Tüm Blog Gönderileri

Uyku Tulumu Nasıl Yıkanır?

Uyku Tulumu Nasıl Yıkanır?

Uyku Tulumu Nasıl Temizlenir?

Kamp atmayı, trekking yapmayı veya tırmanmayı seviyorsanız uyku tulumunu sıkça kullanırsınız. Bu yüzden, uyku tulumunuz zamanla kirlenebilir ve kokmaya başlayabilir. Kir, ter ve nem kalıntılarını temizlemek için çamaşır makinesi dahil aşağıdaki 3 yöntemi kullanabilirsiniz. Uyku tulumunuzu temizlemek ve özellikle havalandırmak sizi daha da sıcak tutacaktır. Unutmayın, temizlik sonrasında uyku tulumunu doğru şekilde kuruttuğunuzdan emin olun.

Uyku Tulumu Makinede Yıkanır Mı?

5 Adımda Uyku Tulumu Makinede Nasıl Yıkanır: Aşağıdaki maddeleri sırayla uygulayarak uyku tulumunuzu makinede yıkayabilirsiniz. Unutmayın, eğer tulumunuzun yıkama talimatında aksine bir bilgi varsa tulumunuzu zorunda kalmadıkça makinede yıkamayın.

1. Kaz Tüyü Uyku Tulumu Yıkama

 

kaz tuyu uyku tulumu temizliği

Kaz tüyü ürünleri makinede yıkamak için sadece kaz tüyü ürünlere özel formüle edilmiş sıvı deterjan kullanın. Çünkü kaz tüyü için üretilmiş sabun veya deterjanlar uyku tulumunuzun dolgusu için en doğru tercih olacaktır. Normal deterjan veya sabun kullanmaktan kaçının; bunlar oldukça serttir ve dolgu malzemesine zarar verebilir.

 • Kaz tüyü bir ürünü yıkarken mutlaka tenis topu ile birlikte yıkamayı ihmal etmeyiniz.
 • Tulumun ve kullanacağınız deterjanın kullanma talimatlarına uymaya özen gösteriniz.

 

2. Sentetik Dolgulu Uyku Tulumu Yıkama

 

sentetik uyku tulumu makinede nasıl yıkanır

 

Uyku tulumunuz sentetik dolguya sahipse kokusuz bir sıvı deterjan kullanın. Yerel marketlerden veya online sitelerden sentetik malzemeler için özel bir deterjan almaya çalışın. Kokusuz olduğu sürece makinede yıkarken bir tutam sıvı yumuşatıcı da kullanabilirsiniz.

 • Uyku tulumunu temizlemek için ne kadar deterjan kullanacağınızı belirlemek için yıkama talimatlarına göz atın.
 • Asla toz deterjan, toz yumuşatıcı ve çamaşır suyu kullanmayın.

 

3. Önce Makineyi Boşken Durulayın

makineyi önce boşken durulama

 

Uyku tulumunuzu makinede yıkamadan önce, makineyi durulama programında boş şekilde çalıştırın. Eğer makinenizde durulama programı yoksa ön yıkama programı olan çamaşır makinelerini deneyin. Ön yıkama veya durulama programı, deterjan ve yumuşatıcı artıklarını temizlenmiş olur. Böylece uyku tulumunuz zarar görmez.

 • Yıkamaya başlamadan çamaşır makinenizi en kısa programda sadece su ile çalıştırmayı unutmayın.

 

4.Uyku Tulumunuzu Tersyüz Edin

uyku tulumunu ters yüz edin

 

Uyku tulumunu tersyüz edip yıkamanız, iç kısımlarda yer alan ter ve vücut yağlarının dışarı akmasına yardımcı olur. Yıkamadan önce tüm fermuarları ve fermuar kapaklarını kapatın. Tüm gerdirme iplerini gevşetin, varsa ayak aparatını çıkartın.

