergin bir şekilde döndürmeye gayret gösterin, gerekirse gergin tutmak için dizlerinizden destek alın. En sonunda da olabildiğince gergin bir halde sıkıştırma bandıyla sarın.

3. Çantaya yerleştirin.

uyku tulumunu çantasına yerleştirme

Uyku tulumu çantaları genellikle geniş değillerdir, ancak gergin bir şekilde sarılmış bir tulumun sığabileceği genişliktedir. Bu yüzden olabildiğince gergin bir şekilde katlamadıysanız açıp yeniden katlamanız gerekebilir.

Eğer bir sıkıştırma çantanız yoksa rulo haline getirdiğiniz tulumu bir sıkıştırma kayışıyla sımsıkı sarın, sıkıştırma kayışınız da yoksa son çare olarak bir ip ya da halat kullanın. Bağlarken dizlerinizden ya da bir arkadaşınızdan destek almanız gerekebilir.

 

 

 

Uyku tulumu bakımı nasıl yapılır?

 

Uyku tulumu çamaşır makinesinde yıkanır mı?

uyku tulumunu çamaşır makinesinde yıkama

Uyku tulumunuz kirlenirse, ön yıkama programında makinede yıkayabilirsiniz. Gerek duyarsanız tulumunuzu yıkayın. Tamamen kuruyana kadar varsa kurutucunuzda kurutun. Bunları yapmadan önce etiketinde özel yıkama talimatları olup olmadığını kontrol edin.

Kaz tüyü uyku tulumu nasıl yıkanır?

Kaz tüyü uyku tulumu modelleri makinede yıkanırsa tüyler tulumunuzun dış kısımlarında toplanabilir. Bunu engellemek için makineye 1-2 adet tenis topu atmanız yeterlidir. Eğer tenis topu kullanmayı unuttuysanız tekrar kabarık hale getirmek için kurutma aşamasında da topları kullanabilirsiniz.

Uyku tulumu temizliği ve bakımı hakkında daha fazla bilgi almak için "Uyku Tulumu Nasıl Yıkanır" adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu arada uyku tulumlarının çok sık yıkanmaması gerektiğini de sakın unutmayın.

 

 

 

Havalandırma işini atlamayın.

uyku tulumunu havalandırma

Her geziden sonra uyku tulumunuzu mutlaka havalandırın. Tulumunuzu asla ıslak ve nemli bir şekilde muhafaza etmeyin. Kötü kokuları gidermek için gerek duyarsanız tulumunuzu ters düz edip havalandırın.

 

Uyku tulumunu deforme etmeyin.

uyku tulumunu deforme etmeyin

Uyku tulumunun sürekli olarak çantasının içinde sıkıştırılmış bir şekilde muhafaza edilmesi kumaşını ya da yalıtım malzemesini daha kolay deforme eder. Uzun süre katlanmış olarak saklanan uyku tulumunda yalıtım malzemesi kat kısımlarında incelebilir. Oluşan boşluklar yüzünden daha az sıcak tutar hale gelebilir.

Gezileriniz arasında uyku tulumunuzu aşağıda anlatıldığı gibi muhafaza edebilirsiniz:

  1. Pamuktan ya da naylondan yapılmış, büyük boy, hava alabilir bir saklama çantasına yerleştirin.
  2. Yatağın altına yayın
  3. Büyük bir elbise askısında asılı tutun

 

Böceklere ve rutubete dikkat edin.

 

uyku tulumunu nemden ve böceklerden koruma

Uyku tulumunuzu rutubetsiz bir yerde saklayın. Doğrudan güneş ışığı almamasına dikkat edin. Eğer nemli bir odada saklamak zorundaysanız sıkıştırmadan 2-3 sefer yuvarlayarak vakumlu bir poşette muhafaza edin. Böcek problemi olduğu bilinen alanlardan uzak tutun.

Uyku tulumu toplama ve bakımı hakkında öneriler.

  1. Kaz tüyü uyku tulumları sentetik tulumlara göre daha çok sıkıştırılabilir. Onları daha küçük torbalara da yerleştirebilirsiniz, bu gibi bir durumda sıkıştırma torbaları idealdir.
  2. Uyku tulumu çantasının sıkıştırma ipleri yoksa piyasada satılmakta olan sıkıştırma kayışları alabilirsiniz. Bunlar hem tulumunuzu daha çok sıkıştırmakta hem de sırt çantanıza bağlamakta faydalı olacaktır.
  3. Genellikle olmaz ama uyku tulumu çantanızda boşluk varsa geziniz esnasında içine diğer kamp eşyalarını da yerleştirebilirsiniz. Sıvı sızdırabilecek ya da keskin hatları olan eşyalar koymayın, yedek kıyafet ya da çorap benzeri giysiler bu durum için tavsiye edilebilir.
  4. Kaliteli uyku tulumları gönül rahatlığıyla çamaşır makinesinde yıkanabilir olsa da bu pek tavsiye edilen bir yöntem değildir. Bunun yerine elde yıkamanız önerilir. Tulumunuzu su dolu bir küvete serin ve köpüren bir çamaşır deterjanı ile ayaklarınızla basa basa yıkayın. Aynı şekilde iyice durulayıp, kabaca sıktıktan sonra kuruması için havalandırın.
  5. Elde de olsa tulumunuzu nadiren yıkamanız önerilir. Dolayısıyla en iyisi tulumunuzu kirletmemenizdir. Bunun için tulumunuzun içine çarşaf serin ya da uyku tulumları için özel olarak üretilmiş olan çarşaflardan satın alın. Gerek kalmadıkça tulumunuzu çadırın içinde kullanın.
  6. Çadırların aksine uyku tulumu kumaşları su geçirir. Depolama, taşıma ya da kullanma esnasında uyku tulumunuzun ıslanmamasına dikkat edin. Islak bir tulumda sabahlamak bir kâbus olabilir.
  7. Tulumunuzun her hangi bir yerinde yırtılma ya da delinme varsa hemen onarın. Küçücük bir yırtık ya delik bütün uyku tulumunun parçalanmasına yol açabilir.

 

İLGİLİ KATEGORİLER:

KAMP MALZEMELERİ

KAMP ÇADIRI

UYKU TULUMLARI