 • Eğer uyku tulumunuzun dış katmanı su geçirmiyorsa tersyüz etmeyin, olduğu gibi yıkayın.

 

5. Uyku Tulumunuzu Düşük Sıcaklıkta Yıkayın

uyku tulumunu en düşük sıcaklık ve en düşük devirde yıkayın

 

Uyku tulumunuzu yıkamak için düşük sıcaklık değerine sahip, düşük devirli bir program tercih edin. Yıkama işlemi makinenize bağlı olarak 35-40 dakika kadar sürecektir. Yıkama bittikten sonra, makinenizin durulama programını çalıştırın. Böylece uyku tulumunuzda kalmış sabun ve deterjan artıklarından kurtulabilirsiniz.

 

Uyku Tulumu Temizliği: Elde Yıkama

uyku tulumunu elde yıkama ile temizlemek

 

 

Uyku tulumunuzun etiketinde çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun değildir ibaresi bulunuyorsa ya da daha hassas bir temizlik tercih ediyorsanız elde yıkamak da bir alternatiftir. Bu yöntem; uyku tulumunuza zarar vermekten endişe ediyorsanız veya ön yıkamalı hassas programlı bir makineniz yoksa sizin için oldukça idealdir.

1. Uyku Tulumunuzu Soğuk Suda Yıkayın

uyku tulumunu soğuk suda küvette yıkamak

 

Uyku tulumunuzu elde yıkamak için mutlaka soğuk su kullanın. Bir küveti soğuk suyla doldurun. Ardından, uyku tulumunuzun türüne uygun deterjanı soğuk suya ekleyin. Uyku tulumunuzun etiketinde önerilen deterjan miktarını geçmemeye özen gösterin. Tulumunuza zarar verebileceği için asla normal deterjan kullanmayın.

 • Elinizle karıştırarak deterjanın suya iyice karışmasını sağlayın.

 

2. Astara Dikkat Edin

uyku tulumunu elde yıkarken astara dikkat edin

 

Uyku tulumunuzun su geçirmez bir astarı varsa, tulumu tersyüz edin. Tulumunuzun fermuarlarını ve fermuar kapaklarını sıkıca kapatın. Uyku tulumunuzun su geçirmez bir astarı yoksa tulumunuzu yıkama talimatlarında önerilen şekilde suya yerleştirin.

 

3. Tulumunuzu Suya Batırın ve Deterjanın Yayılmasını Sağlayın

tulumunuzu küvete batırın ve deterjanın yayılmasını sağlayın

 

Uyku tulumunuzu suya koyduktan sonra elinizle iyice bastırın. Tulumu suyun içine iyice daldırmak için çıplak ayakla üzerinde yavaşça hareket edin. Tulum suda battıktan sonra el veya ayaklarınızla suyu hareket ettirmeye devam edin. Bu; deterjanın dağılmasını ve tulumun her yerinin temizlenmesini sağlayacaktır.

4. 30 Dakika ile 1 Saat Arasında Yıkamanız İdealdir

uyku tulumunuzu 30 dakika ile 1 saat arasında elde yıkamak yeterli olacaktır

 

Uyku tulumunuz küvete batıp, deterjanın iyice yayılması sağlandıktan sonra, tulumu 30 dakika ile 1 saat arasında suda bırakın. Zaman zaman tulumu çevirin. Böylece her yüzeyini yıkamış olursunuz.

5. Uyku Tulumunuzu Durulamayı Unutmayın

uyku tulumunuzu elde yıkadıktan sonra durulamayı unutmayın

 

Yıkama işlemi bittikten sonra küvetteki suyu tamamen boşaltın. Ardından küveti tekrar soğuk suyla doldurun ve tulumunuzu 5-10 dakika suda bekletin. Uyku tulumunda deterjan artığı kalmaması için suyun içinde birkaç kez hareket ettirin. Bunun için yine ellerinizi ya da ayaklarınızı kullanabilirsiniz. Tulumun üzerinde deterjan artığı kalmadığından emin olana kadar bu işleme devam edin.

Uyku Tulumunu Kurutma

1. Uyku Tulumunu Küvetten Çıkarırken Dikkat Edin

uyku tulumunu tıkadıktan sonra kurutma

 

Uyku tulumunuz ıslak olduğu için küvetten çıkarırken hassas davranmanız çok önemlidir. Tulumu nazikçe ve yavaşça küvetten çıkarın. Tulumun tamamını bir kerede çıkarmaya özen gösterin. Böylece yerde sürüklenip zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz.

 • Uyku tulumunuz ıslanınca ağırlaşacaktır. Bu yüzden makineden ya da küvetten çıkarırken bir kişiden yardım istemeniz gerekebilir. Bu destek sayesinde tuluma zarar vermeden kurutma işlemine geçebilirsiniz.

 

2. Kurutma Makinesi İle Kurutma İşlemi

uyku tulumunu makinede kurutma işlemi

 

Tulumunuzu kurutma makinesinde daha çabuk kuruyacaktır. Önden yüklemeli bir kurutucuda düşük sıcaklık ayarında tulumunuzu kurutabilirsiniz. Ancak kurutma makinesinin temiz olduğundan emin olun. Makinenin içinde tuluma zarar verecek, sıkışacak ya da dökülecek herhangi bir madde olmadığını kontrol edin. Kurutma makinesini en düşük seviyeye getirin. Tulumla beraber birkaç emici havlu ve 1-2 tane tenis topunu makineye koyun. Makineyi tam devirde çalıştırın.

 • Makineye koyduğunuz havlular fazla suyun emilmesini sağlar. Tenis topları ise tulumun kümelenmesini ve sentetik dolguların tulumun içinde birikmesini engeller.
 • Tulumun fazla ısınması tuluma zarar verir. Kurutma makinesini periyodik olarak durdurup kapağını açın. Böylece tulumun fazla ısınmasının önüne geçersiniz.
 • Uyku tulumunun tamamen kuruması için bu işlemleri birkaç kez tekrar etmeniz gerekebilir.

 

3. Klasik Asma Yöntemi İle Kurutma

uyku tulumunu asma yöntemi ile kurutma işlemi

 

Uyku tulumunuzun kurutma makinesindeki sıcaklıktan zarar göreceğinden endişe ediyorsanız ya da kurutma makinesine erişiminiz yoksa tulumu evin dışında düz bir masaya serin veya çamaşır askısına asın. Masanın veya çamaşır askısının günün çoğunda güneş alan bir yerde olmasına dikkat edin. Uyku tulumunun tamamının kuruması için 1-2 gün beklemeniz gerekebilir.

 • Dışarda hava kötüyse ve 1-2 gün boyunca yağış bekleniyorsa tulumu evinizin içinde iyice yayarak kurutun.

 

4. Kuruduktan Sonra Hemen Katlamayın

kurutma ardından 2-3 gün bekleme işlemi

 

Tulum kuruduktan sonra hemen katlamak ya da sıkıştırmak yerine 2-3 gün boyunca bekletmeniz faydalıdır. Temiz bir zeminde, yaygın bir şekilde bekletmek tulumun dolgularının kabarmasını sağlar. Böylece tulum daha temiz kokar, daha kabarık ve yumuşak hissettirir.

 • Uyku tulumunu düz, güvenli ve serin bir yerde saklayın. Tulumunuzu sadece bir yolculuk veya kamp için hazırlandığınızda sıkıştırın veya çantasına yerleştirin.
 • Uyku tulumunu muhafaza etme konusunda daha fazla bilgi almak için "Uyku Tulumu Nasıl Muhafaza Edilir?" adlı yazımıza göz atın.

 

 

İLGİLİ KATEGORİLER:

KAMP MALZEMELERİ

ÇADIRLAR

UYKU TULUMLARI